Tulpenrally a.s. zaterdagochtend vanaf terrein Auto Vandermeer - Amersfoort r AARDERHOOGT Verkeersveiligheid en vijverbeveiliging Overhees Gehannes... DOE-HET-ZELVERS Escort RS 1600i Ford Taunus Royal Rondje Soest Om te noteren Jeugddienst in Julianakerk Rommelmarkt Soest op weg naar nieuw rekord? ICTO discussieavond over „oorlog en vrede" ZaterdagmidcSagrmisiei Pieterskerk Utrecht voor planten op welke grond (deel 2) 11 Soester Couranl van woensdag 14 april 1982 11 Hierbij willen wij u gaarne informeren omtrent een uniek gebeuren bij Ford dealer. Op zaterdag 17 april a.s. zal van 's morgens 8.30 uur tot 10.30 uur de hergroepe ring plaats vinden van de deelnemers aan de A.M.A.C. tulpenrally op het ach terterrein van Auto Vandermeer Amersfoort B.V. en Mazda dealer Auto Is- selt B.V. aan de Fluorweg te Amersfoort. Muziek en diverse kramen met gezellige terrasjes zullen voor een gezellige sfeer zorgen op het grote achterterrein van beide autodealers. Als u bedenkt dat het verder in Amersfoort en omstreken niet mogelijk is de auto's en berijders te zien, dan is dit een unieke gelegenheid voor degenen die daar belangstelling voor hebben. Autoshow Auto Vandermeer zowel als Auto Is- selt haken op dit gebeuren in door mid del van een grote show van nieuwe en gebruikte automobielen, terwijl er te gen sterk gereduceerde prijzen aanbie dingen zuilen zijn van sport-pakketten op alle automobielen. De speciale aandacht zal tevens ge richt zijn op sportieve gebruikte auto's van ieder merk. Voor de liefhebber zijn de produktie toerwagens en rally auto's van het Ford-Castrol team in de showroom van Auto Vandermeer te bezichtigen, o.a. de 3-liter Ford Race Capri van Jacques Clentjens; de Ford Escorts RS 1800 BDA met zijn 16 kleppen goed voor 250 pk, 2 Ford C-100's met een 3.9 liter motor. Auto Isselt heeft met de voorintro- duktie van de Mazda 929 Coupé een primeur voor Amersfoort en omstre ken, aangezien deze auto pas medio mei te zien is. De bezoekers worden in de showrooms op de Fluorweg op deze „sportieve kijkdag" onthaald met autosportfilms, terwijl een ieder, die zijn auto vrij blijvend laat taxeren in de bloemetjes (uiteraard een fraaie bos tulpen) ge zet wordt, terwijl tijdens de taxatie zijn auto zonder kosten door Car Clea- ning een uitgebreide wasbeurt onder gaat. Vermeldenswaard is het feit, dat Car Cleaning autoschoonheids-specialist bij uitstek zijn uitgebreide assortiment met inbegrip van open daken in de showrooms tentoonstelt. Ford introduceert een nieuwe snelle versie van de Escort met een 85 kW/ 115 pk brandstof-injektiemotor en 5- versnellingsbak. Deze nieuwe wagen, de Ford Escort RS 1600i, heeft een maximum snelheid van 188 km/h en accelereert van 0 tot 100 km/h in 9.0 seconden. Hij zal ver krijgbaar zijn bij geselecteerde Ford dealers in Europa, om te beginnen al leen in West-Duitsland. Met de pro duktie in de Fordfabriek te Saarlouis/ West-Duitsland wordt eind mei begon nen. De nieuwe Escort wordt alleen gele verd in 3-deurs uitvoering. Hij heeft aan aangepaste voor- en achterwielop hanging, unieke Ford RS voor- en ach terspoilers, een unieke binnenbekle- ding, extra brede lichtmetalen sport- velgen, een close-ratio 5-versnellings- bak en een Bosch brandstof-inspuiting op de Ford CVH-motor. Hij zal gele verd worden in alle Escort kleuren en met de meeste normale produktie- extra's. Motor en transmissie De veranderingen, die bij de