87-jarige: ,,Intreurig dat ik hier moet pleiten voor het behoud van een ziekenhuis dekontakUens ïbiNNEfsihuis DINEREN politie.- Uitbreiding taak surveillancedienst brilmode Frisse tegenzin bij 'raadsleden Grote opkomst hoorzitting ziekenhuis: DeSoestef £^Duineri Chatoux Uitnodiging Feest -- Achterban BIJ KAARSLICHT? juwelier Dat is nieuw. BIRKSTRAAT 2 - SOEST - TEL 12874 Een ton voor „de Borg": Waar was je nou? Dansavond IVZOM Ik was even in de UktsseeeH ^oeshj^ouran^ai^^^ Als Soest en Baarn in de toekomst geen ziekenhuisvoorziening behouden dan ligt dat zeker niet aan de paar honderd inwoners van beide gemeenten die vorige week donderdag in de raads- kelder van de gemeente Amersfoort de hoorzitting van Gede puteerde Staten bezochten. Door zo'n dertigtal sprekers wer den tal van argumenten aangedragen die bijna stuk voor stuk reden genoeg zijn om het „voorlopige standpunt" te herzien. Als G.S. nu geen positief standpunt inneemt en als eind mei pro vinciale staten van Utrecht niet eveneens een positief advies opstellen, dan zal dat niet alleen als een teleurstelling ervaren worden, maar ook iedereen onbegrijpelijk voorkomen. Wat dat betreft lieten enkele woordvoerders al horen hoe ze daarover dachten. De heer J. M. Veenstra, sprekend namens de Soester Zakenkring, zei dat het provinciaal bestuur dan niet moet proberen de handen in onschuld te wassen. De heer Koolstra van het CNV voerde Pilatus ten tonele en hij maakte gedeputeerde mevrouw mr. C. Venzelaar-de Boer duidelijk, dat zij het, net als Pilatus, bij het verkeerde end zou hebben. Dokter C. B. Sillevis Smitt van de medische staf Maarschalks bos/Zonnegloren merkte op dat G.S. met het onredelijk slechte voorlopige standpunt eigenlijk een oordeel geveld had. Indrukwekkend was de bijdrage van mevrouw C. A. Kaal-Ou- wehand (87), bewoonster van het bejaardencentrum Molen schot. „Het is intreurig", zei zij, „dat ik hier moet pleiten voor het behoud van een ziekenhuis. Eens, hoop ik, zult u ook be jaard zijn en dan zult u beseffen wat het betekent als er een ziekenhuis dicht in de buurt is". Iedere spreker kreeg in deze toch wel emotionele bijeenkomst applaus. Dat was er echter niet voor de voorlaatste spreker, een Baarnaar, die namens de Kritische Werkgroep Baarn/Soest, zich verzette tegen de bouwlokatie aan de Noorderweg en terloops een ziekenhuis met 180 bedden een „buitenpolikliniek" noemde, waarvoor nau welijks bestaansreden aanwezig is. De zaal nam de man niet serieus, al zal zijn bijdrage aan de discussie, zeker bij de stand puntbepaling meewegen. Verpleeghuis „Het is de taak van het openbaar be stuur zorg te dragen voor een zo goed mogelijk voorzieningenpakket. Ener zijds houdt dat in te bevorderen dat dat pakket gerealiseerd wordt; an derzijds te bevorderen dat de aan wezige, noodzakelijk geachte voorzie ningen, behouden blijven", aldus wet houder mevrouw Van Stiphout. Van deze opvatting uit redenerend had burgemeester Miedema van Baarn af eerder opgemerkt dat Soest en Baarn een verpleeghuis missen. „Dat is", zei burgemeester Miedema", een on volledigheid in de volksgezondheid". De toekomst van Maarschalksbos als verpleeghuis wordt ook door de pro vinciale raad voor de volksgezondheid noodzakelijk geacht. - - Door de meeste sprekers werden de 180 bedden uit het „voorlopig stand punt" aangevochten. Daarmee onder graaft, volgens praktisch alle insiders, mevrouw Venzelaar eigenlijk haar bewering dat zij voor het drie lokatie- model is (Amersfoort twee centrum ziekenhuizen en Baarn/Soest een ba sisziekenhuis Praktisch niemand gelooft ook dat een aanvraag voor een