„VAARDERHOOGT Programma van Twee Rode Kruis- bestuurders onderscheiden Amnesty International houdt manifestatie politieke moorden Gehannes... DOE-HET-ZELVERS Brommer gestolen voor Welke planten op welke grond (deel 3) 13 Soes ter Courant van woensdag 21 april 1982 13 S»S»SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS8 08.30 uur: LUIDEN VAN DE KERKKLOKKEN. Od.OOuur: NATUURWANDELING EN FIETSTOCHT Onder leiding van het IVN afd. Eemland wordt een wandeling en een fietstocht georganiseerd. Deelnemers dienen zich tussen 09.00 en 10.00 uur bij het NS-Staton aan de Beaufortlaan Soestduinen aan te melden. Na uitreiking van een routebeschrijving gaat de wandeling door de Lange Duinen. Lengte plm. 4 km. Duur lbt tot 2 uur. De fietstocht gaat door de verschillende landschapstypen die Soest rijk is. Lengte ruim 20 km. Duur plm. 2 uur. Deelname gratis. 10.00-11.30 uur: OPTOCHT VERSIERDE FIETSEN, KARRETJES, AUTOPEDS ENZ. Voorafgegaan door de muziekvereniging P.V.O. Wedstrijd voor de jeugd van 4-12 jaar, mooie prijzen worden beschik baar gesteld. Deelnemers dienen zich tussen 09.15 en 09.45 uur aan te melden bij het overdekte zwembad „De Turf", Waldeck Pyrmontlaan. Route: Waldeck Pyrmontlaan, Beetzlaan, Koekoekweg, Leeuwerik- weg, Pelikaanweg, Schrikslaan, Beckeringhstraat, Krommeweg. Hart- weg, Schaepmanstraat, Gr. v. Prinstererstraat, Nieuwstraat, Beetz laan, Schrikslaan. 10.00 -17.00 uur: DIVERSE AKTIVITEITEN OP DE KUNSTMARKT Voor de 17e maal wordt door de vereniging Artishock de kunstmarkt georganiseerd. Naast de bekende markt van ..Kunst" rond het Artishock-gebouw, zijn er nog diverse andere aktiviteiten door de vereniging Artishock georganiseerd. Op het plein achter het Artishock-gebouw is er door en voor kinderen een spellenruilbeurs. Ook Spullenhulp levert een attractief program ma, t.w.: een modeshow, clowns en de speakerscorner. Verder zal de theatergroep ,,De Koffer" uit Amersfoort 2 keer optreden, met bi zarre en humoristische sketches. Op het plein staan de diverse verenigingen en kraampjes op het gebied van de kunstnijverheid. 10.30-16.00 uur: SPEL ZONDER GRENZEN Voor de derde maal wordt het traditioneel geworden „Spel zonder grenzen" georganiseerd. De organisatie is in handen van de „Stich ting Jeugdzorg Soest". Het spel, bekend geworden door zijn spectaculaire onderdelen, wordt dit jaar weer gehouden op de Eng. Er wordt gespeeld in groepen van 5 personen in twee verschillende leeftijdscategorieën, t.w. 12 t/m 15 jaar en 16 jaar en ouder. Uiteraard kan iedereen meespelen: families, straten, bedrijven, scholen, ver enigingen of vrienden. Het inschrijfgeld bedraagt t/m 15 jaar 7,50 per groep en vanaf 16 jaar 10,- per groep. Acht spelonderdelen moeten worden uitgevoerd, waaronder een zeep- helling en een spel waarbij een waterbasin het middelpunt vormt. Het is dus raadzaam een handdoek mee te nemen. Voor de zeephelling geldt: geen schoenen met noppen of spikes. Na afloop ontvangt iedere deelnemer een leuke herinnering. Uiteraard zijn er dit jaar weer prijzen te winnen. De prijsuitreiking vindt 's avonds plaats in „De Borg". Na de prijsuitreiking een ge zellig samenzijn in de vorm van een „Koninginnebal" m.m.v. de mu zikale groep „Willpower". Deze avond is alleen toegankelijk voor de deelnemers aan het „Spel zon der grenzen". Een toegangskaart wordt op het speelveld aan de deelnemers uitge reikt. Introducé's van de spelers 2,50 entree. De Borg is open vanaf 20.00 uur. Inschrijving vooraf is niet mogelijk. Informaties omtrent „Spel zonder grenzen" kunnen worden ingewonnen bij clubhuis „De Vangrail", tel. 02155-17615. 