^bazthuigm CDA VAARDERHOOGT Drukkerij Smit naar Amersfoort vertrokken R Stalenhoef b» Informatie en demonstratie beurs voor „Doe het zeivers" m Oudektwth ffoed In a/leb! Nijhof-Baarn Zelfbouw B. V. Jlanö Netoer Gemeente in Florida wil zusterhand met Soest me® Gehannes... DOE-HET-ZELVERS Juist nu! Auto-plaatwerk/Spuitbedrijf 1e Heeserlaantje 2 Soest Telefoon 02155-18600 Diefstal geld en sieraden Meisje van motor geduwd Restaurant Ook: plateservice lunches uitgebreide keuze a la carte 02155-13807 Rondje Verkeerde bezuiniging Crossen maar Onverstandig Bloemen voor Milly Gemeente en oranjegebak Op de koffie in De Borg Tulpen op 1 mei vernield Samen verantwoordelijk voor de zwakkeren in onze samenleving. voor Graszoden leggen of zaaien 15 Sopst*j^joumntvanwoerisda^^TieM98^ 15 Het verhuizen van een compleet bedrijf met kantoren en een aanzienlijk ma chinepark is een operatie waarvan waarschijnlijk elke ondernemer de koude ril lingen krijgt. Er zijn een aantal factoren waardoor de hele operatie een fiasco kan worden. Bij de verhuizing van Drukkerij Smit zijn die factoren zeer goed onderkend, ook de onberekenbare, zoals slecht weer op de dagen van verhuizing van het machinepark. De gehele operatie verliep op rolletjes. Lang tevoren was men begonnen met het gereedmaken van de nieuwe be drijfsruimten. Frans Bosman b.v. be gon bijtijds aan een het gehele pand omvattende nieuwe electrische instal latie. de PUEM bracht op tijd een nieuwe kabel binnen voor méér stroom, de PTT kwam op tijd gereed met een nieuwe telefooninstallatie, ter wijl Installatie Service Soest de olie- stook c.v. veranderde in een gas-c.v. Het enthousiasme waarmede de eigen medewerkers van Drukkerij Smit hun schouders onder de vele werkzaamhe den hebben gezet is uniek geweest. Samen met het machinetransportbe drijf Jan van Buuren dat met groot materieel ter plaatse kwam, heeft het gezamenlijk personeel de verhuizing voltooid binnen de geplande tijd. Di verse machines moesten in vier tot zes stukken gedemonteerd worden. Een pluim voor de firma Jan van Buu ren, want alles kwam schadevrij in een sneltreinvaart over. Iedereen bij Drukkerij Smit staat of zit nu op een nieuwe stek in een prach tig pand aan de Vanadiumweg 6 te Amersfoort, waar het riant werken is en waar de drukkerij weer volop kan groeien. Foto: Goos van der Wilt Het kantoor van de Soester Courant, waar iedere Soestenaar vrij entree heeft, is verplaatst van Van Weede- straat 29A naar Van Weedestraat 47, naast Autobedrijf Alblas. Op dit adres kunt u, zoals dit steeds bij een plaatselijk blad als de Soester Courant mogelijk was, terecht voor uw advertenties, verslagen en nieuws berichten. Ml Een inbreker heeft vorige week zijn slag geslagen in een woning aan de Antonie van Leeuwenhoeklaan te Soes- terberg. Na de achterdeur van het pand geforceerd te hebben, doorzocht hij de hele woning. Vermist worden een semi-antieke hou ten klok, een fototoestel met grijze foto-koffer, een portefeuille met auto papieren en drie girobetaalkaarten, diverse zilveren- en gouden sieraden en een bedrag, groot honderd vijf tig gulden. In de nacht van zaterdag op zondag werd een 21-jarige motorrijdster door drie onbekend gebleven knapen van haar voertuig geduwd. Dat gebeurde op de Steenhoffstraat toen zij de tuin bij haar woning wilde inrijden. De motor werd licht beschadigd. Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon Ruim 40 fabrikanten en grossiers van D.H.Z.-produkten zullen hun artikelen weer drie zaterdagmorgens demonstreren en verder daarover alle informatie verstrekken. Deze beurs is speciaal op de consument gericht met het doel door meer pro- duktbekendheid het zelf doen bevorderen. Dit is een uniek gebeuren, wat u ei genlijk niet mag missen. Op één plaats zoveel informatie, over zoveel verschillende D.H.Z.