Bestuur Hartje-Zuid distantieert zich van plan iiömidbï Vier ton schade door brand bij Lindner Zo gezien... 12?° sbb Milieuvereniging blijft vechten tegen stankoverlast Ruim 8 ton door verkoop van grond en huizen Dorpshuis Soesterberg aan verbouwing toe Lik op stuk 169 ■P» SS** Kwaliteit voor 'n krats. Bij N. O.K.-rapport: RUNDER LAPPEN Honsbergen BOEREN- HAM Honsbergen Honsbergen KAS ANDIJVIE Honsbergen PRUIMEN ■ll.l.U.IJJJJiB ROOM BOTER Honsbergen SUBSTRAL Honsbergen Woensdag 14 april 1982 60e jaargang no. 33 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47 A, Soest Tel. 14152' Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.- Verschijnt iedere woensdag Het bestuur van winkelcentrum „Hart je-Zuid" heeft zich nadrukkelijk ge- distantieert van het plan dat vorige week door Birkstaete BV voor Soest's tweede winkelpool werd gelanceerd. Het bestuur is van mening dat de rustige sfeer, waarin op dit moment samen met de gemeente aan de in vulling van Hartje-Zuid wordt ge werkt, hierdoor geen goed gedaan wordt. In een brief aan de leden wordt het vertrouwen uitgesproken in de gang van zaken zoals deze aan de orde is bij het gemeentebestuur. Al meer dan een half jaar is het be stuur van Hartje-Zuid in bespreking met het gemeentebëstuur over de toekomst van het gekozen tweepo lig winkelmodel. Een speciale commis sie, waarin ook de consument verte genwoordigd is, heeft zich bezig ge houden met het formuleren van een standpunt. Dat standpunt is schrifte lijk aan het gemeentebestuur kenbaar gemaakt. Het voorziet in plannen, die door der den worden ontwikkeld, om te komen tot de realisatie van een nieuwbouw winkelcentrum, dat aansluit èn reke ning houdt met de huidige bebouwing en vooral ook past in de sfeer van het dorp. Zulke plannen wil men niet voor tijdig gepubliceerd zien. ,,Het heeft immers geen zin ideeën aan de openbaarheid prijs te geven, die naar de inzichten van de verantwoor delijke colleges bestuurlijk en/of maatschappelijk niet haalbaar blij ken", aldus het bestuur van Hartje- Zuid. Het plan van Birkstaete staat haaks op die opvatting en zonder ook maar iets af te willen doen aan de kwali teit van de voorstellen van Birkstaete, vraagt het bestuur van de winkeliers- groep, niet in te gaan op het nieuwe plan. „Offertes moeten stoelen op ge structureerd overleg met de ge meente. Wij vertrouwen volledig op de gang van zaken zoals deze thans aan de orde is bij het gemeentebestuur en zijn van mening dat het bureau dat thans aktief is, de weg dient te kiezen die wordt voorgestaan: het in dienen van plannen voor de bouw van het winkelcentrum Zuid behoort via het gemeentebestuur te geschieden", aldus de brief. Op de ledenvergadering, welke op 15 april gehouden wordt, zal het bestuur een overzicht geven van het werk dat tot nog toe met het gemeentebestuur is verzet. Grote interesse Hoe groot de interesse is voor het door Birkstaete ontwikkelde plan bleek vorige week woensdag toen een groot aantal omwonenden, winkeliers van Hartje-Zuid en ook fractievoor zitters, de presentatie in restaurant De Soesterduinen bijwoonden. De politieke partijen waren vertegen woordigd met de heren Onderdelinden en Bei jen van de VVD, mevrouw Greefhorst van het CDA, de heer King- ma van de PvdA, de heer Jonker van D'66 en de heer Visser van Progres sief Soest. Alleen Visser stelde enkele vragen. Ze hadden betrekking op de financiën van de gemeente, de solvabiliteit van Birkstaete, het grondbezit en de inte resse van de winkeliers. De heer Hulsbergen, gemeentelijke projectcoördinator, informeerde bij de heer Schaap van Birkstaete hoe zijn project zich verdraagt met het plan van de gemeente. Het gemeentelijk plan komt binnen kort in een commissie-vergadering aan de orde en Hulsbergen benadrukte dat dat plan in samenwerking met de win keliers is opgezet. De heer Schaap zei dat zijn plan aan het gemeentebestuur aangeboden zal worden. De heer v.d. Veen van het Baarnse architectenbureau Zuider- hoek en Van der Veen, merkte op dat dat de gemeente Soest in het recente verleden al vele plannen maakte, die nooit werden uitgevoerd, maar dat het plan Birkstaete, als plan van een par ticulier, financieel haalbaar is en dus uitgevoerd kan worden. NIC VAN DAM, de komplete