Kwartmiljoenste uitlening in ,,De Borg" T AARDERHOOGT Spotlight op Boerderij 't Hoogje bij 12-jarig bestaan restaurant Overbodige vergadering DOE - HET- ZEL VERS Gehannes... Rondje Soest Terug van weggeweest Kaarten op tafel Voorbarig Openbaar fraktieberaad D'66-Soest dit keer in Soesterberg voor planten op welke grond? (deel 1)1 Expo '82: Unieke Consumenten Landenbeurs in de Expohal 13 Soester Courant van woenadag 7 april 1982 13 ■v. O'.v V De commissie verkeer heeft een korte vergadering gehouden over het pro bleem rond de afslag Richelleweg van de A 28 in Soesterberg. Dit op ver zoek van mevrouw J. Allard-Knol (D'06), de heer F. Kingma (PvdA) en de heer J. G. Nuijten (PS). Zij vinden dat het college een lange tijd nodig heeft om te beraden en dat de commissie verkeer al eerder bena derd had moeten worden omtrent het te voeren beleid. Bij verhindering van burgemeester mr. Paul Scholten werd de vergade ring voorgezeten door wethouder D. Hoekstra. Deze verklaarde dat het college van b. en w. verschillende adviezen heeft ingewonnen, maar nog geen standpunt heeft ingenomen om dat onder andere het advies van de ambtelijke verkeerscommissie nog niet klaar is. Mevrouw Allard-Knol zei dat het col lege moet oppassen zich niet een stand punt te laten opdringen, maar zelf een eigen standpunt moet bepalen. Er werd besloten om op 3 mei met verschillende deskundigen over het probleem te praten of zoals werd ge zegd ,,te brainstormen". Daarna zal dan op 3 juni de volgende vergade ring van de commissie verkeer in Soesterberg worden gehouden, omdat het een aangelegenheid is die speciaal betrekking heeft op Soesterberg. De zorgelijke tijden en toekomst voor het dorpshuis De Borg treffen voorlopig niet het in dit dorpshuis gevestigde biblio theek-filiaal. Daar werd vorige week, een kleine twee en een half jaar na de feestelijke opening door (toen nog kroonprinses) Beatrix, het 250.000ste boek uitgeleend. De gelukkige werd mevrouw Van de Hengel, die uit handen van filiaalhoudster mevrouw N. de Haan, een boeket bloemen en een boekenbon in ontvangst mocht nemen. Het betekent dat er per jaar zo'n honderdduizend boeken uitgeleend worden. De grb^le g?dëp lézersbestaatviiit jeugd tot veertien'jaar; 1300. - '3 Dan volgt de groep veertien tot achttien jaar met 350 lezers en tenslotte de ouderen met circa 600 abonnees. De problemen van het dorpshuis gaan aan de bibliotheek overigens niet geheel onopgemerkt voorbij. Er zijn nogal eens Borg- bezoekers die de rust in de bibliotheek niet altijd respecteren en dat wekt irritaties op. In de buurt van de Oude Kerk is het weer feest. Viel vorige week het spot light op Boutique Classique ter gele genheid van het 15-jarig bestaan, nu wordt Restaurant Boederij 't Hoogje extra belicht. Vooruitlopend op het koperen jubileum viert de heer H. van den Beid gedurende de hele maand april de twaalfde verjaardag van zijn restaurant. Voordat de heer van den Beid zijn be drijf begon, was het perceel Kerks- straat nr. 10 verdeeld in twee gewone woonhuizen. Hierdoor ging het karak ter van de mooie oude boerderij enigs zins verloren. Door de ligging midden in Oud-Soest was het niet doenlijk de boerderij zijn oude bestemming te rug te geven. De vestiging van Restaurant 't Hoogje maakte het echter mogelijk, dat er toch iets van het oude karakter van deze mooie zeventiende-eeuwse boer derij bewaard bleef. Dat blijkt onmid dellijk bij binnenkomst in het res taurant uit het vele koper dat de gast