Vernieuwde en uitgebreide ijzerwarenhandel Hooijer heropend Meningen van lezers 50 Jaar geleden in Soest VAARDERHOOGT UIT ETEN DeSoestef Duineii Robberse kaas heeft een nieuwe baas Gehannes... DOE-HET-ZELVERS u MET DE KAARTCLUB? Hondenbelasting In Hartje Zuid: Onderdeel zendinstallatie in beslag genomen 12 Februari 1932 voor Een moeras of ven in de tuin. 10 11 Soester Courant van woensdag 17 februari 1982 11 IÉ Wethouder drs. J. L. Menne (midden) maakte op deze machine zelf de sleutel waarmee hij de zaak van Ab Hooijer opende. Rechts de heer Hooijer. Foto. Goos van der wm Vorige week woensdagmiddag opende wethouder drs. J. L. Menne de op de hoek van de Soesterbergsestraat en Eikenlaan gevestigde zaak in ijzer waren (en aanverwante artikelen) Hooijer. In dat verband sprak de wet houder van „een symbolische start van Soest's tweede winkelpool Hartje-Zuid, gelijkwaardig aan het winkelcentrum Van Weedestraat". De heer Hooijer noemde de wethouder „een sleutel- Eenmaal per jaar rijzen weer dezelfde problemen. Veel mensen, geen geld en toch lekker eten. Wij maken er geen probleem van Tot 200 personen vanaf f 14.50 een geheel menu (vanaf 20 pers.) Vraag vrijbliivende informatie. ■I^MlIl I nlilI SOESTERBERGSESTRAAT 16». SOESTOUINEN. 02155 127W. figuur" voor de realisatie van dat tweede winkelcentrum en om dat enige inhoud te geven, verzocht hij de wet houder een nieuwe sleutel te maken, waarmee het pand geopend kon wor den. De heer Ab Hooijer heette zijn gasten welkom op „één van de vele hoeken die Hartje-Zuid rijk is". Hij zei er geen bezwaar tegen te hebben als zijn hoek voortaan „Alberts Corner" zou gaan heten en hij had ook geen probleem met de slogan „Hooijer nou nog mooier". Hij bracht dank aan allen die de uit breiding en verbouwing realiseerden, waarbij hij met name noemde zijn medewerkers, de architect H. Beek man en bouwbedrijf E. van den Hengel. Wethouder Menne bracht hulde aan de ondernemer die in deze tijd de moed had om te investeren en uit te brei den. „Daar spreekt vertrouwen in de toekomst uit, in Hartje-Zuid én in zich zelf", aldus de wethouder. Hij memoreerde dat het bedrijf in ruim tien jaar opgebouwd werd met als be kroning de opening op 3 mei 1979 van de zaak aan de Soesterbergsestraat. De nu gerealiseerde grootse uitbrei ding noemde hij „symbolisch voor de opbloei van Soest's tweede winkelpool Soest-Zuid". Hondeneigenaren hebben de aanslag '82 wellicht deze maand ontvangen. Wij willen aktie voeren tegen deze diskriminerende wet, daterend uit 1851... Waarom? Omdat niemand kan uitleggen op welke gronden deze wet nu in 1982 nog wordt toegepast, dan wel: een leuke meevaller voor de gemeentekas maar; weet u waar dit geld blijft? Wij ook niet! Zelfs de hondepoep wordt er niet van opge ruimd. Wij stellen nadrukkelijk niets tegen andere huisdieren te hebben, maar waarom worden alleen honden eigenaren „gestraft" en heeft deze minderheidsgroep alleen de „twijfel achtige eer" de gemeente een extra bron van inkomsten te verschaffen, terwijl voor katten, paarden, postdui ven, kortom andere huisdieren geen cent wordt geëist? Wist U dat niet elke gemeente deze belasting heft? Men is overgeleverde aan de willekeur van de gemeente en in dit geval staat daar niets tegenover wat de hond of hondeneigenaar ten goede komt. Wij hebben begrip voor de benarde economische situatie waarin de ge meente Soest thans verkeert echter, diezelfde Situatie geldt ook voor vele hondeneigenaren, alleen met dit ver