Amnesty International Soest adopteert Russische gevangene u. Joegoslavië-aktie van Amnesty International „Spel zonder grenzen op Koninginnedag Failliete „Financon b.v. bestond van zwendelarij Energiebesparende „Venuswoning" milieuvriendelijk Nationale Astma- kollekte: Geef hulp, geef lucht s fwtro Bekend om de speciali teiten van de grill. - Dagelijks verse vis. - Ook vegetarische menu's De occasions van Smeeing: 'Het belangrijkste verschil met nieuwe auto's zijn onze prijzen' Leggen laagspanningskabel Ruigte brandje auto smeeing Lezingen op Ewijckshoeve Meisje aangereden 13 Soesler Courant van woensdag 14 april 1982 13 De Soester Amnesty groep beet sinds een jaar niet meer de Soes ter Werk groep maar de Soester Werk- èn Adop- tiegroep. Van het werk van de oorspronkelijke werkgroep hebben we de afgelopen jaren veelvuldig getuige kunen rijn. Echter de aktiviteiten die de adoptie- groep ontplooit treden wat minder in de openbaarheid en worden wat meer achter de schermen verricht. Het leek ons een goed idee eens met de leden van de adoptiegroep te praten over hun aktiviteiten, omdat juist het adoptiewerk een van de belangrijkste onderdelen van het totale Amnesty- werk vorm. Ten huize van een van de leden van de groep hadden we een gesprek met Janny Westelijk, Nynke Rinzema, Cor- ry van den Bovenkamp en Reina Ba- vinck, die voorlopig als kontaktper- soon fungeert voor de adoptiegroep. Gezien de aard van het (vertrouwe lijke) materiaal waar de groep mee werkt, plegen de leden bij elkaar thuis te komen en niet op het Amnesty Cen trum aan de Bonifaciusstraat. Wat verstaat Amnesty nu eigenlijk precies onder adoptiewerk? Zoals zo langzamerhand wel bekend zal zijn, zet Amnesty zich in voor mensen, die waar dan ook ter wereld vastzitten, wegens hun politieke, gods dienstige of andere overtuiging, of wegens hun afkomst, ras, sexe, huids kleur of taal, mits zij geen geweld hebben gebruikt of gepropageerd. De zgh. Gewetensgevangenen. A-I baseert zich daarbij op enkele artikelen uit de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Adoptie door Amnesty wil zeggen dat een groep zich verantwoordelijk stelt voor een bepaalde gewetensgevange ne. Deze verantwoordelijkheid uit zich vooral in het schrijven van brieven naar de autoriteiten in het land waar de geadopteerde gevangen wordt ge houden, met vragen om zijn, vrijlating. Amnesty staat op het standpunt dat een gevangene die wegens zijn gewe ten vastzit, vrijgelaten moet worden omdat die gevangenhouding in strijd is met de Universele Verklaring voor de Rechten van de Mens, die meestal door het betreffende land is ondertekend. Ook kan er gevraagd worden om meer informatie. Voor gewetensgevangenen die wèl geweld hebben gebruikt of gepropageerd wordt geen vrijlating gevraagd. Wel of zij gevrijwaard kun nen worden van marteling en slechte behandeling in de gevangenis. Schrijven jullie dus alleen maar brie ven? Voor het grootste deel wel, maar niet uitsluitend. Zo is het bijvoorbeeld wel de bedoeling dat we met alle mogelijke middelen druk op de autoriteiten uit oefenen om de geadopteerde gevangenen vrij te laten. Dit kan bijvoorbeeld ge beuren door massale schrijfakties (met Kerstmis hielden wij een derge lijke aktie in de kerken in Soest), of door het geven van veel publiciteit, zoals we nu hopen te maken door dit artikel. Daarnaast kan het ook voorkomen dat een bepaalde gevangene geen geld heeft voor goede rechtshulp, andere financiële ondersteuning nodig heeft, of dat zijn familie die behoeft. Ook dan kan een adoptiegroep nuttig werk doen. Zo