Voorlopig standpunt G.S. teleurstellend voor gemeentebestuur l!9 Fusie ziekenhuis: m lemii Reisbureau Gerth M mtttstmijsiMis mr isjE ZIEKE! EES 29789 Handtekeningen in Utrecht aangeboden ZHWUIB Uitverkoop grond begonnen Canada met Wardair Voordelig retourtje §jys ojiy sL SIICITIIi Rib- karbonade Sathésaus Steradent tabletten Roomboter Kriel- aardappelen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Woensdag 17 maart 1982 60e jaargang no. 29 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag ifmr Het gemeentebestuur is ernstig teleurgesteld in het standpunt dat Gedepu teerde Staten van Utrecht hebben ingenomen inzake de toekomstige zieken huissituatie in de regio Amersfoort en in bijzonderheid ten aanzien van de ge meenten Baarn en Soest. „Gelet op de door de minister gehanteerde criteria en de nog steeds verslech terende financieel-economische situatie vrezen wij, dat uw standpunt ten aan zien van een nieuwbouw fusieziekenhuis Baarn/Soest in feite neerkomt op een negatief advies aan de minister", aldus burgemeester en wethouders in een brief aan G.S. In de brief wordt G.S. verweten, dat het college met voorbijzien van alles wat voor de inwoners van de twee gemeenten hoogst belangrijk is, gewoon een plei dooi opbouwt voor handhaving en uitbreiding van het Amersfoortse zieken huis De Lichtenberg. Gesteld wordt dat het door G.S. met de mond beleden beleidsvoornemen „zo goed mogelijk spreiding van gezondheidsvoorzieningen over de regio" door het voorlopig standpunt onderuit gehaald wordt. Er blijft niets van over en het lijkt er op dat alles gedaan wordt om toch vooral het ziekenhuis De Lichtenberg een belangrijkere functie in het geheel te geven; het ziekenhuis dat volgens de Provinciale Raad voor de volksgezondheid in de toekofnst eigenlijk verplaatst moet worden naar Amersfoort-Noord omdat de huidige behuizing nu eigenlijk al niet meer aan de eisen des tijd voldoet. Het gemeentebestuur van Soest rafelt in een uitgebreide brief aan Gedepu teerde Staten het „voorlopige stand punt" geheel uiteen. Opvallend is dat het provinciaal college zich blijkbaar niets aantrekt van al haar eigen advies colleges (provinciale Raad - Stuur groep-Ziekenfonds A en O- Overleg orgaan Utrecht Oost/N.W. Veluwe) en zondermeer aanstuurt op een regio nale grootschalige ziekenhuisvoorzie ning en dan voornamelijk ten gunste van De Lichtenberg. De algemene indruk van b. en w. van Soest is dat G.S. ondanks de geformu leerde uitgangspunten, in feite voor standers is van geconcentreerde zie kenhuisvoorzieningen en dat er ten aanzien van een nieuwbouw fusiezie kenhuis Baarn/Soest een negatief ad vies aan de minister voorbereid wordt. B. en VV. van Soest wijzen er op dat G.S. door het aantal bedden voor dat fusieziekenhuis op 180 te brengen, be zig is met een rigoureuze beleidsom buiging. iets waarvan G.S. zelf zegt géén voorstander te zijn. Het Soester gemeentebestuur is daar entegen van mening dat zelfs een aan tal van 225 bedden reëel te verde digen is. G.S. streeft volgens het Roester ge meentebestuur naar een „voortijdige dood" van de ziekenhuisvoorziening in Baarn en Soest door enerzijds het beddenaantal voor deze gemeente reeds in 1990 teruggebracht te willen zien tot 180 (op twee lokatiesl en Glaasje -op rijders Ook in het afgelopen weekend kregen diverse autobestuurders een rijverbod als gevolg van drankgebruik. Op de Stadhouderslaan liep een 22-jarige autobestuurder tegen de lamp. Hetzelf de lot trof een 21-jarige automobilist op de Steenhoffstraateen 22-jarige auto bestuurder op de Koninginnelaan en een 19-jarige autorijder op de Nieuwe- weg. De laatste kreeg nog een extra bon omdat hij geen geldig rijbewijs kon tonen. Inbrekers blijven hun slag slaan Ook in het afgelopen week hebben inbrekers in Soest op diverse plaatsen hun slag geslagen. Uit de kassa van