11.00-12.00 uur: STRATENLOOP in SOEST-ZUID 11.00 uur: Rolstoelwedstrijd over 4500 meter (5 ronden) 11.30 uur: Recreatieloop over max. 4500 meter. Eén, twee, drie, vier of vijf ronden naar keuze. Een ronde is 900 meter. Deelnamekosten 3,50. Inschrijven aan de start. Aan iedere aankomende wordt een herinneringsmedaille uitgereikt. Start/Finish: Willibrordusstraat 19 bij dé R.K. Kerft. Parcours: Willibrordisstraat, Oude Utrechtseweg, Braamweg, Erica- weg, Plasweg, Willibrordusstraat. De bewoners van de straten van het parcours worden vriendelijk ver zocht tussen 10.00 en 12.00 uur hun auto niet in de aangegeven straten te gebruiken. De stratenloop wordt georganiseerd door S.O. Soest-Athietiek in samen werking met het Bentinckfonds. 12.00-17.00 uur: ONDERLING JEUGDVOETBALTOURNOOI georganiseerd door S.O. Soest op het terrein aan de Bosstraat Oost. 12.00 uur: SPULLENHULP De Stichting Spullenhulp organiseert op de kunstmarkt achter het Artishockgebouw de volgende vrolijke programma's: 12.00 uur: wegens het enorme succes van verleden jaar weer een optre den van de wereldberoemde clowns de Gees. 14.00 uur: De Spullenhulp modeshow met zeer charmante manne quins die gevarieerde creaties zullen tonen. Verder is Spullenhulp de gehele dag aanwezig met 2 kramen vol twee dehands boeken, prullen en spullen, exclusieve kleding etc. etc. 12.00 -17.00 uur: GROOT KINDERFEEST op de S.E.C. terreinen aan de Bosstraat. Poppenkastvoorstellingen en diverse kinderspelen, o.a. ballendragen; ballengooitent; wonderrad; zaklopen; vlaggetjes ste ken; vissen; hardlopen met hindernissen; blokjesrapen; Ballonnen wedstrijd; Landing Parachutisten van 14.00-14.30 uur. 13.30- 15.00 uur: ORIËNTATIERUT VOOR AUTO'S, MOTOREN, BROMFIETSEN en FIETSEN Start voor de deelnemers op het terrein achter de brandweerkazerne, Lange Brinkweg. Lengte van de rit: auto's en motoren plm. 30 km. bromfietsen en fietsen plm. 20 km. De rit is voor ieder eenvoudig uit te rijden en wordt verreden volgens eigen reglement. Inschrijven vanaf 13.00 uur. Inschrijfgeld: Auto's en motoren 8,- bromfietsen en fietsen 2,50 Prijsuitreiking 's avonds plm. 19.00 uur. Voorinschrijving is mogelijk 's morgens van 9.00-10.30 uur bij Th. J. Staal, Varenstraat 206. Bij deelname moet nagekeken worden of volgens de verzekerings polis het rijden van oriëntatieritten is verzekerd. Zo niet, dan kan bij inschrijving een aanvullende verzekering ad 2,50 per deelnemer worden gesloten. 14.00 -17.00 uur: SPEELFILM Een film wordt vertoond in „De Molensoos" waar op deze feestdag ook aktiviteiten worden georganiseerd voor jongeren vanaf 16 jaar. Toegangsprijs: 2,50. 19.30-20.30 uur: VOLKSZANG in de PETRUS- en PAULUSKERK De volkszang vindt plaats onder auspiciën van de STICHTING BEA TRIX SOEST, de voormalige Chr. Nat. Oranjevereniging Beatrix Soest. Aan de Volkszang werken mee: De Gospelgroup „The Messengers" o.l.v. de heer P. J. Houtzagers; Het koor van de Ned. Prot. Bond o.l.v. de heer G. van Doren; Organist: Steef van 't Slot. De samenzang wordt gedirigeerd door de heer G. van Doren. Het programma van de volkszang wordt aan de ingang van de kerk uitgereikt. 20.00 uur: OPTREDEN POPGROEP in de Molensoos voor de jeugd vanaf 16 jaar. Toegangsprijs 5,-. 