Materie-schilderij S uper ontwikkeling in schoolgebouw „Eemland" C. J. 't Hart 75 jaar Katholiek Vrouwengilde Soest 20 jaar ff Foto kopieën maken bij: Uitslag puzzelwedstrijd „Kernland" Voorlichtingsavond over beheer Eem Kaatste week voor inleveren enquêteformulieren woningzoekenden Gespreksgroepen gescheiden mensen Oproep aan alle vrouwen Perspectieven van opvoeding en menswording voor een nieuwe wereld Politieke scholingscursus voor vrouwen vraagt uw aandacht voor: I I H I of I GEMEENTE Commissie voor de Beroepschriften Verleende bouwvergunningen Broeken vrijetijdskleding van oosten Internationale vrouwendag 8 maart: weekendbijeenkomsten: Soester Courant van woensdag 17 februari 1982 ast De voorzitter van de commissie voor de beroepschriften maakt, ter uit voering van artikel 9 van de Verordening op de commissie voor de beroep schriften, bekend, dat op woensdag 24 februari 1982 om 16.00 uur in de commissie-kamer van het gebouw gemeentewerken, Lange Brinkweg 77, alhier een openbare vergadering van de commissie zal worden gehou den, waarin de volgende zaak aan de orde komt: het beroep van mevrouw J. M. Stalenhoef-Scheerboom tegen een aan schrijving tot het treffen van voorzieningen aan de woning Den Bliek laan 63, alhier (artikel 25 Woningwet) Niet-gebonden besluiten Verlening d.d. 9 februari 1982. verbouwen van een winkelpand op een terrein gelegen aan de Beuken laan 55 (kad. gem. Soest, sectie K., nr. 790). Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de beschikking bij het college van b. en w. een gemotiveerd bezwaar schrift indienen. f INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155 - 22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 10.00 -12.30 - 13.30 - 17.00 UUR De belangstelling voor de „Open Dag" op de scholengemeenschap „Eem- land" was dit jaar groter dan ooit te voren. Leerlingen van de zesde klassen der basisscholen in Soest, Soesterberg, Eemnes en Baarn bezochten in school verband de technische school en huis houdschool. Ook vele ouders maakten gebruik van de mogelijkheid om eens met eigen ogen te zien hoe of het toegaat op een school voor beroeps onderwijs. van Rossum, Kampstraat 5, Baarn. Gery Bos, Raadhuislaan 21, Eemnes. Thea van Zessen, Johan Verhulstlaan 9, Baarn. Mireille Kok, Dorpsstraat 15, Bunschoten. Leon Valkenhoef, Ples- manstraat 2, Soesterberg. De prijzen kunnen worden afgehaald aan het hoofdgebouw aan de Soester- engweg tijdens de schooluren of op donderdagavond van 19.00-20.00 uur. Foto: Herman van Dam Het [zoals hijzelf zegt] materie-schil derij van de Soester huis/kunstschilder Lambertus van de Kooij [62J hangt sinds vrijdag in de hal van het school gebouw van de Stichting Scholenge meenschap „Eemland" aan de Soes- terengweg. Het is een geschenk dat Van de Kooij de directie van de school aanbood bij de viering van „20 jaar Technisch Onderwijs in Soest". Dat feit werd vrijdagavond in een besloten sfeer met bestuurders, oud-bestuur ders, leden van de oudercommissie en docenten herdacht. Aan de docent Ne derlands, Jan Visser, vertelde Van de Kooij het hoe en waarom van zijn geschenk. Van de Kooij is, als geboren en getogen Soester, ooit leerling geweest van de voorloper van deze scholengemeen schap, van de avondtekenschool die in de dertiger jaren gevestigd was in een inmiddels afgebroken gebouw aan de Molenstraat. Na de lagere school (Bonifaciusschool) kreeg Van de Kooij een baantje als leerlingschilder en viïi veel avondstu die, onder andere aan de ambacht school te Amersfoort, behaalde hij uiteindelijk zijn meester-diploma. Van