stuurden wij naar de moeder van onze geadopteerde gevangene een tijd schrift met knippatronen waardoor het voor naar mogelijk is niet al te inge wikkelde kleren te maken. Jullie praten steeds over jullie ge adopteerde gevangene. Is het de be doeling dat zijn naam geheid wordt gehouden? Nee, niet in dit geval, hoewel het wel kan gebeuren dat we de instructie krijgen de naam niet te noemen. Hoe heet hij? Pavel Lakotosj Hij is een 29-jarige Baptist uit de Sow- jet Unie. Om precies te zijn uit de Oekraïne, een deel van de Sowjet Unie, dat moeite heeft met het centrale ge zag en van waaruit enkele pogingen tot meer zelfstandigheid bekend zijn. Voor zover we weten is Pavel echter gearresteerd wegens zijn godsdiensti ge aktiviteiten. Het feit dat hij zijn godsdienst beleed buiten de officiële richtlijnen van de staat om, deed hem in de gevangenis belanden. Niet alleen hijzelf maar ook vele ande ren, vooral baptisten hebben hetzelfde lot ondergaan. Mogen jullie een gevangene zelf uit zoeken? Nee dat mag beslist niet, want dat zou de partijdigheid van Amnesty in de hand werken en dat dient vermeden te worden. In het Internationele Secre tariaat in Londen van Amnesty, dat over een enorme onderzoekafdeling beschikt, wordt het „Prisonerdossier" samengesteld over een bepaalde gewe tensgevangene, op basis van berichten die het secretariaat ontvangt uit diver se bronnen. Vervolgens bekijkt het secretariaat welke groep van Amnesty zich heeft aangemeld voor een adoptiegeval. Dit kan overal waar Amnestygroepen zijn, het geval zijn, dus over de hele wereld verspreid. Wel wordt er gekeken bij de selectie van een adoptiegroep voor een bepaald adoptiegeval dat deze niet uit hetzelfde land komt als het land van de adoptiegroep. Daarnaast dient ervoor gewaakt te worden dat een adoptiegroep niet 2 of 3 gevallen uit eenzelfde land (of soort land) krijgt. Ook dit is een maatregel om partijdigheid van Amnesty te ver mijden. Krijge jullie alle informatie uit Lon den? De basisinformatie staat in principe in het Prisonerdossier". Vaak is dit echter uiterst onvolledig en moet de groep zelf op onderzoek uit. In het dossier over Pavel Lakotosj stond alleen maar vermeld dat hij waarschijnlijk gearresteerd was we gens zijn godsdienstige aktiviteiten. - Wanneer hij was gearresteerd, waar en wanneer hij was berecht, op welke gronden, welk vonnis en waar hij nu wordt vastgehouden was niet bekend. Bij de instructies stonden alleen wat adressen vermeld van organisaties die zich speciaal inzetten voor Oost-Euro- pese of godsdienstige gewetensgevan gen. Zij zouden misschien iets meer weten. Hoe begin je nu, met zo weinig in formatie? Allereerst hebben we bovengenoemde organisaties geschreven om wat meer informatie te krijgen, maar in het begin bleken zij net zo weinig te weten als wij. Het meeste werk voor de begintijd bestaat uit het doorlezen van een gi gantische stapel achtergrondinforma tie, gepubliceerd door o.a. Amnesty over de situatie van Baptisten in de Sowjet Unie, de situatie van de gewe tensgevangenen en vooral de staat kundige organisatie van de Sowjet Unie zelf. Dit om te weten aan wie je het best kunt schrijven voor bepaalde gegevens. Om een voorbeeld te gevende Sowjet Unie is opgedeeld in 15 Unierepublie ken. Deze zijn weer verdeeld in een aantal steeds kleiner wordende be stuurlijke eenheden zoals provincies, districten en steden en dorpen. Aan het hoofd van al deze eenheden staan autoriteiten die bepaalde bevoegdhe den hebben. Daarnaast zijn er nog diverse geledingen in de rechterlijke macht en de Communistische