f» Meningen van Lezers* Klubkampioenen S.O.Soest-Atletiek bekend I Ruime schaatswinter - maar niet bij de groep koudsten T ax-f reeshops met sluiting bedreigd? Lente-bode op Prins Hendriksoord „Soest" weer gelijk ANWB wil meer toeristische aanlegplaatsen aan de Eem Accordeon Vereniging Musicorda in Gooiland i I A.8SS WEERD Met raad en daad ATLETIEK Weerpraatje: ZONDAGVOETBAL 17 ScicstiT Cnurant van woensdag 17 maart 1982 17 Op 24 maart, volgende week woensdag dus. zijn er verkiezingen voor de Pro vinciale Staten, dus ook voor de Pro vinciale Staten van Utrecht. U moet natuurlijk naar de stembus gaan. Maar waarom is dit zo natuurlijk? In de eerste plaats moeten we blij zijn dat we in een land leven waarin we de kans hebben om door middel van het uit brengen van onze stem invloed uit te oefenen op de regering van het landde provincie of de gemeente. Die invloed lijkt klein, maar kan groot zijn, als een flink deel van de bevolking iets wel of niet wilj Denkt U maar aan vier jaar geleden, toen een groot deel van de bevolking van Soest geen prijs stelde op een nieuw centrum. Het plan hiervoor werd dan ook bij de verkiezingen weg gestemd. In de tweede plaats is het nodig dat u uw stem uitbrengt voor een nieuwe Provinciale Staten, omdat die Staten de Eerste Kamer moeten kie zen. Het is voor een stabiel regerings beleid het beste indien de samenstel ling van de Eerste en de Tweede Kamer niet teveel uiteenlopen. Als u dus uw stem hebt uitgebracht voor de verkiezing van de Tweede Kamer, moet u het ook doen voor de provinciale Staten, want dan kiest u indirekjt de Eerste Kamer. De belangrijkste reden om te gaan stemmen is echter dat u een provin ciaal bestuur krijgt dat in staat is de problemen, die men niet alleen lande lijk. mgar ook provinciaal en gemeen telijk tegenkomt, met beleid tegemoet kan treden. Dit is op het ogenblik niet gemakkelijk. Bij de provincie moet, net als overal, bezuinigd worden. Er moeten dus keuzes gemaakt worden, die mat prettig zijn, maar die niet vermenen kunnen worden. Voor het maken van die keuzes, probeert iedere politiek^ partij zijn eigen regels op te stellen, i De Partij van de Arbeid en de PPR, die in deze provincie staten samenwer ken. hebben als belangrijkste uitgangs punten, |dat de bezuinigingen geen ar beidsplaatsen mogen kosten, want de werkgelegenheid staat hoog op het vuorkeiirslijstje. Verder'dient men er erg op te letten voor wie de maatregelen gemaakt worden. Bij de maatregelen die spe ciaal getroffen zijn om mensen, die dat nodig hiebben, een steuntje in de rug te geven, moet men speciaal goed oppas sen als daarop bezuinigd moet worden. De P.v.d.A/PPR heeft ais verkiezings motto: ..Werken aan wonen en wel zijn". Proberen om de werkgelegen heid, waar mogelijk, in stand te hou den, aandringen op het bouwen van die woningen waaraan behoefte bestaat, zoals woningen voor 1 en 2 persoons- huishaudens en bejaarden, tevens meer aandacht besteden aan het bou wen van betaalbare huurwoningen, de welzijnsvoorzieningen behouden voor mensen, die in onze maatschappelijk een achterstand hebben. Ziehier de be langrijkste punten, waar PvdA/PPR voor blijft werken, zoals ze dat ook in de afgelopen vier jaar heeft gedaan. Tenslotte is er nog een heel belangrijke sektor, waarin de Provinciale Staten veel werk verzet, n.1. het milieubeheer. Indien er bodemverontreiniging op- tieedt, moet de technische staf van de provincie dit onderzoeken. Het opper vlaktewater wordt onder toezicht van de provincie gereinigd (er zwemt nu weer vis in de Eem Ook de luchtverontreiniging dient steeds de volle aandacht te krijgen. De provincie is verder druk bezig met het zoeken naar een oplossing voor het huisvuil probleem. Op deze belangrijke milieusektor wil len de PvdA/PPR niet of weinig be zuinigen, want een goed milieu is een groot welzijn voor de hele bevolking. Om al de gestelde problemen te kunnen aanpakken moeten PvdA/PPR de plaats blijven innemen die zij tot nu toe in de provinciale staten heeft gehad. Ga dus stemmen en stemt lijst 2. PvdA afd. Soest/Soesterberg. m Er ligt een Constant ringenboekje voor je klaar met meer dan 150 modellen. Gratis! 