een garagebedrijf aan de Rademaker- straat te Soesterberg namen zij 190 gulden weg. Uil de hal van een flat aan de Johannes Poslstraat werd een plantenbak gesto len waarde 90 gulden. Uit een kluis van Restaurant ,,'t Zwaantje" te Soesterberg haalden in brekers 3800 gulden aan contanten weg. Meegenomen werden ook drie jubileummunten en een messing leg penning. Van een aan de Willem Speelmanhof geparkeerde personenauto werd de jalouzie gedemonteerd; een strop van 190 gulden. Uit de garderobe van het ziekenhuis Zonnegloren werd een portemonnee met 150 gulden ontvreemd. anderzijds het bouwjaar voor het nieuwe ziekenhuis te stellen op 1995. „Wij kunnen ons niet voorstellen dat het mogelijk is een ziekenhuis met 180 bedden, verdeeld over twee loka- ties. te exploiteren, zonder dat de belangen van de volksgezondheid daar bij zeer ernstig geschaad worden. Bo vendien is een dergelijke oplossing inefficiënt door extra hoge kosten qua huisvesting van outillage en perso neel", aldus de brief van het Soester gemeentebestuur. G.S. wordt ook verweten geen enkele rekening te houden met het aspect van de directe- en indirecte werkgelegen heid. De werkgelegenheid van 600 mensen komt op de tocht te staan en dat is voor de mensen zelf een ramp en voor de gemeenten Baarn en Soest een kwantitatief- maar ook kwalitatief verlies. En daabij komt dan nog de werkgelegenheid die verband houdt met dienstverlening aan het ziekenhuis door derden. Bejaarden Het gemeentebestuur wijst op het feit dat de in Soest en Baarn wonende bejaarden (volgens de PPD-prognose maken Jij in 1990 14% van de bevol king uit) door de intentie van het G.S.-beleid (geconcentreerde-groot- schalige ziekenhuisvoorzieningen) het wel extra zwaar te verduren krijgen. Bejaarden wil men zolang mogelijk zelfstandig laten wonen en dat impli ceert dat de toelatingseisen drem pels voor opname in bejaardenoorden en verpleeghuizen zijn verhoogd. Maar gelijktijdig is er een tekort aan verpleeghuisbedden en neemt ook, door overheidsmaatregelen, het aan tal verpleegbedden in bejaardenoor den af. En daar bovenop wordt ook nog eens in de sector thuishulpverlening bezui nigd. Juist door de onvoldoende thuis hulp en het tekort aan verpleegbed den in bejaardenoorden en verpleeg huizen, valt te vrezen dat het aantal thuiswonende bejaarden „éérder en langer" dan strikt nodig is in een zie kenhuis zal worden opgenomen. Kinderen B. en W. noemen het teleurstellend dat G.S. zonder motivering kinderge neeskunde niet tot het essentiële func tiepakket van een basisziekenhuis re kent. „Verloskunde in het ziekenhuis is ondenkbaar zónder kindergeneeskun de", aldus b. en w. van Soest in de brief. Een deputatie uit de Stuurgroep Actie Behoud Ziekenhuisvoorziening Baarn/ Soest, bestaande uit de dames Vromen en Blommers en de heren Kleiberg en Dokter, hebben maandagmiddag 29.789 handtekeningen aan gedeputeer de mevrouw mr. C. Venzelaar-de Boer overhandigd. Daarbij waren er liefst 830 uit de gemeente Bunschoten. In zijn toespraakje vestigde de heer Kleiberg de aandacht op deze onverwachte steun. „In de gemeente Bunschoten wonen blijkbaar velen die gaarne van de ziekenhuisvoorziening in Baarn ge bruik maken", aldus de heer Kleiberg. Hij benadrukte ook het drukke ge bruik dat van de poliklinieken in de beide ziekenhuizen gemaakt wordt (ca. 100.000 bezoekers per jaar). De heer Kleiberg wees op het grote enthousiasme onder de bevolking voor deze handtekeningaktie en het feit dat slechts zelden het doel van de aktie uiteengezet behoefde te worden en dat weigeringen heel sporadisch voorkwa men. „Met de aanbieding van deze 29789 handtekeningen zien wij het commen taar van de Baarnse en Soester be volking op het door u ingenomen voor lopige standpunt, dat veel onrust heeft veroorzaakt doordat het beddenaantal van 180 zoveel afwijkt van de lande