Supermarkt Den Blanken door aarzelend gemeentebeleid in de problemen VAARDERHOOGT Militair eerbetoon voor 90-jarige oud- onderofficier ^t)axtliu'qen 5 @udebwefó <jaed in aMeb! Werkgroep Scholing Vorming zet cursus voort „Middelman mode show" Gehannes... DOE-HET-ZELVERS Spreekbeurt voorzitter NCW in Soest Wie 't weet mag 't zeggen Wie 't weet mag 't zeggen (2) Wie 't weet mag 't zeggen (3) Arie en zijn kleinzoon Hondepoep, en nog wat Restaurant Ook: plateservice lunches en uitgebreide keuze a la carte Drie nieuwe bedrijfsvestigingen op industrieterrein Bromfietser onderuit voor >orjaars- 'werkzaamheden I 13 Soest*»r Courant van woensi 24 maart 1982 J3 In Nederland zullen weinig diensten- eentra bij de bouw berekend zijn op het ontvangen van een militair trom petterkorps om binnen de muren een serenade te brengen. Vorige week ge beurde dat toch in Honsbergen. Schoofs is gepensioneerd adjudant-onderoffi cier van de „Huzaren van Boreel" en jaren vóór zijn pensionering stan daarddrager; een erefunctie, voorbe houden aan de oudste onderofficier van het regiment. Juist deze functie is de reden van het vijfjaarlijkse mu zikale eerbetoon van het regiment. In Honsbergen werd de heer Schoofs gelukgewenst door de regimentscom mandant, de Luitenant-kolonel P. Hoe- vaarns; het trompetterkorps stond onder leiding van kapelmeester Lieu-- Op uitnodiging van de Soester Zaken- kring zal de heer S. J. van Eijkelen- burg, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Werkgeversvereniging op dinsdag 6 april een spreekbeurt houden over de aktuele economische situatie. Uilgenodigd zijn naast de leden van de commissaris van de koningin in Utrecht, leden van gedeputeerde sta ten en provinciale staten, burgemees ter en wethouders- van Soest en afge vaardigden van VNO, NCW en Kamer van Koophandel. De bijeenkomst \yordt in De Borg gehouden en ze begint om 15.30 uur. De heer Schoofs kwam op 17 septem ber 1912, als loteling nummer 15, in dienst in Venlo. Hij werd ingedeeld bij het 2e regiment der Cavalerie. Zijn soldij was 1,05 per week, waar dan nog 7 cent jasgeld af moest. Hij leer de er paardrijden en de stelling „dat het dier vóór de man gaat". Na de zwaarste oefening moest eerst het paard verzorgd worden en dan pas mocht de man aan zichzelf denken. Als dienstplichtig wachtmeester maakte hij de mobilisatie tijdens de Eerste Wereldoorlog mee. Zijn le gerplaats was St. Oedenrode in Noord Brabant en hij was ingekwartierd bij de plaatselijke smid: v.d. Kamp. Aardig is dat hij tijdens de mobilisa tie voorafgaand aan de Tweede We reldoorlog weer in St. Oedenrode te recht kwam en ingekwartierd werd bij een dochter van dezelfde smid. Kleinkinderen van de smid, (nu staal fabrikanten) waren vorige week in Honsbergen om de heer Schoofs te feli citeren met zijn verjaardag. Schoofs maakte de gebruikelijke mili taire carrière door: dienstplichtig wachtmeester in 1913; beroeps-wachtmeester in 1916 (er kwam een plaats vrij doordat een wachtmeester overleed)verlof om in het huwelijk te treden in 1919 (na zes jaar in dienst geweest te zijn); bevor derd tot opper-wachtmeester in 1930 b.z.j. bevorderd zonder jaarwedde- verhoging; de tijden waren slecht); in 1938 overgeplaatst naar Den Haag „met jaarwedde-verhoging"Na de Tweede Wereldoorlog bevorderd tot adjudant. De heer Schoofs met overste P. Hoe- venaars voor het trompetterkorps van de Huzaren van Boreel Foto; Goos van der Wilt Tijdens de Mei-dagen in '40 lag zijn regiment in Bameveld en vandaar werd teruggetrokken op Terschuur, Amersfoort en verder achter de wa terlinie. Eén nacht bracht hij toen door in de bossen achter het ziekenhuis Zonnegloren en dat was in feite zijn eerste kennismaking met Soest. Na de Eerste Wereldoorlog was hij gelegerd ondermeer in Tilburg, Breda, Nieuw Millingen en Den Haag. Na de Tweede-Wereldoorlog