uon ©#"Gn FOTO SWAGER Woningbouw in O verhees 2/2 eindelijk gestart J.O.C.-jeugd zorgt voor perfecte organisatie /graaggezien PASFOTO'S MINI PORTRET VVD-statenleden zetten zich in voor behoud ziekenhuis s Problemen rond tweede moskee Tot 16 april aanvragen bijdragen uit Kermispot Provincie Utrecht: 300.000,- voor studie-toelagen Internationale vrouwendag in Soest een sukses brilmode Waar was je nou Ik was even in de WassêcëtCi Nieuwe rekords tijdens 10e Scrabble-kampioenschappen: Ï-.JGediplomeerd J optometrist- Van Weedestraat 52 - Tel. 1 52 29 bij ons een Kleur of zwart-wit Van Weedestraat 17 Soest Soestor Courant van woensdag 17 maart 1982 De VVD-fractie in provinciale staten zet zich in en zal dat ook blijven doen voor het behoud van een basiszieken huis voor Baarn en Soest. Dat hebben zowel mevrouw mr. E. Korthuis-Elion als drs. H. Hietink, beiden WD-kan- didaten voor het provinciaal bestuur gisteravond gezegd tijdens een door hun partij belegde verkiezingsbijeen komst in Baarn. Mevrouw Korthuis betoogde, dat het nog steeds niet duidelijk is hoe gedepu teerde staten kunnen stellen voor 100% achter het nieuwe fusie-ziekenhuis te staan, maar wel adviseren dat de thans bestaande ziekenhuizen in 1990 teza men nog maar 180 bedden zullen mo gen hebben op twee locaties. In feite betekent dit immers een doodvonnis voor beide thans bestaande ziekenhui zen voordat nog van een nieuw zieken huis sprake zal zijn. Zij was erg benieuwd of de handtekeningen-aktie en de hoorzitting op 1 april a.s. meer duidelijkheid zal scheppen. Spreekster was van mening dat alles in het werk moet worden gesteld om het nieuwe ziekenhuis van de grond te krijgen. Mevrouw Korthuis belichtte deze avond in het bijzonder het werk van de provincie vanuit de gemeentelijke op- Lente-markt peuterspeelzaal „De Bron" Leidsters en oudercommissie van de peuterspeelzaal „De Bron" (onder Honsbergen in de wijk Klaai^vater) organiseren dit jaar op zaterdag 8 mei een „Lente-markt". De opbrengst is bestemd voor het aanschaffen van spelmateriaal. Heeft u nog wat markt-materiaal ont dekt dat bij de lente-schoonmaak als overbodig wordt weggezet, dan kunt u dat brengen bij de speelzaal. Men komt het ook graag ophalen: tel. 10901. Voor zo'n lente-markt zijn geschikt huishoudelijke artikelen, levensmidde len, sieraden, kleding (mits heel en schoon), speelgoed, spulletjes uit Oma's-tijd, antiek, kunst, curiosa, boe ken en schilderijen en vele andere zaken die geld op kunnen brengen. U doet er de peuters een plezier mee. tiek. Zij is al vele jaren lid van de WD-gemeenteraadsfractie in Soest. Naar haar mening zal de provinciale overheid terughoudend moeten optre den waar taken beter door lagere over heden, zoals gemeenten, kunnen wor den uitgevoerd. „Wanneer wij de regionale taak van de provincie bezien, dan wordt duidelijk dat iedere beleidsdaad resulteert in een aantal praktische gevolgen voor de gemeenten en dus voor de burgers, Daarom zal de provincie niet van de „ivoren Domtoren" uit mogen worden bestuurd. Het gaat immers niet om besturen als doel in zichzelf, maar om de mens in onze samenleving", aldus mevrouw Korthuis. Zij roerde ook de provinciale steun functie ten aanzien van het sociaal- cultureel werk aan. Aandacht werd verder besteed aan de financiële as pecten van de decentralisatie, waarbij uitdrukkelijk gesteld werd, dat de tota le belastingdruk (rijk, provincie, ge meente) niet zal mogen worden ver zwaard, maar met een decentralisatie van taken ook de financiële middelen