Anne Frank Stichting 25 jaar Spuitbussen in de sport „SNOOPY" HEREN MODE t beste snét genoeg CRÊPE WSBTTE wkmlyfodagmlBuwiiM Elektrisch hegknippen nu veiliger M Lunchroom de KROON fv Voorvoeten die nog groeien moeten. PSKiHK) GETIPT DOOR DE RENATA FAN-CLUB!$ t i liltlïllpl Pi h fa fa ft Schuur door brand verloren Deze week Huzarenschelp Gebakken lever met spek en uien Verse appelmoes Diverse soorten aardappelen IJs of koffie ƒ14. MIDDEN - NEDERLAND HERHALING BELANGRIJKE MEDEDELING - Sportieve colberts - Sportieve pantalons - Modieuze shirts, polo's, truien etc. Spijker- r/i c broeken v.a. J Courantenreklame is niet te vervangen Cordon blue A. NIEUWENHUIS sfeervolle woningverbetering Kindervoeten moeten nog groeien. Gezónd groeien. Daarom zijn goede kinderschoenen zo belang rijk. Want voeten moeten een leven lang mee. Kijken naar kinderschoenen bij Nic. van Dam betekent dan ook altijd kijken naar de beste kinder schoenen. Die bij Nic. van Dam best betaalbaar zijn. Betere kinderschoenen dus. Nu ook in populaire prijsklassen! Trimschoenen zijn helemaal in. Piedro's een verantwoord alternatief jeugdschoenen vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16, Soest, telefoon: 02155-13473" Soester Courant van woensdag 28 April 1982 11 Vrijwel elke Nederlander kent het Dagboek van Anne Frank en bijna elke Am sterdammer zal u de weg weten te wijzen naar het Anne Frank Huis, de plaats waar Anne Frank was ondergedoken tijdens de bezetting. Wat niet veel Neder landers weten is dat het Dagboek van Anne Frank het meest vertaalde en meest gelezen boek uit de Nederlandse literatuur is. Het werd in meer dan 50 talen, in ruim 15 miljoen exemplaren verspreid. Het Nederlandse meisje Anne Frank werd daardoor, over de hele wereld, het symbool voor de slachtoffers van de Jodenvervolging en de Nazi-terreur tijdens de Tweede Wereldoorlog. Ter nagedachtenis van haar en haar medeslachtoffers bezoeken elk jaar heel veel mensen het Anne Frank Huis. En het bezoek groeit van jaar tot jaar. Tien jaar geleden bezochten jaarlijks ongeveer 200.000 mensen het Achter huis, verleden jaar waren het er bijna 400.000. Wat daarbij opvalt is, dat het meren deel van de bezoekers uit het buiten land komt. Dat is eigenlijk jammer. De ervaring leert namelijk, dat heel veel jonge Nederlanders maar bitter weinig weten over wat er in de oorlog gebeurd is. Op school wordt vaak meer aandacht besteed aan de Tachtig jarige Oorlog dan aan de Tweede Wereldoorlog. Veel jongeren hebben, als ze al iets hoorden over de oorlog, het idee dat het eigenlijk wel een spannende tijd was. Ze realiseren zich niet dat nog maar kort geleden honderdduizenden Neder landers uitgehongerd, gevangen of vermoord werden vanwege hun af komst of omdat ze zich niet wilden onderwerpen aan een onmenselijk be wind. Het Anne Frank Huis laat iets zien van die tijd en de Anne Frank Stichting heeft er allerlei onderwijsmateriaal over gemaakt, op een manier, dat jongeren zich afvragen hoe een her haling van die tijd te voorkomen is. Op 3 mei 1957 werd de Anne Frank Stichting opgericht, 25 jaar geleden dus. De aanleiding was, dat het huis zou worden afgebroken, waar Anne Frank samen met haar ouders, zusje en nog vier anderen had ondergedoken gezeten. Het Dagboek was, mede door het toneelstuk en de film die ervan gemaakt waren, al bekend over de hele wereld en enkele honderden mensen per jaar belden aan op de Prinsen gracht met de vraag of ze het Achter huis mochten zien. De firma, die daar toen gevestigd was, was die bezoekers steeds ten dienste, maar moest verhui zen vanwege de afbraakplannen. Er zou een nieuw kantoorgebouw worden gevestigd. Een spontane aktie onder de bevolking, en de schenking van het pand zelf aan de zojuist