lijke voorschriften voor een nieuw- bouwziekenhuis, als heel duidelijk ge geven". aldus de heer Kleiberg. Hij beloofde overigens daar op de komende hoorzitting op 1 april in het stadhuis van Amersfoort, nader op terug te zullen komen. Mevrouw Ven- zelaar nam de pakken handtekeningen, versierd met oranje linten in ont vangst. Zij zei daarbij dat naar haar mening de aktie op een misverstand berust. „Wij willen hetzelfde als de aktie en verschillen slechts van mening wat het aantal bedden betreft", aldus me vrouw Venzelaar. Zij meent dat juist door dit aantal op 180 te stellen de kans dat er een nieuw ziekenhuis gebouwd zal worden, groter wordt. „Met 200 bedden komen we weer'aan centrumvoorzieningen en dan dan doet Den Haag moeilijker", aldus mevrouw Venzelaar. De heer Kleiberg repliceerde met de opmerking dat de aktie al voorbereid was voor het voorlopige standpunt bekend werd en dat men zowel in Soest als in Baarn liever voor niets gewerkt heeft dan dat men helemaal niets krijgt. 1 April Behalve maatschappelijke en andere organisaties kunnen ook particulieren op het voorlopig standpunt van Gede puteerde Staten reageren. Iedere in woner kan persoonlijk schrijven dat men om een bepaalde reden een zie kenhuis voor Baarn en Soest wil hou den. Op de hoorzitting worden alleen die mensen te woord gestaan, die schriftelijk bij G.S. gereageerd heb ben. De brieven moeten rechtstreeks gezon den worden aan Gedeputeerde Staten van Utrecht - Achter St. Pieter 20, Postbus 18100; 3501 CC Utrecht. Men kan zijn brief in Soest ook inleveren bij het ziekenhuis Zonnegloren, t.a.v. di rectie-secretariaat óf bij de afdeling Welzijn van de gemeente, Lange Brinkweg 79, t.a.v. de heer A. v.d. Haar. is de ideale locatie voor uw vergadering. Airconditioned. Buffetlunch v.a. 27,50. Vraag folder aan Lilian. Auberge Ie Postillon de la Provence. Tel 02155-"87974. Kindergeneeskunde hoort al jaren in het pakket van zowel Zonnegloren als Maarschalksbos. Twee kinderartsen zijn aan de ziekenhuizen verbonden; zij hebben elders geen werkzaamhe den. Ook faciliteiten ten aanzien van ortho pedie en urologie moeten dicht bij de mensen gebracht worden. Het zijn im mers juist deze mensen die minder mobiel zijn. Het „afnemen" van deze specialismen, zoals G.S. dat wil, betekent niet dat er ook minder bedden nodig zijn. „In het kader van de ook door u voorge stane samenwerking tussen zieken huizen, zijn er ten behoeve van de consulten van bedoelde specialisten, zogenaamde consultitatieve bed den nodig", aldus de brief. Polikliniek Aandacht wordt gevestigd op de ver sterking van de eerste lijnshulpver- lening in verband met de daling van de gemiddelde ligduur. Er zal een grotere behoefte zijn aan een polikliniek. Een „buitenpoli" zoals Soest dat vroe ger had, bediend vanuit Amersfoort (in wijkgebouw en bij Wit-Gele Kruis aan de Molenstraat wordt door b. en w. van Soest, als in-efficiënt afgewe zen. Menige inwoner van Soest kan dat on derstrepen. Bij zo'n „buitenpoli" zouden dan rönt gen- en laboratoriumfaciliteiten be horen, maar dat is natuurlijk volstrekt in strijd met het aspect kostenbeheer sing. „Een groter gebruik van polikliniek faciliteiten is alleen maar mogelijk in dien die polikliniek geïntegreerd is in een ziekenhuis'aldus de brief. Bedden G.S. gaat uit van totaal 945 bedden voor de regio. Dit in tegenstelling tot het aantal van 980 dat het college voor de ziekenhuisvoorzieningen heeft vastgesteld. De regio Amersfoort moet van dat aantal van 945 in totaal 73 bedden in leveren. Zonnegloren en Maarschalks bos hebben op het moment samen een beddencapaciteit van 270. Als er een fusieziekenhuis van 200 bedden ge bouwd wordt, betekent dat wel dat Baarn en Soest samen van de 73 in te leveren bedden er liefst 70 voor hun rekening moeten nemen. Het aantal ziekenhuisbedden in Amersfoort