„Ik ben het product van een gereformeerde moeder en een hervormde vader" Ds. J. C. Greive - wijkpredikant van de Oude Kerk Amnesty verdwijningenten- toonstelling in bibliotheek 15 Jaar Vogel werkgroep het Gooi e.o. Expositie in Hotel Groene veld Thema-avond over milieu - vriende li j k scenario „Nazi's - gibt's die noch?" mëtvo Bistro de Dissel viert feest! ƒ27,50 p.m. Ds. Johannes Cornelis Greive WD-bijeenkomst in Baarn Kursus brandschilderen Stijging gasverbruik in december Auto niet teruggebracht Hekel aan Duits BESTELAUTO HUREN? Donderdag 18 februari in Filmhuis Soester Courant van woensdag 17 februari 1982 Enkele weken geleden werd ds. J. C. Greive als predikant van de hervormde wijkgemeente Soest-Zuid in de Oude Kerk beves tigd. Dat hij ooit als legerpredikant werd bevestigd door de voorzitter van de Vereniging voor bijstand aan dienstweige raars is wellicht tekenend voor zijn persoonlijkheid. Met een vraaggesprek heeft hij geen enkele moeite. Belangstellend naar wat er gaat gebeuren wil hij er direct tegenaan. Levendig en onbevangen praat hij graag en gemakkelijk over het werk waar voor hij als middelbare scholier bewust gekozen heeft. Hij geeft zelf het startschot als hij zegt: „Steekt u maar van wal". Waarom bent u destijds theologie gaan studeren? Ik heb eerst HBS-B gedaan omdat ik dierenarts wilde worden. In een preek van ds. Piet Spruijt, een latere col lega, zei hij dat niet iedereen een be roep moest kiezen waarin hij veel ver diende. En dat er te weinig theologen waren. Toen ben ik geswitched en heb daarna het gymnasium gedaan. Een half jaar geleden ontmoette ik hem nog eens ergens op een verjaardag en heb hem toen verteld wat hij ,,op zijn ge weten" had. Als ik twee levens had dan zou ik ook wel dierenarts willen zijn, want die liefde voor de natuur is gewoon gebleven. Geen roeping dus Nou ja, die man had gewoon gelijk. Ik ben nogal nuchter in die dingen. Ik was altijd al wel geïnteresseerd in theologie. Dat heb je als je uit een kerkelijk meelevend gezin komt. Maar een stude in die richting had ik nooit overwogen. Testen wezen wel altijd in een richting waar ik veel met mensen zou moeten omgaan. Ik heb er ook nooit spijt van gehad omdat ik het één van de breed ste vakken vind. Op een bepaald moment word je aangezocht om naar Soest te komen. Wat was de reden dat u daarop inging Doorstroming is zowel voor een wijk gemeente als voor een voorganger ont zettend belangrijk. Ze raken gewend aan je ideeën, je manier van preken en zo langzamerhand kennen ze je manier van doen wel. Maar je kunt nooit meer zijn dan jezelf. Je spreekt een bepaalde groep van de gemeente aan en je krijgt dan toch een zekere eenzijdigheid. Als je dan een nieuw kerkeraadslid krijgt die je zelf op belijdeniscatechisatie hebt ge had, waarvan je het huwelijk hebt in gezegend en de kinderen hebt ge doopt, dan word je een soort opa-fi guur. En daar pas ik voor. Eén van de redenen om te vertrekken was eigenlijk dat er nog gezegd kon worden." Het is jammer dat de vent gaat. Dit jaar word ik 52 en ik wilde nog wel een keer veranderen. Overigens is het interessant era te zien dat in de her vormde kerk je leeftijd in het voordeel gaat werken. Er is kennelijk vraag naar predikanten met pastorale erva ring en voor de kerkvoogdij is het ook interessant omdat de periode tot aan het emeritaat nog te overzien is. Maar wat was het aantrekkelijke van Soest Dat was vooral de liturgische traditie die hier opgebouwd is met behulp van mannen als Maarten Kooy en Jan Jansen. In Amstelveen had ik Willem Vogel in mijn wijk en in Utrecht heb ik erg veel geleerd van dr. J. van der Werf, die daar het city-pastoraat had. In die jaren ben ik theologisch ook