nounmn I Het behoud van een ziekenhuisvoorziening een zaak van het „volk Zo gezien.. 3™ •A 10!° l?5 Handtekeningenaktie voor behoud ziekenhuis gestart mm ui akkMtsmamm „Behelpen" bij postkantoor Man, man UlfSI IÏEII! JE Samen één of anders geen": Nic van tfam gaat uitbreiden HÉ r OTtBTHi i l ÏUÜES 160 Namen voor nieuw ziekenhuis Krant een dag later Snelheidscontrole 99 ALCANTA1 varkens rollade 998 Honsbergen SINAAS APPELEN Honsbergen Vliespinda's Honsbergen Smeer- leverworst Honsbergen Belegen kaas Honsbergen Chateau de Oupia Minervois Honsbergen Hansaplast Honsbergen Woensdag 3 maart 1982 SOESTER Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* i Postgiro 126156 60e jaargang no. 27 COURANT Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f 24.— Verschijnt iedere woensdag Hprmun vstn Maandag is de handtekeningenaktie voor het behoud van een ziekenhuisvoor ziening in de gemeenten Baarn en Soest van start gegaan. De aktie duurt precies éèn week: maandag H maart worden de door de ruim vierhonderd vrijwilligers inge zamelde lijsten ingeleverd. Dat ge beurt in Soest in het ziekenhuis Zon negloren en in Baarn in het gemeente huis tussen 15.30 en 16.30 uur. De gevormde stuurgroep gaat zich nu volledig richten op de te schrijven be zwaarschriften tegen het voorlopig standpunt dat Gedeputeerde Staten van Utrecht heeft ingenomen. In Soest zette mevrouw J. Veninga- van Lunteren, patiënt in het ziekenhuis Zonnegloren, op uitnodiging van bur gemeester Scholten als eerste haar handtekening. In Baarn deed dat de patiënt H. van Amerongen in het zie kenhuis Maarschalksbos op uitnodi ging van burgemeester Miedema. Ver volgens zetten de beide burgemees ters hun handtekening en praktisch op hetzelfde moment startte zowel in Soest als in Baarn de aktie die duizen den handtekeningen moet opleveren. ..De mensen", zei burgemeester Schol ten", zullen deze week moeten laten zien wat het hun waard is een zieken huis te behouden. Het is de kans om te onderstrepen dat het niet aan hen ligt als het achteraf niet doorgaat" ,,Als iedereen tekent kan men daar zo maar niet aan voorbijgaan", al dus burgemeester Scholten. Hij zei bijzondere betekenis te hech ten aan het feit dat de Statencommissie voor Volksgezondheid op 22 maart, twee dagen voor de verkiezingen voor provinciale staten, een bezoek wil brengen aan de beide ziekenhuizen. Burgemeester Scholten zei goede hoop te hebben dat de aktie zal slagen en het doel zal dienen dat ..onze zieke medemensen snel en efficiënt hier ge holpen kunnen worden. Het gaat im mers om hen die niet zo makkelijk naar Amersfoort kunnen. Dat kost veel te veel tijd", aldus de heer Scholten. Hij sprak tenslotte de wens uit dat allen die in de ziekenhuizen werken zich door deze aktie gesteund weten en hun beste beentje zullen blijven voorzetten om de ziekenhuisvoorzie ning te behouden. De economisch-directeur van de Stich ting Zonnegloren/Maarschalksbos, drs. J. P. H. Oudemans zei blij te zijn met de nu op gang gekomen aktivi- Foto: Herman van Dam Nic van Dam gaat alweer uit breiden. Maar liefst 100 m2 zal aan de bestaande ruimte worden toegevoegd, waar een nieuwe afdeiing luxe lederwaren zal worden ge opend met de volledige kol- lekties van P.E. Florence - Piero Erbacci - di Napoli en Herwalt. Ook de schoenenafdeling zal worden gewijzigd: komplete paren maken het zelfpassen dan extra eenvoudig. Heropening: donderdag 11 maart a.s. Kwaliteit voor *n krats. Bij vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16. Soest, telefoon: 02155-13473 teiten. ,,Het gaat om dit (een nieuw ziekenhuis) of niets; beide zijn in feite te klein", aldus de heer Oude mans. Na het zetten van haar handtekening zei mevrouw Veninga spontaan: „Het ziekenhuis moet blijven vooral