Sprankelende show van Boetiek Soraya Occasions Op vredesgebied IKV gaat samenwerken met Duitse Soest Met Raad en Daad llfEMfN AlS DINEREN VVV nieuws Stichting Jeugdzorg Soest lanceert wedstrijd ,,Goud voor oud" DeSoestef Duineti Second Life Plan maakt inruil van hifi- en video apparatuur nu tot een normale mogelijkheid Kan uw man lezen?" BIJ KAARSLICHT? Initiatief van Bang&Olufsen Nederland 9 Suentpr Courant van woensdag 17 maart 1982 9 De stoomtram Hoorn-Medeblik start weer met haar ritten en aansluitende boottochten door de steden Hoorn, Enkhuizen en Medemblik (De Histori sche driehoek in Holland). Deze drie dromerige stadjes liggen veertig kilometer ten noorden van Amsterdam en U kunt er nu op bij zondere wijze van genieten, zoals onze grootouders dat vroeger' deden. Per oude stoomtram met eigen restauratie wagen van Hoorn naar Medemblik en van Medemblik met een echte Salon boot varen naar Enkhuizen. Een fol dertje met prijzen en vertrektijden hebben wij voor u klaar liggen. Op l april opent 's werelds kleinste stad MADURODAM weer haar poor ten. Openingstijden van april t/m juni 9.30- 22.30 uur; juli t/m aug. 9.30-23.00 jjur. Het Algemeen Toeristenboek van Noord- en Zuid-Holland is binnen, de ze unieke gids in vier talen wil de toe ristische wegwijzer zijn zowel voor de buitenlandse gasten als voor hen, die hun vakantie in deze provincie door brengen. In beknopte vorm worden alle toeristisch belangrijke steden en dorpen in alfabetische volgorde be schreven. De prijs van dit fijne boekje is 1,50. In de N.P.B. Kerk, Rembrandflaan 20 te Soest is op Palmzondag 4 april, aanvang 10.30 uur Crucifixion Passion van John Stainer. Toegang gratis. Donderdag 25 maart komt het Arn hems Slavisch Koor in de Open Hof aan de Veenbesstraat 2 een concert geven. Het belooft een bijzondere avond te worden, deze laatste Nuts- avond van dit seizoen. Deze kooravond vangt om 20.15 uur aan. Iedereen is van harte welkom. Niet-Nutsleden zullen een geringe en treeprijs moeten betalen. Filmhuis Artishock met de film „Ama- tor", regie K. Kielowski, Polen 1979 in kleur. Op 25 maart, aanvang 21.00 uur, en tree; ƒ4,50. Op 26 maart organiseert de Wijkver- eniging Overhees een Ouderbowling van 19 tot 80 jaar 's avonds van 19.30- tot-21.30 uur. Toegangsprijs voor 2 uur bowlen 7,50 voor leden en donateurs. Een avondje klaverjassen kunt u op 26 maart, aanvang; 20.00 uur, In de Openbare School, Willaertstraat. Wijkvereniging Overhees organiseert een gezinsbingo op zaterdag 27 maart. Aanvang; 20.30 uur, alle leeftijden. De bingokaarten kosten 4,- voor l^den en donateurs, niet leden 8,-.- Locatie de Borg, Willaertstraat. In Kasteel Groeneveld te Baarn orga niseert de Historische Kring „Baerne" een expositie over ,,De Eem en Eem- brugge". Juist dit gedeelte van Baarn heeft door de eeuwen heen het meest van het Zuiderzee-water te lijden ge had. Op deze tentoonstelling zullen tal van voorwerpen, afbeeldingen en kran- teberiehten te zien zijn, die betrekking hebben op de historie van dit gebied en de ondervonden wateroverlast. De tentoonstelling in het koetshuis van Kasteel Groeneveld is geopend van vrijdag 26 maart tot en met zondag 28 maart en in het weekend van zater dag 3- en zondag 4 april van 11.00 tot 17.00 uur. De toegang is vrij. Er liggen hier allerlei leuke folders van Utrecht voor u klaar, ook een folder met dagtochten voor groepen. Een ervan is „Tussen Vecht en Plas sen" 