Drukke afscheidsreceptie leider „Honsbergen" VAARDERHOOGT ^baztnuigen Soester politie als gast op de vliegbasis Soesterberg FONDUE ïÜÜiÜ töudekw&tó in a/leb! Sip: mr Duinen. Gehannes... DOE-HET-ZELVERS Restaurant Ook: plateservice lunches en uitgebreide keuze a la carte ggg H iT" v- \V>. f IJ A 1 Rondje Bruin café De Borg, en wat nu? Aanrotzooien GOEDKOPE VLIEGRETOURS vanaf Amsterdam Holland International Reisburo VLEUGELSPIANO'S lüm Karnavalsklappen voor Een zitplek onder de water spiegel J.l. vrijdagmiddag heeft de heer A. F. van de Genugten met een drukke receptie, hem aangeboden door het bestuur van de Stichting Federatieve Raad Welzijnswerk Ouderen Soest, af scheid genomen als leider van het dienstencentrum Honsbergen. Hij treedt met ingang van 1 maart in dienst van de Vereniging Centraal Punt Bejaardenwerk te Amersfoort waar hij het bejaardenwerk zal coördi neren in de wijk het Soesterkwartier. De heer Van de Genugten krijgt in Honsbergen geen opvolger en naar aanleiding daarvan merkte de voorzit ter van de Stichting, mevrouw W. van Luijn op: ,,De gemeente deelt onze haast in de vervulling van de vacature niet. Wij vinden een absolute vacature stop een ongenuanceerd middel om te komen tot onvermijdelijke bezuinigin gen. Daar is niet eens denkwerk voor nodig". Het vertrek van de heer Van de Genug ten wordt door het bestuur van de Stichting in hbge mate betreurd. Hij 'rad in 1973 in dienst bij de Federatieve Raad. als opvolger van de heer Loeb, die om gezondheidsredenen deze taak neerlegde. De heer v.d. Genugten gaf in 1976 te kennen meer te voelen voor het leider schap van Honsbergen, waarna hij als projectleider van de Stichting werd opgevolgd door mevrouw Hukema. Zowel de heer Loeb als mevrouw Huke ma woonden de afscheidsreceptie bij. Over het aanvaarden van het leider schap van het dienstencentrum zei mevrouw Van Luijn: ,,Het tekent u dat u de moed had die beslissing te nemen, zoals het u tekent, dat u al die jaren in goede verstandhouding hebt samenge werkt met uw opvolgster". En wat zijn opvatting over het werk betrof zei mevrouw Van Luijn: ,,U hield zich zorgvuldig op de hoogte van ont wikkelingen in het werk en wat meer is: u voelde ze aan. Dat kwam onder andere tot uiting in het werkzame aan- deel dat u gehad hebt in ons plan tot herorganisatie. U roestte niet vast; u hield een open oog voor het geheel van het werk in de Federatieve Raad. U bracht daar uw vakmanschap in en dat is door ons erg gewaardeerd", aldus mevrouw Van Luijn. Zij zei begrip te hebben voor het vertrek van de heer Van de Genugten; ,,Ik denk dat het voor veel mensen goed is om zo nu en dan eens te veranderen van werkkring. Het ver ruimt het gezichtsveld en het houdt jong!" Blij was zij dat de scheidende project leider geen weet had van het voorne men van de gemeente de vacature niet op te vullen, want dan had hij uit bezorgdheid over de voortgang van het werk, de nieuwe functie niet aanvaard. Om hem te verlossen van eventuele schuldgevoelens zei mevrouw Van Luijn begrip te hebben voor de moei lijke financiële situatie van de gemeen te, maar een vacaturestop noemde zij geen middel om die problemen op te lossen. ,,Het vergroot natuurlijk wel de werkloosheid en in veel gevallen tast het de kwaliteit van het werk aan", aldus mevrouw Van Luijn. Het betekende volgens haar dan ook Talloze handen schudde de heer A. F. van