moeten meekomen. De heer Hietink legde in zijn toespraak de nadruk op het verband tussen de landelijke politiek en het provinciale beleid. Ook de provincies zullen het be zuinigingsbeleid van de rijksoverheid op hun terrein moeten doorzetten. Hietinck noemde het opvallend dat in deze verkiezingscampagne de rege ringspartijen zoveel mogelijk de lande lijke politiek buiten de bespreking houden. Hij wees het banenplan van minister Den Uyl, voorzover dat de gedachte dat banen te koop zijn, betreft af. „Werklozen worden door dit plan niet geholpen. Alleen de creatieve, onder nemende mens zal werkgelegenheid scheppen, wanneer zijn of haar crea tieve gedachte tot een initiatief leidt", aldus de heer Hietink. Meer werkgelegenheid tengevolge van meer bedrijvigheid alleen kan zorgen voor de welvaart, die het welzijn van de burgers betaalbaar maakt. Burgemeester en wethouders hebben er mee ingestemd dat het gebouwtje op de hoek van de Schoutenkampweg en de Buntweg tijdelijk als moskee in gebruik genomen wordt. Dit besluit heeft binnen de Turkse gemeenschap in Soest enige deinig teweeg gebracht. Het plaatselijke Turkse Comité en ook de Soester Werk groep Buitenlandse Werknemers vin den het teleurstellend flat Soest nu twee moskeeën rijk is. Dit dan afge zet tegen de al enige jaren lopende vraag van de Turken om in Soest een eigen gebouwtje te krijgen voor so- ciaal-kulturele aktiviteiten. Men vermoedt dat een groep Turken, behorend naar men vermoedt tot de rechts-nationalistische groep de Grijze Wolven, een eigen moskee gaat starten en zich gaat afzonderen. Vorig jaar augustus, tijdens de vasten tijd, waren er al moeilijkheden met deze groep ten aanzien van de dienst in de moskee aan de Parallelweg. Hoe de zaak zich nu verder zal ontwik kelen is niet te zeggen. De gemeente benadrukt het tijdelijk gebruik. De groep Turken is medegedeeld dat zij geen beroep op de plaatselijke over heid kan doen op het moment dat de eigenaar van het gebouwtje, de Kruis vereniging Soest, het pand weer opeist. He gebouwtje zal t.z.t, afgebroken worden in verband met het nieuw te bouwen gezondheidscentrum Soest-' Zuid. Dat zal plaats bieden aan het Kruiswerk, maatschappelijke dienst verlening en drie huisartsen. Wanneer met de bouw van dit centrum begonnen kan worden is nog niet te zeggen. Een en ander hangt af van de financiering. Jagers onderstenen boerenstandpunt Di- K.N.J.V. is \un mening dal grond- gebruikers op hun eigen erf, wildscha- do veroorzaakt door konijnen, hout duiven. kraaien, eksters en dergeli jke, met een geweer moeten kunnen be st rilden. Grondgebruikers behoren dan in hel he/.il te zijn van tenminste een W..\. -jacht ongevallen verzekering en een schiet aa rdigheidshewijs. De K.N.J.V. vindt levens dat die grond gebruikers, die tussen 1975 en 1980 ten minste t drie maai een vergunning tot jagen met een geweer hebben gehad (vergunning ex. art. 53 van de Jacht wet) in principe zo'n vergunning die nen te krijgen. Deze over gangsmaatregel behoort niet aan een leeftijdsgrens gebonden te zijn. Er dient nader overleg te volgen over de beleidslijn na de periode van heden tot 1 april 1985. Een verdere verlenging van een ver gunning ex. art. 53 van de Jachtwet dient dan getoetst te worden aan de voorwaarden van de Wet. Dit stand punt brengt de K.N.J.V. in de Jacht- ruadsvergadering van 25 maart a.s. De voorgenomen maatregelen van mi nister- drs. J. de Koning (Landbouw en Visserij), ondersteunt de K.N.J.V. niet. Deze maatregel behelst dat grondgebruikers, mits