basisziekenhuis met 180 bedden bij de minister méér kans zal maken dan een advies voor een ziekenhuis met minimaal 200 bed den. Mevrouw Venzelaar liet die gedachte toch niet zo maar varen. Wel leek zij overtuigd te raken van de argumenten dat aan dit basis ziekenhuis toch enige centrumbedden toegevoegd moeten worden voor specia lismen als kindergeneeskunde, urologie en orthopaedie; deze beide laatste in verband met de in verhouding grote groep bejaarden in Baarn en Soest. Daarover spraken ondermeer wethou der S. Teeling uit Baarn en de he ren Bolthof en Gianotte van het ge coördineerd bejaardenwerk te Baarn; de heer Engering namens de Algemene Bond van Ouderen te Baarn en de heer Kooy namens de afdeling Soest van dezelfde bond. „Twintig procent van de inwoners van beide gemeenten is op dit moment ouder dan 55 jaar", zei de heer Tee ling: „met de schatting 14r/r bejaarden in 1990, komen we niet uit". En de heer Bolthof: „De oudere, ziek geworden mens heeft behoefte aan bezoek; nodig voor zijn psychische weerstand. „De Oelte", zei de heer Bolthof, „mag daarom geen klein? schalig ziekenhuis worden. De heer Gianotte betoogde dat als de overheid de ouderen zo lang mogelijk zelfstandig wil laten wonen, de voor zieningen daaraan aangepast moeten worden. „De Dienstverlening zal in de komende jaren afnemen, daarom hoort een ziekenhuis zo dicht mogelijk bij de „consument" te zijn", aldus de heer Gianotte. In dezelfde zin spraken ook de verte genwoordigers van het bejaarden tehuis Groot Engendaal en de geza menlijke bejaardentehuizen. Zij wezen op de hoge reiskosten (bejaarden stuur je niet zonder begeleiding op pad als ze ziek zijn) voor bezoeken aan spe cialisten als Soest en Baarn niet over een ziekenhuis meer kunnen beschik ken. Daarbij sloot de opmerking van de heer Engering aan dat alleen al in Maarschalksbos vorig jaar 40.000 be zoeken aan de polikliniek gebracht werden. Overduidelijk was ook wethouder me vrouw Van Stiphout over het aantal bedden. „U bent de enige die uitkomt op 180 bedden en uit de ons ter be schikking staande gegevens is ons niet duidelijk gebleken op grond van welke overwegingen u tot uw keuze gekomen bent". Van Stiphout hield gedeputeerde me vrouw Venzelaar ook nog eens ten overvloede voor dat Soest en Baarn samen 70 van de 75 bedden in moeten leveren (nu samen 270, straks 200 Werkgelegenheid Door mfeerdere woordvoerders >verd ook de aandacht gevestigd op het ver lies van arbeidsplaatsen: 600 als er geen zlekenhuis komt. En ook deze sprekers houden er rekening mee dat de aan vraag van een ziekenhuis met 180 bed den niet gehonoreerd zal worden. Op dat verlies aan werkgelegenheid wezen de ondernemingsraden van de beide ziekenhuizen; de heer Verhey namens de hoofden van dienst; me vrouw Krefeld namens de werkgroep werknemers; de vertegenwoordigers van CNV en FNV en wethouder me vrouw Van Stiphout. De FNV-vertegenwoordiger sprak in dat verband van „een steek in de rug" en „u trapt ons werknemers en onze gezinnen op het hart". Mevrouw Kre feld zei dat het gros van de werkne mers er zeker niet meer in zal sla gen ander werk te vinden. Een ver pleger overhandigde mevrouw Venze laar een petitie met handtekeningen van alle personeelsleden, waarin om handhaving van de werkgelegenheid gevraagd wordt. En mevrouw Van Stiphout: „Het bij uw overwegingen niet betrekken van de werkgelegenheid heeft ons, gelet op de huidige situatie op de arbeids markt en de verwachtingen daarom trent voor de toekomst, zeer verbaasd. Naast de belangen van een goede ge zondheidszorg staan voor Baarn en Soest grote belangen in het