„Ome" Jan Brouwer weg bij het slachthuis Ds. W. Leerink met emeritaat Inbrekers blijven hun slag slaan Soesterberg behoudt drie huisartsen Prachtig koffieconcert in,,De Borg' STOP INBRAAK! ,ERPE' Meningen van Lezers 111 Rolluiken VVV Nieuws Vleesverkoop Vitrine leeggestolen Grote buit inbraak Koninginnelaan Beleidskronkels BRUIDSMODE AVONDMODE SPOSfi BELL HET 'CULTUREEL CENTRUM IN SOEST Filmhuis: La femme enfant Literaire salon: Willem Brakman Tentoonstellingen T 10 - Soester Courant van woensdag 10 maart 1983 11 Inbreker» blijven hun slag slaan in Soest. Vorige week werden daar het M slachtoffer van twee gezinnen in Soest- Zuid en het bejaardencentrum Molen schot. Uit de aula van Molenschot werd een complete stereotoren (platenspe ler. cassettedeck en versterker) gesto len. De waarde ervan is tweeduizend gul den. In een woning aan de Kastanjelaan 1 maakte een inbreker een bedrag van In De Speeldoos te Baarn is op vrijdag 12 maart om 20.30 uur, de Avonturen film Papilion", naar het wereldbe roemde boek van Henri Charrlère met o.a. Steven McQueen en Dustin Hoff- man. Kaartverkoop 6 maart, toegang ƒ3,-. Voor de jeugd is er op zaterdag 13 jnaart de Jeugdfilm: „Niels Holger- ons wonderbare reis", toegangs- Iprijs 3,-. In de Stadschouwburg Amsterdam is op 11 maart om 20.15 uur; Het nationa le ballet met Grosse Fuge. I hate you too, Johnny en The Four Tempera- i ments. Prijzen 5,- tot 20,-. Op vrijdag 12 en zaterdag 13 maart om 20.15 uur; Publiekstheater met Kasi- nir en Karoline, prijzen 6,- tot 17,50. ondag 14 maart om 14.00 uur; De Ne derlandse operastichting met The Ra ke's Progress. Prijzen 8,-tot 32,-. En er is iedere woensdagmiddag om 14.30 uur, Kindervoorstelling, georgani seerd door de Stichting Jeugdtheater Amsterdam, heater De Flint in Amersfoort heeft op donderdag 11 maart het Tsjechoslo- l waaks Nationaal Ballet SL'UK, een wervelende uitvoering, in traditionele kleding, met zang, dans en muziek. Vanzelfsprekend zal ook de spectacu- [Jlaire sabeldans deze avond weer op het L programma staan. Aanvang 20.15 uur, j prijs 24,25, 20,25 P65 en 18,25 cjp. I Op zondag 14 maart is er een koffie- concert met Rien de Reede, fluit, Carla Meyers, fluit. Wim Straesser, cello en Marja Bon, piano. Tijdens dit Koffie- concert is er een kinder-doe-uur. Onder t deskundige leiding van leraren van het Kreatief Centrum De Hof kunnen de kinderen hun kreatieve talent ont- plooien. Eveneens op zondag 14 maart j is er de Stichting Jazz in Amersfoort I met Volume Two. het kwartet brengt, mainstream, bebob en wat dies meer zij, 15.00 uur De Flint Restaurant. Prijs j 10,- en donateurs St. Jazz 7,50. Concert op Hemelvaartsdag met Spa- kenburgs Koor;In het kader van de I door WV op Hemelvaartsdag te orga niseren festiviteiten in de historische Kerkebuurt van Soest, treedt donder dag 20 mei 's avonds om 20.00 uur in de Oude Kerk op, de Spakenburgse Koor vereniging „Sursum Corda". Dit ruim 50 jaar oude koor komt met de volledi ge bezetting van 85 zangers en zange ressen naar Soest. De dames zijn in de traditionele Spakenburgse kleder dracht gekleed en de heren in een stemmig zwart pak. Het koor dat naast veel binnenlandse optredens ook ver schillende malen in het buitenland, met name in Engeland en Zwitserland, heeft opgetreden, wordt begeleid door de vaste organist Jaap Zwarts. Op Hemelvaartsdagavond zullen ze een gevarieerd programma brengen. In het Filmhuis van Artishock is op donderdag 18 maart de film ,,Het Jaar Van De Haas". En op donderdag 25 maart de Poolse film „Amator" van K. Kielowski, aanvang 21.00 