Ford CVH-motor werden toegepast, zijn o.a. het gebruik van een Bosch K- Jetronic brandstof-injektiesysteem, een speciale bewerkte cilinderkop, een speciale sport-nokkenas, aange paste in- en uitlaat-spruitstukken, een A.F.T. elektronische ontsteking. Om het brandstofverbruik van de mo tor op de weg optimaal te maken, is een brandstofonderbreekklep in het injektiesysteem ingebouwd. Zowel de vóór- als achterwielophan ging van de nieuwe rally-Escort zijn ontworpen voor wedstrijdgebruik. In- en exterieur Sportieve kuipstoelen vóór in twee verschillende stijlen zijn verkrijg baar en tevens twee verschillende sportsturen, waarvan er één met leer bekleed is. Naast de extra brede lichtmetalen velgen heeft de Escort voor en achter Ford RS-spoilers en sierstroken op de zijkanten. Binnenkort is bij alle Official Ford dealers de Taunus Royal verkrijg baar. De Taunus Royal is een Taunus A-l gebruikte wagen, met een spe ciaal ..Roval Dakket". Iedere dealer selecteert een aantal ge bruikte Ford Taunus modellen van het bouwjaar 1976 t/m 1980 welke voorzien worden van het „Royal pakket". De Ford Taunus „Royal" is inclusief 3 maanden A-l garantie. Deze exclusieve, sportieve Royal"- uitmonstering bestaat uit een louvre- grill met ingebouwde vèrstralers, een set tweekleurige sierstrios (beige/ bruin of licht-/donkergrijs), luxueu ze wielsierringen en een speciale „Royal" sticker, en zal zeker aan slaan bij het jonge rijderspubliek. Het college van burgemeester en wet houders heeft enige tijd geleden een gesprek gehad met het bestuur van de wijkvereniging Overhees. Hierbij wa ren verkeersveiligheid en vijverbevei liging in Overhees de hoofdonder werpen. Aan de hand van dat gesprek moest een aantal zaken nader onder zocht worden. Eén van de onderwerpen was het ver zoek om verbetering te brengen in de verkeerssituatie van het kruispunt Obrechtstraat-Willaertstraat. Het col lege vindt dat een gehele reconstructie van het kruispunt pas een verbetering is. Op dil moment ontbreken hiervoor de financiële middelen. Wel wordt thans van gemeentezijde onderzocht welke andere mogelijkheden er zijn om een zodanige verkeersgeleiding te krijgen dat daardoor de verkeerssi tuatie duidelijker en daarmee veiliger wordt. Er zal een betere verwijzing naar het parkeerterrein naast de noodwinkel komen. Het college heeft verder onderzocht of het parkeerterrein zodanig afgesloten kan worden dat automobilisten niet meer achter De Borg kunnen komen en daarmee de Dorpsstreek oversteken, hetgeen voor fietsers en voetgangers gevaarlijk is. Omdat De Borg bevoor raad moet kunnen worden juist vanaf deze kant is deze afsluiting niet moge lijk. Wel is destijds van gemeetezijde een klaphekje aangebracht, waarmee hetzelfde effekt bereikt wordt indien dit hekje ook gebruikt wordt. Het college heeft dan ook inmiddels het bestuur van De Borg dringend ver zocht het hekje overeenkomstig de be doeling te gebruiken. door Arie Wandelaar De burgemeester iwordt bedankt Het is lente. Terwijl Arie dit op merkt laat de zon het afweten en zorgt een zachte regen voor net te veel verfrissing. En toch is het lente. Bloemen, planten en bomen probe ren het weer. Kieviten trouwens ook. Die zijn, wat de natuur betreft, er ieder jaar 't vroegst bij. Gevolg: er zijn jongeren en volwas senen die op zoek gaan naar kievits eieren. Je moet, zoals Arie, stads- jongen zijn om niet te kunnen be grijpen waaraan dit soort