partij. De laatste is in de praktijk vaak de beslissende instantie. Al deze dingen moet jet weten voordat je begint. Dan pas ga je schrijven in de hoop dat je antwoord krijgt. Krijg je ooit antwoord? Van de autoriteiten in de Sowjet Unie zelfs tot nu toe niet en dat werk natuur lijk niet zo stimulerend. In het begin kregen we van de ambas sade in Den Haag nog wel eens wat reclamefolders over de Sowjet Unie of een persbericht dat er in hun land geen mensen op grond van hun godsdiensti ge overtuiging zijn gearresteerd. Daarna hebben we niets meer gehoord. Kennelijk is hetgeen we kregen onder deel van een standaard pakket, dat verstuurd wordt na een eerste contact met de ambassade. Werkt dat niet frusterend voor jullie? Ja, nogal, maar we zijn nog geen jaar- bezig dus we moeten nog een lange adem hebben. Folo: Herman van Dam Gelukkig zijn er wel wat lichtpuntjes als er wat meer informatie over Pavel via andere wegen binnenkomt. Verder hebben we contact met een adoptiegroep in Spanje die een vriend van Pavel, Mikhaël Desjko, heeft ge adopteerd. Het geeft een groot gevoel van verbondenheid als je met mensen uit andere landen voor hetzelfde doel werkt. In Nederland zijn er bovendien 65 andere adoptiegroepen die ook een ge wetensgevangene uit de Sowjet Unie hebben adopteerd. Ook zij krijgen wei nig of niets te horen. En die weten schap leert je, hoe gek het ook klinkt, de situatie te accepteren en toch maar weer door te gaan, omdat we kenne lijk allemaal in hetzelfde schuitje zit ten. In welke taal schrijven jullie je brie ven? Het zou het beste zijn om de brieven in het Russisch te schrijven. Ook de adressen op de enveloppen worden in het Russisch gesteld, zodat ze niet eerst op de centrale vertaalafdeling van de Russische posterijen in Moskou belanden. Maar helaas is geen van ons de Rus sische taal machtig. In het begin schreven we onze brieven in het Engels. Sinds kort worden we geholpen door een vertaalster in Am sterdam, die voor meer Amnesty groe pen werkt en niet altijd ruimte voor ons heeft. Bovendien is de afstand vaak een probleem: We zouden het natuurlijk prachtig vinden als we via dit artikel in contact zouden kunnen komen met iemand uit Soest of omstreken die voor ons het vertaalwerk op zich zou kunnen ne men. Juliie noemden net informatie die via andere wegen binnenkomt. Wat betrof die informatie? De organisaties die we in het begin hebben aangeschreven berichtte ons na een paar maanden dat de datum van arrestatie bekend was. Niet lang daarna kregen we informatie over het vonnis. Het bleek dat Pavel op 9 januari 1981 was gearresteerd. In april werd hij veroordeeld tot 3 jaar strafkamp we gens ,,het verspreiden van bewust valse verzinsels, belastend voor het Sovjet staat- en maatschappelijk stel sel", volgens artikel 187.1 van het Oekrainse Wetboek van Strafrecht. Begin dit jaar kregen we bericht waar Pavel wordt vastgehouden. Bovendien kregen we van de Stichting „Frieden- stimme" een foto. Hierdoor voel je je weer een stuk meer betrokken bij het geval: het is niet langer een papieren gegeven, maar er staat ook een mens achter. Omdat de foto's (ook van Mikhael Desjko) kennelijk weèr uit een andere bron komen, is de kwaliteit helaas niet zo best. Deze nieuwe gegevens nemen jullie direct over? Nee, die sturen wij eerst op naar Londen, waar de gegevens worden ge controleerd. Bovendien gebeurt het vaak dat we tegelijkertijd uit Londen dezelfde ge gevens krijgen als van de andere organisaties. Overigens is het niet zo dat we alles direct naar Londen op sturen. In Nederland