presenteert 'v' Kant en klaar plan voor Dorpshuis De Borg: mooi maar ongezellig Zo gezien.. s 14?8 r. mm ddüJJAUJIim nu J. Woensdag 7 april 1982 Eigenaardige man Avondverkoop KIPFILET Honsbergen KALFS GEHAKT Honsbergen SPINAZIE Honsbergen NARCISSEN Honsbergen Honsbergen stokbrood Honsbergen 1 %9S Honsbergen SOESTER 60e Jaargang no. 32 COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47 A, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per halfjaar f24.— Verschijnt iedere woensdag tweede winkelpool Soest-Zuid m T /vt.Vv Maquette van de tweede winkelpool Het dorpshuis De Borg maakt sinds de oprichting al moeilijke tijden door. Hoe moeilijk die wel zijn werd vorige week nog eens extra benadrukt in de verga dering van de commissie financiën, waar aarzeiend en onder veel voorbe houd min of meer akkoord gegaan werd met het beschikbaar stellen van honderdduizend gulden om het dorps huis tot eind dit jaar open te houden. De Nederlandse Organisatie Kring bracht over het wel en wee van dit nogal eens „Soester Statussymbool" genoemde pand een rapport uit. De problemen zijn er breed in uitgemeten. In het N.O.K.-rapport wordt gecon stateerd dat de leiding direct bij de start al tegen problemen is aangelo pen. Die betroffen het bezoek van bal dadige jeugd, wat een afstotende wer king had op andere gebruikers; de zwakke leiding (er is nu al voor de vierde keer een directeur aangesteld); de kilheid van het, overigens zeker van buiten, fraaie pand; de hinder van de gebruikers; de onoverzichtelijkheid; de verkeerde ligging en de slechte situering van de horeca-faciliteit in het pand. Verder wordt geconstateerd dat de schuifwand, die het r.k. kerkgedeelte van de grote zaal scheidt, bedoeld was als een oplossing om voorstellingen voor een groter publiek mogelijk te maken, maar in feite oorzaak is van vele problemen, (te veel gesjouw met meubilair, niet geluidsdicht, verkeerde plaats van het podium, irritaties bij ge bruikers wederzijds). Het fraaie tweedelige balkon blijkt in de praktijk onbruikbaar. De zaai is te weinig bezet in feite alleen door brid gers) en datzelfde kan gezegd worden van de twee vergaderzalen op de eerste etage, die bovendien kil en ongezellig zijn. Ontmoetingsruimte Van de ontmoetingsruimte laat het NOK-rapport weinig over. ,,De meest problematische ruimte van de Borg is de zogenaamde Ontmoetingsruimte. Deze zeer grote ruimte met meerdere nisjes en zitjes is bedoeld om de spontane aanloop en bezoekers aan allerlei aktiviteiten op te vangen. Nu is de spontane aanloop uitgebleven en spoeden bezoekers aan aktiviteiten zich meestal direct huiswaarts. Res teert een gapende, verlaten ruimte. Ook hier overheersen de overigens fraai ontworpen baksteen constructies, die echter weer een wat kille en weinig intieme sfeer geven. Op de enkele avond dat deze ruimte echt vol bezet is met bijvoorbeeld bridgen, biljarters en wat nagebleven bouwlers ontstaat er zeker wel sfeer die de architect voor ogen moet hebben gestaan", aldus het NOK-rapport. Bestuur Over het bestuur spreekt het NOK-rap port ook niet al te lovend. Het bestuur verplaatst zich te weinig in het denken en de mogelijkheden van ,,Jan met de pet". De voorzitter is er neergezet door de wethouder; de verkiezing was een doorgestoken kaart. De relatie van het algemeen bestuur met het dagelijks bestuur zit niet lekker en het gevoel bestaat dat het dagelijks bestuur weieens dingen doet die het algemeen bestuur niet mag weten. De stichtingsraad is een wassen neus. De bestuursleden denken in eerste in stantie alleen maar aan de club die zij vertegenwoordigen en niet aan het algemeen belang van De Borg. Daarnaast wordt de delegatie aan de directeur onvoldoende genoemd; de besluitvorming is te traag. Akties Er zijn inmiddels wel wat akties onder nomen om verbetering in de situatie te brengen. Zo is er een directeur aange trokken met specifieke horeca-kwali- teiten. De schoonmaak en de admini stratie worden grotendeels zelf ver richt. Er zijn contacten met voetbalclubs voor zaalvoetbal en er wordt bekeken of de vrijdagavond geen vaste film