de Kooij vertelde Jan Visser dat er met hard werken wat bereikt werd en hij maakte Visser deelgenoot van zijn opvatting dat de huidige opleiding niet aansluit op de praktijk. „Met dat leerlingenstelsel kunnen wij niet uit de voeten. Op het moment dat de leerling aan de slag kan, moet hij zo nodig weer een dag naar school", aldus Van de Kooij. „Ik denk dat ze in de praktijk van-alledag meer opsteken van het vak". Visser ontweek in het kader van de feestviering, de discussie. Wel ging hij uitvoerig in op Van de Kooij's hobby: de materie- en reliëfschilderijen en de ikonen. Het aangeboden schilderij, (1.60 bij 2.30 meter) is opgebouwd uit stukjes hout, gips, zand, pingpongbal len en dergelijke materialen. Het stelt een tak met bessen voor; klein begon nen en, zoals ook de Scholengemeen schap, uitgegroeid tot een kolos. Het geschenk werd door de direkteur van de school, de heer A. D. Bouma, in dank aanvaard. De heer Bouma onder streepte de dank met een boeket bloe men voor mevrouw Van de Kooij. Bloe men waren er ook voor Jan Visser die dit jaar ook twintig jaar aan het tech nisch onderwijs in Soest verbonden is. Op de foto Lambertus van de Kooij en Jan Visser bij het schilderij. In de Goede Week is in het Artishockgebouw een door Van de Kooij geschilderde Kruisweg te zien. Allen konden daar ook horen op de informatiestand welke grote toekomst mogelijkheden er zijn weggelegd voor de afgestudeerde jongens en meisjes. Voor velen was het toch wel een open baring in deze tijd van toenemende werkloosheid. Voor de jeugdige bezoe kers- was er een mogelijkheid een prijsje te winnenmet het oplossen van een rebus. Het was een hele puzzle voor de leraren om uit de honderden op lossingen de prijswinnaars te destil leren. De oplossing luidde: „Kies voor lager beroepsonderwijs". Uiteindelijk waren de gelukkigen: Ilona Beijersbergen, Heuvelweg 3, Soest. Nicole v.d. Wekken, Pijperpad 43, Soest. Henk Jansen, Harperpad 17. Soest. Diana van Breukelen, Kolonie- weg 7, Soest. Fatma Gumus, Van de Veldeplantsoen 33, Soest. Karsten Zijl stra, Insingerstraat 31, Soest. Ewout „Snoopy" nog open De bekende modezaak „Snoopy" aan de Beukenlaan wordt verbouwd. Het betreft het deel waar de collecties heren- en kinderkleding zijn onderge bracht. De dames-afdeling is echter gewoon open en daar kan men zolang de verbouwing duurt, nu ook terecht voor de heren- en kinderkleding. Vermoedelijk is volgende week alles weer bij het oude, zij het dan wel duidelijk „in het nieuw". 25 Postbussen vernield Drie knapen uit Soest van respectieve lijk 21 15 en 13 jaar hebben in de hal van een flat aan de Haverweerd vijf en twintig postbussen vernield. Na ver hoor en bekentenis werden zij weer vrijgelaten. Het provinciebestuur van Utrecht or ganiseert op maandag 22 februari a.s. een voorlichtingsbijeenkomst over het voorontwerp van het nieuwe beheers reglement voor de Eem. De avönd wordt gehouden in de Christelijke La gere School in Eemdijk, Vaartseweg 5, en begint om 19.30 uur. Het Beheersreglement voor de Eem zal de provinciale Vaarwaterveror dening gaan vervangen. In tegenstel ling tot deze verordening bevat het beheersreglement niet alleen bepalin gen voor het beheer van de Eem als vaarweg en als boezemwater. Er staan ook voorschriften in die de ontwikkeling van de recreatie enigs zins aan banden moeten leggen, ter bescherming van natuur en landschap in het Eemgebied. Om dat te bereiken wordt de oeverstrook die bij het be heersgebied hoort uitgebreid van 3 tot 10 meter. In deze strook gelden beper kende bepalingen, bijvoorbeeld