bestaan name lijk speciale Amnestygroepen die zich bezighouden met een land of met groepen landen. De zgn. „Landen Coördinatiegroepen". Eén van hun ta ken is het begeleiden van adoptie- groepen. Amnesty International begon een Joegoslavië-aktie die tot eind april zal duren. Doel van deze aktle is erop te wijzen dat het aantal mensen dat in dit land gevangen gezet wordt vanwege hun kritiek op de overheid of het geven van hun mening, aanzienlijk stijgt.» Er ls zelfs sprake van een verdubbe ling van het aantal politieke gevan genen. Er zijn zelfs vonnissen van 15 jaar uitgesproken. Het geven van een interview aan een buitenlandse krant kan al tot gevolg hebben dat men een veroordeling tot 11 jaar gevangenisstraf krijgt. Boven dien zijn er veel voorbeelden van wrede, onmenselijke en onterende behandeling van politieke gevange nen bekend. De Amnesty-groep-Soest heeft voor be langstellenden informatie-materiaal beschikbaar in de vorm van een fol der, een informatieblad en een muur- krant, die kunnen worden aange vraagd bij het secretariaat van de werkgroep. Bij het Amnesty Centrum, Bonifacius straat 24, wordt een kleine Joegosla- vië-tentoonstelling geplaatst waar bij eveneens informatiemateriaal ver krijgbaar ls. Aanvragen materiaal en andere in formatie bij het secretariaat: Draai lier 23, Soest - tel. 17001. Uitgebreide keuze in manau en rotan van de allerbeste fabrikaten bij "Eigentijds Wooncomfort". Makkelijk bereikbaar in het gezellige Baarnse Winkelcentrum. Tevens flinke sortering mand- en rietwerk. -Otfen tijda- lOooHcomlort Brinkstraat 34, Baarn. Tel.: 02154-20396 Denken jullie nu echt dat je Pavel Lakotosj kunt vrijkrljgen? Ja, want anders moet je niet met dit werk beginnen. Je moet, om zo te zeggen, een eeuwige optimist zijn. Zijn de brieven die Je schrijft naar de autoriteiten pessimistisch van toon, dan bereik je alleen maar het tegen overgestelde. In de brieven moet je ook heel beleefd blijven. Aan agressieve en beledigende brieven heb je niets. Je gaat er altijd van uit dat de ontvanger van de brief een redelijk en weldenkend mens is. Je appelleert aan zijn rechtvaardigheids gevoel. Zijn er voorzover jullie weten ooit mensen vrijgelaten, vanwege de in spanningen van Amnesty Internatio nal? Het is nooit met zekerheid te zeggen of vrijlatingen alleen door invloed van Amnesty zijn geschied. Dit is moeilijk na te gaan, ook al omdat er andere organisaties mee bezig zijn geweest. Wel is bekend dat bijvoorbeeld in 1981, 31 van de door Nederlandse adoptie- groepen geadopteerde Russische ge vangenen zijn vrijgelaten, waarvan er overigens weer 3 direct daarna zijn ge- aressteerd. In het blad van Amnesty Nederland „Wordt vervolgd" wordt maandelijks het totale aantal vrijlatingen vermeld (betreffende adoptiegevallen uit alle landen). Zo werd in de laatste editie vermeld dat in januari van dit jaar 53 gevangenen waren vrijgelaten. Merkt de gevangene er zelf wat van dat hij door Amnesty is geadopteerd? Veelal merkt hij wel iets, hoewel niet altijd dat speciaal Amnesty zich met hem bezighoudt. Van een vrijgelaten Russische dissi dent BorisWeil (die nu in Denemarken De. Russische baptist Pavel Lakotosj, die door Amnesty Soest ls geadopteerd (De foto is welwillend afgestaan door de Stichting Friedenstimme Neder land). woont) weten we, dat het voor gevan genen heel bemoedigend is om te voelen dat je niet vergeten bent in je cel of in het strafkamp. Boris Weil vertelde ons dat veel brie ven die geschreven worden aan ge vangenen, bij hen aankomen. Deze wetenschap geeft ons ook weer een stimulans