-produkten bij elkaar, biedt u de gelegenheid voor nu en later plannen te maken hoe u de tuin, keuken, kamer, zolder enz. kunt verbouwen, verbeteren, verfraaien. Goed gereedschap is daarbij erg be langrijk en juist deskundige voor lichting bij aankoop van elektrisch gereedschap is onontbeerlijk. Er is zo groot scala van vooral ook nieuwe ma terialen op allerlei gebied, dat u on getwijfeld nieuwsgierig en met veel plezier zult rondlopen. De „Fa. Nijhof-Zelfbouw" op het in dustrieterrein te Baarn heeft hier voor alle faciliteiten beschikbaar gesteld. De beurs is op de zaterdagen 1, 8 en 15 mei van half negen tot half één. Juist tijdens deze beurs zijn er veel aantrekkelijke aanbiedingen, maar ook gezelligheid, gebracht door de „Baarnse Boeren kapel" van Crescen do en iedere bezoeker zowel kind als volwassene krijgt een aardige atten tie. "Kapsalon 'ri goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 door Arie Wandelaar raad van Arie: Probeer weer met de bevoegde instanties in gesprek te ko men, zet de sportuitwisseling niet op de tocht. Dat alles is beter dan mach teloos toe te zien en af te wachten. Voor het in deze tijd van bezuinigin gen eisen stellen aan een gemeente krijg je geen hand op elkaar. Het gaat tenslotte niet om een pond bruine bo nen. Voor alle duidelijkheid: Arie was in zijn jonge jaren, en ook nu niet, een liefhebber van motorfietsen. Hij kent vele medestanders die het liefst zouden zien dat alle motorfietsen in een keer op een schroothoop zouden terecht komen. Onzin, oordeelt Arie. Ieder mens heeft zo zijn pleziertjes. Daarom doet 't Arie oprecht plezier dat de burgemeester en zijn wethouders er nu eindelijk in geslaagd zijn voor de jeugdmotorcrossclub Soest een ge schikt stukje „speelterrein" te vinden. Het heeft even geduurd, en dat is begrijpelijk. Niemand in Soest heeft er ooit naar gesolliciteerd dit luidruchtige speelgoed in de omgeving van zijn huis te krijgen. Voor de JMCC is nu in Soesterberg een crossterrein gevon den. Helemaal ideaal is de situatie niet, maar er kan binnenkort gestart worden, tenzij de commissie ruimte lijkeordeningen opiwonenden in nega tieve zin het laatste woord hebben. Arie hoopt van harte dat dit niet het geval zal zijn. Je kunt tenslotte jonge mensen niet eeuwig aan het lijntje houden. Bovendien, en daar is het Arie om begonnen, een zandgat als cross- terrein is beter dan de levensgevaar lijke capriolen die wij op de openbare "weg te zien krijgen. Het is best te begrijpen dat het be stuur en de leden van de atletiekaf- deling van S.O. Soest de smoor in hebben. Ze zijn in het verleden met een dooie mus blijgemaakt en wachten nog steeds op de aanleg van een toe gezegde atletiekbaan. Nu het uitzicht daarop voorlopig is verdwenen gaan de atleten op een onverstandige ma nier dwarsliggen. Geen atletiekbaan dan ook geen wedstrijden in het kader van de tweejaarlijkse sportuitwisse ling Soest-Soest. Wie wordt van zo'n besluit nou wijzer? De atletiekafdeling S.O. Soest ln ieder geval niet. Het or ganisatiecomité dat part noch deel heeft aan de verwikkelingen evenmin. Door zo met de botte bijl toe te slaan isoleert men zich en bereikt men niets. IVlisschien veronderstelt men dat de gemeente onder de indruk van deze maatregel is. Arie heeft zo zijn twij fels. Wanneer B. en W. het nut van een atletiekbaan hadden ingezien dan zou die er ongetwijfeld zijn gekomen in tijden toen de gemeente heel wat beter bij kas zat. Dat is niet het geval ge weest. Daarom atletiekbestuurders deze Het is in deze rubriek al eens eerder opgemerkt; geheime plannen uit de koker van B. en W. en de Raad heb ben in Soest doorgaans geen lang le ven. Onlangs is bekend geworden waar een werkgroep van raadsleden bezui nigingen in denkt te vinden. En wat leest Arie: bezuinigingen bedreigen Soester politiekorps. En wat denkt Arie dan: De partij die daar voor is krijgt Arie's stem op 2 juni niet. Marie denkt er trouwens net zo over. Wanneer wij namelijk aan de politie gaan knagen dan gaan wij vragen om moeilijkhe den. Arie en de zijnen wonen nu zo'n slordige 20 jaar in Soest. Een leef baar dorp, waar natuurlijk ook niet alles botertje toe de boom is, maar waar je je bijvoorbeeld in de avond uren nog ongestoord op straat kunt be geven. Arie moet er niet aan denken wat de gevolgen zullen zijn indien op het politie-personeel bezuinigd wordt. De rest van Nederland is er van over tuigd dat de rijks- en gemeentepoli tiekorpsen dienen te worden ver sterkt, in Soest wordt daar anders over gedacht. Arie heeft zijn kinderen al tijd geleerd nooit met vuur te spelen. Er zijn volwassenen die er wél mee bezig zijn. Artsen zijn, althans naar de mening van Arie, in en in fatsoenlijke mensen. Huisartsen zeker. Arie kent er een stuk of wat. Alleen wanneer geld een rol gaat spelen blijken het plotseling ook doodgewone stervelingen te zijn. In Soesterberg is een drie-tal artsen maandenlang aan het hakketakken geweest of