Pretentieloze schilderijen van Hans vaïi der Togt VAARDERHOOGT Veel belangstelling voor mannen-kookles in Soest Uitbreiding aantal Sherpa's Merhulagroep Rabobank organiseert Reisinformatieavond in Darthuizen Gehannes... DOE-HET-ZELVERS HOOP het blad al gelezen? Inbraak sigarenhandel Vitrine leeggestolen Rondje Politiek Trieste ravage Beter laat dan nooit Beter nu dan nooit Handtekening setten Dinsdag 9 maart a.s. Grote buit inbraak Koninginnelaan Overwegen gesloten voor Druk) geïmpregneerd tuinhout 11 Soestf r Courant van woensdag 3 maart 1982 11 Ken teveel aan vrije tijd is er de oor zaak van geweest dat de t.v.-presenta tor en radio-omroeper van de AVRO Hans van der Togt zich op het kun stenaarspad heeft begeven. Hij schil dert en doet dat niet onverdienste lijk. Een beetje lief; het doet denken aan de decors waarin hij nogal eens verkeert. Geen agressie op zijn doeken, maar vriendelijke pastelkleuren; technisch goed verzorgd. Gedurende twee maan den zijn een twintigtal van zijn crea ties te zien in Restaurant „De Tuin" aan de Rademakerstraat te Soester- berg. Het leven van de vierendertig jaar geleden in Maastricht geboren Hans van der Togt is heel geleidelijk en haast over rozen verlopen. Het ge zegde „twaalf ambachten en der tien ongelukken" is zeker niet op zijn plaats, maar via de hotelvakschool, wat stages in die sector, een paar jaartjes leuk vliegen als stewart bij de Lufthansa, een „spielereitje" als gids op een rondvaartboot terecht ko men bij de omroep, is ook weer niet zó enerverend. En als je dan min of meer uit pure verveling gaat schilderen, dan lijkt dat op een luxe bestaan. Zijn schil derijen hebben niets te vertellen. Leuke vlakvullingen zijn het, die, en dat moet gezegd zijn, rustpunten zijn en uitstekend uitkomen op grote vlakken. Hans van der Togt is zo'n drie jaar geleden met dit schilderen begonnen. Zijn productie mag er wezen. Zelf schat hij die op tachtig tot honderd stuks. Toch zijn er periodes dat er totaal niet geschilderd wordt en dan weer is er een enorme productiviteit zoals begin ^t jaar: in nog geen twee maan den tija liefst tien doeken. Hij geeft zelf toe absoluut niets van kunst te weten, maar het geluk te hebben dat hij via de t.v. bekendheid geniet en dat hij vermoedelijk voorlo pig alleen daarom in staat gesteld wordt te exposeren. Hij vindt dat zelf eigenlijk gênant. „Er zijn zoveel lieden die aanzienlijk meer in hun (kunstenaars)mars heb ben dan ik en zij komen niet verder dan de contraprestatie". Hij is inmiddels aan zijn vijfde expo sitie toe: Blokzijl, Alkmaar, twee maal Amsterdam en dan nu in Soes- terberg. Op 8 mei volgt een tentoon stelling in Zoetermeer samen met Ine Veen. Het zit hem mee. Voor Picasso heeft hij grote bewonde- Foto: Goos van der Wilt ring; het werk van Karei Appel doet hem nauwelijks iets. Van der Togt is overigens een rea list. Hij kan er smakelijk om lachen dat hij als t.v.-presentator een heu se fanclub heeft en ook het feit dat hij uitgeroepen is tot de best gekapte man van Nederland, beschouwt hij zo ongeveer als „mooi meegenomen". Het ziet er niet naar uit dat hij de om roep zal inruilen voor zijn hobby. Integendeel: Hans van der Togt denkt zijn slag nog te moeten en kunnen slaan in de tijd van de satellieten. Schilderen blijft derhalve „tijdver drijf". In het gezellige Soesterbergse eethuis je „De Tuin" kunt u een selectie uit zijn productie „tot op heden" bewon deren. Ingebroken werd bij een