Zo gezien... 2.98 29.000 Handtekeningen voor behoud van ziekenhuis Verhuizing redactie Soester Courant morgen een feit CDA wil werkgroep uit Raad om bezuinigingen door te voeren Minder geld voor sociaal-cultureel werk Woensdag 10 maart 1982 60e jaargang no. 28 Kipkarbonade Honsbergen Bloemkool gratis een luchtfoto van Soest Doppeldouche FREESIA'S Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Verse ragout PINDA'S Tekort begroting 1982 nu al geschat op la2 miljoen: Gran Canaria SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag Foto: Herman van Dam Alleen donderdag KILO van 8.98 voor Alleen donderdag NU Deze week Bij 25,- aan boodschappen (30 x 43 cm) Deze week (zeep en shampoo inéén) met gratis spons van 5.95 voor Alleen donderdag BOS met takje groen door GEKARD PAUL WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Alleen donderdag Nieuw: (kip, Bolognese of Hongaarse) 250 GRAM Alleen donderdag VERS GEBRANDE 500 gram 3.50 250 GRAM Welwillend had ik mijn vriend aangeboden hem op zijn kos ten te begeleiden naar de Ca- narische Eilanden. Zonder be denken ging ik enkele dagen la ter dan ook akkoord met het telefonisch verzoek om in zijn plaats daar wat zaken af te handelen. ,,Dan kom ik even langs om het één en ander te bespreken had hij nog gezegd. En daar stond ik dan met de hoorn in de hand. Vóórdat ik de balans opgemaakt had of het een practical joke danwel een serieuze vraag was, stond hij zich voor mijn neus te ver ontschuldigen dat hij zelf geen tijd had. Of ik nu voor hem naar Gran Canaria zou willen gaan om daar het één en an der te regelen. Met de snelheid van een zaken man die het echt druk heeft schudde hij papieren en cijfers uit zijn mouw, gaf instructies op dicteersnelheid en reser veerde telefonisch een plaats in het vliegtuig. Dat overmorgen vertrok. Terwijl ik nog nooit had gevlogen en de Canarische Eilanden nauwelijks wist te plaatsen. Het papiertje met de naam en het adres van het hotel in Playa des Ingles was de red dingsboei waaraan ik mij vast klemde totdat ik aanspoelde in een overdadig viersterren ho tel met ligbad en voldoende ruimte om een klein gezin in te huisvesten. Vanaf het balkon aanschouwde ik het door palm bomen omgeven zwembad en in de verte zag ik de uit de Sahara overgewaaide zand heuvels. Peperdure hotels hebben we grondig bezichtigd om te zien of er één bij was die dat van ons naar de kroon zou kunnen steken. Over deels onbegaan bare wegen bereikten we mon daine badplaatsen, vissers dorpjes en - in het binnenland - holbewoners en het bleef maar mooi weer. De talrijke Duit sers die de Kanarische Insein net als ons Noordzeestrand veroverd hadden, zouden het ook zeker niet pikken als de zon verstek liet gaan, want die is daar speciaal ingehuurd om hun bolle blanke buiken te verschroeien. Van dit natuur wonder wordt zó uitbundig en vrijmoedig gebruik gemaakt dat de verblijfsduur aan de teint vastgesteld kan worden, zij het met een speling van en kele dagen vanwege een even tuele hoogtezonkuur in het thuisland. Rest mij u te vertellen dat de missie naar dit zonovergoten eiland tot beider tevredenheid is verlopen. Tevens dat ik sindsdien wat vrije dagen ach ter de hand houd voor het ge val weer iemand mijn hulp in roept. jaagd" wordt aan het binnenhalen van inkomsten (tegoeden van het Rijk). Verder stelde hij voor de verkopen van gronden en woningen in versneld tempo aan te pakken. „Deze notitie", aldus Bolhuis, „lijdt weer aan de kwaal van uitstel en voor uitschuiven van de moeilijkheden. We laten de problemen van dit jaar (hij schat het tekort op de nu lopende be groting op 1 a 2 miljoen) zitten. Het is de plicht van de nu zittende raad, het tekort terug te dringen ten gunste van de begrotingen voor de komende