1 APRIL Ik hoorde van bereisde mensen, dat in andere landen ook april grappen worden gelanceerd. Toch heb ben ze daar nooit van Alva en zijn Bri(e)l gehoord. Hoe komen zij er dan toe? Antwoord: Dat de inneming van Den Briel door de Watergeuzen toevallig op de eerste april plaatsvond, heeft niets te maken met het toen reeds internatio nale gebruik om elkaar op of om- streeks die dag voor de gek te houden. In de gehele indo-germaanse wereld kent men de aprilgrap, maar in het ene land zijn er wat meer gebruikers van dan in het andere. De Vlamingen noemen het ..Verzenderkensdag". om dat zij iemand ergens naar toe zenden voor een onmogelijke boodschap. In Duitsland heet het ..Narrentag" naar de nar. Beetgenomen Fransen worden spottend ..poisson d'avrir' april- vis) gescholden. In Engels sprekende landen, dus ook Noord-Amerika, Australië en Nieuw-Zeeland, heet l april ..Allfoolsday" (de dag van alle gekken). Waar het gebruik vandaan komt? Het is letterlijk zo oud als de weg naar Rome, want de Romeinen hielden elkaar al voor het lapje op ..Quirinalia", hun narrenfeest gewijd aan Romulus. Dat was de legendari sche stichter van Rome, die de Stabijn- se maagden roofde. Zijn feest werd lang vóór het jaar nul op 17 februari gevierd. LIJMVLEK Mijn dochter kreeg een lelijke vlek in haar jurk, toen zij met synthetische lijm een aantal scherven aan elkaar plakte. Hoe krijg ik die eruit? Antwoord: U schrijft er niet precies bij welke lijm zij gebruikte en van welke stof die jurk gemaakt was. Maar u hebt het al met wasbenzine, aceton, tri en spiritus geprobeerd. Dan blijft er al leen het paardemiddel benzol over. Denk erom, dat is erg brandgevaar lijk f Pas het buiten toe, vèr van waak- vlammetjes en rookgerei. Ga eerst op een onopvallend plekje na, of het vlek ken of bijv. kleurverandering geeft. De behandelde plaatsen goed nawrijven met een droge doek. MINIATUUR-WAS - Ik heb een oude letterkast vol zilveren miniatuurtjes, maar die zijn langzamerhand erg vies geworden. Hoe krijgt ik dat zilverwerk schoon? Antwoord: Reinig ze als uw zilveren sieraden met een zacht penseel of een langharige tandenborstel, na de voor werpen even in warm water te hebben gedompeld, waarin u wat zelfwerkend waspoeder hebt opgelost uit een pak zoals u ook voor uw wasautomaat ge bruikt. SPORT De atletiekvereniging S.O.Soest hield afgelopen zondag in de Korte Duinen haar veldloopkampioenschappen. Daarnaast werd een prestatieloop on der de naam Zevenspar gehouden. Hierbij had men de keus uit de 2, 4 of 8 km. Ruim 200 trimmers, joggers en andere lopers deden hieraan mee. Een specia Ie „Zevensparloop-medaille" was de beloning. Voor de klubkam- pioensehappen hadden veel atleten in geschreven. Vergezeld door hun ouders, en andere bekenden werd het een waar atletiekfestijn. Kampioen bij de jongens pupillen A werd Dick v.d. Broek door de 1000 m. in 6.20 af te leggen. Tweede werd hier Kasper Moree in 6.24 en derde J. Jaap v. Beest in 6.35. Bij de jongens pupil len B werd Brit Gijtenbeek op de 1000 m. Ie 6.55 gevolgd door Sjoerd Ammer- laan in 7.53. De jongens D moesten 2000 m. afleg gen. Winnaar werd hier Arnold Vonk in 7.18; 2e Angelo v. Leijenhorst in 7.37 en 3e Christiaan Vonk in 7.41. 