met het oog op het bezoek. Zo fijn als je 't in Zonnegloren hebt, kun je 't nergens krijgen". Aan duidelijkheid laat ook niets te ra den over de tekst op een poster in de hal van het ziekenhuis: „Liever ziek in je eigen basiskliniek, dan elders in een ziekenfabriek" Schriftelijk Om op de hoorzitting van Gedeputeer de Staten, welke op 1 april in het Amersfoortse gemeentehuis gehouden wordt, te mogen spreken, moet schrif telijk gereageerd worden op het voor lopige standpunt van G^S. Alle belangenorganisaties zullen daar voor deze week schriftelijk benaderd worden. Ten behoeve van die orga nisaties is inmiddels een leidraad Auto over de kop bestuurder klem In de nacht van zondag op maandag is een 50-jarige inwoner van Söest op de Van Weerden Poelmanweg met zijn personenauto over de kop geslagen. Hij kwam, richting Soest rijdend, in de berm terecht, verloor de macht over het stuur en kantelde. Toen de politie arriveerde bleek de man met zijn hand bekneld te zitten tussen het dak van de wagen en de rijweg. Met behulp van de luchtkussen tilden de Soesterbergse brandweervrijwilli- gers het voertuig iets op, waarna de man bevrijd kon worden. Met verwon dingen aan hoofd en hand en vier gebroken ribben, werd hij met de ambulanceauto naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. De man weiger de de bloedproef en daarvan is proces verbaal opgemaakt. Hij verklaarde met zijn voet van de rempedaal te zijn geschoten en toen te veel gas gegeven te hebben. Toch was zijn snelheid volgens zijn verklaring niet hoger dan zestig küo- meter per uur. In de berm werden over een afstand van circa honderd meter boompjes en struiken vernield. Mevrouw Veninga tekent als eerste de lijst, aangeboden door burgemees ter Scholten. samengesteld en een lijst met argu menten, waaruit men een keus kan maken. Voor informatie kan kontakt met de stuurgroep opgenomen worden: in Soest is het adres de heer A. v.d. Haar, tel. 16744 toestel 340. In de stuurgroep zijn vertegenwoor digd de 'vrouwenraden üit" Soest en Baarn; de gezamenlijke bejaardencen tra Soest/Baarn; de Stichting Fede ratieve Raad welzijnswerk Oude ren/Samenwerkingsverband; de kruisverenigingen Soest/Baarn; de huisartsen uit beide plaatsen; de me dische staf van de ziekenhuizen Zon negloren/Maarschalksbos en het be stuur, de directie en het personeel van de ziekenhuizen alsmede de werkne mersorganisaties FNV en CNV. Bussen Mensen die niet thuis zijn als de hand tekening-ophalers langs komen, krij gen een formulier in de bus dat zij getekend kunnen deponeren in bus sen die bij een aantal supermarkten geplaatst zullen worden. 8C ln Baarn en Soest zijn inmiddels al 160 namen ingeleverd voor het nieuw te bouwen ziekenhuis aan de Noorderweg. De sluitingsdatum voor inzendingen is vastgesteld op zaterdag 13 maart. Ze kunnen wor den afgeleverd bij het directiese cretariaat van het Ziekenhuis Zon negloren, Soesterbergsestraat 125, postbus 2025, 3760 CA Soest of bij het directiesecretariaat van het Ziekenhuis Maarschalksbos, Mo lenweg 2, postbus 1000, 3740 BA Baarn. Dat de krant éèn dag later in uw bus is gekomen heeft u natuurlijk gemerkt. Het is, zoals dat heet, een geval van overmacht. De grafici staken en dan leggen de uitgevers het loodje. Omdat onze krant woensdag in de ochtenduren gedrukt wordt, zijn wij de stakings-dans niet ont sprongen. Een twee uur durende snelheidscontro le op de Amersfoortsestraat leverde dertig overtreders van de toegestane maximum snelheid van 80 km. per uur op. In totaal passeerden 743 voertui gen de radarapparatuur; de hoogst ge meten snelheid was 134 km p/u. Foto: Herman van Dam Sinds j.1. maandag is het „behelpen" bij het postkantoor aan de Steenhoff- straat. En dat geldt dan zowel het per soneel van