Ziekenhuisbesturen trekken één lijn Kleine ziekenhuizen kunnen hoogwaardige bijdrage leveren aan gezondheidszorg 3?8 r Zo gezien... ,,De Oelte"-naamgeefster nam prijs in ontvangst Exklusieve verlichting HANGIEUE AmersfoortBaarn en Soest: VVD in brief aan G. S. Minder kostbaar voetpad langs Banningstraat Handgranaat tussen huisvuil VERLICHTING Vier uw verjaardag ROOM BOTER Honsbergen SALAMI Honsbergen RIBBETJES Honsbergen ROOMBRIE Honsbergen Rode grapefruits Honsbergen In plaats van kaarten Huisvuil ophalen met de feestdagen mm li lyini Woensdag 31 maart 1982 SOESTER Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47 A, Soest - Tel. 14152 Postgiro 126156 60e jaargang no. 31 COURANT Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar 724.— Verschijnt iedere woensdag De besturen van de ziekenhuizen De Lichtenberg en St. Elisabeth te Amersfoort en Maarschalksbos/Zonnegloren te Baarn en Soest, trekken wat de ziekenhuisvoorziening in deze regio be treft nu één lijn. Evenals in het voorlopig advies van gedeputeer de staten van Utrecht pleiten zij voor het drie-lokatiemodel met een nieuw te bouwen basisziekenhuis voor Baarn/Soest. In af wijking met het voorlopig advies van gedeputeerde staten, wil len de drie ziekenhuisbesturen aan het nieuwe basisziekenhuis minimaal 200 bedden toekennen. Het bestuur van de Stichting Maarschalksbos/Zonnegloren komt in een brief aan G.S. tot de capaciteit van minimaal 215 bedden. Met de Amersfoortse ziekenhuisbesturen wijst men het voorlopig standpunt dat uitgaat van 180 bedden, af. In de brief van de drie ziekenhuisbe sturen aan G.S. wordt verklaard dat men in gezamenlijk overleg gekomen is tot het standpunt dat er in Baarn/ Soest een nieuw basisziekenhuis ge bouwd moet worden en dat in de stad Amersfoort twee zogenaamde cen trumziekenhuizen gehandhaafd moe ten worden. Onderschreven wordt ook de handhaving van de tot dusverre per ziekenhuis gerealiseerde functies en voorzieningen en gezegd wordt dat nieuwe functies c.q. uitbreidingen of wijziging van bestaande runcties binnen de regio ,,in onderling overleg worden toebedeeld". Het betekent dat. wat de voorzienin gen betreft, rekening wordt gehouden met historisch gegroeide situaties en dat er naar gestreefd moet worden dat de aan het beddenaantal, van mini maal 200 bedden in Baarn/'Soest, ge koppelde centrumfuncties (te beschou wen als voorwaardelijke basisfunc ties) door de regionale centrumzie kenhuizen worden vervuld. Op die ma nier wil men o.a. uitstroom van pa tiënten uit de regio voorkomen. Over die uitstroom heeft het bestuur van Maarschalksbos/Zonnegloren het ook. Als er in het nieuwe basiszieken huis geen centrumbedden" komen dan zal deze uitstroom van de bevol king van Baarn en van een deel van Soest zich richten op Hilversum en dus buiten de regio. Op het oog heeft men dan centrum- beddenvoorzieningen als de kinder geneeskunde, bacteriologie, klinische chemie, cardiologie, dermatologie, urologie, orthapaedie, revalidatie, psy chiatrie, plastische chirurgie, rheuma- tologie en longziekten. Het verlies van kindergeneeskunde en de specialismen orthopaedie en uro logie (in verband met de bevolkings opbouw) zullen door de bevolking ge zien worden als een verschraling van de gezondheidszorg en van verkregen waardevolle voorzieningen. Samenwerking Opgemerkt wordt ook dat per 1 janu ari van dit jaar de bacteriologische onderzoeken voor het ziekenhuis Maar schalksbis. die tot dusverre buiten de regio plaatsvonden, overgenomen zijn door het laboratorium van Zonneglo ren. De samenwerking tussen Zonnegloren en Maarschalksbos strekt zich ook uit tot uitwisseling van personeel; ge meenschappelijke opleiding tot ver pleegkundige A; de weekendregeling van internisten en chirurgen; de me dische staf; de administratie en de ondernemingsraden. Nieuwe investe ringen voor beide ziekenhuizen worden gezamenlijk beoordeeld. Bouwjaar Het bestuur van het ziekenhuis Zonne gloren/Maarschalksbos verzet