2000 meter moest ook gelopen worden door de jongens C. Kampioen werd hier Bas van Os in 7.06. Tweede werd hier Eelco Moree in 7.24 en derde Dennis Esselman in 7.27. Esther v.d. Bolt werd winnaar bij de 1000 m. meisjes D in 6.35, met op de tweede plaats Angëlique van Oostrum in 6.45 en op de derde plaats Maartje Wevers in 7.22. De 1000 m. meisjes C werd een zege voor Carolien Hilhorst in 6.58. Hier werd 2e Esther Balvers in 7.03 en 3e Marion v.d. Broek in 7.11 Gisela v. Kou wen won bij de meisjes B. De deelnemers aan de Zevenspar-loop; de afsluiting van de atletiek klubkam- pioenschappen van S.O. Soest Zij liep de 2000 m. in 9.01. Tweede werd hier Joselte Aikema in 9.20. Jan-Wil lem werd klubkampioen bij de jongens A. De 4000 m. werd door hem afgelegd in 15.10. De heren moesten 9000 meter afleggen. Hier werd Ed Hardeman kampioen in 34.52. Op de tweede plaats eindigde Joop v. Leijenhorst in 35.36 en derde werd Harry van Brummelen in 38.09. De speciale klubkampioen-medailles wei den 's avonds tijdens een gezamen lijke maaltijd in de kantine op het sportcomplex Bosstraat door de voor zitter van S.O.Soest-atletiek Ren'e van Zee uitgereikt. Toen wij maandag 1 maart de ba lans van deze winter opmaakten, bleek dat het weliswaar geen echte koude of strenge winter is geworden, waar het tot half januari nog op leek, maar wel een winter met meer zon dan nor maal en met drie perioden met vorst. De eerste periode, die geheel in het teken van lage druk stond, duurde drie weken, de tweede met veel zon in de eerste januarihelft bijna twee we ken en de derde was kort en daarvan profiteerde men niet allen in Assen bij de wereldkampioenschappen op de schaats, maar ook bij de buitengebeur tenissen rond de carnavalsoptochten. De vorstperiode in december was me teorologisch gezien wat bijzonder, want deze speelde zich voortdurend af in zeer lage luchtdruk, waarbij de de pressies aan de lopende band zuide lijk van ons passeerden en daarbij voortdurend een koude noord tot ooste lijke stroming in stand hielden. De gemiddelde luchtdruk van ruim 750 mm (1000 mb) met het zeer lage minimum van januari 1915, het laag ste van deze eeuw. Zowel in januari als tijdens de derde vorstperiode in februari kenmerkte de situatie zich toen juist door bijzonder zonnig weer en mede daardoor zal deze winter flink boven het normale aantal uren zon uit de bus komen. Veel schaatsdagen Vooral in januari lukte het om van Ter schelling tot in Zeeuws Vlaanderen enige dagen te schaatsen bij bijzonder zonnig en fraai winterweer. Zo'n vorst periode zou je als weerkundige de schaatsers graag elke winter geduren de een paar weken gunnen. Tot een Elfstedentocht kwam het met, daarvoor haakte de tweede vorstperio de tot half januari even te snel af. Had het nog .een week overwegend matig gevroren, dan zou het zeker zijn gelukt. Februari heeft ons in het midden van de maand ook verrast met enkele „Een buitenkansje"... „Alles tegen weggeefprijzen"... Welke consument kan aan dergelijke kreten weerstand bieden? Iedereen is tuk op koopjes en het is dan ook niet verwonderlijk dat discountwinkels, dumpzaken, en tax-freeshops momenteel gouden tijden beleven. Toch hebben de overheden het niet erg op met dit soort winkels omdat ze de concurrentie verstoren en het economische even wicht bedreigen. Maar er valt weinig tegen te doen: de consument is gewend geraakt aan afslagprijzen, reclame-aanbiedingen en zelfs belastingvrije produkten. Vooral nu de gemiddelde huishoud beurs door de economische crisis aan zienlijk is geslonken, zullen weinigen bereid zijn van deze voorrechten af te zien. Maar niet alle consumenten kun nen van deze voordelen profiteren. Tax-freeshops bijvoorbeeld zijn alleen op luchthavens en internationale boot- lijnen te vinden. Hoewel vele toeris ten per vliegtuig reizen en het aantal zakenreizen toeneemt, zijn er toch vele mensen die nooit het vliegtuig nemen of hun land verlaten. Deze mensen kun nen dus nooit hun voordeel doen met belastingvrije artikelen. Sinds enkele maanden wordt er op Europees niveau druk over de tax freeshops gediscussieerd. In juli 1981 heeft het Europese Hof van Justitie