na 25 jaar uit de Jubileum en afscheid bij Brandsma in G. J. Mout verf Hartje-Zuid komt uitnodiging 'innaars MUUu Graaff traat 44 Vegt it 39 1982 'usekom, 133 >ystraat 4 iaar ^urglaan 28 ren aan 42 :el aat 7 Soester Courant van woensdag 3 maart 1982 zoals iedereen wel eens privé wat in de zorgen zit, zo was dat in die tijd ook met Mout. Hij kon wat frisse wind in zijn bestaantje best gebruiken en hapte toe. Op 3 maart 1957 bombardeerde Brandsma Sr. hem tot zijn winkelchef. Hij was toen wel de enige werknemer, maar dat mocht de pret niet drukken. Mout kwam er als chef en zal er straks als chef vertrekken. Na 25 jaar. De tekst op de uitnodigingskaart maakt er wat statig gewag van: Na een dienstverband van pre cies 25 jaar zal de heer G. Mout gebruik maken van de mogelijkheid van vervroegde uittreding en per 3 maart a.s. zijn funktie neerleggen". De tekst gaat daarna nog uitnodigend door. De geadres seerde kan de jubilaris op woensdag 10 maart tijdens een receptie in ,,De Bank" de hand te schud den. Velen zullen daar ongetwijfeld gebruik van maken. Niet alleen omdat het traditionele hapje en drankje klaar zullen staan, maar vooral omdat het Mout is. Een man die niet weg te denken lijkt uit het Soester winkelgebeuren. Een man die 25 jaar geleden nooit gedacht zal hebben dat zijn afscheid zo plechtig op Oud Hollands papier zou worden aangekondigd. Evenmin zal hij zich ervan bewust zijn geweest, dat er rond zijn persoon zoveel echt gemeende festiviteiten zouden worden georganiseerd. Want G. J. Mout is de sympathieke eenvoud zelve, die graag met pensioen gaat maar tegen de dag waarop dat definitief een feit wordt, wel wat opziet. Rotterdammer G. J. Mout droeg de korte broek in Rotterdam. De eerste kleuren in de wereld aanschouwde hij in 1918 in de wijk Charlois. Je kunt het niet meer aan hem horen, maar heel ver - en dat is Rotterdammers eigen - heel diep in zijn hart is hij van die stad blijven houden. Het weegt weliswaar niet op tegen de mate van liefde die hij voor Soest en omgeving heeft gekregen, maar Feijenoord is en blijft, na VVZ, dat hij zelf mee heeft opgericht, de belangrijkste club in Nederland. Het Soester gebeuren nam een aan vang voor Mout en zijn jonge gezin in oktober 1948. Brandsma was niet ■Zijn eerste werkgever. In Rotterdam, waar hij de lagere school doorliep en zijn vakopleiding volgde, was de eerste de beste baas een schilders patroon. Zo heette dat vroeger, ook in de volksmond (1935). Hij verdiende er een bult geld: aanvangssalaris 2,50 per week. Daarvan gingen twee guldens naar moeder thuis en kleine Gerrit hield vijftig cent aan zakgeld over. Bij het schildersbedrijf leerde Mout de fijne praktijkkneepjes van het vak en al ras blonk hij uit in puik vak werk. Zulke dingen worden doorver teld en dat zal dan ook wel de reden zijn geweest dat hij bij een aannemer, die familie in Soest had, ter sprake kwam. Mout werd gevraagd voor het Sanatorium Zonnegloren. Men zocht naar een goede onderhouds- schilder. Mout, inmiddels getrouwd, ging op ver kenning uit en maakte kennis met een omgeving die in de verste verte niet te vergelijken was met het bruisende Rotterdamse stadsleven. Daar kwam dan wel bij dat Rotterdam - wie weet het niet - een jasje had uitgedaan tijdens de oorlog. Het strakke, zakelijke, massale ge beuren van vandaag heeft niets meer te maken met het knusse Rotterdam van voor de oorlog. Iedere Rotter dammer die dat heeft gekend krijgt onmiddellijk iets weemoedigs in de ogen als hij of zij eraan terugdenkt. Mout heeft die veranderingen van na de oorlog misschien een beetje mee laten wegen toen hij zijn Soester blijkbaar toch zeer in trek bij diege nen, die iets nieuws willen onderne men. Hethoort zegt het voort'schijnt nog steeds voor hem te gelden. Dit keer is het de heer Brandsma, die een winkel in verfartikelen heeft aan de Soesterbergsestraat. Hij heeft ge hoord dat ene Mout op de basis, een uitstekende vakman is. Het kwam allemaal prima uit, want Foto: Paul Schneider. besluit nam: de snelle nerveuze stad ruilen voor het rustige dorp, de bossen, de duinen. Werken in een omgeving waar je uitsluitend vogels hoort als je met de kwast