21.00 uur: TAPTOE, georganiseerd door P.V.O. Plaats: op het Kerkplein voor de Petrus en Pauluskerk. Aan deze taptoe wordt medewerking verleend door Muziekvereniging P.V.O. Muziekvereniging „Odeon" Tambour- en Vaandelkorps „Het Groot Gaesbeekergilde" 21.00 uur: LAMPIONOPTOCHT Start bij De Open Hof, Dal weg/hoek Veenbesstraat. Voorafgegaan door het muziekkorps „Lisiduna" uit Leusden. Route: Veenbesstraat, Varenstraat, Weegbreestraat, Dalweg, de Ak keren, Klaarwaterweg, Titus Brandsmastraat, Wiardi Beckmanstraat, G. v.d. Veenstraat, de Akkeren, Klaarwaterweg, Haverweerd. E.H.B.O. De E.H.B.O. is aanwezig bij Spel zondergrenzenopde Eng, de stra tenloop in Soest-Zuid en het grote kinderfeest op het SEC-terrein. SCOUTING NEDERLAND Door de scouting-groep Nederland wordt medewerking gegeven bij de organisatie van de stratenloop in Soest-Zuid en de Taptoe op het Kerk plein. door Ar ie Wandelaar Muziek in het stadhuis Arie is de afgelopen week met vrouw, hond en kinderen een dagje naar Enschede geweest. Wij zagen er allemaal piekfijn uit. Dat kwam omdat onze dochter ging trouwen. Zij en haar echtgenoot doen dat nog zeer ouderwets; in tweeën. Deze week voor het boterbriefje op het stadhuis, een maand later voor de kerk. Het bestaat dus nog. Het viel ons op dat ze er in Enschede, ook voor een gratis trouwtje, veel werk van maken. Toen het bruidspaar met familie-aanhang de plaatsen in de trouwzaal had ingenomen kwam een in stemmig zwart geklede heer binnen, nam plaats achter een in drukwekkende tafel, frommelde iets onder het tafelblad, waarna uit de luidsprekers het menuet van een of andere oude meester op het gezel schap werd losgelaten. Een disk jockey in gemeentelijke dienst, te vens ambtenaar van de burgerlijke stand. Nadat de componist van het menuet tot zwijgen was gebracht vertelde hij meer over zichzelf en zijn werk, dan over de rechten en plichten van bruid en bruidegom. Zo vernam Arie, terwijl hij daar in het geheel niet naar had gevraagd, dat de man zijn baret van de Com mando's geruime tijd geleden ver wisseld had voor ambtelijke kleding. Weinig opwekkend was ook zijn mededeling dat hij sinds 1 januari van dit jaar 117 huwelijken had af gesloten. Een getal waaruit wij vooral geen voorbarige conclusies mochten trekken, aangezien hij vanaf datzelfde tijdstip ook 98 echtscheidingen had uitgesproken. Geen vergelijking voor toekomstige echtparen om de moed er een beetje in te houden. Desondanks besloten onze dochter en haar a.s. echtge noot toch maar bevestigend op de vragen van de ambtenaar te ant woorden, en enige handtekeningen te plaatsen. Dit laatste ceremonieel vond plaats terwijl de Moldau als bijpassende muziek uit de luidsprekers klotste. De dienstdoen de ambtenaar van de burgerlijke stand verzorgde het volume en be paalde vervolgens ook de lengte van Smetena's compositie. Dit bleek korter te zijn dan de componist in zijn partituur bedoeld heeft. In te genstelling tot Arie vonden de ove rige aanwezigen dit vroegtijdig on derbreken een redelijke zaak. Zij, Arie dus niet, waren van mening dat je, als je voor minder dan een dub beltje op de eerste rij zit, niet alles mag verwachten. Arie hield het er maar op dat de voormalige Com mando niets met componisten doch slechts met instructies te maken heeft. Wij kregen nog een gratis hand en bijpassende glimlach van de ambtenaar uitgedeeld, waarna wij mochten vertrekken en de trouwzaal met muziek de volgende patiënten in ontvangst nam. Bij de uitgang informeerde Arie bij de dienstdoende bode naar het hoe en het wat van de gemeentelijke mu ziek. „Waarom wilt U dat