Gemeentebestuur steeds dieper in de zorgen Verbazing en verbijstering bij gemeentebesturen Zo gezien... Tekort ruim 2,2 miljoen gulden: Christina jarig met kortingen tot 50% Wat nu? DeEekhoorn huizenkrant 5? Enorme ver- bouwings- uit- verkoop iniii li yin 13-jarige jongen gemolesteerd Fusieziekenhuis Flinke belangstelling voor prijsvraag Kille sanering twee ziekenhuizen: Varkenslever KIPSATÉ Hamlappen ANDIJVIE K.G. KOFFIE Jonge kaas ROZIJNEN Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Woensdag 17 februari 1981 60e jaargang no. SOESTER COURAN Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* (Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.—'1 Verschijnt iedere woensdag De gemeente Soest raakt financieel gezien, steeds dieper in de put. Was er aanvankelijk voor het volgend jaar nog sprake van een nadelig resultaat van 452.000 gulden, een bedrag dat voorkomt in de basisprognose 1982 tot en met 1985, nu is dat al opgelopen tot 2.224.000 gulden. En het is niet zeker dat het daarbij blijft. In een nota aan de raadsleden, de eind vorig jaar toegezegde „maart- nota", zegt het college van burgemeester en wethouders dat een belangrijk uitgangspunt voor een goed financieel beleid is „het streven naar een evenwicht tussen inkomsten en uitgaven". Daar zal dan ook naar gestreefd worden middels belastingverhoging en vermindering of beëindiging van aktiviteiten en voorzie ningen. In een persconferentie stelde gemeentesecretaris mr. J. Kruitwagen, voorzitter van een ambtelijke werkgroep die de maatregelen voorbereid, „het dorre hout in onze gemeente is allang verdwenen; we komen nu aan wezenlijke zaken toe waardoor mogelijk afgebroken moet worden wat in jaren is opgebouwd". Een burgemeester Scholten adviseerde alle politieke partijen in hun verkie zingsprogramma's terdege rekening te houden met deze situatie. „Samenwer king van de fracties is nu meer dan ooit noodzakelijk; er zullen besluiten genomen moeten worden". Dat Soest een artikel 12-gemeente zal worden, behoort volgens burgemeester Scholten vooralsnog tot de onmogelijkheden. „Daar moeten we voorlopig maar niet op rekenen. Het rijk is zeer terughoudend de artikel 12-9tatus te geven. De financiering gaat dan immers ten koste van andere gemeenten", aldus de heer Scholten. De maart-nota met het overzicht van de toch wel wat desastreuze ontwikke ling, wordt gevolgd door een juni-nota met voorstellen hoe het tekort weg te werken. Naar het oordeel van burge meester en wethouder zal echter de in juni nieuw te kiezen gemeenteraad de besluiten moeten nemen, omdat deze in belangrijke mate het beleid voor de komende jaren zal bepalen. Dat kan dan pas in oktober, omdat de nieuwe raad met vermoedelijk toch een flink aantal nieuwe raadsleden, zich eerst een goed oordeel over de juni-voorstellen moet kunnen eigen maken. Tegenvallers Het tekort van 224 miljoen is een gevolg van een flink aantal tegenval lers. Rekening was gehouden met de verkoop van het natuurbad. Dat zou een vermindering van de uitgaven opleveren van 500.000 gulden. Maar van de verkoop moet op dit moment afgezien worden, omdat de provincie op de aan het bad grenzende grond een bestemming „verblijfsrecreatie" niet toestaat. Dan heeft de minister van CRM beslo ten de rijksbijdrage sociaalculturele aktiviteiten, bejaardenwerk en maat schappelijke dienstverlening te ver minderen met ingang van 1982. Voor Soest zal dat bedrag vermoedelijk 65.000 gulden bedragen en dat is voor 1983 dus ook niet meer beschikbaar. Een derde tegenvaller is het vervallen van de opbrengst van de zuiverings heffing in Soesterberg, na het gereed komen van de rioleringsleiding Soes- terberg-Soest. De kosten van de zuive ringsinrichting (142.000 gulden) vallen ook weg, maar de