opgerichte stichting zorgde ervoor dat het huis behouden bleef en dat het kon worden gerestaureerd. De Anne Frank Stichting vond het van begin af aan onjuist om alleen stil te staan bij het verleden. Het werk moest op de toekomst gericht zijn. Er werden allerlei bijeenkomsten belegd in het huis, Jongeren uit de hele wereld kwa men er bijeen met de bedoeling te spreken over hoe vooroordelen tussen rassen en volkeren konden worden be streden. Later richtte de Stichting zich meer en meer op het onderwijs, met onderwijs materiaal en kursussen over de Twee de Wereldoorlog, maar ook over voor oordeel en over de manier waarop je je daadwerkelijk moet opstellen in een demokratie. Dit werk voor het onderwijs heeft zich de laatste jaren sterk uitgebreid. Jaar lijks worden enkele honderden groe pen scholieren in het huis ontvangen met speciale programma's. Voor lera ren worden kursussen gegeven over de vraag hoe in het onderwijs om te gaan met de Tweede Wereldoorlog. Door be middeling van de Anne Frank Stichting komen kampoverlevenden en oud verzetsmensen naar scholen om over hun ervaringen te vertellen. Via aller lei media, variërend van tentoonstel lingen, internationale bijeenkomsten tot schooltelevisie en theater, probeert de Stichting jongeren te informeren. Daarbij wordt niet alleen maar verteld over het verleden. Een groep onder wijsmensen binnen de Stichting pro beert ook vanuit een andere hoek de jongeren te benaderen. Tegenover de onderdrukking en de diskriminatie van het nationaal socialisme en het fascis me, staat het begrip demokratie. Met leraren van het voortgezet onder wijs samen wordt gewerkt aan onder wijsmateriaal dat jongeren leert kri tisch en bewust te zijn, maar ook ver antwoordelijkheid te dragen. De Anne Frank Stichting heeft de laatste jaren aan een bijzonder zorge lijke ontwikkeling veel aandacht moe ten besteden. Dat is aan - opnieuw - de opkomst van anti-semitisme en zelfs van groepen die de ideeën van Hitier aanhangen. Tot dusverre is Neder land voor de ergste uitwassen daarvan gevrijwaard. Maar in de rest van Europa zijn de anti-semitische en neo- fascistische uitingen weer duidelijk waar te nemen. In Parijs, Bologna, München, Antwerpen en Berlijn kwam het zelfs tot bomaanslagen waarbij vele doden vielen. Maar ook in Neder land staan de hakenkruizen weer op de muren, ook hier zijn groepen aktief die rassenhaat proberen aan te wakkeren. Is het nog steeds nodig om over de Tweede Wereldoorlog te blijven spre ken? De Anne Frank Stichting vindt van wel. Vóór de oorlog begrepen weinig mensen het gevaar dat dreigde. Het bleek een rampzalige vergissing. De geschiedenis zal zich niet snel her halen. Maar dat komt omdat er nog steeds mensen genoeg zijn die zich die tijd herinneren, en omdat er jonge mensen zijn die van de ervaringen van hun ouders hebben geleerd. De-Anne Frank Stichting bestaat 25 jaar. Zij is onafhankelijk van politieke of religieuze organisaties. Het grootste deel van haar werk wordt mogelijk gemaakt door de opbrengsten van haar eigen aktiviteiten en door de steun van allerlei partikulieren. Het werk van de Stichting zal de komende jaren moeten worden voort gezet, het Anne Frank Huis moet als monument in stand gehouden worden, en tentoonstellings-, kursus- en werk ruimten zullen moeten worden aange past aan de omvang van het bezoek en het werk. U kunt daartoe bijdragen door overschrijving op rekening 54.20.21.056, bij de Algemene Bank Nederland N.V. of op postgiro nr. 111964, ten name van de Anne Frank Stichting. Het Anne Frank Huis is dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur (op zon en feestdagen van 10.00 tot 17.00 uur). Het adres is Prinsengracht 263 Am sterdam. Het Anne Frank Huis is bereikbaar vanaf het Centraal Station met tram lijn 13 en 17. Voor een begeleid bezoek voor scholen of andere groepen is het noodzakelijk ruim van tevoren telefonisch een af spraak te maken (020-264533). 