werd hij aanvan kelijk ingedeeld bij de bewakingstroe pen en later bij het Regiment Huza ren van Boreel te Amersfoort. Den Haag werd zijn laatste stand plaats. Hij verrichtte èr, min of meer tegen zijn zin, bureauwerk op het bu reau van de Nederlandse Territoriaal Bevelhebber. Schoofs werd onderscheiden met het Mobilisatiekruis '14-'18 en verder met de medailles voor „Trouwe Dienst" (6-, 12-, 24- en 36 jaar). Op 17 maart 1952 ging hij met pen sioen; zeven jaar geleden nam hij met zijn vrouw (een geboren en getogen Soesterse) intrek in het dienstencen trum Honsbergen. De Huzaren van Boreel wisten hem daar te vinden; vijf jaar geleden al en over vijf jaar, bij leven en welzijn, weer. „Het is", zei overste Hoevenaars, „een eerbetoon dat wij aan. onze standaard dragers blijven brengen". door Arie Wandelaar Er zijn dingen in het leven die Arie bo ven de spreekwoordelijke pet gaan. Hij zal U daar niet wekelijks mee ver moeien, maar het bij uitzonderingen laten. Zo'n uitzondering is de viering van de 5e mei. Na de 2e Wereldoorlog hebben wij die dag met z'n allen ge vierd. Overheid en bedrijfsleven had den er zelfs een vrije dag voor over. Wanneer precies weet Arie niet meer, maar er kwam een jaar dat wij ons hebben laten wijsmaken dat de viering van de 5e mei bij de meeste Nederlan ders niet leefde, en dat wij er maar weer een gewone werkdag van moes ten maken. Hier en daar werd een zwak protestje gehoord, desondanks werd de 5e mei een gewone normale werkdag. Persoonlijk heeft Arie die verandering altijd een schande gevon den. Maar wie is Arie uiteindelijk? Een mens leert overal mee le ven. Voor 1982 en de daaropvolgende jaren heeft de regering voor wat be treft de viering van de 5e mei iets an ders bedacht. Een bepaalde gToep Nederlanders kan de 5e mei met een vrije dag gaan vieren. De ambtenaren zullen op 5 mei officieel vrij krijgen. Het zij ze Boor Arie van harte gegund, alleen de filosofie achter dit besluit ont gaat hem. Is bevrijdingsdag uitslui tend in de harten van Nederlandse ambtenaren blijven voortleven? Of is de andere helft van de Nederlandse be volking wellicht na de 5e mei geboren? Beste mensen, de antwoorden op de vragen die Arie stelt zijn natuurlijk eenvoudig te beantwoorden. De feeste lijke viering van Bevrijdingsdag is een aangelegenheid die het gehele Neder landse volk aangaat. Jong en Oud. Uit gerekend in een tijd dat ministers ons dagelijks voorrekenen hoe slecht het land er in financieel opzicht voorstaat geeft het kabinet een paar honderddui zend Nederlanders een dagje vrij af. Het bedrijfsleven kan die dag aantob- ben. Welke politieke partij neemt eens de moeite uit te rekenen hoeveel mil joenen deze beslissing het land gaat kosten? En dan zwijgt Arie maar over het feit dat werknemers die in het be drijfsleven hun dagelijkse boterham verdienen eventueel voor eigen reke ning de 5e mei moeten vieren. Ook wat de viering van de 5e mei be treft zijn regerings- en dorpspolitiek twee totaal verschillende zaken. In ons eigen Soest bijvoorbeeld wordt er straks op de 5e mei met vlag en wimpel bezuinigd. Ook hier de ambtenaren vrij, maar ze zullen die dag zelf een vlag getje moeten kopen. Heeft Arie de bur gemeester goed begrepen dan staan wij er in Soest in financieel opzicht zo slecht voor dat er op nationale feest dagen zelfs geen extra vlaggemasten meer kunnen worden geplaatst. Het zou een besparing van 18 mille ople veren. Het zal allemaal best passen in het kader van de bezuinigingspolitiek, maar overdrijven is ook een kunst. Dezelfde burgemeester die zo op de kleintjes past heeft met zijn wethou ders de ambtenaren opgeroepen de ideeënbus van de gemeente Soest weer eens te vullen. Letterlijk schreef hij on langs aan zijn werknemers: „Het is zeer wel mogelijk dat U mogelijkheden tot bezuiniging aanwezig acht, die ons niet