jaren. Het zullen politieke keuzes worden, die wij niet aan de ambtenaren moeten en mogen overla ten". Bolhuis zei namens de hele CDA-frac- tie te spreken. Hij zei te hopen dat de criteria (van de politieke keuzes) opgenomen zullen worden in het po litiek (fractie)overleg voor de zittings periode van de nieuw te kiezen raad. Bolhuis' visie werd gedeeld door me vrouw Van Gelder van de PvdA en Vis ser van Progressief Soest. Mevrouw Van Gelder verzette zich tegen de op vatting van het college dat het ireëel zal zijn het beleidsplan aan te pas sen en een meerjarenbegroting op te stellen. „Bezuinigen is óók beleid", zei zij en zij voelde er niets voor de meerjaren begroting op de lange baan te schui ven. „Op grond van politieke overwe gingen, zal er per sector ingeleverd moeten worden. Het gaat niet alleen om afbreken mar ook om het kiezen voor nieuwe, andere voorzieningen, ten koste van bestaande zaken", aldus mevrouw Van Gelder. De heer Ebbers (VVD) stelde het handhaven van de nul-lijn a priori onjuist te vinden. „De opdracht dient uit te gaan dat de uitgaven op 95% gesteld moeten worden". Ebbers zei nu al, dat hij de vervan ging van het wagenpark van gemeente werken, uiterst kritisch zal bekijken. Mevrouw Allard(D'66) beloofde de commissie in de a.s. raadsvergadering met een aantal citaten uit de afgelopen jaren te zullen komen, waaruit meer dan duidelijk zal blijken hoe de frac tie steeds gewaarschuwd heeft voor dit financiële debacle. Zij noemde de notitie van het college „een mager stuk" en sprak zelfs van een „rotbrief". „Wij hadden gehoopt dat u met een ander financieel beleid zou komen, zoals u dat bij de begro tingsbehandeling beloofde. Met deze notitie had u beter kunnen wachten" aldus mevrouw Allard. Uniek Burgemeester Scholten was het daar niet mee eens. Hij noemde de noti tie uniek en enig in Nederland. „Het is nog nooit voorgekomen dat in een zo'n vroeg stadium de raad gecon fronteerd wordt met de te verwachten tegenslagen", aldus de heer Scholten. Hij merkte op practische bezwaren te zien in het instellen van de door Bol huis gevraagde werkgroep. „Dat gaat tijd kosten en er is juist haast gebo den". Hij verzocht daarom vertrouwen te hebben in de ambtelijke werkgroep. Wel zei hij bereid te zijn afspraken te maken met de diverse fracties om inzicht te geven in het werk van de ambteljke werkgroep. Overigens zei hij van mening te zijn dat besparin gen op de door de raad goedgekeur de lopende begroting een uiterst moei lijke zaak zal zijn. „We doen uiteraard wat kan, maar in het verleden is gebleken hoe moei lijk het is bij te sturen". Als voorbeeld van een nu alsnog door gevoerde besparing noemde hij het be sluit op de nationale feestdagen het vlaggen tot het uiterste te beperken. De masten zullen niet meer geplaatst worden en alleen dat levert al een be sparing op van 18.000 gulden. De voorzitter van het grondbedrijf, ge meentesecretaris Kruitwagen zei, in antwoord op vragen van de heer Bol huis, dat nog in de maartvergadering van de raad voorstellen behandeld zullen worden voor de verkoop van gronden. „Zestig procent van de personen die wij daarvoor benaderd hebben, heb ben inmiddels positief gereageerd. Van de totaal 69 hectare gaat het nu om 34 hectare. Het betreft een bedrag van zeven ton van de totaal 1,8 mil joen". Of de door Bolhuis voorgestelde werk groep uiteindelijk geformeerd zal worden, is niet te zeggen. Alle com missieleden, op Visser van Progres sief Soest na, zeiden het voorstel eerst in de fractie te willen bespreken. In het concept welzijnsplan 1982-1985 330.430 gulden. Voor de Stichting Kin- en het jaarprogramma 1982 is geen derboerderij komt beschikbaar 349.151 rekening gehouden met de kortingen in gulden in plaats van 353.154 