Tweede plan voor tweede Soester winkelpool praatklaar Federatieve Raad Ouderen onheus behandeld door B. en W. Zo gezien... 11?° Hartje-Zuid: CDA-statenfractie eist meer garantie voor kompostering Soester Natuurbad op Koninginnedag open Europa ontdekt Woensdag 21 april 1982 60e jaargang no. 34 Banketbakkers 's morgens open op Koninginnedag Dieven op heterdaad betrapt Vier uw verjaardag VARKENS ROLLADE Honsbergen Kri el- aardappelen Honsbergen Vliespinda's 250 ROZEN Honsbergen Honsbergen Honsbergen Geen huisvuil ophalen op Koninginnedag en Bevrijdingsdag Gestolen auto terecht Koninginnedag winkels dicht SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47 A, Soest - Tel. 14152 Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag Naast het plan van de project ontwikkelaar Birkstaete is nu ook het plan van de werkgroep Winkelpool Soest-Zuid gereed. Dit praatklare idee is ontwik keld door de projectontwikke laar Bredero uit Utrecht in sa menwerking met de Soester On dernemer, de Vrouwenraad Soest en de gemeente. Het plan voorziet in de bouw van circa dertig winkels, inclusief een (grotere) publiekstrekker, als mede in de aanleg van onge veer 150 parkeerplaatsen. Het geheel kan gerealiseerd wor den op grond die in het bezit van de gemeente is: het bus station aan de Soesterbergse- straat met eventueel de braak liggende hoek Verlengde Kolo- nieweg/Soesterbergsestraat. De begin dit jaar gevormde werkgroep heeft dit plan uitgewerkt aan de hand van een aantal randvoorwaarden. Van belang is daarbij geweest dat in de toekomst Soest over twee min of meer gelijkwaardige winkeipolen zal <unnen beschikken: Van Weedestraat 3n Soesterbergsestraat. Ook diende ie uitbreiding van de Soesterbergse- jtraat zowel financieel als economisch /erantwoord te zijn. Met inachtneming van de mogelijk- leid tot uitbreiding van de bestaande .vinkels, is er volgens het CIMK-rap- port (Centraal Instituut voor Midden in Kleinbedrijf) dat vorig jaar werd uitgebracht, ruimte voor nog eens 2500 vierkante meter verkoop-vloer oppervlakte (V.V.O.) Bij de invulling, waar straks de Soes ter Ondernemer medezeggenschap krijgt, zal gestreefd worden naar het aanbod van een breed assortiment goe deren en een beperkte omvang van dienstverlening. Gedacht wordt daar bij ook aan een horeca-bedrijf. In het randgebied zal de woonfunctie beschermd worden alhoewel er in de centrumrand functies toelaatbaar ge acht worden als kantoren, bijzondere doeleinden (zowel sociaal-maatschap pelijk als educatief), woningen en eni ge ambachtelijke bedrijvigheid. Geen flats De winkels worden in laagbouw uit gevoerd en er zullen geen flats op ko men. ,,De fundering", zo zei de voorzitter van de werkgroep, de heer W. Huls bergen, bij de presentatie, ,,is daar niet op berekend". De uitbreiding zal wel een herkenba re eenheid gaan vormen met het reeds aanwezige winkelbestand. Het kernge bied van het nieuwe centrum zal wor den gevormd door een plein c.q. twee kleine pleintjes. De ingangen van de winkels zullen ge richt zijn op dit plein, waar zoveel mogelijk aktiviteiten moeten plaats vinden. Dat zal, naar verwacht wordt, het „winkelen" aantrekkelijk maken. Verkeer Aan de afwikkeling van het verkeer is veel aandacht besteed. Er zijn voor deze winkelpool drie varianten ontwik keld, die in feite alles te maken heb ben met dat verkeer. In alle drie gevallen is er sprake van het ,,verkeersarm"-maken van de Soesterbergsestraat. Omdat het bus station als zodanig ophoudt te bestaan, worden de bushaltes elders aan de Soesterbergsestraat gecreëerd. In variant 1 op drie plaatsenéén onge veer tegenover Boekhandel v.d. Ven; één aan de Korte Ossendam en één aan de Soesterbergsestraat tegen over het PUEM-kantoor. In variant 2 en 3 gaan de drie bushal tes naar het gedeelte van de Soester bergsestraat bij het PUEM-kantoor. In variant l wordt aan het huidige wegenpatroon weinig veranderd. Slechts de ingang van de Soesterberg sestraat bij de Vondellaan wordt aan gepast. De opzet is in dit geval de wegbe- wijzering op de hoek Soesterberg- sestraat/Kerkstraat/Birkstraat aan de nieuwe situatie aan te passen, met