lederwarenzaak Bij ons vindt u alles" op het gebied van leder. Portemonnees - Koffers - Luxe accessoires enz. Profiteer nu, ook voor uw kinderen, van onze HELP-U-ZELF-afdeling. Talloze mogelijkheden om qua mode, stijl en kleur bij elkaar passende schoe nen en tassen te kopen. Onze kwaliteit, service en prijzen moeten u aan spreken. vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16. Soest, telefoon: 02155-13473 De milieuvereniging „Soestdijk geen Stankwijk" blijft vechten tegen de stankoverlast van het Soester indus trieterrein. Vorige week tekende men tijdens een hinderwetzitting verzet aan tegen het voornemen aan het bedrijf Menning een nieuwe, het gehele bedrijf omvattende, Hinderwetvergunning te geven. „Wij komen op voor het recht van iedere Nederlander om schone lucht in te ademen", aldus mevrouw E. Rademaker-Beuken, voorzitter van de milieuvereniging. In de druk bezochte hinderwetzitting sprak zij van een „schertsvertoning" omdat de uitbreiding waarvoor de ver gunning aangevraagd werd, al vol tooid is. Wethouder Menne bestreed deze opvat ting. „Deze zitting is er voor om te horen of er bezwaren zijn en naar aan leiding daarvan voorwaarden op te leg gen" aldus de wethouder. Mevrouw Rademaker sprak namens vijftig omwonenden en zij bracht een aantal bezwaren in. De afvoergassen en dampen van de coatinginstallaties worden in de buitenlucht gespuid en daardoor treedt een onaanvaardbare luchtvervuiling op. Het gevolg daar van is dat door die stank er klachten zijn van hoofdpijn en aantasting van de slijmvliezen. Hoewel niet te be wijzen, kan worden aangenomen dat deze verontreinigde lucht schadelijk is voor de omwonenden. „De uitstoot van dampen en gassen", aldus mevrouw Rademaker, „ge schiedt naast een woonwijk op circa 50 meter afstand, waarbij bovendien een op korte afstand gelegen, boven het bedrijf uitstekende, groot bejaar denflatgebouw bij een bepaalde wind richting de volle laag krijgt". De milieuvereniging is van mening dat mede door de aanwezigheid van grote hoeveelheden brandgevaarlijke en an derszins gevaarlijke stoffen, de ge vraagde vergunning niet verleend mag worden. Is het college evenwel een an dere mening toegedaan, dan wil de milieuvereniging dat er aan de vergun ning zodanige voorwaarden worden verbonden dat aan de bezwaren van de milievereniging wordt tegemoet gekomen. De vereniging denkt daarbij aan na- verbranders. Mevrouw Rademaker merkte verder op, niet de sluiting van het bedrijf voor te staan. Uit een brief van één van de omwo nenden, die zij voorlas, bleek dat de schrijver in de veronderstelling leeft dat de directie van Menning door de plaatselijke overheid ingeseind is over de haalbaarheid van de vergunning. Die veronderstelling werd zowel door de wethouder als door de heer Men ning met verontwaardiging van de hand gewezen. De heer Menning zei dat hij 25 a 30 jaar in een woonbuurt in Soest-Zuid zonder enige klacht van de omwonen den gefabriceerd had. „Het aantonen waar de stank vandaan komt, is een zuiver technische zaak", aldus de heer Menning die daarmee door liet sche- De uitgebrande oven, afgedekt met poeder Foto: Herman van Dam meren dat een ander bedrijf zich daar aan schuldig maakt. Hij merkte ook op, en hij kreeg daar bij steun van een deskundige op dit terrein, de heer J. Zwaanenbürg, dat hij veel niet lucratieve investeringen gedaan had; „typische milieu-offers tes", aldus de heer Menning. De heer Zwaanenburg sprak in dat ver band van een toonaangevend bedrijf in Nederland. „Geen tweede in Neder land is zó ver daarmee gegaan", al dus de heer Zwaanenburg. Hij zei ook te betwijfelen of Menning de boven de wijk hangende stank ver oorzaakt. Wethouder Menne vroeg de bezwaar den de stank nader te omschrijven, maar mevrouw Rademaker wees dat van de hand. „Dat is niet onze taak. Daar hebben wij de kennis niet voor. Het is onze taak op te komen voor een schoon milieu en het is uw taak daarvoor te zorgen", aldus mevrouw Rademaker. Ook morgen, donderdag 15 april, ko men in de raadsvergadering voor stellen aan de orde om grond en hui- Volgens het rapport van de Nederland se Organisatie Kring moet het Dorps huis te Soesterberg nodig verbouwd worden. Het gebouw wordt door deze deskundige „niet bijzonder functio