I P.W.A.-school Beetzlaan viert zestigjarig bestaan 'N GREEP DIT HET AANEM Tjssssi \1 DE GOEDKOPE BOEKENKELDER Weer 35 geslaagden bij Soester EHBO MEER DAN 2000 BOEKEN IN PRIJS VERLAAGD IN -o co 4. kasten vol kunst- en kijk- mmmwma romans voor 9.90 en 12.*e„ m^tschappjl -o en 4. kasten vol kunst- en kijk- honderden gebonden ve,«alen van af395J- "||^fkeen over de tuin, burgeren en devnje ^verschillende meisiesro™M weede wereldoorlog LO EN DE STADHOUDER BOVEN? Die blijft geheel bij het oude. Schitterend assortiment binnen- en buitenlandse tijdschriften, een ver rassend kompleet boekenaanbod, én een kreatieve kadohoek vol vriende lijk geprijsde weggevertjes. BOEKEN - TIJDSCHRIFTEN - KADOHOEK DE GOEDKOPE BOEKENKELDER VAN WEEDESTRAAT STADHOUDERSLAAN naast Reisbureau Gerth - TEL. 17699 10 11 Soes tor Courant van woensdag 31 maart 1982 11 Foto: Herman van Dam 4 April is het exact zestig jaar geleden dat de Prins Willem- Alexanderschool aan de Beetzlaan officieel in gebruik werd ge nomen. Het was op een dinsdag en de openingsplechtigheid be gon om 10.00 uur. „In een der lokalen", zo schrijft onze verslaggever uit die ja ren, „hadden zich verenigd burgemeester en wethouders der gemeente met den secretaris en eenige raadsleden, de gemeen te-architect, enkele afgevaardigden van bijzondere Schoolbestu ren, het nieuwe hoofd der school met zijn personeel, de meeste hoofden van scholen in deze gemeente, zowel van openbaar als bijzonder onderwijs, verschillende ouders van leerlingen, en die leerlingen zelf, alsmede belangstellenden". Eén en ander was het gevolg van een besluit dat de raad in de vergadering van 25 juli 1921 nam. De geschiedenis van één van de oudste scholen van Soest begint eindelijk nog wat eerder. In de vergadering van 5 februari 1921 wordt een voorstel van burgemeester en wethouders behan deld „houdende aanwijzing van ter reinen voor den bouw eener openbare school op het Hart en te Soesterberg, alsmede de behandeling van aanvragen om credleten voor het bouwen en ver bouwen van bijzondere scholen". In dezelfde vergadering wordt ook ge sproken over het verlenen van credie- ten ten behoeve van het verbouwen van de School met de Bijbel aan de Spoor straat de Da Costa school) en het bou wen van een bijzondere (r.k.) school op het Hart. Het was de vergadering waarin de he ren T. Butzelaar en A. O. Dammers als raadslid werden beëdigd. Het was de tijd dat de gemeente zelf een le ning uitschreef: een 7 pCt. Obligatie- leening, groot 154.500 gulden in stukken van 500 gulden, 'tot den koers van 99^ pCt.' Onderwijswet Het was het jaar dat de Onderwijs wet 1920 van kracht werd en onze com mentator schrijft: „Zoals tegenwoordig te doen gebruike lijk is, krijgt elke raadsvergadering enige duizenden te voteren voor school- zaken. Thans weer voor centrale ver warming in de nieuwe R.K. School aan de Beetzlaan en de Chr. Uloschool en het bouwen van een R.K. Uloschool aan de Steenhoffstraat. Wat zal in de toekomst onze gemeente een geleerdheid uitspreiden. Met het aantal scholen raken we nu zo zacht jes aan de tel kwijt. We hebben of krijgen nu behalve de tekenschool en de r.k. bewaarschool, als we ons niet vergissen: 3 Openbare scholen, 3 R.K. lagere scholen, 3 Chr. lagere scholen, 4 Uloscholen. Onder de laatste rekenen we dan ook de Engendaalschool. De heer Dammers meende tegen het bouwen van zoveel scholen te moeten protesteren; een