sigarenhande laar aan de Soesterbergsestraat. De buit bestond geheel uit rookwaar voor een waarde van dertigduizend gulden. Er werden gaten in een raamkozijn geboord, waarna het raam gemakke lijk open gezet kon worden. Bij een kantoorboekhandel aan de Van Weedestraat werd vorige week in de nacht van donderdag op vrijdag een vitrine leeggestolen. De waarde van het meegenomen materiaal bedraagt 1500 gulden. Met een glassnijder werd een gat in een ruit gemaakt en toen lag de buit voor het grijpen. Kit het grote aantal mannen, dat zich heeft opgegeven voor kooklessen, blijkt dat er een behoorlijke belang stelling bestaat voor koken bij man nen. Het blijkt dat er twee groepen kook- lustigen zijn: in de eerste plaats is er de groep, verreweg de grootste, die de gewone dagelijkse pot wil leren koken. Soms zijn dit jonge mensen, die op kamers gaan wonen, maar ook men sen, die van tijd tot tijd willen mee doen met het bereiden van de dage lijkse pot, of alleenstaanden. Een be hoorlijk grote groep wordt gevormd door gepensioneerde mannen. Ook is er sprake van een groep man nen, die al regelmatig kookt, daar ook plezier in heeft, maar die hun repertoir wat willen uitbreiden met fijne kneepjes in het vak. Voor deze laatste categorie zal op een, later tijd stip vermoedelijk een cursus worden georganiseerd. Momenteel draait er een cursus van 5 lessen, waarbij 15 mannen, werké- lijk uit alle leeftijdsklassen de eerste beginselen van koken leren, d.w.z. de grondbeginselen van de Hollandse keu ken. Na de vijf lessen is het mogelijk om aardappelen, rijst, div. groenten, vlees en vis klaar te maken en weet men hoe sauzen en soepen worden gemaakt. Omdat er nog een flinke wachtlijst is voor beginners, zullen bij voldoende belangstelling in de 2e helft van maart twee nieuwe cursussen van 5 lessen starten, en wel een cursus op woens dag en één op donderdagavond. Voor de woensdagavond kan nog een beperkt aantal heren worden ge plaatst, voor de donderdagavond is wat meer ruimte. Bij de lessen wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met de wensen van de cursisten. Mocht u nog mee willen doen met één van de kookcursussen, belt u dan even naar Mar Visser, tel. 13093, Soest. De cursusprijs bedraagt 75,- en de lessen worden gegeven in de Huishoud school, Talmalaan 42. door Ane Wandelaar Sinds Arie tot de VUT werd toe gelaten heeft hij een levendige belangstelling voor de plaatse lijke politiek. Hij wordt daarbij niet gehinderd door ook maar enige kennis van zaken, het geen zowel voor- als nadelen kent. Een voordeel vindt Arie het dat hij frisser en objectie ver tegen de zaken aankijkt, waardoor er van bedrijfsblind heid geen sprake kan zijn. Na deel: hij moet zich met de spel regels van de politieke partijen vertrouwd maken. Het zijn juist de spelregels die hem aan het denken en aan het schrij ven hebben gezet. Straks in juni gaan wij met z'n allen weer naar de stembus teneinde in een hokje, en vergezeld van een rood potlood uit te maken wie het de komende vier jaar in Soest voor het zeggen krij gen. Iedere partij barst van de goede voornemens. Je zou ze op het eerste gezicht allemaal wel een kruisje willen geven. Aangezien je dan bij de wetge ver goed fout zit moet je slechts met één kruisje volstaan. Een mens gaat dan op zoek naar de meest aantrekkelijke voor deelaanbiedingen' Drie maanden voor de verkie zingen heeft Arie zijn keuze nog* steeds niet kunnen bepa len. Zijn twijfels