Bolhuis (CDA) Sinterklaasspelen doe je met kinderen; niet met volwassenen" Baad eensgezind op de bres voor behoud ziekenhuis FOTO SWAGER Geen geld voor Van Dam Geen misverstand meer in Raad over behoud ziekenhuis Visser's vragepi onbeantwoord Gemeenteraadsvergadering wordt tegen wil en dank WELZIJN SBEZUINIGIN G PASFOTO'S MINI PORTRET Zondag a.s. duiken T.V.-kijkers de diepte in Vleesverkoop Waar was je nou? A. VIRULY Welzijnsplanning Drs. G. Plomp lijsttrekker VVD Ik was even in de lUasseceflê Soester Courant van woensdag 24 februari 1982 Met veertien tegen twaalf stemmen heeft de rjad het voorstel van burgemees ter en wethouders verworpen vijfduizend gulden toe te kennen aan de heer N. J. M. van Dam als een bijdragen in de door hem gmiaakte kosten van deskundige bijstand. Die deskundige bijstand riep de heer Van Dam in toen de gemeenteraad zijn winkelpand aan de Toreittraat in het bestemmingsplan Kerkebuurt, weg bestemde. De CDA-er Bolhuis één van de veertien tegenstem mers, noemde dat Sinterklaasspelen. „Dat doeje met kinderen", zei hij, „niet met volwassenen. De burgers krijgen dan de Zu irte Piet". Met Bolhuis stemden alle CDA-ers, op de twee wethouders na, tegen |e>t voorstel. Dat deden ook twee van de drie PvdA-ers; twee VVD-ers en twee v*i de drie leden van progressief ^°est' overe nkomst een bepaling was opge- nomej, dat zij werd aangegaan onder de géruikelijke opschortende voor waart; van raadsbesluit en goedkeu ring Mn dit besluit krachtens de ge meen wet. De heer Van Dam wist dus", ldus het college, „dat hij reke ning r oest houden met twee factoren, welke de realisatie van de overeen komst zouden kunnen verhinderen, te weten het niet-besluiten tot aankoop door e gemeenteraad en het niet- goedkjuren van een eventueel raads- beslui door gedeputeerde staten of, in beroe door de Kroon". Bolhu stelde dat het toekennen van de vergo ding voor hem gelijk stond met het ejtennen van schuld. „Van Dam heeft an een motoef om de hoogte van de vefgoeding aan te vechten", aldus Bolhus. Hij vjnd het ook onjuist de vijfduizend guldei te stellen tegenover een even tuele dreiging met een rechtsproces. „Als net zover komt, dan zal de ge- meerte moeten bedingen dat de verlie zend^ partij alle kosten, ook die van de raadtnan van de gemeente, moet betaen", en Bolhuis zei er niet aan te twijfjlen dat de gemeente zal winnen. Mevouw Allard (D'66), destijds voor- stancr van de koop, nam het op voor de her Van Dam. Zij voerde de „blan co oiierhandelingscheque" ten tonele en zi dat er nu toch fatsoenshalve wel een vergoeding gegeven diende te hebben op wijziging van het bestem mingsplan. Geen weerwoord had hij op de opmerking van mevrouw Van Gel der, dat hij toch met de onteigening akkoord gegaan was. Burgemeester Scholten gaf de heer Bolhuis formeel gelijk, maar hij noem de het toekennen van de vergoeding „een goede afhandeling van zaken". Zowel de heer Bolhuis als mevrouw Allard bleven op hun standpunt staan en bij de stemming bleken in totaal veertien van de zesentwintig aanwe zige leden het voorstel te verwerpen. Bolhuis (CDA) In het eerste deel van het raadsvoor stel zegt het college van mening te zijn dat het verzoek van de heer Van Dam, bij formele benadering, niet voor Inwil liging vatbaar is. Van Dam verzette zich tot in allerlaat ste instantie tegen de voorgenomen onteigening. Hij verloor dat en daarna volgden, op verzoek van de raad, alsnog onderhandelingen om tot een minnelijke schikking te komen. De raad gaf de onderhandelaar van b. en w. een soort blanco cheque, maar toen