neel" genoemd. Naast het ontbreken van een zaal van enige omvang voor grotere gelegenhe den of bijeenkomsten, is het vooral de enorme hoeveelheid loze ruimte in het gebouw die bijdraagt aan een moeilijke exploitatie. Het gaat daarbij om min of meer onbruikbare hallen en gangen. De exploitatie was tot voor kort nog redelijk omdat het bestuur er in ge slaagd was een huurder aan te trek ken die de tijdens de daguren vrijwel niet verhuurde ruimtes rendabel maakte. Dat was de V.A.R., de organisatie voor opleiding van autorijschoolhou ders. Het gevolg daarvan was dat de bezettingsgraad van de zalen goed was te noemen. Omdat de V.A.R. door interne proble men de relatie met het Dorpshuis niet zal voortzetten, is de exploitatie aanzienlijk moeilijker geworden. De balans van 1980 geeft al een ne gatief vermogen van 60.000 gulden aan, voornamelijk door exploitatie verlie zen uit de voorgaande jaren. Eén van de inkomstenbronnen is de buffet-opbrengst. (35.000 gulden). Die verhogen kan in feite alleen als het gebouw aantrekkelijker wordt ge maakt. Van spontane aanloop is nu immers geen sprake. Ook kunnen de huurinkomsten ver hoogd worden en dan kern bijvoorbeeld één van de zalen permanent verhuurd worden ten behoeve van het jongeren werk. Een mogelijkheid is ook om weer een daghuurder, zoals de V.A.R. aan te trekken en tenslotte kan men ook de sportzaal kostendekkend verhuren. Er is nog een mogelijkheid en wel een deel van het gebouw in te ruimen voor het jeugdwerk. Dan is verbouwing helemaal noodzakelijk want de NOK vreest van inpassing van het jeugd werk onder de huidige omstandighe den, overlast voor de andere gebrui kers. En met name andere commerciële huurders zouden dan weieens verdre ven kunnen worden. Het aantrekken van jeugd- en jongeren werk mag volgens de NOK niet ge zien worden als een bijdrage van de gemeente aan het Dorpshuis. Het is immers een bijdrage van de gemeen te aan het jeugd- en jongerenwerk en deze kosten moeten worden afgewo gen tegen andere huisvestingsmoge lijkheden van dit werk onder en voor de jeugd. Het rapport van de NOK zegt ook dat een voorgestelde verhoogde bijdrage (door gemeente en/of sportstichting) voor het gebruik van de sportzaal, niet als subsidie mag worden gezien. Het is volgens de NOK niet anders dan een normale vergoeding voor geboden faciliteiten. Dpor de brandweer wordt de schade op vier ton geraamd, veroorzaakt door de brand, die vorige week woedde in het bedrijf Lindner aan de Ko ningsweg. Over de oorzaak tast men nog in het duister al bestaat de kans dat deze gezocht moet worden in de vervuiling van een oven. Doordat op het moment van het ontstaan van de brand de afzuiginstalla tie in werking was, werden de vlammen naar het dak getrokken en bij aan komst had de brandweer in feite te maken met twee branden: één in de hal en één op het dak. Door snel ingrijpen werd voorkomen dat het dak verloren ging. oe brand werd donderdagmorgen even voor elf uur gemeld via de di recte alarmlij n. De poederblusser werd binnen inge zet, ook al omdat men niet exact wist waardoor de brand veroor zaakt was. In verband met de hevige rookontwikkeling moesten de brandweerlieden gebruik maken van persluchtmaskers. Op het dak werden drie stralen ingezet en al bij al had men in achttien minuten de brand onder controle. De nablussing nam daar na nog ruim een half uur in beslag. Een oven is volledig uitgebrand alsmede de filterinstallatie. Omdat ook de tweede oven op deze filter installatie is aangesloten, is deze oven op last van de gemeente buiten werking gesteld. Gisteren is de uitgebrande oven door de verzekeringsmaatschappij in het bijzijn van de milieu-inspec teur van de gemeente gedemonteerd om de oorzaak te achterhalen. Bij de Raad van State lopen twee beroepsprocedures: één van de ge meente Soest omdat het bedrijf zich niet gehouden heeft aan de door de plaatselijke overheid opgelegde eisen, de ander van het bedrijf dat zich verzet tegen de opgelegde eisen. 