wordt nauwelijks aange tast. Wat Soest en Baarn betreft is er beslist sprake van een geforceer de en rigoureuze beleidsombuiging en dat heeft weinig te. maken met het reguleren van de gezondheidszorg. Voorzover het het ziekenhuis De Lich tenberg betreft, is dat standpunt ech ter wel juist (reguleren en geen om buigingen), zo merkt het Soester ge meentebestuur op. Gesteld wordt ook dat als begin 2000 De Lichtenberg naar Amersfoort- Noord verplaatst wordt, het dan op een lokatie komt die voor het grootste deel van de regio erg decentraal is. Het betekent in ieder geval voor de inwoners van Soest, Leusden en Wou denberg, die op De Lichtenberg zijn aangewezen, dat zij dan dwars door de stad Amersfoort heen moeten. In dat kader zegt het Soester gemeen tebestuur ook dat het hem niet om het even is of St. Elisabeth wordt be schouwd als een klein centrumzieken huis danwel als een groot basiszieken huis. Van verdeling van de functies over de beide centrumziekenhuizen blijft zoals G.S. dat nu voorstaat, niets over. Er valt niets te verdelen. Pure onzin „Pure onzin" noemt b. en w. van Soest de argumenten van G.S. voor nieuw bouw van het fusieziekenhuis in 1995. Dat is in de visie van G.S. dan pas nodig omdat Maarschalksbos nü nog maar tien jaar oud is. „Voor dit ziekenhuis wordt door ieder een als vervangende functie gedacht aan een verpleeghuis-bestemming; een voorziening welke zeer dringend nodig is", aldus de brief van B. en W. Bouwen in 1995 zou óók betekenen, bij handhaving van 180 bedden over twee lokaties, dat Zonnegloren gedeel telijk gerenoveerd moet worden. Daarvoor zullen de benodigde midde len wel niet beschikbaar komen en het zou ook niet passen in een gezond in vesteringsbeleid. Openbaar vervoer Tenslotte wijzen b. en w. van Soest nog op het abominabele openbaar vervoer (slecht, omslachtig en dus tijdrovend); op de problemen rond het ambulancevervoer omdat de ver bindingswegen naar Amersfoort (en Hilversum) „flessenhalzen" zijn, met verstoppingen tijdens de spitsuren én op de economische haalbaarheid van het nieuwbouw ziekenhuis. Wat dit laatste betreft wordt verwe zen naar de feasibility-studie van de Stichting Maarschalksbos/Zonne gloren. (Een ziekenhuis met 230 bed den zou op basis van gegevens uit 1979 voor 100% bezet geweest zijn „Met klem verzoeken wij u uw voor- lopig standpunt zodanig aan te passen, dat recht gedaan wordt aan uw eigen uitgangspunten, in het belang van een goede behartiging van de belangen van de gezondheidszorg", aldus het ge meentebestuur van Soest. Instemming De brief heeft de instemming van de leden van de commissie maatschappe lijk werk. In de vorige week gehou den vergadering brachten de dames Allard (D'66), Tomassen (P.S.en Blommers (D'66) alsmede de heer Kingma PvdAdie instemming onder woorden. De CDA-vertegenwoordigers de heren Stam en Verheus deden er het zwijgen toe. Morgen komt in de vergadering van de gemeenteraad het eerste voorstel van burgemeester en wethouders diverse agrarische gronden te verkopen. Deze gronden,- gelegen op de Soestereng, aan de Lange Brinkweg en de Wiek- sh'terplas. zijn in de loop der jaren aangekocht in verband met di\erse be stemmingsplannen. Deze plannen, zo als de weg over de Eng en de Wiek- sinter plas, zijn van lieverlee in de ijs kast geraakt. Concreet gaat dit eerste voorstel om 160.005 vierkante meter grond, die tesamen, als de raad daarmee instemt, 409.101 gulden opbrengt. Dat komt neei op een gemiddelde prijs van 2.56 gul- don per meter. Op de Eng betreft het in totaal 78.705 vierkante meter met een opbrengst van 153.476 gulden en dat is gemiddeld 1,95 per vierkante meter. Aan de Lange Brinkweg gaat het om 4750 vierkante meter met een op brengst van 25.975 gulden; prijs per vierkante meter 5,47. En aan de Wieksloterpias gaat het om 76.550 vierkante meter met een op brengst