voor het maken van aanlegsteigers. Bij het beheersgebied horen volgens het nieuwe reglement ook enkele wate ren die in directe verbinding met de Eem staan mét de ter weerszijden lig gende oeverstrook van 10 meter. Ook enige gebiedjes waar waterrecreanten zouden kunnen komen vallen eronder. De voorlichtingsbijeenkomst wordt ge houden onder voorzitterschap van ge deputeerde van waterbeheer M. de Bruijne. Daarnaast zullen verscheide ne deskundige ambtenaren aanwezig zijn. Tot maandag 8 februari heeft men de mogelijkheid gehad om de enquêtefor mulieren woningzoekende in te le veren bij het gemeentelijk bureau huis vesting. Een aantal heeft echter niet gereageerd. Deze mensen hebben eind vorige week een herinneringskaartje van de gemeente ontvangen. Reageren zij ook hierop niet voor 19 februari, dan vervalt hun inschrijving als wo ningzoekende. Foto: Herman van Dam De heer C. J. 't Hart, voorzitter van de afdeling Soest van de Dierenbescherming en groot animator, stimulator en ook voor zitter van de Stichting De Paardenkamp, vierde vorige week zijn 75ste verjaardag. Dat dit niet ongemerkt voorbij ging is begrijpelijk. Talloze vrienden en medewerkers kwamen hem tijdens een informele receptie in Restaurant Darthuizen gelukwensen. Daarbij was ook Van 't Hart's voorganger de oud-dierenbeschermings voorzitter de heer P. M. Wijsmuller. Wijsmuller en Van 't Hart stonden samen twintig jaar geleden aan de wieg van de Paardenkamp en tijdens deze receptie werden heel wat oude herinneringen opgehaald. Het glas werd ook geheven en de heer Van 't Hart lieter in een kort speechje geen misverstand over bestaan dat hij „aan al zijn lieve vrienden en vriendinnen veel te danken had". Op de foto feliciteert de heer Wijsmuller (links) de jarige Van 'tHart. Maandag 15 februari j.1. vierde het Katholiek Vrouwengilde Soest met een eucharistieviering en een gezellig ontmoetingsfeest, in de Mariakerk te Soestdijk, haar 20-jarig bestaan. Het katholiek vrouwengilde is een eigentijdse katholieke vrouwenorganisatie die openstaat voor alle vrouwen, die streven naar persoonlijke ontplooiing in kontakt met anderen. Het gilde biedt een mogelijkheid om eigen kapaciteiten te ontdekken en deze voor de samenleving te gebruiken. Zij wil een ontmoetingsmogelijkheid zijn voor haar leden om de samenleving en daar, waar dat nodig is, een positieve bijdrage leveren. gilde. Het Katholieke Vrouwengilde... een vereniging waarbij iedere vrouw zich thuis zal voelen. Voor nadere inlichtingen: G. J. v.d. Laan-v.d. Heijden, Ereprijsstraat 94, (Voorzitster). H Het nieuwste! met A-symetrische Diverse soorten v.V\feedestraatt1c tel.12424 Soest Soesterbergsestraat 57 (t.o. Busstation) Soest - Tel. 02155-13109 Zij willen als Kreatieve Vrouwen van uit een Gelovende levenshouding, deel nemen aan het maatschappelijk gebeu ren, op eigen wijze. Men zoekt gezellig heid en wil kontakt en informatie vinden, geborgenheid, vriendschap en solidariteit. Het gilde heeft, in samenwerking met andere vrouwenorganisaties, ook haar inbreng in plaatselijke en provinciale Vrouwenraden in de Nederlandse Vrouwenraad, in maatschappelijke in stellingen, de Unie van Katholieke Vrouwenorganisaties, en in de Wereld unie van katholieke vrouwenorga nisaties: Union Mondiale des Orga- nisations Feminins Catholiques (U.M.O.F.C.). Zij worden geïnformeerd, gemotiveerd en gestimuleerd door het Landelijk ledenblad „Doorkijk". Het K.V.G. werkt vanuit haar doelstelling: vanuit evangelische inspirantie een bijdrage te leveren aan de ontplooiing en ontwikkeling van de vrouw, zowel wat betreft haar persoonlijk leven, als met betrekking tot haar plaats in gezin, kerk en samenleving. Programma Het bestuur stelt ieder jaar een geva rieerd jaarprogramma samen, waar ieder zich in kan vinden. Het K.V.G. wil er zijn voor iedereen, voor jong en oud. Voor vrouwen die wat meer willen, werkt het K.V.G. vanuit haar doelstel ling aan verschillende projecten nl. 1. Vlam: Vrouw en Geloof - Vrouwen Leren Actief Meedoen. Vlam: Als Pinkstersymbool. 