jagers nu eigenlijk plezier beleven. Gelukkig zijn er ook niet-stadsmensen die Arie's standpunt delen. Zo ook onze burgemeester. Hem werd door twee Soester schooljongens, in ge zelschap van hun schoolmeester, een kievitsei aangeboden. Het ei werd, terecht, niet in dank aan vaard. Paul Scholten heeft het gezelschap duidelijk gemaakt, dat wij op de natuur niet zuinig genoeg kunnen zijn. Resultaat: het gevonden kievitsei kreeg zijn vroegere behui zing terug. Burgemeester Paul Scholten, hij kan ze wel eens bruin bakken, maar wat de bestemming van kievitseieren betreft een man naar Arie's hart. Ondoorgrondelijk Sinds vele jaren vinden de Soester PTT-ers dat leuk werken anders is. Dat komt omdat ze in de Steenhoff- straat in een veel te kleine behuizing zitten en over eikaars benen struike len. Tevergeefs heeft hun baas, directeur Piet van Leeuwen, zijn hoogste bazen in Den Haag op dit ongemak gewezen. Veel begrip voor de klachten van hem en zijn mede werkers, maar veranderingen ho maar. Tot voor een maand wisten ze in de Steenhoffstraat niet beter of alles zou door gebrek aan geld nog vele jaren bij 't oude blijven. Totdat PTT Den Haag vorige week berichtte dat er van de ene dag op de andere een bedrag van zestien miljoen was vrijgekomen. Of je een emmer leeggooit. Het is Arie bekend, dat er in Den Haag op hoog niveau met cijfers gegoocheld wordt, maar dit slaat alles. Wan neer straks aan de Nijverheidsweg het nieuwe postkantoor wordt ge opend, moet iemand maar eens haarfijn komen uitleggen waar je in één dag plotseling zestien miljoen vandaan haalt, nadat je bijna vijf tien jaar hebt volgehouden dat er geen cent voor de nieuwbouw be schikbaar is. Soester PTT-ers, reeds nu van harte gefeliciteerd met de nieuwe aan winst, maar jullie Haagse baas blijft ondoorgrondelijk. Arie heeft een zwak voor de Stich ting Jeugdzorg Soest. Aardige mensen, die met de financiële mid delen waarover ze beschikken, pro beren het de jeugd van Soest naar de zin te maken. Ze zijn aktief tijdens de vakanties. Hun aktiviteiten op Koninginnedag zijn zelfs niet meer uit Soest weg te denken. Werk van vrijwilligers die, wat het financiële gedeelte betreft, zijn aangewezen op de hulp en medewerking van dorpsgenoten. Ook de gemeente laat ze niet met lege handen staan, maar de eigen initiatieven zijn toch de belangrijk ste bouwstenen. De jaarlijkse rom melmarkt, goed voor vele duizen den guldens, is zo'n prijzenswaar dig initiatief. Dit jaar vindt de rommelmarkt plaats op het terrein van De Vangrail. Zaterdag 24 april moet U daarvoor noteren. Het lijkt qua aanbod van artikelen de grootste rommelmarkt te gaan worden die ooit in de geschiedenis van de stich ting is gehouden. Pakhuizen vol bruikbare artikelen puilen uit. Als bijzonder stuntje dit jaar de verkoop van een Buggy, beschikbaar baar gesteld door jeugdleider Johan Baks. De hoogste bieder wordt straks de nieuwe eigenaar. Ook be zoekers met weinig geld en zonder rijbewijs komen op de traditionele rommelmarkt aan hun trekken. Daarom, wie op koopjes uit is en tegelijkertijd een bar best doel wil steunen, vergete de 24e april niet. Kosten verhalen Soms wrijft een mens bij het lezen van een bericht zich de ogen uit. Neem nou bijvoorbeeld eens de mededeling van de gemeente, waar in wordt gezegd dat B en W vanaf heden de kosten van vernielingen zal verhalen op de dader(s). Heeft Arie het verhaal goed begrepen, dan is dat vroeger