die onderhandelaar het met Van Dam over ruim 5 ton eens werd, gaf de raad niet thuis (met 16 tegen 8 stemmen). De principiële vraag of de gemeente gezien de gang van zaken, rechtens gehouden is aan de heer Van Dam een schadevergoeding (of althans een bij drage) in de door hem gemaakte kosten toe te kennen, wordt door het college met „neen" beantwoord. In het raadsvoorstel dat vorige week behandeld werd, zegt het college: „In dit verband is het van het belang dat in de met de heer Van Dam gesloten „We swaar kan men aan een beleid van le gemeente geen rechten ontle nen, maar er is wel een norm van fatsen..., aldus mevrouw Allard. Zij zei net het voorgestelde bedrag ak- koorl te zullen gaan, mits de 1%-ver- goeeng gebruikelijk is. Mevouw van Gelder van de PvdA was het iet mevrouw Allard eens, maar haaifractiegenoot Kingma steunde de heei Bolhuis. Dat deed ook de heer Vissjr van Progressief Soest. Viss,r stelde dat de gemeenteraad brarlschoon was, maar het college niet Hij zei steeds aangedrongen te Hinderwetvergunning voor wasserij Hafkamp Met het verlenen van een ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de Zöneveror- dening Hinderwet heeft de raad vorige week de weg vrij gemaakt voor een Hinderwetvergunning voor wasserij Hafkamp aan de Beetzlaan. En met een nieuwe hinderwetvergunning wordt het ook weer mogelijk dat het bedrijf in aanmerking komt voor een rijksbijdrage voor verplaatsing van milieuhinderlijke bedrijven in een woonomgeving. Wethouder Menne stelde dat er op het moment geen bouwsels op het terrein van de wasserij aanwezig zijn, die er zonder vergunning zouden zijn neerge zet. Overigens gaf hij ook te kennen dat met bepalingen van de te verlenen vergunning niet alle overlast weg te werken zal zijn. „Maar", zei de wet houder, „het bedrijf wil daar zelf graag weg en met de vergunning bestaat er een goede kans dat dit ook lukt. De raad had er geen problemen mee. A.s. donderdagmiddag om twee uur zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaatsvinden aan de houders van kaar ten, genummerd van 201 tot en met 450. De iden van de gemeenteraad hebben zich vorige week duidelijk uitgespro ken Ivoor het behoud van een zieken huisvoorziening voor de gemeenten Baarn en Soest. Unaniem zijn zij van menng dat er een nieuw ziekenhuis gebauwd moet worden en zonder al te «el problemen hebben zij ook hun sten gegeven aan de bouwlokatie aan de oorderweg. Slechts de fractie van Prcjressief Soest maakte een voorbe- houi. Volgens de heer Nuijten van de fraitie, moet het gemeentebestuur zijn aktviteiten voor het behoud van een zieli;nhuis staken als blijkt dat Ge- dep teerde Staten van Utrecht zijn lopige standpunt (180 bedden) niet „Kunst en Vliegwerk INTERESSANTE C^l 't Zwaantje - Soest* Dinsdag 9 maart, aan vu houdt de bekende autqiir (oud-commodore vari in de ,,Zwanenzaal o.a. uit zijn boeken ov berg en elders omstreeks I oeycinysktidMen d ü.- v 't Zwaantje. Soesterberg. Te^l r. A. Blommers-Biezeno WD USERIE in Restaurant rberg. ng 20.00 uur de K.L.M.) n 't Zwaantje een causerie r de luchtvaart in Soester- ,s de jaren 1930. dinsdag 2 maart veiKiijgbaai bij :foon 03463-1423. Do zes vragen die raadslid Jan Visser [PSJ schriftelijk indiende, zijn vorige week in de raadsvergadering niet be antwoord. De eerste drie betroffen de wateroverlast onder woningen in de wijk Overhees 2 en de andere drie gingen over vervuiling rond een niet afgebouwde fabriekshal te Soester berg. De burgemeester vond dat Visser beter diende te weten. Dat beter weten had wat de waterover last