de PTT als de klanten. Het Soester hoofdpostkantoor onder gaat een interne verbouwing, die twee weken in beslag neemt. Het gevolg daarvan is dat men niet in de hal te recht kan. Om de klanten niet allemaal door te moeten sturen naar de plaatse lijke agentschappen is er een noodoplos sing bedacht en daarvoor zijn twee 4.65 meter lange caravans voor het kantoor geplaatst. Ze bieden plaats aan vijf tot zes personen en op spits uren kan dat betekenen dat er heel even buiten gewacht moet worden. Gedurende de twee weken van de ver bouwing zijn de openingstijden van de loketten iets gewijzigd. Ze gaan dicht om 18.00 uur (in plaats van 19.00 uur) en de openingstijd op vrijdag avond is van 19.00 tot 20.30 uur. Als alles volgens plan verloopt is op maandag 15 maart de vernieuw de hal weer bij het,oude" In het „onafhankelijk weekblad voor werkers in de gezondheidszorg" van 25 februari j.1. lazen wij onder de kop „Soest en Baarn genieten van zieken huisplanning" ondervolgend artikel: „Tot welke hoogten van democratise ring de nieuwe Wet Voorzieningen gezondheidszorg en zijn voorloper de Wet Ziekenhuis Voorzieningen ons zul len brengen - dat wordt nu al onthul lend in beeld gebracht door de Soester Courant van 10 februari. Ziekenhuisplanning wordt, als we dit voorbeeld serieus nemen (en dat doen nu nog mooier nog modieuser grootste kollektie alcantara lang - - kort in midden nederland tevens: Bontverwerking in eigen atelier Bontbewaring in onze kluis Korte Bergstraat 14 Amersfoort Tel. 033-1 52.83 (Achter Gr. Theater) Donderdag koopavond Lid Stichting Bontwaarborg bontmode «8 we), een magnifiek openbaar schouw spel waarvan tot op het laagste niveau meegenoten kan worden. Dat de nieu we wetten het volk doen zuchten onder dorre bureaucratie is een loze vrees. De Soester Courant „opent" met een zeskoloms kop waarin haarfijn het perfide planningsbeleid van Gedepu teerde Staten worden ontrafeld, pig besloten in 1995 te denken aan de bouw van een Soester/Baarns zieken huisje van 180 bedden - onder hand having van de twee Amersfoortse zie kenhuizen als centrumziekenhuizen. Men ziet het: de richtlijnen ex art 3 van de WZV zijn koud van de pers of de terminologie is in Baarn/Soest al gemeengoed. Men weet er minstens al dat de richtlijnen een centrumzieken huis op 225 bedden stellen, zo ook dat specialismen bij een te klein zieken huis in gevaar komen vanwege de eis van dubbele bezetting. Nu hoeft het van Baarn en Soest niet naar de 225. De directie van het oude, te vernieuwen plaatselijke ziekenhuis Maarschalksbos/Zonnegloren laat on der de kop „Inwoners van Baarn en Soest let op uw saeck" (alleen de spelling herinnert al aan oorlog, tach tig jaar lang) weten dat 200 ook goed is. Maar 180, dat wordt als een zoethou dertje gekwalificeerd. En dan nog in 1995! Tegen die tijd is M/Z van de kaart en gloreren de mastodonten in Amersfoort - zo ligt de zaak. Soest/Baarn zit niet stil. De vrouwenraden (mevr. Blommers in Soest en mevr. De Lange in Baarn) beginnen in de eerste week van maart een handtekeningenactie. Maar meer nog: er komt ook een prijsvraag voor een nieuwe naam voor het ziekenhuis, „die dan t.z.t. trots zal prijken op de gevel van het nieuwe gebouw", aldus de Soester Courant. In de jury tal van medici en paramedici. En redactieme dewerkers zowel van de Soester als van de Baarnse Courant. De plaatselijk pers beperkt zich in deze openbare kwestie kennelijk niet tot schrijven. De provinciale ziekenhuisplanners zijn gewaarschuwd: ze worden nauw keurig gevolgd en de wetten zijn be kend, in alle Soester en Baarnse huis kamers waar tot vrijdag 12 maart vol overgave nieuwe namen zullen worden verzonnen. „Volksziekenhuis", zou dat wat zijn, in dit geval? Tot zover deze bijdrage van