èxtadhouder ThemaBoeken blijven' Geslaagde show van Modehuis Frank r HET IS BOEKEN WEEK 15.- 'N GRANDIOOS BOEKENWEEKGESCHENK 'N GESCHENK EEN HEER WAARDIG' 10 BOEKENTIPS dus nu tijdelijk in prijs verlaagd' BOEKENWEEK Geslaagde voorjaars modeshow Kermis rond Hemelvaartsdag S BOEKEN BL'JVENJ V ifl ÉL Sa yï V ,P boekhandel boekhandel-kadoshop '5,- :of- ie biste Boekenweek: Auto gestolen HET 'CULTUREEL CENTRUM IN SOEST Filmhuis: Amator Kinderfilmhuis: Film/Doe-middag Tentoonstelling Lucia Da venschot-Fransen 10 Soester Courant van woensdag 24 maart 1982 11 25 maart t/m 3 april 1982 Primeurs, Nieuwe verhalen 15,— Janwillem v. d. Wetering, Een Ijjeine vergissing 19,50 James Clavell, Noble House 49,50 Vreugde van het land leven. Goedkope editie 19,90 Hans Bouma, Vriendschap is geluk hebben12,50 Jan Siebelink, En joeg de vossen 29,50 Kees van Kooten, Veertig17,50 Maarten 't Hart De vrouw bestaat niet 21,50 Len Deighton, XPD22,50 Jan Sanders, Lik op stuk22,50 28 Bommeluitgaven van De Bezige Bij alleen tijdens de Boekenweek 1982 voor Soesterbergse- straat 53 Soest-Zuid Tel. 02155-12419 van Weedestraat/ hoek Stadhouderslaan Soestdijk Tel. 02155-17699 L Van donderdag 25 maart tot en met za terdag 3 april wordt de zevenenveer tigste ..Boekenweek" gehouden, als steeds georganiseerd door de CPNB, de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek. Het thema is dit keer ..Boeken blijven". De CPNB-prijs is door de jury toegekend aan het team van het VPRO-televisie-programma ..De Letteren". De opening van het jaarlijkse evenement heeft dit jaar in Lelystad plaats. Het boekenweek geschenk is dit keer van Marten Toon der. Het is een Bommelstrip. Vorig jaar werd de Boekenweek ge opend in DiessenLeen kleine Brabantse gemeente, waar alle inwoners zich met groot enthousiasme hebben ingezet voor de openingsfestiviteiten. Dit jaar besloot de Werkgroep Boekenweek van de CPNB een hele scholengemeen schap bij de opening te betrekken. Gekozen werd voor de 1600 leerlingen tellende Openbare Scholengemeen schap Lelystad (SGL). De SGL is een Middenschool; na drie jaar onderbouw kunnen de leerlingen doorstromen naar MAVO, HAVO. VWO en LBO. Ook kent de SGL een internationale schakel klas. Voor deze Boekenweekopening zijn de leerlingen van de SGL met hun ouders nu al maanden lang intensief bezig met boeken, auteurs, illustraties en alles, wat maar met lezen te maken heeft. Het resultaat van alle aktiviteiten is donderdag 25 maart a.s. te bezichtigen tijdens de opening van de Boekenweek in het gebouw van de Openbare Scho lengemeenschap Lelystad, Kofschip 1. Toptien Evenals vorig jaar de inwoners van Diessen, hebben de leerlingen van de SGL uil de twee laatstverschenen CPNB-catalogus „De Boekenmolen" een boek tot een waarde van 30,- mogen kiezen. Titel Auteur/vertaler Aantal exx. Verslag van een junkie Christiane F. 202 De Ewings van Dallas Raintree 85 Beroemde humoristische verhalen Zaal 61 De vijfde ruiter Collins 48 v Het Beautyboek 46 Piraat Follet 38 De moeder van David S. Keuls 36 Vechten voor overmorgen Hartman 35 Konsalik-Omnibus 35 S.O.S.