worden da gelijks groter. Arie heeft, het zij hem door de lijsttrekkers bij voorbaat vergeven, zo de indruk dat er nogal gehakke takt wordt wie en vooral waar toekomstige gemeente-politici op de verkiezingslijst van hun partij terecht komen. En wat heeft hij ontdekt? De vrouwen emancipatie heeft in Soest blij vend toegeslagen, en verder: hoe populairder men is hoe gro ter de kans lijsttrekker te wor den of op een verkiesbare plaats terecht te komen. Wan neer in Soest vrouwen het po litieke werk beter beheersen dan de mannen dan mag wat Arie betreft de hele raad uit vrouwvolk bestaan. Vrouwen louter en alleen op een lijst plaatsen omdat er anders over achterstelling zou kunnen wor den gekibbeld, is pure onzin. Net zo onzinnig is het, lijsttrek kers aan te wijzen met hun po pulariteit als basis en achter grond. Lang geleden heeft Arie een alleraardigst nichtje van hem eens horen zeggen: „Ik kies Schermerhorn, omdat hij er zo aardig uitziet en zo'n leu ke stem heeft". Arie bedoelt maar. Alle politieke partijen in Soest, niet één uitgezonderd, zouden er verstandig aan doen de bekwaamheid van hun kan didaten te etaleren aan het kie zersvolk. Dat sommige kandi daten dan ook nog blijken po pulair te zijn is mooi meegeno men, al mag dit laatste met het kiezen van de vrouw of de man op de juiste plaats niets te ma ken hebben. Populariteit is even broos, betrekkelijk als vergankelijk. Bekwaamheid daarentegen is blijvend. Arie heeft in deze rubriek de vorige week nogal uitvoerig stilgestaan bij de kommer en kwel rond De Borg. Bij zijn be schouwingen over het culturele leven in Soest is hij min of meer achteloos voorbijgegaan aan het instituut openluchtthe ater. Alsof het niet meer zou bestaan. Daar is eigenlijk in vele opzichten een beetje spra ke van. Wat onderhoud betreft stond het bij de gemeente toch al niet op de prioriteitenlijst, wat gebruik betreft heeft het veel weg van een ondergescho ven kind. Deze week hebben jeugdige Soesters het open luchttheater weer eens in de openbaarheid gebracht. Een Wild-West vertoning richtte een trieste ravage aan, die, na herstel, een rekening met vele cijfers voor de eerste kom ma zal opleveren. Arie is er de ze week een kijkje gaan ne men. Hij kwam er niet vrolijk vandaan. Nog afgezien van wat de jongelui er hadden aange richt lag het openluchttheater er bij alsof het jaren geleden was afgeschreven. In dit stukje een pleidooi om met dit openluchttheatertje, gelegen op een stukje Aards Paradijs, nu eindelijk eens iets te gaan doen. Met de mede deling dat daar geen geld voor beschikbaar is zal Arie wel op de vingers getikt worden. Zo eenvoudig laat Arie zich echter niet het bos insturen. Toen er wel geld beschikbaar was leek het openluchttheater ook veel op een stiefkind, dat wel aan tafel mocht zitten maar waarvoor geen belang stelling bestond. Akkoord, geen geld dus, maar laat een of andere instantie van de ge meente Soest dan eens probe ren impressario's en andere vrije ondernemers in de cultu rele en amusementssektor voor dit openluchttheater te in teresseren. Algemeen gehoord is ook de opvatting dat het Soester publiek niet naar het openluchttheater te bran den is. Arie is zo vrij daar over een andere mening op na te houden. Zorg voor program ma's die een groot publiek aan spreken en het bordje „uitver kocht" zal, evenals bij andere openluchttheaters in het land, noodzakelijk zijn. Makkelijk gezegd en geschreven, zal het verwijt