tegemoet flonkert, uit het meubilair en de leuke antieke plattebuiskachel, maar vooral uit de aanwezigheid van veel dieren. De heer van den Beid heeft sommige van deze dieren zelf gekocht, vele heeft hij echter cadeau gekregen. Er is een mooi aquarium en het getjilp van vogels geeft een vrolijke, gezellige atmosfeer. In een vertrek, dat de heer van den Beid gewoonlijk speciaal voor par- tijen reserveert, is een prachtige an tieke schouw. De tegels hiervan beel den het dierenleven op een boerderij uit. Dit vertrek met aan het eind een origineel opkamertje leent zich uit stekend voor recepties en partijen. Ter viering van de twaalfde verjaar dag staat er gedurende de hele maand april een speciaal feestelijk keuzeme nu op de kaart, bestaande uit telkens drie voorgerechten, middengerechten en desserts. Daartoe behoren delica tessen als bouillabaise, varkens medaillons in romige appelsausen, ba- nanenparfait of een feestelijke ijscou pe. Dat het vlees van uitstekende kwa liteit is, behoeft eigenlijk geen aparte vermelding, het is voldoende te zeggen dat slagerij van Asch de leverancier ervan is. Voor families met kinderen vormt Boerderij 't Hoogje een goede pleister plaats, want terwijl de volwassenen een borreltje drinken of gezellig zitten na te tafelen, kunnen de kinderen zich vermaken met het bekijken van het aquarium en de vogels. Vooral Japie, de sprekende papegaai die onlangs door de heer van den Beid bij dierenzaak Langhout ontdekt werd, is in zijn koperen kooi een leuke aan winst. Bij de kooi van Japie prijkt op de wand een hele verzameling spreuken. Op één daarvan staat: „Als u niets te doen heeft, doe het dan niet hier". Met deze spreuk is de heer van den Beid het absoluut niet eens. Hij beweert het tegendeel: „Heeft u niets te doen, kom dan naar Restau rant Boederij 't Hoogje". Als het zon netje schijnt, is het buiten op het ter ras onder de oude appelboom goed toeven en bij kil regenweer is het ge zellig binnen bij het open haardvuur. A. Muntz-van der Woude door Arie Wandelaar Als u Arie Wandelaar in zijn rondje Soest wekelijks volgt, dan heeft u hem de vorige week gemist. Dat kwam zo. Wanneer de lente in aantocht is dan willen Arie en zijn vrouw er wel eens een weekend tussenuitknijpen. Geen woord kwaad over Soest, maar een mens wil ook wel eens iets anders dan zijn achtertuin zien. Verandering van het dagelijks décor dus. Ons reisdoel was Scheveningen. Sche pen in de haven bekijken, boulevard- je pikken, echt Indisch rijsttafelen, en voor betrekkelijk weinig geld een nachtje in een klein, maar gezellig hotelletje doorbrengen. Voor wie de weg In deze vriendelijke bad en vis sersplaats weet, bestaat het allemaal nog. De zon kregen wij dat weekend er gratis bijgeleverd. Wat heeft een mens dan nog meer te wensen? Nou te wensen blijft er altijd wel wat. Toen wij aan de terugweg naar Soest wilden beginnen maakte Arie bij het instap pen van zijn auto een verkeerde be weging, met als gevolg dat één of meer „scharnieren" in zijn rug op de ver keerde plaats kwamen te zitten. Thuis gekomen heeft Arie gedurende vele da gen een horizontale houding aangeno men. Best lekker. Aangezien de meeste men sen in bed sterven, en Arie in die rich ting nog geen plannen heeft gemaakt, vond zijn vrouw na een paar dagen dat de luiheid lang genoeg geduurd had. Met de beslistheid die haar eigen is werd hij in de auto gehesen om ver volgens in Amersfoort kennis te maken met ene heer Mul. Van beroep chiropractor. Op