heel anders gaan denken. Ik geloof in een dialogische eredienst. Waar dat op welke manier ook ont breekt wordt het een one-man-show. Ik houd daar niet van. Voor mij is een eredienst pas goed als er allerlei mensen een inbreng hebben. Je kunt daar de jongeren niet bij missen. Zo maakte ik ook eens in de zes weken de gebeden samen met de catechi santen. Zij moeten zich ook kunnen herkennen in wat daar in de gebeden verwoord wordt. Voor mij is cateche se trouwens méér dan het bijbrengen van leerstellingen en bepaalde visies. Verder heb ik ds; Kloek in Leiden als wijkpredikant meegemaakt en je weet, wanneer je die opvolgt, dat je geen chaos zult aantreffen. Je hebt hier een kerk als de Oude Kerk, een wat confessionele gemeente als de Emmakerk, de Gereformeerde Bond is hier vertegenwoordigd, je hebt de charismatische groeperingen: ik vind het een uitdaging om eens midden in dat krachtenveld te gaan zitten. Boeiend om daar mijn tanden eens in te zetten. Toen ik van Soest hoorde dat er wat betreft de samen werking hervormd-gereformeerd, pro testant en katholiek, met uitzondering van de open Hof, nog maar weinig van de grond gekomen is, dacht ik dat hier nog een hoop te doen zou zijn. Ik ken de moeilijkheden vanuit Am stelveen en ik weet dat er heel wat hobbels te nemen zijn. En dan de Oude Kerk zelf natuurlijk. Ik heb zelf nooit de kans'gehad om een kerk mee te mogen bouwen. Wel laat ik mijn catechisanten elk jaar een ontmoetingscentrum voor de ge meente ontwerpen. In een rooms-ka- tholieke kerk staat het doopvont bij de ingang van de kerk want via de doop kom je binnen. In de Oude Kerk is het vont tenminste nog zichtbaar, Burg. Grothestraat 16, Soest Dik en Marian van Wijngaarden 3 feestelijke menu's voor Paté v. d. chef Biefstuk Stroganoff Exotisch fruit ijs Mosselen in knoflook Tongetjes a la meunière Dame Blanche Uiensoep Entrecöte 3 sausjes Coupe vanille Incusief uitgebreid garnituur. Reserveer tijdig! 02155-1 7249 maar er zijn ook kerken met een scheerbakje aan de kansel. Dat wordt alleen opgehangen als er wordt gedoopt. Wat een omgang met het sacrament van de doop! Om je geloof te verliezen als je een beetje gevoel voor symboliek hebt. Met die Oude Kerk hebben we het toch wel bijzonder getroffen. Als Ik daar sta heb ik het gevoel dat de eeuwen op je neerzien. Dat relativeert ook je ei gen mening een beetje. Wat mij in Soest ook erg aanspreekt is de kleinschaligheid. Als je hier iets betaalt trek ik mijn giropas en dan zeggen ze: ,,Oh, mijnheer laat maar zitten". Je ziet hier fietsen staan zonder dik ke kettingen. Die worden dan ook prompt gejat. Toch is het een wat ander klimaat. Het tempo ligt hier lager. Je komt bij een bakker en dan staan er vier mensen voor je. Nou, dan moet je geen haast hebben. Je hoort ze met elkaar praten: „Hé, hoe is 't met je dochter?". Ik vind het leuk om dat weer eens mee te maken. Hier leven nog dingen die we in Amsterdam al kwijt zijn. Gezin nen die als geheel naar de kerk gaan bijvoorbeeld. Dan denk ik, hé dat bestaat nog. Ik ben zo gewend aan een kerk die totaal een randverschijnsel aan het worden is en ik heb het idee dat dat hier nog iets anders ligt. Hoe denkt u over de samenwerking hervormd-gereformeerd Als er twee kerken zijn die tot dezelf de bedding behoren dan zijn dat toch wel deze twee. Nou ben ik zelf het pro duct van een gereformeerde moeder en een hervormde vader. In mijn jeugd ging ik de ene zondag met mijn moeder en de volgende zondag met mijn vader mee. Later heb ik in Am stelveen ook ontzettend veel in ge reformeerde kerken gepreekt. Ik vind dat nauwelijks een discussiepunt en ik ben ook niet opgezadeld met dat soort wantrouwen van; „Pas op voor die gereformeerden, want