protest lichtelijk on derstreept door den heer Besselsen. De heer v.d. Broek brak daartegen over en lans voor het gelijk recht voor allen, wat hem een bedankje van wet houder Endendijk deed verwerven. Wij voor ons menen dat hier het pro test niet meer op zijn plaats is. Er is nu eenmaal na een schoolstrijd van 50 jaren, gelijkstelling bij de wet gere geld en door dergelijke protesten haalt men alleen een oude wonde van de tegenpartij open en brengt men de schoolstrijd in de gemeente-politiek. Daarbij komt dat nu ook alles ineens los komt. Zijn we enkele jaren verder dan gaat 't ook op dit terrein weer kalm zijn gang. Wat niet wegneemt dat ook wij wel eens vragen of we van het goede niet teveel krijgen. De 13 scholen zullen zeker 2000 kinderen her bergen (dat is dus bijna een vierde van de bevolking), terwijl wij schat ten dat de schoolbevolking thans het aantal van 1500 nog niet bereikt". Aldus onze commentator in de krant van 16 juli 1921. Gunning In de raadsvergadering van 25 juli 1921 worden bestek en tekening van de nieuw te bouwen school aan de Beetz laan aangeboden: bouwkosten 92280 gulden. „Dus bijna een Ton", schrijft onze verslaggever in opperste verbazing. Dit temeer daar in de vergadering van 20 december van dat jaar een crediet van 36.000*gulden beschikbaar wordt gesteld voor het stichten van een nieu we christelijke lagere school op een terrein gelegen aan de Postweg te Soesterberg. Donderdag 16 februari 1922 wordt „ten gemeentehuize" aanbesteed het bou wen van een r.k.- en een chr. school voor lager onderwijs én onderwijzers woningen te Soesterberg. (de scho len voor rekening van de gemeente, de huizen voor rekening van de school besturen). De laagste inschrijver was de heer M. Slob te Baam, die ook de Beetz- laanschool bouwt. Voor de Soester- bergse scholen vroeg hij 45.980 gulden en voor de beide woningen 14.800 gul den; totaal 60.780 gulden. De hoogste inschrijving was voor totaal 86.672 gul den; de laagste inschrijving per school 22.836 gulden en per woning 7400 gul den. Tijdens de behandeling van de begro ting voor het jaar 1922, in de raads vergadering van 17 februari 1922, vraagt het college van burgemeester en wethouders de benoeming van het hoofd „van de Beëtzlaanschool aan te houden „wegens intrekking zijner sol licitatie door no. 1 der voordracht. Dat was de heer J. Bierma te Eer beek. Later wordt de heer M. M. van Wely benoemd die de school tot 1943 zal lei den. In de raadsvergadering van 31 maart 1922 wordt besloten de heer P. Stuurman van de openbare lagere school in de Kerkebuurt, per l april over te plaatsen naar de school aan de Beetzlaan. In deze vergadering wordt ook het ver zoek behandeld van de heer G. H. Veenstra hoofd van de school in de Kerkebuurt. om „een biidraee in de kosten van het houden eener telefoon". Hij verzocht ook om een bijdrage in de kosten van de aanleg van de telefoon aansluiting, maar burgemeester en wethouders zijn van mening dat „met het oog op de te betrachten zuinigheid" afwijzend op het verzoek moet worden beslist. Raadslid Besselsen vindt dat het ver zoek toch maar ingewilligd moet wor den „omdat het hoofd van de school een ambtenaar der gemeente is, net als de politie". Maar de burgemeester, Mr. Dr. J. A. A. H. de Beaufort houdt voet bij stuk. Anders komen de hoof den van de bijzondere scholen daar ook voor in aanmerking en de raad is het met de