55,50 p.p. Maximum aantal personen: 49. Er wordt gestart met koffie plus appelge bak, daarna rondleiding Kasteel Sype- steyn, Pannekoekenlunch, Rijtuigtocht langs de Vecht, rondvaart door Utrecht en alles onder begeleiding van een VW-gids. Tot slot kunt u nog met z'n allen gaan gourmetten in een Middel eeuwse Kelder voor 26,50 p.p. In Utrecht in de Stadsschouwburg is op donderdag 25 maart „DE BEZE TENEN" van Albert Camus naar Dos- tojewski. Aanvang 19.30 uur. Op vrijdag 26 maart om 20.30 uur is in De Blauwe Zaal; DE VERZOEKING door Toneelgroep Centrum. Schouwburg Gooiland Hilversum in de grote zaal om 14.30 uur is er een vro lijk kinderprogramma van Piet Geel hoed met Ger Astma en Leo Renders. Muziek: Tonny Eyk; BAAS BOVEN BAAS, gaat over Bertus en Olivier, de twee dwaze brandweermannen. Leeftijd 1 t/m 12 jaar. CIRCUS KNIE is op maandag 29 en dinsdag 30 maart in de grote zaal, aanvang 20.00 uur, met het Amster dams Volkstoneel, regie Jules Croi- set. Theater De Flint te Amersfoort brengt op donderdag 25 maart Technische TTieatergroep Perspekt; „HAMMER", aanvang 20.15 uur. Vrijdag 2'6 maart is er Wim Hogenkamp met „HEEL GEWOON", aanvang20.15 uur. Op zon dag 27 maart is er eveneens in De Flint een Koffievoorstelling van To neelgroep Centrum, „GEKOOKT EI" van Paul Haenen, met kinder-doe-uur, aanvang 12 uur, met nabespreking. In De Flint Restaurant is op zondag 28 maart om 15.00 uur. De Stichting JAZZ IN AMERSFOORT, met Jaap Dekker Boogie Set. Er is een nieuw boekje binnen van HOLLAND met allerlei toeristisch^ at tracties, over Miniatuursteden, Sprookjestuinen, Dierentuinen, Dolfi- naria, Recreatieparken, Casino's, Markten, Kunstijs- en Skibanen, Boot en bustochten. Musea Kastelen, Oude steden en gebouwen dus er staat een heleboel in en de kosten zijn slechts ƒ1.- De programmaboekjes van de Dag tochten lekker weg in eigen land van 1982 zijn ook binnen. Deze D-Tours/ Gooilander zorgen voor een onbezorgd dagje uit en dat u overal komt met maaltijdverzorging in een van hun luxe reiswagens. Dus niet aarzelen maar kom even langs en haal zo'n program ma-boekje en ga er een dagje tussen uit. Op 27 maart is er een concert in de Oude Kerk te Soest, door Jan Janssen orgel met een programma van Bach, aanvang 8.15 uur, toegang 5,- en 3,- CJP en 65 plus. De KADOBON blijft het goed doen. Hij is in zeer veel Soester en Soester- bergse zaken besteedbaar en bespaart u het lange zoeken naar een passend geschenk. Verkrijgbaar aan ons kan toor a 5,-; 10,-; 15,-; 20,- en/25,-. Boetiek Soraya organiseerde afgelo pen week in het EHBO-gebouw een sprankelende modeshow. De overvolle zaal kreeg tijdens deze show een dui delijk beeld van hetgeen deze boe tiek te bieden heeft. Vier onderdelen kwamen aan de orde vrijetijdskleding - exotische kleding - avondkleding en bruidskleding. Vrije-tijdskleding: O.a. een leuke kol- lektie kuitbroeken en romantische blouses in vele kleuren en dessins. Veel is lurex (zilver- en gouddraad) verwerkt. Exotische kleding: Deze kollektie be staat uit o.a. harembroeken en pak ken, de piratenlook en de marinelook met bijpassende shawls en sherpen. Bruidskleding: Op verzoek maakt So raya voor u op maar uit de door u gewenste stof soort en model, een bruidsjapon. Avondkleding: Bij deze kollektie is veel zijde/jersey stof verwerkt afge werkt met kant. Ruime keus is er uit pakken, broeken, blouses etc. Ook hier geldt weer dat Soraya alles voor u op maat