opbrengst van de heffing was 250.000 gulden en zo ont staat een tekort van 108.000 gulden. Dan heeft de raad besloten de rente van de boekwaarde van diverse grond- complexen niet meer ten laste van die gronden te brengen. Het gaat om een bedrag van 554.000 gulden dat ten laste kpmt van de algemene dienst. De vijfde tegenvaller wordt veroor zaakt door de economische recessie. Steeds meer mensen moeten gebruik maken van uitkeringen krachtens de Algemene Bijstandswet en tien procent van het uit te keren bedrag komt voor rekning van de gemeente. Uitbreiding H.K.H. Prinses Christina wordt don derdag 18 februari 35 jaar. Kwaliteit voor *n krats. Bij vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16. Soest, telefoon: 02155-13473 Op de Amersfoortsestraat, ter hoogte van de Dumoulinkazerne, werd een 13-jarige jongen door twee leeftijd genootjes, zonder enige aanleiding, gemolesteerd. Ze sloegen hem van zijn fiets, deponeerden het voertuig in de sloot en gooiden de sleutel van het fietsslot in het bos. Toen het slachtoffer na een lange wandeling zijn ouderlijk huis in Soesterberg bereikt had, waren de daders natuurlijk allang verdwe nen. van personeel lijkt onvermijdelijk en alles tesamen wordt voor een en ander rekening gehouden met een bedrag van 250.000 gulden. Het college is ook tot inzicht gekomen dat de bouw van een nieuw 'gemeentehuis voor vele jaren een vrome wens zal blijven. Er wordt met zoveel woorden van afgezien.Maar er is tot vorig jaar toe, met instemming van de grote meerderheid van de zittende raad, geld uitgegeven voor de voorbereiding van de nieuwbouw. Deze kosten hebben inclusief rente 846.187 gulden bedragen. Dat bedrag moet (inclusief rente) af geschreven worden en dat betekent ieder jaar, tien jaar lang, 165.000 gulden neertellen. Er zijn ook tegen vallers geweest in de afgelopen jaren en daardoor zijn de saldireserves be langrijk verminderd. Zo sloot de rekening 1980 met een nadelig saldo van ruim twee miljoen. Na dekking van daLtekort is de reserve nog 7.8 miljoen. De verkoop van het slachthuis levert geld op en dan wordt de reserve weer 8.190.000 gulden. Maar dat saldo moet verminderd wor den met 2.14 miljoen in verband met het vermoedelijke tekort op de reke ning 1981 (1.118.000 gulden) nadeel on- roerendgoedbelasting (590.000 gulden) en de normale beschikking uit de reserve (voor 1981 362.000 gulden). Daar komt dan nog bij voor 1982 in totaal 875.000 gulden (590.000 nadeel onroerendgoed-belasting plus normale beschikking 285.000 gulden) en dan blijft er per 1 januari 1983 nog maar een reserve van 5.175.000 gulden over. Het betekent voor 1983 dat de normale beschikking over de reserve, geraamd op 285.000 gulden, moet worden terug gebracht tot 155.000 gulden en dat is weer een tegenvaller van 130.000 gul den. Al deze tegenvallers bij elkaar leveren een bedrag op van 2.224.000 gulden. „Wij wijzen er met nadruk op", zegt b. en w„ „niet te zeggen dat het tekort tot dit bedrag beperkt zal blijven. Er kunnen zich nog meer ongunstige ont wikkelingen voordoen". Het college noemt als voorbeelden: minder inkomsten uit het gemeente fonds dan nu wordt verwacht; een bijdrage aan de schuld van het ge meen teschappelijk automatiserings centrum; het nog langer uitblijven van wettelijke maatregelen om het heffen van onroerendgoed-belasting op de zo genaamde incourante objecten (vlieg veld e.d.) mogelijk te maken. Op dat laatste heeft het gemeentebestuur bij de minister aangedrongen, maar de minister is nog steeds niet zover. Maatregelen De eerder genoemde werkgroep gaat voorstellen uitwerken om het gat te dichten. Gemeentesecretaris/voor zitter Kruitwagen hoopt tot zoveel voorstellen te kunnen komen, dat de raad een keuze kan maken. Maar daaraan twijfelt