weten?" vroeg de man met iets van argwaan in zijn stem. Arie maakte hem duidelijk dat het gevraagde louter en alleen met nieuwsgierigheid te maken had. „Wat voor muziek kreeg U te horen?" wilde hij eerst nog weten. Arie vertelde hem over Smetena en de andere muzikale grijsaard. „Dan heeft" vertelde hij „het bruidspaar een serieuze indruk op de ambtenaar gemaakt. Daar zoekt hij dan bijpassende muziek voor uit. Meestal is het anders. Mu ziek waar mensen op uw leeftijd niet goed van worden. Wanneer dat soort muziek wordt gedraaid zie je vroeg of laat zo'n bruidspaar ook terugkomen. Zonder aanhang en zonder familie. Komen ze voor de scheiding. Wat bent U van dit bruidspaar?" Arie vertelde dat hij er een zoon had bijgekregen omdat het zijn dochter was die trouwde. „Dan heeft U geboft" voorspelde het Orakel van Enschede. „Die zien wij hier niet meer terug". Arie stop te de bode een fooitje van vijf gul den toe. Gebruikelijk gebaar ten stadhuize wanneer er iets gevierd is. Trouwens waar krijg je voor slechts een fooi de waarheid gezegd en een gemeentelijke muzikale fruitmand op de koop toe? Vraag aan een dorpsgenoot „De gedacte van de jaren zestig, dat democratisering zou leiden tot meer inzet, creativiteit en kwaliteit, blijkt grosso modo niet juist geweest te zijn. Integendeel, de creativiteit wordt er mee gedood, want het kan niet meer dat iemand eruit springt." Voor alle duidelijkheid: deze con statering is niet van Arie afkomstig maar werd gebezigd door de minis ter van volkshuisvesting, onze dorpsgenoot Marcel van Dam. Een uitspraak die er niet om liegt. Ter verduidelijking: grosso modo wil zeggen ruw genomen, ongeveer. Arie gooit er dan ook maar wat latijn tegen aan, dit terwille van de duidelijkheid, en vraagt Marcel van Dam: „Quo Vadis, Domine?" In een uiterst vrije vertaling betekent het: „Mijnheer de Minister, wat maak je mij nou?" Kermishet kan ook anders Niet dat Arie er ook maar iets aan veranderen kan, maar hij blijft het jammer vinden dat de jaarlijkse kermis in Soest zich weer aan de Koningsweg zal afspelen. In andere steden, neem Amsterdam, Rotter dam en Den Haag om eens een paar buitenplaatsen te noemen, zijn ze er sinds tientallen jaren al achter dat het slagen van een kermis mede wordt bepaald door het plaatselijke décor. Op wat industrie-bouwsel na heeft de omgeving van de Konings weg wat dat betreft helemaal niets. Uitgerekend daar moet jong en oud kermis gaan vieren. Een jaar of wat terug heeft de Soester korte- baanvereniging „Oranje Boven" met het organiseren van kortebaan- draverijen getracht belangstelling voor deze tak van de aloude paarde- sport te kweken. De Koningsweg werd als wedstrijdterrein toegewe zen. Na twee jaar verklaarde „Oranje Boven" het voor gezien. Met uitzondering van paarden en pikeurs kwam er geen hond kijken, laat staan mensen. Dat ligt mis schien met een kermis even anders, desondanks zijn er leukere plekjes denkbaar dan de Koningsweg en omgeving. Arie vraagt zich af waar om zo'n typisch dorpsgebeuren naar een buitengewest moet worden verbannen. En zelfs daar ontstaan dan nog problemen. Een examen commissie is de kermis aan de Koningsweg liever kwijt dan rijk, omwonenden moet geluidsoverlast worden bespaard. Het is langzamer hand ondoenlijk voor de gemeen schap Soest iets feestelijks van de grond te tillen zonder een regen van protesten en bezwaren op je pet te krijgen. Kermis is een kwestie van traditie. Zouden wij met z'n allen voor die ene kermis in het