kennelijk niet ge beurd. Dan moeten wij het achteraf ook niet vreemd vinden dat baldadi ge kwajongens in Soest vrij spel hadden. De rekening werd immers nooit gepresenteerd. Daarin gaat nu dus verandering komen. Beter laat dan nooit. Vreemd blijft het dat voorheen moedwillig aangebrachte vernielingen altijd voor rekening van de gemeente kwamen. Wat nu Hartje-Zuid? Wat je ook van projectontwikke laars kunt zeggen: het zijn en blij ven slimme ondernemers. Neem bij voorbeeld eens de mensen die Birk- staete b.v. als onderneming leiden. Terwijl gemeente en winkeliers van Hartje-Zuid sinds jaar en dag aan het hakketakken zijn over wat er wel en niet in Soest-Zuid zou moeten gebeuren, komt Birkstaete b.v. als een donderslag bij heldere hemel met een kant en klaar winkel plan voor dit gedeelte van Soest. Op papier ziet het er als een plaatje uit, de vraag is alleen of schijn niet be driegt. Over bijvoorbeeld de finan ciële konsekwenties heeft Arie geen letter gelezen. Het zal toch niet zo gaan worden dat straks de groten nog groter en de kleinen nog kleiner gaan worden? Daar zitten nóch winkeliers nóch consumenten op te wachten. Arie vindt het merkwaar dig dat de gemeentelijke project coördinator verklaard heeft de kers verse plannen niet te kennen. Merkwaardig, omdat uitgerekend zo'n funktionaris er o.a. maande lijks voor wordt betaald de stand van zaken bij te houden. Arie wenst alle partijen wijsheid toe en voor de Soest-Zuid-middenstan- ders dit advies: mensen laat de kaas niet van je brood eten. Weet waaraan je begint. Investeren is prachtig, maar het moet wel betaald kunnen worden. Dag snoepwinkel De eigenares van het snoepwinkeltje om de hoek van de Molenstraat, de weduwe Koelewijn, heeft de tijd nog gekend, dat één cent voor een kind een kapitaal betekende. Wat kon je er allemaal niet voor kopen? Die tijd ligt ver achter ons. Kwartjes en guldens gaan er, voor wat de snoeperij betreft, tegenwoordig over de toonbank. Ook daaraan komt in het snoepwinkeltje van de 84jarige weduwe nu een eind. De kinderen en hun ouders worden voor de bijna 45-jarige klandizie be dankt. De mooiste snoepwinkel en het liefste snoepvrouwtje dat Soest ooit heeft gekend zijn verdwenen. Op advies van baar kinderen (de jongste is ook al zestig) gaat Oma Koelewijn het kalmer aan doen. Oma Koelewijn niet meer achter de toonbank. Het zal heel erg wennen zijn voor jong en... oud. Nieuwe atletiekbaan Een cadeautje toegezegd krijgen en het achteraf niet ontvangen, dat is de atletiekvereniging S.O. Soest bij de viering van het tweede lustrum overkomen. Tijdens de receptie kwam wethouder Plomp met de feestelijke mededeling dat er een, atletiekbaan zou worden aange legd. Nou niet allemaal met een oescnui- digende vinger naar wethouder Plomp wijzen, want ook hij kon toen niet weten, dat de zeven magere jaren zich na deze toezeg ging zouden aandienen. De tijd dat er in Soest op een miljoentje meer of minder niet werd gekeken, is de finitief voorbij. Dat hebben de atle ten van S.O. Soest ook begre pen en dus gingen ze op zoek naar een oplossing. Als Arie het goed be grepen heeft gaat er op den duur achter de voetbalvelden aan de Bos straat toch iets groots tot stand ko men. Heel S.O. Soest gaat daarvoor de handen uit de mouwen steken. Alleen de gemeente moet er nog ja tegen zeggen. Wat Arie betreft moet ze dat maar snel doen. Dan wordt de oude schuld tenminste een beetje