dien verstande dat het verkeer naar Soes- terberg doorverwezen zal worden naar de kruising Birkstraat/Vondellaan. Maar in deze variant wordt het fiets pad aan weerszijden van de Soester bergsestraat bijvoorbeeld gehand haafd. Ook in variant 2 is er wat het verkeer betreft weinig veranderd, zij het dat door het nemen van maatregelen (ver legging van de ingang van de Verleng de Kolonieweg en afsluiting van een deel van de Soesterbergsestraat) het doorgaande verkeer uit het gebied van de winkelpool kan worden geweerd. In de derde variant kan het verkeer, dat geen herkomst of bestemming heeft in het winkelgebied, in principe geen gebruik meer maken van dit deel van de Soesterbergsestraat. Het is niet helemaal uitgesloten, maar het wordt niet makkelijk gemaakt. Doorgaand verkeer zou in dit geval alleen door gebruik te maken van het parkeerterrein achter de nieuw te bouwen winkels, het vervolg van de Soesterbergsestraat kunnen bereiken. Het is de bedoeling van de planont werpers in ieder geval te voorkomen dat de Korte Ossendam en de Schou tenkampweg (en omgeving) een grote re verkeersbelasting te verwerken krijgen. In deze derde variant is het ook niet meer noodzakelijk dat er een apart fietspad aangelegd wordt. Wat de bushaltes betreft is er overleg geweest met Centraal Nederland. Met variant drie komt men geheel te gemoet aan de wensen van deze orga nisatie. Overigens behoudt het college van bur gemeester en wethouders zich, juist met het oog op de verkeersontwikke- lingen, een standpunt voor. Het college wacht het resultaat af van het verkeersonderzoek dat door het Utrechtse bureau A.G.V. in zijn op dracht instelt. Driftje Het Driftje blijft in takt, al is de laat ste woning op de hoek met de Korte Ossendamweg wegbestemd. Ook El- theto blijft gehandhaafd. Gemeentelijke plannen ten aanzien van de braakliggende grond langs het Driftje bestaan niet. Op een groot deel rust nu de bestemming „winkels met woningen" en op de achterzijde van het perceel „bedrijfsbestem- ming". Haalbaar Het plan is volgens de opstellers fi nancieel haalbaar. Het kost de ge meente niets meer dan het inbrengen van de grond van het huidige bus station. Realisatie kan, zoals het er nu naar uitziet, nog enig geld opleveren. Het is, conform het gemeentelijk win- kelbeleid, de bedoeling dat Soester be drijven primair aanspraak kunnen maken op een vestigingsplaats in dit centrum. Het gaat daarbij om de ver- spreidliggende winkels. De Soester Ondernemer en met name de Hartje-Zuid-winkeliers hebben daarbij inspraak. „We hebben ten slotte van de Jac. Hermans-affaire (in Overhees) wel iets geleerd", aldus de heer Hulsbergen. Birkstaete Het plan van de projectontwikkelaar Birkstaete is inmiddels officieel bij het gemeentebestuur ingediend. Het zal bekeken worden, zo wist de heer Hulsbergen te vertellen. Oplevering Het Bredero-plan zal door deze Utrechtse projectontwikkelaar gerea liseerd kunnen worden. In het werk en procedure schema is oplevering voorzien november 1984. Het ontwerp kan in mei 1983 door de raad vastgesteld worden. Na de be nodigde artikel-19 goedkeuring van ge deputeerde staten, kan met de bouw november 1983 begonnen worden, zo dat oplevering een jaar later mogelijk wordt. Deze planning gaat uit van de meest gunstige situatie, waarin geen reke ning is gehouden met bezwaar- en beroepsprocedures, na de vaststelling door de gemeenteraad. De Stichting Federatieve Raad Wel zijnswerk Ouderen Soest is onevenre dig zwaar getroffen door de door bur gemeester en wethouders gehanteerde vacaturestop. Dat is de mening van de (raads) leden van de commissie voor de beroepschriften, die vorige week het beroep van de Federatieve Raad be handelde tegen het verbod van het college twee vacatures te vervullen. Commissielid R. van Logtenstein zei dat het college niet het recht had hier de vacature-stop te laten gelden. ,,Er mag geen gebruik gemaakt worden van toevallige omstandigheden", aldus Van Logtenstein. Hoe toevallig die omstandigheden zijn, zette de voorzitter van de Federatie ve Raad, mevrouw W. C. van Luijn, uiteen. Twee full-time medewerkers vertrekken; de één