gulden, de rijksbijdrage voor maatschappe- Hetzelfde geldt voor de Stichting Jon- lijke dienstverlening en het bejaarden- gerencentrum Soest: 114.326 gulden werk. Deze kortingen zullen doorwer- i.p.v. 115.949 gulden; het Muziekonder- ken in de voor de stichting maatschap- wijs: 671.363 gulden i.p.v. 680.896 gul- pelijke dienstverlening Soest/Baarn den, Artishock 571.369 gulden i.p.v. Eemnes en de stichting Federatieve 579.482 gulden en de Stichting Peuter- Raad Welzijnswerk Ouderen opgeno- speelzalen 147.395 gulden i.p.v. 150.715 men bedragen. gulden. Het gaat respectievelijk om verlagin- Morgen, donderdag 11 maart, komt gen groot 13.759 gulden en 15.760 gul- deze zaak aan de orde in de openbare den. De stichtingen moeten nu reke- vergadering van de commissie maat- ning houden met totaal 360.715 gulden schappelijke dienstverlening, die om en 661.206 gulden. 19.30 uur begint in het gebouw van ge- Minder krijgt ook de Stichting Jeugd- meentewerken aan de Lange Brink- zorg: 325.804 gulden in plaats van weg. In een vier uur durende vergadering heeft burgemeester Schol ten een beroep op de raadsfracties gedaan de bezuinigings operatie voor de begroting voor 1983 in eerste instantie over te laten aan een kleine ambtelijke werkgroep, die inmiddels met die werkzaamheden begonnen is. Alle begrotingsposten, zonder uitzondering, worden bekeken in een systematische aanpak en de consequenties van iedere be zuiniging worden op een rij gezet. Het totale resultaat wordt aan de raad voorgelegd, die dan vervolgens politieke keuzes zal moeten maken. Burgemeester Scholten raadde in deze ver gadering alle politieke partijen aan in fractie-verband nu al deze politieke keuzes voor te bereiden. Eén weekje aktie heeft ongeveer 29.000 handtekeningen opgeleverd van inwo ners van de gemeente Soe9t en Baarn, die een ziekenhuisvoorziening voor de twee gemeenten gehandhaafd willen zien. De vierhonderd leden van de Vrouwenraad en de EHBO die deze handtekeningen ophaalden, hebben er nauwelijks moeite voor hoeven te doen. Spontaan wer den de lijsten getekend; zelden werd de handtekening geweigerd. Vermoedelijk is nog geen twee procent van de bevolking tegen de handhaving van een ziekenhuis; maar dat is ook niet meer dan een vermoeden, want de re denen waarom men weigerde te tekenen liepen nogal uiteen. Een enkele slechts vond de voorziening te kostbaar. Andere reacties waren: „Ik teken niet want het is een linkse aktie" en ook: „Ik teken niet want het is een aktie van de WD". Dan waren er enkelen die zeiden nooit aan de deur te tekenen, maar het gros van de twee procent die niet heeft meegedaan, leek er eigenlijk nog niet bij stil gestaan te hebben. Maandagmiddag werden wat Soest be treft de lijsten met handtekeningen bij het ziekenhuis Zonnegloren afgele verd. Enthousiast was men over de spontane medewerking van de bevol king. Problemen heeft niemand gehad. Ook de in onze gemeente wonende bui tenlanders tekenden, nadat hen het doel van de aktie was uiteengezet. Eén van de handtekeningophalers had een merkwaardige ervaring. De Amerikaan waar hij een handte kening aan vroeg, informeerde direct wat hij betalen moest. Toen hem ge zegd werd dat het niet om geld ging, maar uitsluitend om adhesie, zette hij zijn handtekening. Vlot daarbovenop werd hem een bus voorgehouden om een bijdrage. Maar dat was de collec tant van het Leger des Heils, die toe vallig op hetzelfde moment langs kwam. Er is daarna nog wel even ge praat. In Soest werden ongeveer 17.000 hand tekeningen opgehaald: in Baarn cir ca 12.000. Meegeteld zijn ook de 200 handtekeningen die in Bunschoten/Spa kenburg gezet werden, door mensen die spontaan mee wilden doen ook al omdat zij goede herinneringen hebben aan een verblijf in het Baarnse