Nieuw ziekenhuis zal de naam „De Oelte" dragen v Zo gezien... 2*° Zomertijd Een ton steun voor „De Borg" Flitsend Coördinatie hoorzitting ziekenhuis Huisvuil een half uur vroeger aanbieden Bengelenbak blijft open Vraag folder aan Lilian Sucrosa Jonge kaas Golden delicious Pracht tulpen Kuikendijen """O98 Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Woensdag 24 maart 1982 60e jaargang no. 30 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per halfjaar f 24.— Verschijnt iedere woensdag „DE Eul tafaebrokcn inlfi&l ^«tuund piutupfi/t mtÉó&ip'kortt- Het nieuw te bouWen ziekenhuis op de grens van de gemeenten Baarn en Soest aan de Noorderweg zal de naam „De Oelte" gaan dragen. Het is een historische naam, die betrekking heeft op het gebied waar het ziekenhuis gebouwd zal worden. De be kende Baarnse geschiedschrijver Pluim spreekt in zijn boek van „De Eult" en deze naam zal vele ouderen nog bekend in de oren klinken. De naam „de Eult" werd aangedragen door me vrouw J. A. Huysmans-Veltkamp uit Baarn. Zij krijgt a.s. vrij dagmiddag de hoofdprijs uitgereikt tijdens een bijeenkomst in het Griftlandcollege. De beslissing van de jury was unaniem. In totaal zijn er in deze wedstrijd 364 naamsuggesties binnen gekomen. Met een eervolle vermelding (en een troostprijs) zijn bedacht de inzenders van de namen: „De Maten"; „De Melm"; „zie kenhuis Van Dijk" (naar de bewoner van een boerderij aan de Praamgracht); „ziekenhuis door het oog van de naald" en „Christoffel ziekenhuis" (naar Christoffel Pullmann) De naam ,,de Eult" (of Oelte) gaat ver terug in de geschie denis. De geschiedschrijver Gott- schalk zegt daarvan Oorspronkelijk vormde het veen aan gene zijde van de tegenwoordige ge meentegrens tussen Baarn en Soest met het veen van Laag Hees, het Soes- terveen en het veen bij Soestdijk één geheel. Een eerste scheiding werd te weeg gebracht toen in of kort na 1239 het kapittel van St. Jan te Utrecht uit de omgeving van de Lage Vuursche de- Oude Gracht naar de Eem liet graven. In het midden van de 11/e eeuw maakte een zeer lange (ca. 5 km.), brede (meer dan 'fa km) strook veen langs de noordzijde van de Oude Gracht deel uit van het goed De Eult (die Oelte) een „edel eygenvan een zekere God- de Stael). In 1350 werd het goed De In de nacht van zaterdag op zondag, 27 op 28 maart, gaat de zomertijd weer in. De klok moet voor het naar bed gaan een uur vooruit gezet worden. Dat betekent een uur minder slapen. Voor wie heel laat zijn bed opzoekt: officieel gaat de zomertijd om 02.00 uur in. Dan moet de klok op 03.00 uur gezet worden. Eult in een noordelijke en zuidelijke helft gesplitst en weldra werd de vrije eigendom omgezet in een leenverhou- ding ten opzichte van de bisschop. De zuidelijke helft, binnen het territoir van Soest gelegen, bleef voorlopig in handen van de familie Stael; de noor delijke helft, die tot Baarn werd ge rekend, kwam in 1375 aan Jacob Ncu rling. Gegevens uit het begin van de 15c eeuw doen blijken dat het veen, dat eertijds tot De Eult behoorde, zich uitstrekte tot aan het veen, dat in 1308 aan het Vrouwenklooster te Oost- broek was gekomen, ten zuiden van de Lage Vuursche. De brede strook was in het begin van de 15e eeuw echter reeds gesplitst in smallere, waarvan er verscheidene in handen waren van leden van de familie Stael, kennelijk als gevolg van erf de ling. Tussen een strook van Jacob Nenning en een van de familie Stael lag nog een smalle aaneengesloten strook veen, die zich over de totale lengte uitstrekte. De overige stroken daaren tegen waren door de aanleg van de Soestdijk verdeeld geraakt, zodat stuk ken „boven" en „beneden" de Soest dijk in verschillende handen waren ge komen. Zo was b. v. het verlengde van de strook van de