'Samen praten over eigen gelovige ont wikkeling, over de waarde van het geloof in een snel en sterk veranderen de samenleving en de vragen die van uit de groep komen. Dit alles wordt begeleid door daartoe speciaal getrain de begeleidsters. 2. VLOO: Vrouwen Leren Over Ont wikkelingssamenwerking. Doel: Samen werken - Samen luisteren - Samen bezig zijn aan: a. probleem arm en rijk; b. de wereldhandel heeft veel te maken met het probleem arm/ rijk, we spelen daarom een wereld- handelsspel; 3. derde wereld aktivi- teiten, waaronder missie en zending 4. wat kunnen we zelf aan deze situaties doen? VLOO is een van de aktiviteiten van het samenwerkingsproject van Mela- nia, K.V.G., Nederl. Christen Vrouwen Bond (N.C.V.B.) en de Katholiek Pla- telandsvrouwen Nederland (K.P.N.). Het K.V.G. is zeer nauw verbonden met Melania. Melania is een stichting die velerlei vrouwen samen brengt, die vanuit hun Christelijk denken de ver bondenheid met vrouwen in de derde wereld praktisch willen waarmaken. De aandacht is vooral gericht op moge lijkheden, vrouwen zonder kansen, op weg te helpen de eigen situatie te doorzien en te verbeteren. Verbetering van de leefsituatie van de vrouw is daarbij uitgangspunt. Doel is binnen de eigen kuituur stap voor stap eigen waarde en zelfbewustzijn te doen groeien. De afdelingen van het K.V.G. in de provincie Utrecht werken voor het jaarsalaris van een Braziliaanse kur- susleidster. In Brasil-Goiania worden kursussen voor werkende huismoeders gegeven die nooit in de gelegenheid zijn om een of andere kursus te volgen om hun levensstandaard te kunnen verbeteren. Deze kursussen worden 's avonds gegeven om zo de vrouwen in de gelegenheid te stellen in hun vrije tijd wat te kunnen verdienen. Het is een kursus borduren op de naaimachi ne. Dat brengt geld op omdat de Braziliaan van kleurige motieven houdt. Er worden ook lessen gegeven in voedingsleer, hygiëne, opleiding voor verpleegkundige en doktersas sistente. 3. Politieke scholingskursusvanuit haar doelstelling heeft het K.V.G. me de de taak om de politieke bewust wording bij de leden op gang te bren gen, rekening houdend met het feit, dat deze inspiratie niet gebonden is aan een bepaalde politieke partij. De vrij heid van de leden om naar eigen goeddunken te kiezen staat boven alle twijfel. 4. Werken aan het Jaarthema van het K.V.G. Het Jaarthema van 1980, 1981, 1982 is „Relaties verrijkend - ver - reikend". Voor de uitwerking van zo'n thema worden o.a. Thema-discussie avonden gehouden onder leiding van een deskundige begeleidster. Dit is slechts een deel uit de aktivi teiten van het Katholiek Vrouwen- Glaasje op - toch gereden In het weekend werden twee dames aangehouden die ondanks alcohol gebruik toch een auto bestuurden. Een 30-jarige mevrouw werd aangehouden op de Weegbreestraat en een 38-jarige inwoonster van Soest raakte betrokken bij een aanrijding op de Stadhouders laan. Zij reed daar van achter tegen een stilstaande bestelwagen op. De 38- jarige was zelfs niet in staat mee te werken aan de blaasproef. Beide da mes kregen uiteraard een bon en een rijverbod. Al sinds 