hij een ook burge meester Scholten. Er zijn in de publiek rechtelijke sfeer, afspraken die nage komen moeten worden. Salarissen moeten worden uitbetaald, kapitaals- lasten moeten gedragen worden. Er zijn echter ook uitgaven die in beginsel wèl te beïnvloeden zijn en deze worden door de werkgroep post voor post bekeken. Voorzichtigheidshalve gaat de ge meente de prijscompensatie uit het gemeentefonds iets lager ramen dan andere jaren (toen 7% nu 6%) en dat levert dan 418.000 gulden op. De trendmatige verhoging van de ge meentelijke belastingen met 4 betekent een meeropbrengst van 406.000 gulden en door de twee be dragen samen is het begrotingste kort teruggebracht tot 1.4 miljoen. De belastingen die met 4% [trend] omhoog kunnen gaan zijn onroerend goed-belasting, reinigingsrecht, riool recht, hondenbelasting, begrafenis- recht en leges. Gerekend moet er bovendien worden met een sterkere verhoging van het reinigingsrecht, omdat de kosten van de reiniging op het ogenblik maar voor vijftig procent gedekt worden door de opbrengst van deze belasting. Gerekend moet ook worden op verho ging van bijdragen voor andere gele verde diensten en bestaande voor zieningen. Het kan ook betekenen dat deze diensten verminderd worden en voorzieningen geheel worden afge schaft. In de juni-nota zal duidelijk worden wat men op het oog heeft. Zwembad Sluiting van het zwembad, zoals vorig jaar nog in het vooruitzicht werd gesteld, zal vermoedelijk niet door gaan. Er zullen pogingen in het werk gesteld blijven worden om het bad te verkopen, maar er zal volgens burge meester Scholten altijd bij bedongen worden dat zwemmen tegen een rede lijk (betaalbaar)tarief mogelijk blijft. Die verkoop zal uiteraard door de Stichting Zwembaden geregeld moeten worden. Rem Burgemeester en wethouders verzoe ken de raad het aangaan van nieuwe financiël verplichtingen „zo enig zins mogelijk" te vermijden. Het college stelt nu al voor de verbe tering van de Eigendomweg (last 150.000 per jaar), de verbouw van het Soesterbergse Dorpshuis (70.000 gul den per jaar) en de post „bijzondere Burgemeester mr. F. Scholten voorzieningen (120.000 gulden per jaar) maar achterwege te laten c.q. niet te gebruiken. Vacatures onder het gemeenteperso- neel zullen, zoals al afgesproken was, niet zo maar automatisch worden vervuld. B. en w. stellen de raad verder ook voor af te zien van het opstellen van een meerjarenbegroting. Evenmin acht het college het opportuun een beleidsplan, zoals dat de laatste jaren gedaan werd, op te stellen. „Wij menen dat een uiteenzetting van het beleid in hoofdlijnen voor de diver se beleidsterreinen meer op de wer kelijkheid van vandaag aansluit". Medewerking, om de bezuinigings-, ombuigingsoperatie te doen slagen is nodig van alle bestuurders, alle mede werkers en ook inwoners van In dat verband heeft het college in middels alle instellingen en vereni gingen over deze problematiek ge ïnformeerd. De vorige week gestarte prijsvraag voor een naam van het te bouwen fusieziekenhuis voor de gemeenten Baarn en Soest heeft al heel wat reacties teweeg gebracht. In totaal waren er gisterenmorgen al 37 na men binnen; 23 bij het di men binnen; 23 bij het directiese cretariaat in Soest en 14 bij het directiesecretariaat in Baarn. Er zijn bijzondere aardige en sug gestieve namen bij, maar ook een enkele, overigens zeer gewaardeer de, poging om in een paar woorden samen te vatten hoe hard dat zie kenhuis hier nodig is. Zoals bekend kan iedere inwoner van Soest en Baarn en alle andere belangstellenden meedoen aan deze wedstrijd. Het gaat om een naam die t.z.t. zal prijken op de gevel van het nieuwe gebouw. Het aantal inzendingen per deelne mer is onbeperkt. De sluitingsda tum van de wedstrijd is vastgesteld