zie kenhuis Maarschalksbos. Maandag 15 maart worden de lijsten met namen in het Utrechtse Provincie huis aan de desbetreffende gedeputeer de aangeboden. Tot dan is het moge lijk nog door plaatsing van zijn/haar handtekening de aktie te ondersteunen. Er is gelegenheid voor wat Soest be treft in het ziekenhuis Zonnegloren; in het gemeentehuis en bij de afdeling Welzijn in het gebouw Lange Brink- weg 79. In Baarn kan men terecht in het zie kenhuis Maarschalksbos en in het ge meentehuis. Maandag 22 maart, twee dagen voor de verkiezingen voor provinciale sta ten, brengt de statencommissie een be- Het was een reactie op een voorstel van de CDA-er Bolhuis om een werk groep uit de leden van de gemeente raad, waarin alle fracties vertegen woordigd moeten zijn, te formeren. De werkgroep moet volgens Bolhuis niet alleen bij de voorbereiding van de begroting voor 1983 betrokken zijn, maar zich ook bezig houden met be zuinigen op de nu lopende en goed gekeurde begroting voor 1982. Bolhuis verweet het college van burge meester en wethouders ook in de no titie over de financiële situatie van de gemeente, nog steeds te optimis tisch te zijn. „Er wordt", zei hij, „nog steeds uitge gaan van geoptimaliseerde basisprog noses" en in dat verband noemde hij het onjuist dat wat de inkomstenkant betreft, er geen rekening gehouden is met toch te verwachten terugval. Bolhuis meende ook dat er door de plaatselijke overheid te weinig „ge- Vechtersbaas aangehouden Op verzoek van de Soester politie werd in Hulst een 30-jarige man aange houden, die begin februari in een bar te Soesterberg een Duitser aftuigde. Hij deed dat samen met drie kornuiten. De man heeft bekend en is inmiddels weer op vrije voeten. Van het viertal was al eerder een vechtersbaas aangehouden, zodat nu nog uitgekeken wordt naar de andere twee. Morgen, donderdag 11 maart verhuist de redactie van de Soester Courant en de administratie naar het pand Van Weedestraat 47a. Het is het begin van de verhuizing van Drukkerij Smit, uitgever van de Soester Courant, die deze maand haar beslag krijgt. De redactie van de krant blijft dus in Soest. Op het nieuwe adres, een flinke honderd meter van het huidige kantoor verwijderd, kan men terecht voor alle zaken die de krant betreffen: abonne menten, advertenties, aankondigingen van gebeurtenissen, verslagen enz. Kortom alles wat de krant betreft. Ook handels- en familiedrukwerk kan er opgegeven worden, zoals geboorte kaartjes, huwelijksaankondigingen Het kantoor blijft telefonisch bereik baar onder nummer (02155)-14152. Op bovenstaande foto is aangegeven waar het kantoor van de Soester Cou rant vanaf morgen, donderdag 11 maart aan de Van Weedestraat is gevestigd. De verhuizing van de drukkerij vindt eind van de maand plaats. Dan betrekt men het pand aan de Vanadiumweg 6 op het Amersfoortse Industrieterrein. De drukkerij was ruim zestig jaar gevestigd aan de Van Weedestraat, waarvan ongeveer 57% jaar in het huidige pand. Verhuizing was ook in de wat verdere toekomst noodzakelijk ge worden door de uitbreiding van de werkzaamheden en het feit dat daar voor op de huidige vestigingsplaats geen ruimte meer aanwezig is. Dat de verplaatsing van de drukkerij in een stroomversnelling is gekomen, is een gevolg van de nieuwbouwplannen die door Projektontwikkelaar Birk- staete b.v. te Soest en het Amersfoort se Bouw- en Aannemingsbedrijf Vah- stal zijn ontwikkeld. Was dat niet gebeurd, dan was Druk kerij Smit in de toekomst mogelijk op het nieuwe Soester industrieterrein aan de Nieuwe Gracht terecht geko men. Hoe dan ook: de redactie van de Soester Courant en alles wat daar om heen zit, blijft in Soest op nauwelijks honderd meter van het huidige kan toorpand.

Soester Courant | 1982 | | pagina 1