uur, entree 4,50 en cjp 3,50. De Regionale Muziekschool Amers foort geeft een Instrumentenparade 10 maart 19.00 uur in de Petrus en Paulus Kerk, Kerkplein. Op zaterdag 20 maart van 11.00 tot 14.00 uur, in de muziekschool op het Kerkplein 1 te Soest. In Theater „Appelmarkt" te Amers foort lezen jonge dichters voor uit hun j werk De Kleine Toekomst op vrijdag 19 maart, aanvang 20.30 uur. Nederlandse Kampioenschappen Tafeltennis A/B klasse zijn op 13 en 14 maart in de Sporthal te Utrecht, voor inlichtingen kunt U bellen 070-874800. De Vereniging Ned. Landgoed en Kas telen-Campings geeft ook dit jaar weer een foldertje uit van terreinen, waar nog rust en ruimte te vinden is. Mocht U hierover informatie wensen, dan hebben wij een beperkt aantal foldertje I voor U beschikbaar, waarin adressen van: Natuurkampeerplaatsen, Alge mene kampeerterreinen, Vakantie huisjes en Boerderijtjes, voor rust en ruimte vermeld staan. Wilt U zelf informeren, wendt U zich dan tot Ver. Ned. Landgoed- en Kasteel-Campings, Paterijstraat 11, 8081 TA Elburg, tel. 05250-1394. In de Stadsschouwburg te Utrecht is op vrijdag 12 maart Het Nederlands Dans Theater met „Summer's end", aan vang 20.00 uur. Eveneens op 12 maart is in het Muziekcentrum een concert met werken van Erik Satie door Aldo Ciccolini (piano) en het Utrechts Sym fonie Orkest; The Telltale Heart, thril ler voor tenor en orkest op muziek van David Kessner, m.m.v. Mati Juhani (Tenor) en het Utrechts Symfonie Or kest. Op zaterdag 13 maart is er in Hotel Des Pays Bas, op het Janskerkhof; het PPP-programma voor kinderen Poppenkast/Pannekoeken/Pays Bas). Een middag waar de kinderen onder leiding gaan knutselen, limona de drinken, naar Poppentheater. Olie bol kijken en een pannekoek eten. All-in prijs 7,50 p.p. Aanvang 14.30 tot 16.30 uur. Zondag 14 maart is er om 12.00 uur een koffieconcert door het Utrechtsch Stu denten Concert m.m.v. Nelly van der Spek, sopraan. Werken van Chausson en Prokoviev. Toegang 6,50, incl. kopje koffie, programmablad en crèche. In Utrecht in de Blauwe Zaal is van zaterdag 6- tot 13 maart het Mime-fes- tival. Jubileum Hiswa in de Rai met veel aktie. Van 12 tot en met 21 maart wordt in de onlangs uitgebreide Rai de Hiswa '82gehouden. De bekende internationa le tentoonstelling voor waterrecreatie, die dit jaar als thema „Aktie" heeft. Veel aandacht is er dit jaar derhalve voor o.a. de plankzeilsport. Kadobonnen voor Soest en Soester- bergln waarden van 5,-, 10,-, 15,-, 20,- en 25,- zijn het hele jaar door verkrijgbaar bij het VVV kantoor Soest. 850 gulden en een pols- en een vest zakhorloge met een gezamenlijke waarde van 1650 gulden, buit. Uit een woning aan de Buntweg nam een inbreker gouden sieraden en een bedrag van twintig gulden weg. Deze twee inbraken werden overdag ge pleegd en de dader verschafte zich toegang tot de panden, door een ach terdeur te forceren. Diefstal van twee dynamo's en een kist met gereedschap uit een box on der de flat aan de Haverweerd werd eveneens bij de politie gemeld. Ook hier werd een deur open gebroken. Ingebroken werd ook in de Oude Kerk aan de Torenstraat. Het hele gebouw •werd doorzocht, maar er wordt niets vermist. De Statenbijbel werd verlegd. Uit de tuin van een woning aan de Ereprijsstraat werd een antieke ste nen trog, weggehaald. Het ding is 1500 gulden waard. Een portemonnee met tachtig gulden werd weggehaald uit een woning aan de Dr. de Voslaan. Hier had men de keukendeur niet op slot gedaan. Sieraden en geld werd gestolen uit een woning aan het Choristenpad in de wijk Overhees. De inbreker forceerde