bekend zijn. Wij zullen het zeer op prijs stellen indien U deze mogelijk heden voorlegt aan uw diensthoofd; ieder voorstel zal nauwgezet worden onderzocht". Nou is Arie geen ambte naar, en kent hij sinds vele jaren slechts zijn Marie als diensthoofd, maar hij wil B en W van Soest best een handje helpen. Stel, zo luidt Arie's ad vies, het Haagse besluit om 5 mei a.s. vrij-af te geven eens ter discussie. Mis schien zien B en W, diensthoofden en andere ambtenaren die vrije dag ook helemaal niet zitten. Wanneer alle ambtenaren die vrije dag inleveren wordt er meer bespaard dan zo'n 18 mille. Kunnen wij misschien die extra vlaggemasten toch nog plaatsen. Uiteraard is Arie's idee buiten mede dinging. De gemeente is al voldoende op kosten gejaagd. Deze week, onaangekondigd, mijn kleinzoon Jan op bezoek gehad. Meestal gaat er een telefoontje aan vooraf waarin wordt medegedeeld dat Arie het dambord moet klaarzetten. Dit keer niet. In eens zat hij in de kamer. Jan is nèt veertien. Redelijke leerling die zich met plussen en minnen door het school leven probeert te worstelen. Geruime tijd geleden hebben zijn ouders hem voor een paar uur bij een beroeps keuzebureau geparkeerd. Geen van de betrokkenen is er iets wijzer van ge worden, terwijl dat wèl de bedoeling was. Voor Pasen moet Jan zijn pakket hebben samengesteld. Een pakket voor het leven. „Opa", zo begon die middag zijn verhaal „ik heb geschiedenis en Duits uit mijn pakket laten vallen." Arie aan het informeren of dat nou no dig was. Nou dat was het. Zijn décaan en zijn leraren geschiedenis en Duits vonden het volgens Arie's kleinzoon wel jammer, maar er moest een knel lende knoop worden doorgehakt. Kin deren van nèt veertien moeten vakken „laten vallen" omdat het pakket dient te worden samengesteld. Jan wilde wel eens weten wat Opa er van dacht. Opa heeft natuurlijk niks te vinden. Opa heeft alleen gezegd er op te rekenen dat zijn kleinzoon niet bij voorbaat de vakken waarmee hij hét slechtst uit de voeten kan zou laten vallen. En daar mee zat Opa dan mooi verkeerd. Hij liet mij zijn laatste rapport zien. Arie zag er een 7 en een 7— voor Duits en Geschiedenis in staan. De cijfers voor zijn andere vakken waren niet beter of slechter. Arie's bijdrage om tot de op lossing van de pakketsamenstelling te komen bestond uit de vraag of zijn kleinzoon al wist wat hij later wilde worden. Arie kende het antwoord: hij wist 't nog niet. Wie durft met dit on derwijs nog vol te houden dat het kinde ren tegenwoordig op school allemaal zo gemakkelijk wordt gemaakt? Vergeet 't maar. Een stukje van Arie met een luchtje er aan. Niet smakelijk dus. Toch is Arie er ingetrapt. Enkele inwoonsters van ons dorp zijn met klachten bij D'66 op bezoek geweest. Ze willen van de ge meentelijke hondenbelasting af, omdat die onredelijk en discriminerend is. Arie is zich min of meer ongelukkig ge schrokken van de argumenten die zij daarvoor aanvoerden. Èr was er een die zich afvroeg wat de gemeente met het geld doet voor de hondenliefheb bers. Wat Arie betreft een domme vraag Net zo min als wegenbelasting volledig wordt gebruikt voor de aanleg en verbetering van wegen, net zo min mag men van de gemeente Soest ver wachten dat er ambtenaren aangetrok ken worden die met veger en blik ach ter „uitgelaten" hondjes wandelen. Een ander wilde wel eens weten waar om ze moest betalen vodr dieren die vrijwel het huis niet uitkomen. Dat kan, bedacht Arie terwijl hij de vraag las, nooit een echte dierenliefhebber zijn. Een hond wil tenslotte ook wel eens een luchtje scheppen en een boom ontdek ken. De tegenstandsters van de plaatselijke hondenbelasting kregen tijdens hun be zoek van D'66 haarfijn uitgelegd dat de gemeente alleen belasting op honden en niet op andere huisdieren mag hef fen, omdat dat zo in de gemeentewet is bepaald. Arie, nooit