7 VAARDERHOOGT Kleurvergroting AKTIE! .2?° ,,io.- 1 Gratis nieuwe parkeerschijf bij Hart je-Zuid"-winkeliers PTT op 30 april en 5 mei Kleine stijging werkloosheid in maart Betere prestaties nieuwe motormaaiers Gehannes... van oosten Inbrekers maken grote hoeveelheid sigaretten buit De occasions van Smeeing: 'Het belangrijkste verschil met nieuwe auto's zijn onze prijzen' auto smeeing van oosten 5r i.p.v.10.- Demonstratie met houtversnippermachine Rondje v.d. Stee, weg er mee. Vlag en wimpel Soest en 30 april Tip voor fietsendieven School en daktuin Rommelmarkt Laat u bij de aanschaf van een maaier de nieuwtjes uitleggen en zo nodig demonstreren Etalageruit vernield Twee kinderen aan hun lot overgelaten 660 Verkeersdiploma's Uitgereikt voor DOE-HET-ZELVERS April in de tuin Foto: Van Oosten De overheid heeft een nieuwe parkeer schijf bedacht. Met ingang van 1 juli mag alleen de hiernaast afgebeelde parkeerschijf worden gebruikt in de daarvoor aangewezen parkeergebie den, de zogenaamde „blauwe zones". Ook in Hartje Zuid treft men deze zones aan. Men mag er, maar dat kan per gebied verschillen, tot maximaal 1J£ uur de auto stallen. Meestal wel voldoende voor een rondje boodschap pen. Op de bekende borden, die samen met de blauwe strepen de gebieden aandui den, staan de parkeertijden aangege ven. De schijf, die thans is ontwikkeld is de enige schijf die gebruikt mag worden. De vorige uitgave dient u te vernietigen. Gratis bij aankopen Het winkelcentrum Hartje Zuid, dat best in zijn schik is met de blauwe zones, heeft snel ingehaakt op de nieuwe uitvoering. Alle klanten (maar wel zolang de voorraad strekt) kunnen, als zij aan het boodschappen doen zijn, zo'n parkeerschijf in hun bezit krijgen. Gratis. Een leuke service van de Hartje-Zuid-winkeliers. Het spreekt vanzelf, ook al staat er een Hartje-Zuid tekst op, dat de schijf in ■héél Nederland zijn diensten kan be wijzen. De winkelier in Zuid gaat nog verder: als u de winkels betreedt wordt u door middel van een opvallend bordje bij de ingang attent gemaakt op de blauwe zóne. Mocht u de schijf verge ten zijn goed zichtbaar in uw auto, Enkele inbrekers hebben vorige week op een vroege ochtend voor liefst 11.300 gulden sigaretten en andere rookwaar buitgemaakt bij een sigarenwinkel aan de Buys Ballotlaan te Soesterberg. De daders verwijderden aan de voorzijde van de zaak een ruit. Ze werden betrapt door een vroege passant en namen daarop snel de benen. tijdstip van aankomst ingesteld en wel, te leggen, dan kunt u dat nog snel herstellen. Hartje-Zuid helpt u daarbij, met de gratis nieuwe, blauwe parkeerschijf. Keurig verpakt in een hoesje. Vraag ernaar bij Uw Hartje-Zuid-winkeliers Smeeing. Omdat uw garage net zo betrouwbaar moet zijn als uw auto Koningsweg l4-Soesi-Tel.02ISS-l3227 Soesterbergsestraat 57 It.o. Busstation) Soest Tel. 02155-13109 Hier bevindt zich uw waardebon-sticker. Bij aankoop van een kleurenfilm, krijgt u bij van oosten hoge korting op een mooie grote kleurvergroting van 20 x 28 cm. Wat moet u doen! Lever doosje sticker bij ons in. Dit geeft u dan recht op 1 kleur vergroting van uw eigen favoriete opname, afgewerkt in ons eigen foto-laboratorium. 