na een klacht van Duitse handelaren een arrest gewezen waarmee een einde kwam aan de zogeheten ..boterboten" (zie Eurofocus 27/81). Op deze boten konden passagiers uit Nederland of de Bondsrepubliek Duitsland tochten maken in de internationale wateren waar zij een reeks belastingvrije en dus goedkope produkten (en niet al leen boter) konden kopen. Hoewel de boterbootpraktijken in strijd zijn met de wetgeving van de Gemeenschap weigert de Duitse regering de boter boten het uitvaren te beletten zolang het internationale tax-freeshopsys- teem niet herzien wordt. De lucht en scheepvaartmaatschappijen heb ben van hun kant laten weten dat zij hun tarieven zuilen moeten verhogen als de tax-freeshops worden opgehe ven. De Europese Commissie laat zich ech ter niet op haar kop zitten. Zij heeft onlangs aangekondigd dat zij er bij de Duitse regering op aan zal dringen het arrest van het Hof van Justitie toe te passen. Zij bracht in herinne ring dat de .-Lid-Staten verplicht zijn douanerechten en andere accijnzen te heffen op alle produkten die uit derde landen worden ingevoerd. De prijzen van de tax-freeshops blijven deson danks laag omdat zij van luxebelasting zijn vrijgesteld. In de komende maanden zullen er over deze netelige zaak nieuwe voorstellen worden ingediend. vroege lentedagen, waarbij standen van 12 tot 14 graden werden bereikt. Sommigen zagen het voorjaar al hele maal doorgebroken, maar dat was te voorbarig. Kievitten vlogen rond, de ooievaar was gezien en de merel zong, maar het was te vroeg. Het gebeurt een enkele keer, al is het zeer onaangenaam, dat de lentemaand maart kouder verloopt dan februari. In de laatste 130 jaar is dat zes keer voorgekomen. Een paar voorbeelden. Aantal vorstdagen in februari en in maart: in 1937: 5 en 15; 1958: 13 en 19; in 1971: 12 en 21. In bijvoorbeeld februari 1941 kwam het kwik in De Bilt in februari niet lager dan -7 graden, maar in de eerste week van maart nog even tot -14 gra den. Zulke onaangename verrassingen zijn allerminst welkom. Verleden jaar was het voorjaar erg vroeg, mede door zeer hoge nachttemperaturen in maart, maar ook toen kregen wij nog weer even een korte koudegolf met een laag sneeuw op... 23 april! Viering van de basisgroep Baarn-Soest Onder de titel: „De bijl aan de wor tel?" houdt de basisgroep Baarn-Soest aanstaande zondag, 21 maart, weer een viering. Centraal in deze viering staat de posi tie van de basisbeweging ten opzichte van de gevestigde kerken. Heeft de basisbeweging radicaal gebroken met deze kerken of gaat het om een „uitlo per aan dezelfde stronk?" De viering wordt genouuen in ue auia van het Griftlandcollege aan de Noor- de rweg op zondag 21 maart, aanvang 10.30 uur. Kinderoppas aanwezig. Voor inlichtingen: Tineke Dorr of Wim Kouwenhoven, tel. 11859. Wie daar oog voor heeft, heeft allang gezien dat de lente in aantocht is. Er zijn al heel wat lammetjes geboren bij voorbeeld en de crocussen bloeien dat het een lieve lust is. Toch mogen de vier lammetjes die in de nacht van zondag op maandag op Prins Hendriksoord aan de Soestdij- kerweg het levenslicht zagen, wel even wat extra aandacht hebben. Hun ouders zijn van het Hamshire-ras en het echtpaar verblijft al zo'n veer tien jaar op Prins Hendriksoord. In die jaren heeft de moeder enkele malen voor nakomelingen gezorgd; meestal drielingen. Nu voor het eerst is het een vierling geworden en dat is toch wel uniek. De dracht is vermoedelijk niet meegevallen, want de moeder laat het wat de melkvoorziening betreft dit keer afweten. De staf van Prins Hen driksoord zorgt nu voor flessenvoe- ding. Het zijn drie rammetjes en een ooitje, die bij de geboorte bijna zwart zijn. Na enkele weken al wordt de vacht lichter en de wui wuidi i.z.t. praktisch wit. Wat het Hamshire-ras van andere onderscheidt is dat de schapen een zwarte snuit, poten