in het bezit van een jachtakte, met een geweer op be paalde soorten wild (waaronder zwar te kraaien, eksters, konijnen en hout duiven) mogen jagen op bij hen in gebruik zijnde terreinen met een op pervlakte'van tenminste 10 ha. Auto tegen boom Op de Van Weerden Poelmanweg raakte een 21-jarige autobestuurder bij het passeren van de spoorwegover gang de macht over het stuur van zijn wagen kwijt. Hij ramde een verkeers bord, schampte vervolgens langs een boom en kwam tegen de volgende boom tot stilstand. Van de auto was niet veel meer over; de bestuurder kwam met de schrik vrij. Hij verklaar de te zijn verblind door een tegenlig ger. "De Stichting Coördinatie Kermissen heeft enige tijd geleden de verpach ting gehouden voor de dit jaar van woensdag 19 tot en met zondag 23 mei in Soest op het terrein aan de Konings weg te houden Kermis. Voor de verpachting bestond grote belangstelling. Naast verschillende verkoopzaken en behendigheidsspelen zullen onder meer de volgende attrak- ties op de kermis aanwezig zijn: auto scooter, berg- en dalbaan, spel 21, calypso, stoplichtspel, holy cranes, baby-sport, astro liner en cinema 180. Zo spoedig mogelijk na afloop van de kermis zal de Stichting Coördinatie Kermissen weer bepaalde bedragen kunnen uitkeren aan verenigingen die op sociaal-cultureel of charitatief ge bied in Soest en Soesterberg werkzaam zijn. Deze bedragen zijn afkomstig van de pachtsommen. Vorig jaar hebben 8 verenigingen en instellingen een be drag gekregen. Verenigingen werkzaam op sociaal- cultureel of charitatief gebied en die voor bijzondere of buitengewone uitga ven komen te staan, kunnen voor een eenmalige uitkering in aanmerking komen. Dat betekent dus de kans op een extraatje. Aanvragen dienen vóór vrijdag 16 april schriftelijk te worden gericht aan de Stichting Coördinatie Kermissen, p.a. gemeentehuis Soest, Steenhoff- straat 2. In de brief moet tevens het doel van de aanvraag omschreven worden, met eventueel een begroting. Ondanks de bezuinigingen die ook de provincie Utrecht op velerlei terreinen moet doorvoeren, stelt het provinciaal bestuur ook dit jaar weer circa 300.000,- beschikbaar voor studie beurzen. Om voor een studietoelage in aanmer king te komen moet men ingezetene zijn van de provincie en de leerplich tige leeftijd achter de rug hebben. Beschikt men over onvoldoende finan ciële middelen voor het volgen van een parttime-, een schriftelijke of een avondopleiding, dan kan men een gel delijke tegemoetkoming aanvragen. Dat dient men dan wél te doen voor 1 april a.s. bij het gemeentehuis in de eigen woonplaats. Daar zorgt men voor doorzending van de formulieren naar provincie. Alleen bij opleidingen waarvoor het rijk volledige studiebeurzen kan verle nen, heeft men de tijd tot één maand na dagtekening van de rijksbeslissing. Provinciale studiebeurzen worden ook verstrekt aan wie zich op grond van maatschappelijke ontwikkelingen of op eigen intiatief wil laten nascholen; andere instanties, zoals bijvoorbeeld het Gewestelijk Arbeidsbureau, dienen in dat geval financiële hulp geweigerd te hebben. De aanvraag dient te passen binnen de financiële richtlijnen die de provincie hanteert. Een studietoelage wordt ver leend in de vorm van een renteloos voorschot. Heeft men de opleiding met succes beëindigd, dan wordt de helft van de toelage kwijtgescholden. De andere helft dient *"te worden terug betaald. Voor verdere informatie omtrent de provinciale beurzen kan men telefo nisch contact opnemen met het pro vinciehuis: 