van 229.650 gulden; prijs per vierkante meter 3 gulden. De gronden zijn ui eerste instantie aan de voormalige eigenaren aangeboden. Voor de Enggronden zijn dat zeven eigenarenvoor de Lange Brinkweg en de Wieksloterplas ieder één. De verkoopwaarde is getaxeerd door de rentmeester Ir. R. Gerbranda en jhr.ing. A. J. van Geen. Rekening is gehouden met struktuurvoorstellen voor de Wieksloterplas en voor de zuidelijke Eng. Molenstraat vrijdag: gesloten voor doorgaand verkeer In verband met werkzaamheden aan de overweg zal de Molenstraat vrijdag van half acht 's morgens tot vier uur 's middags afgesloten zijn voor door gaand verkeer. Het betekent dat de Parallelweg alleen bereikt kan worden via de Rijksweg of (van de andere kant) via de Dalweg. periode 3 weken TORONTO VANCOUVER 14/5-11/6 1289,- 1769,- 10/8-26/9 1289,- 1769,- 27/7-23/10 1189,- Toeslag 4e week 20,-. Inbegrepen: retourprijs p.p. af Amsterdam, luchthavenbelasting, reisverzekering, annuleringskosten. Voor deze speciale prijzen kunt u alleen boeken bij: SOEST Van Weedestraat 58 Tel. 02155-22144 Soesterbergsestr. 22 Tel. 02155-12683 WIJ HELPEN U ONDER DAKT VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Hij staarde uit het raam en be dacht dat het sinds zijn komst nog nooit gezeemd was. Het licht werd door de stoflaag gezeefd en versterkte de muffe atmosfeer van de bibliotheek- zolder. In de loop der tijd was hij haast een deel geworden van de kostbare lederen ban den waarvan er nooit één opge vraagd werd. Zijn bureau was al even stoffig als zijn zwaar omrande brille- glazen. Met helder winterweer hing er een stofbaan van het venster tot onderaan het eerste boekenrek. In de loop van de middag schoof de strook zon licht onzichtbaar langzaam omhoog totdat het tijd was om naar huis te gaan. Op zo'n mooie wintermiddag werd hij opgeschrikt door een lieftallige fee met een tover stafje in haar hand. Ze tikte hem daarmee ondeugend tegen de neus en sprak: „Goede man, je mag drie wensen doen. Zeg mij, wat is uw liefste wens", In opperste verwarring scho ten hem talloze wensen en wensjes door het hoofd, die he stuk voor stuk moesten afleg gen tegen nieuwe ideeën die al even weinig om het lijf had den. Ook ontsproot langzaam aan het zaad van de twijfel want wie ontmoet er tegen woordig nog een fee Als om haar uit te testen nam hij plotseling een besluit en zei uitdagend: „Ik zou wel eens naar Hawaï willenen plop daar lag hij in het zand kom pleet met pilsje en surfplank. De geluksvogel genoot met vol le teugen van de zon, de vrij heid en van de golven van de zee. Totdat hij bemerkte dat vrijwel alle mannen in gezel schap waren van aantrekkelij ke, schaars geklede vrouwen. De fee, zijn ontstemming zien de, meldde zich terstond naast hem op de handdoek en vroeg wat er aan de hand was. „Ik zie hier zo veel mooie vrou wen, maar er is niemand al léén zoals ik. Op de lange duur zou ik ook wel eens.De fee had hem al begrepen en nog voordat hij uitgesproken was zat er een beeldschone vrouw aan zijn voeten die hem een bloemen krans aanbood. Zijn treurnis was op slag verdwenen en zij genoten samen van alles wat mooi, opwindend en liefelijk was. En hoewel hij de fee hele maal vergeten was verscheen zij plotseling weer toen ze een strandwandeling maakten. Verrast keek hij op en zei: „Hè, bent u daar weer?". „Ja" zei ze met haar heldere stem metje „ik kom eens kijken hoe het je vergaan is". Jollig ver telde hij dat het hem aan niets ontbrak en dat hij nooit meer wilde werken. En plop daar zat ie weer. Achter zijn bureau. Hij zag dat de streep zonlicht zo hoog gestegen was dat het bijna tijd was om zijn jas aan te trekken. Alleen donderdag Alleen donderdag Alleen donderdag Ter introductie Deze week NU PER BUISJE Alleen donderdag 250 GRAM KILO van 15.00 voor KILO nu slechts

Soester Courant | 1982 | | pagina 1