ÊtMÊÈ FILMS ONTHOUDEN WAT MENSEN VERGETEN TIPS VOOR SMALFIIMERS DRAAI EENS EEN HOOFDFILM DE MICROFOON OP DE CAMERA MONTAGE VAN GELUIDSFILMS BEELD IN GEUIID "AUTOMATISCH" FOTUTECHMK MONTEREN VAN DE FILM MET WITTE HANDSCHOENEN EEN FILMZO.v. Een goeie filmzon, die absoluut vei lig is, behoeft niet zo bar veel te kosten voor f 135,-- hebt u een Kai- ser Filmzon type 303 S.S. Er zijn filmzonnen met een speciale koel- ventilator, die beslist geen motor geruis veroorzaken. Zelfs een pasbe- gonnen geluidsfilmer kan begrijpen waarom dat belangrijk is. Wij willen wel de baby horen, maar niet de koel motor. U ziet ze vaak, de geluidscamera met een "microfoon op een steel" bovenop het toestel. Waarom is dat? Wel, deze telescoopmicrofoons nemen alleen het geluid op, dat recht van voren komt. Ze zijn zoals men dat noemt "richtinggevoelig". Wat zichtbaar is in de zoeker, wordt ook hoorbaar, maar wat opzij van de camera is, hoort men niet. Ze zijn los leverbaar bij uw toestel. Be halve de betere gevoeligheid van de microfoon, is er ook het nut van de hanteerbaarheid. U hebt immers uw handen vrij bij het filmen? GELUID ACHTERAF TOEVOE GEN. Wat een heleboel mensen niet we ten is, dat er in een geluidsfilmca mera ook gewone, dus geluidloze films gestopt kunnen worden. Dan neemt u geen geluid op. U kunt daar later wel geluid aan toevoegen. We laten de film dan, na eventuele montage voorzien van een magne tisch randspoor. Dat verzorgt uw fotohandelaar wel. Op dat magne tisch randspoor kunt u, met behulp van een geluidsprojektor, muziek inspelen of een gesproken tekst toe voegen. We noemen dat na-synchro nisatie. Het is ook vrij eenvoudig om bepaalde geluidseffecten bij uw vakantie film te maken. Geluid van de branding aan het strand, of vo gelgeluiden bij bosscene's b.v. U vindt in de goede fotozaken en mu ziekwinkels grammofoonplaten waarop al deze bekende geluiden kant en klaar staan. We sluiten de platenspeler aan op de projektor en spelen de gewenste geluiden over, op het magneetspoor van de film. Met een geluidsprojektor kunt u ook films vertonen die al in de bioscoop zijn geweest. Bekende films als b.v. Starwars, Bridge on the river Kwai" en anderen, zijn gewoon te koop bij fotozaken, des gewenst met Nederlandse onderti tels. Uw projektor moet dan draai en met 24 beelden per seconde. Kinderfeesten kunt u opluisteren met filmpjes van Charlie Chaplin of Donald Duck, ze zijn vaak te huur bij uw fotowinkel. Als u eens beweegt, dan zeer, zeer kalm! Nooit heen en terug bewe gen, dat heet tuinspuiten. Gebruik een zoomlens niet als "filmpomp" dus om er steeds mee in en uit te zoomen. Het effect ver veelt snel en maakt de kijkers draai erig. Zoom wel "in" op een leuk detail en film in die stand dan nog enkele seconden door, zodat de kijker dat motief ook goed kan opnemen. SCHERP STELLEN. Scherpstellen is een belangrijke zaak. Filmscene's die wazig zijn be derven het plezier. Handel als vaste regel zo: Daarvoor dienen speciale filmvie wers, waarop een geluidsaftaster wordt geplaatst of viewers waarin een geluidskopje en versterker is gebouwd. Met een oortelefoon of luidspreker wordt het geluid op de film dan hoorbaar gemaakt. Daarbij letten wij er op, dat we in feite knippen bij de geluidskop (van de viewer) en niet "op het beeld". Speciale tape dient om de filmein den weer aan elkaar te lassen. Deze tape laat het geluidsspoor vrij, zo dat dit onverminderd hoorbaar blijft. Maak stilstaande onderwerpen, als kerktorens, monumenten en stand beelden nooit te lang, neem er hooguit 2-4 seconden voor. Op bijgaand plaatje ziet u een aardi ge dame een geluidsfilmcamera han teren. Het is de Sankyo XL-210 Su- pertronic. Klinkt erg technisch, maar is een camera die iedereen, ook de prille beginneling, zonder meer kan hanteren. Het geluid re gelt de camera zelf en zorgt dat dit steeds de juiste sterkte heeft. De scherpte behoeft niet te worden in gesteld, want dit is een fixfocusca- mera. Men kan er wel mee zoomen, een erg plat en handig toestel. Lichtjes in de zoeker vertellen of al les goed gaat. Dit toestel kost onge veer f 500, -. MAAK UW FILMS SCHOON. Films moeten van tijd tot tijd worden gereinigd. Dat doen wij met goede filmcleaner. Het gaat erg eenvoudig. Bevochtig een zacht stukje zeemleer met een paar druppels filmcleaner en sla dat om de film, die u op de viewer zet. Draai nu