betreft te maken met het feit dat begin januari in de vergadering van de commissie openbare werken de han delwijze uitvoerig besproken ls. Er komt eerst een onderzoek en het resul taat daarvan wordt aan de bewoners medegedeeld. Burgemeester Scholten raadde Visser aan eens bij zijn fractie-vertegenwoor diger in de commissie te gaan infor meren alvorens vragen te stellen. Vis ser vond echter dat het allemaal te lang duurde. Hij bleek overigens niet te weten dat de bewoners van Overhees 2 van de gang van zaken schriftelijk op de hoogte gesteld zijn. Ook de vragen over de vervuiling in Soesterberg bleven onbeantwoord. De reden daarvan was dat de brief van Soesterbergers, waarin de kwestie aan de orde gesteld wordt, pas een dag vóór de raadsvergadering bij de gemeente is binnengekomen. „W|j hebben nog geen gelegenheid gertid de zaak te bespreken", zei burgemeester Scholten en hij vond dat Vis er met zijn schriftelijke vragen op de aak vooruit liep. De aurgemeester merkte op dat het voo' alle burgers toch duidelijk moet zijr dat vragen in eerste instantie bij hetuagelijks bestuur van de gemeente binjen moeten komen. „Daar horen zij thus; dat bevordert de snelheid van afhindeling", aldus de burgemeester. Dat.de raadsleden ook geïnformeerd wertlen, vond hij juist, maar die dien den' er dan niet direct schriftelijke vragen over te stellen. Mevrouw Greef- horlt (CDAstelde tenslotte voor in de eerjtvolgende vergadering van de conlmissie algemene bestuurszaken no^eens te praten over de bedoeling varihet vragenhalfuurtje. Mefrouw Van Gelder (PvdA) zei daar geefi behoefte aan te hebben omdat allé? al voldoende besproken was. Wel zij fcei een voorstander te zijn van soejelheid en van handhaven van het haltiurtje in de huidige vorm. Afrindend stelde de heer Van den Brajcel (PvdA) vast Visser's vragen vollpmen overbodig te vinden, tenzij Visfer om een verkiezingspraatje ver legd! is. wijzigt. Dan moet volgens de fractie gestreefd worden naar uitbreiding van het Baarnse ziekenhuis Maarschalks bos met 44 bedden. „Bij de bouw is daar rekening mee gehouden", zei Nuijten, „en het is minder kostbaar". De heer Nuijten kreeg voor zijn frac tiestandpunt geen enkele steun. De raad schaarde zich wel volledig achter de motivatie voor het behoud van een ziekenhuis, zoals die door mevrouw Blommers (VVD) naar voren gebracht werd. „Het is van het grootste belang", zei zij „dat een basisziekenhuis geografisch zo dicht mogelijk bij de verzorgende burger is gelegen. Dat voorkomt lange reistijden bij poliklinische behandeling en betekent bij eventuele opname ge regeld contact met de eigen omgeving hetgeen psychologisch van het groot ste belang is, speciaal voor ouderen en kinderen", aldus mevrouw Blom mers. Zij zei verder dat het evenzeer van belang is dat de afstand tussen medi sche staf en patiënt zo klein mogelijk is. „Dat maakt kleinschalige werkwij ze mogelijk waarbij de patiënt zich geen nummer of geval hoeft te voelen, iets wat in grotere ziekenhuizen, die eventueel nog groter zouden moeten worden om ook de basiszorg voor Soes- ter burgers op zich te nemen, helaas niet altijd tot de mogelijkheden be hoort". Ze merkte tenslotte op dat de afstand tussen huisarts, kruisvereniging, verloskundigen enz. èn het basiszie kenhuis uitsluitend georgrafisch mag zijn. „In de praktijk", zo zei mevrouw Blommers, „blijkt dat de eerste lijn nauw verweven is met de tweede lijn en dat dus de steun van een zie kenhuis in de directe omgeving onont beerlijk is bij het komen tot een ver antwoorde opvang van patiënten". Mevrouw