avond kan worden. Er komt ook een folder om De Borg aan te bieden voor vergaderingen en opleidingen van be drijven en er zijn contacten met om roepen voor opname van radiopro gramma's. Er is een kleine verbouwing in voor bereiding om een deel van de ontmoe tingsruimte aan de bowling toe te voegen en zo een wat intiemer cafè- ruimte te scheppen. Ook de voorraden worden nu veel straf fer beheerd. De bedoeling van dat alles is om de bar-omzet prioriteit te geven, waar door de exploitatie opgekrikt wordt en het gebruik van het dorpshuis in totaal verbeterd kan worden. Dit eerste concept-rapport wordt aan gevuld en gedeeltelijk herschreven en ligt binnenkort voor de raadsleden ter inzage. In de raadsvergadering van september 1980 werd besloten het tweepolig winkelmodel nader uit te laten werken. Er werd toen een bedrag van een ton voor uitgetrokken en nog eens 50.000 gulden voor de inspraakkosten. Birkstaete b.v. heeft inmiddels een plan uitgewerkt dat geheel voldoet aan de in het CIMK- rapport meest wenselijke om vang: 3000 vierkante meter „verkoop-vloer-oppervlakte" (VVO). In dit kant-en-klaar-plan wordt de ruimte van en achter het busstation aan de Soesterbergsestraat volledig benut, terwijl een halteplaats voor drie autobussen, gehandhaafd blijft. Dat geeft direct het voordeel dat dit twee de winkelcentrum van Soest goed met openbaar vervoer te bereiken is. Aan de Soesterbergsestraat komt een gesloten winkelfront over circa 55 me ter. De andere winkels worden daar achter, rond een te creëren plein ge situeerd. Woningen Het ligt in de bedoeling op een deel van de te bouwen winkels, betaalbare huurwoningen te zetten. In totaal gaat het om 60 appartementen: 25 op de eerste etage; evenveel op de twee de etage en 10 onder de kap bedoeld als kleinere wooneenheden voor in complete gezinnen. Het centrum zelf is half overdekt. Aan het pleintje is ruimte voor een ho- reca-instelling, die dan direct grenst aan het busstation. Voor woningbouw is gekozen uit een oogpunt van levendigheid van het centrum en tevens in verband met de sociale controle. Het worden huurwoningen, die geheel vallen binnen het door de gemeente gevoerde toewijzingsbeleid. Alle woningen kijken uit op het eer der genoemde plein dan wel op de Soesterbergsestraat. Ze zijn alle zo gesitueerd dat de bewoners van de Korte Ossendam er geen hinder van zullen hebben. Wat de hinder van het nieuw te creëren centrum betreft ligt het in de bedoeling tussen de rondweg en de tuinen van de huizen aan de Korte Ossendam een geluidwal aan te leg gen. De tuinen kunnen in deze opzet vijf meter langer worden; de daarvoor benodigde grond wordt gratis beschik baar gesteld. Het is NU de tijd voor: B0NTBEWARING REPARATIE MODELMODERNISEREN op eigen atelier ALCANTARA L. mantels - K. jasjes - pakjes HEREN: Blazers - auto- coats - L. mantels K. BERGSTRAAT 12-14 AMERSFOORT tel.:033-15283 Lid Stichting bontwaarborg Kantoren In het plan is ook voorzien in de bouw van kantoorruimten. Er is op de eerste etage boven de winkels 800 vierkante meter voor ingeruimd. Daarnaast is in de opzet ruimte vrijgehouden (met de horeca-voorziening mee 900 m2) voor een gebouw met een multi func tioneel gebruik. Gedacht wordt aan vergaderzalen en een bioscoop. Er worden reeds onderhandelingen ge voerd met een bioscoop-exploitant. Roïjd dit centrum loopt een weg voor aan éh afvoer van goederen, en voor het bereiken van in totaal ruim 200 «et Bfeb0hU n h W°i' den afgebroken. Het Dnftje blijft ech ter als voetgangersdomein, waar parkeerplaatsen. langs men het centrum bereiken kan, gehandhaafd. Gehandhaafd blijft ook de groenstrook (plantsoen) langs de Verlengde Kolo- nieweg. Uiteraard blijven ook de bomen langs de Soesterbergsestraat staan. M il joenen - project Dit miljoenen-project is ontworpen door de Soester architect Molnar in samenwerking met het in Baarn ge vestigde Bureau voor architectuur en ruimtelijke ordening Zuiderhoek en Van der Veen BV. Er zal, om het te kunnen uitvoeren, medewerking verleend moeten wor den door de gemeente. Meerdere win keliers uit Hartje-Zuid zijn van dit plan