goedgemaakt. ARIE Wat de vijverbeveiliging betreft ziet het college op dit moment geen andere mogelijkheid dan de huidige situatie te handhaven. Het minder steil maken van het klinkerpaadje naar de vijver, waarom door de wijkvereniging ge vraagd is, vraagt een behoorlijke in greep. Zo moet de damwand verwij derd worden en een gedeelte van het plantsoen. Het dan nieuw aan te leggen pad met grotere lengte zal vervolgens ten koste gaan van het grootste gedeel te van het plantsoen. De opening tussen het brugdek en de onderste regel is 18 cm. Gezien deze geringe ruimte acht het college het niet nodig een regel extra aan te brengen, mede om het klimeffekt niet te bevor deren. Wel zal de onderste ruimte in de leuning gehalveerd worden. In de leu ning van de damwand zijn namelijk twee openingen van 39 cm vanaf het pad tot de leuning. De afdeling groen en rekreatie zal als aanvulling op de bestaande situatie nog enige beplan ting aanbrengen. De containers bij De Borg en de school zullen een andere plaats krijgen. Hier over is nog overleg gaande. Ook zal het college nog nader bekijken of het systeem van de straatnaam bordjes veranderd moet worden. In de hele wijk zijn de straatnaambordjes enkel uitgevoerd. De grastegels in de wijk blijven gehandhaafd. De wijkvereniging heeft ook gevraagd iets te doen aan het parkeren van wrakken. Hiertegen kan door de politie worden opgetreden. In artikel 143 van de Algemene Verordening Soest (A.V.S.) is een regeling gegeven over het parkeren van caravans en derge lijke. Het college acht het op dit moment nog niet noodzakelijk om door middel van een openbare bekend making mee te delen waar het parke ren van dergelijke voertuigen onaan vaardbaar is, daar er geen sprake is van een onaanvaardbare situatie. Tenslotte heeft het college toegezegd dat met de vervoersmaatschappij Cen traal Nederland kontakt zal worden opgenomen over het plaatsen van abri's aan de Koningsweg. Zondag 18 april wordt er om 19.00 uur in de Julianakerk een jeugdappèl ge houden, georganiseerd door G.J.V. „De Blikopener". In deze dienst zal voorgaan ds. Joh. C. Baumfalk; het thema is: „Mag ik even stilte? (om te bidden De GJV zal weer een aantal liederen zingen, waarvan enkele voor aanvang van de dienst. Deze liederen en de sa menzang worden afwisselend begeleid door orgel, piano, dwarsfluit, trompet en gitaren. Iedereen, jong en oud, is van harte welkom. De afgelopen zaterdagen zijn de men sen achter de rommelmarkt van de Stichting Jeugdzorg druk bezig ge weest met het ophalen van de aange boden goederen. De voorraad goede ren groeit nog steeds. Opvallend is dat ook dit jaar weer veel meubelen bin nenkomen van goede kwaliteit en een grote hoeveelheid bruikbaar speel goed. Ook het aanbod van boeken is weer erg groot geweest; een voor raad van duizenden boeken van aller lei soort wacht op 24 april voor een spotprijs op nieuwe eigenaars. De afdeling radio, tv en electrotech- niek zit weer goed in de voorraden met diverse goed werkende en spe lende toestellen. Liefhebbers van gedragen kleding kun nen weer volop aan hun trekken ko men; er is een enorme hoeveelheid kleding en schoenen. Xlè 'het de laatste zaterdagen zo door loopt ziet het er echt naar uit, dat de voorraad goederen dit jaar op de rom melmarkt wéér groter zal zijn. Met goed weer zit er op zaterdag 24 april misschien een rekordverkoop in. De laatste ophaalzaterdag is 17 april. Als u bruikbare