Greefhorst (CDA) was het daar volkomen mee eens evenals de heer Kingma van de PvdA en de heer Jonker van D'66. Mevrouw Greef horst zei het standpunt van Gedepu teerde Staten te betreuren. De heer Kingma verzocht het college van burgemeester en wethouders voort te gaan op de ingeslagen weg en de heer Jonker zei te hopen dat G.S. zal terugkeren van de „dwalingen". Jonker was overigens niet zo gelukkig met de gekozen bouwplaats, maar hij zei „geen betere te weten". Wel drong hij aan op het horen van de omwonenden en zo mogelijk tegemoet komen aan hun bezwaren. De heer Kingma (PvdA) merkte op dat de verbetering van het kruispunt Stadhouderslaan/Noorderweg ook zonder komst van een ziekenhuis, uitgevoerd zal moeten worden. Ook de heer Nuijten (P.S.) kon zich verenigen met de lokatie. Wel stelde hij dat Soest wat de bebouwing be treft, niet moet meehelpen aan het opdrijven van de kosten. Samenvattend constateerde de bur gemeester dat de raad het geheel eens is met de gekozen lokatie en dat door- over dan ook niet meer gediscus sieerd zal worden. „Plek is plek", stelde hij vast. De inspraak zal zich in de toekomst beperken tot de „invulling" van het terrein. Iets meer dan twee uren sprak de raad vorige week over de vijf en twintig punten tellende agenda. Het gezelschap was, op wethouder mevrouw Van Stiphout na, compleet en dat is belangrijk want daardoor krijgt de uitspraak dat Soest en Baarn een ziekenhuisvoorziening moeten behouden, méér kracht. Die uitspraak is namelijk unaniem geweest en dat betekent bijvoorbeeld dat de drie CDA-ers, die zich in commissie-vergaderingen nogal afhoudend op stelden, in ieder geval in het gareel zijn gaan lopen en mogelijk ook bekeerd zijn. Een uitlating als „ik loop daar niet zo warm voor" en „ik als Soesterberger kan me best voorstel len dat Soest en Baarn een ziekenhuis willen, maar we stikken er hier in de naaste omgeving van", hoorden we deze avond niet. En nu maar hopen dat ook a.s. raadsleden zich in het openbaar van negatieve uitlatingen zullen onthouden. Het gaat immers om een algemeen belang, voor jong en vooral ook voor oud. Ook de bewoners van de Stadhouderslaan moeten nog wat vriendelijker gestemd worden. Ons is inmiddels gebleken dat het lang niet alle Stadhouderslaners zijn, die zich verzetten te gen de komst van het ziekenhuis aan de Noorderweg. Het gaat mogelijk maar net om de helft. En dat deel wil eigenlijk diep in zijn hart liever het woonwagencentrum achter hun huis hebben, want dan wordt de overlast beperkt tot hooguit vijf en twintig auto's en is het „landelijke" van het terrein wat meer verzekerd. Zij zien immers meer in de bouw van een ziekenhuis aan de Jachthuislaan/Koninginne- laan waar het woonwagencentrum nu al staat! Jammer is het eigenlijk dat toen dat woon wagencentrum aan de orde was, zij niets van zich hebben laten horen, want ook toen was immers al jaren bekend dat aan de Noorder weg een ziekenhuis zou kunnen gebouwd wor den. Een foutje in het contact met de overburen zullen we maar denken. De raad dus helemaal achter het voorstel voor Soest en Baarn een ziekenhuis te behouden. Progressief Soest óók, al vond woordvoerder Nuijten dat men geen moeite moest doen voor een ziekenhuis met 180 bedden. En Nuijten zei ook niet te verwachten dat Gedeputeerde Staten op zijn „voorlopige standpunt" zal terugkomen. „Dan moeten we eieren voor ons geld kiezen", zei Nuijten en die eieren betekenen voor hem dan uilbreiding van Maarschalksbos met 44 bedden. Dat ziekenhuis heeft nu 118 bedden en komt dan op 162. Een beetje