de Genugten tijdens zijn afscheids receptie. Foto; Herman van Dam dat anderen met de brokken blijven zitten en dat de vertrekkende functio naris onder zware morele druk komt te staan. De zorgen van de heer Van de Genugten over de voortgang van het werk in Soest worden door het bestuur gedeeld en van die kant zal alles in het gesteld worden om de zaak verant woord draaiende te houden. In dat verband wees mevrouw Van Luijn op de taak die de inmiddels gevormde stuurgroep Honsbergen op zich heeft genomen. Zij noemde dat evenwel een noodverband in afwach ting van de benoeming van een be roepskracht. ,,Ik spreek de hoop uit", zei mevrouw Van Luijn, „dat de gemeente zich nog eens terdege zal bezinnen en ik geef de verzekering dat het bestuur doet wat mogelijk is. Wij hebben met de meeste spoed alle beschikbare legale wegen ingeslagen en hopen zeer binnenkort antwoord te hebben". Zij zei ook dat het bestuur zich niet bij een negatieve beslissing zal neerleggen. Mevrouw Van Luijn bracht na deze hartekreet dank aan de heer Van de Genugten voor het vele werk dat hij zowel voor de Stichting als voor Hons bergen deed. ,,U was een anti-pola- risator en daarom zo geschikt voor dit werk. U toonde zich een enorm goed meedenker en uw huiswerk was altijd op tijd klaar". Met'de wens dat hij in Amersfoort met veel plezier zal mogen werken bood zij hem tenslotte een boekenbon aan. Na mevrouw Van Luijn sprak nog namens het algemeen bestuur me vrouw Slob die de heer Van de Genug ten verzocht de dank van het bestuur over te brengen aan zijn vrouw. Zij was door ziekte verhinderd de afscheids receptie bij te wonen. Ook sprak de heer G. Thoen, konsulent van het Provinciaal Bejaardenbeleid. De heer Thoen prees de heer Van de Genugten als een theoreticus met grote praktijk-ervaring. ,,U keek over de grenzen van het binnengebeuren", zei de heer Thoen, die het vermoeden uitsprak dat hij in Amersfoort op dezelfde wijze zal functioneren. ,,U was een bindend element, niet behorend bij de inventaris. U hebt hier uw zelfstandigheid weten te bewaren". De dank van het Provinciaal Bejaar denbeleid voor de samenwerking, werd onderstreept met eveneens een boe kenbon. Thoen raadde yan de Genug ten aan er dit keer maar eens geen vak literatuur van te kopen. In zijn dankwoord zei de heer Van de Genugten tenslotte weg te gaan met het gevoel dat zijn loopbaan erop zit. Dat is natuurlijk niet het geval. Dank bracht hij aan de talloze vrijwilligers die het hem mogelijk maakten zijn werk zo te kunnen doen. Hij bood een luchtfoto van Honsbergen aan. De bewoners van Honsbergen zamel den ruim duizend gulden in en verder werden er talloze bloemstukken, drank en andere geschenken aange dragen. Meer dan tweehonderd bezoe kers tekenden het receptieregister. Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 0215513807 yri-v x -> lv v Op uitnodiging van het Bureau Voor lichting en Public Relations bracht een 40-tal personeelsleden van de gemeen tepolitie van Soest en het distrikt Utrecht van de Koninklijke Mare chaussee een bezoek aan de Vlieg basis Soesterberg. Uit waardering voor de grote inspan ning die beide korpsen zich hebben getroost tijdens de zo succesvolle Open Dag van 12 september van het vorige jaar, 260.000 bezoekers en 60.000 auto's werden op die weg „verwerkt", werd het gezelschap om 09.00 uur in de v V V door Ane Wandelaar Even kennis