00000 00 000-00 00001 0 0 0 0 0.0 0 OOOOOooO 5000O 00000000O OC- Ondanks het feit, dat sporten goed voor de conditie is en wij er vanwege het wedstrijdelement vaak graag naar kijken, zit er toch een negatieve kant aan, namelijk het gevaar voor blessu res. Er gaat altijd wel wat mis, waarbij spelers verwond raken, kneuzingen ontstaan, spierverrekkingen worden opgelopen, etc. Op het moment, dat een derglïijk ongeluk gebeurt, ontstaat er grote con sternatie. Een verzorger holt het veld op en gaat de speler behandelen. Waar dienen dan al die spuitbussen voor, die hij in zijn grote tas heeft zitten? O.a. gebruikt hij vloeibare pleister, die niet los kan laten en waardoor er geen vuil meer in de wond terecht kan komen. Voorts gebruikt hij koel vloeistof, die door sterke afkoeling van het gekneusde gedeelte de bloed uitstorting beperkt. Ook heeft de man nog een spray bij zich om de voeten in te spuiten, voordat zij ingezwach teld worden. Om over het water, de spons en de zwachtels die hij mee sjouwt nog maar niet te praten. j mm**",.-. Van alle karweitjes in de tuin is het knippen van de heg misschien niet het leukste, maar wel een van de dankbaarste. Een mooie, strakke heg is een lust voor het oog. Toch is het vrij gemakkelijk om een perfect resultaat te bereiken, zeker wanneer we ons laten helpen door een elektrische heggeschaar. Dat scheelt het halve werk. Black rechte bovenkant spant u een draad Decker is onlangs uitgekomen met een tussen twee palen. Nieuwe loten knipt u serie elektrische heggescharen - voor steeds tot de helft terug, tot u na een elke haag het juiste type - waar u veilig aantal jaren de gewenste hoogte hebt mee kunt werken. Door het totaal bereikt. Wilt u figuren laten groeien? Dan is vaker knippen beslist nood zakelijk. nieuwe ontwerp met andere handgre pen, beschermkappen en speciale schakelaars is de veiligheid zeer ge diend. Elektrisch knippen gaat erg snel U kunt uw tuin makkelijk mooi maken Het kiezen van de juiste heg door de heg elektrisch te knippen. De bekendste struik voor een mooie, BIack Decker is onlangs uitgekomen dichte heg is de liguster: een heester met een totaal nieuwe serie elektrische die het hele jaar door groen blijft en die heggescharen met meslengtes van 30 een zonnige plaats verlangt, eventueel hst 60 cm, zodat er voor elk type heg met een beetje schaduw. In plaats van een Passende schaar is; een schaar een liguster kunt u ook een beukhaag me* kor"te messen voor een jonge haag, nemen. Die wordt iets hoger: in zes ?feen zwaardere met lange messen jaar ongeveer 2,50 meter. De beuk haag vormt een volle, dichte heg, die zijn droge bladeren tot in het voorjaar draagt. Een andere goede keus is de taxus: een brede, vooral de eerste jaren vrij traag groeiende haag, die zijn groene of goud- goudgele kleur gedurende het hele jaar behoudt. Hij is goed bestand tegen zon en schaduw. In zes jaar bereikt hij een hoogte van een kleine 2 meter. Onge veer even hoog wordt de altijd groene bijvoorveeld voor een oude, brede haag. Voor balans en manoeuvreer baarheid zijn de machines voorzien van grote veiligheidshandgrepen. De zware motor van 400 W geeft extra kracht en duurzaamheid. De machine is zo ontworpen, dat u hem altijd met twee handen moet vasthouden. Met uw ene hand drukt u tegelijk de schake laar of het palletje in, zodat de motor automatisch stopt wanneer u de greep op het handvat verliest. Op die manier werkt u veel veiliger. dwergcipres, die wat meer zon nodig Heggescharen van Black Decker heeft. Echt makkelijk is de meidoorn, die moeiteloos tot