van zijn hart een moordkuil makend, wil toch wel even kwijt dat de tegenstandsters van hondenbelasting met hun actie het risico lopen slapende honden wakker te maken. Stel je voor dat de burgemeester op het idee komt de gemeentewet aan te passen. Alles kan toch in een tijd van vergaande be zuinigingen. Wat gaan wij dan beleven? Belasting op een kanariepiet, ambte naren die de vissen in het aquarium tel len, een belastingaanslag voor ham sters en marmotten, muizen de deur uit en de poes op straat. Zijn wij dan klaar? Arie roept ootf geen hoera wan neer er voor de zoveelste keer een ge meentelijke aanslag op het bezit van zijn boxer wordt gepleegd. Soms ont kom je niet aan de indruk dat het heb ben van een hond een strafbaar feit is. Voor de gemeentelijke belasting dan. Als B en W mijn verdere „huisvee" buiten beschouwing laat dan heeft hij, noodgedwongen natuurlijk, wel vrede met die hondenbelasting. Om straks in fiscaal opzicht en door de hond en door de kat te worden gebeten gaat hem echter te ver. Daarom dames, oogjes toe en snaveltjes dicht. Maak de gemeente niet wijzer dan ze al is. ARIE Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 De bewoners van de wijk Overhees dreigen de dupe te worden van het, zover het hun woonwijk betreft, aarzelend gemeentebeleid. Aanvankelijk stel den burgemeester en wethouders voor in de wijk een buurtwinkelcentrum te realiseren van circa 2500 vierkante meter. De supermarktvoorziening werd al toegewezen aan Jac. Hermans; de huidige exploitant, gebr. Den Blanken, moet t.z.t. het veld ruimen. In een brief van 12 februari 1.1. aan b. en w. vestigt Den Blanken de aandacht op de onmogelijke situatie waarin hij nu is komen te verkeren. Investeren in het noodgebouw is on verantwoord en gezien de onzekere toekomst van Den Blanken in de wijk, ziet het personeel uit naar andere werkkringen; twee zijn er inmiddels ver trokken. Het konsumentenbeiang, dat volgens de plaatselijke overheid bij haar centraal staat, komt nu in het gedrang. Frappant bij dit alles is, dat b. en w. in een voorstel aan de raad dat in de vergadering van 15 april a.s. aan de orde komt, spreken van "het in heroverweging nemen van de meest wenselijke omvang en de realiseringsmogelijkheden van het winkelcentrum Overhees". In de brief van 12 februari vraagt Den Blanken het college in ieder geval dui delijk te maken welke tijdsduur er voor hem nog beschikbaar is om de noodwinkel te exploiteren. Het is im mers, gezien de onzekere toestand, haast onmogelijk nieuw personeel aan te trekken. Op het ogenblik werkt er elf man. Daarnaast zijn er ook problemen ten aanzien van het onderhoud: de koelingen moeten vernieuwd worden, zowel binnen als buiten moet er ge schilderd worden, vloeren en muren moeten gerepareerd worden en de in ventaris moet aangepast worden. Den Blanken is bereid, als de opening van het definitieve buurtwinkelcen trum nog enige jaren op zich zal laten wachten, nu al met het gemeentebe stuur te overleggen om op korte ter mijn de eerste aanzet voor dat centrum te geven. Dat wordt dan een super markt en één of enkele units. Aan de hand van het antwoord van b. en w. zegt Den Blanken zich te willen beraden over "voortzetting" dan wel "beëindiging" van het bedrijf. In een brief van 15 maart aan de leden van de gemeenteraad herhaalt Den Blanken zijn vèrzoek om uitsluitsel. Hij is daartoe overgegaan omdat de brief van 12 februari nog steeds niet beantwoord werd, ondanks het dringen de verzoek dat vóór 1 maart te doen. "Indien op korte termijn geen voldoen de klaarheid wordt gebracht in deze zaak, dan wijzen wij u op de mogelijke gevolgen van het sluiten van de nood- winkel, waardoor de konsument ver stoken raakt van de noodzakelijke voorziening in de eerste levensbehoef te. Er zal ons inziens dan sprake zijn van een slecht middenstandsbeleid