kader van de werkgelegenheid op het spel. Het gaat in deze om een kleine 600 arbeids plaatsen bij de beide ziekenhuizen en om een onbekend aantal arbeids plaatsen bij toeleverings- en dienstver lenende bedrijven", aldus mevrouw Van Stiphout. Medische kwaliteit „Waarom", zo vroeg dr. Sillevis Smitt namens de medische staf, „moet ons medisch werk op een lager plan ge bracht worden, waar ook de bevolking de dupe van is? Het gaat hier om ge neeskunde; niet om bedden". Sillevis wees op de uitstekende onder linge samenwerking en stelde dat ook de samenwerking met centrumspecia listen nodig is. „We leren veel van hen". Hij zei dat de staf niet zal gedogen dat straks de centrumspecialisten ont slagen worden. Dokter P. C. Lange, directeur-arts van de provinciale raad voor de volksge zondheid, stelde eveneens dat aan het klassiek: mollerusstraat 7 modern: laanstraat 22 3743 BG Baam tel. 02154-12797 Vanwege het 60-jarig bestaan feest bij 'T BINNENHUIS. 7 en 14 april 1982 's morgens om 10 uur onder het genot van een kopje koffie krijgt U alles te horen (en zien) over bedden en matrassen. Gratis toegangskaarten af te halen in de showroom Mollerusstraat 7, Baarn. k.deboer&zoon bv adviseurs voor interieur en binnehhuisarchitektuur svm Foto: Goos van der Wilt Verontruste Soesters en Baar naars op de hoorzitting in Amersfoort. kale basisfunctie-pakket, centrumspe cialismen toegevoegd behoorden te worden. Hetzelfde zei ook de orhtopaedist-chi rurg dokter W. A. J. Zwart. Alléén hij al heeft vijftien (centrum-specia listen) bedden nodig. De huisarts B. Nicolas vestigde de aan dacht op de aanzienlijk betere rela ties van de „eerste lijn" met de staf van een klein ziekenhuis. „Het gaat", zei hij, „om onze pa tiënten; kleine ziekenhuizen zijn ideaal voor huisartsen". De gedachte aan het „grote" zieken huis in Amersfoort werd ook afgewe zen door de vertegenwoordigsters van de vrouwenraad in Baarn en Soest, respectievelijk mevrouw Vroom en mevrouw Blommers. Relaterend aan de bezuinigingsperikelen van overheid en burger, merkte mevrouw Blom mers op dat het voorzieningenpakket vah het basisziekenhuis daaraan aAn>, gepast diende te worden. „Zonder kin dergeneeskunde kan het niet". Samenwerking Veel aandacht kreeg ook de samen werking van Soest/Baarn met de bei de Amersfoortse ziekenhuizen. Ge drieën maakten zij zich sterk voor o.m. handhaving van een ziekenhuis in Baarn en Soest. Die wens werd onderstreept door ir. G. B. J. Sorgdrager, voorzitter van de provinciale raad voor de volksgezond heid. Statenlid mevrouw E. M. Uijterwaal- Cox stelde er een wat sceptische vraag over en sprak van een „plotselinge verliefdheid". Hoe was die samenwer king in het verleden en hoe zal die zijn in de toekomst? Ook tijdens de avondzitting, toen ver tegenwoordigers van De Lichtenberg en St. Elisabeth aan het woord kwa men, speelde die samenwerking. Er bleek wel verschillend gedacht te worden over het functioneren en de ta ken van ieder ziekenhuis afzonder lijk. De stelling dat de aanwezigheid van grote specialistische voorzie ningen de kwaliteit van de ziekenhuis zorg verhoogt, werd nadrukkelijk be streden door de Soester huisarts Ni colas. „Slechts dertig procent heeft centrum- topzorg nodig", zei hij; „zeventig pro cent komt voor basiszorg". „Patiënten", merkte hij ook op, „zijn geen proefkonijnen". De avondzitting maakte overigens wel duidelijk dat er rivaliteit bestaat tussen De Lichtenberg en St. Elisa beth. De voorzitter van het Elisabeth- bestuur zette zich af tegen de in het voorlopig advies opgenomen concen tratie van centrumfuncties in De Lich tenberg. Toch waren zowel De Lichtenberg-staf als de St. Elisabeth-medici van mening dat het basisziekenhuis Baarn/Soest in ieder geval kindergeneeskunde, urologie en orthopaedie in het pakket moeten hebben. De heer J. Habermehl, voorzitter van Maarschalksbos/Zonnegloren ving de wat moeilijke situatie op door te ver klaren dat op bestuursniveau de sa menwerking goed is en dat men een „broedende kip nu eenmaal niet sto ren moet". 