nam ontslag en de ander kreeg het na een lang slepend proces. Het gaat om de stafplaatsen bij de dienstencentra Honsbergen en De Drie Eiken. „Wij komen op voor de belangen van de ouderen in Soest; de ouderen waar van de overheid in 1967 al erkende dat zij hun plaats in de gemeenschap moeten kunnen behouden en niet geï soleerd mogen raken", aldus mevrouw Van Luijn. In Soest wordt dat werk gedaan door drie full-timers en een halve admini stratieve kracht: twee staffunctiona rissen, een projektleidster en een part timer. Door het niet opvullen van de vaca tures loopt nu ook de plaats van de projektleidster gevaar „want", aldus mevrouw Van Luijn, „als er geen functionarissen meer zijn is er ook geen projekt meer". Zij wees ook op de hoeveelheid werk die bleef liggen; op het feit dat de 180 vrijwilligers nu geen begeleiding kun nen krijgen waardoor zowel de bezoek dienst als het bejaardenwerk schade wordt toegebracht, terwijl er niet ge werkt kan worden aan een nieuw win- •terprogramma. „Zonder professionele hulp staat het gebouw op instorten. Wij werken nu met door ouderen bemande stuur groepen, maar dit is een onverant woorde overbelasting voor deze oude ren", aldus mevrouw Van Luijn. Zij zei dat het Stichtingsbestuur van harte akkoord gaat met de conclusies uit het rapport dat door een commis sie van goede diensten is opgesteld. „Wij zijn bereid mee te werken, maar dat kan niet zonder functionarissen". Mevrouw Van Luijn merkte ook op dat het wat de financiën betreft bij de ge meente Soest gaat om 15.000 gulden per functionaris. „Op een tekort van 2,2 miljoen kan dat toch niet het aller grootste probleem zijn", aldus de voorzitster van de Federatieve Raad. „Wij willen best bezuinigen, maar niet op functionarissen. We kunnen ons dan niet waar maken tegenover de mensen. Ons werk is van grote maatschappe lijke betekenis. Als u dit weg doet, dan blijft er voor de 1200 ouderen die aan onze zorgen zijn toevertrouwd, niet veel meer over". Zij wees daarbij ook op het werk van de vrijwilligers, die er een zinvolle vrijetijdsbesteding in vinden en zij drong met klem aan de beide vaca tures te vervullen. „Een compromis kan geen uitkomst bieden", aldus me vrouw Van Luijn. Namens het gemeentebestuur zei de heer mr. J. J. Nieuwenhuijzen ener zijds de zorgelijke situatie bij de Fe deratieve Raad te onderkennen, maar anderzijds ook te maken te hebben met de zorgelijke financiële situatie van de gemeente. „Het college heeft besloten daarom in het algemeen geen nieuwe verplichtin gen aan te gaan, die financiële con sequenties hebben voor de komende jaren. Het zou slecht beleid zijn, nu akkoord te gaan met de vervulling van vacatures, als straks zal blijken dat de aangestelde krachten weer ont slagen moeten worden", aldus mr. Nieuwenhuijzen. Tot oktober, wanneer de nieuw geïn stalleerde raad een besluit neemt over de vacaturestop, mag (tijdelijk) in de vacature Honsbergen voorzien wor den. Mr. Nieuwenhuijzen zei dat één en an der onder druk van de huidige omstan digheden gebeurde. Verplichtingen De secretaris van de Federatieve Raad, de heer P. de Bos, tekende verzet aan tegen het standpunt van het college van burgemeester en wethou ders dat geen nieuwe verplichtingen aangegaan mogen worden. „Het gaat", zei hij, „hier immers om be staande verplichtingen". In dezelfde geest sprak ook commissie lid Van Logtenstein. „Hef zeer kritisch bezien van vacatures is op zich juist, maar de Federatieve Raad wordt zo wel dramatisch getroffen", aldus de heer Van Logtenstein. Hij verweet b. en w. een opportunis tisch beleid te voeren. „De verdeling van subsidie-gelden heeft te maken met alle subsidiënten en het gaat niet aan bezuinigingen op één van hen te verhalen". Van Logtenstein zei dat naar zijn me ning de Federatieve Raad aan de hand van de subsidie-verordening, de va catures automatisch had mogen opvul len en hij drong tenslotte wat die be zuinigingen betreft, aan op overleg. Artishock Commissielid mevrouw Allard merkte op dat er struktureel bezuinigd moet worden en dat niet bij voorbaat vast staat dat dit persé bezuinigen op per soneel kan betekenen. Wat