een zijdeur en doorzocht daarna het hele huis. Drie van de vier wieldoppen werden weggehaald van een auto die aan de Julianalaan geparkeerd stond. Een nachtelijk bezoek werd door het inbrekersgilde gebracht aan een mode zaak aan de Burg. Grothestraat. Het leverde niets op. Wel werd het kantoor doorzocht en een poging gedaan een bureau open te breken. Ook werd ge tracht de personenauto uit de garage mee te nemen, maar ook dat leverde hen geen sukses op. Het stuurslot werd er uit gesloopt, maar verder kwamen zij niet. Tenslotte werd ingebroken in een café aan de Vredehofstraat. De serredeur werd vernield, maar de dieven sloegen op de vlucht toen het alarm in wer king trad. Zondagmiddag 14 maart neemt ds. W. Leerink tijdens een speciale dienst in het kerkgebouw aan de Rembrandt- laan afscheid van de gemeente waar van hij sinds 16 september 1965 voor ganger was. Hij is dan al sinds het begin van deze maand met emeritaat. Erg veel rust zal hem vooreerst ech ter nog niet ten deel vallen, want de Vereniging van Vrijzinnig Godsdiensti- gen te Soest is er nog niet in geslaagd een plaatsvervanger te benoemen. Wel zal ds. Leerink dan duidelijk als gast- predikant optreden en zijn woonplaats per 1 april verwisselen voor Amster dam. „De Muzikale Reis", met als reislei ders Szabo Ferenc, klarinet en tara- gato, Hans Kornac, piano en slagwerk en Floor Kool, vocaliste, is voor de overvolle zaal in het dorpshuis een on vergetelijke ervaring geworden. De talrijke aanwezigen hebben zoveel „gezien", dat een daverende ovatie bij „thuiskomst" niet kon uitblijven. Genoten hebben zij van het fantasti sche spel van Szabo Ferenc op zijn klarinet en vooral ook op zijn voor de mensen onbekende taragato, een oud Perzisch instrument, speciaal voor hem gemaakt. Hans Kornac bleek op de piano een ideale begeleider voor Floor Kool, die op schitterende wijze alle mogelijkhe den van haar fraaie stem uitbuitte van wiegeliedjes tot strijdliederen, zo als die in Oost-Europa geschiedkundig ontstaan zijn. Een prachtig trio, dat terecht na af loop bloemen in ontvangst mocht nemen. Zondag 4 april, de eerste zondag van de maand, een geheel ander, maar ook apart koffieconcert door het harp-duo Titia Timman en Chris Koning, bekend van radio enT.V. Kennen we de harp vooral als bege leidingsinstrument in een orkest, op 4 april kunt u speciaal voor harp ge schreven muziek komen beluisteren. Nadere publicaties volgen nog. Morgen, donderdagmiddag om twee uur zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats hebben aan alle houders van kaarten. Concert in kasteel Groeneveld A.s. zaterdag 13 maart, aanvang 20.15 uur, geeft het Daniël-Kwartet een con cert in Kasteel Groeneveld te Baarn. Uitgevoerd worden werken van Lud- wig van Beethoven (Strijkkwartet in f kl.t.opus 95); Dimitri Shostako- witsh Strijkkwartet nr. 8 in c kl.t. opus 110) en van Bedrich Smetana (Strijk kwartet in e kl.t. „Aus meinem Le- ben"). In het Daniël-Kwartet spelen de violis ten Benzion Shamir en Mischa Fur- man;de altviolist Itamar Shimon en de cellist Zvi Maschkowski. Voor zover voorradig zijn kaarten te bestellen bij de receptie van Kasteel Groeneveld. Zaterdag 17 april zal in deze serie concerten, de Canadese pianist Michel Davidson werken spelen van Mozart, Glinka, Beethoven, Prokofieff en Liszt. Auto's bekrast Twee personenauto's werden bekrast. De een stond aan de Ir. Menkolaan en de ander op een parkeerplaats aan de Joh. Poststraat. De toegebrachte scha de aan de auto op de Ir. Menkolaan wordt geschat op duizend gulden. Tekenend voor de bescheidenheid van ds. Leerink is dat hij al dat gedoe rond zijn afscheid eigenlijk maar ni!