GS van Utrecht nu voor ziekenhuis met 200 bedden no un mm Zo gezien... 13? Sportkeuringen een wassen neus? Nieuwbouw ,,De Oeltein 1990: Speciale radioprogram ma's voor Soester ge meenteraadsverkiezingen Progressief Lijst Soest 4 Herdenking gevallenen Tweede Wereldoorlog Rommelmarkt Stichting Jeugdzorg iets lagere opbrengst KIPFILET Koninginnedag winkels dicht Vraag folder aan Lilian Huis-aan-Huis bezorging 5 mei a.s. Artsen conflict in Soesterberg opgelost Tactisch inkleden Sluiting gemeentelijke diensten op 5 mei Cashew noten Natuur spinazie KAAS Ring lever worst Alleen donderdag Speciale feestreclame Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Woensdag 28 april 1982 60e jaargang no. 35 5 OESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar 24.— Verschijnt iedere woensdag De eerste stag om het behoud van een ziekenhuisvoorziening voor Baarn en Soest lijkt te zijn gewonnen. Gedeputeerde Sta ten van Utrecht hebben hun aanvankelijke standpunt her zien. In plaats van een basis ziekenhuis met 180 bedden, stellen zij provinciale staten nu voor akkoord te gaan met een advies aan de minister voor een basisziekenhuis met 200 bedden, dat dan in 1990 in plaats van in 1995 gebouwd moet worden. Doorslaggevend is geweest de fusie tussen de ziekenhuizen Maarschalks bos en Zonnegloren èn de be reidheid tot samenwerking van de ziekenhuizen St. Elisabeth en De Lichtenberg te Amers foort en het fusieziekenhuis Baarn/Soest. Wat de door Baarn en Soest aangewezen nieuwbouw-loka- tie betreft zeggen G.S. het op dit moment niet belangrijk te achten om daar nu al uitspra ken over te doen. Wel vindt het college dat deze lokatie aan de Noorderweg, goed be reikbaar is voor de inwoners van zowel Baarn als Soest. In het advies wordt er van uitgegaan dat de gezamenlijke capaciteit van 270 bedden van Maarschalksbos en Zon negloren in 1990 tot 200 bedden zal zijn teruggebracht. „Het verzorgingsgebied van zowel Maarschalksbos als Zonnegloren is te klein om afzonderlijk te kunnen voortbestaan. Denkend over de invul ling van het 3-lokatiemodel (Amers foort 2 - Baarn/Soest l) hebben wij de mogelijkheid van uitbreiding van Maarschalksbos in combinatie met sluiting van Zonnegloren overwogen. Een dergelijk alternatief achten wij", aldus GS, „gezien de situering van Maarschalksbos ten opzichte van de totale bevolkingsconcentratie van Baarn en Soest niet realistisch, zodat de bouw van een nieuw fusiezieken huis als enige reële mogelijkheid overblijft". Daarmee is dit onderdeel van de kri tiek van de Kritische Werkgroep, zoals tijdens de hoorzitting in Amersfoort naar voren gebracht door de Baar- naar Verhaar, wat GS betreft, af gewezen. De winkels dienen op grond van de bepalingen van de winkel sluitingswet op Koninginnedag, 30 april, gesloten te zijn. In gemeenten waar op vrijdag -koopavond wordt gehouden mo gen de winkeliers op donderdag 29 april 's avonds tot 21.00 uur geopend zijn. Op bevrijdingsdag, 5 mei, geldt geen verplichte winkel sluiting. Onze wijnkelder of Beatnxzaal privé voor uw receptie,familie- réunie, trouwparty. Voor een zeer betaalbare prijs' Auberge Ie Postillon de la Provence V Laren (N.H.) Tel. 02153-8: Het kapitaalsverlies ten gevolge van de sluiting van het in 1972 gebouwde Maarschalksbos, hoeft in de visie van GS niet onoverkomelijk groot te zijn. Het ziekenhuis kan, gezien de bouw kundige staat en indeling, op betrek kelijk eenvoudige