zich te gen het door g.s. voorgestelde bouw jaar 1995. De bouw dient uiterlijk in 1987 aan te vangen. Het terugbrengen van de gezamenlijke beddencapaciteit van 180 in 1990 bete kent immers dat er dan sprake is van één ziekenhuis op twee lokaties. Het betekent ook dat niet aan de be hoefte aan verpleeghuisbedden kan worden voldaan. Maarschalksbos wordt volgens de plannen van het be stuur verpleeghuis. Een studie heeft aangetoond dat door een eenvoudige transformatie huisves ting geboden kan worden aan circa 110 somatische patiënten. In een nieuwe vleugel kunnen al naar behoefte 60 tot 90 psychogeriatrische patiënten worden ondergebracht. Het bestuur is van mening dat speciaal voor de subregio Baarn/Soest al aan wezige behoefte aan verpleeghuisbed den nog noodzakelijker wordt door het wegvallen van kontraksplaatsen in La ren in 1985 met 50 bedden en in 1990 nogmaals 50 bedden. Een ander argument voor het zo vroeg aanvangen van de nieuwbouw is het voorkomen van kostbare overbrug gingsvoorzieningen in het gebouwencom plex Zonnegloren en het treffen van tussentijdse oplossingen voor de op vang van verpleeghuispatiënten. Kostenaspect In de brief van het bestuur van Maar schalksbos/Zonnegloren wordt ten slotte ook gewezen op het kostenas pect. "Het toevoegen van een groot aantal bedden aan een bestaande organisatie (bij het wegvallen van de voorziening) heeft vergaande kostenverhogende ef fecten en ontwrichting van de bestaan de organisatie tot gevolg. Daarnaast staan dan nog de kosten van reizen en verlet. De totale extra vervoerskosten bedragen, naar schat ting, jaarlijks 1,1 miljoen gulden. De extra kosten van arbeidsverzuim wor den geschat op 350.000 gulden jaarlijks. Foto: Goos van der Wilt „Zoals in de politiek kleine, actieve groeperingen een kwalitatief goede bij drage kunnen leveren aan ons demo cratisch bestel, zo kunnen kleine (ba sis) ziekenhuizen een hoogwaardige bijdrage leveren aan onze gezond heidszorg". Aldus de afdeling Soest/ Langs de Banningstraat te Soesterberg zal op verzoek van de leden van de commissie openbare werken toch een, zij het minder kostbaar, voetpad aan gelegd worden. Gemeentewerken re kende voor dat er 17.000 gulden voor uitgetrokken zal moeten worden, maar de commissieleden, daarin gesteund door enkele Soesterbergers, zeiden ge noegen te willen nemen met een aan zienlijk minder dure oplossing. Gebruik makend van het spreekrecht van de tribune zei mevrouw Stekelen burg dat het verzoek om een verhard voetpad al in 1973 ingediend werd. ,,We betalen altijd straatbelasting, maar hebben daarvoor nog nooit iets terug gekregen", aldus mevrouw Ste kelenburg. Zij vond dat de voetgan gers op de Banningstraat vogelvrij zijn: een wandelpad vol gaten en kui len en daarnaast een fietspad met tweerichting-verkeer. Alle commissieleden toonden begrip en zij wezen de bestrating met trottoir- tegels, zoals gemeentewerken dat voorstelt, af. Er is geen geld voor. Commissielid Van den Brakel (PvdA) vroeg zich daarom af, waarom het allemaal zo duur gedaan moet worden. ..Als we ergens geen vijfduizend gul den yoor een wat simpeler oplossing vinden, dan kunnen we wel helemaal ophouden", aldus Van den Brakel. Wethouder Hoekstra zegde toe bij het college op een eenvoudiger oplossing te zullen aandringen. Op de sorteerband van het huisvuil, bij het compostbedrijf aan de Maatweg werd een handgranaat uit de Tweede Wereldoorlog aangetroffen. In af wachting van ophaling door de Ex plosieven Opruimings Dienst is het projectiel *aan de Soester politie in bewaring gegeven. LAANSTRAAT 132 3743 BJ BAARN TELEFOON 02154-14869 weten beneden Stadhouder pagina Soesterberg van de VVD in een brief aan Gedeputeerde Staten van Utrecht waarin gepleit wordt voor handhaving van een ziekenhuisvoorziening in de gemeenten Baarn en Soest. De afdeling is van mening dat Baarn en Soest met hun gezamenlijk inwoner tal van circa 60.000 een voldoende draagvlak bieden voor het economisch laten