de filmspoel langzaam rond, zodat de film van de volle op de lege spoel wordt gewonden. De film volstrekt droog op de op- wikkelspoel komen. Gebruik dus niet al teveel cleaner, anders gaat uw film bol staan en u kurrt nooit meer scherp projekteren. WAT IS NU XL? Op veel filmcamera's komt de terrrf XL voor. Wat houdt dat nu in? Het betekent letterlijk eXisting Light. een engelse term die staat voor "be staand licht". Letterlijk is he^ dus, filmen met het licht dat aanwezig is. Met zulke camera's kan men ook filmen zonder filmzon, maar er moet wel een hooggevoelige film in het toestel. Die film heeft ook een hoog cijfer, n.l. 160 AS een aandui ding van de gevoeligheid. De XL ca mera heeft een speciale sluiter, die meer licht (ca. 30-40% meer licht doorlaat dan de gewone filmcame ra. Bovendien is de lens ook licht sterker, er kan meer licht doorheen. De normale lens is b.v. f 1.8 de XL camera b.v. f 7.2. AUTO FOCUS? Wie overigens altijd scherpe beelden wil hebben, zonder dat men zelf iets doet, kan ook een camera ko pen die dat scherpstellen zelf, elec- tronisch, regelt. Op bijgaande foto ziet u zo'n apparaat, de Sankyo AF FIX FOCUS. Nog een methode die de camerafa brikanten hebben bedacht om pro bleemloos te filmen is het z.g. Fix Focussysteem. De lens kan en hoeft dan niet te worden ingesteld op een bepaalde afstand. Als men maar op ca. 1.50 (binnen 1.80) meter van het onderwerp blijft, is alles steeds scherp. Wie pas begint met filmen, denkt vaak nog teveel in fototermen. Dat maakt dat de opnamen te kort wor den. De beeldjes flitsen over het doek en ze zijn weg voor men er erg in heeft. Neem daarom als goede gewoonte aan, om tijdens het filmen rustig te tellen. Als u zegt "een en twintig - twee en twintig" is er ca 2 volle se conden gefilmd. U hebt dan onge veer een maatstaf voor de scene- lengte. Maak levendige scene's b.v. sportop- namen, spelende kinderen, markt- scene's enz. gerust wat langer b.v. 8-10 seconden. Neem de onderwerpen in het alge meen op met een stilgehouden ca mera. Het beruchte zwaaien met het toestel geeft ernstige onscherpte enonrustige filmbeelden. Hoe snel een mens vergeet, blijkt als men oude films bekijkt, die vijf of tien jaar geleden zijn opgenomen. Kleine details lekken uit het geheugen weg, zo lijkt het. Maar de moderne camera vergeet niets, als het maar wordt gefilmd. De tijd dat filmen een technische en dure zaak was, is definitief voorbij. De came ra regelt volautomatisch, zowel de belichting als de geluidsopname, desge wenst ook de scherpte. Daarbij komt dat de filmuitrusting tegenwoordig betaalbaar is. Voor een bedrag van ongeveer f 1500,- heeft men af een complete uitrusting voor het filmen met geluid. De eerste kreten van baby, het zachte geluid van de jonge poes en het gebrul van motoren bij de TT-races wordt feilloos vast gelegd, tegelijk met het beeld. Een foto is een "moment" uit de tijd. Een film is het complete verhaal van alle goede dingen van het leven, de vakantie, de geboorte na nieuw leven, het jubileum, de trouwpartij. De camera loopt en de tijd staat stil, is een goede omschrijving van het medium film. Een medium dat nu in het bereik van vele tienduizenden landgenoten is gekomen. 1. Draai de zoomlens in de tele- stand, zodat het motief dichtbij - dus groot in de zoeker komt, 2. Draai nu aan het voorste lens- deel, waarop cijfers staan die de afstanden aangeven, tot het beeld scherp, in het midden van uw zoeker wordt. 3. Draai nu de zoomlens (achter stuk) even terug en ga filmen. Als u nu gaat inzoomen (bepaald motief groter laten worden door het bewegen van de zoomlens) blijft alles scherp tot aan het eind van de zoombeweging. Geluidsfilms, opgenomen met de geluidscamera, kunnen wel degelijk gemonteerd worden. Daarbij moeten wij er wel om den ken, dat de film zodanig wordt ge plakt, dat de gesproken tekst, woordjes van uw baby niet wordt weggeknipt of verminkt. GELUIDSPROJEKTOR. Op de foto ziet u een gezin bij een geluidsprojektor. De geluidsprojek tor Sankyo Sound 401. Met zo'n apparaat kan men films vertonen die zijn opgenomen met een stille of geluidscamera. Handig is dat men de film halverwege uit de pro jektor kan nemen, zodat men niet een hele spoel behoeft af te draai en als men alleen maar een stukje uit het midden wil zien. Wie bij dag, snel even de film wil zien, kan gebruik maken van een