dat betreft constateerde zij dat het gemeentebestuur andere vacatures wel opvulde en zij noemde daarbij de kunstenaarsvereniging Artishock, waar een nieuwe directeur is aange steld. Commissielid J. van den Brakel zei dat naar zijn mening de beide vaca tures definitief vervuld moeten wor den. „Wij geven tegenwoordig mak kelijker geld aan mensen die niet wer ken, dan dat wij werk betalen. Het gaat hier", zei hij, „om twee werk plaatsen. Ik begrijp de paniekvoetbal van het college niet. Voor mensen die altijd hun steentje bijgedragen hebben aan onze wel vaartsmaatschappij, leggen we zo de zaak plat", aldus Van den Brakel. Tenslotte merkte de heer Nieuwenhuij zen nog op dat op dit moment niet exact aan te geven is, hoeveel de Fe deratieve Raad zal moeten bezuinigen en daarna stelde de commissie in be slotenheid het advies voor de gemeen teraad op. In de vorige week vrijdagmiddag ge houden gecombineerde vergadering van de commissie milieu van provin ciale staten en de commissie van advies en bijstand voor vuilverwijde- ring heeft vooral op aandringen van de CDA-fractie gedeputeerde Hofman be sloten zijn concept-afvalstoffenplan te herschrijven. De kritiek van het CDA richtte zich vooral op het feit dat in het plan de kompostering ondergeschikt gemaakt is aan de rentabiliteit van de nog te bouwen provinciale verbran dingsinstallatie. Direct bij het begin van de.vergadering diendé-de GDA-er J. Zwaanenburg een orde-voorstel in waarin hij stelde dat de bijeenkomst geen enkele zin had. Er is in het plan namelijk totaal geen rekening gehouden met de in de laatste maanden gevoerde discussie over de vuilverwerking in de provincie De plaatselijke banketbakkers hebben ontheffing gekregen van het bepaalde in artikel 7 van de Winkelsluitingswet om op Koninginnedag, vrijdag 30 april, gedurende de ochtenduren vanuit voor de winkels geplaatste marktkramen „oranjegebak" te verkopen. Utrecht. „Wij worden nu voor het blok gezet en daar voelen we niets voor", aldus Zwaanenburg. De CDA-er kreeg steun van de fracties van de PvdA, de PPR en D'66. In het plan wordt gesteld dat de geplande verbrandingsinrichting de hoogste prioriteit krijgt in de totale provinciale vuilverwerking. Het betekent dat de twee a drie te realiseren komposte- ringsinrichtingen (waaronder die van Soest en Baarn) ondergeschikt zijn aan de vuilverbranding en eventueel gesloten zouden kunnen worden. In het voorbije jaar was evenwel be sloten het afvalstoffenplan in de mei vergadering van de staten vast te stellen om daarna verder te praten over de realisering van de voorstellen zoals vastgelegd in het rapport dat uit gebracht werd door het Amersfoortse bureau Dwars-Hederik en Verhey. Ge deputeerde Hofman haalde de kritiek van de commissieleden op zijn hals door nu alsnog beide zaken (plan en rapport) tesamen te willen behande len. Na een zeer lange discussie, waarin ondermeer het statenlid mevrouw Holleman (PvdA) sprak van „een on nozel voorstel", besloot gedeputeerde Hofman, die slechts de steun kreeg van de WD-fractie het plan terug te ne men. De door de fracties geëiste hoge re prioriteit voor kompostering zal er in verwerkt worden. Het Soester Natuurbad opent vrijdag 30 april, Koninginnedag, om 10.00 uur 's morgens haar poorten. Zaterdag 1 mei zal in het teken staan van een aantal openingsaktiviteiten. Op de woensdagmiddag staan rekreatieakti- viteiten op het programma. Dit in aansluiting op de sportinstuiven die woensdag 28 april voor de laatste maal in De Bunt worden gehouden. In het Soester Natuurbad bestaan diverse mogelijkheden om gebruik te maken van de rekreatieve voorzie ningen. Zo wordt gratis beschikbaar gesteld: tennisrackets met ballen en veld, benodigdheden voor badminton en ook voor jeux de boules. De openingstijden zijn: maandag tot en met vrijdag van 7.00 tot 20.00 uur en zaterdag en zondag van 10.00 tot 19.00 uur. De tarieven bedragen: dagkaarten tot en met 14 jaar 2,35; 15 jaar en ouder 2,95; houders pas 65 1,-; abonne menten tot en met 16 jaar 40,-; 17 jaar en ouder 51,50 en houders pas 65 29,-. Kinderen geboren na 30 april 1980 hebben gratis toegang. CDA-Statenlid