en in het door u gekozen model maakt. NIEUWE GULDEN Wie is er verant woordelijk voor de nieuwe gulden met die lelijke afbeelding van onze ko ningin en zonder Nederlandse leeuw. Wie beslist daar uiteindelijk over? Antw oordOntwerper van onze nieuwe munten (behalve de guldens) dus ook stuivers, dubbeltjes, kwartjes en rijks daalders) is de ontwerper Bruno Nina- ber van Eyben, die in 1950 te Boxtel (N.Br.) werd geboren en veel naam maakte bij industriële vormgevingen, van meubels tot en met horloges. Hij werd met acht andere ontwerpers aan gezocht een gehele reeks nieuwe mun ten te ontwerpen, en uit die inzendin gen koos een ingestelde commissie van deskundigen zijn voorstellen. Het jury rapport sprak van: „oorspronkelijk, vernieuwend, duidelijk, doordacht en functioneel". Aan de inzenders was grote vrijheid gelaten om van de vroe ger gevolgde gedragslijnen en metho den at te wijken. Dat is nu gebeurd. Het ministerie van financiën had aan de opdracht geen beperkingen verbonden. In de vaste „commissie voor de finan ciën" van de Tweede Kamer kwam de eerste kritiek op het uitgekozen ont werp en daarna nam de Tweede Ka mer op 25 juni 1981 met overweldigen de meerderheid een motie aan, waarin gesteld werd dat voorlopig géén mun ten moesten worden geslagen volgens dit ontwerp. Maar de minister kon de situatie moeilijk terugdraaien. Er wa ren aan de uitgenodigde kunstenaars geen beperkende eisen gesteld, de aangezochte deskundigen hadden dit ontwerp uitgekozen en bij de Neder landse Munt te Utrecht moest men op tijd met het aanmaken van de benodig de stempels beginnen. Nieuwe ont werpers uitnodigen, een andere jury aanstellen enz. zou teveel vertraging betekenen en dat zou o.m. betekenen, dat de munten pas in de tweede helft van 1982 in omloop zouden komen en dat speculanten ze dan uit de markt nemen. Kleinere hoeveelheden worden immers goud waard voor verzame laars. De minister deed dus het enige wat gedaan kon worden, hij legde de motie naast zich neer en de Tweede Kamer ging daarmee accoord. (als u daartegen bezwaar wilt maken, kunt u het beste bij uw eigen politieke partij aankloppen, want die is in dgl. gevallen mede-verantwoordelijk voor de lands- politick.). LELIJKE POSTZEGEL - Wie heeft die lelijke postzegel van 65 cent met onze koningin erop, gemaakt? Antwoord: Het ontwerp van onze nieuwe postzegels (in vele waarden) met koningin Beatrix uitgebeeld op een moderne manier, namelijk door haar portret via een computer te „digita liseren" (vertalen in punten), is van Peter Struycken uit Gorinchem. De typografie werd verzorgd door Gerard Unger uil Bussum. De kleur van de bedoelde zegel van 65 cent is afgeleid van oranje, maar de achtergrond werd grijs-oranje en de beeldenaar zwart. Andere Beatrix-zegels zullen verschij nen in de kleuren lichtblauw, rose, geelgroen, blauwviolet, blauwgrijs- groen, roodviolet en donkergeel, enz. Ook voor de postzegels worden ontwer pers uitgenodigd. Het hoofdbestuur van de PTT maakt zijn keuze en de ministerie van verkeer en waterstaat, onder wie de posterijen ressorteren, draagt de verantwoordelijkheid. Bijzonder leuke bijkomstigheid en dit geldt voor alle kollekties), is dat de kle- gelijkheden biedt voor de aanstaande moeders. Op gebied van kinderkleding zijn er ook plannen. Medio april zal er een ruimte voor Oosterse kinderkleding bijkomen. Wij houden u hiervan op de hoogte. Kortom: Soraya timmert duidelijk aan de weg en een bezoekje aan Boetiek Soraya, waar service en kwaliteit zwaar wegen is zeker de moeite dub bel en dwars waard. Boetiek Soraya is gevestigd aan de Torenstraat 45 te Soest. Wij hebben schitterende gouden armbanden, chokers, hangers, ringen, horloges e.d. tot wel {jjQ.