1975 organiseert het Centrum voor Psychosociale hulpverlening Soest regelmatig gespreks- en ontmoetingsgroepen voor gescheiden mensen. Ook dit seizoen worden gescheiden mensen weer in de gelegenheid gesteld in te schrij ven voor deelname aan zo'n groep, die bestaat uit mannen en vrouwen. Vaak zijn daarin alle leeftijden vertegenwoordigd. De grenzen liggen zo ongeveer tussen de 20 en circa 55 jaar met een accent op de middenmoot (25-45). Bij alle groepen die sinds 1975 hebben deelgenomen, staat het thema „Een zaamheid" altijd bovenaan. Logisch ook, je wordt immers na een schei ding enorm op jezelf teruggeworpen! Maar ook onderwerpen zoals „Kinde ren alleen opvoeden", „schuldgevoe lens, wat doe je ermee?", „loslaten van de oude situatie", de „omgangs regeling", kontakt met de ex-echtge noot, „hoe vind ik nieuwe kontakten?", „verwerken van je verdriet", „gevoe lens van haat- en rancune", enz. enz. komen aan de orde. In een serie van acht avond-bijeen komsten wordt geprobeerd om te le ren met deze gevoelens om te gaan. Ook een belangrijk aspekt is: „Stoom afblazen en begrip vinden bij mensen die het óók hebben meege maakt". Bijna altijd zijn deelnemers aan deze groepen na afloop van mening, dat ze dit niet hadden willen missen. Men voelt zich gesterkt door het begrip dat je bij lotgenoten vindt. want bij familie- en vrienden hoef je er niet meer mee aan te komen. Als u zich ook geïsoleerd, onbegrepen en verdrietig voelt in een echtschei dingssituatie, of u zit er vlak vóór danwel u hebt de ellende al een poosje achter de rug, maar nog niet helemaal verwerkt, dan kunt u daar iets aan doen door deel te nemen aan een ge spreksgroep van gescheiden mensen. Begin maart a.s. organiseert het CPS weer zo'n groep. Voor nadere inlichtin gen resp. toezending van een uitnodi ging voor een vrijblijvende informatie avond kunt u zich wenden tot het buro CPS tijdens de kantooruren onder nr. 02155-21598, 's avonds tussen 19.00-20.00 uur onder hetzelfde nummer. Miljoenen vrouwen in alle werelddelen vieren op 8 maart de Internationale Vrouwendag en kunnen zich daardoor met elkaar verbonden weten. Het is een voortzetting van een waardevolle historische traditie van de Internatio nale Vrouwendag. De kwestie van vrede en veiligheid is praktisch vanaf het ontstaan in 1910 aan de 8e maart verbonden geweest. Op de internatio nale vrouwenvredesconferentie, die de laatste dagen van november j.1. in Amsterdam werd gehouden en waar aan honderden vrouwen uit Oost en West hebben deelgenomen, werd beslo ten om op 8 maart opnieuw aandacht te schenken aan de zaak van vrede en rechtvaardigheid. Ook „Vrouwen voor Vrede-Soest" steunt dit initiatief om op deze dag zoveel mogelijk vrouwen te bereiken, die zich gezamenlijk bezig willen hou den met het vredesvraagstuk, en er samen proberen achter te komen wat vrouwen gemeen hebben. Om dit te verwezenlijken zijn zoveel mogelijk vrouwengroepen uit Soest be- naderd ongeacht hun politieke en/of religieuze achtergrond. Maar ook vrouwen, die niet georganiseerd zijn en die zich willen bezig houden met de vredesproblematiek zijn die avond van harte welkom. Men wil samen in kleine groepjes diskussiëren over vrede: - wat je zelf bij vrede denkt; - wat je eigen verant woordelijkheid is; - de manier, waarop jezelf denkt vrede te bereiken. De doelstelling van deze avond is, dat vrouwen zich nog meer bewust worden van hun verantwoordelijkheid Ht.a.v. het vredesvraagstuk. Het wordt tijd, dat vrouwen meehelpen met de op bouw van een rechtvaardige samen- leying. Plaats: EHBO-gebouw aan de