-omnibus Norel 31 Boekenweekgeschenk 1982 Het Boekenweekgeschenk werd dit jaar geschreven door Marten Toonder. Het is een Bommelstrip, die begint met een Opvallende uitspraak van Heer Bommel: Het is in mijn familie erfelijk om geen kinderen te krijgen; maar als ik een zoon had, zou ik hem zeker lezen hebben geleerd. Daar heeft men zijn hele leven wat aan, want goede boeken zijn als parels die diep in het gemoed wortel schieten en gouden vruchten dragen". In dit verhaal gooit Kweetal zijn oloroon in het zwompzwin. Daardoor raakt de tijd in de war en dat heeft vérgaande gevolgen. De pagina's 17 en 18 zijn blanco, om de lezer een ogenblik van bezinning te geven, voordat hij zich door het gevolg laat meeslepen. De oplage van „De andere wereld" bedraagt 370.000 exemplaren. Het ge schenk wordt aangeboden tijdens de Boekenweek in de erkende boekhandel, bij besteding van 19,50 aan boeken. CPNB-Prijs Voor de vijfde keer kent de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek de CPNB-Prijs toe. De CPNB-Prijs is ingesteld om daarmee publieksmedia - in de ruimste zin van het woord - en personen verbon den aan deze media, te onderscheiden voor hun bijdragen ten aanzien van het stimuleren van de belangstelling voor het boek. De prijs bestaat uit een geld bedrag 8.000,-) en een oorkonde. De prijs werd in 1978 toegekend aan BZZLLETIN, in 1979 aan Kwartaal tijdschrift „de Engelbewaarder", in 1980 aan het Vara-radioprogramma „Het Zout in de pap" en in 1981 aan de redactie van de Boekenbijlage van het weekblad Vrij Nederland. De jury 1982 bestond uit Prof.dr. Gerrit Borgers, Paul Brand en Rienk Visser. Marten Toonder De leden van de Nederlandse Christen Vrouwenbond hebben vorige week tijdens een bijeenkomst in gebouw De Rank kun nen genieten van een uitstekend verzorgde show van Modehuis Frank. De leden van deze afdeling van de Vrouwenbond leverden zelf de mannequins en de lady-speaker (mevr. v.d. Vlugt) Getoond werden o.a. modellen van Ravens, Laurel, Verve, Suedezet en rokken van Weber. Het is een fleurige kollektie, die alle klanten, zowel qua mode als prijs, wat te bieden heeft. Het was het vierde achtereenvolgende jaar dat Frank-Mode (Adama) van de Soesterbergsestraat een dergelijke show verzorgde. De Commissie CPNB heeft met grote instemming het voorstel van de jury overgenomen, de prijs 1982 toe te kennen aan het team van het VPRO- televisieprogramma „De Letteren", bestaande uit de redactie Win de Bie, Cherry Duyns en Ewald Vanvugt, de regisseur Krijn ter Braak en de produ- cente Ellen' Jens. Marten Toonder Marten Toonder werd in 1912 geboren in Rotterdam. Zijn vader was gezag voerder ter koopvaardij, en door de „comies", die deze na de eerste we reldoorlog uit Amerika mee naar huis nam, stond Marten's besluit om strip tekenaar te worden al vroeg vast. Daarin werd hij gesterkt toen hij, na zijn schooltijd, in Buenos Aires kennis maakte met het werk van de cartoonist Dante Quinterno, waardoor hij de grondslagen van de strip en de teken- filmanimation leerde. Hij begon zijn loopbaan als stripteke naar bij een uitgever van tijdschriften in Leiden, maar na enkele jaren maak te hij zich vrij en vestigde zich in Amsterdam, waar hij begon te schrij ven en ook tekenfilms begon te produ ceren. Na de oorlog richtte hij Toonder- Studio's op; een organisatie die veel jonge tekenaars aantrok van wie een aantal later zelf naam gemaakt heeft. Hij ontwierp vele strips, waarvan de bekendste Tom Poes, Panda, Kappie en Hollewijn zijn, die over de gehele wereld geplaatst werden. Met Tom Poes had hij het meeste succes, en omdat hij het taalkundige gedeelte van deze tekststrip steeds meer nadruk gaf, bracht het hem ook literaire erken ning. Omdat de Studio's ook optraden als persbureau voor strips en producer van tekenfilms werden de zakelijke beslommeringen steeds afleidender. In 1966 verstigde hij zich in Ierland, het ideale oord om