moeilijke redena tie als men bedenkt dat de Minister aan basis ziekenhuizen minimaal 225 bedden toedenkt; de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid Utrecht dat aantal terugbrengt tot 200; G.S. er nog eens twintig afdoet en komt op 180 en dat we daar allemaal van vinden dat dit niet meer of minder betekent dan dat er helemaal geen ziekenhuis komt. Zonder Progressief Soest zullen we op 1 april massaal naar Amersfoort moeten om daar te proberen G.S. tot andere, méér menselijke, gedachten te brengen. De progressievelingen en mogelijk ook wat egoïstisch redenerende CDA-ers hebben er geen erg in dat ze langza merhand oud worden en dat hun auto als ze eenmaal niet meer in de raad zitten, door het missen van de vergoedingen, niet meer kan rijden. Dan zijn ze op openbaar vervoer aangewezen. En daarom moeten ze nu hun bejaarde achterban en als ze toevallig ook nog jonge kiezers hebben, ook die eens raadplegen en vragen wat openbaar vervoer voor een Soester betekent. Uren onderweg zijn! Met het openbaar afvoeren van het huisvuil gaat het nog steeds niet naar wens. Daarom is het jammer dat wethouder Hoekstra het alles zins redelijke voorstel van mevrouw Korthuis van de VVD afwees om bij de Schans en aan de Antonie van Leeuwenhoeklaan twee extra con tainers te zetten. Een voor vuilniszakken en één voor papier. Dat geeft nauwelijks kosten, bespaart die mogelijk wel, want voorkomen wordt dat vuilniszakken die om de een of andere reden niet met de vuilniswagen mee gegeven konden worden, nu in de natuur terecht komen. En wat is het verschil tussen een vuilniswagen en een container waarin uitsluitend vuilniszakken of papier gedepo neerd mogen worden? (onder toezicht). Dat is het zo sterk nagestreefde scheiden aan de bron en het papier kan de gemeente zelfs geld opleveren. Maar zoals gezegd, de wethouder wil er niet aan. Eind maart wordt de huisvuil- toestand besproken in een openbare commis sievergadering. Het is niet te hopen dat allen die het niet met de huidige situatie eens zijn, dan gebruik willen maken van het spreekrecht van de publieke tribune. Dan moet de Borg afgehuurd worden en dan duurt de vergadering meer dan een dag. En dan was er nog de discussie over de fat soensnorm. Burgemeester en wethouders en een aantal raadsleden, in totaal twaalf, vonden dat de gemeente uit fatsoensoverwegingen Nic van Dam vijfduizend gulden moet betalen omdat hij jarenlang heeft moeten vechten om zijn winkel/woonhuis aan de Torenstraat voor afbraak te behoeden. Daar is geld in gaan zitten en de twaalf raadsleden vonden dat Van Dam een vergoeding verdient. Veertien raads leden, onder aanvoering van de CDA-er Bol huis, hielden het college voor dat als je gaat betalen, je schuld erkent. Dan kunnen er nog heel wat schadeclaims loskomen. En b. en w. zeggen in het voorstel juist zich niet schuldig te voelen. Betalen wil het college alleen vanwege „billijk- heidsgronden". Maar wat is dan billijk? Vijf duizend gulden zoals b. en w. aan Van Dam wilde geven? Bolhuis vond het allemaal maar gevaarlijk en hij kreeg de meeste stemmen. Aardig was dat even later de raad unaniem besloot aan een bedrijf dat aan de Eigendom weg zit, 854.000 gulden te geven, omdat het indertijd bij het opstellen van het plan Over hees 1, wegbestemd is. Nou Van Dam werd jaren geleden in het plan Kerkebuurt óók wegbestemd, maar hij verzette zich daar met sukses tegen. Van Dam vroeg uiteindelijk een half miljoen, maar hij kreeg niets omdat de gemeente dat niet betalen kan. Voor hem wordt nu zelfs het bestemmingsplan Kerkebuurt