bisschop ten oosten van de Soestdijk aan de pastoor van Eembrugge en nog een ander persoon gekomen. Het park achter paleis Soestdijk maak- te eertijds voor een groot gedeelte deel uit van de oorspronkelijk brede veen- strook van De Eult. Van de lange smal le stroken, waarin dit veen in de lengte werd opgedeeld, zijn op de oudere to pografische- kaarten nog resten her kenbaar langs de zuidzijde van de Soestdijkerstraatweg, waar deze langs het park van het paleis loopt, als ook ten zuiden van de Koningslaan". In zijn boek „Wandelingen door Gooi en Eemland en Omstreken" schrijft De Rijk van dit gebied (komend van de Torenlaan te Baarn) „Onmiddellijk aan uw rechterhand ziet gij een zwaar ijzeren hek met hardsteenen palen, die eenmaal toe gang verleenden tot een trotsch buiten verblijf: de Eult. Het behoorde oud tijds aan de Amsterdamse regenten families Deutz en Bicker, die er meni- gen zomer de toen reeds drukkende atmosfeer van de hoofdstad ontvlucht ten. In 1668 was hier zelfs de Raadpensio naris Johan de Witt bij zijn zwager gelogeerd, om zich in de geurige bosch- lucht van de staatszorgen te verpoo- zen. Zijn vrouw Wendela Bicker ver- want aan de Amsterdamse burgemees- te familie van dien naam - werd er ge vaarlijk ziek en kon nog ternauwer nood naar Den Haag overgebracht worden, waar zij spoedig stierf. - Tot deze buitenplaats behoorde toenmaals het uitgestrekte bosch, dat wij straks zijn doorgewandeld en dat later door de Oranje's iverd aangekocht om er Soestdijk mee te vergrooten. Doch daarover willen wij u straks, als wij een rustig zitje hebben opgezocht, wat nader vertellen; genoeg zij het u, thans te weten,' dat het buitenverblijf werd afgebroken en dat alleen de boerderij, die wij iets verder rechts zien staan, in wezen bleef. Evenwel, het huis zelf is slechts een paar jaren oud; het werd in 1900 door een onbekende oor zaak in de asch gelegd, maar toch, volgens den wensch van H.M. de Ko ningin-Moeder geheel in den vroeger en vorm herbouwd. De Eult is n.l. het eigendom der Ko ningin-Moeder die er met haar gasten meermalen een bezoek komt brengen. In haar kinderjaren kondet gij Konin gin Wilhelmina hier meermalen vroo- lijk zien rondhuppelen en nog onlangs leerde hier een prinses van Bentheim de geheimen van het kaasmaken. In de boerderij blinkt u dan ook alles te gen als een echt toonbeeld van onze wereldberoemde netheid". Ook Hooyer sr. spreekt in zijn ge schiedschrijving van Baarn over ,,De Eult". Op pag. 90 zegt hij: „Een appel tje van ouwe Geurt uit de moestuin van het paleis of een knolletje bij Van de Grift op „de Eult" nam ons meer in beslag als wij huiswaarts keerden". Oelte En tenslotte Pluim. Hij besteedt in zijn bekende boek, dat twee jaar geleden nog in herdruk verscheen, een hoofd stuk aan „de Eult". „De plaats, de Eult (of Oelte) is al zeer oud; reeds in 1350 vond ik haar in de archieven van het Domkapittel ver meld. Dan maakt de bisschop Jan van Arkcl aan „alle Inden bekend, dat hij aan Gode Stael en diens erfgenamen en nakomelingen in eeuwigdurende erfpacht gegeven heeft, „dat erve dat geheten is die Oelt, ghelegen tusschcn Soes ende Baeme bi der oude graft". En kort daarop schenkt hij de Eult aan de Domkerk in Utrecht, ten be hoeve van het altaar, dat dc Bisschop in die kerk gesticht had. In de vernieuwde stadsrechten van Baarn (U/26) wordt van de Oeltwege gewag gemaakt, die tweemaal per jaar zou geschouwd worden. Er zal toen wel een boerderij, maar nog geen landhuis bestaan hebben. Die boerderij is er nog altijd, iets verder naar de Praam gracht toe. Omstreeks 161/0 moet het buiten (de vil la) de Eult er reeds hebben gestaan; het behoorde toen aan de Amsterdam- sche Patriciërsfamilie Mr. Joan Bi cker en Agneta de Graeff, die