burgemeester eens. Opening Op 4 april 1922 wordt de school geopend in aanwezigheid van de plaatselijke notabelen. De eerste spreker is de burgemees ter. Hij zegt dat deze school gebouwd moest worden omdat de school in de Kerkebuurt te klein is en ook voor een deel van de gemeente te veraf gelegen. De heer Van Wely wenst hij toe „dat hij zich met hart en ziel aan zijn nieu we werkkring moge geven". De volgende spreker is de heer Bes selsen die ondermeer zegt: „De nieuwe school is door onbevooroordeelden om zijn bouw geroemd, waarvoor aan den ontwerper dank toekomt. Het kan niet anders of de indruk zal verheffend op de kinderen werken". Namens het bijzonder onderwijs spreekt de heer Pieper, hoofd van de Mariaschool. Hij is het met de heer Besselsen eens dat het een mooie school is. „Aangezien het gymnastieklokaal der Mariaschool ook zal dienen voor het onderwijs dezer school, zal samenwer king zeer op prijs worden gesteld. Hij hoopt dat ook deze school mede moge dienen tot het intellectuele heil der jeugd", aldus het verslag. 35 Kandidaten slaagden tijdens de examens voor het Eenheidsdi ploma EHBO, gehouden vorige week dinsdag, woensdag en donderdag in het EHBO-gebouw aan de Parallelweg. Het examen dat werd georganiseerd door de afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. EHBO, werd afgenomen door dokter Den Daas, met assistentie van kaderinstructeur Van Heiningen. De geslaagden werden gedurende het winterseizoen opgeleid door de Soester kaderinstructrices Mevr. C. J. Beens- Maas en C. J. Verkade-Bodt. De navolgende 35 kandidaten ver wierven het diploma: De dames L». Appelman - uawwun, B. Assink, B. Bax-Roubos, E. van Brussel, E. van Dongen-Pols, J. van Drumpt, H. van Geytenbeek-v. As- selt, M. de Graaf-de Boer, M. Heer- kens-Wittgen, B. Hofman-Pasker, A. Huiskamp, A. Jak, M. Jaarsveld. T. van 't Klooster, A. Kooiman, J. Koster, H. Kuus-v.d. Berg, M. Majoor, L. van Mil-Laslie, S. Mol, E. W. Poortvliet, M. Schelle-Bogaard, M. Schokker, N. Schraven, A. Stertefeld, M. Stertefeld, H. van Vuuren-Greidanus en J. Win- ter-Ruttenberg en de heren R. v. Beek, P. Evers, J. van den Hoed, G. Kuipers, R. van Mil, A. Schokker en B. Wim- mers. De Prins Willem-Alexanderschool aan de Beetzlaan Het bestuurslid der Engendaalschool, de heer Rink. zegt vervolgens dat het lager onderwijs toch hét onderwijs is. „Daarin worden de grondslagen ge legd voor het latere leven. Kort gezegd, het lager onderwijs dient van de kin deren menschen te maken' De heer Rink zegt ook dat hij in de veertien jaar dat hij in Soest hoofd van een school is, ervaren heeft dat met de Soester jeugd best om te sprin gen is, terwijl de samenwerking met de ouders „aangenaam" is. Dan spreekt de heer Van Dijk, met wie de heer Van Wely bijna 19 jaar heeft samengewerkt. „Spreker heeft hem meegemaakt als onderwijzer aan het herhalingsonderwijs en ook in de Fransche taal en steeds ervaren dat hij zich met hart en ziel aan zijn taak geeft, waardoor het onderwijs zeer vruchtdragend is". Daarna spreekt nog de gemeente architect woorden van dank. Hij zegt dat de voor de school gegraven vijver tweeërlei bedoeling heeft: een econo mische en een aesthetische. De eerste bedoeling omdat het peil laag is en aanvoer van grond „niet geringe kos ten met zich zou hebben meegebracht" en de tweede bedoeling omdat de „ho rizontale werking van het gebouw minder moest worden en de verticale