de redac tie van het „onafhankelijk weekblad" in een zaak die de inwoners van Soest en Baarn zeer ter harte gaat. „Tot op het laagste niveau meegenieten", noemt de redactie van het weekblad dat. Daaruit blijkt wel dat de schrijver niet weet waar hij het over heeft. Onnauw keurigheden zoals: „Men weet er min stens al dat de richtlijnen een centrum ziekenhuis op 225 bedden stellen" en „De directie van het oude, te vernieuwen plaatselijke ziekenhuis Maarschalksbos/Zonnegloren, maken dat nogeens extra duidelijk. In ons artikel wordt gesproken over „richtlijnen voor de optimale omvang van een basisziekenhuis" en ieder die zich een beetje verdiept in de zaak weet dat er sprake is van twee be staande ziekenhuizen (Maarschalks- GERARD PAUL „Tussen droom en werkelijk heid staan wetten in de weg en praktische bezwaren(Els- schot). Stoer en grof had hij in de kroeg zijn verlangens blootge legd toen hij vertelde over zijn ontmoeting met een aantrekke lijke jonge vrouw. Jongensach tig was de branie en de open hartigheid waarmee hij had uitgeweid over haar schoon heid. Trots, als had hij haar zelf geformeerd, gaf hij de vloeiende lijnen aan van haar profiel. Flinke praat van man nen onder elkaar. Nu, met slechts één toehoorder tegenover zich, klonk zijn rau we stemgeluid gedempt. Steu nend op zijn ellebogen ver trouwde hij me toe dat hij zich aardig in de nesten zat te wer ken met die mooie vrouwelijke collega. Weliswaar van een bij kantoor, maar toch. Wat telefonische contacten wa ren voorafgegaan aan een on verwachte ontmoeting op de Nieuwjaarsreceptie. De licht voetige conversatietoon was tijdens dat gesprek abrupt om geslagen nadat ze verteld had dat ze een kind wilde. Met bij passende twinkeling in zijn ogen had hij nog geantwoord dat daar toch wel wat op ge vonden kon worden, maar zijn grote mond was afgeladen met tanden toen ze vertelde dat ze alleen maar een kind van hém wilde hebben. Hij schoot recht overeind toen ik hem vroeg hoe zijn vrouw daarover dacht: Zie ik er uit alsof ik levens moe ben?" riep hij verschrikt. „Als ze daar achter komt krijg ik huisarrest en brood met spinnekoppenDie zaak was onbespreekbaar. Nee, als hij inging op het verzoek van zijn vriendin zou dat buiten mede weten van zijn vrouw dienen te gebeuren. Hij voelde zich vol komen klem gezet omdat ze ook onder geen voorwaarde een onbekende donor wilde in schakelen. Diep in de nacht slofte hij op huis aan. Hij leek weinig meer op de prijsstier uit de kroeg. WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 bos en Zonnegloren) onder één directie en dat het niet gaat om „vernieuwen" maar om „nieuwbouw". De scribent heeft, zo lijkt het, nog niet eens dat „laagste niveau". Niet gehin derd door enige kennis van zaken, schrijft hij „onafhankelijk" maar een stuk weg. Het is voor hem ook niet nodig bij voorbeeld eens kennis te nemen van het advies van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in de Provin cie Utrecht en van het advies van de door G.S. ingestelde stuurgroep. „Het laagste niveau" deed dat wel en weet daarom wat de inwoners van Soest en Baarn boven het hoofd hangt. „Het laagste niveau" komt daarom op voor eigen belang, zoals de redactie van het „onafhankelijk weekblad" dat ook doet door kopjes te geven in de richting van de provinciale zieken huisplanners. Het is misschien best aardig om eens te weten hoe „onafhankelijk" de wind is die door deze redactie waait. Alleen donderdag MAGERE KILO Alleen donderdag Marokkaanse 15 STUKS Alleen donderdag Vers gebrande 500 GRAM Alleen donderdag Saksische ZOO GRAM van 1.96 voor m Donderdag, vrijdag en zaterdag KILO Wijn van de maand 3 voor ^95 4.29 per stuk Deze week (1 meter x 6 cm) van 3.20 voor J

Soester Courant | 1982 | | pagina 1