functioneren van een basiszie kenhuis. Uiteraard moet dan uitgegaan worden van het standpunt dat zo'n ziekenhuis de minimale omvang heeft om econo misch te kunnen draaien. De afdeling denkt aan een ziekenhuis van 225 bedden, minimaal eventueel 200 bedden. Zo'n ziekenhuis kan een kwalitatief hoogwaardige bijdrage leveren aan de gezondheidszorg. „Kwalitatief in de zin van herkenbaarheid, overzichte lijkheid en persoonlijke identiteit voor de gebruiker: de patiënt. Een en an der is een welzijnsbeleving die niet in directe financiële verhoudingen is uit te drukken", aldus de brief. Er wordt ook nog eens ten overvloe de op attent gemaakt dat juist in Baarn en Soest relatief meer gebruikers van deze ziekenhuisvoorziening wonen, dan men op grond van gemiddelden elders zou mogen veronderstellen. 14-Jarige jongen aangereden Op de Weegbreestraat werd vrijdag een 14-jarige jongen aangereden door een autobestuurder. De knaap werd ter observatie opgenomen in het zieken huis Zonnegloren. De jongeman kwam op zijn fiets vanaf het terrein van de dansschool Slinger land plots de weg op gereden, waar de passerende autobestuurder hem niet meer kon ontwijken. De afdeling heeft dan het oog op de bevolkingsopbouw, wat de leeftijden betreft. Opgemerkt wordt ook dat vaak ten on rechte wordt verondersteld dat hoe groter een ziekenhuis (of andere voor ziening), hoe goedkoper c.q. efficiënter gewerkt zou kunnen worden. „Die lijn is geenszins juist. Eén en ander zou kunnen leiden tot de zoge naamde economische beslissing dat in Nederland één groot ziekenhuis in de Flevopolder zou kunnen worden ge bouwd. Dat is dan het goedkoopste", aldus de VVD. De afdeling is van mening dat een ba sisziekenhuis hier economisch kan functioneren. Grotere ziekenhuizen moe ten vooral ruimte bieden aan speciali saties, die in een basisziekenhuis niet volledig benut kunnen worden en daar dus niet efficiënt zijn. „Nu de financiële situatie in ons land ons dwingt tot een goede afweging van de belangen alvorens middelen aan te wenden, zal een kleinschaliger aanpak in de gezondheidszorg tot een efficiënt gebruik kunnen leiden", aldus de WD. in de mooiste wijnkelder van het land! Kaasbuffet v.a. 18,50 p.p. Halve fles wijn 14,75. Gezellig dansen.Vraag folder aan Liliar Aubeige Ie Pöstillon de la Provence Tel. 02155r87974. Tijdens een receptie in het Griftland- college heeft de naamgeefster van het nog te bouwen ziekenhuis „De Oelte", mevrouw J. Huysmans-Veltkamp, haar prijs in ontvangst genomen. De heer J. H. W. Habermehl, voor zitter van het Stichtingsbestuur Maar schalksbos/Zonnegloren, merkte daar bij op dat het weliswaar ongebruikelijk is geboortekaartjes weg te sturen voor dat het kind geboren is, maar dat het in dit geval een blijk van groot vertrou wen is, dat het ziekenhuis er in ieder geval komen zal. „Het is een mijlpaal op weg naar het behoud van een ziekenhuisvoorziening voor Baarn en Soest", aldus de heer Habermehl. Hij zei verder ook dat het stichtings bestuur geen enkele moeite had het advies van de jury, de naam „De Oelte" aan het ziekenhuis te geven, over te nemen. Mevrouw Huysmans kreeg een enve lop niét inhoud en de uitnodiging t.z.t. de opening van het nieuwe ziekenhuis als eregast bij te wonen. Vijf andere in zenders van zeer aardige namen (De Maten, De Melm, Ziekenhuis Van Dijk, Ziekenhuis Door het Oog van de Naald, Christoffel Ziekenhuis) werden ieder bedacht met een reusachtige taart. Daarna werd het glas geheven. Gestolen brommer terecht Een in Amersfoort gestolen bromfiets werd in Soest teruggevonden. Op de Soesterbergsestraat werd een 16-jarige jongeman uit Hilversum aangehouden die het gestolen voertuig in zijn bezit had. Brandjes Op de Dalweg raakte zaterdagavond door sluiting in de bedrading de motor van een personenauto in brand. De Schade bleef beperkt omdat de brand weer op dat moment toevallig pas seerde. De vrijwilligers keerden net terug van een wedstrijd elders in de regio. In Soesterberg