en oren houden. Daaraan kan men ze herkennen. Friese avond in 't Spant Ter afsluiting van het winterseizoen organiseert de Friese Vereniging voor Gooi-Noord ,,It Pompebled" op zater dag 27 maart een Friese avond in de schouwzaal van 't Spant te Bussum. Deze avond zal het Friese toneelgezel schap uit Grouw het avondvullende stuk „Kiezzige Kronkels" (kieskeurige kronkels) uitvoeren. Het is een blij spel, bewerkt door Piet van der Zee, dat onder regie van Romke Toering buiten het „Heitelan" reeds negen tien maal met veel sukses opgevoerd is. Tijdens de pauze wordt een verlo ting gehouden en de avond wordt be sloten met een groot bal. De voorstel ling begint om 20.00 uur; kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar. Auto bekrast Een aan de Molenstraat geparkeerde personenauto werd door een onbeken de vandaal bekrast. Een schadepost van 600 gulden. 693 Winter wandelaars Aun de 20e Winterserie, bestaande uit een viertal wandelingen, welke onder auspiciën van de Sticht Gooise Wandel sport Bond (SGWB) door de wandel sport ereniging Olympia werd geor ganiseerd, hebben in totaal 693 wande laars meegedaan. Dit aantal betekent een vermindering want in het seizoen 1980/1981 bedroeg het deelnemersaantal 895. Helaas waren de weergoden Olympia minder gunstig gezind. De eerste wan deltocht op zaterdag 28 november 1981 trok slechts 97 mensen naar Soest, legen vorig jaar 197. De regen hield veel mensen thuis. Op 9 januari was het iets beter weer, doch de kou was er de oorzaak van dat hel aantal wandelliefhebbers niet ver der steeg dan tot 124 (v.j. 250). De laatste dag van januari was het aantal weer op niveau 222 (v.j. 260) en zater dag 6 maart verschenen er 250 wande laars (v.j. 188) aan de start voor een straat/bosparkoers van 5,10 of 15 kilo meter lengte. Zaterdag 28 augustus organiseert Olympia haar Jubileum Paleis Soest- dijk-wandeltocht. Hoofdrol voor doelman Fep Kamphorst en aanvaller Ton Wolfsen In de derde uitwedstrijd die „Soest" afwerkte is het de Soestenaren weer niet gelukt om de volle winst binnen te halen. Achteraf bezien was het gelijke spel in Amsterdam verdiend en omdat het een uitwedstrijd was kon trainer Jan van Renswouw toch een redelijke te vredenheid opbrengen. In het polderlandschap aan de rand van Amsterdam stond een forse wind, bij storm af, van cornervlag tot cor- nervlag diagonaal over het zwaar be speelbare zachte veld. Er was dan ook geen zinnige suppor ter, (er waren weer veel meer Soest- supporters dan Amsterdamse suppor ters) die een goede voetbalmatch ver wachtten. Op alles voorbereid bekeek men scep tisch de eerste wapenfeiten. Bij Soest was Arjan Schipperen met vakantie, een gegeven feit waar wei nig mensen vrede mee hadden. John Walrave was zijn vervanger. Op rechts stond jeugdspeler Ton Wolfsen in de basis. Hij verving de helaas uit vorm zijnde Huub Koppel. Al heel snel na het beginsignaal werd duidelijk wie bij Soest de uitblinkers zouden worden. De eerste de beste aan val van Amino mondde uit in een draaiende inswinger die doelman Eep Kamphorst „klem" ving. Direkt daarop een zeer fraaie uitval via Mar tin Langbroek op Ton Wolfsen die al z'n talent in de strijd wierp. Richard Visee, nog lang niet op z'n niveau, maar ijverig als altijd, stuitte op doelman van Blanken en aan de andere kant is Johan Staal het grote struikelblok van de Amsterdamse aan vallers. De ploegen houden elkaar lang in even wicht hoewel Soest gesteund door de wind het wat makkelijker had. Na ruim een half uur was Soest steeds op de Amsterdamse helft te vinden. Een een-twee tussen Richard Visee en Ton Wolfsen werd in eerste instantie gestopt door doelman den Blanken. De attente Martin Langbroek trok de bal scherp voor maar alle Soest-voor- waartsen keken toe hoe de bal langs ging- Tot aan de rust was Soest de sterke re maar Ton Wolfsen zag