op de hoogte gesteld en de eers te reacties zijn zeer positief. Ook met de gemeente is informeel con tact geweest. Birkstaete staat samen werking met de gemeente en allen die met dit project te maken hebben, voor. Gebruik zal gemaakt moeten worden van de artikel 19-procedure. Het be stemmingsplan zal gewijzigd moeten worden en G.S. kan daarop vooruit lopend een verklaring van „geen be zwaar" geven. Belangrijk in de gehele opzet is, dat het de gemeente Soest geen geld kost. De bereidheid zal moeten bestaan het bestemmingsplan te wijzigen en de grond van het busstation (gedeeltelijk) in te brengen. Het bedrijfsleven heeft inmiddels inte resse getoond. Er is contact met een supermarkt en met een bankinstelling. ,,Het kan", zegt de heer Ph. Schaap van Birkstaete, „een project van-(Mol nar), door- (aannemers) en voor Soester ondernemers worden". Bij vlotte medewerking kan over één a anderhalf jaar met de bouw ge start worden. Folo: Horman van Dam Het busstation aan de Soesterbergsestraat dat voor een deel plaats moet maken voor het nieuwe winkelcentrum is de ideale locatie voor uw vergadering. Airconditioned. Buff etlunch va. 27,50 Vraag folder aan Lilian 7^# /v Au berge Ie Postillon de la Provence. Tel 02155-87974 WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 GEKARDPAtL Ik ken iemand die geen race fiets heeft. Ja, wel zo'n gewone zwarte brik waarmee je van hot naar haar kunt rijden, maar niet zo'n soepel lopend karretje dat je bovenop de auto kunt zetten. Nou ja, auto. Dat is ook een heel gewone sjees met niks d'r op of d'r an. Niet eens een sticker op de achter ruit waar op staat dat wind surfers het staande doen. Sur fen doet hij überhaupt niet dus dat is eigenlijk ook wel terecht. Maar mooi dat 'ie nou ook zon der zo'n rek op het dak door het leven moet. Uit de verte kun je al zien dat zo'n man niet sportief is of het niet breed heeft, want zo'n plank of in het andere geval een racefiets, stop je niet zo maar ergens in je achterbak, ook al zou daar ruimte voor zijn. Maar goed, als iemand geen racefiets, geen surfplank en geen jog gingpak heeft - en dat is zo - dan wil dat nog niet zeggen dat je spoorslags naar de dok ter moet. Het wordt bedenke lijker als je weet dat de man nog nooit naar de wintersport is geweest en dus ook weer niet zo'n rek heeft om z'n skies mee te vervoeren. En al zegt iedereen hem dat hij gewoon niet weet wat 'ie mist, hij blijft in de Kerstvakantie gewoon thuis en 's zomers bezoekt hij alle uithoeken van de wereld. Plaatsen waar geen hond heen gaat, daar zie je hem rondstap pen. Maar als je vraagt of hij wel eens in Torremolinos is ge weest dan moet hij dat ontken nen. Neem nou de Ardèche. Hij is er niet geweest en nog niet zo lang geleden vertelde hij me dat hij er nooit naar toe zou gaan ook. Van mij mag je best een zon derling zijn, maar - en dan hou ik op met roddelen - hij kijkt bijvoorbeeld ook zelden naar de televisie. Hij selecteert zijn programma's zegt 'ie. Zeker om de andere dag te horen wat hij allemaal aan leerzame quizzen en spirituele program ma's gemist heeft. Mijnheer leest 's avonds liever een goed boek en draait daarbij dan zijn eigen muziek. Ik hoop dat hij dit leest en zich herkent. Dan zal hij hopelijk begrijpen dat zijn gedrag zo niet a-sociaal dan toch tamelijk afwijkend is. In verband met de viering van Goede Vrijdag is de avondverkoop deze week verplaatst naar de donderdagavond. Meisje valt van fiets Op de Birkstraat kwam vorige week een 15-jarig meisje met haar fiets te vallen. Zij hield er een hoofdwond aan over. waarvoor zij met de ambulance naar het ziekenhuis Zonnegloren werd gebracht. Alleen donderdag Extra voordelig KILO van 18.98 voor Alleen donderdag 150 GRAM van 2.09 voor Alleen donderdag Alleen donderdag 2 BOSSEN Alleen donderdag ROZIJNEN Extra groot jq 250 gram m* Gemengde NOTEN Vers gebrand 350 Dit weekend Origineel FRANS 400 gram 1 75 (gebakken waar u bijstaat, ook ongebakken verkrijgbaar). Donderdag, vrijdag en zaterdag HAAS KILO FILET- 1 4198 ROLLADE 1D. SCHOUDER FILETROLLADE KILO X

Soester Courant | 1982 | | pagina 1