om door te gaan. Is het niet gevaarlijk voor zo'n ge vangene, dat er naar hem geschreven wordt, of dat, zoals in dit geval, men sen uit een land met een andere sfeer zich met hem bemoeien? Als het door Amnesty gevaarlijk wordt gevonden dan staat dit uitdrukkelijk vermeld in de richtlijnen die we krij gen. Is het gevaarlijk dan kan Amnesty ge bruik maken van een andere vorm van adoptie, namelijk het adopteren van een groep gevangenen of zelfs van een hele gevangenis. Jullie vertelden dat de meeste adoptie- groepen van Amnesty aan 2 of 3 geval len kunnen werken. Hebben jullie naast Pavel Lakotosj ook andere gevallen? Omdat de adoptiegroep van Soest nog geen jaar oud is zijn we eerst rustig begonnen met één geval. Geen van ons had nog enige ervaring met dit werk en het zou daarom onverstandig zijn aan een paar gevallen tegelijk te werken. Nu we echter wat meer in het werk zitten hebben we een nieuw geval aan gevraagd. Is dit nieuwe geval te vergelijken met dat van Pavel Lakotosj? Nee, deze is volstrekt anders. Het be treft een „Investigationcase", waar van nog niet zeker is of Amnesty hem inderdaad wel zal accepteren. Investi- gation wil dus zeggen dat we eerst een uitvoerig onderzoek moeten doen naar de achtergronden van dit nieuwe ge val. Op grond van dit onderzoek en de gegevens die daaruit voortkomen be slist het Internationale Secretariaat in Londen of het een adoptiegeval gaat worden. Kunnen jullie wat meer vertellen over dit mogelijke nieuwe adoptiegeval? Nee, dat kunnen we helaas nog niet. Aangenzien het nog in de onderzoeks fase verkeert is het niet de bedoeling dat we daar iets over naar buiten brengen. Zo gauw we de instructie krijgen dat de gegevens in de publiciteit mogen, ko men we er graag op terug in deze krant. Juliie hebben nu veel vragen van ons beantwoord. Zijn er echter van jullie kant nog vragen? Ja. zoals we al opmerkten hebben we een grote behoefte aan iemand die ons zou kunnen helpen met het vertalen van brieven in de Russchische taal. Hierbij zij nog opgemerkt dat dat dan Mikhael Desjko, een vriend van Pavel Lakotosj, die door een Spaanse Am nesty groep is geadopteerd. (Foto Stichting Friendenstimme Neder land). op vrijwillige basis dient te gebeuren. Een andere kwestie, waar we mee te maken hebben is die van de financiën. Om regelmatig brieven, die aange tekend verstuurd moeten worden, pakjes en andere zaken naar de Sowjet Unie op te sturen, hebben we middelen nodig. Graag zouden we daarom het gironummer van de adoptiegroep Soest willen noemen, in de hoop dat de lezers ons willen helpen. Het gironum mer is 2641056, t.n. v. Amnesty Adoptie groep, Willaertstraat 16 te Soest. Overigens is de adoptiegroep natuur lijk altijd bereid om eventuele vragen over het adoptiewerk te beantwoorden. Informatie is te verkrijgen bij Reina Bavinck, Draailier 119, tel. 12566. Tot slot willen we, mede namens de adoptiegroep, dit artikel besluiten met een paaswens, speciaal gericht aan Pavel Lakotosj, waarbij we hopen dat hij, misschien mede door onze inspan ningen, binnenkort weer als een vrij man kan leven en in alle vrijheid zijn godsdienst kan beleiden. xpnetoe bockpec! Dagelijks geopend van 17.30-24.00 uur. 's Maandags gesloten Burg. Grothestraat 16 - Soest Telefoon 02155-172 49 Marian en Dik van Wijngaarden. 