wijze en ook tegen relatief geringe kosten, worden omge bouwd tot verpleeghuis. Dat verpleeghuis past volgens GS goed in de provinciale verpleegplan- ning. In 1990 zal namelijk in het plan gebied Amersfoort een behoefte be staan aan uitbreiding van de verpleeg huiscapaciteit met 150 bedden. Kapitaalsverlies Sluiting van Zonnegloren levert geen groot kapitaalsverlies op omdat het ziekenhuis op korte termijn toch toe zou zijn aan vrij ingrijpende renovatie en/of gedeeltelijke nieuwbouw. Overigens wordt elders in het advies de bouwkundige kwaliteit en ook de functionaliteit van Zonnegloren „re delijk" genoemd. Uitgezonderd daar van zijn de verouderde centrale keu ken en enkele als „matig tot slecht" beoordeelde semipermanente gebou wen. De functionaliteit en bouwkundige kwaliteit van Maarschalksbos wor den „goed" genoemd. Ongeveer het zelfde wordt gezegd van St. Elisabeth: bouwkundige kwaliteit „goed"; func tionaliteit „redelijk". Wat de Lichtenberg betreft wordt ge steld dat de functionaliteit van het ziekenhuis „matig", dat wil zeggen hooguit voor korte tijd nog accepta bel, is. De kwaliteit van de gebouwen en installaties noemt men „vrij rede lijk tot slecht". Ingrijpende renova ties zijn onvermijdelijk. G.S. gaat er van uit dat dit ziekenhuis eerst om streeks 2010 naar Amersfoort-Noord kan worden geplaatst. Die verplaatsing acht het college met het oog op een goede spreiding van de gezondheidszorg in het plangebied, wel van belang. Bedden In de planning leveren Soest en Baarn samen 70 bedden in; het aantal wordt dan 200. De Lichtenberg levert 5 bed den in en komt op 459 stuks en St. Eli- NICVANDAM kompleet in lederwaren Bij ons ziet u de komplete kollekties lederwaren van: P.E. Florence Piero Erbacci Di Napoli Herwalt Sansonite Damestassen, attachékof fers, portemonnees, cein tuurs, alle luxe lederen accessoires. 1 Talloze mogelijkheden om qua mode, stijl en kleur bij elkaar passende schoenen en tassen te kopen. Nieuw in de schoenen afdeling: HELE PAREN PASKLAAR vakkundig, voordelig en vlakbij van Weedestraat 16. Soest, telefoon 02155-13473 sabeth blijft 286 bedden behouden. G.S. is van mening dat in het func tiepakket van het basisziekenhuis Soest/Baarn (De Oelte) kindergenees kunde, cardiologie, orthopedie, urolo gie en/of dermatologie thuishoren. Daarmee wordt dan inhoud gegeven aan het uitgangspunt: „optimale spreiding van basisfuncties' „Zo kan worden voorkomen, dat de centrumziekenhuizen in Hilversum en Amersfoort een aanzuigende wer king hebben op het gebruik van ver richtingen op basisniveau in het nieu we fusieziekenhuis", aldus GS in zijn advies. Het college zegt er zich van bewust te zijn dat de voorgestelde capaciteit voor het nieuwe fusieziekenhuis niet geheel overeenkomt met de in de richtlijnen (van het ministerie) ge noemde voorkeurscapaciteit voor nieuwe basisziekenhuizen met 225 bed den. „Wij gaan er echer van uit dat een zodanige geringe afwijking van de ideaaltypische voorkeurscapaciteit, onder andere in het belang van een goede samenwerking en een goede spreiding van de basiszorg in het plan gebied Amersfoort, ook voor u aan vaardbaar zal zijn' In nauw overleg met de beide Amers- foortse ziekenhuizen moet het fusie- ziukenhuis niet alleen de essentiële basisfuncties vervullen, maar ook eni ge facultatieve functies. In dat kader past ook de opmerking dat naar de mening van GS nieuwe medisch-technologische ontwikke