maken. De naam is Arie Wandelaar. Sinds een paar dagen in de VUT, zoge zegd een zevenmaands AOW- er, met een zee aan vrije tijd. Deze persoon is niet van plan zijn vrije tijd uitsluitend thuis uit te zitten. Hij gaat, zo lang het hem gegeven is, Soest en omstreken verkennen en zal daarbij ogen en oren wijd open houden. In de rubriek Rondje Soest" worden zijn bevindin gen en nieuwtjes vanaf van daag wekelijks genoteerd. Wat u er mee moet doen? Ach, bes te mensen, maak dat zelf maar uit. Wereldschokkende zaken stelt Arie niet aan de orde. Het gaat om de kleine dingen in het Soester leven van alledag. Sinds bijna een week is Soest een echt „bruin café" rijker. Arie is er tijdens de openings avond, donderdag j.l., een kijk je, en niet te vergeten een slïk- je gaan nemen. Bar gezellig in de Kerkstraat bij Reyer en Mien de Bruin. Zij samen, en bij grote drukte invaller en eerste reserve Henk Ver schuur, hebben het daar voor 't zeggen. Warung Kiepas, de zaak waar vroeger de nasi om je oren vloog, is verdwenen, café „De Pluk" kwam er voor in de plaats. Arie was vooral nieuwsgierig te weten wat mensen er toe brengt een „bruin café" te ope nen, terwijl de gehele Horeca steen en been klaagt. Van Reyer de Bruin kwam hij aan de weet dat zijn huisarts, dr. Rupert, hem geadviseerd had het wat kalmer aan te doen. Op die suggestie is Reyer kennelijk niet ingegaan. Met zijn broers Jan en Arie heeft hij eigenhandig, een voormalig Indisch eethuisje in een model „bruin café" veranderd. Ge heel baas in eigen huis, want er zit geen cent van de brou werij in. Eenarmige bandieten, ander speelgerei en een juke box zal men er tevergeefs zoe ken. Reyer en zijn vrouw zoe ken het in een café-gezelligheid waarbij de weekloontjes niet in gevaar komen. De baas zelf verzekerde mij dat hij zijn naaste buren be loofd heeft het netjes te hou den, dus de dag en nachttaak van Soester „oom" agent wordt met de komst van „De Pluk" niet verzwaard. Dat het nieuwe „bruine" eta blissement duidelijk in een be hoefte voorziet bleek tijdens de openingsavond. Bij de v.v. Hees waren en zijn Reyer en Mien geen onbekenden. En wie „Koning Voetbal" als vaste gast aan stamtafel en bar heeft, kan op leven in de brou werij rekenen. Let op Arie Wandelaar's woor den: Het zal Reyer en Mien in „De Pluk" goed gaan. Als Soester heeft Arie zo'n 23 dienstjaren. Hij is er dus niet geboren en getogen. Toch is zo'n tijd voldoende om je zegje over sommige zaken te kunnen doen. Zonder aan de wieg te hebben gestaan heeft Arie de barensweeën en de geboorte van het dorpshuis De Borg meegemaakt. Om nou te zeggen dat het lang verlangde kind voorspoedig en gezond opgroeide is een tikkel tje overdreven. Dat is niet al leen de konklusie van een bui tenstaander zoals Arie, maar ook die van de Nederlandse Organisatie Kring. Een insti tuut dat van de gemeente Soest opdracht kreeg een ontwerp- rapport op te stellen over de exploitatie van De Borg. Hoewel dat rapport nog offi cieel moet worden behandeld is er wel het een en ander van uitgelekt. En wat sijpelt er aan nieuws uit de lekkage? Van de verschillende zalen kan onvoldoende gebruik worden gemaakt. Boosdoener nummer één is de geluidsoverlast, de afschrijving is te hoog, een jaarlijks bedrag van twee ton is nodig om De Borg in leven te houden, de belangstelling voor De Borg valt tegen. Constateringen die aan duide lijkheid