99 Op Koninginnedag, 30 april aanstaande organiseert Stichting Jeugdzorg Soest in samenwerking met het Oranje Co mité het traditioneel geworden „Spel zonder grenzen". Dit evenement wordt dit jaar voor de derde maal georganiseerd op de Eng. Door iedereen kan worden meege daan aan de acht spelen die zijn uit gezet. Uiteraard worden de spelen tot op het laatst zorgvuldig geheimgehouden. Wel kan worden vermeld dat de zeep- helling en het waterbad hoogtepunten uit de spelonderdelen zullen vormen. Dit jaar zijn tal van nieuwe spelen ontworpen en gemaakt. In twee leeftijdscategorieën kan wor den gespeeld. N.l. in de catago- rie 12 tot 16 jaar en 16 jaar en ouder. Het „Spel zonder grenzen" begint om half elf. De voorbereidingsgroep verwacht dit jaar weer een grote opkomst. Het eers te jaar deden 104 ploegen van 5 per sonen mee, vorig jaar steeg dit aantal ondanks het slechte weer tot 134 ploe gen. Uiteraard zijn er weer tal van waarde volle prijzen te winnen die 's avonds uitgereikt zullen worden tijdens het Koninginnebal in „De Borg". Dit Ko- ninginnebal is toegankelijk voor alle deelnemers van het spel met l intro ducé. De deelnemers ontvangen op de Eng hun toegangskaart. De muzikale omlijsting van deze avond zal wor den verzorgt door de groep „Willpo- wer" uit Amersfoort. Al met al belooft het weer een hele happening te worden. Informaties kun nen worden ingewonnen via telefoon nummer 17615. Voorinschrijving is niet mogelijk. 99 Van maart tot eind oktober 1980 was aan de Laanstraat gevestigd de firma „Financon b.v.", adviseurs op finan cieel gebied. Daarna werd het kantoor naar Utrecht verplaatst, waar april 1981 het faillissement werd uitgespro ken. Op last van de officier van justitie werd vorig Jaar eind oktober een onder- onderzoek naar de handelwijze van deze b.v. ingesteld en daarbij is fles sentrekkerij op grote schaal aan het licht gekomen. Er zijn in dë Toop van de tijd "vier arrestaties verricht en meer aan houdingen volgen nog. Een van de vier was een 27-jarige inwoner van Soest; de andere drie waren afkomstig uit Driebergen (47 jaar), Bussum (52 jaar) en Amersfoort (49 jaar). De vennoten kochten op grote schaal goederen in, die zij niet betaalden. Voorzover nu bekend gaat het om een bedrag van een kwart miljoen gulden en het betrof meubelen, etenswaar, horloges, elektrische apparatuur, kan toormeubelen enz. De aankopen werden in het hele land verricht terwijl er ook een geval van aan koop in Engeland bekend is geworden. Tot nog toe hebben zich dertig bena deelden gemeld. De aankopen variëren van 43.000 gulden tot 800 gulden. Het onderzoek dat door de Soester politie in samenwerking met de ge meentepolitie te Utrecht en de recher che van de rijkspolitie te Utrecht werd verricht, heeft maanden in beslag ge nomen. De beschuldigingen betreffen, naast flessentrekkerij, valsheid in geschrif te, bedriegelijke bankbreuk, verdui stering en oplichting. De PUEM heeft toestemming gekre gen voor het leggen van laagspan- ningskabels nabij de Bazuin, aan de noord-west zijde van De Zoom en aan de zuid-oost zijde van de Hooiweg. Op de Vlasakkers raakte zondagmid dag door onbekende oorzaak, struikge was in brand. Achthonderd vierkante meter ruigte ging verloren. De vlam men werden gedoofd door brandweer en marechaussee die geassisteerd wer den door burgers. Smeemg. Omdat uw garage net zo betrouwbaar moet zijn als uw auto Koningsweg 14-Soest -1*102155-13227 In 1979 schreef de Stichting Nederland se Geluidshinder een ontwerpprijs vraag uit voor geluidswallen en ge- luidsschermen. Het Soester architec- tenhuro Van Wijk, Gelderblom Part ners, kwam prijswinnend uit de bus. De inzending „Pech langs de Weg", uit- geluidswal en dat is vooral in stedelijke situaties een uitkomst. Een van de prettige gevolgen is dat het stedelijk gebied ten behoeve van de woningbouw