aan Arie's adres zijn. Dat is misschien dan ook wel zo. Nog makkelijker is het he lemaal niets te ondernemen. Dan neem je geen risico's en jaag je in de vakantie-maan den, de Soester op zoek naar zomeravondamusement in de open lucht, de gemeente uit. In het openluchttheater in Zeist weten ze daar wel raad mee. Om nou te zeggen dat wij in Soest, met uitzondering van Soesterberg, voorop hebben ge lopen om Polen in materieel opzicht de helpende hand te bieden, is een tikkeltje over dreven. „Beter laat dan nooit" dacht Arie, toen hij er van hoorde dat de stichting Spullenhulp er als nog iets aan gaat doen. Donder dag 1 en zaterdag 6 maart wordt er aan de Veldweg op u ge wacht. Bruikbare, schone kleding, in Polen te dragen door volwas senen en kinderen kunt u er kwijt. Wie niet in de gelegen heid is de kleding persoonlijk af te leveren kan zich bedienen van de telefoon. Een belletje naar 18730 is voldoende. Wat u aan kleding voor Polen had gereserveerd wordt dan bij u thuis afgehaald. Arie's advies: Helpen beste mensen. Kijk de kledingkast op zolder, in de gang of waar dan ook er nog eens op na. Wedden dat er wat bij zit dat ze in Polen heel best kunnen gebruiken? Nou dan, een mens kan toch maar in één costuum tegelijk lopen. En wat Arie's vrouw be treft: die ziet hij ook zeer zel den met twee jurken over el kaar aan. Zou ook geen gezicht zijn. Nu Arie het toch met u over Polen heeft moet hem nog iets van het hart. Buurman Baarn heeft met een uniek initiatief de landelijke pers gehaald. Het ANP berichtte onlangs dat de Baarnaars in de zomer maanden een groep van ruim 60 Poolse kinderen uitgenodigd hebben. Ze hebben er in Baarn een stichting voor in het leven geroepen. Zoals de plannen er nu uitzien komen de Poolse kinderen, leeftijd 10 tot 14 jaar, van 31 jüli t/m 14 augustus in Baarn vakantie vieren. Ariê zelf is als stadsjongen in de beruchte hongerwinter naar het platteland geëvacueerd ge weest. Als leider van een kin- der-voedseltransport. De kin deren en Arie, zij kwamen bin nen 48 uur van de hel in de hemel terecht. Zou, zo vraagt Arie zich af, Soest iets voor een aantal Pool se kinderen kunnen onderne men? Wij barsten hier van voetbalverenigingen, wij heb ben een Karnavalsclub, wij kennen een Gilde, en als het er op aankomt zijn wij alle maal mensen van goede wil. Kunnen wij die laatste conclu sie niet eens hard maken? Wie er net zo over denkt schrijft Arie een briefje. Armoede is daar, nog altijd welvaart hier. Laten „tegenpolen" elkaar aantrekken. Het uur van de waarheid na dert. Zaterdagavond zullen u en ik weten hoeveel Soestena- ren en Baarnaars er prijs op stellen dat er, over hoeveel jaar dan ook, een gloednieuw ziekenhuis wordt gebouwd dat de plaats zal innemen van Zon negloren en Maarschalksbos. Arie gelooft niet dat er een on derwerp is waarover de laatste maanden meer gesproken en geschreven is dan het verdwij nen van de twee ziekenhuizen en wat wij daarvoor al of niet in de plaats krijgen. Arie, zoals eerder opgemerkt toch al geen politieke hoogvlieger, heeft intussen wel doorgekregen dat slimme politieke vogels niet op dezelfde toonhoogte fluiten als de meeste Soestenaren en Baarnaars. Vandaar dat de voorstanders van een nieuw ziekenhuis nu in actie zijn ge komen. Met een zo groot moge lijk aantal handtekeningen wil men Gedeputeerde Staten on der de neus wrijven dat Soest en Baarn er anders over den ken dat de heren wellicht had den verondersteld. Er