030-321632, toestel 244 of 277. Heel veel vrouwen hebben gehoor ge geven aan de oproep van „Vrouwen voor Vrede Soest" om n.a.v. de inter nationale vrouwendag, mee te komen denken en praten over het vredes vraagstuk. In kleine groepjes hebben zij, vanuit hun eigen ervaringen en belevingen met elkaar gesproken over vrede, de manier waarop die bereikt kan worden en vooral over de ver antwoordelijkheid, die vrouwen daarin hebben. Uit de diskussies is gebleken, dat erg veel vrouwen (zowel georganiseerd als niet-georganiseerd) zich verantwoor delijk voelen, niet alleen om de vrede thuis, maar ook voor de vrede in de wereldwaarbij vrede niet alleen wordt gezien als afwezigheid van oor log, maar ook van onderdrukking en geweld. Voor sommige vrouwen is de weg, waarlangs zij denken mee ie kunnen werken aan het bereiken van vrede, al heel duidelijk. Zij pleiten ervoor om aktief te worden in bijvoorbeeld vrou wen en/of vredesbewegingen, Am- nesty international, politieke partijen. Voor anderen blijken dit nog wel wat tè grote stappen te zijn en voor degenen die zich aanvankelijk nogal machte loos voelden, bleek het op deze avond met andere vrouwen te kunnen praten erg bemoedigend. Vanuit alle groepjes werd benadrukt, dat de open en niet-bedreigende sfeer van de avond erg is gewaardeerd. Hoe positief de avond werd beleefd, bleek wel uit de vele vragen om nog eens zo'n avond te organiseren. Het doel van de Vrouwen voor Vrede om vrouwen meer bewust te laten worden van hun situatie en hun verant woordelijkheid voor de vrede is zeker bereikt. Zaterdagmiddag rond de klok van 17.00 uur werd de spanning in zaal De Rank, jaarlijks strijdperk voor de officiële Nederlandse Scrabble-kampioenschappen, verbroken. J.O.C.-vice-voorzitter H. Scholten kon na snel en ijverig werk van de jury de,naam van de nieuwe Scrabble-kampioen 1982 bekend maken. Met een totaalscore van 1502 punten, gescoord in drie partijen, werd mevr. J. Ger brands-Kooi uit Gouda als de kersverse Nederlandse kampioene gehuldigd. En daarmee kwam een eind aan een door het J.O.C.-Soest voor de tiende keer perfect georganiseerd ^ournooi, waarin vele rekords sneuvelden. Reeds vroeg in de morgen hadden de deelnemers, afkomstig uit alle delen van het land, zich in De Rank ver zameld. Alvorens het startsein werd gegeven werd geluisterd naar burge meester Paul Scholten die de tiende aflevering van dit kampioenschap of ficieel opende. Geen onbekende overigens in scrabble- land. „Ik hoop", aldus de burgerva der „dat het u vandaag niet zo ver gaat als bij ons thuis. Daar hebben wij altijd ruzie over welke woorden wel en niet mogen". Voor de bijna 200 aanwezigen had hij nog enkele nuttige tips. „Ik heb", zo vertelde hij „vrijdagavond minister president van Agt het woord kwaad sappig horen gebruiken. Voor mij een geheel nieuw woord, waarschijnlijk ontsproten aan het brein van de mi nister-president zelf. Enig speurwerk in de dikke Van Dale maakte mij ech ter duidelijk dat dit woord wel dege lijk bestaat. Doe er dus uw voordeel mee". Na deelnemers en organisatoren een suksesvolle dag te hebben toege wenst ging de burgemeester met het woord denkend" in een keer uit", waarna de officiële Nederlandse kam pioenschappen een aanvang konden nemen. Al spoedig werd duidelijk dat men te genwoordig als scrabbelaar van zeer goede huize, wat kennis van het let- terspel betreft, moet komen om kans op sukses te hebben. Er werd van meet af aan hoog gescoord. Rond het middaguur waren de eerste ronde-winnaars bekend. Groep 1 Mevr. P. Tak-Muis 490 punten Dhr. R. Boekestein 478 punten Groep 2: Dhr. J. C. Boekestein 500 punten Dhr. C. A. Offringa 481 punten Groep 3: Dhr. J. Turel 440 punten Dhr. J. R. Kits 407 punten Na de uitreikling van de prijzen zorg den J.O.C.