ongestoord verder te kunnen werken aan het inmiddels om vangrijke Tom Poes-oeuvre. In deze strip is het zwaartepunt komen te liggen op Olivier B. Bommel. De Bommelboeken werden het onder werp van verschillende studies en er verschenen talrijke scripties en Bom melbiografieën. Tot op heden zagen circa 30 bundelingen van Bommel strips het licht, en eind 1982 gaat een avondvullende tekenfilm met Tom Poes en heer Bommel in de bioscopen draaien. Marten Toonder is gehuwd met de schrijfster Phini Dick en heeft vier kinderen. Voor de elfde keer presenteerde „Bril- centrum" tesamen met „de Bedstee" haar nieuwe voorjaarskollektie. Deze wervelende modeshow werd j.1. maan dagavond gehouden voor een enthou siast 200-koppig publiek in restaurant 't Zwaantje te Soesterberg. Er werden een vijftigtal monturen en zonnebrillen geshowd uit kollekties met klinkende namen, zoals Nina Ric- ci, waarvan Brilcentrum de exclusieve verkoop voor Soest heeft, Bertoni en Atrio. Het is elke keer weer frappant hoe uit stekend de brllmode qua vormgeving en materiaal koriibineert met de nieuwste kleding. Zowel bij de marinelook als de felle water- en vuurkleuren kombineerden zonnebrillen en monturen als uiterst modieuze accessoires. Of er een chique voile-japon gedragen werd of een hippe matrozenblouse, er is voor elke stijl en elk budget een montuur te vinden in de veelzijdige Open ochtend Rudolf Steiner School Bilthoven Zaterdag 27 maart wordt 's ochtends tussen tien en twaalf uur „open huis" gehouden in het schoolgebouw aan de Leyenseweg. Als u wat meer van het basisonderwijs op een „Vrije School" wilt weten, zien er ervaren, kom dan eens kijken. Na koffie èn een korte inleiding zullen de leerlingen zelf laten zien hoe er op deze school gewerkt en geleerd wordt. Er is ook een boekentafel en een tentoon stelling in de schoolhal met schilder-, teken- en andere handwerken van de kinderen. Ieder is welkom op de Leyenseweg 22, te Bilthoven - zowel per trein als per bus (57) makkelijk te bereiken. Nadere telefonische inlichtingen bij de school: 030-79 27 00, bellen na 11.00 uur. De kermis zal voortaan in Soest altijd gehouden worden in de week waarin Hemelvaartsdag valt. Als terrein wordt aangewezen het perceel grond aan de Koningsweg, nabij de Ivo-Mavo school. Het evenement begint voortaan op de woensdag voorafgaand aan He melvaartsdag en duurt tot en met de daarop volgende zondag. Er zal bij de jaarlijkse verpachting op worden toegezien dat voorwaarden worden opgenomen ten aanzien van rust, veiligheid en het ordelijk verloop op en rond het kermisterrein. Naar aanleiding van de vorig jaar gehouden kermis zijn er duidelijke af spraken gemaakt met betrekking tot het parkeren van auto's en het stallen van fietsen; het plaatsen van dranghek ken o.a. ter bescherming van het plantsoen; het regelen van de muziek vanuit één centraal punt; het verrich ten van geluidmetnigen en het gebruik van claxons, bellen, toeters e.d.; het stallen van grote voertuigen op het terrein en een zodanige indeling van het terrein, dat daarvan zo min moge lijk overlast ontstaat voor de omwo nenden en de scholen. Afspraken zijn er tenslotte ook gemaakt over de afvoer van huishoudelijk af valwater en de overige waterhuis- houdkundige omstandigheden van het terrein. Vanaf het parkeerterrein bij het zie kenhuis Zonnegloren werd in het week end een personenauto gestolen. De ei genaresse deed er aangifte van bij de politie. kollektie, welke Bril-centrum presen teerde. Nadat de acht