ontstond brand in een schoorsteen van een woning aan de Rademakerstraat. De bewoner stookte zijn open haard met geverfde blokken hout; de vlammen sloegen boven het dak uit. De brandweer beperkte haar werkzaamheden tot het vegen van de schoorsteen. [■rwl WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! [üdNBMj De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Alleen donderdag 250 GRAM Alleen donderdag 100 GRAM van 1.98 voor Alleen donderdag DIKBEVLEESDE KILO van 5.98 voor Alleen donderdag 150 GRAM Alleen donderdag GEKARD PAUL Ook zij die nog niet de leeftijd be reikten waarop met meer dan ge wone aandacht rouwadvertenties doorgekeken worden, konden er moeilijk omheen, Ter grootte van een kwart krantepagina was een silhouet van Che Guevara afge beeld met daarin de tekst: „Dood is onze vriend Ivar Vies alias dr. Rat". Als was het een laatste woord stond even verder de versregel: „I did it my way, established my death". Voorts stonden er de namen van wereldberoemde sterren als Marilyn Monroe en Jimmy Hen- drickx van wie wordt aangenomen dat zij (ook) vrijwillig dit tranen dal verlieten. Zelfs de naam waar mee Ivar zijn opruiende teksten op talloze Amsterdamse muren onder tekend had werd vermeld. Als in code staat zo'n advertentie voor ingewijden bol van herkenning. Op artistieke wijze werd kond gedaan van wat hem heeft bewogen en be zield. Ook minder begaafde nabestaan den vertellen in zwart omrande advertenties in het kort wat de overledene voor hen heeft betekend of zeggen iets over zijn toekomst verwachting. Ze spreken in tele gramstijl van doffe berusting, reli gieuze noodlotsgedachten, ontred dering of dierbare herinneringen. Tenzij het één van de cliché's is uit de doos van de begrafenisonderne mer die door ervaring wijs gewor den feilloos aanvoelt welke fa^ade overeind dient te "blijven. Onlangs ontmoette ik iemand die daags tevoren had gehoord dat zij nog hooguit enkele weken te leven had. Ik kende haar nauwelijks maar ze begon er direkt over. Ze was er nog niet aan toe zei ze. Het bericht was ook nog zó vers en kwam ook zó onverwacht dat van onthechting nog geen sprake kon zijn. We hebben samen een kort maar goed gesprek gehad. De kaart die wij daags daarop aan haar stuurden kwam nog juistop tijd. Na lang aarzelen hadden we er op geschreven: „Tot ziens in Jeruzalem". Met meer dan gewone aandacht lees je daarna wat de familie als laatste mededeling in de rouwadvertentie schrijft. Er kan een geweldige be moediging van uitgaan als je ziet dat iemand maar korte tijd nodig heeft gehad om in volle vrede te kunnen inslapen. Er zijn tijden waarin berichten over dood en ern stige ziekten zich in overrompelen de hoeveelheden aan je voordoen en zó dichtbij komen dat je je adem er even bij inhoudt. In verband met de komende feestda gen zijn er een paar veranderingen wat betreft het inzamelen van huisvuil. Zo wordt er vrijdag 9 april (Goede Vrij dag) geen huisvuil opgehaald door de reinigingsdienst. In de straten waar men die vrijdag zou komen, wordt het huisvuil nu een dag eerder en wel op donderdag 8 april opgehaald. Verder wordt het huisvuil van maandag 12 april (Tweede Paasdag) ingezameld op dinsdag 13 april. Tevens gaat de reinigingsdienst vanaf maandag 29 maart een half uur eerder aanvangen met het ophalen van huis vuil. Dat betekent dat men er rekening mee moet houden dat het huisvuil een half uur eerder wordt opgehaald dan thans het geval is. NIC VAN DAM, de komplete ledertvarenzaak Bij ons vindt u „alles" op het gebied van leder. Portemonnees - Koffers - Luxe accessoires enz. Profiteer nu, ook voor uw kinderen, van onze HELP-UrZELF-afdeling. Talloze mogelijkheden om qua mode, stijl en kleur bij elkaar passende schoe nen en tassen te kopen. Onze kwaliteit/service en prijzen moeten u aan spreken. Kwaliteit voor *n krats. Bij vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16. Soest, telefoon. 02155-13473 V'

Soester Courant | 1982 | | pagina 1