1 kleurvergroting van 20 x 28 cm, (bij 24/36 opn. film) voor 1 kleurvergroting van 20 x 28 cm, (bij 12 opn. film) voor Op 30 april 1982 (Koninginnedag) werkt de PTT als op zondagen. Er zijn die dag geen postbestellingen en de postkantoren zijn gesloten. Ook op 5 mei zal er geen normale postbestelling plaatsvinden. Ten behoeve van het bedrijfsleven, waarvoor de dienstverlening van de PTT van vitaal belang is, zal er een minimale dienstuitvoering van de post zijn. Daartoe zullen op 5 mei alleen de grote postkantoren open zijn. De postbestelling zal beperkt zijn tot expressestukken en andere spoedeisende zendingen. Stukken voor postbushouders zullen in de post bussen worden gelegd en kunnen worden afgehaald. Bij de telefoondienst en postgiro/rijkspostspaarbank wordt een mini male personeelsbezetting gehandhaafd ten behoeve van vitale en niet uitstelbare activiteiten, zoals storingsdienst e.d. In de maand maart is het aantal in geschreven werkzoekenden bij het ge westelijk arbeidsbureau Amersfoort praktisch gelijk gebleven. Bij de man nen was er sprake van een stijging met 68 tot nu totaal 3367 werklozen; bij de vrouwen daalde het aantal met 64 tot 1605. Het totaal aantal is daardoor op 4972 werkzoekenden gekomen. Van dit totaal zijn er 1833 jonger dan 23 jaar, te weten 947 mannen en 886 vrouwen. Tesamen is dat ruim 36 procent. Het doorstroompercentage blijft even wel hoog. In maart vonden er 1230 inschrijvingen plaats, tegen 1091 uit schrijvingen en dat levert een uit stroompercentage van 89 op. Hoog scoren de bouw, 1078 inge schrevenen; de metaal 608; handel 769; administratie 996; onderwijs 245; medische sector 340; huishoudelijk personeel 158 en omgeschoolden 1288. Het werkloosheidspercentage onder de mannen is in het rayon Amersfoort nu op 7 gekomen (Veenendaal 7,3) en bij de vrouwen op 9,8 (Veenendaal 14,1). De percentage is voor Nederland bij de mannen 10,6 en bij de vrouwen 12,4. Amersfoort-stad heeft thans 2674 werk zoekenden (1798 mannen en 876 vrou wen); Baarn 479 (331 m. en 148 vr.); Bunschoten266 (197 m. en69 vr.)Eem- nes 124 (94 m. en 30 vr.); Leusden 344 (214m. en 130 vr.); Soest936 (624 m. en 312 vr.) en Woudenberg 149 (109 m. en 40 vr.). Voor het verkleinen van onder meer bouwafvalhout, pallets, kratten, papier en karton kunt U een demonstratie bijwonen met de Sim-Crusher. Door deze bewerking wordt een zinvolle toe passing van bijv. afvalhout mogelijk. De demonstratie vindt plaats in sa menwerking met de eigenaar van de Sim-Crusher: A. W. Kuyer Zoon B.V., Ferd. Huycklaan 20, Soest. De plaats en tijd van handeling zijn: Kompost- en rioolwaterzuiveringsbe- drijf, Maatweg 10, Soest (zijweg van de Stadhouderslaan) op 29 april 1982 tus sen 10.00 en 16.00 uur. Ook zullen vertegenwoordigers van de bedrijven Visser, 's-Gravendeel en Brugmans, Gorinchem aanwezig zijn om informatie te verstrekken ove be weegbare vloeren voor houtsnipper transport en Vyncke verbrandingske tels. door Arie Wandelaar Arie heeft in deze rubriek al eens eer der over zijn kleinzoon geschreven. Een aardige, gezonde jongen met zijn hebbelijkheden en onhebbelijkheden. Als zijn laatste puberpuistjes definitief verdwenen zijn blijft alleen 't eerste over. Het is een jongen die alleen de koppen in de krant leest en de rest overlaat aan mensen die er meer tijd en belangstelling voor hebben. Zaterdagmiddag, Arie kan de klok er op gelijk zetten, kwam hij zijn we kelijks bezoekje brengen. Het zal wel toeval zijn, maar Marie is, als hij zich meldt, altijd net terug van de banketbakker. Dat joch heeft, zoals Arie het begroot, zo langzamerhand een pijpleiding Lange Soesters naar binnen gewerkt. Ook die zaterdagmid dag lag er bij de koffie weer een af levering voor hem klaar. Hij had er, in tegenstelling tot andere zaterdag middagen, geen belangstelling voor. Arie aan het informeren wat daarvan de oorzaak zou kunnen zijn. Een mens weet het per slot van rekening maar