er de drukkende atmosfeer der groote koop stad „aen d'Amstel en het IJ", verwis selden voor de geurende dennenlucht van hun buitengoed. Destijd behoorde het geheele Bosch tusschen Konings laan, Amsterdamse Straatweg en Van Heutszlaan nog tot de Eult. De ge noemde familie De Graeff was even eens een burgemeestersgeslacht te Amsterdam, en bezat als buitengoed en zomerverblijf de hofstedeSoest dijk, wdar later het Paleis is gebouwd. De oudste dochter van Mr. Joan Bi cker en Agneta de Graeff was Geer- truid (gedoopt te Amsterdam op 8 Jan. 1631/), die het landgoed de Eult op 28 Dec. 1651/) als bruidsschat ten huwe lijk meebracht, toen zij met Jan Deutz trouwde". En verder: „Wij zagen reeds, dat Geertruid Bi cker de Eult als bruidsschat mede bracht. Haar zuster, Wendela, was ge trouwd met niemand minder dan Jo han de Witt, den Raadspensionaris. Vandaar dat deze Staatsman en zijn vrouw er meermalen logeerden; dit was o.a. ook het geval van 26 tot 28 Juni 1668, toen Mevrouw de Witt op de Eult ernstig ziek werd en ternau wernood naar Den Haag kon vervoerd worden, waar zij weldra stierf. Jan Deutz, die de Eult als bruidsschat zijner vrouw verkreeg, had nog een broer, die Reinhard Deutz heette (overleden 1654); diens dochter trouw de met Johannes Scherenberg, even eens een rijk koopman. Hun afstamme ling Reinhard Scherenberg werd in Baarn de stichter van Peking en Can- ton. Maar keeren wij tot de Deutzen op de Eult terug. Mr. Jan Deutz, heer van Assendelft, enz., werd bij zijn dood opgevolgd door zijn zoon Willem Gideon (geb. 1697, overleden 1757). Ook hem ging aanvankelijk alles voor de wind, dank zij het kwikzilver. Hij richtte o.a. de „Negotatie" (Maatschappij) van 1 mill. gld. op ten behoeve van eenige planters in de kolonie Suriname, welk bedrag weldra tot vier mill. werd ver hoogd en waarvan Willem Gideon Deutz 9 ton in aandeelen bezat! Hierdoor werd hij de voornaamste im porteur te Amsterdam van West-in- dische suiker en koffie - een tweede kwikzilvermijn voor hem. Geen wonder, dat zulk een Patriciër meermalen Burgemeester van Am sterdam was, - eerlijk geteld vijf maal. 's Zomers vertoefde onze jonggezel (want hij is nooit getrouwd) gaarne op zijn buitengoed de Eult en spaar de niets om het te vergrooten en te verfraaien - dank zij het kwik en de koffie. In 1758 werd dus „de Eult" (het land huis en de boerderij) het eigendom van Soestdijk en is dat sedert gebleven. Vooral de aanwinst van het Baarnsche Bosch was van belang, zoodat voort aan het Domein zich tot, aan het dorp uitstrekte. (Die grens tusschen de Eult en Soestdijk heb ik laatst gezien in de vorm van een walletje, nl. in het bosch tusschen de Troon en de Van Heuszlaan). Aanvankelijk werd het landhuis, nadat het aan Soestdijk was gekomen, be woond door 't Personeel van het Pa leis; maar toen later het Lustslot door vergrooting of verbouwing zelf dat Personeel kon herbergen, werd de Eult verhuurd. Zoo was het in 1850 bewoond door Jhr. de la Court, Raads lid van Baarn (8 Juni 1868 tot 28 Juli 1869) en daarna Burgemeester van Soest. De laatste bewoner was de heer Kru- se; in 1881 werd het huis afgebroken. Alleen de stallen en het koetshuis ble ven staan, vlak aan de Witte Laan. Thans verstaat men onder „De Eult" de boerderij der voormalige huizinge, dicht bij de Naald; zij bewaart dus nog altijd de naam, die reeds 6 eeuwen geleden hier voorkwam. Zij behoort nog steeds aan 't Domein. Op 18 mei 1900 brandde het huis tot de grond af, maar is als een phoenix uit zijn asch herrezen. Dikwijls komen de buitenlandsche gasten van H.M. de Koningin-Moeder een bezoek aan de Eult brengen om er de echte Hollandsche kaas met echte Hollandsche zindelijkheid te zien maken; want die kunst houdt de pach ter, eerst de