Nic van Dam komplete lederwarenzaak Soester Courant bijkantoor „Gooi- en Eemlander" £1 AARDERHOOGT „Soestdijk geen Stankwijk" vorig jaar zes keer met klachten bij de gemeente campagne Meningen van lezers Soest doet mee aan glasinzamelings - Aktie milieuvereniging tegen coating industrie Voorjaarsmarkt Doopsgezinde Gemeente DOE-HET-ZELVERS JUJ3 Fusieziekenhuis Uur van de waarheid nadert .Milieuvervuiling? voor Voorjaarswerkzaamheden (deel 2) Na een verbouwingsuitverkoop en een Foto: Herman van Dam Van Weedestraat 52 - Soest naast Albert Heijn Tel. 23421 Zo kaan'k wel an blieve! Zouw de baang weze daa'k vaan me gehannes maal maanne, jullie un heule beste ming. Mojje effe leze woarom, hek un gehannes evuld verhoal over de nieuwe keerploats aachter ut bero. Daan loate ze me u ankondige daattut waark pk legt. Un daag loater komt ter laangest en benne ze vè deed weer an 't stroate legge. Zouw de klus licht op aafbetoa ling goan? Telkes as ter weet waat hongdebelaastinge be taald ben, legge ze weer un stukkie an! Voortemee kaan'k me hongd op ze eige grongd uutloate! Hannes vaan de Neng, gróót hongdegrongdbe- zitter! Haa'k nooit edaacht, daa'k ut zo vaar zouw schup- pe! Doaluk wor ik nog aangepaakt deur de bezunigingskommis- sie, die bestoat uut aafgevoar- digde vaan de Road. Noe zit ik nog te waachte op de instaaloatie vaan de waark- groep die mot bezunige op de uutgoave vaan de bezunigings- kommissie. Is daat soms in 't koader vaan 't boaneplaan vaan Den Uul? Ik wis toch nóóit daawwe op Soest zö'n gróte kudde hongde hadde. Waant der is zo moar opeejns honderdduzend gulden bie mekoar „eblaaft" veur de Borg. Ik begint zo zaachies an te be- griepe hoe of daat kluphuus an ze noam ekomme is! Op un end kriege we nog traammelaant met de dierebe- scherming weges uutzuge vaan de hongdehouwers. En daan mojje nog wete daatter vaan daat heule wiekhuus geejn baarst deugt, volges weer un aandere kommissie. Daat haa'k aallaang bekeke. Vaan bute is 't un oardige bonk steejn, moar doarom is t vaan binne steejnkouddenk'. En doardeur krieje weer un stieve nek ajje waat op ut ton- neel prebeert te ontwoare. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k daacht daat de Borg wel op de tocht stoat. Waas Borgtocht niet un betere noam eweest? De uitmuntende samenwerking van de Soester journalisten in fiet algemeen, heeft wat de Gooi- en Eemlander betreft ge resulteerd in het aanbod van ónze directie met ingang van a.s. maandag 5 april als „bijkantoor" van dit dagblad te fun geren. Men kan voortaan in ons kantoor terecht voorwat betreft het opgeven van advertenties c.q. familieberichten en abonne menten. Ook kan men bij ons kantoor losse nummers van de Gooi- en Eemlander verkrijgen. De samenwerking betreft niet redactionele artikelen. Die moeten bezorgd worden op het adres Burgemeester Grothe- straat 41. HANNES VAN DE NENG. Foto: Herman van Dar Jp ALS HET TT LENTEZONNETJE SCHIJNT GAAT U AAN DE VERNIEUWING VAN UW GARDEROBE DENKEN De nieuwe lentemode- kollekties zijn gereed en wachten op uw komst. Vele Italiaans merken met fraaie nouveautés, nieuwe lentekleuren en modellen naar de laatste mode. Wij wachten op u. Komt u rustig onze koliektic eens bezichtigen. Blouses, rokken, deux- piéces, japonnen en verdere kombinaties in jersey zullen u verblijden en u zult prettig uw keuze kunnen maken. Slotlaan 130-Zeist -Tel.03404-25734* dj. J3muatuüz Nachtegaalstraat 16-18 - Utrecht Telefoon (030)332242* Utrecht Vorig jaar is de milieuvereniging „Soestdijk geen Stankwijk" zes keer bij de gemeente geweest om klachten te bespreken. Er zijn ook negen offi ciële brieven uitgegaan; men bezocht in Soest zeven hinderwetzittingen en tenslotte reisden vertegenwoordigers van de vereniging twee keer naar Den Haag in verband met Kroonberoepen. Ook bezochten bestuursleden diverse vergaderingen naar aanleiding van de Soester milieuweken en verder was er een uitgebreid contact met Utrechtse studenten, die werkten aan een studie-opdracht over de milieu zaak Lindner. Eén en ander staat te lezen in het jaarverslag van de Milieuvereniging „Soestdijk geen Stankwijk" dat vorige week donderdagavond in de jaarver gadering van de vereniging werd be sproken. De vereniging heeft op het moment 250 leden, waarvan er echter weinigen daadwerkelijk met het milieu bezig zijn. Het jaarverslag van voorzitter me vrouw E. Rademaker-Beuken sluit wat dat betreft met de opmerking: „Resu merend kunnen we zeggen dat er door weinigen veel werk is verzet. Het resultaat lijkt soms niet bemoedigend, toch zijn er resultaten behaald' Prof. Hoefnagels citerend merkt zij aan het begin van haar jaarverslag op: „Waarom doen slachtoffers van smog geen aangifte van mishandeling, terwijl zij dat wel zouden doen, wan neer bij een caféruzie hun keel wordt dichtgeknepen?". In de gesprekken met de gemeente kwamen de volgende punten aan de or de: nieuwmeldingen van kankerge vallen, Soester Ijzergieterij, Lindner, drinkwater vervuiling, riool Dorre- steinweg, bestemmingsplan Nieuwe Drie maanden lang wordt in Nederland een grootscheepse glasbakkenaktie van bedrijfsleven en overheid gehou den onder het motto: „Glas het inza melen waard. Hup, in de glasbak! De gemeente Soest doet hier ook aan mee. Via radio, televisie en dagbladpers zal de overheid aktief aandacht besteden aan de glasbakkenaktie die tot en met de maand juni zal duren. De detailhandel in Nederland verwerkt per jaar meer dan 2 miljard retourfles sen via het statiegeldsysteem. Maar via dezelfde winkels gaat er jaarlijks 400 miljoen kilo éénmalig glas langs de kassa's of over de toonbank. En dat betekent ook even zo veel kilo afval- glas. Een wassende stroom, die moet worden ingedamd. Van de 400 miljoen kilo afvalglas komt er nu 75 miljoen kilo in de glasbak terecht. Dat lijkt heel wat, maar dat betekent wel dat er nog 325 miljoen kilo niet wordt ingezameld, dus in onze vuilniszak terecht komt. Overheid en bedrijfsleven zijn daarover bezorgd. Want van die 325 miljoen kilo zouden opnieuw heel wat flessen of andere glasverpal^kingen kunnen worden ge maakt. Dat spaart grondstoffen, ener gie en het milieu. Wat kan men daar aan doen: Meer statiegeldflessen Uitbouwen van het glasbakkensysteem? Glas op andere wijze inzamelen? Het probleem is niet één, twee, drie op te lossen. Overheid en bedrijfsleven vinden samen wel, dat een grote eerste stap kan worden gedaan door op korte termijn een beter en breder gebruik te maken van de glasbakken. Als dat zou lukken, zou het probleem al aanzienlijk zijn terugge bracht. Vandaar de grootscheepse ak- tie die in april aanvangt. In de winkels zal de bezoeker ook geattendeerd worden op het inzamelen van glas. Sinds 1975 staan in de ge meente Soest op verschillende plaatsen glascontainers. Daar wordt al aardig goed gebruik van gemaakt. Maar er wordt nog teveel glas meegegeven via de plastic vuilniszak aan de reinigings dienst. Er