% onder de nqrmale prijs, y Kijkt u daarom regelmatig in onze 1 goud-etalage, bij occasions. DIAMANTAIRS - JUWELIER Laanstraat 18, Baarn Tel. 02154-15937 Rembrandtlaan 13, Soest Tel. 02155-12136 Met de komende Rommelmarkt in zicht, heeft de staf van Stichting Jeugd zorg Soest een wedstrijd voor de jeugd uitgeschreven onder het motto „goud voor oud". De laatste jaren heeft de, leiding van de drie clubhuizen, De Praatpaal, Het Kruispunt en De Vang rail, geconstateerd dat steeds meer kinderen geïnteresseerd raken voor de koopjes op de Rommelmarkt. In samenwerking met de Soester Cou rant is deze wedstrijd tot stand geko men. De wedstrijd bevat een drietal onder delen. Kinderen in de leeftijd van 4 tot en met 12 jaar kunnen aan één of meerdere onderdelen deelnemen. Als eerste onderdeel worden kinderen uilgenodigd een verhaaltje te schrijven over hun belevenissen tijdens de ge houden rommelmarkten. Leuke voor vallen, bijzondere koopjes, of zelfs een nieuw idee over de opzet van een rommelmarkt. Kortom alle zaken die te maken hebben met het begrip „Rommelmarkt Stichting Jeugdzorg". Daarnaast kunnen kinderen ook teke ningen inleveren die betrekking heb ben op het begrip „Rommelmarkt". Als derde onderdeel is een wedstrijd uitgeschreven wie de leukste of origi neelste slagzin bedenkt. Een slagzin die het begrip „Rommelmarkt Stich ting Jeugdzorg" typerend weergeeft. Een deskundige jury, bestaande uit vertegenwoordigers van het orga nisatieteam van de Rommelmarkt, een schrijver en een vertegenwoordiger van het werk van de stichting beoor delen de inzendingen. De inzendingen kunnen worden inge leverd bijDe Praatpaal, Molenstraat 142; Het Kruispunt, Albert Cuyplaan 200; De Vangrail, Nachtegaalweg 8c. De uiterste inleverdatum is gesteld op 10 april aanstaande. Uiteraard zijn aan deze wedstrijd ook prijzen verbonden. De beste inzendin gen zullen worden gepubliceerd in de Soester Courant van woensdag 21 april, daarnaast zijn er nog vele waardebon nen te winnen die besteed kunnen worden op de Rommelmarkt van 24 april op het terrein van De Vangrail. De prijsuitreiking vindt plaats op vrij dagmiddag (in de paasvakantie) 16 april tijdens een kindermiddag in Dorpshuis „De Borg". Alle deelnemers aan de wedstrijd ont vangen bij inlevering van hun inzen ding een gratis toegangskaart voor deze middag. Gedurende deze middag is er een grandioos kinderprogramma getit- teld: Sim Sala Bim. Het ruim twee uur durend jeugdprogramma bestaat uit: poppentheater, balonnenshow, duiven- show, buikspreekact, wedstrijd, come- dianact, goochelshow en bloemen- show. Dit alles door de „Charlie Ré- mark's jeugdshow Sim Sala Bim". In het programma staat meedoen op een belangrijke plaats. Een reden te meer om mee te doen met de wedstrijd onder het motto „Goud en oud". Het behoeft uiteraard geen betoog dat alle inzendingen dienen voorzien te zijn van naam van de inzender, adres en leef tijd. Alle gewenste inlichtingen zijn te ver krijgen bij de leiding van de drie clubhuizen. gers moeten veelal bij de vredesbewe ging aankloppen om te weten te komen oi in hun gemeente nucleaire wapens zijn opgeslagen. Omtrent het schuilkelderbeleid