Succesvolle reisinformatie - avond Rabobank Soest „VAARDERHOOGT Werkgroep Medezeggenschap Onderwijs geïnstalleerd Gehannes... DOE-HET-ZELVERS Rondje Scrabbelen (1) Scrabbelen (2) Scrabbelen (3) Expresse- verbouwing Nieuwe plek bij SEC Aan het cross-lijntje Vestigings vergunning voor Bomen voor een kleine tuin (deel 3) 12 13 Sovst4«r Courant van woensdag 17 maart 1982 13 In samenwerking met een der grootste touroperators, gespecialiseerd in het organiseren van busreizen, te weten O.A.D. Overijsselse autobus dienst], organiseerde de Rabobank voor belangstellenden in Restaurant Darthuizen een zèèr geslaagde informatieavond. Voor een bomvolle zaal [ruim 130 personen hadden er - voorzien van een lekker kopje koffie een plaats kunnen bemachtigen] heette de heer Hilhorst [directeur der Rabobank Soest] alle aanwezigen van harte welkom. Niet in de laatste plaats natuurlijk de heer Ditshuizen wiens taak het zou zijn om -namens de Oad- met behulp van de meest moderne filmapparatuur, de belangstellenden te vermaken en te voorzien van vele reistechnische wenken. In zijn welkomsttoespraak maakte de heer Hilhorst gewag van de spectaculaire ontwikkelingen die de Rabobank vanaf 1970 op reizenverkoop gebied heeft meegemaakt. „Ruim 450.000 personen", aldus de heer Hilhorst, „zijn in 1981 met de Rabobank in zee gegaan en hebben er 'n plezierige vakantie aan overgehouden. Dankzij al deze personen die vertrouwen stelden in de Rabobank heeft onze organisatie zich tot de grootste reisagent in ons land weten op te werken, 'n Belangrijke oorzaak voor dat vertrouwen is de keuze van de bank geweest t.a.v. de touroperators waarvoor wij als tussenper soon werkzaam zijn". En de heer Hilhorst liet er geen twijfel over bestaan blij te zijn met de toetreding tot dit selectieve touroperator gezelschap van OAD tours. „Zoveel te meer kan thans gesteld worden dat voor iedere vakantieganger de Rabobank wat wils heeft" aldus de heer Hilhorst die vervolgens gaarne het woord gaf aan de heer Ditshuizen. Ook de heer Ditshuizen vergastte de aanwezigen op enige indrukwekkende cijfers. De dit jaar haar 40-jarig be staan vierende reisorganisatie OAD heeft maar liefst 96 bestemmingen in haar bus programma opgenomen. Méér dan 200 touringcars staan haar hiervoor ter beschikking. Na de toehoorders even te hebben laten proeven van datgene wat geweest is, (daarmede voor ogen roepende de busreis van vroeger, waarin de chauf feur. voorzien van zijn gereedschap- te weten hamer en nijptang - wel wist wanneer hij vertrok maar het tijdstip van aankomst aan de Goden dienden over te laten) werden door hem al gauw de beelden van het heden voorge schoteld. Nieuwe (géén bus is ouder dan 3 jaar) uiterst comfortabel uitge voerde, Iuxieus ingerichte touringcars zorgen er voor dat de reizigers veilig en wel op hun bestemming arriveren. „OAD is", aldus de heer Ditshuizen „bovendien één van de weinige bus ondernemingen die haar rollend mate rieel overdag laat rijden, hetgeen de tocht voor de inzittende alleen maar aantrekkelijker maakt", Vervolgens werden de aanwezigen ge trakteerd op enige bijzonder fraaie films. Voor de pauze genoot men van het schitterende natuurschoon van het voor velen nog onbekende zuiden van Engeland. Wintersportvakantie in Oostenrijk, voor de meeste van ons toch nog 'n droomwens, wist de heer Ditshuizen aanlokkelijk dichtbij te brengen door fraaie beelden van 'n Oostenrijks win terlandschap voor te schotelen. Lang laufen, skiën, maar ook gewoon lekker wandelen en met volle teugen