*s vindt en dat hij zelfs voor een inter view niet te strikken is. Van insiders weten we dat hij een zeer gezien pre dikant en een uitstekend verteller is. Een man die zijn levenswijsheid in dienst van de medemens stelt. Uiter aard in het bijzonder van de leden en kandidaat-leden van de Vereniging van Vrijzinnig Godsdienstigen, een af deling van de Nederlandse Protestan ten Bond, waaraan hij tot l maart j.1. als predikant verbonden was. De ze kleine geloofsgemeenschap heeft eind vorig jaar haar 60-jarig bestaan gevierd. Het ledenaantal is in die tijd verdrievoudigd tot een totaal van zo'n 350 zielen. Het karakter van de Ne derlandse Protestanten Bond is niet dogmatisch. In tegenstelling tot de gevestigde ker ken bestaan er geen leerstellingen die onderschreven moeten worden alvo rens als lid te kunnen toetreden. In bijbelcursussen, lezingen en preken worden de zaken van alledag bespro ken en het is juist daarin dat de schei dende predikant zijn gaven en kwali teiten in de praktijk heeft kunnen bren gen. Over de samenwerking met het bestuur zegt hij in een dankbare terug blik dat hij daar altijd voortreffelijk mee heeft kunnen werken. „Als dat ook in de toekomst zo mag blijven, dan voorzie ik ook voor mijn opvol ger een fijne en gezegende werkkring in Soest' „Toen hij daar een tijdlang geweest was ging hij weer weg en doorreisde vervolgens het gehele land". De ideale bescherming voor uw vensters en deuren. Houdt de warmte 's winters binnen en 's zomers buiten Beschermt u tegen inbraak en inkijk. Amersfoortsestraat 83B j Soesterberg Tel. 033-13664 In café-restaurant Soestdijk heeft „ome" Jan Brouwer vorige week af scheid genomen van zijn kennissen en relaties uit de slagerswereld. In de kringen van vee- en vleeshandelaren uit Soest en Baarn en wijde omgeving, was hij een geziene figuur en dat bleek nog eens tijdens deze afscheidsrecep tie. Zijn bekendheid dankt hij overi gens ook aan zijn inzet voor de on dergrondse gedurende de oorlogsja ren. Zijn naam komt voor in De Jong's boeken over de oorlogsjaren. Brouwer (76) begon in 1936 in Baarn, waar hij met wijlen Cees van Wijk op het slachthuis samenwerkte. De oorlog maakte daar een eind aan, maar na de oorlog gingen ze samen weer verder. Na het overlijden van Van Wijk kwam Brouwer in 1948 naar Soest. Het slachthuis aan de Lange Brinkweg was toen nog in het bezit van de slagers. Later verkochten zij het slachthuis aan de gemeente Soest. „Daar hebben ze achteraf spijt van gehad", herinnert Brouwer zich. „Ik bood toen meer dan de gemeente, maar ja, de slagers kenden me toen nog niet goed genoeg". In de loop van de jaren kocht hij tienduizenden stuks vee, die hij ge slacht weer verkocht. De laatste twee Foto: Herman van Dam jaar is hij beheerder van het gemeen telijk slachthuis geweest. In verband met de slechte financiële positie van de gemeente, heeft ze het slachthuis nu afgestoten. Het is gekocht door Arie Hilhorst van de Wieksloot. Daar bij is de voorwaarde gesteld, dat de accommodatie nog minstens vijf jaar als slachthuis is gebruik moet blij ven. Ook het personeel blijft in functie. Dat er iets heel erg mis is met de Soes ter financiën, zal zo langzamerhand wel tot iedereen doorgedrongen zijn. Om uit de problemen te komen, moet er bezuinigd worden, dat is duidelijk, maar waarop, dat weet haast nog nie mand. Wel duidelijk is het dat alle plannen die er gemaakt zijn, handen vol geld gekost hebben, terwijl het achteraf bijna allemaal luchtkastelen bleken te zijn. Misschien