Parael- lelweg7a; aanvang 19.45 uur. Om 19.30 kunt u een kopje koffie drinken. Voor wie het nog niet weet: Vrouwen voor Vrede is een emancipatiebewe ging met als doel vrouwen te laten deelnemen aan de opbouw van een rechtvaardige intemationele samen leving. De beweging ontstond enkele jaren geleden in Zwitserland vanuit de verontrusting bij vrouwen over de produktie en het mogelijk gebruik van kernwapens in onze wereld en vanuit verantwoordelijkheidsbesef. „Wij vrouwen realiseren ons, dat we al te lang zaken betreffende oorlog en vrede, leven en dood, hebben overge laten aan mannen, terwijl wij - als de helft van de wereldbevolking - natuur lijk medeverantwoodelijk zijn", aldus Vrouwen voor Vrede. Onder de titel „Met het oog op de we reld van morgen" organiseert de Werkgroep „De Nieuwe Mens" een cyclus van 4 weekenden over perspec tieven van opvoeding en menswording voor een nieuwe wereld. Deze kleine, geheel onafhankelijke werkgroep tracht door middel van le zingen, cursussen, weekendbijeen komsten e.d., belangstellenden op kreatieve wijze in aanraking te bren gen met de vele werkwijzen en ont wikkelingswegen die er zijn op geeste lijk gebied, zodat ieder op zijn eigen wijze tot een bewustwordingsproces kan komen, een proces van innerlijke verandering en ontplooiing. Het tweede weekend is getiteld „On derwijs en opvoeding op school" en vindt plaats op 20 en 21 februari in de Besant Hall, Meentweg 9 te Naar- den. De sprekers zijn Prof. H. van Praag, die het onderwijs diende van kleuter tot hoger onderwijs, postacademisch-, handels-, technisch-, avond-, radio en televisieonderwijs, buitengewoon on derwijs, orthopedagogiek, pedothera- pie en schriftelijk onderwijs. Hij had de leiding bij onderwijsresearch, be roepskeuze en psychotechniek. Prof. dr. R. Lubbers, Hoogleraar kli nische pedagogiek aan de Rijksuniver siteit te Utrecht. Na plm. 25 jaar prak tijk als psycholoog kreeg hij een aan stelling tot Hoogleraar in België, spe ciaal gericht op de opvoedingsproble matiek. Een aantal jaren geleden is hij in Utrecht benoemd. Drs. A. A. Klinkers is sociaal peda goog en wijsgerig-historisch peda goog. Hij heeft een dissertatie over het werk van Prof. Langeveld in voorbe reiding. Hij doceert pedagogiek M.O. te Utrecht. Voor programma en inlichtingen kunt u bellen 035-13478. De Vrouwenraad Soest organiseert op vier woensdagen in maart [3-17-24 en 31] een politieke scholingscursus voor vrouwen. Mevrouw Van der Meulen uit Uithoorn zal de cursus leiden en daar bij gaat het om zaken als besluit-voor- bereiding en besluitvorming. Vragen als: „Waarom lijkt politiek oneer lijk?"; „Is politiek echt oneerlijk?": „Wat doen politieke partijen?" en „Hoe zitten provinciale besturen en gemeentebesturen precies in elkaar?" komen nadrukkelijk aan de orde. Het is niet de bedoeling de deelnemers een soort hersenspoeling te geven, maar wel een aanzet om bewuster te kiezen. En in de komende maanden gaat het om verkiezingen voor pro vinciale staten en gemeenteraden. Politiek is soms een spel van meerder heden, maar in andere gevallen toch zeker ook een kwestie van geven en nemen. Om de politieke kant van de cursus goed tot zijn recht te laten komen heeft ook oud-burgemeester mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haat ten haar medewerking toegezegd. Voor inlichtingen kan men terecht bij mevrouw G. H. Jochemsen-Overeem, Nieuwstraat 36, Soest, tel. 19797. De cursus wordt in gebouw Credo aan de Julianalaan gegeven en wel steeds in de morgenuren van 09.15 tot 11.30 uur.

Soester Courant | 1982 | | pagina 5