weg naar Amersfoort veronderstel de Arie even dat het iets met de PTT te maken had, maar dat bleek al snel op een misverstand te berusten. Heer Mul, een wat kalende man, heeft als specialiteit dat hij patiënten, die als een treurwilg of hoepel bij hem arri veren in geheel verticale houding, na betaling van vijftig gulden, zijn pand laat verlaten. Een verandering die slechts weinig tijd vraagt en wat be handeling betreft zeer zachtzinnig is. Arie had er drie retourtjes Soest- Amersfoort voor nodig alvorens heer Mul hem mededeelde dat verdere kos ten overbodig waren. De man heeft, zo als u aan dit stukje merkt, gelijk ge kregen. Schuifelend maakt Arie zijn rondje Soest. Zelfs slaagt hij er al in een uur lang op een stoel te zitten. Arie dus terug van weggeweest. Waar mee gezegd wil zijn dat de wonderen nog steeds de wereld niet uit zijn. Heer Mul wordt bedankt. Blijft over de vraag waarom Arie u met zijn kommeren kwel lastig valt. Nou kijk beste mensen dat zit zo. Arie dacht de gemaakte kosten van het ziekenfonds terug te krijgen. Dat ging mooi niet door. Ze weten daar wel hoe ze het woord chiropractor moe ten schrijven, betalen ho maar. Het beroep chiropractor is in Nederland niet officieel erkend. Nou is Arie in de gelukkige omstan digheid, dat hij door zo'n financiële tegenvaller niet genoodzaakt is de vol gende dag zijn auto te moeten verko pen. In de Amersfoortse wachtkamer werd hem echter duidelijk dat mensen, ze komen uit alle delen van het land, wel degelijk een bezoek aan heer Mul moe ten uitstellen, omdat „Bruin" het in financieel opzicht niet kan „trekken". In Amerika is het beroep van chiro- practoral vele jaren erkend. Als het waar is dat in Nederland alles vijf tig jaar later gebeurd dan is de man Aangezien Nederlanders het proteste ren en het voeren van acties schijnen uitgevonden te hebben ligt er in de wachtkamer van heer Mul een lijst waarop u uw handtekening kunt plaat sen, teneinde ziekenfondsen er toe te bewegen alsnog tot uitbetaling in de toekomst over te gaan. Of het zal helpen? Arie weet alleen dat het zie kenfonds hem nog meer kan vertellen. Dechiropractor mag dan in dit land niet officieel erkend zijn, hij maakt wel recht wat krom is. Zouden de ziekenfondsen ook eens moeten doen. Arie en zijn vrouw zijn verwoede kla verjassers. Arie zelf heeft het van huis uit met de paplepel ingegeven gekregen, zijn vrouw Marie werd er door haar schoonvader in onderricht. Een niet gemakkelijke leermeester, maar wel een maat die, zo daar de mogelijk heid toe had bestaan, op zijn kennis van klaverjassen had kunnen promo veren. Terzake. Wij zijn met vrienden een stevige klaverjastraining begon nen. Vrijdag 14 mei a.s. worden u en wij namelijk in dorpshuis de Borg ver wacht om die avond uit te maken wie zich klaverjaskampioen van Soest mag noemen. Drie boompjes van zestien, volgens het Amsterdams systeem, zullen de uitslag bepalen. Wij zijn aan het omscholen. Want wat het systeem van spelen betreft ligt er tussen Am sterdam en Rotterdam een wereld. Arie heeft begrepen dat een kampioen schap naast een wisselbeker van de Soester Courant ook een dames of he renfiets zal opleveren. Dat zijn nog eens leuke dingen voor de mensen. Kaarten op tafel en nog prijzen toe. Reserveren dus die 14e mei. Volgens wethouder Hoekstra kan de gemeente Soest tevreden zijn over het verloop van de nieuwe vuilnisregeling. Arie is zo vrij daarover met de wet houder van mening te verschillen. Hij zal ook vertellen