in bei de plaatsen is het nog interessant op te merken, dat in het Nederlandse Soest plaats is voor 2500 burgers (augustus '80) en in het Duitse Soest voor 1200 burgers. De overige Soestenaren, die geen schuilgelegenheid kunnen vinden zijn waarschijnlijk het beste af. Im mers bij een kernoorlog zullen de (over)levenden de doden benijden. Aanslag De „Soëster Friedensinitiative"'laat het er niet bij zitten en wil klaarheid van de gemeentelijke autoriteiten in zake het groeiend aantal nucleaire opslagplaatsen in Soest. De plaatse lijke bevolking ligt er nog niet erg wakker van, hoewel de onrust onder de burgers de laatste jaren eerder toe dan afgenomen is. Het vertrouwen van de burgers in de gemeentelijke democra tie omtrent kernbewapening is ook in het Duitse Soest echter tanende. Inmiddels is de reactie van extreem rechts op het vredeswerk in Soest niet uitgebleven. Woordvoerder Christian Sprenger van de „Soester Friedensini tiative": „op de wereldwinkel in Soest is onlangs voor de vijfde maal een bomaanslag gepleegd. Een bij de win kel wonende familie is daarbij bijna om het leven gekomen". Volgens Sprenger en de politie gaat het hier om een fascistische aanslag. De winkel was namelijk beklad met hakenkrui zen en andere nazi-leuzen, het IKV ziet in de onlangs gestarte samenwerking van beide Soester vre desgroepen een internationalisering van het kernwapenprotest op lokaal niveau. Daarenboven beschouwt het Vredesberaad de wederzijdse con tacten omtrent het nucleaire verzet als een zinvolle en hoopvolle bijdrage, naar de al jaren bestaande uitwisse- ling op cultureel en sportief gebied tussen het Nederlandse en Duitse Soest. Adriaan Slooff Niedersachsen NIEDtHLANnf; O Bielefeid jrv; H-'f Dortmund O K» I >eo, Mönchen- giadbach Dusseldort Hesse Gummers Oboch Aachen Ptalz H1 AtomhnubitKin vom Ka! H2 AlomhnuhitZ'.-n vom Ka' oer 20 O A!'.mw.-|HO'i|junl"}r F Aiiii.iborr.iierr'ugoiaue L l.w.c-R*W.!.;n N NiKe-Heroui'is Rapten BG c.n De Soester afdeling van het Interker kelijk Vredesberaad (IKB) wil in de nabije toekomst nauwer gaan samen werken met de plaatselijke vredes groep in het Westduitse Soest. Een delegatie van het IKV zal nog dit voorjaar afreizen naar Soest-Duitsland om in mei deel te nemen aan de Duitse vredesweek. Voorts blijkt er bij beide vredesorganisaties grote behoefte te bestaan aan uitwisseling van con tacten en ervaringen inzake het verzet tegen de kernwapenwedloóp. Ook het Duitse Soest dreigt te worden over schaduwd door een in toenemende ma te vermilitariseerde samenleving met inbegrip van de bouw van atoomschuil kelders en de stationering van kern- raketten dan wel onderdelen daarvan. Reeds vorig jaar oktober werden de eerste contacten gelegd tussen de IKV- kern Soest en de „Soester Friedensini tiative". Directe aanleiding hiervoor was de massale vredesmarsen afgelo pen najaar in de diverse Europese hoofdsteden. De „Soester Friedensini- tiavive" nodigde het IKV uit voor het bijwonen van de nationale vredesweek (15-22 november j.1.) in de Bonds republiek, terwijl het Beraad op zijn beurt de Duitse Soestenaren inviteerde tot deelname aan de Amsterdamse anti-kernwapendemonstratie van 21 november j.1. Inmiddels zijn de contacten tussen beide vredesgroepen verder uitge bouwd. Het';voormal)ge Soester- IKV- luFRÖnkld Bolwijn schreef'in de „Zei- luijg zur Soester, Friedenswoche" een artikel over het ^Nederlandse vredes werk, toegespitst