ze hebben streken en ze domineren zo". Ik ken ze van haver tot gort, ik heb er wat van in mijn bloed. Als we het winter werk gaan opzetten hoop ik toch wel dat zoiets ook gemeenschappelijk kan, zo niet dit jaar dan toch het volgende. Waar het maar enigszins mogelijk is moet je de zaken gezamenlijk aanpak ken. Het leuke van de gereformeerde kerk is dat men daar toch probeert wervend bezig te zijn. Dan komt de gereformeerde tot de ontdekking dat de hervormden de buitenkerkelijken gewoon in hun kaartsysteem hebben zitten. Wij hoeven niet op zoèk te gaan naar de randkerkelijken, want die hebben we bij duizenden. Van gereformeerde zijde kan men de ruimte in de Kerk ontdekken, terwijl wij heel wat zouden kunnen opsteken van de betrokkenheid van de leden op hun eigen geloofs gemeenschap. Je hebt elkaar zó hard nodig. Bij de gereformeerde kerk gaat ook alles via de basis. Als je daar preekt dan verbaas je je over de brief jes die vlak voor de dienst van aller lei werkgroepen om je oren vliegen zonder dat ze soms van eikaars ac tiviteiten op de hoogte zijn. Het gaat in de samenwerking toch ook helemaal niet meer om theologische verschillen, hoewel een deel van de gereformeer de kerk er nog steeds op uit is om vooral de zuiverheid van de leer te bewaken. Dat is hun goed recht, maar in mijn wijk woonde naast Kuitèrt de bekende Vollenhoven van de wijsbe geerte der wetsidee. Nou, die hebben weinig méér met elkaar gemeen dan dat ze beiden lid zijn van de gerefor meerde kerk. Zij vertegenwoordigen elk voor zich bepaalde vleugels in de kerk. Wat die gescheidenheid betreft heb ik er ook nogal wat moeite mee dat de hervormde synode en de gereformeer de synode straks samen het 100-jarig bestaan gaan vieren. Eigenlijk zou die datum niet mogen gebeuren en zou Geboren 23-3-30 in Harderwijk. Va der beroepsmilitair: Hoofdopzich ter van Fortificatie der Genie. In 1934 naar Leiden verhuisd, deed daarH.B.S.-B. Om theologie te kunnen studeren deed hij in 1951 en 1952 Staats examen Gymnasium (via „Ruim zicht" in Doetinchem) en studeerde in Leiden (Banning, Miskotte e.a.). Zijn leervicaris bracht hij door als ongeschoold arbeider op de Hoog ovens, handlanger in ploegendienst op de Breedbandwalserij en de oxy- staalfabriek. In 1959 legerpredikant te Bergen op Zoom, op 15 mei 1960 bevestigd als predikant voor buiten gewone werkzaamheden aldaar. In 1961 predikant van de Herv. Ge meente te Woensdrecht, Ossen- drecht, Huibergen en Putte (de Z.W.hoek van Brabant). In 1965 predikant te Utrecht-Noord (Ma- riëndaal) en Zuilen, een industrie/ arbeiderswijk Demka/Werkspoor/ Rolmy. In 1971 predikant te Amstelveen- Buitenveldert in de Kruiskerkge meente met een totaal andere so ciale laag: wetenschappers en hooggeschoolde technici, de staf van de Vrije Universiteit en de U.V.A., Fokker, Schiphol en de KLM, hoofdkantoren van grote in ternationals en de Bankwereld. Sinds 31 januari 1982 predikant van de Herv. wijkgemeente „De Oude Kerk" te Soest. Het echtpaar Greive is één zoon Diederik, rijk. Hij wordt 21 jaar, studeert na zijn Gymnasium nu Rechten aan de V.U. Een airdale-terrier heeft altijd deel uitgemaakt van het gezin. Ook hij bevindt zich op de Barto- lottilaan 39 zeer wel. je beschaamd een verootmoedigings- dienst moeten houden omdat we elkaar -in een eeuw tijd nog niet konden be reiken. Zelf gaf u zojuist een plaatje van modaliteiten in de hervormde kerk van Soest. Heeft u er bezwaar tegen als we op uw voorhoofd ook maar met een een etiket plakken Ja, eh... ik weet niet waaronder ik te rubriceren zou zijn. Ik denk de midden- orthodoxie, maar ik heb toch ook dui delijk waardering voor de theologisch wat linksere figuren. In mijn pastoraat heb