genieten van het voor Nederlanders toch altijd weer aantrekkelijke berglandschap met haar winterse tooi, deden meni geen verlangend uitkijken naar het ko mende winterseizoen. En dat het er 's avonds in de „Stube" gezellig toe kan gaan, ontging ook niemand bij het bekijken van de .Tiroler dansen". De heer Ditshuizen rekende voor dat het vervoer per bus per persoon 5 cent per km kost. En dat is bepaald niet veel als men bedenkt dat eigen vervoer al gauw 0,40 per km aan rijkosten met zich meebrengt. Voor diegenen, die in het verleden gewend waren om met de auto te gaan, doch zich thans - zoals zovelen van ons - genoodzaakt zien om te bezuinigen, voorwaar 'n zeer aantrekkelijke moge lijkheid om zich dit wintersport uitje toch niet te laten ontgaan. Voor 'n goede reisleiding staat de OAD garant. „Opvang, informatie, het mee helpen zoeken naar ontspannings mogelijk heden, het organiseren van bustochten, langlauftochten enz. dat alles kan en mag u van uw OAD reisleiding ver wachten", aldus besloot de heer Dits huizen zijn getoog. Voor de pauze vermaakte de acteurs familie Lutz de kijkers met hun optre den in een film over het eiland Malta. Alras bleek dat niet alleen onze Bra banders en Limburgers gedurende een bepaalde periode in het jaar met gekke koppen rondlopen. Ook de inwoners van Malta kunnen er wat van. Feest vieren is ze kennelijk op het lijf ge schreven. Voor de natuurliefhebbers en de liefhebbers van stedenschoon zijn volop mogelijkheden aanwezig om aan hun trekken te komen, waarbij vooral ook niet moet worden vergeten de „brokstukken" uit het verleden te bestuderen. Achter oude vestigings muren staan de „gebeeldhouwde" stadjes in het vriendelijke landschap. Voor een paar tientjes huurt u 'n taxi die u naar alle uithoeken brengt en u op uw verzoek ook afzet bij het Casino. In deze wereldse tempel zult u de oud heid niet aantreffen!. En als dan ook nog blijkt dat er voortreffelijke goed kope visrestaurants zijn en de lokale wijn van hoog gehalte is moet het duidelijk zijn dat Malta 'n geliefkoosd vakantieoord kan zijn. Overigens bleek tijdens de hierna vol gende pauze, dan bbk de dranken, geserveerd door de dienstige kelners door Arie Wandelaar Arie is zaterdag j.1. zijn kopje koffie gaan drinken in De Rank. Beste koffie en het was er gezellig ook. Jongens en meisjes van gereformeerde huize hadden er het Neder lands kampioenschap scrabbe len georganiseerd. De echte liefhebbers kwamen er op af als bijen op een pot honing. Wat een drukte. Arie ontmoette er een mevrouw uit Souburg (Zeeuws-Vlaanderen). Die had er zelfs een overnachting in Utrecht voor over gehad om tij dig in Soest te kunnen zijn. Arie weet niet of u weet wat u zich bij scrabbelen moet voorstellen, maar eenvoudig is het in ieder geval niet. Hij begint er maar niet aan om het u uit te leggen, want er zijn boeken over geschreven. In het kort komt het er op neer dat je met letters woorden moet vormen. Woorden die je bij Van Dale moet kunnen terugvinden, want die dikke pillen vormen het geweten van het scrabble- spel. Om nou te zeggen dat het een ontspannend spelletje is gaat Arie te ver. Arie zag mensen steunen en kreunen en er za ten een paar rooie koppen van opwinding bij. Niet gewoon meer. Arie sprak nog een dame die het woord taplokaal gelegd had. Werd door de jury af gekeurd omdat Van Dale er nooit van had gehoord. Dame kwaad. ,,Wie heeft daar nou nog nooit van gehoord?" vroeg ze mij. Arie wist natuurlijk waar ze het over had. Van Da le niet, en daar is bij scrabbe len nu