waarom. Voor flat bewoners die niet over een balkonne tje beschikken is de huidige regeling een regelrechte kleine ramp. Hun klein huisvuil staat zes dagen in de week in een gangkast of keuken te geuren. Wie wel een balkonnetje heeft kijkt wel uit om daar in gezelschap van het in plastic verzamelde huis vuil de zon te gaan zoeken. Arie zelf heeft zijn plastic vuilniszakken, het zijn er iedere week drie, een aan het oog onttrokken plaatsje in zijn tuin ge geven. Fout. Vrijdag is het bij hem thuis nog altijd visdag. Als het zeebanket is geconsu meerd gaan de stekelige restanten in de plastic vuilniszak. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd er op de inhoud van de zak een overval gepleegd. De familie „kater-poes" was op bezoek geweest en had een gezel lig feestje gebouwd. Resultaat: een open gehaalde vuilniszak. Wat niet voor consumptie geschikt was lieten de huisdieren van de buurman uitge stald naast de zak liggen. Arie de be zem er bij gehaald en binnen de kort ste keren was de zaak opgeruimd. Hoe dit euvel in de toekomst te voor komen? Een oplossing zou zijn vanaf heden geen vis meer te eten. Vergeet 't maar, want een Iekkerbekkie moet er wekelijks zijn. De graatjes voor lief nemen en bij de consumptie betrek ken? Het zou Arie zwaar op de maag ko men te liggen, en de spijsvertering niet bevorderen. De visrestanten thuis bewaren? Ook geen prettig vooruitzicht aange zien Arie wekelijks op vrijdagmorgen van zijn huisvuil wordt bevrijd en er iedere vrijdagavond vis wordt gege ten. Ach, Marie zorgt wel voor een oplossing. Arie heeft met dit stukje willen aantonen dat de nieuwe vuilnis- regeling meer een kwestie van behel pen dan een vooruitgang is. Flatbewo ners met en zonder balkon staat straks in warme zomerse dagen nog wat te wachten. Arie verneemt ter zijner tijd wel hoe de wethouder er dan over denkt. Zijn tevredenheid van vandaag is op z'n minst voorbarig. Tip van Arie: Raadsleden mogen in de toe komst minimaal twee dagen met de politie mee om zich een beeld te vor men van de werksittuatle van de Soes ter politie. Stuur ze ook eens, één dagje is voldoende, met de vuilnisman mee. Een mens moet er tenslotte zijn ge weest om zich een oordeel te kunnen vormen. Over die zakken dus. ARIE. Foto: lierman van Dam kriegeAs ter un priesvroag an vaast zit, daan weet ik aal waat. De „Inleverstroat". Die noam kaajje op twee moanie- re uutlegge, ajje vev.lt waa'k bedoelt. En ok hiero hejje de pliesie aal- weer bie de haangd, moar noeng om ut verkeer te rege- le. Ze kriege voortemee toch hulp vaan de roadsleje, dus maanschaappe zaat. Zouwe die roadsleje ok un plie- siepaak an kriege of worre ut gewone burgerluie? Daan wor ut oppaasse ebloa- ze veur de Soesders. Ajje arges veur epaakt wor, daan hejje kaans daajje in de roadsver- goadering komt. Waas licht niet zo gek; hejje temingste insproak bie je bekeuring. Ajje ut ming vroagt, daan mok zegge, daa'k doch daatter zo nog un zooi waark veur de roadsmaanne broak legt. t Is aallenig te hópe daazze niet bie de M.E, ingeschoakeld worre, waarit'-daan benne ze nog niet joarig. En daat ben ze niet as ze ming bekeure. Daan kriege ze as protestaaktie bie de ge- meengteroadsverkiezinge geejn stem vaan HANNES VAN DE NENG. Op dinsdag 13 april a.s. om 20.00 uur houden de raadsleden van D'66 hun openbaar fraktieberaad in het Dorps huis te Soesterberg, Dorpsplein 17. Naast de raadsagenda, waarop o.m. de woonruimteverordening Soest en het te voeren winkelbeleid