meerder". „Een ieder bevredigen gaat moeilijk. Dit is misschien nog het meest te ver krijgen wanneer de onderhoudskos ten zeer weinig mogen zijn", aldus de gemeente-architect. Het laatste woord is aan de heer Van Wely. Hij brengt dank aan ieder die meewerkte aan de bouw van de school. „Hoewel een leek op technisch gebied heeft hij toch oog voor de wijze waarop licht en lucht en stookgelegenheid in dit gebouw is aangebracht' Op zijn voorstel zingen de kinderen een paar coupletten uit „Mijn Neder land" van Richard en uit „De Redding boot" van W. J. de Groot. Daarna volgt de rondgang door het gebouw „met zijn vijf mooie, lichte lokalen". Boven de hoofdingang doet, volgens onze verslaggever, „het glas in lood, voorstellende de symbolen van het on derwijs, het ook heel goed' De gemeente kan met een zodanige school voor de dag komen. Na twee jaar is het volgens een artikeltje in het maandblad van de Historische ver eniging Soest, toch al wat anders ge steld. De, heer Van Wely werkt met dertig zeer oude schoolbanken uit Soester berg, met afgedankte inktpotten van de Mariaschool en soms moet hij de banken met spijkers bij elkaar timme ren. Kapstokken waren er ook niet, zodat de jassen aan zelf aangebrachte spijkers moesten worden opgehangen. Toch draait de school goed en in 1927 verzoekt de heer Van Wely zijn school met twee lokalen en een gymnastiek lokaal te mogen uitbreiden. Oorlog Twee keer is de school, zoals zovele scholen in Soest, door de Duitsers gevorderd. De eerste keer krijgen de kinderen vrijaf, maar de tweede keer wordt besloten de kinderen onder te brengen in het Paleis Soestdijk. De dank voor de genoten gastvrijheid wordt in juli 1946 in een oorkonde onder woorden gebracht: „Het per soneel en de oudercommissie der open bare lagere school Beetzlaan te Soest betuigen uit naam van al de leerlin gen aan onze hooge ambachtsvrouwe Hare Majesteit Koningin Wilhelmina hun hartelijken dank voor de in moei lijken tijd geschonken gastvrijheid ten Paleize Soestdijk, waardoor het onder wijs ongestoord voortgang kon vin den". Gedurende de hongerwinter verbleven talloze voedselophalers een of meer nachten in de school. Door de door de Duitsers ingestelde avondklok konden zij hun tocht niet meer voortzetten en dan bood de Beetzlaanschool onder dak. De heer Van Wely is in 1943 opgevolgd door de heer A. den Boer, die op zijn beurt in 1955 de leiding van de school overgaf aan de heer L. Overhoff. De heer Overhoff stond aan de wieg van een grootse verbouwing die in 1975 begon. In 1978 kon hij de moderne school overgeven aan de heer J. J. Suvaal het huidige hoofd van de school. Plaatselijk wat grotere bekendheid kreeg de school ook door de jaarlijkse bloemententoonstelling die de inmid dels gepensioneerde onderwijzer, de heer C. van de Schoor, meer dan twin tig jaar organiseerde in de gangen en lokalen van het gebouw. Feest Vrijdag 2 april wordt het zestigjarig bestaan feestelijk herdacht. De kinde ren, 120 op het moment, komen over dag aan bod. Voor hen toneel, film ,en pannekoeken eten en 's middags „Pret met Bert" in het wijkgebouw bij de Emmakerk. Om 18.30 uur begint die dag een infor mele bijeenkomst met genodigden, waaronder leden van het gemeentebe stuur, oud-schoolhoofd de heer Over hoff, het hoofden-beraad en de ouder commissie. •.V/.V.V.VJ .•.VV/.VV.V.V.' nx&nj w i de Stadhouder J

Soester Courant | 1982 | | pagina 11