Karna valsoptocht groots gebeuren Zo gezien... mm 3«9 J Buurtwinkelcentrum Overhees te groot opgezet Voorlichting over invullen aangiftebiljet 1982 Huis-aan-Huis Handtekeningenaktie voor behoud ziekenhuis ma M Werken met minder energie K HANGIELE Radio heeft belangstelling voor scrabbelen u.l Mening N. C. O. V. Thema-avond in Artishock: Diefstal van caravan Soesters in „Wie van de Drie" Fusieziekenhuis Belangstelling voor prijsvraag neemt toe VERLICHTING Vakantieplan 2 groene paprika's 8 Honsbergen Achterham 1 89 Honsbergen Cashew noten Honsbergen Schouder karbonade Honsbergen Huisvuil- zakken Honsbergen 2.19 Honsbergen Baby shampoo Honsbergen Woensdag 24 februari 1982 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 60e jaargang no. 26 SOESTER COURANT Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag Het Nederlands Christelijk Onderne- mersverbond (NCOV) is van mening dat het buurtwinkelcentrum Overhees, als wordt uitgegaan van uitsluitend het verzorgingsgebied Overhees, door de gemeente met 2500 vierkante meter enkele honderden meters te groot ge pland wordt. Het Christelijk onderne- mersverbond vindt zelfs dat als wordt uitgegaan van het door de project ontwikkelaar M.B.O. berekende consu mentendraagvlak, de overcapaciteit nóg groter wordt. Ook is het NCOV van mening, en daar loopt de organi satie dan gelijk met de inkoopcom binatie Sperwer, dat het buurtwinkel centrum als het in 1983 geopend wordt, het tè vroeg geopend wordt. De opvattingen van het NCOV zijn te vinden in de notitie die drs. G. J. A. Sluikes van deze organisatie, opstelde op verzoek van de vereniging ,,De Soester Ondernemer' De Ondernemer deed dat verzoek naar aanleiding van het verschijnen van drie rapporten, waarvan er twee geheel gewijd waren aan het buurt winkelcentrum. Deze twee waren af komstig van de projectontwikkelaar MBO en van de Sperwer-organisatie (waar Supermarkt Den Blanken bij aangesloten is). En het derde rapport is dat van het CIMK dat het tweepolig winkelmodel van Soest behandelde en dat zijdelings een opmerking bevat over het buurt winkelcentrum De heer Sluiskes is als vertegenwoor diger van de NCOV, mede namens de KNOV, lid van de gemeentelijke winkelcommissie en derhalve goed op de hoogte van de plaatselijke omstan digheden. Hij zette de gegevens van de drie rapporten naast elkaar en komt dan tot de volgende opmerkingen. MBO gaat uit van cijfers die dateren uit 1979 en die zijn dan in het licht van de huidige economische situatie wat al te rooskleurig. De door Sper wer gehanteerde cijfers noemt de heer Sluiskes evenmin reëel, omdat daarbij aan de ene kant gewerkt wordt met lage toonbankbestedingen, maar anderzijds met een voor een normale supermarkt te hoge vloerproduktivi- teit. De heer Sluiskes constateert dan dat het buurtwinkelcentrum enkele hon derden meters tè groot gepland is, zij het niet 50r/r zoals Sperwer wil doen voorkomen. Dat het in 1983 tè vroeg is om het cen trum te openen, relateerd de heer Sluiskes aan het aantal dan gereali seerde woningen. Dat zal op dat mo ment niet voldoende zijn om voor een goed consumentendraagvlak te zor gen. En wat de supermarkt betreft zegt de heer Sluiskes: „Indien in Overhees een discount-achtige supermarkt, wel ke doorgaans gekenmerkt wordt door een hoge vloerproduktiviteit, wordt toegelaten, zal de konsekwentie daar van moeten zijn dat de oppervlakte van deze toekomstige supermarkt be perkt zal moeten worden in verband met het feit dat de bestedingen in de v.g.m.