op zaterdag 13 maart. De uitslag van de prijsvraag zal bekend ge maakt worden in de plaatselijke bladen op 24 maart. Aan de winnaar zal op een nader te bepalen datum een prijs worden uitgereikt. Inzendingen kunnen worden gericht aan het directiesecretariaat van het Ziekenhuis Zonnegloren, Soes- terbergsestraat 125, Postbus 2025, 3760 CA Soest of aan het directie secretariaat van het Ziekenhuis Maarschalksbos, Molenweg 2, post bus 1000, 3740 BA Baarn. De gemeentebesturen van Baarn en Soest zijn teleurgesteld, verbaasd en verbijsterd over het voorlopige standpunt van gedeputeerde staten inzake de nieuwbouw van één ziekenhuis voor de twee gemeenten. Men verwijt G.S. a. uitgegaan te zijn van verkeerde gegevens en b. het Amersfoortse ziekenhuis De Lichtenberg nu direct 22 bedden extra toe te bedelen, die best aan Soest en Baarn gegeven kunnen worden. Weliswaar heeft de gedeputeerde mevrouw mr. C. Ven- zelaar-de Boer toegezegd de economische aspecten te zullen afwegen tegen de sociale aspecten, maar zij heeft tevens verklaard dat alsnog gekozen kan worden voor het twee-lokatiemodel; te weten twee ziekenhuizen in Amersfoort. En dat betekent in feite het veilig stellen van de ziekenhuisvoorziening in de stad Amersfoort of met andere woorden: een één-lokatiemodel met twee ziekenhuizen. Maarschalksbos en Zonnegloren worden „opgeruimd". Begin januari maakten de wethouders mevrouw M. Van Stiphout-Croonen- berg uit Soest en S. Teeling uit Baarn, namens de colleges van b. en w. een afspraak met mevrouw Venzelaar. Dat bezoek werd op 8 februari gepland in de veronderstelling dat het voorlopi ge besluit van G.S. pas half tot eind februari genomen zou worden. Op de dag van de afspraak kwam dat voorlopige standpunt echter al naar buiten en dat is door de beide gemeen tebesturen als zéér teleurstellend er varen. Die teleurstelling is aan mevrouw Ven zelaar doorgegeven. Een ziekenhuis met 180 bedden heeft in de optie van de plaatselijke besturen geen schijn van kans. „Voor een optimale exploitatie gaat de minister uit van een ziekenhuis met minimaal 225 bedden. Het advies van de Provinciale Raad voor de Volksge zondheid, zit daar met 200 bedden al onder. Daar nu nog eens twintig bed den afhalen betekent zowat de dood steek voor het plan", aldus mevrouw Van Stiphout. Tijdens het onderhoud in Utrecht heeft gedeputeerde mevrouw Venzelaar weliswaar bezworen dat er van boos opzet geen sprake is, maar Soest en Baarn zetten daar een vraagteken bij. Mevrouw Van Stiphout en de heer Teeling hebben haar gewezen op het feit dat zowel Soest als Baarn, en vooral Baarn, veel bejaarde inwoners hebben (ver boven een landelijk ge middelde) en dat de „beddenwaar dering" daardoor hoger komt te lig gen. G.S. heeft daar in zijn voorlopige standpunt géén rekening mee gehou den. Ten onrechte spreekt G.S. wat De Lichtenberg betreft, van een „Stabiele situatie", „want", zo zegt mevrouw Van Stiphout, „dat ziekenhuis heeft 22 algemene bedden méér toegewezen gekregen. De 22 P.A.A.Z.-bedden (Psychiatrische Afdeling) van de Lich tenberg vallen in het voorlopige advies immers buiten de berekening, terwijl De Lichtenberg toch zijn 486 bedden behoud". Beide wethouders hebben gevraagd juist deze 22 bedden aan het fusie ziekenhuis Baarn/Soest toe te bedelen, waardoor het drie lokatiemodel levens vatbaar wordt. In het onderhoud hebben de beide wet houders ook hun teleurstelling uitge sproken dat het voorlopige advies tot stand gekomen is, zonder nader over leg met zowel de Provinciale Raad als de door G.S. ingestelde Stuurgroep. Beide adviseerden, wat Soest en Baarn betreft, voor realisering van een geza menlijk ziekenhuis. „Wij hebben het gevoel dat de adviezen niet serieus bekeken zijn en we hebben nu ook de