lingen niet automatisch door „de Lichtenberg" aangetrokken zullen kunnen worden. Samenwerking Resumerend zegt het college dat bij de keuze van het 3-lokatiemodel een hechte en bindende samenwerking tus sen de betrokken ziekenhuizen wordt verondersteld. „Wij zullen erop toezien, c.q. bevor deren, dat deze samenwerking inder daad gestalte krijgt. In onze advisering over aanvragen van de betrokken zie kenhuizen zal die samenwerking voor ons een vast aandachtspunt zijn". Aldus G.S. in het advies voor de mi nister. In dat advies wordt ook nog eens ex tra gevraagd vooral rekening te hou den met de voorgestelde fasering van de renovatie van „De Lichtenberg" en de bouw van het ziekenhuis „De Oelte". Twee fervente radio-amateurs. Rob Meeder en Anton van der Neut, heb ben burgemeester en wethouders om medewerking gevraagd voor het ver zorgen van een drietal lokale radio uitzendingen, geheel gewijd aan de Soester gemeenteraadsverkiezingen. Op de dag van de verkiezingen, woens dag 2 juni, zal een live-uitzending gegeven worden van het binnenkomen van de uitslagen, met Interviews met lijsttrekkers en gekozenen. Op twee daaraan vooraf gaande data zullen de lijsttrekkers hun programma kunnen toelichten en ook is er ruimte voor een politiek forum, waarbij de KRO t.v.- medewerker Ad Lengebent als ge spreksleider wil fungeren. Meeder van de Neut zijn met hun plan gekomen naar aanleiding van de toe stemming van het ministerie van CRM om het kabelnet rond de gemeente raadsverkiezingen vrij te geven voor lokale radio-uitzendingen. „De bedoeling hiervan is", schrijven zij aan b. en w., „de inwoners van de gemeente Soest op neutrale wijze voor te lichten over de standpunten van de verschillende politieke partijen". Het verzoek is ingediend na overleg met de wethouders Hoekstra en Plomp en de directeur van het gemeente lijk C.A.I.-bedrijf, de heer Boneschans- ker. Medewerking is er van de AROS-zie- kenomroep. Als technisch adviseur is beschikbaar de heer H. Zeggelaar, mëdewerfcër van een audio en video adviescentrum, en van de heer R. Adama, omroep medewerker van Radio Nederland Wereldomroep. „Gezien het doel van de programma's rekenen wij op volledig steun van de politieke partijen", aldus Meeder en van der Neut. Enkele partijen hebben al steun toegezegd. De twee eerste uitzendingen zullen mogelijk verzorgd worden vanuit de AROS-studio's. Het hoeven geen live- uitzendingen te zijn. Voor de tweede avond kunnen luisteraars schriftelijke en ook telefonisch vragen stellen. Een door onze krant in een heel eerder stadium ondernomen poging live- t.v.-uitzendingen van deze verkiezing te verzorgen, is gestrand op zowel technische als financiële moeilijk heden. NelleKe Streefkerk (onafhankelijk) nr. 5 op lijst 4 Soest kèn plezierig blijven, wanneer juist in economisch moeilijker tijden - een goed en consequent cultuurbeleid gevoerd wordt. In de schoolwerkplannen moet vredes- opvoedlng worden opgenomen, zodat kinderen leren solidair te zijn. De uitwerking van deze punten kunt U lezen in ons Ver kiezingsprogram/Beleidsplan, dat verkrijgbaar is in onze verkiezingskraam op de Kunstmarkt (Koninginnedag). De herdenking van de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog vindt dinsdag 4 mei 's avonds om precies 20.00 uur plaats bij het Monument bij Braamhage aan de Insp. Schreuderiaan. Medewerking aan deze plechtigheid zal worden verleend door het Soester Mannenkoor