wordt deze week dus een handteke ning van u gevraagd. Of het uiteindelijk zal helpen? Dat is een door Arie niet te beant woorden vraag. Hij weet alleen dat met werkeloos toezien in dit soort acties nog nooit iets bereikt is. Soest zonder Zonne gloren. Soest straks wellicht zonder een dr. Toby of een Christiaanse. Een mens moet er niet aan denken. Je zou er bij wijze van spreken onwel van worden. Padvindsters van de Merhulagroep zijn zaterdag overgevlogen naar de Sherpa's. Het overvliegen is een feest. Daarom wordt dat altijd gedaan in aanwezig heid van ouders en belangstellenden. Zij zijn dan getuige van het afleggen van proeven van bekwaamheid, zoals het oplossen van rebussen, het maken van knopen, estafette lopen met hin dernissen en werkjes maken van ver schillende soorten materialen. De Merhulagroep bestaat uit 3 groepen meisjes. Die groepen zijn ingedeeld naar leeftijd. Als eersten komen de ka bouters; dit zijn meisjes van 7-10 jaar. Voor deze leeftijd was er altijd een wachtlijst, maar op het moment is er weer plaats. Padvindsters zijn meisjes van 10-14 jaar en dan komen de Sherpa's tot 18 jaar. De meisjes komen iedere zaterdag bij elkaar en spelen het spel van Scouting. Af en toe wordt er een weekeinde ge kampeerd en in de zomer gaan de meisjes kamperen. De kabouters sla pen in clubhuizen en de ouderen in tenten. Het clubhuis van de Merhulagroep is bij de marechausseer kazerne aan de Amsterdamsestraatweg gelegen. Meisjes die belangstelling hebben is bij Meisjes die belangstelling hebben zijn iedere zaterdagmorgen van har te welkom. De meisjes komen om half tien 's mor gens bij elkaar. Iedereen is er weer volop mee bezig. Vakantie. Vooral nu waar de tijden wat duurder worden, is het niet steeds eenvoudig om zo maar even een be stemming uit de mouw te schudden, die iedereen past. Het is duidelijk dat veel mensen wat kieskeuriger de reis programma's doornemen en nauw lettend toezien op de totale reissom. Dat heeft niet alleen te maken met de afstand en de manier van reizen, maar ook met het aantal personen dat mee gaat. Een paar factoren bepalen de uitgave voor die twee, drie of vier weken genieten ergens anders in de wereld. De Rabobank kan wat de vele moge lijkheden betreft, bogen op een rijk gescharkeerde club van gerenom meerde touroperators die hun volledi ge pakket reizen via de reisadviseurs van de bank aan het publiek aanbiedt. De Rabobank zelf heeft alle maatre gelen binnen haar eigen organisatie genomen om de reisman of- vrouw aan de balie zo deskundig mogelijk te laten opereren. Informatie Een zeer belangrijk onderdeel van de voorbereidingen voor een vakantie is de informatie die men graag zo breed mogelijk wil inwinnen.. Weliswaar we ten velen wel waarheen de reis zal moeten gaan, maar toch blijven er nog Inbrekers hebben kans gezien geduren de de afwezigheid van enkele dagen van de bewoners van een huis aan de Koninginnelaan een grote buit weg te slepen. Die bestond uit een kleuren-t.v., een tuner/versterker, een draaitafel, een cassettedeck, een draagbare radio, dertig langspeelplaten, een verre kijker, een geldkistje met documen ten en filmapparatuur. Om binnen te kunnen komen, licht ten zij een achterdeur uit de schar nieren. veel vragen over. Over de manier van reizen, de weg erheen, de reisduur, de omgeving, het hotel, de appartemen ten, het zwembad, de toestand waarin het strand verkeert. Kortom, men wil weten. Ook zij die nu nog moeten kiezen