zijn akties niet voldoende ondersteund. Rust 0-0. Na rust was de niet imponerende John Walrave vervangen door een andere jeugdig talent: StanUyland. Hij dwong na rust meer bewondering af en met de wind tegen was zijn technische spel met de bal aan de voet danig van in vloed. Al heel snel kreeg Ton Wolfsen een unieke kans om Soest op een op dat moment verdiende voorsprong te zet ten. Hij vond doelman van Blanken op z'n weg die, welliswaar ten koste van een lichte blessure redden kon. Martin Langbroek die defensief vooral Arjan Schipperen niet kon doen verge ten strooide op routine toch kwistig met passes waarop de snelle Ton Wolf sen gevaarlijk kon worden. Hij kon z'n foutje van vlak na rust goedmaken op zo'n pass, passeerde handig twee man en belaagd door twee andere Amster dammers verrastte hij doelman van Blanken in de korte hoek. Een fraaie goal. En op dat moment nog steeds verdiend voor Soest. 0-1. w.'on waren de Amsterdammers aan geslagen. Een fraaie uitval van Soest mondde uit in het terugkoppen van Martin Lang broek op de toestormende Richard Vi see. Een fluitsignaal onderbrak deze kans. Een fluitsignaal van de door veel kom- mentaar geïrriteerd geraakte scheids rechter Vermeulen die iets van duwen had gezien. Daarna kreeg Animo, ineens beseffen de dat ze achter stonden haast, en men drong de Soest-ploeg gesteund door de wind, die het uit verdedigers van de Soesters onmogelijk maakte, in eigen strafschopgebied terug. In eerste instantie kon Johan Staal gesteund door z'n secondanten John de Jong en Peter van de Berg het nog wel klaren maar toen de Amsterdammers het wijselijk van afstand gingen pro beren had Johan alle hulp van een tot grote hoogte groeiende Eep Kamp horst nodig. Na een klein half uur werd Richard Visee door Huub Koppel vervangen maar Huub bleek lang niet zoveel in zet te kunnen opbrengen als Richard zodat deze wissel ook geen resultaten opleverde. In de slotfase van de wedstrijd, waar in de Amsterdammers het windvoor- deel met komblnatiespel over de grond veel beter verstonden dan de Soesters vóór de rust, drong Animo Soest ge heel in de verdediging. Om een futiliteit floot scheidsrechter Vermeulen, vriend en vijand verba zend voor indirekte vrije trap voor Animo. Blanker nam deze indirekte vrije trap ineens en al weer vriend en vijand verrassend had scheidsrech ter Vermeulen een „aanraking" ge- konstateerd zodat volgens hem de bal niet direkt maar toch indirekt in het Soester doel vloog. 1-1. Na Ton Wolfsen eiste doelman Kamp horst in de slotfase zijn aandeel als uitblinker op. Een paar zeer fraaie reddingen op schoten uit de tweede lijn waren zijn bijdrage aan deze niet op erg hoog peil staande maar toch redelijke partij voetbal. Zondag aanstaande eindelijk eens een thuiswedstrijd voor Soest. Er zal trainer Jan van Renswouw er alles aan gelegen zijn om nu eens twee punten in de wacht te slepen. Het zal echter tegen een stug en vrij fors spelend T.O.G. niet meevallen, temeer daar T.O.G. afgelopen zondag koploper Baarn een doelpuntloos ge lijk spel afdwong. Toch geloven we dat de Soester jon gens, verbeten zullen vechten om uit de gevarenzone te komen en eindelijk de lang verwachte overwinning in de wacht te zullen slepen. Het is wel te hopen dat vrouwe Fortuna die Soest de laatste weken wat ontrouw is geweest dit keer op Soester schoeisel loopt. Het tweede dat de-laatste tijd goed presteert, speelt de belangrijke wed strijden om half 12 tegen Elinkwijk 3, één van de konkurrenten van het lei dende Soest 2. Baarn 13-19 Sp.Zuid 14-13 De El./SDC 14-19 TOG 13-11 Amstelland 14-17 SO Soest 13-11 Rapiditas 14-15 Animo 14-11 Uithoorn 14-14 ASV/Ars. 14-10 Spcl.Or. 13-13 KBV 14-10 Alhoewel de ANWB een Beheersregle ment voor de Eem, met het oog op natuur- en landschapsbescherming be langrijk vindt, is men het niet eens met de