nooit. Het bleek dat het joch bij wij ze van spreken al gegeten en gedron ken had. Uit de kontzak van zijn spij kerbroek haalde hij een stukje krant tevoorschijn en liet het zijn Opa le zen. „Beperking van T-biljetten - Fis cus betaalt boven 300 gulden pas te rug". Wat of Opa daar nou wel van dacht. Nou Arie kan daar heel kort over zijn. Hij vindt dit voorstel van het kabinet een uitgesproken rotstreek. Het is een regelrechte aanslag op de bijverdiensten van jongens en meis jes die in hun vrije tijd iets bijver dienen en daarover belasting betalen. Die belasting kon vroeger, wanneer het in een jaar om meer dan 117 gul den ging, via de zogenaamde T-biljet ten worden teruggevorderd. Een be drag dat nu is verhoogd tot 300 gulden. Jan, zo heet mijn kleinzoon, loopt iede re werkdag in zeer vroege ochtenduren kranten te bezorgen. Van het geld dat hij er mee verdient spaart hij voor allerlei dingen waar van Arie de noodzaak niet inziet, maar het is in ieder geval een knul die zijn handen wil laten wapperen en bereid is in weer en wind wat bij te verdie nen. Geen verdienste. Arie kent in zijn om geving meer jongelui die, wat het zak geld betreft, in hun eigen onderhoud kunnen voorzien. Ze oberen, werken op een tuinderij, zijn in de omgeving van broodovens te vinden, spelen cas- sière, of klussen tegen een vrienden prijsje maar wat aan. Arie mag die jongelui wel. Als het kabinet zijn zin krijgt dan moeten ook deze jonge mensen „ombuigen". Zeg maar zakgeld inleveren. Wat Arie be treft zouden de grootste en kleinste politieke partijen in ons land het ka binet duidelijk moeten maken dat zo iets onredelijk is. Van schoolgaan de en andere studerende kinderen pik je toch geen centen? „v.d. Stee, weg er mee" roept Arie de minister van financiën toe. En daarmee bedoelt hij te zeggen dat de minister wat hem betreft mag blijven zitten als het voor stel maar in de ministeriële prulle- mand verdwijnt. Ieder nestje heeft zijn eigen luchtje. Zo ook bij Arie vroeger thuis. Hij kan 't ook niet helpen, maar oranje werd bij hem thuis met kleine letters ge schreven. Op 30 april, en nog vroeger op 31 augustus, kwam het rood-wit en blauw er wel aan te pas, oranje daar entegen zagen Arie's ouders zo niet zitten. Ze zullen er hun redenen wel voor gehad hebben. Arie heeft, zonder protesten van Marie, deze gewoonte overgenomen. Dat zou allemaal zo ge bleven zijn wanneer Arie deze week niet in de Verenigde Staten was ge weest. Per televisie dan. Arie heeft daar, laat, hij geeft het toe, een an dere kijk op oranje gekregen. Mensen, mensen, wat is die Beatrix van Oran je een fantastische koningin. Arie heeft zich vroeger altijd een beet je geërgerd aan de soms vrijblijvende en meestal nietszeggende toespraken van haar familieleden bij zulk soort gelegenheden. Beatrix is kennelijk niet van plan zich met lege handen voor een boodschap te laten sturen. Tijdens de persconferentie, het banket en in het Amerikaanse Congres liet ze eerlijk en zonder omwegen weten hoe er in haar land, door haar mensen over een aantal zaken wordt gedacht en gesproken. Of Iedereen aan de over kant van die grote plas daar even ge lukkig mee is geweest lijkt Arie on waarschijnlijk. Gezegd is het, en wel op een manier die Arie oprecht trots deed zijn dat wij er zo eentje van Oran je in Den Haag hebben. Mensen die het beter kunnen beoordelen dan Arie, vertelden hem dat de koningin Engels sprak op een manier alsof Soestdijk in Washington was gebouwd. Dat is dan ook iets dat alle bewoners van Nederlandse paleizen haar niet na kun nen