niets te wensen overla ten en die, vooral door de ge bruikers, zullen worden on derschreven. Overigens op een gemeente van ruim 40.000 inwoners is een jaarlijkse sub sidie van rond twee ton niets bijzonders. Zeg maar vijf gul den per grote en kleine Soester. Arie geeft toe dat dit een be drieglijk rekensommetje is. Uiteindelijk zijn de Soesters die De Borg niet zien staan en zitten ruim in de meerder heid. En ligt dat, zo vraagt Arie Wandelaar zich af, nou allemaal aan de door het N.O.K. gesignaleerde gebreken? Wie is Arie om die argumenten te bestrijden? Maar toch wil Arie ter vergelijking „De Speeldoos" van buurman Baarn ten tonele voeren. Een gemeentelijk theatertje dat het ook zonder een stevige dot sub sidie niet kan runnen. Het biedt plaats aan krap 200 personen, kent abonnements voorstellingen, en is bij het Baarnse publiek bijzonder po pulair. Arie Wandelaar zag er in dit lopende theaterseizoen Frans Halsema, Henk Elsink, Paul van Vliet, het cabaret Don Qui- shocking, Ank v.d. Moer en Fons Jansen optreden. Kom daar eens om in De Borg. Ze ker, wat professionele arties ten betreft heeft er met vallen en opstaan wat ongeregelds gestaan, maar het waren ken nelijk namen waarvoor de Soesters kosten nog moeite wil den maken. Natuurlijk moet men na het lezen van dit rapport niet aan de doelstellingen van De Borg gaan knagen. Dat doet men dan ook niet wanneer men de gehele opzet wat commerciëler gaat maken, hetgeen o.a. tot gevolg zou kunnen hebben dat Arie en een groot aantal Soes- tenaren voor bijzondere voor stellingen niet op de regio aan gewezen zijn. De NOK constateert in het rap port verder dat de invloed'van de gebruikers te groot is, de bevoegdheden van de directeur te beperkt zijn, en de besluit vorming te traag is. Misschien dat met deze conclu sies discussies op gang komen om nu eens eindelijk uit de im passe te geraken. De Borg, als Dorpshuis, is het nog steeds waard. Wij zitten midden in de crocus- vakantie, althans de kleinkin deren van Arie. Omdat er niet geschaatst kan worden zitten ze sinds dinsdag j.l. iedere dag in de kinderboerderij De Vrije Teugel. Daar schijnt deze week nou precies te gebeuren wat op school verboden is. Arie is door zijn kleine nazaten uitgenodigd a.s. vrijdag naar het Vedelaar- pad te komen. Daar mogen die dag muren en stoepen be schilderd worden. „Of opa ook mee gaat" luidde de vraag. Met verf en kwast een beetje aanrotzooien, het blijkt Arie wel. Uiteindelijk blijf je het langst jong met kinderen om je heen. Ook, of misschien juist, omdat ze maar wat aanrot zooien. New York Atlanta Chicago Los Angeles Montreal Toronto Calgary Edmonton Vancouver Jakarta Singapore en vele andere v.a. 954.- v.a. 1390.- v.a. f 1490.- v.a. 1770.- v.a. 1189.- v.a. ƒ1189.- v.a. 1499.- v.a. 1499.- v.a. 1569.- v.a. 1850.- v.a. 1870.- bestemmingen Gaarne informeren wij U nader. Steenhoffstraat 15a - Soest tel: 14905 en 16571 Briefing Room welkom geheten door de plaatsvervangend commandant, de luitenant kolonel G. N. Dockters van Leeuwen die destijds ook voorzit ter was van de projectgroep Open Dag. Omdat het zijn laatste werkdag was, op 1 maart a.s. gaat hij met pensioen, was het ook zijn laatste officiële daad. Na het welkomstwoord volgde een dia- ,en filiflpresentatie over dè Vlieg basis Soesterberg gevolgd Joor een be zoek aan een onderhoudshangar van de Fokker Friendship (F 27) Hierna