beperkingen die daarin aan de waterrecreanten worden opgelegd. Het aantal toeristische aanlegplaatsen wordt onvoldoende gevonden en ook heeft de ANWB er bezwaar tegen dat het verboden wordt een vaartuig onbe heerd te laten liggen op een aanleg plaats. De Eem is een belangrijk recreatief vaarwater, zegt de Koninklijke Neder landse Toeristenbond ANWB in de brief aan Gedeputeerde Staten van Utrecht. Het blijkt ondermeer uit het aantal recreatievaartuigen dat jaar lijks de Eembrug te Eembrugge pas seert. Expositie in Baarn over afsluiting Zuiderzee In Kasteel Groeneveld te Baarn orga niseert de Historische Kring „Baerne" een expositie over „De Eem en Eem brugge". Juist dit gedeelte van Baarn heeft door de eeuwen heen het meest van het Zuiderzee-water te lijden gehad. Op deze tentoonstelling zullen tal van voorwerpen, afbeeldingen en krante- berichten te zien zijn, die betrekking hebben op de historie van dit gebied en de ondervonden wateroverlast. De tentoonstelling in het koetshuis van Kasteel Groeneveld is geopend van vrijdag 26 maart tot en met zondag 28 maart en in het weekend van zaterdag 3- en zondag 4 april van 11.00 tot 17.00 uur. In de tussen liggende week bestaat er gelegenheid voor groepsbezoek in overleg met mevrouw J. v.d. Brink, telefoon 02154-20161. De toegang is vrij. de Eembrug te Eembrugge passeert. In 1979 bedroeg dit aantal 10.163 passa ges. Voor hen zijn de officiële ligplaat sen, die over het algemeen verhuurd zijn, over het algemeen taboe en reste ren enkele andere aanlegplaatsen zo als door G.S. in het beheersreglement zijn aangegeven. Het gaat in feite om slechts twee aan legplaatsen waarvan men op een slechts gedurende drie uren zijn boot mag laten liggen (Eemdijk), zodat er maar één voor het overnachten van passanten gebruikt kan worden. „Het is duidelijk dat, gezien het re creatieve belang en intensieve gebruik van dit water,'het aantal toeristische aanlegplaatsen, zoals aangegeven op de kaarten van het reglement, onvol doende is", aldus de brief. Verwacht wordt dat het zal leiden tot overtredingen van het aanlegverbod, zodat kans bestaat dat de waterre creanten aanleggen op plaatsen waar het uil het oogpunt van natuur- en land- schapsschoon ongewenst is. Men vraagt eerst een onderzoek in te stellen naar de behoefte aan aanleg plaatsen alvorens het beheersregle ment in te voeren. Wat het verbod om een vaartuig onbeheerd te laten liggen betreft, vraagt de ANWB de bepaling te wijzigen in: „Het is verboden een vaartuig langer dan drie uren achter een onbeheerd te laten liggen op een aanlegplaats". Watersporters hebben dan de mogelijkheid om inkopen te doen en kennis te nemen van de om geving. Tenslotte vraagt de ANWB ook voor de oeverrecreanten wat meer ruimte te scheppen. Er moet juist voor hen meer aanbod komen van vrije oevers. Ge steld wordt ook dat het jaagpad niet onder het verbod tot betreding en afmering zou moeten vallen. Zaterdag 27 maart a.s. geeft Accor deon Vereniging Musicorda haar jaarlijks concert in Theater Gooiland te Hilversum. Deze Hilversumse ver eniging bestaat uit 3 orkesten, te we ten het A-B- en C-orkest. De jongsten zijn plm. 7 jaar oud. Musicorda heeft leden uit de gehele regio, dus ook uit Soest. De leiding van deze orkesten is in handen van de heer W. Becker. Er zullen werken gespeeld worden van o.a.: Alfons Holzschuh, Adolf Götz, Frans von Suppé en Curt Mahr. Eduard Hagestetn zal op deze avond enige Nederlandse luisterliedjes zin gen. De aanvang is 20.00 uur en de zaal is om 19.30 uur open. Na afloop van het concert is er bal na tot ongeveer 02.00. uur met medewerking van het Combo Frans van de Vaart. Kaarten a 5,- zijn in Soest verkrijg baar bij R. van Kooi, Weegbreestraat 75, telefoon 16516 (graag tussen 18.30 en 19.30 uur) en op 27 maart 's avonds aan de zaal.

Soester Courant | 1982 | | pagina 17