ik minder moei te met figuren die vol met vragen zitten dan met mensen die zo heel zeker van hun zaak zijn. Met het ouder worden leer je toch je standpunten re lativeren, zou ik zeggen. Han Lam- mers heeft eens gezegd dat God onze dogmatiek leest zoals wij Tom Poes. Deze spreuk zou elke dominee boven zijn bureau moeten hangen. Het predikantschap heeft vele aspec ten. U noemt het zelf één van demeest brede vakken. Tot welk deelgebied voelt u zich het sterkst aangetrokken? Ik catechiseer graag en heb dat in Amstelveen ook voor verstandelijk gehandicapten gedaan. Dat was trou wens het moeilijkste afscheid. Ze be grepen er natuurlijk hééélemaal niks van dat ik wegging. Het ging toch goed zo? Waar was ik? Oh ja, ik heb toch wel duidelijk gekozen voor het pastorale werk. Ik doe graag huisbezoeken, en ik ben vrij direct, en leg kennelijk sterke pastorale bindingen. Ik preek graag en vind preken maken echt plezierig werk. Al zo'n 15 jaar doe ik mee met een exegese-club in Utrecht. We komen als hervormden, gereformeerden en rooms-katholieken maandelijks bij elkaar en maken dan voor vier weken preekschetsen. Dat zou ik niet meer kunnen missen. Je leert van elkaar en je vult elkaar aan. Op (Ie kansel ben ik bezig met uitleg en prediking. Verkondiging? Ik vind dat nogal pre tentieus. Soms wordt het dat wel en soms niet. Het blijft op eieren lopen. Verder ben ik sterk geïnteresseerd in het diako- naat. In Amstelveen zijn we bezig met de opvang van vluchtelingen uit Eritrea, waar een volkerenmoord plaats vindt. Maar zo veraf hoef je niet te gaan. In je eigen omgeving ligt er nog zo verschrikkelijk veel werk als je pro beert met de ogen van Jezus te kijken. Ik denk ook aan de vele Turken hier in Soest en met name aan de tweede generatie die in twee werelden op groeit. We mogen ze niet los laten. U bent legerpredikant geweest. Waar over heeft u gepreekt op de zondag na de Vredesmars op2l november? Dat zou ik moeten opzoeken, maar in ieder geval heb ik me gehouden aan de stof voor het kerkelijk jaar. Ik houd niet van een alternatief kerkelijk jaar. In dat rooster kun je toch wel vervlechten wat er aan de orde is. Daarbij kunnen de gebeden ook een be langrijke rol spelen. Heeft u het niet in uw preken ver werkt? Jawel, jazeker wel. Ook vóór die da tum al. Er is in de kerk bekend ge maakt dat, wie dat wilde, kon starten vanuit de Kruiskerk. Als zulke dingen maar niet partijgebonden aan de orde gesteld worden. Persoonlijk wil ik best kleur bekennen als dat van me gevraagd wordt, maar mijn politieke mening doet op een kansel niet ter za ke. Wel zal de kerk de grote politie ke vragen aan de orde moeten stellen. Je hebt als kerk toch een soort open brekende functie. Het unieke van de kerk is de belangeloze interesse in mensen waardoor ze bepaalde zaken kan aansnijden. Ik ben ook sterk tegen polariserende tendenzen. Je. moet het kunnen hebben dat een deel van de ge meente wil meewandelen met de Vre desmars en een ander deel niet. In de kerk kan dan gerust meegedeeld worden dat, voor wie mee wil, de bus zo en zo laat vertrekt. Die anderen moet je ook niet dwingen om in die bus te stappen. Laten we toch in 's he melsnaam elkaar daarvoor de ruimte geven. Heeft u ook hobbies? Wat doet u in uw vrije tijd? Ik heb altijd een cultureel abonnement gehad. Mijn vrouw en ik houden veel van theater, ballet, toneel en natuur lijk cabaret. Ook Robert Long en Leen Jongewaard heb ik altijd bewust ge volgd. Met films ligt dat net zo. Neem nou „The life of Brian" van Monty Pyton, een film die eigenlijk een per siflage is op het ieven van Jezus. Je moet het geestelijk klimaat waarin je Gemeente hebt te zijn goed kennen. Je kunt je daar wild aan ergeren, maar