-sektor (voedings- en genotmid delen) in Overhees een bepaald ma ximum niet te boven zullen gaan. Hier uit vloeit dan weer voort dat de opper vlakte van het te realiseren winkel centrum teruggebracht zal moeten worden". een het jaar 2000 kan er volledige werkgelegenheid zijn als de overheid snel het roer omgooit en investeert in "beifisintensieve dienstverlening, energiebesparing, duurzame gebruiks goederen en doelmatig omgaan met milieu, energie en brandstoffen. Door deze sectoren aantrekkelijker te ma ken, en de materiaal- en grondstofin- tensieve produktie af te remmen, kun nen er 550.000 arbeidsplaatsen bijko men. Dit is de rode draad die door het energiescenario van het Centrum voor Energiebesparing loopt. Dit Centrum, dat in 1978 door de gezamenlijke mi lieubeweging werd opgericht, wordt door hen beschouwd als een inge nieursbureau, als een denktank en als begeleider van projekten op het gebied van milieu, energie en economie. De opstellers van het scenario, de inge nieurs Becht en Potma willen met dit CE-scenario" een bijdrage leveren aan de brede maatschappelijke (kern) energiediscussie (BMD) die tot dusver inhoudelijk vooral gevoed is door het energiescenario van Economische Za ken (EZ). Beide discussiestukken ge ven aan met welk beleid, inzet van welke energievormen, en meteen jaar lijkse groei van anderhalf procent van het nationaal inkomen, Nederland er tegen het jaar 2000 uitziet. Potma en Becht schreven hun scenario tegen de achtergrond van de economi sche crisis, die in hun visie alles te maken heeft met de schaarste aan grondstoffen. In hun redenering levert het milieu alle grondstoffen voor eco nomische bedrijvigheid, en dat houdt in dat economie niet kan draaien zonder het milieu. De schaarste aan grondstoffen is blijvend, en zal daarom als fundamenteel probleem blijven be staan. Daarnaast is er een gigantisch aanbod van arbeidskrachten in de wereld. Wat ligt er meer voor de hand dan dat de overheid een verschuiving aanbrengt en aanstuurt op zinnige, mensgebonden aktiviteiten. Over dit milieu-vriendelijke energie scenario organiseert de Themagroep Artishock op woensdagavond 3 maart a.s. in het Artishockgebouw, Steen- hoffstraat 46 in Soest, aanvang 20.00 uur, een informatie thema-avond. Spreker over dit onderwerp is Wim Hafkamp, econometrist en mede werker aan de Gemeentelijke Univer siteit van Amsterdam en lid van de Werkgroep Energie van de Vereniging Milieudefensie. Vanuit zijn vakrichting zal Wim Haf kamp een inleiding houden over dit alternatieve energiebeleid, waarbij hij ook enkele kritische kanttekeningen zal plaatsen. Na de pauze is er gelegen heid voor discussie. Op deze wijze hoopt de Themagroep op plaatselijk niveau een bijdrage te kunnen leveren aan de brede maatschappelijke discus sie. Ondergraving Een ondergraving van de filosofie van het tweepolig winkelcentrum noemt de heer Sluiskes de beslissing een supermarkt van het discount type met een oppervlakte van een traditionele supermarkt toe te la ten. Er zal dan immers, terwille van een economisch rendabele exploitatie, een omzet gerealiseerd moeten worden die voor een niet gering deel afkom stig zal (moeten) zijn uit andere wij ken. Het buurtwinkelcentrum Overhees gaat dan een bovènwijkse funktie ver vullen; c.q. de derde winkelpool wordt geïntroduceerd. Sluiskes merkt vervolgens ook nog op dat het CIMK-rapport, opgesteld op verzoek van b. en w., aangeeft dat er in Soest nauwelijks of geen (econo mische) ruimte is voor uitbreiding van het plaatselijk winkelareaal. ,,Wil men de gedachte tweepolige win- kelstruktuur in Soest gestalte geven (uitbreiding Soesterbergsestraat met 3000 m2), dan zal de maatvoering voor het winkelcentrum Overhees beperkt moeten blijven", aldus de heer Sluis kes. Resumerend zegt hij in zijn notitie: Het geplande buurtwinkelcentrum Overhees wordt waarschijnlijk tè groot en bovendien bovenwijks (der de pool); er mag geen grote discount achtige supermarkt gevestigd worden; indien men toch wenst vast te hou den aan de 2500 m2, dan is realise ring alleen verantwoord op voorwaar de dat daarvan 250 tot 500 vierkante meter extra gereserveerd wordt voor niet-winkelfuncties. Ongewijzigd Het standpunt van het college van bur