9[ Steun», "Dé heb'r'Kléiberg, coördinator-van'de Soester aktiegroep, zegde aan het slot van de middagbijeenkomst alle steun toe om' 'in'"ben Haag een 'positieve beslissing te bewerkstelligen. Dat had even eerder ook burgemees ter Scholten al gedaan. „Weet u gesteund", zei de burgemees ter, „door mensen waar het om gaat. Desnoods gaan we met z'n allen mee naar Den Haag". 's Avonds gaf de directeur van het ziekenfonds Amersfoort en Omstreken de goede raad gezondheidszorg niet te verabsoluteren met getallen. Re kenen met beddenaantallen moet on dergeschikt zijn aan de zorg om de zieke mens. De Soester raadsfracties waren wat VVD, PvdA, D'66 en Pro gressief Soest betreft, allen op deze belangrijke hoorzitting ver tegenwoordigd. Alleen het CDA ontbrak, maar dat is in het licht van het ge meenteraadsverkiezingspro gramma verklaarbaar. Het CDA vindt dat alles in 't werk gesteld dient te worden om de ziekenhuisvoorziening in de regio Soest/Baarn „in enigerlei vorm" te handhaven. Navraag leert dat het CDA even tueel genoegen wil nemen met een zogenaamde „buitenpolikli niek". Tijdens de hoorzitting werd een „buitenppli" door;de '^deskundige']? *van Volkgezond heid en de artsen als „een bij VGforbaat foutieve Öplóssing" ge kenschetst. Zo'n 17.000 handtekeningzetters uit Soest alleen al, zijn het hele maal eens met de tekst op de spandoeken die in Amersfoort te zien waren: ,,'n Fabriek is niet knus - een fusieziekenhuis dus" en „Wij denken aan ons werk - Samen staan we sterk Baarn/Soest". Onder die 17.000 handtekening- zetters zouden toevallig best eens alle 6458 CDA-stemmers kunnen zitten! In ons intieme Franse speciahteitenrestaurant kunt u nog voor redelijke pri|zen genieten van de culinaire creaties van onze chef kok en zijn brigade Wij sturen u graag onze brochure voor diners met meer dan 10 personen. Met wisselende specialiteiten Gewoon eens doen! ■ÜBrestaurantHhHBI SOESTERBERQSESTRAAT 168. SOESTDUINEN. 02155 1273#. EXCLUSIEVE STIJL BURG. GROTHESTRAAT13 SOEST 02155-23271 Omdat de recherche in Soest over te weinig mankracht beschikt gaat de surveillancedienst meer aandacht be steden aan wat de kleine criminaliteit genoemd wordt. Er zit een gunstige kant aan wat betreft de motivatie van het personeel. Het werk wordt wat gevarieerder en mede daardoor is de lange wachtperiode voor bevorderin gen in het vrij jonge Soester politie korps wat makkelijker te doorstaan. Dit zei politie-commissaris J. Adema vorige week in de vergadering van de commissie algemene bestuurszaken naar aanleiding van vragen van Jan Visser. Visser stelde de in januari uitgespro ken nieuwjaarsrede van de commissa ris aan de orde en hij distilleerde daaruit met enige moeite een aantal vragen. Zo wilde hij weten waarom de taak van de surveillancedienst verbreed wordt; waarom de wijkagent het veld had moeten ruimen; waarom de commis saris dacht dat de drinkgewoonten van de burgers niet veranderd is; waar om de Soester politie tijdens de Open- Dag van de vliegbasis een behoorlijke prestatie geleverd had en hoe het zat met de bevorderingen binnen het korps. Commissaris Adema legde hem uit dat een en ander alles met elkaar te ma ken