is het een idee om een „koperen plannenboek" uit te geven. Wie weet of er dan nog wat geld in hét laatje komt!" Bovendien zou het best leerzaam kunnen zijn om alle mis sers op een rijtje te zien staan, want wat zijn we er nu eigenlijk mee op geschoten? Is het b.v. niet jammer, dat toen het le heren waterpoloteam van de Duin kikkers vorig jaar in Zaandam een beslissingswedstrijd moest spelen, de gastheren op het programma gezet hadden, dat er gespeeld werd tegen de Duinkikkers uit Baarn? En is het niet jammer dat de Soester zwem ploeg de ,,thuis"wedstrijden in Doorn moet zwemmen? Overal volwaardige zwembaden, behalve in Soest. En het instructiebadje aan de Wieksloot dat duidelijk in een behoefte voorziet, wordt met de ondergang bedreigd want de buren hebben het niet zo graag! Het geld dat de verkoop van het Soes ter Natuurbad op zou leveren, moest van de begroting afgehaald worden omdat er geen kopers zijn. Mooi dat er ook in Soest nog huiden verkocht worden, voordat er beren geschoten zijn. Wel een lachertje eigenlijk! Zeker is het dat de gemeente geen geld in het Soester zwemwater gegooid heeft, noch in het grondwater van Overhees. Een onderzoek naar de schadelijk heid van al dat water op de gezond heid van de bewoners lijkt mij totaal overbodig, want waar de planten steeds het loodje leggen, zullen men- Kerkmuziek Domkerk Utrecht Het programma voor het concert, dat op zaterdag 6 maart a.s. door de Domcantorij ft.l.v. Maarten Kooy zal worden gegeven, vermeldt werken van Hugo Distier. Van deze componist, die leefde van 1908-1942, zullen de volgende drie grote koormotetten worden uitge voerd - „Fürwahr, er hilft unsere Krankheit" - „Das ist je gewisslich wahr" - „Herzlich lieb hab' ich dich, o herr". Aan het concert wordt tevens meege werkt door de Utrechtse organist Peter van Dijk. Aanvang: 15.40 uur. De toe gang is vrijaan de uitgang wordt een coielcte gehouden ten bate van de Kerkmuziek Domkerk. sen vast ook niet zo goed gedijen. En hoe is het mogelijk dat al het ver nuft dat wij in huis hebben in de 3% jaar nog geen oplossing heeft kun nen bedenken voor de waterproble men? Gelukkig hebben de moeilijkheden met Nic. van Dam geen geld gekost(?) want past Nic. van Dam nu echt min der goed in het straatbeeld dan de iets verderop gebouwde hypermoderne Gouden Ploeg-blokkendoos? Verder zou het aardig zijn als er nota genomen werd van de adviezen van winkelplan deskundigen: géén uitbrei ding van het winkelbestand, géén bui- tenwijksè supermarkt in Overhees. Wat hebben de bewoners nu aan (vol gens plan!een uitgebreid winkelcen trum over een paar jaar als ze zich nu steeds meer moeten behelpen met een langzaam ter ziele gaande super markt. De slager gaat weg omdat hij voor zekerheid heeft gekozen, wie weet hoelang men nog naar buitenwijk- se winkels moet om vlees te kopen, voordat er een Jac. Hermans zaak komt met pina colada maar zonder karbonades? Gemeentebestuur denkt u nog steeds niet, dat de wijkbewoners meer gehol pen zijn met één goede supermarkt nü, dan met een heel winkelcentrum misschien in de toekomst? Met het oog op de financiën zou het beter zijn die winkels voorlopig maar te vergeten. Nadat we de brandweer en de GGD aan Amersfoort kwijtgeraakt zijn, moet nu tot overmaat van ramp ook Zonnegloren nog dicht. Hoewel ik van harte hoop dat wij er een fusiezie kenhuis voor in de plaats krijgen, lijkt het mij knap voorbarig om nu al een prijsvraag uit te schrijven voor de naam van dat ziekenhuis. De goden verzoeken noemt men dat. Al met al hoop ik werkelijk dat we bij de naam ook een ziekenhuis zullen krijgen, want voor de patiënten en hun familie leden zou het erg onaangenaam zijn om voor elk lichamelijk ongemak het ongemak van de reis naar Amersfoort erbij te krijgen. Bovendien zal er voor het medisch personeel ook een heel vervelende situatie ontstaan. Hopen W.W.