'Hangende de uitspraak kan het be drijf blijven funktioneren', aldus wethouder Menne. Gisteren is de brand aan de orde ge weest in de vergadering van burge meester en wethouders. De heer M. Bongers van de milieu vereniging erkende dat naar zijn me ning Menning niet de grootste stank- veroorzaker is, „maar", „aldus Bon gers, „hij draagt zijn steentje daar aan wel bij". Mevrouw Borst wilde het bedrijf van het industrieterrein weg hebben. „Al was de lucht gezond, dan willen wij ze nog niet inademen'zei ze Wethouder Mënhe zegde tenslotte een objectief onderzoek toe. „Het gaat er ons om met de vergunning de klach ten af te vangen", aldus de wethou der. zen uit het gemeentelijk bezit te ver kopen. In maart werd daar een begin mee gemaakt. Toen ging het over 78.705 vierkante me ter grond op de Eng; 4750 vierkante meter grond aan de Lange Brinkweg en 76.550 vierkante meter grond aan de Wieksloterplas. Dit keer gaat het om 136.125 m2 grond op de Efig; 45.850 m2 aan de Wiek sloterplas; 29.370 m2 aan de Ferdinand Huycklaan; twee percelen met op stallen aan de Ferdinand Huycklaan; een woning aan de Nieuweweg en een woning aan de Bonifaciusstraat. In totaal brengt deze verkoop 837.903 gulden in het laatje. De Enggrond gaat weg voor gemiddeld 2,59 per vierkante meter; de grond aan de Wieksloterplas brengt gemid deld 1,94 op en de grond aan de Fer dinand Huycklaan 4,03. De woning aan de Nieuweweg op een perceel groot 1820 m2 brengt 93.000 gulden op en de woning aan de Boni faciusstraat op een perceel groot 485 m2, brengt 60.000 gulden op. Vraag folder aan Lilian Onze wijnkelder of Beatrixzaal pnvé 1 voor uw receptie,familie- réunie, trouwparty. Voor «iÖEv een zeer betaalbare prijs! Auberge Ie Postillon de y la Provence Tel. 02155 -87974. WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid) De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 GERARDPAliL Zo maar ineens was het lente. De eerste warme zonnestralen na de voorjaarshui en het ont luikende groen hadden velen naar huiten gelokt. De tinteling was haast tastbaar en ineens zag je overal langs de grachten in het centrum van de stad blije gezichten. Ondanks de drukte was mij tuisen opge wekt keuvelende studenten en winkelende mensen een rijzige gestalte opgevallen. Haar ko ninklijke houding sprak van een natuurlijke zelfverzekerd heid. Boven haar kaarsrechte rug bevond zich een fiere kop met lang, diepzwart haar dat haar een ietwat exotisch uiterlijk gaf. Ik volgde haar op een af stand en moest er goed de pas in zetten om op gelijke hoogte te blijven. Mijn voor dat doel bij de geboorte bijgeleverde onderdanen konden dan ook de vergelijking met haar stevige stampers op geen enkel punt doorstaan. Het toch al majes tueuze geheel van haar ver schijning was afgewerkt met een dure bontmantel. Alsof ze op de rem getrapt had stond ze onverhoeds stil voor de eta lage van een juwelier waar de sieraden extra glans kregen door de zon. De lichtstralen uit de diamanten hadden ook een duidelijk bij elkaar behorend schilderachtig stelletje pun kers aangetrokken. Duizelig van de lente en verzonken in elkaar merkten zij de komst van de dame eerst toen ze zelf aanstalten maakten om ver der te gaan. Als in oprechte bewondering staarde de jongen naar zijn indrukwekkende buurvrouw, pakte een bosje ha ren van haar bontmantel tus sen vinger en duim en pro beerde voorzichtig of ze wel goed vast zaten. Hij keerde zich naar zijn geliefde en sprak vaktechnisch: ,,Da's een mooi konijn geweest! Zou jij ook niet zo'n tweedehands jas willen hebben Het hoongelach van beiden ver stierf op hun gezicht toen de dame een stapje terug deed en het paar van onder tot boven met haar bijna zwarte ogen monsterde. Haar mondhoeken zakten bij het aanschouwen van de met anti-militaristi sche leuzen beschilderde spij kerbroeken. Ze snoof door haar neus bij het zien van anarchis tische symbolen en anti-kern teksten op talrijke buttons. Haar blik bleef rusten op de pluksgewijs in vele kleuren gespoten rattekoppies en haar mond ging open. Ten overstaan van het aandachtig luisterende publiek dat de spanning voelde oplopen, loeide zij kwasi ver rast en geamuseerd in onver valst Utrechts: „Hé jochie, bè jij uit de poppekaast gevaalle Alleen donderdag MAGER KILO van 17.90 voor Alleen donderdag 100 GRAM van 2.28 voor Alleen donderdag HOLLANDSE KILO Alleen donderdag (uit grootmoeders tijd) 250 GRAM i i Alleen donderdag 250 GRAM Dit weekend voor borders en bloembakken van 6.95 Voor

Soester Courant | 1982 | | pagina 1