eenmaal alles om begon nen. Overigens wil Arie wel even vaststellen dat de bloeddruk niet alleen op zo'n dag bij de deelnemers omhoog schiet. De scheidsrechters hebben het ook niet gemakkelijk. Die lopen daar op één dag de Vierdaag se. Steeds wanneer één van de deelnemers hun hulp inroept schieten ze als aangeschoten hazen naar de plek des onheils, stappen vervolgens naar de ju ry, maken daarna rechtsom keert en delen de uitslag van de jury aan de deelnemer me de. Het hele gebeuren heeft wat schools. Volwassen leerlin gen die hun vingers in de lucht steken teneinde de aandacht van de meester te trekken. Af gaande op sommige vragen die aan de meesters werden voor gelegd realiseerde Arie zich dat hij misschien zelf bij dit tournooi geen gék figuur gesla gen had. Hij hoorde een mees ter, met iets van terechtwij zing in zijn stem, tot iemand zeggen: „Juffrouw, het woord je h e e f t wordt al jarenlang met een t geschreven". Op zo'n moment denk je: wat let mij om ook aan te schuiven. Te laat. Om aan zo'n kam pioenschap deel te nemen moet je wat de aanmelding betreft vroeger opstaan. Trouwens toen Arie in de loop van de dag verder zijn neus in andermans woorden ging ste ken werd hét hem al spoedig duidelijk dat je toch meer moet hebben gelezen dan de Boe ket-reeks. Hij zag woorden waarvan hij het bestaan niet kende, laat staan vermoedde. Hij zag het woordje „sa" ma ken. Fout, dacht Arie bij zich zelf en ook een toesprintende meester geloofde er niet in. Ene Wim Bosboom van de TROS die het woordje had ge legd keek ons over zoveel on begrip meewarig aan. ,U moet het maar eens bij de jury in formeren" adviseerde hij de meester. Die er op af, en ja hoor het woordje „sa" bleek ook bij Van Dale bekend te zijn. 'Uitroep van ongeduld' luidt onder meer de betekenis. Op dat moment constateerde Arie dat hij nog heel wat te leren heeft alvorens tot de scrabble-tafel in Soest te wor den toegelaten. Overigens is het Arie die dag wel duidelijk geworden dat Soest met het organiseren van een nationaal scrabble kam pioenschap wel iets bijzonders in huis heeft. De burgemeester kwam er zelfs vroeg zijn bed voor uit. Hij noemde scrab belen verstoring van de huise lijke vrede, en was misschien daarom eerder verdwenen dan men verwacht had van iemand die even de indruk wekte aar dig met dit spel uit de voeten te kunnen. Arie heeft die zater dag ook nog gepraat met bak ker Faas en heer Menkveld. Aan die twee is het te danken dat er in Soest jaarlijks kan worden gescrabbeld. Samen zijn ze tien jaar geleden van start gegaan om met scrabbe len het jeugdwerk van de Ge reformeerde Kerk nieuw leven in te blazen. Het moet pio nierswerk zijn geweest. Het eerste jaar bedroeg het aantal deelnemers 60 en het batig sal do nauwelijks tweehonderd gulden. Cijfers die in de loop van de jaren zijn veranderd. Omdat het de tiende keer was dat het J.O.C. de scrabble- kampioenschappen organi seerde kregen de dames Faas en Menkveld van het J.O.C.- bestuur bloemen aangeboden. Faas en Menkveld bleven ook die zaterdag die ze waren: mannen op de achtergrond. Vandaar dat Arie ze in deze rubriek even naar voren wil halen. De wens die Arie de vorige week in deze rubriek heeft ge daan is in vervulling gegaan. De Soester P.T.T.-ers hebben hun caravans verlaten en zijn weer terecht gekomen op de plek waar zij blijkens hun ar beidsovereenkomst recht op heb ben: het loket. Het zal voor de mensen die voor het glas staan en achter het glas zitten wel even wennen zijn. De expresse verbouwing die plaats vond heeft een bijna steriele behui zing opgeleverd. Gezelliger is het er niet op geworden. Dat is ook de mening van P.T.T.