heer D. van de Grift, en sedert een paar jaren zijn zoon, in hooge eere; neem u maar eens een kijkje voor het uitstalraam", aldus Pluim. Ziekenhuis „De Oelte" In overleg met het bestuur van de Stichting Maarschalksbos/Zonne gloren is uiteindelijk gekozen voor de naam „De Oelte" vanwege de klank. „De Oelte", zo vindt men, „ligt be ter in het gehoor dan „De Eült" Bovendien is de naam „Oelte" his torisch geheel verantwoord. De Stuurgroep Actie Behoud Zie kenhuisvoorziening organiseert op maandag 29 maart a.s. aanvang 16.30 uur in het gebouw Gemeente werken, Lange Brinkweg 77 te Soest een coördinatiebijeenkomst voor de hoorzitting van Gedeputeerde Staten, die op 1 april a.s. plaats vindt. Iedere organisatie of particulier, die schriftelijk commentaar heeft geleverd op het voorlopig stand punt, dat Gedeputeerde Staten over de bouw van een ziekenhuis voor Baarn en Soest hebben ingenonien, is van harte welkom. De bedoeling is om de ingezonden commentaren met elkaar te verge lijken en vast te stellen of er pun ten zijn, die nog niet naar voren gebracht zijn in de schriftelijke re acties. Hiermee kan dan bij de mondelin ge toelichtingen rekening gehouden worden. Eveneens kunnen de toelichtingen waar mogelijk op elkaar afgestemd worden. Opgave voor deelname kan telefo nisch gedaan worden bij de heer A. v.d. Haar, Gemeentehuis Soest, tel.: 16744toestel: 340. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor aan de Stichting Wijk (diensten) Centrum Soesterveen (De Borg) een voorschot van honderd duizend gulden te geven, ten laste van het dienstjaar 1982. De exploitatie van het dorpshuis is ach tergebleven bij de indertijd gemaakte prognoses en is vanaf het begin verlies gevend geweest. In het raadsvoorstel zegt b. en w. dat er zowel interne- als externe factoren oorzaak zijn van deze situatie. Als gevolg van de verliezen zal over enkele maanden een liquiditeitstekort ontstaan en dan zal de gemeente, op grond van het garantiebesluit, kunnen worden aangesproken. Het bestuur van „De Borg" heeft nu verzocht een bijdrage te verlenen waardoor het in staat gesteld wordt aan zijn verplichtingen te voldoen tot het tijdstip waarop de raad een defini tieve beslissing kan nemen. Met de honderdduizend gulden kan een perio de tot 1 februari 1983 overbrugd wor den. In het rapport van de Nederlandse Organisatie Kring (NOK) wordt wat De Borg betreft ondermeer gesteld dat het gebouw wel fraai doch kil en weinig intiem is; dat het gebouw vele aktivi- teiten tegelijk bevat die elkaar vaak hinderen; dat het gebouw onover zichtelijk is, in feite verkeerd ligt waardoor het een doodse aanblik heeft naar de straatzijde en dat de aanleg van de horeca-faciliteiten zodanig is dat er veel extra gelopen moet worden. Dat heeft weer extra barbezetting tot gevolg. Van de toneelzaal wordt ondermeer ge- Met ingang van maandag 29 maart begint de gemeentelijke reinigings dienst een half uur eerder met het op halen van huisvuil. Dat betekent dat men de plastic vuilniszakken een half uur eerder buiten moet zetten dan men op dit moment gewend is. zegd dat het een fraai tweedelig balkon heeft, maar dat men van een deel uit het podium niet kan zien. Het andere deel moet wel voorzien worden van een oplopende tribune, anders is ook van daar uit nauwelijks iets te zien. De bowling is redelijk bezet, maar de bediening is zeer onpraktisch. In het rapport wordt van de ontmoe tingsruimte gezegd dat het „de meest problematische ruimte" is. De voor spontane aanloop bedoelde nisjes en zitjes, voldoen in de praktijk niet. De spontane aanloop is uitgebleven. „Res teert", aldus het NOK-rapport, „een gapende verlaten ruimte". Dronken automobilist In samenwerking met de politie te Amersfoort slaagde de Soester