goederen wilt afstaan, kunt u bellen naar de nrs. 19871-18211 of 19803. In samenwerking met de studieclub „Jongeren en Christelijke Politiek" in Huizen, belegt de ICTO (Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening), af deling Gooi en Vechtstreek, op 16 april a.s. een discussieavond in de Huizer- maat, in het gebouw „de Bron", Hinde 17. Als inleider voor die avond zal optre den Prof.Dr. J. J. C. Verhoeve, direk- teur van de prof. Telderstichting (het wetenschappelijk bureau van de WD) met als onderwerp „De Oost-West verhouding en de veiligheid van Euro pa". Met een reeks van lezingen en discus siebijeenkomsten over dit en andere onderwerpen hoopt de Gooise afdeling van het ICTO bij te dragen tot het doel van het comité: „bezinning op het vraagstuk van oorlog en vrede". De avond begint om 20.15 uur. Belang stellenden zijn van harte welkom. Un poar joar eleje waaster us un knoap die aangder waark wouw hebbe. Hie gong an 't sollicitere, moar overaal woar die kwaam, hield ie ze pet op ze haarsens. En hie zaag ter ok niet zo baar schoon uut. Toeng die zich bie de zoveulste boas kwaam anpresentere, zee die meneer teuge um„Ik heb geen plaats voor jemaar ik kan je wel een advies meege ven. 'Met je hoed in de hand kom je door het ganse land Woarop die lummel zee: Met je pet op te test, kom je d'r okbest!" En daat waas nog woar ok. In „de Borg" zaag ik um oan 't waark. Toeng wullie d'r us noar un tonneeloavend gonge kieke, wouwe we in de rust un baakkie leut anschaaffe. 't Duurde nogaal baar laang veur daawwe an de beurt kwoame. We begoste net un kouwe aach- tersteve te kriege op de steej- ne baanke, toeng die knoap met ze pet op en un soeptruu an, ongs de koffie kwaam angeve. Hie kwaakte ze zo op de toa- fel met un groot voetbaad as schoteltje. Ut koekie waaster aal in verzöpe. Omdaat de aartieste weer gon ge beginne, hek ter moar niet over legge te emmere. Ik be- griep best daat in „de Borg" maanne met zwaarte paakke an der niet vaanaaf kenne, moar zó iets liekt toch naargus op. Ajje un zoak of un bedrief het, motter an de kop iemaand stoan, die d'r op uut is om der waat an te verdiene. En as zo'n persoon d'r niet is, daan goat ut aaltied verkeerd. Ak ut zo leest, daan het ieder- eejn in „de Borg" waat te zeg ge en te insproake. Best, moar d'r motter eejn weze, die de uutsproak het, zaa'k moar zeg ge. 't Is te hope daatter noeng op un end un echte kommaan- daant an 't roer is. We stoppe d'r voortemee weer us hon- dedduuzend guldes in, moar ik ben baang daawwe daan nog niet uut de zorg in „de Borg" benne. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k ter groag ut beste vaan hoopt. Moar ik hetter un zwoar hoofd in. As de tent faajjiet goat, houwe we op 't lest un burcht over. De graach- te legge d'r aal om heejn. Nog un ophoalbrug ter over en we hebbe weer un histories monu ment der bie, ajje begriept waat ik met historiesbe doelt. HANNES VAN DE NENG. A.s. zaterdag wordt het wekelijkse gratis toegankelijke concert verzorgd door de Domcantorij o.l.v. Maarten Kooy en de organist Peter van Dijk. Uitgevoerd worden het motet „Jesu meine Freude" van Joh. Seb. Bach, Psalm 22 van Felix Mendelssohn-Bart- holdy en de orgelbewerking over het koraal „Jesu, meine Freude" van Mendelssohns leerling Joh. Gijsb. Bastiaans. In het motet „Jesu, meine Freude" heeft J. S. Bach tussen de verschillen de coupletten (in verschillende zettin gen) van