langs de kozijnen van de ramen van Zonnegloren strijkt en je niet wordt opgeschrikt door een snerpende tram, die de bocht van de Goudserijweg neemt. Hij deed het dus. Mout verhuisde naar Soest 1948 Soesterberg Wat er ook gebeurde vanaf het moment dat het jonge gezin van Rotterdam naar Soest, trok; Mout heeft er nooit één moment spijt van gehad. Het dorp Soest leek hem op zijn s lijf geschreven. Hij genoot met volle teugen van alles wat er te beleven was. Zonnegloren kende een zeer aktieve personeelsvereniging. Gerrit Mout deed wel mee: zang, toneel, muziek. Een ware Rotterdammer voetbalt. Geen twijfel mogelijk; snelle Gerrit ook. Vanaf zijn twaalfde jaar trapte hij tegen een bal en hij was er dan ook direct voor te vinden om, wat iedere jongeling graag wil, een voetbalclub op te richten. Het werd bij Mout reali teit. Hij stond aan de voetbalwieg van VVZ. Nog steeds een bloeiende vereniging, te vinden vlak naast de Ijsbaan in de polder. Bij Zonnegloren veranderde zo het een en ander. Mout wil daar niet diep op in gaan. Hij vond best dat hij nog eens mocht veranderen van baan en ver huisde met kwasten en potten naar het Kamp van Zeist in Soesterberg, Luchtmacht. Vier jaar lang trouw aan het vliegers grijs. Hangend aan hangars, loodsen en hekken. Fijne tijd. Gezond buiten- luchtwerk. Mout was best in zijn nopjes. Brandsma Mout ervaart het leven als een dans partij. Tempowisselingen, veel va riaties, pasje voor pasje vooruit komen en goed in de maat blijven. Op je tel len passen vooral en gevraagd worden... Gerrit Mout, dan wel geen dame, is Mout achter de toonbank: Zoals iedereen in en om Soest hem zal kennen: de heer Mout achter de toonbank, vooral met goede adviezen. De plek is altijd dezelfde geweest. Er werd wel van tijd tot tijd verbouwd. Brandsma verf en behang, zoals het er nu uitziet. Ook bij de Rabobank Nederland, het hoofdkantoor in Eindhoven, werd al het (dubbele) glaswerk verzorgd. Totale oppervlak: 7000 m2! Foto: Van Oosten. Geweldige tijd Als je met Mout gaat praten over die laatste 25 jaar, ben je niet snel klaar. Hij vindt het wat overdreven om te stellen dat het de mooiste jaren van zijn leven zijn geweest, want ,,wie weet wat er nog komt, nietwaar?", maar zeer tevreden is hij zeker met zijn dienstverband bij de firma Brandsma geweest. Natuurlijk, ook de ze 25 jaren zijn omgevlogen: ,,Je be grijpt niet, waar ze gebleven zijn. Ik kan me de eerste dag dat ik er ging werken nog herinneren als was het een uur geleden. De winkel was, in verge lijking met nu, echt maar een winkel tje. Jammer dat daar geen foto's meer van zijn, maar het pandje paste hele maal in de tijd van toen. Soest was een dorp, in alle opzichten. Rustig, stil, agrarisch, ingetogen, tevree. Je róók het dorp gewoon. Niks uitlaatgassen. Koetsjes en bakfietsen passeerden op de Soesterbergsestraat. Paarden trokken ratelende karren voorbij. De historische optocht van 1979 heeft ons, die die tijd hebben meegemaakt echt terug gebracht in dat sfeertje. Prima was dat". Mout op zijn praatstoel. We hoeven maar op te schrijven. Foto: Paul Schneider. Mijnheer Brandsma heet Mout De jubilaris vertelt verder: ,,Ik heb tot op de dag van vandaag altijd het gevoel gehad dat Brandsma een stukje van mezelf is. Ik schijn dat ook, on gemerkt overigens, uit te stralen. Er werd zelfs een jubileum-vignet voor de heer Mout ontworpen. Vele mensen denken dat ik Brandsma zelf ben. Hoe vaak men mij niet als zodanig aanspreekt. Iedere dag zeker een paar keer. Ik heb me wel eens afgevraagd of de echter Heer Brand sma, de man die mij 25 jaar geleden in dienst nam, dat niet vervelend heeft gevonden. Maar ik denk het niet. Wie weet gaat men ervan uit dat hij Mout heet. Die klanten zullen straks in de Rank tijdens de receptie, die de firma voor mij op touw heeft gezet, wel ver rast opkijken, dat niet de heer Brands ma Sr. daar handen staat te schud den, maar ik". De heer Mout praat maar door. Over de jongens Bouwe en Johan. Toen nog kleine schelmen die de blikjes, waar in de klanten hun verf kwamen halen, aan de boom spijkerden. Jonge Brandsma's, die dartel door de winkel vlogen en jaloers naar Mout keken als