zijn glascontainers aanwe zig op de grofvuilstortplaatsen aan de Schans in Soest en aan de Ant. van Leeuwenhoeklaan in Soesterberg. Ver der staan ze bij de volgende winkels: Gracht, stortplaats Talmalaan, auto- herstelinrichting Dorresteinweg, rub berfabriek Dorresteinweg, zandberg aan de Koningsweg, kwekerij aan Ou de Grachtje, wasserij aan de Beetzr laan, Randstad, Crossterrein, Howson, verkeer op de Dorresteinweg, rio lering woonwagenkamp, tectyleerin- richting aan de Nieuwstraat en een coatingbedrijf. Er werden goede resultaten behaald ten aanzien van de Soester Ijzer gieterij, de riolering aan de Dorre steinweg, de autoherstelinrichting aan de Dorresteinweg, de stortplaats aan de Talmalaan, Howson, Randstad en het crossterrein. Wat de nieuwmeldingen van kanker betreft heeft de vereniging nu contact met de inspectie van de volksgezond heid. In een bijeenkomst met de in specteur, op 12 februari, heeft men de ernstige bezorgdheid overgebracht. Een onderzoek is inmiddels op gang gekomen. Ook burgemeester Scholten werd op de hoogte gebracht van de verontrustende ontwikkelingen in Soest. Tweemaal sprak de vereniging ook met de ondernemingsraad van het be drijf Lindner; het bedrijf dat de milieu vereniging nog steeds grote zorgen baart. Op deze manier kwamen problemen bij het bedrijf aan het licht, waarvoor geen afdoende voorwaarden in de Hinderwet zijn opgenomen. Teleurstellend noemt de vereniging tenslotte de respons op de Soester milieuweken. Er werden 200 formu lieren neergelegd met vragen over het milieu in Soest. Daarvan kwamen er slechts 24 terug met iets zinnigs over het milieu. Slechts twee nieuwe leden leverde deze milieu-aktie op. Soestdijk: Centra Nieuwerhoekplein, Albert Heijn, Van Weedestraat; Soest Midden: Gemar Parallelweg; Soest Zuid: Centra Soesterbergsestraat, Busstation; Smitsveen: achter Rabo bank Smitshof; 't Hart: hoek Hartweg/ Korte Hartweg; Klaarwater: Van Dam Super Honsbergen; Overhees: supermarkt 4 6 Di LassostraatSoes terberg: winkelcentrum Buys Ballot straat, supermarkt 4 6 Rademaker- straat en Dorpsplein. Voor de op 8 april 's morgens om negen uur in het gemeentehuis te houden hinderwetzitiing kan de gemeente re kenen op een invasie van de milieu vereniging Soestdijk geen Stankwijk. In de zitting wordt de aanvraag behan deld van Menning Coating Industrie aan de Industrieweg om een nieuwe hinderwetvergunning voor het bedrijf. Inmiddels zijn er drie nieuwe moffel- ovens geplaatst en in gebruik geno men, evenals twee spuitcabines. „Bij zo'n grote investering moeten ook mi lieu-investeringen worden gedaan",, vindt de vereniging. Volgens voorzitter mevrouw E. Rade maker-Beuken van de milieu-vereni ging is Menning een bedrijf dat verge lijkbaar is met Lindner die ook stank veroorzaakt. Ook bij Menning worden metalen gelakt en gestanst. „Soest dijk geen Stankwijk" is momenteel in contact met een milieuvereniging in Veenendaal waar men van soortgelijke bedrijven last heeft en waar nogal wat gevallen van kanker voorkomen, aldus mevrouw Rademaker. De vereniging heeft destijds gepleit voor het aanbrengen van naverbran- ders op de moffelovens bij Menning. Die veroorzaken grote last. Naar ach teraf is gebleken komt de stank in de wijk daar vandaan. Nu komen er zelfs nog drie moffelovens bij en nieuwe spuitcabines, die veel vuile lucht pro duceren die ongezuiverd naar buiten komt. „Als je zoiets hoort, zakt de In de vergadering van de milieuver eniging „Soestdijk geen Stankwijk" over de aktiviteiten van het afgelopen verenigingsjaar en de aktiviteiten in de komende periode, is er verslag gedaan over contact met inspektie volksge zondheid en de vereniging, n.a.v. ver ontrusting over het hoge aantal kan kergevallen in Soest. Mevr. A. Greefhorst-Overdam, die op deze vergadering aanwezig was, sprak in dit opzicht over „geestelijke milieu vervuiling", door mensen onnodig bang te maken met het naar buiten brengen van deze gegevens. De milieuvereniging vindt dit verwijt onterecht. Immers heeft in 1979 in alle landelijke dagbladen een artikel ge staan naar aanleiding van een onder zoek door Dr. Bos, hetwelk eerder ge publiceerd is geweest in „medisch contact", over het aantal kanker gevallen gespreid over geheel Neder land. Soest kwam daarij op de 13e plaats, waar het hoogste aantal nieuw meldingen gevonden werd. Middels nieuwe gegevens zijn we in die rij opgeklommen naar boven. De milieu vereniging vond dit alarmerend ge noeg om reeds in 1980 de gemeente daarover vragen te stellen en tot aktie over te gaan. Het heeft tot 1982 moeten duren, alvorens er iets aan aktiviteiten van de kant van de gemeente werd ondernomen. Artikel 3 van onze statuten luidt „De vereniging heeft ten doel het bevor deren/verbeteren van de leefsituatie in Soest in het bijzonder de leefsituatie van de omwonenden van het industrie terrein Soest, omdat aldaar de ge zondheid en het welzijn van de omwo nenden het meest bedreigd worden. Een huisarts was bereid in zijn prak tijk na te gaan, of deze gegevens kloppen. Wij hebben aan de inspektie gevraagd, de medewerking van de overige huisartsen te vragen, hetgeen naar wij hopen spoedig gebeuren zal. Verontrusting is er al heel lang in Soest. Wij signaleren en hopen dat er aan deze verontrusting spoedig een einde komt. Het bestuur van de milieuvereniging moed je in de schoenen", aldus me vrouw Rademaker. Tijdens de hinderwetzitting zal men zijn verontrusting uiten over de situa tie bij Menning en eisen dat er op de motjelovens naverbranders komen. Tot nu toe is het bedrijf deze verplich ting niet opgelegd. Ook de Raad van State waar over Menning een beroeps procedure liep, heeft deze eis van de milieuvereniging afgewezen. Op zaterdag, 3 april a.s. wordt er in de kerk van de Doopsgezinde Gemeente Baarn/Soest, Eemnesserweg 63b te Baarn van 10.00-16.00 uur voor jong en oud een voorjaarsmarkt gehouden, om zo de benodigde gelden voor een brood nodige orgelrestauratie bijeen te krij gen. Het is geen rommelmarkt, men wil echt goede artikelen verkope, zoals allerlei producten van huisvlijt, prima boeken, speelgoed, huishoudelijke goederen, baby- en kinderkleding t/m 4 jaar en allerlei nuttige snuisterijen. Bovendien zijn er ook nog verschil lende attrakties (ballengooien, grab belton), verloting met mooie prijzen, vliegensvlug uitgevoerde ingrijpende verbouwing van zijn zaak in het Win kelcentrum Van Weedestraat is Nic van Dam nu een komplete lederwaren- zaak. Kompleet in de juiste betekenis van het woord: schoenen, tassen, koffers, rie men, portemonnees en portefeuilles, luxe lederen accessoires. Kortom alles wat van leder gemaakt wordt. Door de verbouwing is het ook moge lijk geworden in de afdeling schoenen een ander verkoop-systeem door te voeren. Om te beginnen zijn voortaan weer „paren" uitgestald en dat bete kent dat het personeel meer tijd heeft om de klant van dienst te zijn. Er hoeft niet meer gelopen