op lokaal niveau. Voorts is een deputatie van het IKV door de „Soester Friedensinitiative" uitgenodigd tot het bijwonen van hun vredesweek. In deze week, die wordt gehouden van 15 tot 23 mei, zal aan dacht worden besteed aan het neo- nazisme in de Bondsrepubliek en de imminente nuclearisering van Soest. Daarnaast bestaan er plannen bij het IKV de „Friedensinitiative" te noden tot deelname aan de jaarlijkse anti- kernwapenbetoging in Soesterberg. Deelstaat Het Duitse stadje Soest is met zijn 45.000 inwoners fraai gelegen aan de noordrand van het Sauerland. Het oude Hanzestad je, deels ommuurd door de resten van de middeleeuwse stads omwalling, herbergt nog talrijke mo numentale gebouwen en kerken. Soest Ligt in de deelstaat Nordrhein-Westfa- len, zo'n 50 kilometer te oosten van Dortmund. Nordrhein-Westfalen is be halve de dichtstbevolkte deelstaat (18 miljoen Inwoners) van de Bondsre publiek, ook het gebied met het grootst aantal nucleaire wapendepots van het land. Volgens de „Soester Friedensini tiative" behoort Nordrhein-Westfalen zelfs tot het atoomrijkste gebied ter wereld. In minstens 41 plaatsen in deze aan Zuid-Nederland grenzende deel staat staan kernraketten opgesteld, terwijl in Hünxe (bij Oberhausen) atoombunkers in aanbouw zijn voor de opslag van chemische wapens en/of eerst zijn er in dit Duitse stadje Amerikaanse, Britse en Belgische troepeneenheden gestationeerd. Op slechts 5 kilometer van het centrum bevinden zich de kernwapendepöts Bücke en Echtrop. Even ten noorden van Soest staan atomaire houwitsers (kanonnen met korte loop) van het kaliber 155 mm en 203,2 mm opgesteld. Daarnaast werd vorig jaar oktober bekend dat bovendien in het stadje zelf onderdelen van. kernwapens liggen op geslagen. De commandant van de Bel gische troepen in Soest verklaarde tegenover de „Soester Friedensinitia tive", dat er in de Bleidornkazerne aan de Hiddingerweg een bataljon houwit- zers van het kaliber 155 mm staat gestationeerd. Militaire deskundigen noemen deze wapens (met nucleaire kop) ook wel mini-atoombommen. Een opmerkelijk feit dat echter in de Soest- Duitse pers werd verzwegen. Vragen stellen over dit soort zaken in de gemeenteraad, gelijk het IKV hier in Soest ook doet, levert nauwelijks of geen resultaat op. Wat dat betreft is er gen verschil tussen Soest-Nederland en Soest-Duitsland. In beide plaatsen ver schuilen de gemeentelijke autoriteiten zich achter het regeringsstandpunt, dat het al dan niet plaatsen van atoom wapens een taak is van de rijksover heid. Kernwapenvrije gemeenten blijkt, zeker in de Bondsrepubliek, vooralsnog een utopie te zijn. De bur- In ons intieme Franse speciahteitenreslaurant kont u nog voor redelijke prijzen genieten van de culinaire creaties van onze chef kok en zijn brigade Wij sturen u graag onze brochure voor diners met meei dan 10 personen. Met wisselende specialiteiten. Gewoon eens doen .SOESTERBERQSESTRAAT 188. SOESTDUINEN. 