wanneer een ondernemer door on duidelijke opstelling van uw college wordt gedwongen zijn onderneming te sluiten. Geen van de belangen, noch die van de ondernemer, noch die van de konsument zijn daarmee gebaat", aldus de gebroeders Den Blanken. vreemd In de raadsvergadering van afgelopen donderdag ging de raad akkoord met de verzending van een brief aan de Soester Ondernemers waarin gezegd werd dat de notitie van de S.O. met betrekking tot het winkelcentrum Overhees, geen aanleiding heeft gege ven om verder op de notitie in te gaan. De S.O. zegt in de notitie dat het win kelcentrum té groot van opzet is. In een gesprek met de wethouder is dat In het kader van de cursussen aan buitenlandse werknemers in Soest van de Werkgroep „Scholing Vorming" wordt de komende weken vooral aan dacht besteed aan onderwijs en cul tuur. De Turkse en Marokkaanse cur sisten bezoeken op 30 maart het meentehuis, waar voorlichtingsam- Gemeentebuis, waar voorlichtings- anibtonaa r Ben van Os iets vertelt over oud Soest aan de hand van een dia serie. Na de paasvakantie praat schoolhoofd A. v.d. Zee over het onderwijs aan minderheden. Er wordt een filmpje gedraaid over de Internationale Scha kelklas. Op dinsdag 27 april wordt een muziekles gegeven door het Soester Muziekgezelschap. In mei houdt de heer Hilhorst een causerie over sport en recreatie. Gedurende de hele maand april organiseert de Vereniging Artishock een expositie van de Turkse kunstenaar Hamza Inanc. Alle lessen worden gehouden op dins dagavond in de oude St. Jozefschool aan de Parallelweg en beginnen om 19.30 uur. Nu al worden voorbereidingen getrof fen om de cursus het volgend seizoen voort te zetten. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe modeseizoen organiseert Middelman in het (grote) wooncen- trum aan de Van Lenneplaan (hoek Birkstraat) een Mode Manifestatie. Op vrijdag 2 april worden er twee gehouden van eik anderhalf uur: de eerste om 14.00 uur en de tweede om 20.00 uur. De presentatie is in handen van Lous Haasdijk, de bekende t.v.- presentatrice. Aan deze show werken verder 13 mannequins en dressmen mee. Uiteraard ontbreekt ook de kol- lektie van Mikimo (kinderkleding) niet. nogeens benadrukt en dan met het oog op de vertraging in de woningbouw. De start van de bouw van het winkel centrum werd door de gemeente in de hand genomen projectontwikkelaar M.B.O., opgehangen aan de woning bouw. De S.O. is van mening dat de bouw van een winkelcentrum van duizend vierkante meter op dit moment accep tabel is en ook door de provincie zal worden goedgekeurd. Vreemd is het dan dat b. en w. in de raadsvergadering van 15 april voor stellen de wenselijke omvang van het 'winkelcentrum'nog eens te willen heroverwegen. beleid In de april-vergadering wordt het to tale winkelbeleid onder de loupe ge nomen. Uitgegaan wordt van de twee- polige winkelstructuur: Van Weede- straat en Soesterbergsestraat. Het college zegt dat de tijd voor on derzoek en overleg afgesloten moet worden. "Wij willen met u tot be sluiten komen voor de versterking van het Soester winkelapparaat in de ko mende jaren", aldus b. en w. De inmiddels uitgebrachte adviezen van het CIMK en de Winkelcommis sie wil het college beschouwen als richtinggevend, niet als maatgevend voor het te voeren beleid. Veel zal volgens het college afhangen van goed ondernemerschap van de midden stand. Gezien de financiële positie van de gemeente mag van haar niet veel meer verwachten dan stimuleren en be geleiden. Aktief gemeentelijk aankoop beleid van verspreide winkels behoort in ieder geval niet tot de mogelijk heden. Wat de plaatselijke overheid op dit moment voor ogen staat is 1. uitbreiding bevorderen van het win kelapparaat in Soest-Zuid met 2000 tot 3000 vierkante meter 2. het instandhouden, c.q. versterken van het winkelgebied Van Weede- straat, inclusief het verbeteren van de parkeermogelijkheden daar; 3. Het weren van extra groeimogelijk heden in de Smitshof, Honsbergen, Koninginnelaan, Steenhoffstraat/Mid- delwijkstraat en Kerkebuurt; 4. Winkelnieuwbouw in Soest-Zuid en in Overhees zal toevallen aan verspreide winkeliers; van wegbestemming is evenwel geen sprake. Relatief grote uitbreidingen van verspreide winkels zal wel worden tegengegaan. 