vertellen. Beatrix van Oranje viert straks haar verjaardag. Het is Arie en zijn vrouw een oranje-wimpel waard. Van ons heeft ze het verdiend. Vlagen wimpel. Bij Arie thuis is ook een programma blad voor de viering van Koninginne dag in de brievenbus gevallen. Onge vraagde lectuur verdwijnt bij Arie doorgaans in de prullemand, de lec tuur van het Oranje-comité vormt daarop een uitzondering. Wie er in dit comité zitting hebben is Arie volslagen onbekend, het zijn in ieder geval wel mensen met fanta sie. Groot en klein worden de gehele dag beziggehouden. Het is een pro gramma waarmee je alle kanten uit kunt. Arie heeft slechts één kritische aantekening. Tussen 11.00 en 12.00 uur wordt die dag in Soest-Zuid een rol stoelwedstrijd oyer een afstand van 4500 m. gehouden. Wat moet men zich daarbij voorstellen? Het zal toch niet zo zijn dat gehandi capte mensen in hun wagentje te kijk worden gezet? Dan blijft over dat niet gehandicapte mensen, gezond van lijf en leden, de rolstoelen gaan bezetten. Het zal wei een kwestie van smaak zijn, maar Arie wordt er een beetje niet goed van. In de ruim twintig jaar dat Arie en de zijnen in Soest wonen hebben zij zo'n twaalf fietsen versleten. Dat zat hem niet zo zeer in de kwaliteit van de fietsen. Het had te maken met de be langstelling van het gilde fietsendie ven. Vijf fietsen werden ons onvrij willig afhandig gemaakt. Arie heeft gelezen dat de politie het aantal fietsdiefstallen wil terugdrin gen. „Beter iaat dan nooit" zullen de ge dupeerden denken. Hoewel Arie aller minst geschikt is om als inspecteur „Vlijmscherp" op te treden weet hij wel dat het erg onverstandig is die ven, fietsendieven niet uitgezonderd, op het spoor te zetten. Er zijn er die daar kennelijk anders over denken. De Soester politie heeft laten weten dat vanaf 1 mei a.s. het surveilleren vooral zal worden toege spitst bij de fietsenstallingen van de stations, bij winkelcentra en op markt dagen. De aandachtige fietsendief zou uit deze mededeling een aantal con clusies kunnen trekken. Tot 1 mei a.s. blijft het op genoemde locaties natuur lijk uitkijken, maar op een fietsje meer of minder wordt er door de po litie nog niet gekeken. Né die datum is het raadzaam het werkterrein te verleggen. Een gewaarschuwde fiet sendief telt immers voor twee. Beste mensen Arie is natuurlijk maar een beetje aan het dollen. Het feit dat de politie meer dan anders een oogje in het zeil zal houden is alleen al het vermelden waard. Desondanks blijft Arie de wijze waarop de nieuwe fietsendief-actie in de publiciteit is ge komen onverstandig vinden. Slapende honden wakker maken is onverstandig. Met fietsendieven is dat net zo. Is Arie nou zo'n kniesoor of heeft hij oog voor de realiteit? U moet zelf maar oordelen. Wat Arie kwijt wil is het vol gende. Deze week wordt de eerste paal ge slagen voor de bouw van de Van der Huchtschool aan de Di Lassostraat. Die school zal er best moeten komen, anders kwam er geen negen ton voor op tafel. Voordat er met de bouw wordt begonnen heeft men ontdekt dat de afrekening 20 mille lager wordt dan was gepland. Een leuk meevallertje, althans in de redenering van Arie. In een tijd dat het woord bezuinigen met hoofd letters wordt geschreven zal men voor zo'n bedrag best een zinvolle bestem ming weten te vinden. Om dat laatste draait het nou. Als sommige mensen hun zin krijgen dan wordt van dit be drag een daktuin op de school ge bouwd. Het zou betekenen dat de Van der Huchtschool de eerste school in Nederland is die van een daktuin is voorzien. Zowel van het één als van