schil, wij hebben geen extra potje wat we naar believen kunnen aanspreken c.q. uitbreiden; want dat gebeurt vol gend jaar, dan wordt de hondenbe lasting wederom verhoogd! Daarom voelen wij, als betalers van honden belasting ons als minderheidsgroep gediskrimineerd! Als U. inwoners van Soest, onze me ning deelt en met ons gezamenlijk aktie wilt voeren, kunt U schriftelijk reageren via de rubriek „Meningen van Lezers" van deze krant of bellen 033-12457, aktiegroep hondenbelasting Soesterberg. Vuilnis Vanmorgen met mijn man samen de garage eens flink te lijf gegaan, 't Was zaterdag en we waren er speciaal vroeg voor opgestaan. Als paarden gewerkt en een grote kartonnen doos met troep gevuld. Om kwart voor twee zeulden we die achter in de auto. „Mens" zei mijn echtgenoot nog, „die krijg je nooit alleen uit de auto". „Geef: niks" zei ik, „die mensen daar helpen mij echt wel". Om drie minuten voor twee kom ik bij de stortplaats aan nadat ik eerst ge constateerd heb dat op het grote bord staat dat ik zaterdags tot twee uur mag brengen. Hek zit al op slot, de zaak is al keurig netjes opgeruimd en aange veegd. Aan een zich aldaar bevinden de meneer vraag ik of ik er niet even in mag. „Tèk sit pslot" is het korte en ietwat onvriendelijke antwoord. Op mijn constateren dat het toch nog geen twee uur is zegt hij alleen weer mono syllabisch dat „tek pslot sit". Om één minuut over twee komen twee auto's met gemeentemensen het terrein afrij den naar huis. Ik zie bloed. Op dat moment ben ik beslist sterk genoeg om in mijn ééntje die zware doos uit mijn auto te sleuren en voor dat „pslotte" hek te kwakken. Of zal ik 'm omdraaien en alles er uit kiepen en dan fijn een heleboel honde-£ drollen gaan zoeken en er bovenop leggen? Misschien vind ik ook nog wel paarde- poep. Boven het hek hangt een keurig bordje. „Verboden vuil buiten het hek te zet ten" zegt het. Misschien heeft al vaker iemand deze kwaaie aandrang gehad om één minuut voor twee en lekker even gewacht tot ze weg waren om één minuut over twee. Een kennis van mij heeft onlangs samen met haar man de tuin gesnoeid. Ze hebben er prima bossen van ge maakt en toen de groot-vuil-ophaal- dienst gebeld en een afspraak ge maakt. Op het juiste tijdstip verscheen de vrachtwagen. Niemand kwam d'r uit. „Zou ik het er zelf in moeten gooien" dacht mijn kennis, die daar niet te flauw voor is maar niemand in de wielen wil rijden. Eindelijk komt er een man uit. Zegt dat ze deze bossen eigenlijk niet mee kunnen nemen. „Ze moeten één meter vijftig zijn" zegt hij, „en deze zijn minstens één meter vijf eh zeventig". „Ja" zegt mijn ken nis, „de volgende keer zal ik er steeds een centimeter bijhouden". Beste heren van de gemeente, wat bent U eigenlijk aan het doen? Ik kan U ook gaan bellen, want mijn doos heeft de gewenste afmetingen en er zitten géén kranten in. Want ik heb vernomen dat als er kranten bijzitten U de boel ook niet accepteert. Die kunnen in een vuilniszak. Maar wil ik een oude ma tras kwijt dan moet ik die eerst in handzame stukken van één meter vijf tig hakken. Leuk voor die Turkse vrouw die ik eens met vertedering zag lopen met een nog heel bruikbare matras op haar rug. Die zit dan nu letterlijk met de brokken. Ik weet dat we moeten bezuinigen. Maar als we door de nood gedwongen onze spiraalmatrassen in de bossen rondom Soest gaan kwakken zal het U toch iets meer gaan kosten zou ik zo denken. Map Melis „Ik hoop dat dit de aanzet wordt voor de uitgroei van