5. Niet onderschreven wordt door b. en w. de bedoeling van de winkelgroep 't Hart om via een voorbereidingsbe- sluit en een daarop aansluitend be stemmingsplan, de winkelbestemming voor het gebied bindend voor te schrijven. Een dergelijke planolo gische dwangmaatregel zal volgens het college aan de feitelijke situatie niets veranderen en tot leegstand van de panden kunnen leiden. 6. Heroverweging omvang winkelcen trum Overhees; 7. Nieuwe winkel vestigingen van buiten Soest worden geanimeerd als dat de aantrekkelijkheid van het ge hele Soester winkelapparaat dient. 8. Heroverweging van het vaste over leg tussen gemeente en midden stand en het opstellen van een evalu- atie-noga in overleg met de winkelcom missie. Ak ut niet edaacht haadl Un poar weke eleje woare ze zo moar an un parkeerploats aachter ut pliesiebero begonne en daat hek toeng in me gehan nes angekondigd. Ik zee d'r bie daa'k doch daattut zwaart waark waasok al omreje daat- ter zwaart zaand uut de grongd kwaam. De kraangt waas nog niet uut of ze haadde aalweer ho ehouwe met groave en noeng legt de heule haandel aal weke plaat. Zouwe we baang eworre weze omdaa'k ut in de goate haad? Vaan ming zaajje geejn laast hebbe. Ik ben veuls te blie daatter op un end waat beurt veur 't paarkere. Waat zouw der toch an de haand weze? Steejne en trot- woar baande legge d'r aal kloar. Ze maagge op ut bero wel de heule daag op de loer legge, aangders bent die klin kers zo vurt. Net as op Soester- baarg ongderlest! 't Ken ok weze daattut rekloa- me is. Zo op de traant vaan: „Kiek us, waat wullie aaktief benne met de plaanne! Joa, zo kaan'k ut ok. Moar as ze overaal baarge steejne haadde oppestoapeld, woar ze waat wouwe aanvaange, daan hejje heul waat te kieke ehaad op Soest. Ik laas in de kraangt, daat de bouw vaan un nieuw pliesie bero niet laanger uuttesteld kaan worre. De gemeengte is haarstikke drok bezig in de Hoag om cengte los te peutere. Ok veur peuterzoale 'k Hetter un zwoar hoofd in, waant in de Hoag hejje ok leuterzoale. Ajje un maan en un vrouw.het, die baar gek op mekoar benne, daan goan ze soame wone. Daa's heul gewóón vaandoag de daag. Moar vrogger hiette daathokkeEn daat doet de pliesie aal joare hiero. Mojje natuurluk goed begriepe daa'k niet de pliesiemaanne zelluf bedoelt. Doar hejje vaan eiges ok niks mee te moake. Nee, ik bedoelt de behuzing vaan 't bero. Overaal zit waat. In de Hoag hebbe ze waandel- gaange. Wullie ok. Bie ongze hermandaad! Aalleejnig de groazies niet; die stoan temingste nog noast me koar. Moar doar hejje daan ok aal les mee ezeid. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge: zet moar vaast un gróte stoapel steejne an de Daalweg. Daan kaajje aaltied nog zien. Vaan eiges wel un tuut der bie op waacht zette. HANNES VAN DE NENG. Burgemeester en wethouders vragen de raad medewerking te verlenen aan de verkoop van percelen grond op het Soester industrieterrein aan drie Soes ter bedrijven. Het betreft G. van Buuren verhuizin gen B.V., gevestigd aan de Plasweg 47; Vorkheftruck Service H. G. Koenen B.V., gevestigd aan de Lange Brink- weg 25 en Trane Airconditioning B.V., gevestigd aan de Birkstraat 108. De drie kavels zijn gelegen aan de Koningsweg; ze krijgen een gemeen schappelijke toegangsweg. In totaal gaat het om 6320 vierkante meter grond, die in totaal 789.914 gulden opbrengt (exclusief btw.). Lous Haasdijk presenteert de MJddel- man-show. Op de Stadhouderslaan kwam door onbekende oorzaak een 21-jarige brom fietser uit Baarn te vallen. Met ver wondingen aan zijn gezicht werd hij naar het ziekenhuis Maarschalksbos gebracht. Op de Van Weedestraat kwam een 93-jarige voetganger te vallen. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht met een hoofdwond. 'We gaan de goede kant weer op. Het voorjaar is officieel afgelopen zondag ingegaan. Niet dat we ons nu zo vast moeten prikken aan bepaalde data, maar het verstrijken van de winterperiode brengt toch wel weer verschillende bezigheden met ?ich mee. Enkele belangrijke zaken willen wij daarom deze week bespreken. Voor de bezitters van rozen wordt het hoog tijd dat ze deze hun jaarlijkse snoeibeurt doen ondergaan. Er moet bij het snoeien van rozen worden uitgegaan van het idee, dat er niet zo maar om een duistere reden op een bepaalde hoogte wordt geknipt. Rozen worden op zo'n 15 cm. boven de oculatie (overgang wortels naar rozenstruik) inge- snoeid en het liefst op een buitenoog. Dit klinkt voor veel tuinbezitters vaak wat verwarrend, weten we uit ervaring, maar is toch echt vrij eenvoudig. Rond deze tijd vertonen de rozenstruiken al een aantal rose rode uitlopertjes aan de takken. Deze jonge schuitjes ontspruiten uit de z.g. ogen. Onderaan de takken zitten ook ogen waar meestal geen of nog geen uitlopertjes uitkomen. Dit noemen we de slapende ogen. Nu is bij het snoeien van de rozen het hele streven om de takken op plm. 15 cm. af te korten en dan net boven een oog dat naar buiten gericht staat. Dit snoeien op een buitenoog gebeurt trouwens niet alleen bij rozen maar ook bij veel andere gewassen en heeft als doel een mooie vertakte open struik te verkrijgen. Het inkorten tot 15 cm. is enkel en alleen ter stimulering van nieuwe stevige bloeitakken. Stamrozen moeten we zien als een struikroos op een stam geplaatst en snoeien we ook ala zodanig. Voor hen die het na de^ze uitleg nog niet zien zitten het advies, ga eens op een tuincentrum kijken hoe daar wordt gesnoeid. Als we de rozen hebben gesnoeid kan tevens de compost of stalmest waar mee we voor de winter de rozen hebben aangeaard door de grond worden gemengd waar het verder als voeding de rozen ten goede komt. Ook de heidetuin- bezitters kunnen in deze tijd niet op hun lauweren gaan rusten aangezien het de hoogste tijd is om de zomer en herfstbloeiers in te korten. De winter- bloeiers laten we vanzelfsprekend nog even met rust, tot het mooie er af is. Het snoeien van heide hoeft niet sprietje voor sprietje te gebeuren met een snoeischaartje. Een heggeschaar is een praktisch stuk gereedschap in deze. Het is in een natuurlijk aandoende tuin zoals een heidetuin toch gezien moet worden, vanzelfsprekend niet juist om de heide planten stuk voor stuk tot bolronde knipsels te de graderen. Het is heel goed mogelijk om met wat gevoel, juist te snoeien en toch een enigszins toon baar geheel te bewaren. Heidesoorten met een krachtige uitgroei knippen we tot onder de bloeiwij- ze terug, terwijl bij minder rappe groeiers alleen de uitgebloeide bloeiaren worden verwijderd. Helaas wordt er nog maar al te vaak gedacht, dat de tuin er toch nog mooi uitziet en snoeien echt niet nodig is. Wanneer het er namelijk volgens heidetuinbezitters met deze gedachtegang naar uit gaat zien dat snoeien nodig is, is het in praktisch alle gevallen al een verloren zaak. Er valt in de sterk verhoute heide planten niet meer te snoeien en vervangen zal dan nodig zijn. Na het snoeien en het verwijderen van het snoeihout strooien we een gift koemest of heidemest tussen de heide, afgedekt met een laagje tuinturf. Met een minimum aan sproeien (leiding water bevat te veel kalk) en af en toe wat wieden zal de gesnoeide en bemeste heidetuin weer een jaar lang kijkplezier verschaffen.

Soester Courant | 1982 | | pagina 13