gemeester en wethouders, dat een voorkeur aangeeft voor vestiging van Jac. Hermans, is vooralsnog niet ge wijzigd, zegt wethouder Menne. Wel wordt Sluiskes bijdrage aan de meningsvorming, aandachtig bestu deerd en ze zal zeker t.z.t. onderwerp van gesprek uitmaken in een verga dering van het college. Een compleet ingerichte caravan werd gestolen van een parkeerterrein aan de Weegbreestraat. Een strop voor de eigenaresse van tienduizend gulden. In het bekende AVRO-TV-spelletje „Wie van de Drie", dat a.s. dinsdag 2 maart wordt uitgezonden, treden drie Soesters op. Het programma wordt in het begin van de avond uitge zonden. Evenals voorgaande jaren heeft de inspectie der directe belastingen te Baarn besloten wederom eenieder in de gelegenheid te stellen tot het verkrijgen van inlichtingen over het invullen van de aangiftebiljetten voor de inkomstenbe lasting. Daartoe zullen één of meerdere ambtenaren van de belastingdienst op onderstaande plaatsen en tijdstippen aanwezig zijn om u te adviseren. Te Soesterberg: op de maandagen 8, 15, 22, 29 maart 1982 van 9.00 uur tot 12.30 uur, in het Dorpshuis op het Dorpsplein. TeSoest: op de dinsdagen 2, 9, 16, 23, 30 maart 1982 van 9.00 uur tot 12.30 uur, in het dienstencentrum Honsbergen aan de Wiardi Beek manstraat. Te Eemnes: op de woensdagen 3 en 10 maart 1982 van 9.00 uur tot 12.00 uur en op de woensdagen 17 en 24 maart 1982 van 13.30 tot 16.30 uur in het Gemeente huis. In verband met een interne verhuizing zal deze service op 3, 4 en 5 maart 1982 niet kunnen worden verleend op de inspectie der directe belastingen te Baarn, Javalaan 1. Op de overige dagen van de maand maart kunt u er terecht tijdens de kantooruren van 9.00-12.00 en van 14.00- 16,00 uur. Uiteraard kunt u ook op deze dagen telefonisch inlichtingen vragen onder no. 02154-15851. Foto: Herman van Dam Mede door de ideale weersomstandigheden werd de optocht op zaterdagmiddag éèn van de hoogtepunten van het Kar naval 1982. De Knollenbokaal, de wisselbeker voor de mooiste praalwagen, was dit jaar voor Het Paard van Troje. De handtekeningenaktie voor behoud van de ziekenhuisvoor ziening met polikliniek, waar jaarlijks 100.000 bezoeken wor den gebracht gaat van start. Op 1 maart a.'S. zullen de bur gemeesters van Baarn en Soest in de ziekenhuizen Maar schalksbos en Zonnegloren de eerste handtekening laten plaatsen door een opgenomen patiënt. Op hetzelfde moment starten in beide gemeenten vele vrijwilligers om huis aan huis inwoners vanaf 16 jaar te laten tekenen. Een handtekeningenaktie is het enige middel voor de bevolking om haar wil kenbaar te maken. Een ieder, die ook in de toekomst verzekerd wil zijn van een eigen ziekenhuis met een eigen polikliniek kan dit nu op deze wijze laten weten. Het voorlopige standpunt dat Gedepu teerde staten hebben ingenomen lijkt gunstig maar het aantal bedden van 180 is te laag volgens de landelijke nor men om goedkeuring te krijgen van de Minister om een ziekenhuis te mo gen bouwen. De handtekeningen zullen vóór 1 april met een duidelijke brief worden over handigd aan Gedeputeerde Staten en op de komende hoorzitting zullen we onze stem laten horen. Daarom is het nodig dat we ons ge steund weten door duizenden die een eigen ziekenhuis willen houden. U zult in de week van 1 t/m 6 maart a.s. bezoek krijgen. Mocht u niet thuis getroffen worden dan is er gelegen heid op een achtergelaten formulier te tekenen, het enige dat u dan behoeft te doen is dit formulier bij één van de adressen die er op vermeld staan in de bus te stoppen. De actie wordt ondersteund door raam biljetten. Laat van uw mening blijken door dit biljet op te hangen. EEN ZIEKENHUIS VAN LEVENSBELANG! De belangstelling voor de prijs vraag die bedoeld is om het nieuw te bouwen fusieziekenhuis voor de gemeenten Baarn en Soest aan een naam te helpen neemt toe. Er zijn inmiddels bij de