02155-12739. Vergeleken met het Nederlandse Soest - de vliegbasis Soesterberg fungeert mogelijk als doorvoerhaven van Amerikaanse kernkoppen en beschikt of kan beschikken over Hawk-raketten voor de luchtverdediging- gonst het in Soest-Duitsland van de militaire en vooral nucleaire aktiviteiten. Aller- Waf in de autowereld al sinds onheugelijke tijden gebruikelijk is, doet nu ook zijn intrede in de hifi- en videobranche. Bij aankoop van nieuwe toestellen kan men voortaan gebruikte B&O apparatuur tegen reële prijzen inruilen. De levensduur van deze apparaten, zo redeneert men bij Bang&Olufsen, is langer dan die van auto's. Het is dus niet meer dan fair tegenover de konsument om dat ook financieel waar te maken. In nauwe samenwerking met de 275 geautoriseerde dealers lanceert Bang&Olufsen Nederland B.V. deze maand het „Second Life Plan". Een naam die wil aangeven dat de ingeruil de apparaten in hun tweede leven aan een nieuwe eigenaar nog volop plezier en voldoening kunnen schenken. Het is niet onwaarschijnlijk dat B&O Second Life in de komende jaren ook interna tionaal een begrip zal worden. „We h&bben natuurlijk het grote voor deel", zo verklaart verkoopdirekteur E. Lammers van Bang&Olufsen Ne derland, „dat wij met onze betrekke lijk kleine groep dealers een veel nauwere band hebben dan de meeste andere fabrikanten. Hoewel de pre cieze v(aarde van in te ruilen toestel len uiteraard alleen ter plekke door de dealer kan worden bepaald, gebeurt dat toch aan de hand van overeenge komen richtlijnen. Dat geeft de aanbie der een stuk zekerheid". De ingeruilde B&O toestellen worden -na zorgvuldige kontrole- verkocht met minimaal zes maanden volledige „Se cond Life" garantie. Of langer zelfs, als nog meer dan een half jaar rest van de normale fabrieksgarantie van drie jaar. Dit vraagt men mij vaak, als ik vertel Dat mijn man een hersenbloeding heeft gehad enkele jaren geleden. Ze zien wel aan hem dat hij invalide is; hij loopt moeilijk, hij spreekt moei lijk, hij verstaat niet alles wat je tegen hem zegt. „Tja", denk ik dan, „kan mijn man Ik kan geen „ja" en geen „nee" ant woorden, want soms kan hij wél iets lezen, en soms niét. „De post", zegt hij 's morgens, en haalt 'm uit de brievenbus vóór aan de straat. Ansichten, prima. Namen van familie- en bekenden leest hij direct goed. Een naam van een vakantie-oord ook, pri ma. Dat zijn bekende woorden: Alpen. Costa Brava, Engeland, Provence. Hij heeft zelf ook veel gereisd, herkent veel. Brieven, dat wordt al moeilijker. De afzender kan hij, als 't een bekend iemand is, ontcijferen, of herkennen aan 't handschrift en de plaatsnaam. De brief zelf lezen we samen. Schrijft er b.v. iemand: die en die heeft EIND-EXAMEN gedaan en is GE SLAAGD, dan is er geen probleem („gezakt" zou hij ook kunnen lezen, dan zitten de problemen dus bij de afzender! Juist kleine woordjes die zo makkelijk lijken maken hem in de war. Hij haait de krant, probeert hem alvast zelf te lezen met veel interesse. Staan er foto's met een duidelijk onder schrift, dan gaat 't goed. Isv't bekend terrein, over muziek bijvoorbeeld, dan verstaat hij 't goed als ik 't hardop lees èn aanwijs. Bij 't weerbericht lezen ziet hij geen verschil tussen b.v. „NET" zo'n mooi weer, of: „NIET" zo'n mooi weer, als hij 't zelf moet lezen. Schrijf je 't op met een zonnetje of een regenwolk erbij, dan lukt 't weer wel. De weerkaart op de T.V. begrijpt hij goed, omdat je dan net als iedereen kijkt en luistert tegelijk. Recepten knipt hij vaak voor me uit: mensen zijn vaak verbaasd te horen dat hij makkelijker „aubergines" of „paprika" leest dan de kleine woordjes als „zij zit" of „hij gaat". Toch is dat zo. „Champignons" hoor ik hem dan b.v. tegen zichzelf zeggen; aan zulke woorden heeft hij meer hou vast, juist omdat ze zo apart zijn. Advertenties kan hij meestal goed ont cijferen: de prijs staat vetgedrukt, de cijfers begrijpt hij, en