het ander is Arie allerminst ondersteboven. In tegendeel zelfs. Hij vreest dat er bij dit soort plannenmakers een stukje gezond verstand tijdelijk op de loop is. De plannenmakers schijnen niet hele maal zeker van hun zaak te zijn en dus komen ze met argumenten die voor de aanleg van een daktuin pleiten. Het gevaarte zou in de winter de kou en in de zomer de warmte tegenhouden. Zou dit ei van Columbus nou werke lijk in Soest zijn ontdekt, of is het de vlag die de lading moet dekken? Arie gelooft in het laatste. Zo hij onge lijk heeft: dan als de bliksem alle nieuw te bouwen scholen in Soest en Nederland van een daktuin voorzien. Vangen wij twee vliegen in één klap: hesparing van energie en geld. Dat niemand, met uitzondering van mensen in Soest, daar nou ooit aan ge dacht heeft. Elders in Soest wordt iedere stuiver omgedraaid alvorens hem uit te geven. Neem nou de stichting Jeugdzorg Soest. Altijd te kampen met een chro nisch tekort aan geld, nooit eens een meevallertje van 20 mille. Arie heeft zaterdag j.1. aan de Nachtegaalweg ge zien hoe ze dat oplossen. Het was er een allergezelligste winkel van sinkel. Op de rommelmarkt werden er boter zachte prijsjes betaald voor aller hande bruikbare spullen. Arie ont moette er een verloofd stel dat er meu belen kocht om hun huis, zonder dak tuin, in te richten. Arie zelf schafte zich een paar boeken aan die hij in zijn jongensjaren vele malen heeft verslonden. Leuk om straks de kleinkinderen uit voor te lezen. Terzake. Als je dan ziet hoe veel mensen vrijwillig schoenzolen verslijten om het Jeugdwerk in Soest aan de praat te houden, en er elders met de bestemming van 20 mille wordt gestoeid dan is er wat dat betreft in de Soester samenleving iets wezen lijks mis. De één krijgt de ruimte te verzinnen wat met twintig mille te doen, de ander moet een beroep op de gehele Soester bevolking doen om het hoofd boven water te houden. ARIE. Bijna elke tuinier koopt een nieuwe maaier aan de hand van 2 aspekten: motorvermogen en werkbreedte. Daarnaast kan hij wellicht nog zeggen of de voorkeur uitgaat naar een benzine- of een elektromotor. Veel meer kriteria voor een juiste koopbeslissing weet men niet. WAT VERWACHT DE HOBBY-TUI NIER echter van zijn' nieuwe gazon- maaier? Hij wil zijn gazon gemakkelijk en snel maaien en tegelijkertijd het gras verzamelen. Want vaak is het zo, dat een gazon weliswaar zeer snel gemaaid wordt, maar dat het verzamelen van het gras juist veel tijd kost. Dan wordt het gazononderhoud ook nog een tijdrovende bezigheid. WAT ZIJN NU BELANGRIJKE PUN TEN bij de aanschaf van een motor maaier? Dat zijn; - benodigds tijd voor het maaien en vangen - de vraag of een gazonmaaier onder alle omstandigheden maait en vangt. Dus bij droog, nat en zeer hoog gras, zoals b.v. na de vakantie. Op deze punten moet men bij de koop absoluut letten en zo mogelijk laten demonstreren. Want beslissend voor de prestaties van een maaier is nooit of te nimmer de werkbreedte of de prestaties in PK of Watt. Zo zijn er tegenwoordig tal van maai- In de nacht van vrijdag op zaterdag werd aan de Koninginnelaan een eta lageruit vernield. Een strop van 150 gulden. Een inwoner van Soesterberg, die na een langdurig verblijf in Spanje twee kinderen van een Spaanse familie mee naar Nederland nam, liet de kinderen na twee dagen in zijn woning onver zorgd achter. De politie schakelde de Spaanse am bassade in en nadat de ouders vanuit Spanje geld overgemaakt hadden, werd het tweetal, een jongen van zestien- en een meisje van vijftien jaar, op het vliegtuig naar