minder uitgebreid hoeft te worden. De Venuswoning zelf is ook in zeer geringe mate natuuraantastend, door- Kfiwerkt in samenwerking met de ge- ,|a( praktisch het hele grondoppervlak luidsdeskundige T. Vermie, betrof het als groen-oppervlak gehandhaafd blijft voorstel het geluidsscherm te integre- Het Idee een woning met aarde te ren met woningbouw. Dal zijn dan de zogenoemde „Venus- woningen", die geheel binnen het ka der van de Wet op de Geluidshinder, gerealiseerd kunnen worden op plaat sen die ernstig met geluid zijn belast. De woning maakt onderdeel uit van de bedekken is niet nieuw. Uit alle wereld delen zijn hiervan voorbeelden te vin den. In Nederland kende men de plag genhut. De goede thermische eigenschappen van aarde zijn sinds lang bekend en ook gewaardeerd. Nieuw is het om dit oude principe niet alleen te gebruiken voor thermische isolatie, maar ook "oor acoustische isolatie. De Venuswoning is door zijn dekking met een grondpakket bijzonder goed geïsoleerd en het is met kleine aanvul lende maatregelen mogelijk om een groot deel van de resterende energie behoefte te dekken met zonne-energie. Het idee van de Venuswoning is van de heer A. Coenradie van het gelijknami ge verkoopkantoor te Blokker. Hij besprak het met de Aannemingsmaat schappij Hillen en Roosen b.v. te Am sterdam, waarna Van Wijk Gelder blom Partners het verder uitwerkte. In het kader van „Gesprekken tussen mensen" geeft Otto Blom op ane donderdagen (22 en 29 april en 6 mei drie lezingen, gevolgd door onderling overleg. Dit in serie „een vergeten landschap". De volgende onderwerpen komen aan de orde: „natuurlijke or de"; „innige verbintenis" en „een ommezwaai". ..Ewijckshoeve" is te vinden aan de Soestdijkerstraatweg 12, naast de Ernst Sillemhoeve. De lezingen begin nen om 20.15 uur. Voor informatie kan men bellen telefoonnummer 02156-232 of 294 of 497. Op de Soesterbergsestraat, bij de Gal- lenkamp Pelsweg, werd vorige week een twaalfjarig meisje bij het over steken van de rijweg door een pas serende automobilist aangereden. Het meisje werd met een lichte hersen schudding door de ambulanceauto naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Het slachtoffertje keek niet goed uit en de autobestuurder kon de botsing niet voorkomen. Onder het motto: „Geef hulp, geef lucht" wordt in de week van 19 tot en met 25 april ook in Soest de nationale astma-kollekte gehouden. Het Astma Fonds houdt zich al meer dan 20 jaar bezig met de bestrijding van een van de meest hardnekkige ziekten, name lijk astma en andere chronische lucht wegaandoeningen, zoals bronchitis en longemfyseem. Deze aandoeningen komen veel meer voor dan men over het algemeen denkt. De gevolgen van astma en aan verwante luchtwegaandoeningen (CARA) zijn eigenlijk schrikbarend. Ze vallen echter niet zo op. omdat het een verborgen ziekte ls. Mensen ln ademnood trekken zich terug. Het is letterlijk een benauwend probleem voor de vele honderdduizenden mensen die er aan lijden. Gelukkig zijn, mede dank zij het werk van het Astma Fonds, de mogelijkhe den voor een goede behandeling van astma de laatste jaren aanzienlijk toe genomen. Het is echter nog niet moge lijk astma echt te genezen. Daarom legt het Astma Fonds ook de nadruk op voortzetting en uitbreiding van het wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaken van deze ziekte. Immers als we die weten kan er gewekt worden aan het voorkómen en genezen van astma. Daarvoor is veel geld nodig. De kollekte wordt in Soest als een huis-aan-huis kollekte gehouden.

Soester Courant | 1982 | | pagina 13