los hulpstukje, een daglichtmoni tor, dat simpelweg op de lens wordt geplaatst. U krijgt dan een glashelder beeldje, dat ook bij vo! daglicht gemakkelijk is te bekijken. Met de geluidsprojektor zelf kunt u geluid inspelen bij het al reeds aan wezig geluid, dat u met de camera opnam. U kunt ook zelfstandig nieuw geluid toevoegen met platen speler en een bijgeleverde micro foon. Er zijn twee typen Sankyo geluids projektor, de 301 Sound, prijs f 635,-- en de 401 sound, prijs ca. f 740,--. Uiteraard geeft de 401 meer moge lijkheden, dan de wat eenvoudiger 301. Zo heeft de 401 een volume indicator, om exact het juiste volu me te kunnen bepalen bij het inspe len van muziek of geluid effecten, een speciale trucknop voor sound on sound mixage en een toonrege- laar voor hoge en lage tonen. Richt de microfoon telkens op de mond van de spreker, na uw vraag te hebben gesteld. Aan de Sankyo- microfoon is een kleine schakelaar, waarmee u de camera kunt inscha kelen. Stop het toestel echter niet, tijdens het gesprek! Stel korte vra gen en film het gesprekje in een keer. Handig is het, als u tevoren even doorpraat wat u vraagt en wat de ander zal antwoorden. Dat spaart film. Wanneer u later wilt gaan monte ren, laat de spreker(s) dan altijd e- ven wachten met spreken. Pas als de camera ca. 1 seconde draait, kunnen ze hun zinnen uitspreken. U weet wel "Opname 1 seconde na nu". De camera begint te draaien en na ruim 3 tellen praten. Dat stukje "loze film" is handig bij het knippen en plakken. GELUIDSFADING. Het is erg fraai, als het geluid lang zaam wegsterft na een bepaalde scene en langzaaro weer hoorbaar wordt bij de volgende. Zoiets kan bij de duurdere geluids camera's wel en het gaat dan mees tal volautomatisch, zoals bij de klein afgebeelde Sankyo XL 620 suptertronic Geluidscamera. Zelfs kan men zowel beeld en geluid in "elkaar laten overvloeien" hetgeen door het indrukken van een knopje electronisch wordt geregeld. Wanneer wij huiselijke scene's wil len filmen b.v. feestdagen, verjaar dagen of fuifjes, zorg dan dat de microfoon (de losse met snoertje) altijd zo dicht mogelijk bij het voor naamste feestgebeuren is. We doen dat door de microfoon b.v. hoog (dus uit het beeld) aan een lamp te hangen. Vooral bij kin derfeestjes is dat een ideale opstel ling, want we pikken alle gebabbel op. Wanneer u een interview maakt, denk aan het NOS-journaal, gebruik ■dan de gewone handmicrofoon.. Een boek heeft een naam, een film kan dat ook hebben. Daarvoor heb ben wij nodig een titelset. Op de fo to tonen wij een z.g. titelset van Kaiser. De letters en andere leeste kens zijn voorzien van een kleine magneet aan de achterzijde. De on dergrond is een metalen plaat, waar op papier in verschillende tinten kan worden gelegd. De letters "kle ven" vanzelf op de plaat vast door de magneetjes. In de set, geleverd in een handige opbergdoos, bevinden zich- ook magnetische rondjes en streepjes, waarmee men illustraties kan vor men. De prijs van de titelset is f 54,--. TITELTIPS: 1. Maak korte en begrijpelijke ti tels. Dus b.v. "Vakantie in Ti- rol" of "Keesjes verjaardag". Men moet in een oogopslag kun nen zien en lezen waarover de film gaat. 2. Film de titel eventueel met be hulp van een voorzetlens. U kunt dan op korte afstand film en. Met een voorzetlens nummer 2 op een afstand van b.v. 48-55 Op de foto ziet u een hobbyfilmer die zijn films monteert met witte handschoenen aan. Die voorkomen dat het altijd op de vingers aanwezi ge vet en fcuren, niet op de film kunnen komen. Die handschoenen van Kaiser zijn in elke goede foto zaak te koop. cm. Gebruik bij het titels filmen wel een statief, anders wordt uw titel erg "beweeglijk". 3. Neem een titel zolang op, dat ook de langzame lezer het kan opnemen. Lees tijdens het film en de titel langzaam 3x op. U hebt dan voldoende lengte. 4. Zorg dat de titel netjes in het midden van de titelplaat (en van de zoeker) zit. Leg de titel dus zodanig op de plaat dat er flink wat ruimte omheen zit. Anders hebt u kans dat u b.v. de tafel-/ rand mee filmt en dat staat erg slordig. 5. Een leuke truc is, de letters van uw titel een voor een neer te leg gen en telkens een stukje van b.v. 1/2 halve seconde filmen. Druk de knop van de filmcamera dan telkens ruim 1 tel in. Bij projektie zien we dat de tekst "vanzelf groeit".

Soester Courant | 1982 | | pagina 21