vrees dat, als we erg lastig zijn, dat fusieziekenhuis geheel ver dwijnen zal", aldus mevrouw Van Stiphout. De beide gemeentebesturen en de di rectie van de Stichting Maarschalks bos-Zonnegloren beraden zich op de situatie en zullen op de hoorzitting van 1 april, met een gezamenlijk stand punt naar buiten komen. Men vraagt zich af waarom G.S. met alle geweld nog in deze zitting van provinciale staten de zaak Amers- foort/Soest-Baarn wil afhandelen, ter wijl de beslissing over een zieken huisvoorzieningen voor het gebied Ede naar het eind van het jaar verschoven is. Men voelt het aan als een „kille sane ring" door gedeputeerde staten. „Zon negloren", zo stelt wethouder Van Stip hout „kan hooguit tot 1990 mee. Door het nieuwbouwjaar op 1995 te stellen, zoals G.S. dat nu doet, kunnen de in woners van Soest en Baarn dan nog maar gebruik maken van één zieken huis: Maarschalksbos. De opheffing daarvan is dan nog maar een kwestie van tijd. De sanering is dan heel gelei delijk aan, voltooid", aldus mevrouw Van Stiphout. WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 GEHARD PAUL Ik was nog maar net binnen toen ik hoorde dat de familie over „een gi gantisch probleem" beschikte. Zijn engels aandoend gevoel voor humor kennende en de pretlichtjes in zijn ogen ziende, was ik gaarne bereid het probleem met hen te delen. Maar voordat ik mijn mond open kon doen zei mijn vrouw al: „Ach, wat een onzin. D'r is niks aan de hand. Vroeger hadden we ook geen televisie. „Als jij Dallas niet kan zien is het huis te klein" voerde hij. Vroeger lag dat heel anders, want toen was er helemaal geen televisie. Toen kon ik 's avonds nog eens rustig een boek lezen. Nu is er altijd wel iemand in huis die een programma per sé wil zien. Gegarandeerd dat we van avond ruzie krijgen „Alsof jij zelf nooit kijkt", kaatste ze terug. „Nee, wat mij betreft hoeft die kijkdoos niet meer gerepareerd te worden. Dat journaal kan ik in de krant ook wel lezen Bij stukjes en beetjes kreeg ik daarna te horen dat de vorige avond tegelijk met de gongslag van het laatste journaal het televisietoestel de laatste adem had uitgeblazen. Eerst werd er gekscherend over ge praat in termen van „eindelijk rust" en „nu krijgen we weer eens tijd om de kinderen op te voeden", maar de gesprekken werden gaan deweg grimmiger. Even had hij nog geprobeerd wat te redden met we zouden in ieder geval eens een keertje op tijd naar bed kunnen gaan", waarop zij meesmuilend wist te melden dat negen maanden na een televisieloze avond in New York er een ware geboorte-explosie was gekomen. „Dat vroeg naar bed gaan van jou ken ik" had ze gezegd. Voorlopig zitten ze nog in de problemen want ze zullen nu een keuze moeten maken tussen een du re reparatie aan een oud toestel, het aanschaffen van een nieuwe televi sie of een goeie tweedehands van de rommelmarkt. De keuze van één toestel of géén toestel is alleen een kwestie van tijd. Ik heb ze met dit typische gezinsprobleem achtergelaten en hen uitgenodigd voor een glaasje wijn uit eigen produktie. „Dan kunnen we vanavond mooi bij jou naar het voetballen kijken zei hij samenzweerderig bij de bui tendeur. Met koophuizen die u in geen andere gids aantreft. Een ruime - keuze van huizen in Amersfoort, Soest, Baarn en omgeving. Vraag gratis toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zonëj Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-30488 m Donderdag, vrijdag en zaterdag 250 gram Alleen donderdag Afd. vleeswaren Alleen donderdag Ongezwave Ide Amerikaanse Donderdag, vrijdag en zaterdag SUZI WAN Alleen donderdag Alleen donderdag Donderdag, vrijdag en zaterdag 29S met klein beentje KILO 150 GRAM van 1.94 voor 500 GRAM van 1.98 voor 500 GRAM

Soester Courant | 1982 | | pagina 1