die lekker, gezeten in het zonnetje, in. een groot blik loodwit zat te roeren, ter wijl zij naar school toe moesten. Nu zijn diezelfde gezonde Hollandse jongens van de jaren vijftig, moderne zakenlieden die ervoor zorgen dat de naam Brandsma in glas en verf steeds verder verbreid raakt in Neder land en de wereld daaromheen. Want denk niet dat met de toevoeging „glas" bedoeld wordt het ruitje van twintig bij dertig voor de keukendeur, of het kozijn vol glas in lood dat Brandsma met plezier in een particuliere serre monteert. Glas betekent voor de firma Brandsma iets heel anders. Dat is in ternationaal werk. Dat wordt in bulk in grote projecten verwerkt. Bijgaande foto van het hoofdkantoor van de Rabobank Nederland in Eindhoven geeft een goed beeld van die aktivi- teiten. Alle ramen zijn van dubbel getint glas en ze zijn er allemaal inge zet door Brandsma Soest en Brands ma Veenendaal. Het winkeltje van Mout van 25 jaar geleden is aan het uitgroeien tot een concern dat een glasheldere kijk heeft op nationaal en internationaal zaken doen. Mout heeft het op de winkel aan de Soesterbergse straat gehouden. 25 Gelukkige jaren BRANDSMA BEHANG EN VERF B. V. Onze zaak aan de Soesterbergsestraat zal i.v.m. de receptie die dag vanaf 13.30 uur gesloten zijn. Na een dienstverband van precies 25 jaar zal de heer G. Mout gebruik maken van de mogelijkheid van vervroegde uittreding en per 3 maart a.s. zijn funktie neerleggen. In verband hiermede zal op woensdag 10 maart a.s. van 16.00 - 18.00 uur een jubileum/afscheidsreceptie worden gehouden, waarvoor wij u gaarne uitnodigen in "De Rank", Soesterbergsestraat 18, Soest-Zuid. bewoog hij zich tussen het Soester publiek en tussen de kwasten, de kleu ren, het behang en de duizend en één aanverwante artikelen. Strooide hij met vakkundige adviezen, assisteerde hij op verzoek bij het uitzoeken van het behangmotiefje, verhuurde hij plaktafels, afstoommachines en verf spuiten, mixte Mout honderdduizend kleuren verf, -vroeger met de hand, nu met de machine- verkocht hij at tributen voor hobby's als volksschil derkunst en het echte grote werk op linnen, hoorde hij problemen aan, kon hij tegen grapjes, was hij 25 jaar lang een winkelchef die zich uitstekend op zijn plaats voelde. Kunstschilder Mout Straks op 10 maart 1982, na het diner, dat hem en zijn familieleden, in intie me kring zal worden aangeboden, sluit de heer G. J. Mout, zijn Brandsma- periode af. Dan gaat hij gewapend met vele verzoeken om toe te treden tot besturen van verenigingen, plannen voor de tuin, kwasten olieverf om één van zijn liefhebberijen het kunst schilderen, waarvan bijgaand een proeve van bekwaamheid, nog meer te gaan beoefenen dan hij al gewend was, pensioenland in. Vervroegd, om dat Mout dat gewoon lekker vindt. Hij wil er wel graag bij blijven. Dingen doen die prettig zijn. Niet op een stoel voor het raam gaan zitten. Niks voor Gerrit Mout. Hij is een gevraagd be stuurder. Niet voor niks is hij bestuurs lid van o.a. Soester Ondernemer, De Wijkvereniging „De Kerkebuurt", De Stichting Manifestaties Soest (u weet wel van die tenten op de Eng), ver richtte hij veel bestuurlijke arbeid voor de kerk, ook voor de „Savornin Lohmanschool" en, last but not least, zijn Hartje-Zuid. Brandsma heeft hem daar altijd de vrije teugel gegeven. Mout waardeert dat zeer. Hij begrijpt best dat er zakelijk belang gediend wordt. Hartje-Zuid wordt een van de twee winkelpolen in Soest. Daar heeft Soest-Zuid veel aan, de consument, maar ook Brandsma. Daar wil de fir ma - en dan in de persoon van Mout - zich best graag voor inzetten. Mout ge looft dat hij met Hartje-Zuid door zal gaan. In welke vorm? Dat weet hij nog niet. Maar hij blijft bezig met de toekomst. Dat heeft Mout altijd ge daan. Velen en zeker hijzelf - hebben aan die instelling veel plezier beleefd. Een man die goed uit de verf is geko men! Iedereen gunt Mout van harte nog heel veel gouden jaren. Mout, tot in de Rank. 10 Maart 1982 Als de heer Mout straks vrij heeft, gaat hij de verf en de kwasten op kunst zinnige wijze hanteren. Een proeve van bekwaamheid drukken wij hierbij af.

Soester Courant | 1982 | | pagina 9