het artikel waar over 't gaat staat erbij afgebeeld. Hij helpt onthouden dat ik de voor deel-aanbiedingen meebreng uit de winkel, of haalt ze zelf op zijn drie- wieifiets. Een gewoon boek lezen gaat absoluut niet. Dus halen we in de bibliotheek boeken met veel foto's en plaatjes: over schilderkunst, ruimtevaart, sterrenkunde, over musea en over bouwkunst, zoals kathedralen en pyra- mides. Zulke boeken bekijkt hij zelf; de dik- gedrukte onderschriften leest hij zelf, als er niet teveel tegelijk staat. De rest slaat hij dan maar over. Boeken over planten hoeven we niet uit de bibliotheek te halen, die heeft hij zelf genoeg. Sinds kort kan hij bepaalde planten namen lezen in een bestelfolder (met een foto van de plant erbij), en uit zoeken welke hij wil kopen. Over praten zou ik net zo'n verhaal kunnen schrijven als over lezen. Ook over zijn manier om iets op te schrijven; of tekenen als de letters niet willen opdagen. Het meeste „greep" op spreken, wat schrijven, tekenen en een en ander be grijpen kreeg hij aangeleerd in revali- datie-centrum. „De Hoogstraat" in Leersum, waar ook de familie intensief bij betrokken werd. Wel moeten we thuis ook nog veel oe fenen om 'de woorden en letters bij te houden, nu hij eenmaal zo ver is. W. Stalpers-Menting Noot redactie: De heer Stalpers is geen onbekende in Soest. Talrijke leerlingen van het Eem- land-college te Amersfoort hebben les van hem gehad. A.s. vrijdag 26 maart, werkt hij mee aan het NOS.-radio-programma op Hil versum 2: „Meer over Minder". Daar in wordt aangesneden Afasie. Afasie is een taalstoornis, ontstaan door hersenletsel, meestal veroor zaakt door een bloedvataandoening in de hersenen, een hersenverwonding door een ongeluk of een hersengezwel. Deze stoornis treedt vaak van de ene op de andere dag op en het gevolg is dikwijls verlies van kontakt met de medemens omdat men niet of moeilijk kan zeggen wat men wil. Het spreekt vanzelf dat dit een ingrij pende verandering betekent in het le ven van de patiënt en zijn familie. Het gezin moet leren rekening houden met de taalmoeilijkheden van de pa tiënt. Dat is allemaal niet eenvoudig. •Daarom hebben familieleden elkaar opgezocht en een eigen patiëntenver eniging opgericht. Zo ontstond in 1977 de Afasie Vereniging Nederland (A.V. N.). Vrijdag a.s. kunt u er meer over horen in de radio-uitzending op Nederland 2, die om half twee begint. Spreekuur over vachtproblemen bij honden Maandag 29 maart, maandag 26 april en daarna iedere tweede- en vierde maandag van de maand zal Rita van Luytelaat, schrijfster van het boek „Verhaar, en Vachtproblemen bij hon den", van 14.00 tot 15.00 uur spreek uur houden in de polikliniek van het Dierentehuis aan de Klein Engen- daalweg 40. Op dit spreekuur kan men bij haar terecht voor alles wat met de de vacht van honden te maken heeft. 80% Van de hondenbezitters borstelt de vacht verkeerd en de problemen die daar door ontstaan zijn vele. (langdurige verharing, klitten e.d.). Op het spreekuur kan Rita van Luyte- laar de gevolgen van een verkeerde behandeling aangeven en bovendien adviseren over de manier van borste len, de frequentie van het borstelen, de soorten kammen en borstels. Het spreekuur is niet voor honden met huidproblemen; daarvoor moet men bij een dierenarts zijn. Het gaat uitslui tend om vachtverzorgingsadviezen. Voor inlichtingen kan men ook bellen telefoonnummer 12855.

Soester Courant | 1982 | | pagina 9