politie er in een 32-jarige autobestuurder uit Ermelo tot staan te brengen. De man reed met een snelheid van 150 km. zondagmorgen vroeg door Soest. Hij was niet nuchter. De openbare kleuterschool „De Ben gelenbak" aan de Duinweg in Soest- Zuid blijft voorlopig weer open. Omdat het aantal Bengelen, dat deze enige openbare school in Soest-Zuid be zoekt, van jaar tot jaar nogal schom melt, is het voortbestaan van de Ben gelenbak elk jaar weer onzeker. Maar juf Eline Smulders heeft ook dit keer weer het verlossende telefoontje gekregen: de Bengelenbak blijft het komende schooljaar open. Om dit leuke nieuws te vieren, kregen alle kinderen slagroomtaart en limo nade. Ook voor de ouders, die even langs kwamen om de school te felicite ren, was er koffie en gebak. Onze wijnkelder of Beatnxzaal pnvé voor uw receptie,familie reünie, trouwparty. Voor een zeer betaalbare prijs! Xg;, Au beige Ie Postillon de la Provence. Tel. 02155*87974 WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 GEKARDPADI Al maanden van tevoren was het hekend dat de muziekgroep die op dat moment hij onze jeugd populair was, ergens in de buurt zou optreden. Der gelijke verhalen willen nogal eens via de kortste lijn tussen heide oren het vaderlijk hoofd met onverminderde snelheid verlaten, maar deze keer wist ik het me nog te herinneren toen ze mij een week vóór het concert opnieuw van dit heug lijke feit op de hoogte stelden. Of ik wist hoe je met open haar vervoer van Soest naar Cothen moest komen. Zelfs al zou zó argeloos geweest zijn als de jongens hoopten, dan nog zou de aanwezigheid van enkele voor deze éénacter speciaal meegevoerde vrienden mijn achterdocht wel gewekt heb ben. Ik zei dus niks en keek aandachtig wanneer ze uit hun rol zouden vallen, hetgeen na enkele ogenblikken geschied de. "Kijk, we hadden gedacht dat jij ons wel eens zou kun nen rijden. Dan kunnen zij ook gelijk mee en anders gaat het hele feest niet door". Voor zo veel aandrang ging vader door de knieën en hij wist slechts af te dwingen dat wanneer ze niet klokslag 12 uur huiten zou den staan, de auto met chauf feur spoorslags retour zou gaan. Op de avond zelf arri veerde ik echter ruim vóór die tijd en wist zonder betalen bin nen te dringen "om mijn jongens te zoeken". In feite was ik buiten al in de ban van de dreunende en stampende muziekmachine geraakt. Nauwelijks door de deur werd ik al gesignaleerd: "Hé, 't is nog geen tijd! Liplezen is niet zo moeilijk als je van tevoren weet wat er gezegd gaat wor den. De rest van het gesprek bij dit soort toestanden kunt u het beste omschrijven als een mond-op-oorschelp conversate. Zo kwam ik te weten dat ik er zo "flitsend" uitzag. Een effect dat werd veroorzaakt door het paarse licht, waarbij vooral witte kleding fluoresceerde en waarvan ik me, in pak één, uiteraard niet bewust was. In een ommezien was ik in zo'n intiem mond-op-oorschelp con tact geraakt met een alleraar digste plaatselijke schone. Tot dat ze mij als bij ingeving vor send aankeek en in mijn oor toeterde: "Zeg, hoe oud ben jij eigenlijk?!". Gebrek aan levenservaring en het be- driegelijke lichteffect deden haar mij 15 jaar jonger schat ten. Omdat mijn overtuigings kracht ontoereikend was ver wees ik naar mijn oudste zoon die in de buurt stond. Ze liep op hem toe, schreeuwde: "Wie is die goser daar? en wees op mij. "Oh", zei hij on verschillig, "dat is mijn oud ste broer". Deze week Alleen donderdag Alleen donderdag Franse Alleen donderdag GROTE BOS Alleen donderdag van 11.98 voor U Deze week a 500 stuks van 6.95 voor 250 GRAM PlNDA's 2. (Het lekkerste kippeboutje zonder vet of vlies). I Max. 3 kilo per klant. 500 GRAM slechts Met gratis hitte bestendig roerlepeltje

Soester Courant | 1982 | | pagina 1