-directeur Piet van Leeuwen. Volgens hem waren het vooral de veiligheidsover wegingen die zijn P.T.T. noop ten veranderingen aan te bren gen. Alle loketbeambten zit ten en werken nu achter kogel vrij glas. Als u de relatie met een sigaartje of sigaretje wil blijven onderhouden dan biedt het ingebouwde en onderge schoven „bakkie" daartoe mo gelijkheden. Met Oud en Nieuw geen handdruk meer. Zwaaien dan maar. Alles went tenslot te. Ook kogelvrij glas. Arie had op zijn lijstje staan om eens te schrijven over de krakkemikkerige tribune van SEC. Dat hoeft niet meer. De oude tribune waar je voor ei gen risico kon zitten gaat ver dwijnen. Als het mee zit is SEC eind mei in het nieuw. Beste mensen daar moeten wij in de tegenwoordige tijd niet te ge ring over denken. Een nieuwe .tribune is in financieel opzicht geen kleinigheid. Arie hoopt dat het geld dat SEC er te genaan gooit er ook uit zal ko men. Zolang SEC in Soest is zal er belangstelling voor SEC blij ven. De tribune is echter al leen lonend wanneer de suppor ters van SEC er zich laten zien en horen. Wat het laatste be treft kan er best wat verbe terd worden. Straks met zo'n 400 supporters bij SEC droog onder dak. Als tegenprestatie moeten de verwende SEC-sup- porters hun eerste elftal maar eens naar de 3e klas van de KNVB schreeuwen. Hebben wij in Soest weer eens de kans dat oude bekenden elkaar op het veld tegenkomen. Arie heeft als schooljongen eens het schaamrood op zijn kaken gehad. Dat was toen een onderwijzer op Arie's rap port de aantekening maakte: „Niet willen en niet kunnen, dan sta ik machteloos". Een opmerking die zijn uitwerking in het ouderlijk huis niet heeft gemist en ook daarom Arie lang is bij gebleven. Arie moest aan die opmerking terugdenken toen hij een te leurgestelde crosser ontmoet te die hem vertelde dat de overheid er maar niet in slaagt voor honderden crossers in de regio een geschikt crossterrein te vinden. Met de mededeling dat Arie er in geloofde dat er vroeg of laat toch wel een oplossing zou komen gooide hij olie op het vuur. De jongen keek hem on gelovig aan. „Ze houden ons aan het ljntje. Als het om het zoeken naar een geschikt crossterrein gaat hebben B. en W. een vuiltje in hun ogen. Ze willen er niet aan", aldus luidde zijn ongezouten com mentaar. Arie bracht vervol gens naar voren dat er nu zelfs een ambtelijke werkgroep is ingesteld die, op zoek naar een geschikt terrein, de omge ving van Soest gaat verken nen. Een mededeling die niet de minste indruk maakte. „Ze willen het niet en ze kunnen het niet, daarom staan wij als crossers machteloos" luidde vervolgens zijn antwoord. Eer lijk gezegd heeft Arie ook zo zijn twijfels. Het vandaag ge schikt bevonden crossterrein roept morgen al weer bezwa ren op. Zou dat door mensen die er uiteindelijk over te be slissen hebben met veel goede wil en een beetje kunde niet anders opgelost kunnen wor den? Arie wacht met zijn jonge vriend het resultaat van de speurtocht die de ambtelijke werkgroep onderneemt met spanning af. Wie weet komt de zomer er voor de crossers an ders uit te zien. Met willen en kunnen kom je immers een heel eind. Toen Arie zich jaren geleden in Soest kwam vestigen heeft hij tenminste één paar schoen zolen versleten alvorens hij de ambtenaren er van had over tuigd dat de noodzaak om zich in Soest te vestigen wel dege lijk aanwezig was. Als het om verkrijgen van huis vesting gaat