te worden om schoenen (hey ontbrekende exem plaar) op te halen. Dan is er een „help-u-zelf" afdeling bij gekomen, waar schoenen, zowel voor dames, heren als kinderen te vinden zijn voor een paar tientjes. Ook wat de kollektie betreft kan men spreken van een kompleet mode-assor timent. Zeventig procent daarvan is import uit Italië, Frankrijk en Duits land. De kollektie kinderschoenen is ech ter geheel van Nederlands fabrikaat. Kwalitatief is Nederland hier toonaan gevend; het buitenland komt er niet of nauwelijks aan te pas. Lederwaren De afdeling lederwaren is dankzij de verbouwing fors uitgebreid en beslaat nu honderd vierkante meter. Ook hier een volledige collectie. De combinatie met schoenen is ideaal zoals voorheen door menige luxe lederwarenzaak al erkend werd. Ook hier import en Nederlands fabri kaat. Nic van Dam voert de merken Piero; Erbacci; P.E.Florence; Di Na- poli en Herwalt. Er zijn talloze moge lijkheden om qua mode, stijl en kleur bij elkaar passende schoenen en tas sen te kopen. De gehele inventaris is vernieuwd en mede daardoor en door de herindeling ziet de zaak er bijzonder aantrekkelijk en uitnodigend uit. Geheel los van deze lederwaren staat de verkoop in sport- en campingbeno digdheden die, al bijna even kompleet, te vinden is in het souterrain. De verbouwing werd onder architec tuur van Henk Lotze uitgevoerd door bouwbedrijf Evert v.d. Hengel. Amerikaanse verkoop. In de kerk zul- echte marktkramen opgesteld worden. U kunt desgewenst ook genieten van koffie, thee, limonade en gebak. Heeft u nog artikelen waarvan u denkt dat ze van betekenis kunnen zijn voor deze voorjaarsmarkt, dan gaarne even een telefoontje aan: Soest 15042 en 16261, Baarn 13866 en 15885, Bussum 12701 en e.e.a. wordt bij u opgehaald. De kerkeraad van de Doopsgezinde Gemeente hoopt op een flink aantal bezoekers, vooral van orgelliefheb bers, daar dit orgel, voorzover men weet, het laatste in Baarn is dat ge restaureerd moet worden. Alle andere kerkgebouw bezitten n.1. al nieuwe of prima gerestaureerde orgels. De stuurgroep tot behoud van een zie kenhuisvoorziening voor Soest en Baarn en de verschillende belangen organisaties, hebben over de taktiek gesproken die ze tijdens de hoorzitting van aanstaande donderdag zullen voe ren. Soest en Baarn zullen 's middags de gelegenheid krijgen om hun zegje te doen, 's avonds zuilen vertegenwoor digers van de ziekenhuizen St. Elisa- beth en De Lichtenberg het woord voeren. Vooral tegen deze volgorde bleek van uil de belangenorganisaties van Soest en Baarn nogal wat bezwaar te be staan. door het idee: wat het laatst wordt gezegd blijft het beste hangen. Vandaar dat de voorzitter van de stuurgroep, de heer G. T. Klelberg zal proberen ook wat spreektijd voor Soest en Baarn in de avonduren te krijgen. De voorzitter zei dat er vijfentwintig schriftelijke reacties waren binnenge komen van particulieren die een brief met hun bezwaren naar gedeputeerde staten hebben gestuurd. Hij zei verder dat het belangrijk is om tijdens de hoorzitting, waarbij de leden van de statencommissie voor de volksge zondheid aanwezig zullen zijn, het belang van de extra specialismen zoals urologie, kindergeneeskunde en ortho pedie te benadrukken. Bovendien zal aandacht moeten worden besteed aan de reistijd naar Amersfoort en Hilver sum en de extra kosten die hiervoor door particulieren zal moeten worden vergoed. In de wandelgangen was al te horen dat het uur van de