twee directie-se cretariaten tientallen namen bin nen gekomen. Opvallend is wel dat de interesse in Soest groter is dan in Baarn, maar ook daar zijn toch zo'n dertig namen ingezonden. Tot en met zaterdag 13 maart kan ieder die daar belangstelling voor heeft één of meerdere namen in zenden en wel aan het directie secretariaat van het Ziekenhuis Zonnegloren, Soesterbergsestraat 125; postbus 2025, 3760 CA Soest öf aan het directiesecretariaat van het Ziekenhuis Maarschalksbos, Molenweg 2, postbus 1000, 3740 BA Baarn. De uitslag van de prijsvraag zal bekend gemaakt worden op 24 maart. LAANSTRAAT 132 3743 BJ BAARN TELEFOON 02154-14869 Zaterdag 13 maart a.s. gaat in vele opzichten een gedenkwaardige dag voor het J.O.C. worden. Niet alleen vanwege de organisatie van het Nederlands kampioenschap scrabbelen en de 2e lustrumviering. Ook de publiciteitsmedia tonen belangstelling, en dan met name de Hilversumse zenders. Zaterdagochtend zal de TROS rechtstreekse reportages vanuit De Rank verzorgen, daarnaast zal de NOS-radio de gehele dag aanwezig zijn teneinde opnamen te maken, die een dag later, zondagavond, zullen worden'uitgezonden. WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 GERARD PAliL Vaker dan in andere jaren wordt ons gevraagd of wij in de vakantie weer van huis ruilen. Het merkwaardige feit doet zich voor dat deze vraag eer der lijkt te ontspruiten aan ver bazing over deze zonderlinge manier van vakantie vieren dan aan zuinigheidsoverwegin gen. Toch zou dat op zichzelj ook niet zo'n gek idee zijn om dat je de vakantiekosten op deze manier aardig in de hand kunt houden. Immers, behalve de reiskosten en wat extra uit gaven omdat het eenmaal va kantie is", zijn de verblijfkos ten gratis. Bovendien hoef je je niet met z'n allen in een be nauwde tent te persen waarvan de zwieberige wanden hitte en koude vrijwel ongelimiteerd toegang verschaffen. Je zit in een huis waarin een ander het gehele jaar woont, dus dat is altijd goed. Als het wat min der comfortabel is dan thuis dan is het nog leerzaam ook. Zo logeerden we ooit in Enge land in een huisje waarvan de keuken zo klein was dat het keukengerei grotendeels uit ca ravanmateriaal bestond. Ove rigens een keurig verzorgd huis, door henzelf opgeknapt en voor goed geld verkocht waarna ze een ruimere woning betrokken. In Zwitserland trof fen we een prachtig chalet met een grote tuin rondom, terras sen en balcons vol bloeiende geraniums: een kalenderplaat je. Hoewel het natuurlijk best leuk is om eens een paar weken in zo'n schitterend huis te wo nen, vinden wij het belangrij ker dat je zelden of nooit in een toeristencentrum verzeild raakt, maar gewoon wordt op genomen in de gemeenschap. Kennismakingsbezoeken met de buren zij?i eerder regel dan uitzondering en in Engeland werd ter gelegenheid van de nieuwe buren" zelfs eens het gemeste kalf geslacht. De onschuldig uitziende invitatie liep uit op een grandioos feest met muziekzang en dans. La ter ontmoet je elkaar weer in de supermarkt of in de kerk en binnen de kortst mogelijke tijd voel je je uit en toch thuis. Wie goed gelezen heeft vraagt zich wellicht af of het nou wel zo verstandig is om over deze manier van vakantiebesteding te schrijven. Als veel mensen in onze eigen woonplaats zich enthousiast aanmelden dan wordt de spoeling alleen maar dunner. Toch zijn we niet zo bang voor concurrentie, want u zult het waarschijnlijk net als onze vrienden en kennissen ook wel ,,een leuk idee" vinden, maar ,,al die vreemde mensen in je huis. Alleen donderdag DOOSJE Champignons met Alleen donderdag MAGER 100 GRAM Alleen donderdag Versgebrande 250 GRAM Zolang de voorraad strekt Deze iveek 20 Komo Keur voor slechts Deze week Doosje Monopole camembert 250 gram 3.49 100 gram elgische bonbon Deze week Zwitsal voor jong en oud van 5.55 voor slechts

Soester Courant | 1982 | | pagina 1