ik vind dat christenen meestal veel te lange tenen hebben. Zelf hebben ze heel harde oordelen over de me ningen van anderen, maar o wee als iemand een vinger naar hen uitsteekt. Ze begrijpen niet dat de kerk een vreemd verschijnsel in de wereld is en dat die haaks staat op de denk trant van deze tijd. Door zo te rea geren geef je aanstoot. In het algemeen vind ik dat christenen weinig incasse ringsvermogen hebben. Wij lopen de Heer op die manier vaak voor de voeten. Het Koninkrijk Gods komt ondanks ons en als zodanig hoef je als kerk niet een actieprogramma uit te voeren. Kijk, er móet helemaal niks. Pas als je dat door hebt, als je zonder kramp kunt zeggen dat de toe komst niet van jou afhangt, dan pas word je gemotiveerd om in die richting mee te duwen. Echte hobbies dus niet zo zeer? Ik probeer wat Nederlandse litera tuur bij te houden zoals mijn vrouw dat met de engelse literatuur doet en ben een concertliefhebber. Verder heb ik de gewoonte om, als de cate chisaties voorbij zijn, maandenlang el ke dag een uur door het bos te fiet sen. Kompleet met trimpak, hoor. Als u zelf antwoord zou mogen geven op de vraag van een lid uit uw ge meente: Wie is eigenlijk ds. Greive? Hoe zou u dat formuleren Een gecompliceerd'persoon. Opgewekt en optimistisch van aard. Ik zit zelden of eigenlijk nooit in de put en ik heb de naam dat ik mensen wat enthou siast kan maken. Eigenlijk hoop ik een heel gewone loopjongen van de Heer te zijn. Weet je, ik denk helemaal niet ambte lijk. Hoe meer het ambt uitsteekt, hoe minder de gemeente aan bod komt. Ik zie een predikant eigenlijk als een vrij gestelde ouderling. Gerard Paul. Ds. J. Greive Foto: Herman van Dam Overgenomen uit de INFORMATIE KRANT van de Hervormde Wijk gemeente Kruiskerk te Amstelveen. Toen mijn vrouw en ik op een Ge meenteavond in Soest kennis kwa men maken, heb ik tegen die Ge meente gezegd: „U probeert mij te verleiden tot partnerruil, want de band voorganger-wijkgemeente is een soort huwelijksband". Het vertrek valt ons niet licht. We heb ben veel samen doorgemaakt, in stand gehouden, doorgegeven en opgebouwd. U, als christengeloofs gemeenschap heeft ons enorm veel gegeven. Vertrouwen en genegen heid moeten groeien, dat is tussen ons gebeurd. In hoogtepunten en in dieptepunten hebben wij geprobeerd bij elkaar te zijn en naast elkaar te staan, we hebben samen gezongen, ge vierd, gejankt, gepraat, vergaderd, gek gedaan en soms in de clinch gelegen. Ik realiseer me heel wel dat sommigen mij niet zullen mis sen maar naar een andere domi nee van een andere snit en inhoud uitzien. Niemand kan meer dan zichzelf zijn. Ds. Hans Greive. Tot zaterdag 27 februari aanstaande is in de Openbare Bibliotheek, Alb. Cuyplaan 202 een kleine „Verdwijnin gen" tentoonstelling van de plaatse lijke Amnesty-groep te zien, tijdens de openingsuren van de bibliotheek. Reeds enige tijd voert Amnesty Inter national een wereldwijde kampanje te gen het spoorloos „verdwijnen" van gevangenen. De organisatie spreekt van „verdwij ning" als iemand is ontvoerd door of met instemming van de overheid. Als familieleden en anderen er niet in slagen het lot en de verblijfplaats van de „verdwenen" persoon te ach terhalen en als de overheid ontkent In restaurant Astoria aan de Laan straat 6 te Baarn organiseert de af deling Baarn van de VVD, met het oog op de statenverkiezingen, op dinsdag 16 maart een openbare ledenvergade ring. Mevrouw mr. E. Korthuis-Elion uit Soest en de heer drs. H. Hietink uit Baarn zullen die avond spreken over zaken die de regio betreffen. De bijeen komst begint om 20.30 uur en is voor iedereen toegankelijk. dat deze gevangen zit en er verder zich ook niet mee wil bemoeien. De