dit centrum", aldus de heer Menne. Na een nieuwe sleutel gemaakt te hebben, opende hij het pand. Binnen werd na een dankwoord van mevrouw S. Hooijer-Burgman („laten we nu alleen maar vooruitzien en dit fraaie borduurwerk van jaren verder afmaken"het glas geheven. Wie in Soest „Robberse" zegt, zegt „kaas". In Hartje-Zuid is kaas hele maal „in", want naast Robberse is er vlak in de buurt een gezonde con current die naar de naam Bor luis tert, terwijl op enige afstand Jan Hil- horst met zijn bekende kaasboerderij „De Staelenhoef" voor de nodige loop zorgt. Hij is dus niet alleen. Maar dat is nou juist één van de redenen waarom de heer Robberse waakzaam is en er voortdurend voor zorgt dat zijn assortiment zo breed mogelijk kan worden aangeboden en kwalitatief op zo'n hoog peil blijft staan. Dat heeft niet alleen met de kaas zelf te maken. Ook het advies van degeen die verkoopt is van belang. Hoe groter het assortiment, hoe meer vakkennis wordt vereist. Kaas verkoop je niet zomaar voor de vuist weg. „Van kaas moet je zelf kaas hebben gegeten wil je' je cliënt optimaal kunnen bedie nen". Dat zegt de heer Robberse en hij kan het weten. Al vele jaren staat hij in Soest met zijn beide zaken be kend ais dè all-rounder op het gebied van alle soorten kaas. binnen- en bui tenlandse. Sinds kort vertrouwt hij zijn zaken in Hartje-Zuid toe aan Charles van Luneschlorf, een vakman in hart en nieren en dat is iets waar de klant recht op heeft. Kaasspecialist „Het stempel „kaasspecialist" kan niet iedereen zonder meer op zijn pakpapier zetten. Het mag wel, daar niet van, maar je dient het wel waar te maken". Dat zegt Robberse zelf, de man die, al is hij nog jong, zijn sporen in het zakendoen al heeft verdiend. Niet alleen in Soest heeft hij twee bloeiende zaken, ook in Bussum geniet de Kaasspecialist Robberse grote be kendheid. In een woning aan de Obrechtstraat heeft de afdeling bijzondere wetten van de politie een onderdeel van een zend en ontvangstinstallatie in beslag geno men. Het betrof een vermogenop- voerder bij goedgekeurde apparatuur. Voor dit onderdeel was echter geen vergunning afgegeven. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Aan de redactie van De Soester Courant Het Soester Nieuwsblad De Soester Post De Bode De Soester te Soest. De Raad van Commissarissen van de N.V. Centrale Slachtplaats te Soest verzoekt hierbij naar aanleiding van de publicatie in De Soester van 6 Febr. 1.1. omtrent een z.g.n. „slachthuisschandaal" beleefd op name van het volgende Naar het gebeurde is een onderzoek ingesteld door de commissaris sen; zij kunnen in verband met een en ander het volgende bereids me- dedeelen: Het betrof de noodslachting ('s avonds te c.a. 9 uur) van een stier, dien de eigenaar, daar het beest vlagen van dolheid vertoonde, niet langer op stal durfde houden. Het op het slachthuis aanwezige bedwelmingsmateriaal is van de beste kwaliteit, bij vrijwel alle abbattoirs in gebruik. Of het falen van dit apparaat te wijten is aan de omstandigheid, dat men het beest niet durfde benaderen, waardoor wegknipping van den zwaren haardos op het voorhoofd gelijk anders geschiedt, thans niet kon geschieden, dan wel aan den abnormaal harden schedel waardoor het beest in het geheel niet reageerde op de bedwelmingspogingen, dan wel aan het niet aanwezig zijn van patronen van het zwaarste kaliber, is iets wat buiten de feiten staat waar het om gaat, n.1. of er sprake is van „beest achtige mishandeling" en of