heeft. Door de vacature-stop en ook door de bekrompen behuizing komt het werk in gedrang. En dat heeft dan gevolgen voor het handhaven van het instituut wijkagent en de taakver deling. Alleen daarom heeft het korps al een jaar niet meer mee kunnen doen met de landelijke alcoholcontrole. „Daar om ook zijn er minder bestuurders onder invloed aangehouden, maar daaruit mag dan niet afgeleid worden dat er sprake is van een verandering van drinkgewoonte", aldus de heer Adema. Wat de Open-Dag betreft kan er in derdaad gesproken worden van een suksesvolle organisatie bij de Soester politie. „Het verkeer werd voortreffe lijk geregeld en dat was onze taak", aldus de commissaris. Dat daarnaast van de basis verwijder de betogers konden worden beschermd tegen aanvallers die niet met hen sym pathiseerden, was een ekstra taak die eveneens tot een goed einde werd ge bracht. De heer Adema vertelde de heer Vis ser tenslotte dat de sterkte van ieder politiekorps, ook wat de rangen be treft, door de minister van binnen landse zaken geregeld wordt. „Daar van afwijken zou ons grote moeilijkheden bezorgen met de vak bonden", aldus de commissaris. Hij merkte verder op dat Visser's vra gen niet gesteld hadden behoeven te worden als hij eens een kijkje was ko men nemen in het politiebureau. Polycon kontaktlenzen zijn „Z"uurstofdoorlatende harde lenzen die ook nog zacht op het oog aanvoelen. Tot voor kort waren alleen zachte lenzen gasdoorlatend. Maar niet iedereen is geschikt voor zachte lenzen, of men ziet tegen het veeleisende onderhoud èn de hoge kosten op. Toch wil iedereen graag profiteren van die nieuwe ademende lenzen. Zijn er nog meer voordelen van die nieuwe ,,Z"uurstofdoor- latende Polycon lenzen? Gelukkig wel! 1De lenzen zijn buitengewoon ogenvriendelijk. 2. De lenzen bevatten siliconen en voelen daardoor duidelijk zachter aan dan normale harde lenzen èn laten voldoende zuurstof door. 3. De gewenningstijd is zeer kort. 4. De meeste mensen die Polycon lenzen dragen kunnen zonder problemen lenzen en bril afwisselen en blijven steeds helder zien. 5. Overgevoeligheid tegen licht en hinderlijke reflexen worden door de nieuwe Polycon lenzen bijna altijd opgeheven. 6. Sportbeoefenaars hebben meer baat bij de Polycon lenzen, omdat het materiaal een betere warmte-afgifte heeft. Dat is belangrijk voor de zuurstofbehoefte van het oog. Wie heeft er bijzonder veel voordeel van? ledereen die leeft en werkt in een omgeving waar de lucht droger is dan normaal. Dat is in airconditioned gebouwen zoals kantoren, warenhui zen, ziekenhuizen, banken, supermarkten of gewoon thuis waar de C.V. de lucht droog maakt. Polycon lenzen moeten nat bewaard worden, maar vragen géén duur of gecompliceerd onderhoud. Polycon lenzen geven het comfort van zachte lenzen en het scherpe zien van harde lenzen. Polycon lenzen gaan langer mee dan zachte lenzen. Polycon lenzen kunnen verzekerd worden. Gediplomeerd optometrist - Lid O.V. '-7J' I f'iMv" Donderdag 15 april wordt in de raads vergadering het voorstel van burge meester en wethouders behandeld de St ichting Wijk (diensten )-Centrum Soes ter veen, het dorpshuis De Borg, bij wijze van voorschot een bijdrage van 100.000 gulden te verlenen, ten laste van het dienstjaar 1982. In de vorige week gehouden vergadering van de financiële commissie bleek dat de raadsleden grote zorgen hebben over de toekomst van „De Borg" en daarom slechts met tegenzin de ton be schikbaar zullen stellen. De door b. en w. gevraagde medewer king zal ongetwijfeld verleend worden want nu niet medewerken betekent dat het later in het jaar niet meer