J. Zwaanenburg Door meldingen van omwonenden heeft de politie vorige week in de nacht van woensdag op donderdag vier in brekers op heterdaad betrapt en hen aangehouden. Dat gebeurde op de Soesterbergse straat bij de kaasspecialist Robberse aan de Soesterbergsestraat. De man nen respectievelijk 56, 36, 35 en 32 jaar oud, kwamen met een bestelauto met een kenteken uit Luxemburg. De politie hield de auto geruime tijd in de gaten en ingegrepen werd toen de vier mannen bij de kaasspecialist naar binnen gingen, na de deur geforceerd te hebben. Uit de winkel wilden zij een mand met etenswaar wegnemen. in de mooiste wijnkelder van het land! Kaasbuffet va. 18,50 p.p. Halve fles wijn 14,75. Gezellig dansen.Vraag folder aan UlianXgv Auberge Ie Postillon de la Provence Tel 02155-87974. yj WIJ HELPEN U ONDER DA VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! ludiBMj De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 GEHARD PAUL In het begin van deze eeuw trok het opperhoofd Tuiavii met een groep volkenkundig en door Europa. Erich Scheur mann woonde daarna meer dan een jaar als lid van zijn dorpsge meenschap in de naaste omge ving van deze ontdekkingsrei ziger op één van de Samoa-ei- landen. Daar won hij zijn ver trouwen waarna hij inzage kreeg in de journaalaanteke ningen van Tuiavii. Dezelfde notities die het opper hoofd gebruikte voor zijn rede voeringen tot de Polynesiërs. Buiten zijn medeweten heeft Scheurmann deze teksten ver taald en gepubliceerd in het boekje ,,De Papalagi", wat blankeof „heer" betekent. Tuiavii bezat in hoge mate de gave, nuchter en onbevooroor deeld te kunnen waarnemen. Het is dan ook heel interessant en soms zelfs ontdekkend om te lezen hoe oorspronkelijk deze onontwikkelde inboorling tegen onze beschaving aankeek. In zijn zendingsdrift waarschuwt hij tegen de macht van het geld. Wanneer ge met een Europe aan spreekt over de God der liefde, dan trekt hij een scheef gezicht en glimlacht. Glim lacht om uw onnozelheid. Maar reik hem eens een rond en glimmend stuk metaal of een groot stuk zwaar papier, dan beginnen zijn ogen te glinste ren en loopt het speeksel van zijn lippen. Geld is zijn grote liefde, geld is zijn godheid. Dat is het waar alle blanken aan denken, ook als ze slapen. Er zijn er wier handen krom geworden zijn en de vorm heb ben aangenomen van de poten der bosmieren, door het vele grijpen naar metaal en papier. Er zijn er velen wier ogen blind geworden zijn van het tellen van geld. Er zijn er die hun vreugde hebben weggegeven om geld, hun lachen, hun eer, hun geweten, hun geluk, ja hun vrouw en hun kind. Bijna allen geven hun gezondheid weg voor geld". Haast vergoe- lekend zegt hij even verder dat het in het land der blanken ook niet mogelijk is ook maar één enkele maal van zonsopgang tot zonsondergang zonder geld te zijn. Hij heeft maar één ding kunnen ontdekken waarvoor geen geld gevorderd wordt: het innemen van lucht. „Maar" zegt hij „ik vermoed dat dat alleen vergeten is en ik aarzel niet te beweren dat wan neer in Europa mijn woorden konden worden gehoord onmid dellijk ook daarvoor rond me taal en zwaar papier zou wor den geëist". Alleen donderdag KILO van 16.- voor Alleen donderdag Vers geschraapte NIEUWE OOGST PER KILO Alleen donderdag Vers gebrande e 250 gram^ **0 n Alleen donderdag 250 gram Op Koninginnelaan, vrijdag 30 april, en op Bevrijdingsdag, woensdag 5 rpei. zal de gemeentelijke reinigingsdienst geen huisvuil ophalen. Het huisvuil wordt inplaats van op deze dagen op andere dagen ingezameld. Vrijdag 30 april wordt maandag 3 mei en woensdag 5 mei wordt donderdag 6 mei. Van het terrein van garage v.d. Lee aan de Kerkstraat werd vorige week overdag een auto gestolen. Het voer tuig werd later in Doorn teruggevon den. De winkels dienen op grond van de bepalingen van de winkel sluitingswet op Koninginnedag, 30 april, gesloten te zijn. In gemeenten waar op vrijdag koopavond wordt gehouden mo gen de winkeliers op donderdag 29 april 's avonds tot 21.00 uur geopend zijn. Op bevrijdingsdag, 5 mei, geldt geen verplichte winkel sluiting.

Soester Courant | 1982 | | pagina 1