den stier levend de nek is afgezaagd. Van mishandeling is in het minst geen sprakehet beest is hoogstens door de eerste pogingen ten deel bedwelmd geweest: hadden deze po gingen pijn veroorzaakt, dan zou het beest daarop zeker hebben ge reageerd. Daar algeheele bedwelming niet mogelijk bleek met de ge bruikelijke middelen, is de stier op ouderwetsche wijze geslacht, door namelijk met een mokerslag op de hersenen te verdooven en vervol gens de slachting te doen plaatsvinden door halsafsnijding; dit laatste vindt anders eveneens steeds plaats na bedwelming op de gewone ma nier. Van het gebruik van een zaag, noch van het levend bij bewustzijn slach ten, is dus absoluut geen sprake. Dit is zonder meer onwaar. De Raad van Commissarissen betreurt het, dat op schandaaltjes be luste bladen dergelijke berichten plaatsen als hier is geschied, waar bij slechts kan gedacht worden aan opzet of grove lichtvaardigheid; de goede naam van de gemeente, alsmede die van het abattoir is hier door geheel onnoodig in opspraak gebracht. Namens den Raad der Commissarissen, Mr. J. H. v. DOORNE, Secretaris. Soest, 10 Februari 1932. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd opname van het volgende in uw blad. Van modegrillen tot Dierenmishandeling Toen de Europeanen Amerika ontdekten en kennis maakten met de Roodhuiden vonden zij bij hen veel vreemds en bespottelijks o.a. de hoofdtooi van vogelveeren. Nog 5 eeuwen later deden Europeanen het zelfde. Wel hebben we gezien, dat sedert eenige jaren vrouwen tot be zinning kwamen en hoeden droegen eenvoudig en zonder veeren, maar 't schijnt helaas, dat zulks weer voorbij zal gaan. Vóór eenige jaren liepen er vrouwen rond met opgezette vogels op het hoofd: de prach tige paradijsvogel, colibri, meeuw, staart van zilverreiger enz. aldus er niet aan denkend, hoe Gods heerlijke schepping werd uitgemoord ter wille van modegrillen. Hierin gingen zoogenaamd „beschaafden" voor en de onnadenkenden volgden zooals gewoonlijk de zotternij. Onkunde is oorzaak van veel ellende. Indien vrouwen een oogenblik er aan dachten wat 't beteekent, staart en slagpennen van een struisvogel uit te trekken en de jongen over de huid verspreide veertjes, zouden zij met hun fijn gevoel voor zulk een hoofdtooi toch moeten bedanken. Wel snoeperig staat zoo'n hoedje met struisveren hè? De struisvogels zijn goedaardige dieren, doch als de tijd aanbreekt van veeren uittrekken, worden zij „vreeselijk boosaardig" Ach! menschen leert nadenken en begrijpen en offert toch niet langer aan heb- en geldzucht van lieden die bereid zijn tot het uitmoorden van hetschoone. Dankend voor opname, Uw abonné, J. J. DE KOEIJER. Voordracht over doelmatige voeding Woensdag 17 en Donderdag 18 Febr. e.k. zal respectievelijk in Hotel „Eemland" en Hotel „De Gouden Ploeg" een voordracht worden ge houden over Doelmatige voeding met betrekking tot de Maggi's pro ducten. De groote belangstelling, welke heden ten dage voor het voe- dingsvraagstuk aan den dag wordt gelegd, gaf de fabriek van Maggi's Voedingsmiddelen te Amsterdam aanleiding een bedrijfsfilm te doen vervaardigen, die overzichtelijk het ontstaan der Maggi's producten in beeld brengt. In vele plaatsen hier te lande zijn dergelijke demonstraties reeds ge houden en mochten zij zich steeds in een druk bezoek verheugen. Het geheel is goed verzorgd en de leerzame opnamen vallen algemeen in de smaak, zoodat wij er dan ook niet aan twijfelen, of de dames zul len van deze