nodig zal zijn. Dan is „De Borg" failliet en dan zijn de kosten voor de gemeente c.q. de gemeenschap veel hoger. Dat houdt dan verband met de garantie op beta ling van rente en aflossing die het gemeentebestuur indertijd op zich ge nomen heeft. Alle commissieleden voelden zich, overigens net als het college van b. en w., met de rug tegen de muur gezet. Op Visser van Progressief Soest na. sprak ieder echter toch met grote waarde ring voor het vele werk dat het Stich tingsbestuur verzette. Wel is iedereen van mening dat er een andere exploi tatie nodig zal zijn en in dat verband merkte de burgemeester op dat daar door de nieuwe directeur hard aan gewerkt wordt. Commissielid Van Poppelen (CDA) informeerde of ook aan uitstel van betaling gedacht is. „Is dat niet moge lijk, dan kan misschien gedacht wor den aan een renteloze lening, met toe voeging van de ton aan de totale schuld", aldus Van Poppelen. Dat voorstel werd overgenomen door de heer Ebbers van de WD. Zijn fractiegenoot, de heer Blaauw, zei het te betreuren dat zijn voorspelling van jaren geleden, nu toch uitkwam. „We hebben het eigenlijk van het begin af aan geweten, dat het niet kon", aldus de heer Blaauw. Het geld wilde hij wel beschikbaar stellen, omdat niet halverwege het jaar gestopt kan worden. Blaauw zei blij te zijn met suggesties uit horeca-kringen, dat het bedrijf rendabel te exploiteren is, mits de opzet anders wordt. Maar dat blijkt niet te kunnen in verband met afspraken met het mi nisterie van CRM. De subsidie van het ministerie zal dan terugbetaald moe ten worden. Visser (PS) behield zijn stem voor. Hij wil eerst het rapport zien dat in op dracht van de gemeente door de Neder landse Organisatie Kring (NOK) over „De Borg" gemaakt is. Visser sprak van een „zieke organisatie, die niet in staat is de zaak behoorlijk te runnen. Duizend gulden per dag voor een gebouw dat niet functioneert, gaat mij te ver", aldus Visser. Hij voelde alles voor het voorstel van de CDA-er Van Poppelen om het be stuur onder curatele te stellen en alle inkomsten en uitgaven te laten contro leren door ambtenaren. Dat werd echter door de andere com missieleden afgewezen. „We hebben", zei burgemeester Scholten, „te maken met een zelfstandige Stichting en kun nen een dergelijke maatregel niet ne men". Mevrouw van Gelder „PvdA) zei zich eveneens voor het blok gesteld te voelen. „Toch hebben we dit altijd geweten. Het bestuur heeft ons regel matig op de hoogte gehouden van de: gang van zaken. Als we nu niet helpen, zal het dorpshuis gesloten moeten wor den", aldus mevrouw Van Gelder. Visser maakte nog bezwaren tegen de „gratis koffieconcerten" die eens in de maand in het dorpshuis gegeven wor den en de heer Blaauw informeerde naar de bijdrage uit de bevolking. Van de benodigde 75.000 gulden is nog niet de helft binnengekomen. Uiteindelijk lieten alle commissie leden blijken met grote tegenzin de honderdduizend gulden beschikbaar te zullen stellen. In de onderscheiden fracties zal daar nader over gesproken worden. De Indische Vereniging Zeist en Om streken (IVZOM) organiseert zaterdag 10 april in de IVA-zaal aan de Bunt- laan 2, haar maandelijkse dansavond. De muziek zal dit keer verzorgd wor den door het dansorkest „Westen Transfer" uit Dordrecht. J Verder geven Roosmarion en Agar e< demonstratie Indonesische dans Uitgevoerd worden een klassieke Sr danese dans en een lichte Krontj dans. De avond begint om 19.30 uur.'' nadere informatie kan men in*s terecht bij de heer W. Hartun^u fonisch bereikbaar onder n-an 16624. <oor Vu Wegde»tr»»t r het

Soester Courant | 1982 | | pagina 3