spoedde het gezelschap zich naar het Luchtmacht Beveiligings Squadron van de basis om aldaar een inzicht te krijgen van de taken en werk omstandigheden van het personeel. Een demonstratie met bewakingshon den vormde een attraktief onderdeel hiervan. Na nog een bezoek afgelegd te hebben aan het Militaire Luchtvaart Museum op het Kamp van Zeist te Soesterberg en een aangeboden lunch genuttigd te hebben kwam het hoogtepunt van het programma. Met een F 27 werd in de middaguren een vlucht gemaakt boven de Delta Werken in Zeeland. Het was jammer dat door de weersomstandigheden het uitzicht tijdens de vlucht niet ideaal was doch de passagiers hadden zichtbaar genoten. Na de landing, bij het afscheid in de Briefing Room, ontving iedereen een foto als herinnering aan deze dag het geen zeer werd gewaardeerd. Voldaan vertrok het gezelschap naar huis. BUITEN DE DEUR, DOORBREEK DE SLEUR Iedere avond een groots opgezet fonduebuffet van 2 tot 200 personen Diverse sausen, vleessoorten en Keuze uit 3 soorten fondue. Prijs p.p. f 20,-. Kinderfondue tot 6 jaar 15,-. RESTAURANT SOESTER BERGSESTRAAT 1U. SOESTOUINEN. 02155 -12739. - "r.iii- gespecialiseerd in de betere merken UTRECHT, Biltstraat 62 -68, tel. 030-712299 AMERSFOORT, Arnhemsestraat 8 -10, tel. 033 - 30124 D'r ben vaan die zoake, woar ik niet maakeluk vaanaf kom. Heul Soest blieft mettut zieke- huus an de gaang. Dus Hannes ok. Ak ter doarum nog us effe op deur maag goan, daan wouw ik me ok us met de insproak inloate. Waant de Staadhou- wersloan bewoönders hebbe nog un heule zooi vergete! As ik doar woöngde, wouw ik doaluk de bezoekure vaan t Soba ziekehuus wete. Daan kaajje vaast rekening houwe mettut verkeer. Veur de een- de motte d'r zebroapoade kom- me aangders worre die alle- moal plaat ere je. In Boare ben ze d 'r beter aach- ter. De tekeninge vaan 't vioa- dukt over ut spoor ben aal kloar, waant je kriegt volop fi les as de boóme slute. En is ter wel oandaacht veur un aachteringaang vaan ut Slaan- gebosje? Daat wordt ut waan- delpaark veur lopende poatien- te. D'r ben aal un stel meroa- kels mooie brugge over de staankgraachte angelege. De baanke ben in oanbouw en de beplaanting is aal oangepaast. Ik doch ok nog effe an un ploats veur un bloemehaandel, moar daan kom ik op gevoar- luk gebied. Waant ajje effe niet uutkiekt, daan hejje d'r zo weer un winkelpoöl bie. En woar ze ut aal heul niet over hebbe daat ben de cengte veur de bouw. Zouwe ze doar weleejns an edaacht hebbe met aalle plaan- ne? Of mot Boare veur aalles opdroaie? Doar zitte ze zeker nog oardig in de slaappe waas. Waant vaan die kaant hoor je nooit iets over bezunige. Bie ongs wordt de aarmoei aalsmoar gróter ak ut zo leest. De road is weer an 't telle eweest en doar komme ze me toch met un troep getaalle an zette woar ik geejn baarst meer vaan begriep. Ze smiete met miljoene in en uut de pot daattut heul baar is. 't Eejne moment hebbe ze reserves en effe verder op ben ze blut. Aalle belaastinge weer hoger op. Voortemee mojje veur je hongd ok weer meen betoale. De ongze het niet eejns un staamboom. Hie doettut zo bie elke boom én niks meer as aangders. De kaatte en de duve ok niet. Stuurt die daan ok us un blauwe brief. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, houwt ter toch us mee op met aal daat gejaammer. Je kriegt zo nóóit vaan ze leve un nieuwe road bie mekoar estemt. En wie mot daat (spoar)vaar- ketje daan waasse Hannes vaan de Neng niet! Klappen vielen er ook tijdens de kar- navalsviering. Dat gebeurde buiten de feesttent aan de Industrieweg. Een Amersfoorter en een Soester waren het er niet mee eens dat zij de feesttent, vanwege de kennelijke staat waarin zij verkeerden, niet binnen mochten. Aan het gevecht, dat kort maar hevig was, hield een politieman een blauw oog over. Een andere politieman loopt nu met een verstuikte duim rond. De Soester ontkwam aan aanhouding, doordat hij de benen nam. De Amers foorter had een nacht en een deel van de maandag nodig voor hij zijn naam wilde zeggen. Al die tijd verbleef hij in de cel. De Soester heeft zich later gemeld. Proces-verbaal is opgemaakt. Typerend voor het Hollandse polderland is dat je op sommige plaatsen de schepen boven je hoofd kunt zien varen. Door bemaling is de polder droog en ligt het water hoger. In onze tuinen kunnen we hetzelfde aparte effect verkrijgen door een vijver boven grondniveau aan te leggen. In een landschappelijk aangelegde grote tuin is het een gulden regel om de vijver op het laagste punt van de tuin te situeren, maar in kleinere kunstmatige tuinen kunnen we hier gerust van afwijken. Naast de mogelijkheid om de vijver boven het normale grondpeü te realiseren, wordt ongeveer hetzelfde effect bereikt door de aanleg van een vijver op normaal niveau met een zitkuil eraan vastgebreid. Hoe kunnen we zo'n vijver het beste maken? We kunnen zowel uitgaan van een kant en klaar pblyester vijver die tegen woordig in de meest uiteenlopende vormen verkrijg baar zijn als van vijverfolie waarmee allerlei vormen kunnen worden uitgevoerd. Een ombouw rond de vijver kan in diverse materialen worden gemaakt zoals palissadehöut, (mimi) biels, met selwerk met kinderkoppen of oude straatklinkers etc. Bij het gebruik van een kant en klare vijver zorgen we dat de vijverbak strak aangesloten wordt in de ombouw, waarbij vooral goed op het waterpas stellen van de bovenrand moet worden gelet. Door de vijver vooraf nog gedeeltelijk in te graven is de hoogte boven het grondpeil te regelen. De lelijke rand die boven op de kant en klare vijvers zit is vaak het beste weg te werken met hetzelfde materiaal waarmee de ombouw wordt gemaakt. In het geval van metselwerk metselen we er dus een rand op in dezelfde steensoort, werken we met hout dan zal een dekplank uitkomst bieden. Vijverfolie is aan geen enkele maat gebonden zodat de ombouw niet aan bepaalde afmetingen hoeft te voldoen. Het meest ideaal is de combinatie met houtmateriaal, omdat hierbij het vijvertolie bij de bekleding aan de binnenkant op eenvoudige wijze vastgezet kan worden. Voor hen die nog meer ondernemings geest hebben is het wellicht ook een leuk idee zo'n verhoogde vijver te laten overstorten in een lager gelegen vijvertje. Een vijerpompje pompt dat het water uit het onderste basin op naar de bovenste vijver waarna het via een overstort weer klaterend in de onderste terecht komt. Dit idee is zelfs nog uit te breiden naar 3 of meer bassins maar dit alles hangt natuurlijk sterk af van de beschikbare ruimte en de handigheid van de doe het zeiver. Als laatste dit: degene die met water aan het experimenteren gaat raakt er zeer door geboeid, net als een kind dat na flinke regenval urenlang in een modderplas kan spelen.

Soester Courant | 1982 | | pagina 11