gelegenheid een druk gebruik maken. Men leze de ver dere aankondiging in dit blad. Het kaaswinkeltje van vroeger is niet meer te vergelijken met dat van van daag. Planken vol goudgele hollandse gezondheid zorgen voor een vorste lijke aanblik als je de winkel aan de Soesterbergsestraat binnenstapt. Maar wat ook meteen opvalt zijn de talloze andere artikelen, die direct of indirect met dit zuivelprodukt te ma ken hebben; zoals paté's, nootjes, sala des, etc. De Hollanders hebben de kaas meer lief dan ooit te voren. Daar zal de pu bliciteit, die er op grote schaal voor wordt gemaakt, wel het nodige aan hebben bijgedragen. Er is jaarlijks een grote reklamecampagne, die het nederlandse volk niet alleen de kaas zelf op smakelijke wijze voor houdt, maar ook onderwijst wat er allemaal voor zalige combinaties te maken zijn. Je kunt bakken met kaas, maar ook in de soep kan een fikse plak hollands goud een belangrijke rol spelen. En wie kende zo'n 25 jaar geleden de smaak van kaasfondue? Dat waren er maar weinigen. Ook het Zwitsérse specialité „Raclette" vindt steeds meer ingang in Nederland. Raclette is de naam voor een kaas die gemakkelijk kan worden gesmolten en gedurende langere tijd heerlijk soepel blijft en zich uitstekend laat smaken bij b.v. nieuwe aardappelen. Mooi wit wijntje erbij en u hebt een maaltijd, die door zijn eenvoud en op rechtheid zó exclusief en bovendien be taalbaar is dat het alleszins aan te bevelen is uw gasten te verrassen als u eens „wat anders" wilt. Nieuwe kaasbaas „Nog niet zo gek lang geleden, begin vorig jaar geloof ik, besloot ik mijn zaak aan de Soesterbergsestraat te verpachten. Drie zaken tegelijk wer den mij wat veel. Ik ben nog wel lek ker jong, maar toch, het is een hele organisatie. Je bent nooit klaar. Het gaat altijd maar door. 't Is net één hele grote kaas, die nooit op wil ra ken". Dat zegt Wim Robberse. Enthou siast zakenman in kaas in de ruimste zin van het woord. „In het begin, toen die verpachting pas rond was, liep het wel lekker, maar waarom het later toch minder ging, heb ik eigenlijk nooit goed begrepen. Ik denk daar maar niet te lang over na, daar koop ik toch niks voor, maar ik zat er wel een beetje mee. Ik heb begrepen dat Hart je-Zuid een prima toekomst tegemoet gaat als één van de twee grote winkel polen in Soest; daar wil ik straks goed in meedraaien. Het is een prachtige winkelruimte in Zuid en ik denk dat we er ook wel uit gekomen zijn met de aanstelling van Charles als chef. Hij werkt ruim drie jaar bij ons en heeft al lang bewezen het kaas-vak in zijn vingers te hebben. En dat is echt niet niks, meneer, te genwoordig, want kijk maar om u heen. Het is allemaal geel, maar het is allemaal anders. Hou die namen, die smaken, de wijze van bereiden, de toepassingsmoge lijkheden allemaal maar eens keurig in je hoofd op een rijtje. Dat valt niet mee. Het publiek wil veel weten. Met kaas, het wordt zelfs op TV verteld, kun je ongelooflijk veel dingen doen. Waar vroeger niet aan werd gedacht, is nu de gewoonste zaak van de we reld. Als u eens wist wat er aan fon due wordt omgezet en wat daar alle maal bijkomt! Niet zomaar een wijn tje, welnee, het dient er precies bij te passen hoor. De vraag wordt steeds groter. Dat is op zich natuurlijk ver heugend, maar wel „bij" blijven, Wil lem, denk ik dan maar. Samen met Charles hier in Zuid. En dat lukt pri ma denk ik". Robberse kijkt best te vreden. Niet alleen De nieuwe kaas-baas Charles in Zuid staat er niet