als belangrijke punten voorkomen, zal er gelegenheid zijn tot het bespreken van specifiek Soesterbergse problemen. Alle belangstellenden zijn van harte welkom. Onze tuinplanten, of we daarbij nu denken aan de eenjarige petunia's, riddersporen (die tot de groep vaste planten behoren) of houtachtige gewassen zo als larix of dwergmispel hebben ooit ergens in het wild gestaan. De echte wilde soorten van deze plan ten zijn nog steeds op hun oorspronkelijke groei plaats bekend, maar wat in de tuinen en parken groeit zijn voornamelijk cultuurvormen, die uit de ze wilde soorten zijn ontstaan. De cultuurvariëteiten hebben dikwijls andere bloem en bladkleuren, een andere groeiwijze of speciale eigenschappen die de wilde soorten niet bezitten. Toch zijn er nog enkele eigenschappen van de wilde soorten in te herkennen en die hebben vooral be trekking op de eisen die de planten stellen aan de aard van de grond (samenstelling, voedingstoe stand en de vochtigheid) en de standplaats (zon of schaduw). Aan deze eigenschappen valt moeilijk iets te veranderen al trachten kwekers b.v. wel (vooral bij een jarigen) cultuurvariëteiten te win nen, die beter bestand zijn tegen meer of minder zon of b.v. een vochtig klimaat. Door jarenlange selectie van tuinplanten heeft men ook bereikt dat vele gekweekte vormen goed gedijen in de doorsnee tuingrond, eventueel doorwerkt met zand, tuinturf en/of compost. Een beetje extra mest tij dens de bloei en water op momenten dat het te droog is, is dan voldoende om diverse planten te laten groeien. Bij eenjarigen blijkt dus nog wel dat een en ander mogelijk is, maar bij de veel langer le vende vaste planten, bomen en heesters is de kwestie van grondsoort en standplaats van veel groter invloed op de ontwikkeling. Gelukkig tref fen we bij deze groepen ook vele soorten aan die weinig kieskeurig zijn op deze punten, maar een aantal soorten stelt voor een goede ont wikkeling toch duidelijke eisen. Om met concrete voorbeelden te komen van vaste planten, bomen en heesters die graag in de schaduw op droge grond staan of die graag op een zonnige standplaats op vochtige grond vertoeven, willen we daarom eens wat bekende en minder bekende soorten noemen met hun ideale groeiplaats zodat hier bij de plant- keuze bij de aanleg van de tuin rekening gehouden kan worden. Laten we eens beginnen met wat vaste planten voor een droge humusarme grond in de zon. Het stekelnootje is alfabetisch nummer één maar ook door zijn uithoudingsvermogen op boven genoemde groeiplaats behoort hij tot de sterksten. Berg- of Rotschildzaad, de bekende gele bloeier, die rond deze tijd gaat bloeien is ook gemakkelijk. Akelei, kogeldistel, spierdistel en ooievaarsbeksoor- ten, lavendel, kattekruid, paarse salie, gulden roede en palmlelie zijn eveneens geschikt voor een droge en zonnige standplaats. Sedum soorten, steentljm, heiligen bloem, scheefkelk en helde anjer, hoorn- bloem en rode valeriaan alsmede randjesbloem, ossetong, duizendblad en roomse kamille maken de oplossing tamelijk volledig. Voor diegenen die het bovenstaande weinig zegt is er maar één raad, pak er een goed plantenboek bij of ga eens op een tuincentrum of kwekerij snuffelen naar het voor noemde. t Lóópt wel un bietje aachter op de tied, moar ik kaan jul lie noeng vertelle, daattut waark aachter ut pliesiebero klaar is. Binnekort kriege we un uutnödeging veur de feeste- lukke in gebruuknoame vaan de nieuwe paarkeerploats. Moar denkt ter om daajje niet met de auto komt, waant die kaajje d'r niet kwiet roake. Ajje ut toch us wil probere, hejje kaans, daajje bie naat weer tot an je aasse in de baag- ger vaast zit. 