-ers en woningzoekenden erbij en dat is wel wat. Hoewel het aantal inwoners van Soest iets is teruggelopen, zijn er nu al woningzoekenden bijgekomen, ter wijl het puntensysteem voor de mees te mensen nog steeds erg ondoorzichtig is. Sta je jaren ingeschreven, bel je maar eens om naar de stand van za ken te informeren, dan krijg je te horen dat je in de belangstellingssfeer zit. Het klinkt zeer veelbelovend, maar als je na maanden nog eens belt, dan blijkt dat je nu in de aandachtsfeer gekomen bent. In welke sfeer zou je na nog eens een half jaar terechtkomen? Het wordt steeds moeilijker om posi tief te blijven denken. Er zijn zoveel plannen absoluut niet van de grond ge komen en toch zijn de centen op. Er ger nog: er is een groot financieel tekort ontstaan, zonder dat de Soester bevolking er veel plezier aan gehad heeft. Enfin als we in september met een schone lei en een nieuw gemeente bestuur beginnen zal hopelijk gauw blijken, dat men van de fouten geleerd heeft. E. G. TIMMERGEERLINGS. Na het vertrek van dokter Splinter, die per 1 april a.s. zijn praktijk neerlegt, zal Soesterberg toch drie huisartsen behouden. Op gelijke datum start dok ter G. de Kanter, thans nog in Sneek werkzaam, een praktijk in het pand Rademakerstraat 1. Daarin was voor heen een rijwielhandel gevestigd. Dokter Kanters (30) is in Eindhoven geboren en volgde zijn studie aan de medische faculteit te Nijmegen. Stage liep hij daarna in Groningen en sinds een half jaar assisteerde hij een antroposofische huisarts te Sneek. Gezien alle heibel die er ontstond over het al of niet vestigen van een derde huisarts en het verzet daartegen van de twee Soesterbergse huisartsen, zal de samenwerking voorlopig, voor zo lang als dat duurt, op een klein pitje staan. De beide andere huisartsen menen, daarin gesteund door de Landelijke Huisartsen Vereniging, dat Soester- berg, gezien het geringe aantal patiën ten, niet genoeg ruimte biedt voor drie volwaardige praktijken. Daarbij wordt uitgegaan van de landelijke norm 2000 tot 2500 patiënten per praktijk. In het weekblad Gezondheidszorg wordt ten aanzien van deze norm gesteld dat bij een patiënten-bestand van tweedui zend, tariefsverhoging bijna onver mijdelijk zal zijn. De gemiddelde praktijk grootte is da lend en in sommige regio's onder de in 1966 vastgestelde norm van 2600 pa tiënten gekomen. Sommige huisartsen zouden alleen rond kunnen komen met een bijbaan erbij. Voorjaarsrit Baarnse Auto Club Donderdag IX maart organiseert de Baarnse Auto Club (BAC) een voor- jaarsrit, die is uitgezet door de heer Jacques van de Berg. Het wordt een kaartleesrit en geen routebeschrij- vingsrit. Hij wordt verreden volgens het systeem van ingetekende pijlen. De start tafel in „Het Wapen van Bee- renstein" aan de Zandvoortweg 132 te Baarn, is die avond vanaf 19.00 uur open. Leden en niet-leden van de BAC kunnen meedoen. Internationale collecties - de grootste keuze in 't Gooi. Romantisch, klassiek en modern. Bruids- en avondjaponnen in alle prijsklassen. Speciale collectie avond- en cocktailjaponnen in populair en exclusief genre van gerenom meerde modehuizen uit Florence, Londen en Parijs. Stationsstraat 42, hoek Groest, direkt bij de markt Hilversum Tel. 035 -1 50 55 SPOSfl BEUfi Steenhof f straat 46 telefoon 02155 - 195 77. Donderdag 11 maart: Regie: Raphaêle Billetdoux. Frankrijk 1978 kleur 100' Een filmdebuut dat allerwege is gepre zen voor de zuivere aanpak van een delikaat onderwerp: de erotische ver houding tussen een meisje van 13 en een man van 45. Het meisje Elisabeth is een kind van ouders, die zich wei nig aan haar gelegen laten liggen. Zij hebben het veel te druk met de kap perszaak. Als de film begint heeft Eli sabeth al drie jaar een verhouding met de tuinman Marcel. Marcel kan niet praten en voelt zich evenals Elisabeth afgesloten van de buitenwereld. Hij bewondert haar en vindt haar ver bo ven zichzelf verheven. Samen hebben ze een eigen wereldje opgebouwd, waarin Elisabeth beurtelings de rol van maitresse en dienares speelt. De ommekeer komt als Elisabeth op een dag in de klas het gedicht „Lore- lei" van Heinrich Heine moet opzeg gen. Opeens beseft zij dat zij voor Marcel de Lorelei is, de fatale vrouw die mensen naar hun noodlot jaagt. Zonder de stomme tuinman iets te ver tellen vertrekt zij naar Lille, waar ze gaat studeren aan een muziekschool. Ze laat Marcel achter in een diepe depressie, die hij tenslotte niet meer kan verwerken... Aanvang: 21.00 uur. Entree4,50/CJP 3,50. Zaterdag 13 maart: Muzikale omlijsting van Mark Drost. P.C. Hooft-prijswinnaar Willem Brak man in literaire salon. De schrijver/arts Willem Brakman (60) uit Enschedé leest op zaterdag avond 13 maart a.s. in Artishock voor uit eigen werk. Voor zijn debuut in 1961 „Een winter reis" ontving deze „stille" en onder gewaardeerde auteur de Van der Hoogtprijs. In achttien jaar schreef hij tien romans, vier verhalenbundels, een novelle en een essay. Hij schrijft iedere dag en publiceert elk jaar een boek. Kwalitatief is zijn werk zo belangrijk, dat hij vorig jaar de P.C. Hooftprijs kreeg toebedeeld voor zijn hele oeu vre. Hij zegt: „Literatuur ontstaat in wan hoop en vertwijfeling". Voor hem is het schrijven, dat hij erg moeilijk vindt, het zinvol ordeneh van de chaos. Hij vreest de chaos. Zijn grondproble matiek is de onmogelijkheid om een probleem op te lossen. Hij is gefasci neerd door thema's als ondergang, dood, seksualiteit, angst en lijden. In feite schrijft hij elk boek opnieuw over de fundamentele eenzaamheid van de mens. „Het leven is te moei lijk, het is een te zware gang en een te zwaar lot". Het taalgebruik van Brakman, die zichzelf een fanaatlezer en een fanaat schrijver noemt, is ouderwets impres sionistisch. In 1964 schreef hij een christus-ro- man, gezien vanuit het standpunt van Lazarus „De gehoorzame dode". Willem Brakman kan overal schrijven. „Bij hoog en bij laag" schreef hij op de rand van een badteil, waarin zijn zoontje zat te spelen. „Het wezen van alle kunst is vorm", zegt hij, „ik ge bruik een verhaal om iets mee te de len". Van „Zes subtiele verhalen" (1978) verkocht zijn uitgeverij Querido 3500 exemplaren. Voor dit boek kreeg hij de Bordewijk-prijs. Bekend zijn ook „De blauw-zilveren koning" over Ludwig II en „Vijf ma-* nieren om een oude dame te wekken' De Literaire Salon van Artishock speelt zich af in de theaterzaal van het AS-gebouw en wordt muzikaal om lijst door zang van Mark Drost, die een aantal romantische liederen zal zingen uit de vroeg twintigste eeuw. Hij wordt op de piano begeleid door Nicolet Hee- rema. De literaire bijeenkomst staat onder leiding van Jan Visser. Aanvang: 20.30 uur. Entree4,50/CJP 3,50. Tot en met 26 maart: Tot en met 26 maart „stramienen" van Lucia Davenschot-Fransen. Dagelijks geopend van 14.00-16.00 uur. Toegang vrij.

Soester Courant | 1982 | | pagina 11