Spanje gezet. ers met een grote maaibreedte maar met ontoereikende prestaties. VERGELIJKENDE ONDERZOE KINGEN hebben aangetoond dat zelfs tussen nieuwontwikkelde maaiers gro te prestatie-verschillen kunnen be staan. Dit betekent voor de koper dat hij met een maaier uit dezelfde prijsklasse en met gelijke maaibreedte tot ca. 3x zoveel tijd nodig kan hebben om het gazon te maaien en het gras te ver zamelen. Zo heeft men voor het maaien en grasverzamelen van 100 m2 met de Carrera-maaier van Wolf slechts 12 i.p.v. gemiddeld 25 minuten nodig. Aan de top staan de Senator-maaiers. De Senator-50 met een gelijke maaibreed te van 40 cm. vraagt slechts 10,6 min. per 100 m2. En dat zelfs bij een nat gazon. Met deze maaiers kan men nu gaan maaien wanneer het uitkomt. Wachten tot het gras droog is hoeft niet meer. TAL VAN SPECIALE VOORZIE NINGEN zijn op de moderne maaiers aangebracht. Zo kan bij enkele typen de maaihoog- te bijzonder gemakkelijk centraal ver steld worden bij alle vier wielen tege lijk. Dit kan zowel met een hendel als - nog eenvoudiger - met een druk-op-de-knop gebeuren. Naast het bedieningsgemak wordt door sommige fabrikanten veel aandacht besteed aan de veilig heid. Bij sommige benzinemotormaaiers kan men vanaf achter de duwboom de maaier starten. Bij de elektromaaiers verdienen de nieuwe Wolf Carrera maaiers onze aandacht. Naast de standaard 10-voudige elektri sche beveiliging en dodemansschake- laar, heeft deze maaier de unieke ka belgeleider Flick-Flack, die de kabel automatisch buiten de maaizone houdt. Hoe belangrijk garantie en service zijn, merkt u pas goed als u ze no dig heeft. Bij de forma Hooijer aan de Soester bergsestraat 28-30, tel. 11137 staat men borg voor snelle en plezierige service. Daat zaajje noe aaltied zien beure! Aal un heule tied krie- ge we op Soest geejn poot an de grongd met aalle ptaanne en daan opeejns komme ze vaan twee kaangte tegeliek an- droage met ideje veur un win- kelpool die wel kaans het om te sloage. 'Deze plaanne benne proatkloar' sting der in de Soesder. Hoe kaan daat noeng woar wezel Ik komt noöit kloar met proate over de plaanne en de ge- meengte zelluf ok niet, doch ik. We roake der licht met ze aal le noöit over uutteproat. Affing we kenne d'r weer un poosje mee veuruut. En Han nes dus ok. Ben'k blie om. Ak ut goed begriept is ter un annemer die winkels wil bouwe met flats ter bove. En un aang- dere bouwer wil aallenig plaat- te zoakepaande anlegge. In Utrecht hewwe „Hoog Ca- tharijne"! Kriege we daan op Soest un soort Loag Haartje- Zuud As 't meezit hoeft de gemeeng- te d'r geejn stuver veur uut te geve. Ze wille d'r zellufs nog an ver- diene. Daat moek nog zien! Hoe zouwe ze um daat laappe? Wulle ze voortemee soms an- treebewieze goan verkope veur de winkels? Kaajje d'r ok nog wel vermoakeluksheidbelaas- ting oplegge. De gemeengte is an 't zeuke noar un ploats veur de jaar- lukse kaarmis. Weet je waat mooi zou weze? Leg un pretpaark an bove de zoakepaande. Un soort Slaag- hoare bove op Loag Haartje- Zuud". Mojje kieke; daat zet effe an! Vaakkaansietocht nommer 100 vaan de N.S. Hejje heul geejn busstation meer nódig an de Soesterbergsestroat. Un aachtboan noar en vaan 't spoor en kloar ben je. We hebbe aal un Poardekaamp, dus un Ponypaark der bie kaan ok best. En zo krieje Soest der best weer bove op, zaak moar zeg ge. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, houw daat plaan noeng is effe goed in gedaachte en daarmee ben'k daan deze keer weer proatkloar. HANNES VAN DE NENG 660 Leerlingen van Soester basis scholen hebben het verkeersdiploma uitgereikt gekregen. Zij behaalden vol doende punten bij deze „schriftelijke" verkeersproef. Het resultaat wordt enigszins teleur stellend genoemd omdat dit keer liefst 46 leerlingen niet slaagden. Voorgaan de jaren kwam dit aantal zelden boven de tien leerlingen uit. Ieder jaar wordt door Veilig Verkeer Nederland, met adviezen van de Com missie Verkeersproeven, een verkeers proef samengesteld. De proef dient als afsluiting van de primaire verkeers opleiding op de basisscholen. De resul taten van die proef geven inzicht hoe het gesteld is met de kennis van de ver keersregels. Het afhemen van de proef, alsmede het corrigeren van het schriftelijk werk, geschiedt door politiepersoneel. De vragen waren dit keer naar het oordeel van het onderwijzend perso neel, de politiefunctionarissen en de meeste kinderen, niet al te moeilijk. Daarom wordt het feit dat 46 leerlingen toch niet voldoende punten behaalden, enigszins teleurstellend genoemd. Deze maand doet de tuin van vrij triest winters aandoend, vrij snel veranderen in een pril groen geheel. Zelfs veel tuinplanten bloeien of staan in de knop. Een erg mooie maand, maar niet geheel zonder ge vaar. De planten die we van de herfst, afgelopen winter of dit voorjaar geplant hebben gaan nu be sluiten of ze ja dan neen aanslaan en doorgroeien. We hebben dat zelf voor een groot gedeelte in de hand, met het watergeven. April is nu eenmaal een drogende maand doordat er vaak veel wind waait en er relatief weinig neerslag valt. Dit water geven moet niet bestaan uit het dagelijks bevochtigen van de bovenlaag. Het meest ideaal is het één tot maximaal 2 maal per week de nieuw aan geplante gewassen rondom doornat te gieten. Hier door wordt de nieuwe wortelgroei van de plant ge stimuleerd. Het dagelijks gieten maakt hem als het ware lui. Er kan overigens ook nu nog volop uit de volle grond worden geplant. Op tuincentra wordt dit mogelijk gemaakt doordat de bomen en heesters die normaal met kale wor tels worden verkocht, nu zijn voorzien van een gaaslinnen kluit zodat de plant van het veranderen van eigenaar in het geheel niets merkt. Ook deze planten krijgen na de aanplant natuurlijk onze nodige aandacht. Een ander gevaar rond deze tijd vormt de vaak nog behoorlijke nachtvorst, die de verschillende door mooi weer flink uitgelopen gewassen kunnen doen afvriezen. Vooral planten als magnolia (be verboom) en de vroegbloeiende pruimen- en ker serassen zijn hier nogal gevoelig voor. Een goede oplossing is het afdekken/afschermen door middel van plastic folie of rietmatten maar dan moeten de struiken natuurlijk niet te groot zijn. We kunnen na half april beginnen met het zaaien van zomer bloemen in de volle grond. De meeste zomer bloemen hoeven eigenlijk niet per sé in de warme of koude kas gekweekt te worden, maar er zijn er een aantal die een uitgesproken hekel hebben aan het regelmatig verplanten. Dit zijn de planten met een penwortel. Deze wortels vertakken name lijk heel slecht. Daarom worden eenjarigen als lu pine, papaver en slaapmutsje ter plaatse gezaaid, waar ze dan ook bloeien. De grond wordt vooraf gespit en eventueel bemest. Voor het zaaien wordt de grond gelijk geharkt om het gelijkmatig opko men van het zaad te bevorderen. Voor het plan ten van kant en klaar gekweekte éénjarigen, die op de tuincentra binnenkort weer volop worden aangeboden, staat het licht nog een paar weken op rood. Veilig is het pas echt na half mei, als de kans op nachtvorst praktisch geweken is.

Soester Courant | 1982 | | pagina 13