Apollo. Na de twee minuten stilte en het optreden van het koor, geschiedt de bloemlegging waarna het défilé langs het Monument. De commissie belast met de uitvoering van de herdenking dringt er bij de inwoners met klem op aan, tijdig aanwezig te willen zijn bij het Monument, zodat er om 20.00 uur absolute stilte heerst bij de gedenk plaats. De inwoners worden verder in verband met de herdenking verzocht, 's avonds vanaf 18.00 uur tot zonsondergang de vlaggen halfstok te hangen. Meer dan vijfduizend bezoekers heb ben afgelopen zaterdag door hun be zoek aan de elfde achtereenvolgende Rommelmarkt van de Stichting Jeugd zorg Soest voor een enorme verkoop gezorgd. De opbrengst was dit keer 26.396 gulden; 499 gulden minder dan in 1981. De lagere opbrengst is een gevolg van de wat kleinere aanbieding in meu belen en een forse daling in de op brengst van huishoudelijke artikelen. Goede trekker was dit keer de boeken stand; de stand met fietsen en kinder wagens kwam bijna 500 gulden hoger Geachte lezers, adverteerders etc. Hierbij delen wij u mede dat de Soester Courant huis-aan-huis bezord zal worden. uit, terwijl aan de andere kant bij voorbeeld „Oma's tijd" en antiek voor al onder de verwachtingen bleven. De voor het eerst gehouden verkoop van grammofoonplaten leverde 623 gulden op; de patattent 200 gulden en de ijstent 114 gulden. De hele rommelmarkt is na weken van voorbereiding, gerealiseerd door onge veer 110 enthousiaste vrijwilligers. De drie clubhuizen van de Stichting, „de Vangrail", „het Kruispunt" en „de Praatpaal" varen wel bij dit voortref felijke stukje gemeenschapszin. Gespecificeerd ziet de opbrengst er alsvolgt uit tussen de haakjes de opbrengst in 1981 antiek 2377 gulden 3568boeken 3802 (3629); elektra 1672 (1500) fietsen en kinderwagens 1219 (733) huishoudelij ke artikelen 1026 (197G); huishoudtex- tiel 1046 (970); dameskleding 1527 (1394); herenkleding 768 (791); baby- en kinderkleding 500 (555); koffie 700 (690); meubels 1786 (2917); Oma's tijd 2572 (2809); Rad van Avontuur 1766 (1357); schilderijen 617 (890); schoe nen 1167 (1077); sieraden/drogisterij artikelen 509 599); speelgoed 1174 (1306); grammofoonplaten 623; patat tent 200; ijstent 114 en raden op brengst 99. Totaal 25264 gulden (26763 De sportkeuringen in Soest zijn duide lijk aan een doorlichting toe. Volgens de voorzitter van de volleybal vereniging S.V.V., de heer J. Lijkedijk, moet er sinds 1 januari 31,50 betaald worden voor „drie kniebuigingen en een plasje". Hij verzocht het be stuur van de sportstichting de hele keuring toch maar eens met een kri tisch oog te bekijken. De artsen Lucas, Prause en De Kan- ter hebben op uitnodiging en onder leiding van mevrouw M. F. van Stip- hout-Croonenberg, wethouder volksge zondheid van de gemeente Soest, met elkaar overleg gepleegd over de huis artsensituatie in Soesterberg. Zij hebben met elkaar overeenstem ming bereikt als gevolg waarvan zij alle drie te Soesterberg gevestigd kunnen blijven. Deze overeenstemming werd bereikt, doordat dokter De Kan ter alsnog in de gelegenheid is gesteld tot prak tijkovername. Lijkedijk deed zijn voorstel op de vo rige week gehouden vergadering van de sportstichting. De aanloop voor zijn kritiek was het feit dat verenigings leden, ondanks keuringen door school artsen, alsnog geld moeten uitgeven voor een sportkeuring. Lijkedijk hoorde van sportstichtings directeur J. Hilhorst, dat