ge wijzigd. De 854.000 gulden hikt de gemeente in deze benarde tijden wel op, omdat men aan het bestemmingsplan wil vasthouden. Er is een doekje voor het bloedenhet straks lege terrein levert drie bouwpercelen op voor de parti culiere woningbouw. Op den duur komt dat dus in orde En tenslotte bleek dat verhalen in een open baar fractieberaad, dat de luchtmacht last zou hebben van stofwolken van een puinbreekin- stallatie in Soesterberg, echte indianenver halen zijn. Nou is dat ook weer niet zo verwonderlijk, want in die fractiehoek denkt men al jaren met veel tamtam iets te bereiken. En met de verkiezingen in het vooruitzicht moet de tamtam duchtig bespeeld worden. De mensen op het juiste moment in trance brengen, zodat ze vier jaar lang weer kunnen slapen vanwege de schone schijn. P. RESS Afgelopen donderdagavond vond in de zaai van de Emmakerk een plenaire vergadering plaats van de Commissie ^•''"ijnsplanning. Als deze chaotische. Vergadering een voorspelling inhoudt voor hei komende CRM-beleid in Soest, ziet het "ervoor de cultuur, de recreatie en de maatschappelijke diensten van Soest somber uit. Aanwezig waren achter de bestuurs tafel de leden van de Commissie Wel zijnsplanning onder voorzitterschap en de heer P. J. Zeegers. In de zaal zaten de leden van de diverse door de com missie in het leven geroepen taakgroe pen én de vertegenwoordigers van de instellingen, die onder welzijnsplan ning vallen. De voornaamste taak van de Commis sie Welzijnsplanning is het verdelen van de door de gemeente en door de overheid voor cultuur, recreatie en De huidige wethouder van onderwijs, jeugdzaken en sport, drs. G. A. W. G. A. Plomp zal bij de komende gemeen teraadsverkiezingen de lijsttrekker zijn van de VVD. Fractievoorzitter de heer A. Onder- delinden staat op de tweede plaats en het zittende raadslid mevrouw N. Blommers-Biezeno volgt als nummer drie. De andere nu zittende leden staan op respectievelijk de vijfde- (W. Blaauw); zevende- (J. Ebbers) en de achtste plaats (G. Beijen). Nieuwkomers zijn B. Krijger (4e plaats); W. Oudemans (6e plaats); J. Jacobs (9e); F. Ribbink (10e) en me vrouw A. Nolen 11e Het zittende raadslid mevrouw E. Korthuis-Elion is op haar verzoek op een onverkiesbare plaats gezet. Zij is kandidaat voor Provinciale Staten en zij heeft kenbaar gemaakt geen dub- bel-funktie na te streven. Het gemeenteprogram van de partij zal in maart in concept verschijnen. Er zijn dit keer wat de gemeenteraads verkiezingen betreft geen privè-akties van kandidaten te verwachten. Vier jaar geleden was dat wel het geval. Toen was het omstreden centrumplan aan de orde en toen slaagde de heer Beijen er in, via een eigen aktle, zich een plaats in de raad te verwer ven. Overigens gaat het bestuur van de afdeling Soest er van uit dat de WD in Soest zeker tien zetels moet kunnen behalen. Dan is men terug op het ni veau (wat de zeteld betreft) van de raadsperiode '74-'78. maatschappelijke diensten te verstrek ken gelden. De invitatie voor de verga dering was door de Commissie vervat irT égri inïorifiafie- èn discussiestuk verder waser een tabel aan toege voegd, waarin een voorbeeld werd gegeven hoe op de verdeling van de misschien aanwezige gelden zou kun nen worden bezuinigd. Daar de commissie nog geen idee heeft, hoe groot, of beter hoe klein de door haar te verdelen pot in 1982 en daarna is, had de tabel hoegenaamd geen reële waarde, doch diende uitslui tend om een schokeffect teweeg te brengen. Ten opzichte van dit schok effect had de Commissie Welzijnsplan ning in ieder geval