jaar nu niet eens een paar dagen een oortje en oogje dicht kunnen doen? Dan wordt net misschien weer mogelijk de kermis de plaats te geven waar hij thuis hoort: in de kern van het dorp. De Fabriek en Dallas Dinsdag en vrijdag, het zijn slechte dagen voor de plaatselijke Horeca. Vroeger, in een tijd dat Ajax en Feijenoord hoofdrollen speelden in Europa Cupwedstrijden was de woensdag dat ook. Dat laatste heeft Arie altijd begrijpelijk gevonden. Dan bleef je thuis voor iets waarvan de uitslag onvoorspelbaar was. Bij het kijken op dinsdag naar DALLAS en op vrijdag naar DE FABRIEK is dat wel even anders. En toch blijven de mensen er voor thuis, terwijl alles zo voorspelbaar is. Vrijdag a.s. de laatste aflevering van DE FABRIEK. Arie heeft het stuk niet geschreven, maar geeft wat de afloop betreft U het volgende op een briefje: Mary, U weet wel die filmdel, wordt uiteindelijk met Dries de di recteur een paar apart. Jannie Postma komt ook wel aan de man. Over Jules Bongers zal het recht ze gevieren en ene heer Campers, ja ook hij, zal het lachen in de laatste aflevering vergaan. Beste mensen waar zitten wij vrijdagavond dan eigenlijk nog op te wachten? Bij DALLAS ligt het allemaal wat anders. Dat is meer een wekelijks t.v.-gebed zonder end. Wees eerlijk, U en ik wisten toch al lang wie er op JR geschoten had. Of niet soms? Bobby zit nu weer in de problemen. Beste mensen geen paniek, die jon gen komt er uit. Lucy, kijk dat is nou een kind waar Arie bij wijze van spreken geen touw aan kan vastknopen. De makers van de serie kennelijk ook niet, wantje ziet haar nauwelijks. Let op dat daarin bin nenkort verandering gaat komen. Bij Sue Ellen en JR lijkt het goed te gaan. Arie voorspelt dat dit niet zo zal blijven. Dusty is in aantocht. Slechts het tijdstip dat aan alle el lende een eind zal komen is onvoor spelbaar. DALLAS is niet alleen voor sommigen het einde, er dreigt, erger nog, geen eind aan te komen. ARIE Tijdens de maandag gehouden jaar vergadering van de afdeling Soest van het Rode Kruis zijn voorzitter ds. N. H. van Zanten en bestuurslid P. J. van den Breemer onderscheiden met de me daille voor tien jaar trouwe (bestuurs) dienst. Penningmeester de heer G. Boelhouwer reikte met een toepasse lijk woordje de oorkonde en de onder scheiding uit. Ds. van Zanten trad tien jaar geleden tot het bestuur van de afdeling toe. was vijf jaar vice-voorzitter en even zoveel jaren voorzitter. De heer Van den Breemer was acht jaar penningmeester en, na een kor te onderbreking, twee jaar algemeen adjunct. De heer Boelhouwer sprak namens de leden de wens uit dat bei den nog langs als bestuurder aan de afdeling verbonden zullen zijn. De plaatselijke afdeling van het Rode Kruis is één van de verenigingen in Soest die uitstekend draait. De afdeling heeft 4837 leden, weliswaar 650 minder dan in 1980, maar de contributie-op brengst was toch vierduizend gulden hoger. Financieel blijft het de afdeling voor de wind gaan. Ondanks dat de jaar lijkse collecte 1500 gulden minder op bracht, werd door zuinig beheer het boekjaar toch afgesloten met een over schot van bijna 36.500 gulden. En dat is dan weer 8500 gulden méér dan in 1980. Zoals gebruikelijk wordt dit overschot besteed aan goede (Rode Kruis) doe len. 8500 gulden gaat naar vakantie- projekten en voor de resterende 2800 gulden zal een keus gemaakt kunnen worden uit drie internationale projek- ten: voor de oprichting van een Rode Kruis-afdeling op het eiland Tuvalu in de Stille