de sportkeu ring achterwege kon worden gelaten als de sporter een duplicaat van de schoolkeuring meebracht. Maar dat is juist het probleem. Lijke dijk sprak in dat verband van verre gaande bureaucratie. „Duplicaten worden eenvoudig niet gegeven. Gezinnen met meer sportende kinde ren moeten dan evenzoveel keer 31,50 betalen. En dat voor drie kniebuigin gen en een plasje", aldus Lijkedijk. Sportwethouder Plomp zei een en an der met zijn collega van volksgezond heid te zullen bespreken. Dit te meer omdat de in Soesterberg wonende korf balvertegenwoordiger in de sport stichting zei al jaren met duplicaten van schoolkeuringen uit de voeten te kunnen. „Maar", zei hij, „wij val len onder Zeist of Amersfoort! WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 GEKARD PAIJL Het uxis meer dan tien jaar ge leden dat we hen voor het laatst hadden gezien en nu ontvingen we een uitnodiging om hun 25- jarig huwelijksfeest mee te ko men vieren. Intussen waren de kinderen volwassen en uithui zig geworden, moeder in haar tweede jeugd en pa veldwach ter in een Zeeuws dorpje; ge zeten burgers met uitvliegende kinderen. Voor ons was het feest een mooie aanleiding om oude vriendschapsbanden aan te ha len, hier de boel de boel te la ten en er een weekerulje-uit van te maken. We wilden de Delta werken nu eindelijk eens met eigen ogen aanschouwen, want is het niet wat al te dol als je daar na zoveel jaar van noeste arbeid nog nooit geweest bent? In stoere vrijetijdskleding ge stoken waren wij ergens mid den op het Haringvliet beland toen mijn vrouw mij op de arm tikte en zei: „Ik ben mijn jurk vergeten. Hij hangt nog aan de kastdeur". We schoten in de lach want ik zag haar al in deze uitmonstering op het feest verschijnen. Een gelegenheid waar iedereen ongetwijfeld zijn zondagse pak voor uit de kast zou halen want wij hebben óók heel nétte vrienden. We voelden dat het daar gemakke lijk als beledigend ervaren zou kunnen worden als we zonder bruiloftskleed de dorpsfeest zaal zouden aandoen en we be sloten daarom in de dichtst bijzijnde jurkenzaak een nieuw kleedje uit te zoeken. Ze heeft er wat moois aan overgehou den. Het is een echt feestelijk ge waad geworden, wit met kleu rige bloemetjes d 'r op. Hoewel ik van de onschuld van mijn eigen vrouw overtuigd ben dacht ik dat het voor sommigen misschien wel een aardig idee was om het ook eens op deze manier in te kleden. Het tijd schema dient dan wel van te voren min of meer vast te staan anders zijn de winkels gesloten of vader gaat linea recta rechtsomkeert om die ouwe jurk van het knaapje te sleuren. Woensdag 5 mei, Bevrijdingsdag, zijn gemeentehuis, informatiecentrum, sportstichting, bevolking, sociale dienst, gemeentewerken en gasbedrijf gesloten. Plan voor abri's aan Koningsweg De gemeente zal in overleg met de vervoersmaatschappij Centraal Ne derland een plan gaan opstellen om een aantal abri's te plaatsen aan de Ko ningsweg. Op basis van zo'n abri-plan kan de gemeente subsidie aanvragen bij de minister van verkeer en water staat. Het bestuur van De Veenbes en de wijkvereniging O verhees hebben enige tijde geleden aan de gemeente gevraagd om aan de Koningsweg abri's te plaatsen. Alleen donderdag vers gebrande 250 GRAM van 4.98 voor Alleen donderdag van 5.50 voor Alleen donderdag JONG BELEGEN Alleen donderdag Onze bekende slagers 500 GRAM van 3.25 voor van 18.90 voor

Soester Courant | 1982 | | pagina 1