schijnen sommige mensen dat ook in 1982 nog te moeten doen. Er blijken ech ter, althans zo legt Arie dat uit, ook uitzonderingen op de regel te zijn. Soest is sinds enige tijd een bepaald type .bedrijfs pand" rijker geworden. Het kreeg van de exploitant de vriendelijk klinkende en on schuldige naam „Villa Gaby" mee. Achteraf is de verpakking van de villa minder onschul dig dan de argeloze lezer en voorbijganger veronderstel de. Het is één van de filialen van meesterkraker Aage M„ die er een bordeel van heeft gemaakt. Hoe zo'n man, of zijn zetbaas, voor een derge lijk instituut een bedrijfsver- gunning gekregen heeft is Arie een raadsel. „Misschien", merkte Arie's vrouw Marie fijntjes op „zijn ze economisch aan Soest gebonden". Een veronderstelling die Arie met kracht van de hand gewe zen heeft. Zo zijn Soestena- ren niet. Huize villa Gaby in Soest. Vreemd blijft het. van Darthuizen en door de Rabobank aan haar gasten aangeboden, niet te versmaden zijn. Van deze pauze werd tevens gebruik gemaakt om door be antwoorden van 'n aantal op schrift gestelde vragen 'n gooi te doen naar enkele aantrekkelijke prijzen. Na de pauze nogmaals 'n confrontatie met het schitterende Oostenrijkse Landschap. Gëèn winterse omstandig heden maar volop zomer nu. Wie Oostenrijk zegt denkt aan de Alpen. Maar óók snel vliedende beken, zich in de ondergaande zon spiegelde meren, uitgestrekte wouden, monumentale steden en schilderachtige bergdorpen bepalen mede het landschap. Edel herten en ander wild vallen hier nog regelmatig in hun natuurlijke omge ving te bewonderen. De wekelijkse „Platz" concerten, 'n wervelende blaasmuziekshow, stalen de harten van de kijkers in Darthuizen. De rillin gen liepen over de ruggen bij het zien van de door OAD chauffeurs feilloos genomen haarspeldbochten, de af dalingen langs stijle rotswanden en de oversteek van diepe dalen over ijselijk smalle bruggen. Men griezelde bij het zien van de capriolen der Drakenvlie- gers en men was stil van bewondering bij het aanschouwen van de 3600 ver gulde dakpannen van het wereldbe roemde Gouden Dak zoals aanwezig in de sfeervolle en levendigste stad van Ti rol, Innshruck. Toen de lichten in de zaal van Darthui zen weer aanflitsten waanden de aan wezigen zich in 'n andere wereld. Gelukkig zorgde 'n drankje van de Rabobank ervoor dat de omschakeling van droom naar werkelijkheid soepel verliep. Objectieve voorlichting werd zeker ge geven door de heer Ditshuizen toen hij zijn gehoor waarschuwde voor al te overtrokken verwachtingen. Wie b.v. meent voor weinig geld zich, de beken de en bij veel mensen beminde Hol- De reismedewerkster van de Rabo bank, Gabriëlle v.d. Heuvel, geeft in formatie aan een geïnteresseerde be zoekster landse maaltijd te kunnen laten voor schotelen, komt bedrogen uit. „Wel", aldus de heer Ditshuizen „zal waar mógelijk getracht worden waar dat gewenst wordt Hollandse ingrediënten aan de maaltijden toe te voegen". Tenslotte verwees de heer Ditshuizen naar de inmiddels welbekende deskun dige en objectieve voorlichting zoals die bij alle Rabobanken in den lande gegeven wordt. Dit was het moment voor de heer Hilhorst om als laatste deze avond het woord te voeren. Allereerst maakte hij enkele'aanwezigen gelukkig door hen de prijzen uit te reiken, die bij de in de pauze gehouden quiz behoorden. De 4e prijs ging naar mevr. A. v. Zijpveld uit de Groen van Prinsterstraat. De 3e prijs naar mevr. W. v.d. Hoed uit de Schaepmanstraat. De 2e prijs (aange boden door OAD) werd door Henny Buscher, woonachtig in de Weegbree- straat, weggesleept. De le prijs ten slotte werd gewonnen door onze plaats- genote mevr. Heytman, Hartweg 35 te Soest. Deze had als enige beide „Rabo bank vragen" goed beantwoord. 