Oceaan; voor een project in Senegal dat ook gesteund wordt door het Rode Kruis uit Griekenland en Frankrijk en voor een gezondheidscen trum in Jordanië. Opvallend is overigens dat een leden werfactie, waarbij 200 brieven werden verzonden, slechts vier nieuwe leden opleverde. Toch kan de afdeling bogen op veel vrijwillige hulp. In haar jaarverslag zegt secretaresse mevrouw N. Borreman-LÖhr, dat de Welfare-afdeling onder leiding van me vrouw J. S. G. van Zanten-Wentink, 33 vrijwilligsters telt en de colonne bestaat uit 34 leden. Deze laatsten overigens niet allemaal voor de volle honderd procent aktief De Welfare-vrijwilligers werken in Braamhage, Honsbergen, Hoog-Soest- dijk, Groot Engendaal en in De Drie Eiken te Soesterberg. Ook worden nog negen deelneemsters thuis be zocht. De colonne kreeg een nieuwe comman dant, dokter R. von Bartheld en een nieuwe leidster, mevrouw I. Vuur steen, De vrijwilligers deden vorig jaar weer dienst op de snelweg-ambu lancepost Hoevelaken en hielden ook 32 oefenavonden; bijna drie per maand. Overigens wordt sinds 1 juli 1981, in verband met reorganisatie van de snelweg-ambulancepost, geen medewerking meer aan dit project ver leend. Aktief waren de colonne-vrijwilligers bij vele sportgebeurtenissen in Soest: bedrijfssportcompetitie, wereldkam pioenschap wielrennen voor artsen, Paleis Soestdijkwandeltocht, be- jaardentocht, sport voor gehandicap ten en tijdens de oude-ambachten- markt. Ook werden zes langdurig zie ken en gehandicapten naar diverse evenementen vervoerd. Vakantie-projecten Aan tochten met de „J. Henri Dunant" namen in totaal vijf inwoners van Soest deel. In „Huize de IJsselvliedt" brach ten dankzij de afdeling vijf inwoners van Soest een week vakantie door terwijl rond de jaarwisseling nog een Soester een week doorbracht in hui ze „de Valkenberg". Dan stelde de afdeling twee inwoners in staat om een tweedaagse vliegtocht met Martin Air naar Bordeaux mee te maken. Tijdens de vaarweken van de boot hebben zes colonneleden dienst ge daan. In de vakantiehuizen werd geholpen door één colonnelid en één welfare vrijwilligster. Aan de jaarlijkse bustocht namen 49 inwoners van Soest deel. Donors De afdeling heeft 787 donors Ingeschre ven staan bij de Bloedbank te Utrecht. Dat is 80 minder dan in 1980, en dat terwijl er toch nog steeds grote behoef te aan bloed bestaat. De lectuurinzameling loopt nog steeds voortreffelijk, maar de huis-aan-huis collecte bracht, overigens zoals ver wacht werd, minder op. Het wordt ge weten aan het feit dat er minder col lectanten beschikbaar waren, waar door niet alle straten bewerkt kon den worden. Bestuur Aan het slot van de bijzonder vlot ver lopen jaarvergadering werden voor zitter N. H. van Zanten, secretaresse mevrouw N. Borreman-Löhr en pen ningmeester G. Boelhouwer herkozen. Het bestuur werd vervolgens uitge breid met de heer J. J. Ribbens. Zondag 2 mei aanstaande organiseert de Nederlandse afdeling van Amnesty International'een openbare, manifesta tie tegen politieke moorden in Theater Carré te Amsterdam. De manifestatie begint om 12.00 uur. Het is de afslui ting van een internationale konferentie over politieke moorden die van 30 april tot en met 2 mei in ons land gehouden wordt. Aan de manifestatie werken mede: Theo van Boven, nu nog directeur van de mensenrechten-divisie van de Ver enigde Naties, kortelings ontslagen uit deze funktie vanwege zijn openlijke kritiek met betrekking tot politieke moorden. Roberto Cuellar, tot