-vertegenwoordigers voor de verzorging van de inwendige mens. Dank zij het vlotte werk van de jury was het gehele'gezelschap binnen een uur opnieuw in de speelzaal verza meld. Van de winnaars uit de eerste ronde bleef alleen dhr. R. Boekestein recht overeind. De rest sneuvelde en moest plaatsmaken voor nieuwe gezichten. Tegen de klok van 15.00 uur kon de uitslag van de 2e ronde bekend ge maakt worden. Groep 1 1. Dhr. R. Boekestein 2. MeVr. A. J. v.d. Broek Groep 2: 1. Mevr. E. Etmans 2. Dhr. C. Smallenbroek Groep 3: 1. Mevr. C. Robberse 2. Mej. N. Erkelens 517 punten 504 punten 495 punten 482 punten 462 punten 456 punten Om 15.00 uur precies werden de deel nemers opgeroepen om de derde en be slissende ronde van dit kampioenschap te gaan beginnen. Het was opmerke lijk rustiger dan in voorgaande ron des. De spanning was duidelijk voel baar. Het was een komen en gaan van jury-leden die bij de wedstrijd tafels werden ontboden teneinde ge plaatste woorden goed dan wel af te keuren. Na 1*6 uur speeltijd liet voor zitter Scholten het onverbiddelijk „einde" horen en was de strijd ge streden. Een 3e ronde met opmerke lijke verrassingen. Mevr. J. Gerbrands, de nieuwe Neder landse kampioen '82, scoorde in deze ronde met 601 punten een nieuw re- kord en ook haar totaal puntenaantal van 1502 uit drie partijen betekende een nieuw rekord. Uitslagen 3e ronde Groep 1 1. Mevr. J. Gerbrands-Kooi 601 punten 2. Mej. N. Erkelens 520 punten Groep 2: 1. Dhr. A. Lakmaker 422 punten 2. Mevr. J. Engel 418 punten Groep 3: 1. Mevr. E, Etmans 479 punten 2. Mevr. A. Zijtveld 465 punten Naast de prijsuitreiking aan de 3e ronde-winnaars waren er vele extra prijzen die voor andere bijzondere prestaties werden uitgereikt. Zo kreeg de samenstelster van het woord „windkrachten" een extra prijs voor het woord met de grootste lengtè, en werd het woord „Fah" (velletje van de Siberische eekhoorn) als de meest originele bekroond. Prijzen ook voor deelnemers uit ver afgelegen provin cies zoals Groningen en Zeeland. En tenslotte kregen alle deelnemers aan deze 2e lustrumviering van het J.O.C. een fraai herinneringsvaantje. Na tien jaar Nederlandse scrabble- kampioenschappen in Soest kan wor den vastgesteld dat een evenement, dat als een gezellig onder-onsje werd begonnen, is uitgegroeid tot een gebeu ren waarvoor landelijk grote belang stelling bestaat. Ook de nieuwsmedia als pers en ra dio, de laatste was door TROS en NOS vertegenwoordigd, gaan dit jaarlijkse scrabble-gebeuren steeds meer op de juiste waarde schatten. Het is de ver dienste van het J.O.C. dat men er bin nen tien jaar in is geslaagd deze be langstelling naar zich toe te trekken. Een dergelijke belangstelling schept echter ook verplichtingen. Zaterdag j.1. kon het gebeuren dat t.a.v. de be oordeling van al of niet juiste woor den de controle onvoldoende was. Schoonheidsfoutjes die in de toekomst moeten worden voorkomen wil men niet aan de geloofwaardigheid van dit kampioenschap gaan twijfelen. Een ander kritisch geluid willen wij laten horen m.b.t. de toelating van speelsters en spelers. Speltechnisch zou dit tournooi in kwaliteit winnen, indien het J.O.C. er toe zou kunnen besluiten voor dit kampioenschap voorronden te laten spelen waarin de deelnemers zich voor de finale kunnen kwalificeren. Wanneer het J.O.C. zelf niet in staat is de organisatie ter hand te nemen, dan zijn er ongetwijfeld el ders in het land vergelijkbare J.O.C.