dit koraal tekstgedeelten uit Romeinen 8 getoonzet; Psalm 22 van Mendelssohn is een achtstemmige dub- belkorige zetting van de onberijmde tekst van deze Psalm. Joh. Gijb. Bastiaans, organist van de Grote- of St. Bavokerk te Haarlem, heeft door de melodie van het koraal „Jesu, meine Freude" een vierstem mige fuga gevlochten. zich jaarlijks zelf uitzaait, waardoor er geleidelijk aan door de hele tuin bloeiende pijpekoppen te bewonderen zijn. Ze kunnen in diverse tinten voor komen en kunnen ook op kleur worden aangeplant. Door kruisbestuiving willen er echter na enkele jaren geheel andere kleuren resteren. Wie kent niet de voorjaarszonnebloem met zijn hel-gele bloemen en fris groen blad, één der eerste snijbloemen. Wolfsmelk waarbij de gele schutbladen van de ei genlijke bloem zorgdragen voor het opvallend voor komen van deze sterke vaste plant. Lieve vrouwe bedstro, die haar naam te danken heeft aan het feit dat het vroeger gebruikelijk was het ge droogde blad als vulling voor beddekussens te ge bruiken, is in de tuin juist een nederig wit bloeien de bodembedekker. De uitgroei van dit plantje is vrij krachtig. Een goede grondvasthouder op ta luds. De geranium soorien (niet te verwarren met de eenjarigen) hebben eigenlijk geen van alle pro blemen met beschaduwde plaatsen op droge grond. Er zijn er van bodembedekkend tot plm. 50 cm. in tinten van wit via roze naar donkerblauw. Rij ke bloeiers. De bont gele dovenetel, overigens wintergroen is bij velen berucht. Door zijn on stuimige groei is hij dan ook best op grote opper vlakten te gebruiken. Wegens ruimtegebrek, nu nog een korte opsomming van enkele andere heel goede kandidaten; puntwederik, haasjeskruis, eikvaren, guldenroede, grote en kleine maagdenpalm en als laatste het maartse viooltje, een plantje dat door mierenarbeid wordt voortgeplant. De zaadjes zijn namelijk zoetig en worden door de mieren meege nomen naar hun ondergrondse verblijfplaats. Het volgende jaar staat er meestal een nieuw maarts viooltje. Vorige maal hebben wij het gehad over bepaalde plantjes geschikt voor een bepaalde standplaats. Door toevoeging van bemesting zoals tuinturf en compost kan iedere grond wel enigszins aangepast worden aan de wensen van de beplanting maar op extreem droge of juist natte bodem is het meest voor de hand liggend om die planten uit te kiezen die van nature in dergelijke omstandigheden voorko men. Afgelopen keer hebben wij een reeks vaste planten genoemd en besproken die uitermate goed toegepast kunnen worden op een zonnige en droge standplaats. Voor veel mensen vormen ook de beschaduwde droge gronden een waar probleem. Met de hierna volgende lijst van vaste planten die het onder deze omstandigheden goed doen, hopen wij wanhopige tuineigenaren weer wat moed te geven. De eerste vaste plant volgens alphabet is „Astilbe chinensis Prumila" ofwel „dwergspi- raea", een erg rijk bloeiende sterke vaste plant met lila-roze bloempluimen. Bekender zijn de in mei-juni bloeiende „Astilbes" met de rood-roze en witte kleur, maar deze houden juist van een vrij vochtige grond. De dwergspiraea heeft een krachtig bodembedekkend vermogen en blijft ook na de bloei door zijn karakteristieke uitgebloeide bloempluimen nog decoratief. Overbekend ie het lelietje van dalen dat op de meest ongelukkige groeiplaats» :i nog gedijt. Vingerhoedskruid is een gemakkelijke groeier die t-,

Soester Courant | 1982 | | pagina 11