waar ter wereld er geluierd, ge wandeld of gezwommen zal worden, kunnen terecht op de informatieavond die de Rabobank Soest organiseert, Dinsdagavond 9 maart van 20,00 uur tot 23.00 uur in Restaurant Darthuizen, Prins Hendriklaan 1 in Soest. Het accent van deze voorlichtingsavond, waar ook films zullen worden gedraaid en een lekker kopje koffie geserveerd wordt, ligt op de busreizen, met name de busreizen die worden georgani seerd door O AD. Busreizen komen er weer in en het is zeker niet onverstandig er meer over te weten te komen. De bus is nog altijd een gezellig vervoersmiddel en daarbij hoeft u heus niet meteen te denken aan jolige groepen gefeestneusde reizigers met voorop ome-Willem-de-chauffeur, die de meute muzikaal aanvoert. Er is wel wat veranderd. Busreizen zijn goed georganiseerde traject-reizen die onder uitstekende leiding worden uit gevoerd met toerwagens waarin u zeer comfortabel van plaats naar plaats wordt vervoerd. Vaak ziet u veel meer dan met welk ander vervoermiddel dan ook. Waar u vroeger zelf stuurde, ontdekt u nu, luxueus voortzoevend, allerlei details die u toen niet zijn opgevallen. En dan: u reist ook nog voordelig! Films en een kwis De films die in het vooruitzicht worden gesteld gaan over busreizen naar Oos tenrijk en Joegoslavië, alsmede een film over Malta. In de pauze kunt u deelnemen aan een speelse vakantie- kwis waarin u leuke prijsjes kunt winnen. De reisadviseuse van de Rabobank, Gabriëlle v.d. Heuvel is uiteraard aan wezig om u niet alleen alles te vertellen over busreizen, mar ook over de moge lijkheden van de huur van een bunga low van Sporthuis Centrum of een rondreis in het Verre Oosten. Zeker de moeite waard om te gaan nformeren bij de Rabobank in Restaurant Dart- huizen op 9 maart a.s. Maak er een vakantieavond van! D'r wouwe un poar roadsleje zo moar un haandje vol du- zendjes an meneer Vaan Daam geve vaanwege asdaat- tie un heule tied aarmoei met ze huus an de Torestroat haad ehaad. Daat waas un oardig kedootje eweest. Moar 't gong mooi niet deur. De plaanne viele weer in duge en die leg ge d'r aal waat op Soest. De gemeengte wouw de zoake faatsoeneluk aafhaan- dele. Verdeed, as ut toch niet over de cengte goat! Je komt ter ge wóón niet omheejn. Of daajje de roadio of de T. V. anzet, je heurt niks aangders. Kraangte vol zunig nieuws; aalle doage strukel je d 'r over. Affin9» die viefduzend piek blief in de pot. Moar d'r mot 854.000 gulde uut komme veur de opstaalle an de Eigendom weg. 't Is me nogaal zo'n be- draagje! Daat komt vaast deur de noam vaan die weg. 't Geld wordt aalsmoar ming- der woard, moar eigedomme ok. Koöphuze kaajje an de stroatsteejne niet kwiet. Koöp- febrieke leg ge nog wel oardig in de pries, ak ut zo bekiekt. As de gemeengte die spulle in haande kriegt en ze hebbe d'r nog us spiet vaan, daan moewe un aangdere noam an die weg geve. Domme Eige- weg" komt ter daan op ut stroatbordje te stoan. Ak ut goed eheurd het, daan zitter un sjemische febriek in daat kaapitoale paand. Ik houwt me haart vaast as doaro de boel teuge de grongd goat. Wie weet waatter ongderuut komt. Waat hoale ze an? Ze groave vaan aalles op teuges- woördig. Licht is Soest daan weer an de beurt mettut mil- jeu-nieuws. Ongze pliesie kreeg un vlieg- rongdje angeboje böve de Del- tawarke. Daat vink oardig vaan de luchtmaacht. Moar haadde ze niet beter un duuk- vlucht bove de Soesterwarke kenne moake? Zo omtrent de Eigedomweg? Ze hebben vaast wel vaan die nieuwe loazerstroale an boord, woarmee je deur aalles heejn kieke ken en dan zouvje un hoop zoake an 't daaghvht ken ne breng e. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, kiek daan meteejn us effe noar aal daat verkeer daat vaan de Koningsweg aaf komt en de Nieuweweg op mot rieje. As ut spitsuur heerst, kom je d'r heul niet uut. Daa's echt un gevaal om us faatsoeneluk aaf te haandele. Un eigedom gevaal, zaa'k moar zegge. HANNES VAN DE NENG. De komende dagen zal een aantal overwegen van de Nederlandse Spoor wegen in verband met het systema tisch onderhoud aan deze overwegen gedurende bepaalde uren gesloten zijn voor alle verkeer, met uitzondering van voetgangers. Op 3 maart van 07.30 tot 12.00 uur de Spiekerweg; op 3 maart van 12.00 tot 16.00 uur de Eemweg; op 4 maart van 07.30 tot 12.00 uur de Weideweg; op 4 maart van 12.00 tot 16.00 uur de Grote Melmweg en op 5 maart van 07.30 tot 16.00 uur de Veldweg. Verder is in de nacht van 11 op 12 maart van 23.30 tot 06.30 uur de overweg in de Peter v.d. Breemerweg afgesloten. Er worden tegenwoordig nogal wat houtprodukten voor de tuin aangeboden. Niet alleen tuincentra, maar ook doe het zelf zaken en bouwmarkten zijn hierin aktief, hetgeen de concurrentie in deze tak flink bevordert. Door slinkse advertenties waarin geïmpregneerd tuinhout voor heel ongelooflijke prijzen worden aangeboden houden dergelijk bedrij ven de loop erin. De afnemers denken voor een prikje de eigenaar te worden van goed verduur zaamde produkten, maar dit gaat slechts zelden op. Onder het impregneren van hun tuinhoutprodukten zoals vlechtschermen, rond en vierhoutpalen, per gola's hout etc. wordt er bij deze zaken uitgegaan van een dompelbad in de carboleum. Zo'n dompel bad geeft natuurlijk erg weinig bescherming tegen houtrot, omdat alleen de buitenkant in aanraking komt met een rotwerend produkt. Hout dat echter in de tuin jaar in jaar uit moet meegaan moet wel druk geïmpregneerd zijn. Dit vormt de beste bescherming voor het hout dat konstant blootgesteld is aan vochtigheid van lucht en bodem. Druk-geïmpregneerde houtprodukten zijn helaas wel wat duurder maar gaan daarentegen wel 3 a 4 maal zo lang mee dan geïmpregneerd hout. Een rondpaal in carboleum gedompeld zal als staander van een hek op normaal vochtige zand grond zo'n 5 a 6 jaar meegaan. Al enkele jaren geven fabrikanten uit Denemarken, waar veel tuincentra indirect bij inkopen 25 jaar garantie op al hun druk-geïmpregneerde artikelen. Dit is op zich al waarborg genoeg voor de kwaliteit van het op juiste wijze verduurzaamde hout. Onder 14 atmosfeer druk wobdt er in deze fabrieken geïmpregneerd. Dit gebeurt in grote impregneer ketels. Die hoge druk garandeert een gelijkmatige impregneer kwaliteit tot in de kern van het hout. Het middel dat gebruikt wordt is „Tancas C" een in water opgelost Koper-Chroom-Arsenicum zout dat na impregnatie onschadelijk is voor mens en dier. Onafhankelijke laboratoria hebben uitgemaakt dat grenenhouten palen op deze manier zo'n 40 jaar mee kunnen gaan. Een zeer respectabele tijd mogen we wel stellen, iets wat door louter impregneren, in de zin van even dompelen, bij lange na niet wordt geëvenaard. Het is daarom verstandig bij aankoop van tuinhout even goed na te denken of het niet beter is om een wat hogere eenmalige uitgave te besteden aan een kwaliteitsprodukt dat vrijwel onbeperkt meegaat. t

Soester Courant | 1982 | | pagina 11