succes; iedereen die belang bij de zaak had was komen opdraven. De zaal was absoluut vol, zulks in tegenstelling tot vorige welzijnsver- gaderingen. Of de tabel met zijn imaginaire cijfers verder nog enig nuttig effect had, is zeer de vraag. Bij de discussie bleek er integendeel verwarring door ontstaan te zijn. Zeker is echter dat alle aanwezigen terdege doordrongen zijn geraakt van het feit dat een aanzienlijke bezuini ging zal moeten worden toegepast op het gebied van de welzijnsplanning. De minister van CRM heeft besloten de rijksbijdrage sociaal-culturele activi teiten, bejaardenwerk en maatschap pelijke dienstverlening te verminderen met ingang van 1982. Het bedrag van deze vermindering zal voor Soest ver moedelijk 65.000,- bedragen; met dit bedrag zullen ook de uitgaven voor 1983 moeten worden verminderd. Hoeveel de vermindering bedraagt, die de gemeente zelf zal toepassen op de door haar aan de Commissie Welzijns planning te verstrekken gelden is nog niet bekend. Gezien het enorme deficit in de gemeentebegroting kan men er wel op rekenen dat het over 1982 te verstrekken bedrag in totaal zeker 5% zo al geen 10% minder zal zijn dan in 1981 het geval was. Op ieder onder deel van de welzijnsplanning zal zoveel mogelijk besnoeid dienen te worden, hoe moeilijk dit ook in bepaalde geval len (b.v. bejaardenzorg, gezondheids- en jongerenzorg, bibliotheek, muziek school, Artishock, etc. etc.) zal zijn. Laten we echter hopen, dat op alle verdere door de Commissie Welzijns planning en haar taakgroepen te hou den vergaderingen de koffie, ondanks alle bezuinigingen, even rijkelijk blijft vloeien als afgelopen donderdag het geval was. Dat geeft tenminste even soelaas, als de bèsprekingen te emotio neel of te verwarrend worden. Prins Willem Alexander school bestaat 60 jaar In april bestaat de Prins Willem Alexander School, gelegen aan de Beetzlaan, 60 jaar. Na een „face lift", tien jaar geleden, voldoet de school aan de huidige normen waaraan een school dient te voldoen, zonder dat dit ten koste ging van de gezellige sfeer van vroeger jaren. Op vrijdag 2 april a.s. zal dit jubileum met een groots opgezet feest gevierd worden. Behalve leerlingen, leerkrach ten en leden van de Oudercommissie van de P.W.A.-School, zullen ook de kleuters van de Nachtegaal het festijn bijwonen. Met het gezamenlijk vieren van het feest wordt uitdrukking ge bracht aan de nauwe samenwerking tussen belde scholen, die is ontstaan vooruitlopend op het feit dat in de nabije toekomst één basisschool ge vormd zal worden. bij ons een Kleur of zwart-wit Van Weedestraat 17 - Soest Van Weedestraat 52 - Tel. I 52 29 (Van een speciale medewerker) Er is de afgelopen maanden veel ge schreven en te doen geweest over de 3-dimensionale televisie-uitzendingen die door de NOS en andere Europese TV-stations verzorgd zullen worden. Zondag a.s. gaat de eerste 3-dimen sionale televise-uitzending via twee Europese zenders de lucht in. Via de NDR (Duitsland III) om 19.15 uur, via de NOS (Nederland II) van 22.40 tot 23.40 uur. B.A.S. niet duur - wel nodig Het Belasting Adviesburo Soest, B.A.S.is in deze tijd van invullen van belastingpapieren, zijn geld meer dan waard. Velen veronderstellen dat be lastingadviseurs duur zijn en dat het goedkoper is zelf te „worstelen" met het invullen van de papieren. Dat er een gerede kans bestaat dat ze zichzelf, door onjuist in vullen te kort doen, wordt weieens over het hoofd gezien. De prijzen in de belastingadviesbran- che variëren van betrekkelijk laag tot hoog. Bij B.A.S. wordt voor de