tentoonstelling geeft hierover meer informatie en geeft tevens aan hoe een ieder, ook niet-Amnesty-leden hier aan kan meewerken. Bij de tentoonstelling is uitgebreid informatiemateriaal neergelegd, dat gratis kan worden meegenomen. Nadere informatie verstrekt het sekre- tariaat van de werkgroep: Draailier 23, Soest tel. 17001. De Baarnsche glazenierster Augusta Pfann die tevens als docente bij het kreativiteits centrum „het Gock" in Hilversum werkzaam is, start eind februari begin maart in haar eigen atelier weer opnieuw, wegens enorme belangstelling, met kursussen: brand schilderen op glas, glas smelten, etsen, en lampen maken volgens de bekende Tiffany methode. Nieuw zijn ook de kinderkursussen op de woensdagmiddag voor de leeftijds groep van 9 t/m. 14 jaar. De kinderen worden dan heerlijk bezig gehouden met kleurtjes, tevens ook boetseren. Dit alles van 14.00 tot 16.30 uur. Inlichtingen: Atelier voor glassier kunst A. Pfann, tel. 02154-16776. De Vogel werkgroep het Gooi en om streken viert deze maand haar vijftien jarig bestaan. Op 1 februari 1967 is de werkgroep opgericht. Dat er veel be langstelling voor de aktiviteiten van deze vereniging is blijkt wei uit het grote aantal leden, ruim vierhonderd. Meer dan duizend personen hebben de afgelopen jaren met de Vogelwerk groep kennis gemaakt via een Vogel- herkenningscursus. Allerlei andere regelmatige aktivitei ten zijn de tellingen van roofvogels, De gasinkoop in de maand december bedroeg U.766.783 m3. Ten opzichte van december 1980 was dat een stij ging van 16 procent (1.626.820 m3). In december 1980 was de gasinkoop 10.139.963 m3 en in december 1979 8.885.329 m3. De totale gasinkoop vorig jaar was 68.168.015 m3. Ten opzichte van 1980 was dat een daling van 5,5 procent, toen de gasinkoop 72.106.612 m3 be droeg. In 1979 was dat 77.361.105 m3. Het aantal gasverbruikers steeg in de maand december van 13.887 naar 13.902. De verhuur van warmwaterinstalia- ties daalde in december van 6.538 naar 6.527. Het aantal c.a.i.-aansluitingen steeg vergeleken met de maand november in december van 10.116 naar 10.602. broedvogels, knobbelzwanen en sinds kort bosuilen. Eenmaal per maand is er ook een lezing, uiteraard over vo gels. Ter gelegenheid van de viering van het derde lustrum is er een grote tentoon stelling opgebouw. Deze is opgesteld in een van de zalen van Kasteel Groene- veld bij Baarn. Men krijgt hierdoor een goede indruk van het vele werk van de Vogelwerkgroep en van enkele vogel zaken in de natuur. De tentoonstelling is open op: zaterdag 27 en zondag 28 februari a.s. van 10.00 - 17.00 uur en zaterdag 6 en zondag 7 maart eveneens van 10.00 - 17.00 uur. Qp 27 en 28 februari worden er door de Vogelwerkgroep ook excursies ge organiseerd. Vertrek bij het kasteel op beide dagen om 10..30 en 14.30 uur. Zaterdagavond 27 februari is er tevens een speciale uilenexcursie. Vertrek hiervan is 20.30 uur, eveneens vanaf het kasteel. De Vogel werkgroep het Gooi en om streken nodigt een ieder uit haar ten toonstelling te bezoeken of een excur sie mee te maken. Nadere inlichtin gen: J. Harder, Meteorenstraat 45, 1223 ER Hilversum, tel. 035-852842. J. Hardon, Dotterbloemlaan 39, 3742 ED Baarn. tel. 02154-18804. H. de Soete, G. v. Amstelstraat 410, 1216 CC Hilver sum. tel. 035-10834. Een garagehouder te Soesterberg deed aangifte van verduistering van een personenauto. Een aspirant-koper kreeg het voertuig mee voor een proef rit, maar bracht het niet meer terug. Foto: Herman van Dam A.s. zaterdag wordt in Hotel Groeneveld aan de Amsterdamsestraatweg te Baarn een expositie geopend van werken van wijlen Gerard Volkers. Volkers overleed ruim zestien jaar geleden en hij liet tal van prachtige