meer dan 3 meter kan groeien, ook in de schaduw. Hij draagt in mei rode of witte bloemen. Knippen met goed resultaat U kunt het beste beginnen met het tot op de gewenste hoogte wegsnoeien van takken, die dikker zijn dan een halve centimeter. Als u de heg regelmatig bijhoudt, zult u later de snoeisnaar niet meer nodig hebben. Na het snoeien begint het eigenlijke knippen. Doet u het elektrisch, houdt u uw machine dan goed met twee handen vast: een hand aan het handvat, de andere aan de beugelgreep. Probeert u het apparaat zo te houden dat u niet recht over of langs de heg scheert, maar onder een kleine hoek van ongeveer 15°. De elektrische heggeschaar knipt dan be ter. Om een perfecte, dichte heg te krijgen, haalt u geregeld - van lente tot herfst - de nieuwe uitlopers weg. Zorgt u er voor dat de zijkant naar boven iets schuin toeloopt. Dan blijft ook de on derkant mooi vol. Zou u recht knippen, dan wordt de heg van onderen na ver loop van tijd kaal, en dat is erg moeilijk weer goed te krijgen. Voor een adviesprijzen van 149,00 tot 298, zijn alle voorzien van een effectieve be schermkap, tussen handgreep en mes sen. Ze zijn zoals alle draagbare elek trische gereedschappen dubbel geïso leerd, zodat u elk tweepolige verleng snoer kunt gebruiken. Dat snoer kunt u het beste over uw schouder leggen, dan zit het nooit in de weg. Bij een felle brand in het bos achter Paleis Soestdijk is in de nacht van vrij dag op zaterdag een schuur verloren gegaan. De Soester politie surveillan ce werd door een passant gewaar schuwd, waarna de brandweer Baarn gealarmeerd werd. De vrijwilligers uit Lage Vuursche arriveerden wat laat, maar erger was dat zij na dertig minuten zonder water kwamen te staan. Daarna kwamen de Baamse vrijwilligers die het karwei klaarden. Van de schuur was toen niets meer over. Soesterbergsestraat 20A Postbus 99 Telefoon 02155-21860 3768 AB Soest Probeer ook eens onze specialiteit: BROODJE SHOARMA YVONNE en WIM Dinsdags gesloten. WATERLEIDINGBEDRIJF REACTORWEG 47 UTRECHT In de periode t/m medio mei zal worden overgegaan tot het reinigen van een gedeelte van het waterleidingnet in de gemeente Soest. Deze werkzaamheden zullen voornamelijk in de avond- en nachturen worden verricht. Als gevolg van deze reiniging is het mogelijk dat, gedurende enkele dagen daarna; zwevende bestanddelen in het leidingwater kunnen voorkomen. Hoewel deze bestanddelen niet schadelijk voor de gezondheid zijn, kunnen zij b.v. voor de was, ongerief veroorzaken. Wij verzoeken onze afnemers hiermede, bij het gebruik van het water, rekening te houden. Uw medewerking tijdens deze, voor de instandhouding van een goede watervoorziening noodzakelijke werkzaamheden, zal door ons zeer op prijs worden gesteld. BOUTIQUE Dames, heren en kinderkleding Beukenlaan 66-68 SOEST Tel 02165-21263 COFFEESHOP PETIT RESTAURANT met verse salade en frites j fU.* Specialiteiten: Diverse soorten PANNEKOEKEN en CRÊPES Dagelijks geopend tot 20.00 uur, ook zondags Ook op Koninginnedag geopend v.a. 12.00 uur VAN WEEDESTRAAT46 SOEST TELEFOON 02155-138 77 Vraagt U vrijblijvend inlichtingen MV08 BOUWKUNDIGE AANNEMER _FAASELIAS^Af^M3AAR^E^2154^2430^ Het adres voor Baarn en Soest voor Gespecialiseerd in alle timmerwerkenonderhouds werker en verbouwingen het Bunnies antwoord op deTRIMMODE TREND Schoenen die vlot en sportief ogen, en waarmee ieder kind graag gezien zal worden. Fantastische fijne modellen, vrolijk gekleurd en verkrijgbaar in vijf wijdtematen. Speelse soepele kinderschoenen die lopen, rennen en springen tot een waar feest maken. En, zoals alle bunnies tot in details verantwoord. dealer BUNNIES toch beter voor hun voeten LEUK ON TE ZIEN. GOED OM TE DRAGEN. IE m DN

Soester Courant | 1982 | | pagina 10