76 Jaar bestaat deze Soester Bank en 47 mensen trachten naar beste kunne de kliënten behulpzaam te zijn op allerlei gebied. Dat bij het overhandigen der prijzen aan de prijs winnaressen bbk 'n bloemenhulde werd gebracht en dat daarin bbk de heer Ditshuizen en mej. Gabrielle v.d.'Heuvel, die als reisme dewerkster van de bank deze avond mee had helpen organiseren, werden betrokken, maakte deze avond hele maal af. 'n Dankbaar applaus van de aanwezigen onderstreepte dit nog eens. Voorwaar 'n initiatief van de Rabobank, 'n vervolg zeker waardig! De weihouder van onderwijs, drs. G. A. W. G. A. Plomp, heeft vrijdagmiddag een werkgroep geïnstalleerd die zich iH-zig zal gaan houden met het opstel len van een medezeggensehapsregle- ment voor het openbaar onderwijs in Soest. Ook heeft de werkgroep tot taak hel coördineren van de werkzaamhe den op het terrein van de Medezeggen schap Onderwijs. De Wet Medezeggenschap Onderwijs is onlangs door de Kamer aangenomen, met als gevolg dat plaatselijk hierop moet worden ingespeeld. In de werkgroep hebben zitting na mens de Gemeenschappelijke School raad Openbaar Onderwijs de heer D. van Ernst, secretaris Schoolraad Open baar Onderwijs; namens de Vereni ging Openbaar Onderwijs mevrouw J. Kwant-van Tuil, bestuurslid van de Vereniging Openbaar Onderwijs; na mens het onderwijzend personeel kleu ter- en lager onderwijs de heer H. Timmer, onderwijzer aan de openbare lagere school Overhees; ais vertegen woordiger van het onderwijzend perso neel voortgezet onderwijs de heer J. W. de Gruyl, adj. directeur openbare Ma vo en namens dê gemeente de heren J. W. Veraar en A. G. den Daas van de al deling onderwijs. In zijn installatietoespraak ging de wethouder dieper in op het doel van het instellen van een Medezeggenschaps commissie die eigenlijk ook een ge schillencommissie kan zijn. Oamersfoört legt paal teuge Soest dn en die staad is un groeigemeengte. Daat het Den Haag ze zeker angeproatAk ut zo bekiekt, daan geleuf ik daat die zelluf- de grote boas, Soest het ange- weze as krimpdaarp, waant wullie motte met aallus in- krimpe. Ongze V.V.V. hiette vrogger „Soest Veuruut". Je mot niet gek kieke as ter voortemee un bord met „Soest achteruut" op ut daak vaan 't verkeers- huus stoat. Ik schrief aaltied over Soest. Daa's omtrent me vaak ewor- re. En noeng hek in de goate ekrege daat ongze bargemees- ter ok wellus ut gehannes zit noa te pluze. Ik ben baang daattie un stukkie kwoad op me is omdaa'k nog aal deris an de gaang ben met de plaan- ne die niet deur goan. Bie de onthulling vaan de nieuwe Procarfebriek zee ong ze burgevoader daatter op Soest veul zoake wèl deurgoan. En daat vin'k ok. Moar daan moewe wel effe vaaststelle daatter un groot verschil is tusse gemeengte- en paartike- liere plaanne. Ajje je eige boas ben, mojje aallus zelluf betoale. Moar un gemeengte mot klusse met de stuvers vaan de ongderdoane en daa's heul waat aangders. Awwe voortemee un nieuwe road kriege, daan komt ter licht un polletieke klub vaan hongdebezitters. Die wulle de hongdebelaasting aafschaaffe. Ak un gekke buu kriegt, hejje kaans daa'k doar- op stemt. En de vrouw ok, waant wullie hebbe ok zo'n beest. Aunoe um niet haadde kwaam ik laang niet zo veul op stroat. En daa's laastig in verbaand mettut gehannes. Licht komt ter daan un ge- meengteroad vaan heul aang- dere plumoage. Moar daan moewe wel goed uutkieke, waawwe doen. Bevobbeld geejn wethouwer uut de duve sport, waant daan vliege de cengte nog haarder vurt. De duunkikkers lieke me wel waat veur de post vaan ope- boare warke. Hewwe zo un overdekt zwembaad. De wet houwer veur 't miljeu aste- blieft niet uut de Staankwiek, waant daan houwe we geejn febriek meer over. Pliesie en verkeerszoake vaal- le in haande vaan un aafge- voardigde vaan de oannemers. Hejje kaans op un nieuw bero. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k nog veul meer in gedaachte het. Moar loa'k ut moar binne hou we, waant daan zouwe plaanne die niet deurgoan zellufs kom- me vaan HANNES VAAN DE NENG. Controle zwaarvervoer .Vorige week dinsdag werd dóór de politie controle gehouden op het zwaar wegvervoer. Er werden twintig vrachtwagens naar het terrein van de brandweerkazerne gebracht. Zes chauffeurs kregen een proces-verbaal en dal was voor ongeldige papieren, omberemde wielen, kromme en ge scheurde trekstangen, losse veerhand en overtreding van de rijtijdenwet. Een aanhanger werd uit het verkeer genomen voor reparatie. In de beukenfamilie vinden we ook verschillende vormen die voor aanplant in kleine tuinen in aan merking komen. De Fagus sylvatica „Purpureo Pendula" is bijvoorbeeld zo'n beuk. die door zijn geringe groei in tuinen met een beperkt opper vlak al gauw een plaatsje toe te bedelen valt. Deze rode treurbeuk wordt de laatste jaren veelal op hoogstam gekweekt. Het resultaat is een soort paraplu. De normale doorgaande treurvorm vraagt wat meer ruimte omdat deze in de hoogtegroei geen begrenzing kent. Doordat vooral in zijn jeugdja ren deze beuk traag groeit, duurt het tientallen jaren voor deze prachtboom de tuin uitgroeit. „Tagus sylvatica Rotundifolia" is ook zeker het vermelden waard. Dit is een boompje met een vrij smal opgaande groeiwijze en kleine ronde blaadjes ter grootte van een kwartje. Zeer karakteristiek is de peterseliebeuk of „Fagus sylvatica Asplenifolia" door zijh diep ingesneden blad. De Prunus of sierkersfamilie biedt ons een keus te over aan geschikte exemplaren. „P. serrulata Amano-garva" is door de smalle zuil vorm een graag geziene boom. Hij brengt het hoogte-element in de tuin zonder dat hij om ruimte vraagt. Populair is altijd nog de „P. triloba" of het aman delboompje, dat in massa's wordt gekweekt en verkocht. Deze bloeit al vlot en geeft na enkele jaren het leuke knot-effect, dat ontstaat door het jaarlijks kortsnoeien van de bloei. Dit snoeien is van belang voor een blijvende bloei, aangezien de struik alleen op eenjarig hout bloeit. Het amandelboompje is in stamhoogte van 60-80 en 120 cm. verkrijgbaar. Een leuke treurvorm is P subhurtella Pendula Rubra, een herfstbloeiende treurvorm, met rose- rode bloempjes. Dit boompje wordt meestal op 120 cm. entstam gekweekt. Met zacht weer in de herfst staat hij direkt na de bladval al te bloeien. De hoofdbloei weliswaar vindt net als bij zijn familie leden in het voorjaar plaats. Tenslotte een heel mooi wilgje dat niet over het hoofd gezien mag worden. Salix puperea Pendula. Wederom een treurvormp- je, heel fijn betakt met dunne bruinrode twijgjes. In het voorjaar verschijnen hierop heel kleine wilgkatjes. Gedurende de zomer heeft deze wilg smalle grijs groene blaadjes die hem ook dan de moeite waard maken. Het 'is overigens een prachtige tijd om eens aan wat tuinverfrissing te denken. Misschien geeft bovenstaande u wat ideeën.

Soester Courant | 1982 | | pagina 13