schilderijen en tekeningen na. Een honderd daarvan worden nu voor het eerst tentoonge steld. Volkers kreeg geen academische opleiding; hij is een natuurtalent dat bege leid en gevormd werd door ondermeer de engelse kunstenaar Jim Frater en Cuno van der Steene uit Baarn. Magnifiek zijn zijn landschappen, o.m. van de Soestereng, portretten en schet sen waarvan een groot deel tot en met half april te bewonderen valt in Hotel Groeneveld. De hierbij geplaatste foto is gemaakt van Volkers' schilderij van de Muurhuizen te Amersfoort. Op woensdagavond 3 maart a.s. orga niseert de Themagroep Artishock een thema-avond in het Artishockgebouw, Steenhof fstraat 46 in Soest, over het alternatieve energiescenario van het Centrum voor Energiebesparing. Dit Centrum, opgericht door de gezamen lijke milieubeweging heeft een ener giescenario opgesteld tegen de achter grond van de economomische crisis. De opstellers, de ingenieurs Becht en Potma, gaan er in hun visie van uit dat deze crisis veroorzaakt wordt door de schaarste aan grondstoffen. In hun redenering levert het milieu alle grondstoffen voor economische bedrij vigheid, en dat houdt in dat de econo mie niet kan draaien zonder het milieu. De sóhaarste aan grondstoften is blij vend en zal daarom als fundamenteel probleem blijven bestaan. Daarnaast is er een gigantisch aanbod van ar beidskrachten in de wereld. Wat ligt er meer voor de hand dan dat de overheid een verschuiving aanbrengt en aan stuurt op zinnige, mensgebonden akti viteiten. Omdat zij de Duitse taal niet prettig in het gehoor vinden liggen mishandelden twee bezoekers aan een bar te Soester berg een uit Duitsland afkomstige klant. Hij hield er een hoofdwond aan over, die verbonden werd in het zieken huis De Lichtenberg te Amersfoort. Daarna werd de politie van het voorval in kennis gesteld. Naar de klappen- uitdelers wordt nog uitgekeken. De avond, die om 20.00 uur begint zal worden ingeleid door Wim Hafkamp, econometrist en medewerker aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam. Vanuit zijn vakrichting zal Wim Hafkamp dit alternatieve ener- gie-beleid belichten en voorzien van enkele kritische kanttekeningen. Op deze wijze hoopt de Themagroep op plaatselijk niveau een bijdrage te leveren aan de brede maatschappe lijke discussie. VANAF f 40,PER DAG OH155-1 32 27 KONINGSWEG 14 SOEST In de laatste jaren is in de Bonds republiek en in andere Europese lan den een hevige discussie ontstaan over het gevaar van rechts-radicale en neo- nazistische groeperingen. De aanlei ding hiertoe waren talrijke bijeen komsten van extreem-rechtse groepen, neo-nazistische akties van onder meer soldaten in het leger (symbolische jo denverbranding) en een stortvloed van publicaties en films, die de tijd van het Derde Rijk verheerlijken of erg onkritisch benaderen. De film laat zien hoe ernstig deze verschijnselen te nemen zijn. Geduren de een jaar filmde Leinweber en zijn team extreem-rechtse en neo-nazis- tische aktiviteiten. Hij was in staat talrijke optochten, heldenvereringen en propaganuttoijeenKomsten ie fil men. De film toont ook hoe slecht de politici het probleem inschatten, als ze het afdoen als een generatiecon flict. Bij vrijwel iedere aktie van de neo nazi's funktioneert de politie als be schermengel van deze groepen. We zien het in de film, hoe de politie leiding met de fascisten spreekt over de taktiek van terugtrekken en hoe videokamera's en waterkanonnen te gen de demokratische tegendemon- stranten worden aangewend. Daarvoor, i.v.m. de lengte van 60 mi nuten, de 18 minuten durende bittere satire op de neo-nazi's: „Machorka Muff". Aanvang 21.00 uur. Entree 4,50/ CJP 3,50.

Soester Courant | 1982 | | pagina 9