waarheid dichterbij komt en de spanning zal nog wel wat groter worden tijdens de hoorzitting van donderdag. Door de hoeveelheid van belangenorganisaties die het woord willen voeren, is de spreektijd per organisatie rond de vijf minuten. Daarin- zullen de belangrijke punten naar voren moeten komen. De stuur groep zal dan als een soort bezem wagen op het eind de gemiste of extra belangrijke punten naar voren bren gen. Dit alles in de hoop een willig oor te vinden en een ziekenhuisvoorziening voor Soest en Baarn veilig te stellen. kunnen we het best de grond bemesten met stal mest of compost. Palmlelie, pioenroos en pampus- gras houden er niet van om vaak van plek te ver anderen dus deze laten we rustig staan. Zo'n nieuw aangeplante border verdient in de maand april wel wat extra aandacht met watergeven voor een goede hergroei. Het gras kan zeker als het weer meewerkt aan het einde van de maand zo lang zijn dat het moet worden gemaaid. Maai het gras de eerste keer niet te kort (3 tot 4 cm). Het stugge en dode gras moet wel opgeharkt worden. De volgende keer maaien we het l tot 1% cm. korter. Nu het gras weer gaat groeien zal ook de vraag naar voedsel gaan stijgen. Aan deze vraag, kunnen we voldoen door 1% kg. 12+10 18 meng- meststof) per 100 m2 te geven. Het liefst strooien bij somber of nog beter bij regenachtig weer. Ka le plekken kunnen we nu ook mooi bijzaaien. We harken de aarde ruw en strooien er wat compost op. Daarna wordt het zaad aan de aarde toever trouwd. De grond wordt lichtjes aangedrukt en als het weer meewerkt zien we na zo'n 2-3 weken de eerste sprietjes verschijnen. Als alles goed is nodigt het weer ons ook weer uit om in de tuin te gaan werken. We kunnen dan ook volop allerlei veran deringen in onze tuin tot "stand brengen die we voorgenomen hadden of die spontaan opkomen. Planten en verplanten kan voorlopig nog goed en het planten is overigens tegenwoordig door de con tainerteelt het hele jaar mogelijk zodat we ook midzomer nog veilig kunnen planten van heide tot vaste plant tot behoorlijke bomen. Naast het snoeien van rozen en heide hetgeen wij vorige week al beschreven hebben is er nog veel meer te doen in de voorjaarstuin. We kunnen nu bijvoorbeeld heel goed twee-jarigen planten. Deze bloeien nu al of gaan binnenkort bloeien zodat met de aanplant van dergelijke planten de tuin direct al een stuk kan opfleuren. Als we ze in de border planten wordt de standplaats ongespit en vlak ge harkt. Een kleine gift korrelmest na de aanplant bevordert in hoge mate de bloei. Ook in planten bakken doen deze vroegbloeiers het goed. We moeten wel zorgen voor een goede afwatering en verse potgrond van een goede kwaliteit. Dank bare tweejarigen zijn violen, madeliefjes, vergeet- mij-nietjes en muurbloemen. Voor hen die de vaste planten nog niet voor de win ter gekortwiekt hebben, is het nu de tijd de schaar ter hand te nemen. De oude scheuten worden met de snoei- of hegschaar vlak boven de nieuwe scheu ten afgekort. Het kan ook nodig zijn om de vaste plantenborder na zo'n 4 a 5 jaar op te rooien. Sommige krachtig groeiende soorten dreigen de minder groeiende te overwoekeren en het binnenste van de vaste planten wordt vaak te oud en sterft af, dus ingrijpen is noodzakelijk. We scheuren de vaste planten in stukken met behulp van een mes of spade en planten de beste delen weer aan. Op het moment dat de border nog zonder planten is

Soester Courant | 1982 | | pagina 15