de moord op Aartsbisschop Romero diens persoonlijk juridisch adviseur en Pite Dankert voorzitter van het Europese parlement. Joop van Tijn presenteert het pro gramma, dat omlijst zal worden met toneel en muziek. Na afloop van de manifestatie om vijf uur, zal er een korte herdenkings tocht worden gehouden naar het Am- stelveld. Daar zal José Zalaquett, de voorzitter van het Internationaal Be stuur van Amnesty, die zelf uit Chili komt, enige woorden spreken. Daarna zal een. minuut stilte betracht worden. Daarna wordt de bijeenkomst be ëindigd. Belangstellenden die deze manifestatie willen bijwonen, kunnen kaarten bestellen door overmaken van 2,50 per postgiro 454000 van Amnesty, Amsterdam ondervermelding van „manifestatie 2 mei". Nadere informatie verstrekt de plaat selijk Amnesty-groep. Kontaktadres: Draailier 23, Soest, tel. 02155-17001. El Salvador - kaartenaktie van Amnesty International Amnesty International voert een kaar tenaktie over de toestand in El Salva dor, waarbij kaarten gezonden kunnen worden aan President Reagan. Aan de President wordt gevraagd maatregelen te nemen tegen de gruwe lijke schendingen van mensenrechten in El Salvador. Dit kan gebeuren doordat de Ver enigde Staten zich onthouden van die steun, waarvan kan worden aangeno men dat deze bijdraagt tot deze schen dingen. Zoals het leveren van wapens en militaire bijstand. Er zijn gratis voorgedrukte kaarten beschikbaar bij het Soester Amnesty Centrum, Bonifaciusstraat 24, geopend dinsdagavond van 19.30 tot 21.00 uur en zaterdagsmorgens van 10.00 tot 12.00 uur. Telefonische bestelling van kaarten onder nummer 17001. Ajje zelluf us un poaltje in de grongd mot sloan hejje voak nog un heul gemul d'r an om ut un bietje recht d'r in te krie- ge. In Overhees raamme ze met un aapperoat in un poar klaappe un knots vaan un be- tonpoal in 't veen en daan stoat 'ie nog goed recht ok. Ik hetter un poosje noar stoan te kieke en toeng mos ik den- ke an de woateroverlaast die ze doaro met de huze hebbe. As ze d'r noeng us un poar vaan die betondinge weer uuttrekke, daan zitte d'r un mooi zooitje diepe goate in de grongd. Licht roake ze daan ok un plens wou ter kwiet. En daan hejje voor- temee geejn gejaammer meer over naatte eerpels in de kel ders. Die bouwerie an de Aalbert Kuuploan schiet aal oardig op. Ak ut zo bekiekt vaalt ut me nog zaat mee. 't Paast oardig bie mekoar. Je mot zó'n plaan eerst us heulemoal kloar zien, veurdaajje d'r waat vaan zeit. Ik hettut zelluf ok eerst aaf- gekaamt, moar zo zie je, un mens zeit gauw waat te veul. Zo waas ter vrogger op Soest us un boer en die haad un daag- löner an 't waark. Die kwaam aalle doage heul uut 't Veen loöpes noar ze boas. As tie ankwaam zee tie aaltied: „Móge!" en meer niet. Doar- um zee ze boas ok aalleejnig moar: „Móge!", 's Aoves gong die knecht op huus an en daan waas 't eejnige waat uut ze mongd kwaam: „Ajuus, tot maarregel Daat gong zo maande laang deur met de conversatie. Op un daag kwaam die daaglöner zo moar op eejns op un haar- stikke nieuwe fiets an. „Mooie fiets hejje", zee de boas en daat woare aal un hóóp woorde meer daan aang- ders. Toeng de knecht die oavend weer vurt gong, zee tie: „Ajuus, ik komt niet weer terug.'". „Woarum niet?", vroeg de boas. „Omdaa'k daat geouwe hoer over die fiets zaat ben", waas 't aantwoord. De gemeengte goat voortemee grongd verkope, hek in de kraangt eleze. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge: gauw aafhaandele; niet te veul proatte. Aas ter lief hebbers op aafkomme, doaluk toehaappe. Aangders goan ze licht an 't haandje klaap doen en daan beurt Soest geejn aacht ton veur ze spulle. Ooeie zoake toegewenst deur HANNES VAN DE NENG. Rektifikatie Amnesty-adoptie In het artikel „Amnesty International Soest adopteert Russische gevange ne", dat vorige week op pagina 13 in onze krant stond, is bij de onderschrif ten bij de foto's een storende fout ge maakt. De onderschriften bij de in de vijfde- en zevende kolom geplaatste foto's zijn verwisseld. De foto van de door Soest geadopteerde gevangene staat in de zevende kolom. De foto in de vijfde kolom is van Mikhael Desjko. Een bromfiets, ter waarde van 2500 gulden, werd gestolen bij de Molen- De 17-jarige gedupeerde eigenaar deed er aangifte van bij de politie. Ditmaal wat aandacht voor tuinen gelegen op vochtige humusrijke grond. Deze tuinen vormen vaak een grote desillusie voor diegenen die erin moeten werken. Vooral 's win ters gaat er veel overstuur, maar zelfs in een re genachtige zomer kunnen er op dergelijke voch tige grond veel uitvallers voorkomen als er niet uitgegaan wordt van een geschikte beplanting. Natuurlijk kunnen wij een dergelijke grond drai neren, door hier en daar in de tuin een flink gat te graven door de storende lagen heen en deze opvullen met grind en zand. In sommige gevallen, vooral wanneer de tuinen te laag liggen zal dit toch ook weinig of geen succes hebben. Daarom nu toch wat geschikte vaste plan ten voor die natte grond, te beginnen met de zon- aanbidders. Vrouwenmantel is zo'n plant die geen moeite heeft met zo nu en dan natte voeten. Ook schaduw wordt trouwens nog heel behoorlijk ver dragen. De plant heeft erg fraai behaard blad, waar regen en dauw prachtig op fonkelen. De groen gele bloeiwijze, massaal aanwezig doet het erg goed in bloemsierwerk. De schoenlappersplant eveneens zon en schaduw verdragen, met zijn leerachtig blad is erg taai en bloeit momenteel al volop. Een vroege bloeier met rose bloemen tot 30-40 cm. hoogte. Het nagelkruid met oranje, rode of gele bloemen heeft ook geen hekel aan wat vochtige omstandig heden. Een rijke bloeier van mei tot juli. Zonne hoed in diverse kleurschakeringen tussen geel en bruinrood en zonneogen in enkele of dubbel gele bloemen zijn zeer bloeiproduktief en worden met succes als snijbloem gebruikt. De daglelie, een zeer krachtig groeiende vaste plant in geel, roze, bruin of rood, doet zijn naam eer aan door iedere voort gebrachte bloem inderdaad maar een dag te la ten bloeien. Erg sterk. De Siberische lis en de gewone Iris gedijen in de praktijk goed op wat voch tige bodem. De globe-bloei een vroegbloeiende bolvormige boterbloem en kattestaart een later in de zomer bloeiende plant met roze-rode bloeiharen, boeken hetzelfde resultaat. In schaduw vaste plan ten is er toch nog behoorlijke keus. Ook hieruit een kleine greep. Primula soorten ofwel sleutelbloem voldoen zonder meer. Schuimbloem een tot 30 cm. hoog plantje met leuke witte bloemaartjes, bloeit in mei-juni, maar vertoont een langdurige nabloei. Gebroken katjes, geitebaard, leverkruid, varens, knolspiraea, long- kruid, klokjesbloem, mansoor en monnikskap zijn nog enkele geschikte planten. Dus een opbeurende gedachte voor hen die al tijden tobben met een te natte tuin. Er is heus wel wat in mogelijk. Voor een nog groter assortiment en met al uw vragen en tuin- problemen kunt u terecht op uw tuincentrum

Soester Courant | 1982 | | pagina 13