- organisaties die daarvoor willen te kenen. Wil het J.O.C. het Nederlands kampioenschap scrabbelen in eigen huis houden dan is er voor de rea lisering er van toch wel enige revisie noodzakelijk. Eindstand Ned. Kampioenschap Scrabbelen 1982. 1. Mej. J. Gerbrands-Kooi (Gouda 1502 punten. - 2. Mej. N. Erkelens (Zwolle) 1402 punten. - 3. Renè Boeke- steijn (Soest) 1400 punten. - 4. Dhr. H. H. Meynen (Hilversum) 1400 punten. - 5. Mevr. R. van Krimpen (Garderen) 1370 punten. - 6. Mevr. J. v.d. Broek (Garderen) 1369 punten. - 7. Dhr. J. R. Kits (Groningen) 1323 punten. - 8. Dhr. G. v. Gelderen (Soest) 1319 punten. - 9. Mevr. P. Tak- Muis 1288 punten. - 10. C. A. Offrin ga (Nieuw Vennep) 1266 punten. In de hoop en met het volste vertrou wen dat de bouw van 272 woningen in de wijk Overhees 2/2 voorspoedig zal verlopen heeft de heer H. Muis, de ju bilerende secretaris van de woning bouwvereniging Soest gistermiddag de eerste paal geslagen van het com plex. Hij werd geassisteerd door de heren H. A. den Hartog (een huurder) en G. B. Brons (een koper) en de hele, overi gens niet al te vlot lopende operatie werd gadegeslagen door het voltallige college van burgemeester en wet houders, een flink aantal gemeente raadsleden, ambtenaren, functiona rissen van de woningbouwvereniging en talrijke toekomstige bewoners. Alhoewel de heer Muis ziéh een vlotte heier toonden en ook zijn assistenten zich bekwaam van hun taak kweten, duurde het toch even voor de paal de grond in was. Dat oponthoud werd veroorzaakt door een onwillige paal van de hei-installatie, die niet op zijn plaats bleef staan. Na afloop werd met evenveel vreug de het glas geheven op de voorspoe dige bouw. In totaal gaat het om 185 huurwonin gen en 87 premiekoopwoningen: De toekomstige bewoners zijn intensief bij de plannen-makerij betrokken ge weest en deze inspraak heeft gevolgen gehad voor de indeling van de huizen. Door opmerkingen van deze insprekers is ook de zogenaamde differentiatie nogal drastisch gewijzigd. Vooral het aantal 3-kamerwoningen is hoger dan oorspronkelijk gepland. De koopwoningen zijn nu nagenoeg al lemaal verkocht; alleen in de premie-B kategorie is nog een aantal huizen be schikbaar. Zo snel mogelijk zal wat de huurwo ningen betreft tot de definitieve toe wijzing worden overgegaan. Zoveel mogelijk zal daarbij rekening gehou den worden met de voorkeur van de kandidaten voor wat betreft type en lig ging van de woning in de wijk. Uiter aard moet rekening gehouden worden met de plaatselijke regels van de woon- ruimteverordening. Overigens is de woningbouwvereni ging Soest druk in de weer met de voorbereiding van de plannen voor de wijken Overhees 3 en 4. De grootste zorg is het binnen de perken houden van de kosten. Door de hoge grondkos- ten dreigen de prijzen voor de bewo ners onaanvaardbaar te worden. 12 20 51 14 34 34 18 2 185 30 57 6-kamer eengezinswon. geschatte huur ƒ630,-- 5-kamer eengezinswon. 565,-- 4-kamer eengezinswon. 525,-- 3-kamer gest. b.g.g. (bej.won.) ƒ440,-- 3-kamer gest. verd. ƒ405,-- 2-kamer gest. b.g.g. ƒ390,- 2-kamer gest. verd. 355,-- mindervaliden woningen (alle exkl. servicekosten) premiekoop B woningen gemiddeld 156.000,-- v.o.n. premiekoop A woningen gemiddeld 143.000,-- v.o.n. De heer H. Muis (met witte helm) be dient de handel. De „echte" heier kijkt toe.

Soester Courant | 1982 | | pagina 3