't Is moar goed daat de plie sie d'r vlaak bie woont. Die kaan meteejn uutkieke daat die zaandvlaakte niet ekroakt wordt deur de mótercrossklup waant die legt op de loer noar un stukkie grongd om us lek ker op uut te knettere. We hebbe d'r zo wel un baar mooi stukkie weg bie ekrege, moar daat goat naarges heejn. Daat lóópt an 't end haarstik- ke dóód. 't Is jaammer daat de Da Costaschoöl geejn kleuter school is. Daat waas maakke- luk eweest veur de wegbren gers en ophoalders. Daan haadde ze de kingders tot om trent de deur kenne aafle- vere met de auto. Daan hoeve ze heulemoal niet meer te loöpe.'H De moeders wel te verstoan. Zouw die stroat ok un noam Hans Kazan Op eerste Paasdag is er ook speciaal iets voor de kinderen georganiseerd. Tussen 11 en 12 uur kunnen de kinde ren meedoen aan een grote Paaseier- zoekaktie. Aansluitend daarop kunnen ze genieten van de Peppi en Kokki show. Voorts treedt iedere dag de Italiaan Idalco Ferry op. Op de stand van Gert van de Wete ring zal Earth Fire zangeres Jerney Kaagman een middag handtekeningen uitdelen en zal Ben Cramer een optre den verzorgen. Het verschaffen van informatie niet al leen over de zeven landen, maar ook over allerlei huishoudelijke artikelen staat centraal bij Expo '82. Zo is er in het midden van de Expohal een grote Van woensdag 7 tot en met maandag 12 april vindt in de Expohal in Hil versum voor de eerste maal de Con sumenten Landen Beurs Expo '82 plaats. Deze beurs besteedt aandacht een zevental landen en tal van huishou delijke artikelen. Nog nooit is in ons land een dergelijke tentoonstelling gehouden. Meer dan honderd exposanten hebben een stand in de Expohal ingericht. Het accent is gericht op de promotie van zeven landen, te weten: Italië, Griekenland. Turkije, Frankrijk. Chi na, Indonesië en Nederland, in de vorm van dans, muziek en eet- en drinkge woonten van de desbetreffende landen. Om een zo'n kompleet mogelijk beeld van een land te geven zijn er niet Landen-informatiestand ingericht. Op het bordes is een Luikse markt ge creëerd en er worden modeshows en kapshows gegeven. De Expo '82 is geopend van 13.00 tot 22.30 uur. Op Goede Vrijdag en eerste en tweede Paasdag kan men van 10.00 tot 18.00 uur terecht. meubelpresentatie tot informatie over sauna's van computerprints tot ori ginele horoscoopborden van bijous tot bestek. alleen reis- en verkeersburo's aanwe zig, maar ook verschillende eethuisjes en folkloristische groepen uit die lan den. Zo zijn er Turkse buikdanseres sen, een Griekse volksdansgroep en ga zo maar door. Volgens de organisatoren kunnen we in het huishoudbeursgedeelte alles ver wachten van wat we bij een normale Sandra iteemer huishoudbeurs gewend zijn. Van een Artiesten Gedurende de Expo '82 treden tal van bekende artiesten op. Op woensdag 7 april is dat Lee Towers. Donderdag 8 aprii is Anita Meyer in de Expohal te zien en op vrijdag 9 april zal de Indonesische volksdansgroep Katja Pi- ring een voorstelling verzorgen. Zater dag 10 april kan men Sandra Reemer bewonderen en op eerste Paasdag is Oscar Harris te gast. Tweede Paasdag kunnen de liefhebbers van franse chansons genieten van Julien Marnier en van een orkest uit Frankrijk. Die zelfde dag treedt ook Hans Kazan met zijn kindershow op. Foto: Goos van der H'ilt

Soester Courant | 1982 | | pagina 13