mannequins en een dressman op vakkundige wijze door la dyspeaker Ria van Eyden waren aan- en afgekondigd, sloot de show met een persoonlijke bloemenhulde, welke smaakvol was verzorgd door Boutique des Fleurs. Personenauto gekanteld Op de Vredehofstraat raakt door on bekende oorzaak in de nacht van zater dag op zondag een autobestuurder uit Laren de macht over het stuur van zijn wagen kwijt. Het voertuig slipte en kantelde vervolgens tegen een langs de weg geparkeerde bestelwagen. Daar schoot de deur van open, met het gevolg dat de hele lading op het wegdek terecht kwam. De autobe stuurder uit Laren werd met de ambu lance naar het ziekenhuis in Baarn gebracht. Zijn wagen werd wegge sleept. Steenhof f straat 46 telefoon 02155 195 77. Donderdag 25 maart: Regie: Krzystof Kieslowski. Polen 1979 kleur 112' De hoofdfiguur, Filip Mosz is een ge lukkig man. Hij is tevreden met zijn vrouw, kind en werk. Toen zijn kind werd geboren, kocht hij een filmcame ra om het nieuwe leven te vereeuwi gen. Op een dag vraagt de direkteur van de fabriek waar hij werkt, of hij het aanstaande feest wil vastleggen. Niet zonder aarzeling stemt Filip toe. Het resultaat is de direkteur niet zo welgevallig. Filip bleek meer interesse te hebben in „snap-shots", maar niet temin wordt zijn filmpje naar een ama teurfestival voor films over bedrijven gestuurd. Hij krijgt een prijs en daar mee begint een nieuw leven voor Filip. Hij raakt door deze situatie steeds meer in de ban van de film. Alles wat beweegt filmt hij. Dit gaat ten koste van de relatie met zijn vrouw. Uit eindelijk vertrekt ze met het kind. Omdat hij onrechtvaardige situaties binnen het bedrijf waar hij werkt onder de loep neemt, komt hij in conflict met de direkteur, die niet zoveel heil ziet in het naar buiten brengen van dergelijke zaken. Vooral niet als het filmpje door de t.v. wordt uitgezonden. Het gevolg is dat het hoofd van de culturele afdeling, die als enige begrip .heeft voor zijn aktiviteiten, wordt ont slagen. Ondanks de prijs die Filip en door hem anderen moeten betalen, is het voor hem onmogelijk terug te ke ren naar zijn vroegere levensstijl. Aanvang: 21.00 uur. Entree4,50/3,50 CJP. Zondag 28 maart: Zondagmiddag 28 maart 1982 een film/ doemiddag met de film „SNEEUW WITJE EN ROZENROOD (4-8 jaar). Geheel Nederlands gesproken en in kleur. Het verhaal gaat over een arm vrouw tje dat in een eenzaam hutje woont. In de tuin voor het hutje staan twee rozeboompjes, waarvan het ene witte en het andere rode rozen draagt. Zij heeft twee kinderen en die leken op de rozeboompjes. De één heet Sneeuwwit en de ander Rozenrood. Ze liepen altijd alleen in hèt bos en geen enkel dier deed hen kwaad. Op een zekere dag Tot en met 28 maart: raakten 2e bevriend met een beer. Aan het eind van het verhaal blijkt de beer echter een prins te zijn. Na afloop weer gelegenheid om aan allerlei aktiviteiten deel te nemen zo als: tekenen, knippen, plakken enz. Aanvang: 14.00 uur. Einde: plm. 16.30 uur. Toegang: ƒ2,-. Gratis limonade en een appel. Voor ouders/begeleiders is er een kop je thee. Telefonisch reserveren zondag 28 maart vanaf 13.00 uur: 02155-19577. De Amersfoortse kunstenares Lucia Davenschot-Fransen exposeert met haar „Stramienen" in de theaterzaal. Het is haar eerste eigen expositie, die opvalt door strak lijnenspel en onein dige herhalingen. De tentoonstelling is dagelijks te be zichtigen van 14.00-16.00 uur. Ook in het weekend. De toegang is vrij.

Soester Courant | 1982 | | pagina 11