helemaal alleen voor. Zijn vrouw Inge gaat er al even ent housiast tegenaan. Ze werken er nu al samen een paar weekjes en wie er onlangs heeft gekocht, zal het vakman schap, de vriendelijkheid en de vlot te manier waarop alles wordt gere geld, wel hebben ervaren. Naast kaas en wijn zijn er ditjes en datjes die het grote publiek zullen aanspreken. Er is een aparte afdeling, die in samen werking met Jamin is ingericht. Op het eerste gezicht een wat vreemde „hand- in-hand", maar als je er even over doordenkt is het eigenlijk vrij lo gisch dat bij goed en lekker eten, de bonbon en het aparte koekje-bij-de koffie-na, niet te versmaden zijn. U kunt het bij „de Kaasspecialist" gelijk mee inkopen. Charles van Luneschlorf, de nieuwe „kaasbaas" van Robberse in Hartje- Zuid. Nouveauté: vele soorten (stok)brood Dat kaas en brood dikke vrienden van elkaar zijn is al vele, vele jaren een be kend gegeven. Maar door de franse invloeden van de laatste tien, twintig jaar, is er toch nog wel wat anders met dat „broodje kaas" aan de hand. Wie door Soest wandelt, ziet niet zelden boodschap pentassen vol stokbroden voorbij trekken. Op weg naar een gezellig kaas-festijn, want dat is in de meeste gevallen wel het eindpunt van zo'n verzameling „lange jongens". Hoe verser ze zijn, hoe lekkerder. De kaasspecialist heeft dat verser-dan- vers-probleem - want brood neigt sneller oud te worden dan kaas - op een wel heel speciale manier opge lost. In Ridderkerk staat een franse bakkerij, - natuurlijk met een joyeus klinkende franse naam: „Sofi de France" -., waar onder leiding van de meester-bakker „Monsieur George Picherit" (het kan niet op) allerlei soorten Frans brood op origineel franse wijze wordt bereid. De ver werkte grondstoffen zijn speciaal uit Frankrijk geïmporteerde bloemsoor ten, die nodig zijn om de karakteris tieke geur en smaak te kunnen ver krijgen. Het bakproces wordt halver wege onderbroken en dat „half-pro- dukt" vindt u bij de Kaasspecialist, die het een paar keer per dag vers „af"-bakt. Knisperknappervers gaat het met u mee naar huis. U kunt genieten van „Baquette", „Parisien", „Pain de Campagne, Pain de cinq Ce- réales, „Petits Pains", „Croissants" en „Pains au chocolat". Is het een wonder dat Charles met zijn Inge iedere dag opnieuw levens lustig hun plaatsen in de winkel aan de Soesterbergsestraat innemen om van dienst te zijn. U kunt op ze rekenen. De Kaasspecialist voor jong en oud, dat mag duidelijk zijn. Veurig joar ben'k aal twee kere over ongs ziekehuus an 't han- nese eweest, moar zo as de zoake d'r noeng veur stoan, zaa'k ter nog moar us eejn an woage, waant ut liekt noeng wel kort daag te worre. Licht daa'k Soest en ok Boare nog un haandje ken helpe. Ze zitte ok wel un verdeed end veuruut te rekene. Hebbe ze ut over un bouwplaan veur 1995.' Zouwwe we daan nog zieke hebbe? In aalle gevaal zouw un mens der omtrent ziek vaan worre ajje leest heuveul roade en stoate d'r an te paas komme, veurdaat ter un besluut ken vaalle. Zitte ze me doar te mulle over 180 of 225 bedde. Waat moakt daat noeng uut? En daan hebbe ze ut nog niet eengs over eejn of twee persoóns ledikaante. Veur ming paart zette ze d'r twiefeloars in. Ajje d'r moar goed in leg ge kaan en ajje d'r moar niet deurzaakt. Ze ben wel baar an de gaang met aalle soorte vaan aaksies en doar ben'k blie om. Zo kaaj- je zien daatter ok nog wellus mense arges vèur benne in ploats vaan teuge, waant die hejje vaandoag de daag zaat. Ik het ok aal eleze over un priesvroag veur de noam vaan ongs nieuwe ziekehuus, moar ze zegge d'r niet bie waat of daajje ken winne. Toch niet un groatus verblief vaan un poar moande, waant daan doe 'k niet mee. Ik vin ut aallemoal baar mooi, moar liekt daat niet un bietje op de huud verköpe veur daaj je de beer eschóte het? As ter niks vaan komt, hewwe voorte- mee wel noam emoakt, moar geejn ziekehuus. Ik zouw nog moar niet zo haard vaan stoa- pel löpe. Je ken beter zorge daat de boel eerst op stoapel stoat. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k aal wel un idee veur un noam het. Waat zouwe jullie zegge vaan „SOBA-pavil- joen"f An de Boarese kaant krieje daan vaan eiges un bord met ,,BASO-paviljoen" d'r op, aangders komt doar weer un hoop traammelaant vaan, ajje veult waa'k bedoelt. HANNES VAN DE NENG. KAASSPECIALIST „De Kaasspecialist" aan de Soesterbergsestraat In de reeks van nieuwe tuinideeën die wij afgelopen weken hebben beschreven mag ook het bovenstaan de niet ontbreken. Een privé moeras of vennetje in de tuin geeft niet alleen veel tuinen een fraaier aanzicht maar biedt U ook na verloop van tijd een boeiend schouwspel door de speciale plantengroei, die er in mogelijk is en het dierlijke leven dat er vanzelf in ontstaat. In tuinen met een wat glooiende lijn kan zo'n moerasje of vennetje het best in het laagste gedeelte van de tuin worden gesitueerd, omdat dit logischer wijs het meest natuurlijk aan doet. Hoe maken we zo'n poel? Het meest ideale materiaal voor dit soort watertjes is vijverfolie. We graven eerst het model uit, wat echt niet per së in de standaard niervorm hoeft te gebeuren. De afmeting van moeras of ven is afhankelijk van de tuin en de smaak van diegene die hem aanlegt. Ook voor de diepte is geen vaste regel, dieper dan 30-49 cm. is echter niet nodig, omdat er geen vissen in hoeven te leven. Als de vorm van het aan te maken moeras/ven naar wens is en de rand ervan helemaal waterpas is kan het folie worden ingevouwen. Het gemakkelijke van folie is dat het zich in de gekste vormen laat vleien. Het folie dat oversteekt wordt in een sleuf gestopt die op zo'n 20 cm. afstand rond het uitgegraven model is gemaakt. De randafwerking kan heel goed plaatsvinden met behulp van perstur- ven die tegenwoordig weer speciaal voor tuinge- bruik worden gemaakt. Met deze turfjes die in ver schillende maten worden verhandeld werken we de lelijke plastic rand weg. In het geval van een moeras vullen we vervolgens onze creatie voor een gedeelte met vijveraarde, die kant en klaar op tuincentra te koop is, waarna het planten kan be ginnen. Moerasplanten zijn er in grote variëteit en worden meestal vanaf eind april volop aangeboden. Tussen de turfjes kunnen we ook kleine varentjes en kruipertjes planten, hoewel' deze met wat geduld vaak spontaan verschijnen. Het moeras zou geen moeras zijn als er geen water in staat. Dit wordt er dan ook direct ingedaan. Met droog weer zal het niveau wel wat zakken, maar over het algemeen houdt de regenval de zaak aardig op peil. Als we bijvoorbeeld in een heide tuin geen moeras maar een vennetje willen maken wordt hetzelfde basin niet gevuld met vijveraarde maar met turfmolm of tuinturf. In zo'n voedingsbodem groeit niet veel hetgeen ook de bedoeling is. De wateraardbei, het veenpluis en enkele biessoorten hebben het wel aardig naar de zin, net als in een natuurlijke ven. De waterstand in een ven mag ook gerust variëren.

Soester Courant | 1982 | | pagina 11