invul ling van een A-biljet 74,50 gerekend en dat is inclusief de 18% BTW. B.A.S. wil meewerken om mensen zoveel mogelijk een fiscaal-bewust- zijn bij te brengen. Op verzoek van zijn klanten wordt nu ook geadviseerd bij verzekeringen en leningen, daar deze twee gebieden ook fiscale gevolgen kunnen hebben. In de week van 22 toten met 26 februari worden folders van het adviesburo huis-aan-huis in Soest verspreid en het uitgangspunt is dat teveel belasting- betalen zonde-geld is. B.A.S. is altijd telefonisch bereikbaar onder nummer 02153-22302 of onder nummer (02155)- 15139. Speelvoorziening Veenbes-flats Het bestuur van „De Veenbes" heeft gevraagd om bij de flats nummers 628-770 een speelvoorziening aan te leggen. Het college heeft het bestuur van „De Veenbes" meegedeeld dat de plantsoenstroken tussen de flats aan de Veenbesstraat niet geschikt zijn als kinderspeelplaats. In het verleden is op verzoek van „De Veenbes" op stroken tussen de flats een stevige beplanting aangebracht. Verwijdering van deze beplanting acht het college ongewenst. Er zullen dan namelijk tussen de flats tochtgaten ontstaan die voor kinder speelplaatsen ongeschikt zijn. Wel zul len bij de flats enige knikkertegels worden aangebracht. Drie dimensionale beelden; wat moet de televisie-kijker zich daarbij voor stellen? In technisch opzicht heeft men er in het verleden al eens mee gestoeid. Evenwel zonder resultaat. Sinds 6 ja nuari van dit jaar is komen vast te staan, tijdens een show van de Duitse televisie en Philips, dat thans een hoge graad van perfectie is bereikt. Drie dimensionale televisie-uitzen dingen geven beelden met een grote dieptewerking. Het lijkt er op of de figuren die op het beeld verschijnen uit het toestel steken. Het geeft bij een eerste kennismaking een griezelig en schrikachtig effect. Wie de sensatie optimaal wil onder gaan moet echter wel aan een paar voorwaarden voldoen. De kijker moet een goed gezichtvermogen bezitten, in het bezit zijn van een kleurenont- vanger en zich tegen een bescheiden prijs een brilletje met een rood en een groen glas aanschaffen. Wie niet in het bezit van een dergelijke brilletje is zal de uitgezonden programma's in een dubbelbeeld, en dus niet scherp zien. Bezitters van een z»vart-wit ontvanger zullen ook met de kleurenbril van de effecten nauwelijks iets merken. Men sen die een lichte afwijking aan de ogen hebben, maar daar in het nor male leven niets van merken, zullen last van hoofdpijn krijgen, of niet het gewenste effect bereiken. Een aantal andere praktische tips: Er mag geen lamplicht in het TV-beeld; dus vermijdt kamerlicht aan de voorkant van het toestel. Het bes te is een klein lampje achter het toes tel te plaatsen. Het mooiste effect wordt verkregen in een kamer die zwak verlicht is. De kijkafstand moet ongeveer 5 maal de beelddiagonaal van uw TV-scherm zijn. Brildragers kunnen het 3-D-brilletje over hun eigen bril heenplaatsen. Voor een opti male ontvangst is het noodzakelijk dat er op de rood groene bril geen vingerafdrukken of krassen zitten. De kleuren-TV hoeft voor 3-dimenslonale televisie-uitzendingen niet speciaal te worden ingesteld. Als na circa drie minuten het gewen ste effect niet bereikt is, kan men pro beren het kleurcontrast te verhogen of het beeld meer helderheid te geven. Zondag 28 februari a.s. zullen wij we ten of er een nieuwe dimensie aan het plezier van kijken is toegevoegd. In Hilversum en West-Duitsland zijn de verwachtingen hoog gespannen. In de huiskamer trouwens niet minder.

Soester Courant | 1982 | | pagina 3