drie huisartsenpraktijken teveel of te weinig van het goede was. De Utrechtse rechter kwam er zelfs aan te pas. Die kwam tot de uitspraak dat de nieuwe vestiging van een huis arts diende te verdwijnen. Soesterberg in rep en roer. Dat zou zo zijn geble ven wanneer Milly van Stiphout niet in een portie nuchter vrouwelijk ver stand in de strijd gegooid had. Ze kreeg de kemphanen op visite. Wat ze met die drie besproken heeft is onbekend ge bleven. Alleen het resultaat is tot de buitenwereld doorgedrongen. Dank zij haar bemiddeling telt Soesterberg weer drie huisartsen, die alles in het werk stellen dienstbaar aan hun pa tiënten te zijn, en op een collegiale manier met elkaar door het leven te gaan. Het is eerder gezegd en gecon stateerd: één vrouw, zeker van het ka liber Milly van Stiphout, is twee, laat staan drie mannen te veel. Dezelfde Milly die in vroeger jaren puin heeft geruimd bij de VARA keert na 2 juni niet als wethouder terug. Niemand is onmisbaar. Arie is van mening dat op deze regel uitzonderingen zijn. Milly van Stiphout is er één van. Arie en zijn vrouw hadden het op 30 april al vroeg bekeken. Geen spatje zon drong door de slaapkamergor dijnen heen, en alle Hilversumse zen ders waren eensluidend in hun bericht geving: regen en wind. Slaapdronken de vlag met toegezegde wimpel uitge hangen, voor Marie een ontbijtje met een zeer geslaagd zacht gekookt eitje klaargemaakt en vervolgens alleen per fiets het dorp in. Half negen in de ochtend. Afgezien van wat kranten jongens, die het binnen- en buitenland dagelijks op bestelling afleveren, wa ren er geen levende wezens te beken nen. Terwijl Arie's benen maalden be dacht hij dat de gezelligheid vandaag maar eens binnenshuis moest worden gezocht. Sommige kleuren prikkelen nog wel eens zijn fantasie. Vandaar dat hij oranje bitter, na het zien van oranjegekleurde huizen, een aantrek kelijk alternatief vond. Op 5 mei 1945 weliswaar voor 't laatst geproefd, maar een mens is nooit te oud om op nieuw te beginnen. Dat ging mooi niet door. Alle Soester slijters hielden de deur op slot. In zijn speurtocht naar deze eenmalige alcoholische versnapering parkeerde Arie zijn fiets bij een banketbakkerij. In tegenstelling tot Arie dacht ene Van Dogterom er aan de dag, althans op zakelijke wijze, buiten de deur te vie ren. Op een schraag stond fraai oranje- gebak uitgestald en ook de kassa kon men uitsluitend buiten horen rinkelen. Arie bestelde vier gebakjes, twee te veel maar een mens weet nooit wie er nog langs komt, rekende af en in formeerde niet zonder verbazing waar om de smakelijke negotie buiten de winkel, op straat, plaats vond. Beste mensen luister even mee naar het antwoord dat hij toen kreeg. „Kijk", lichtte de rillende vrouw van de banketbakker toe, „op 30 april moe ten wij gesloten zijn. Wanneer wij tien gulden leges betalen mogen wij voor een bepaalde tijd oranjegebak op straat verkopen. Leuk is het niet, maar wij doen het om een traditie in stand te houden". Deze week is Arie naar aanleiding van dit verhaal in contact getreden met nog enkele banketbakkers. Banketbakkerij Dogterom is niet de enige die met dit ongemak te maken heeft. Collega's elders in Soest hebben 't er ook voor over het hun klanten naar de zin te maken. Het merendeel voelt er echter niets voor zich door een ge meentelijke bepaling op 30 april op straat te laten zetten. Arie geeft zo wel de ene als de andere groep gelijk. Hem rest slechts een vraag: Hoe krijgt de gemeente zo'n regeling ver zonnen? Oranje en Soest, ze schijnen bij elkaar te horen als een banket bakker bij de gemeentelijke leges. Wat moet een mens zich voorstellen bij een koffie-concert? Arie had 't volgende in gedachte: een jammeren de juffrouw, met een veel te grote boezem, die probeert te zingen bla zende heren die zich in blokfluiten of hobo's verslikken. Men had Arie vooraf bezworen dat zijn vooringenomen me ning op een misverstand berustte. Zondag j.1. zijn Marie en ik in De Borg ons van ons ongelijk gaan over tuigen. Het werd een alleraardigste en leer zame middag. Om met het laatste te beginnen: De Borg als gemeenschapshuis. Kleine mensen vierden er in de ochtenduren hun Communiefeest, elders bekwaam de men zich op het biljart en op de bowlingbaan. Een ander publiek ver zamelde zich na het middaguur in de grote Borgzaal om er bij kaarslicht te kijken en te luisteren naar musci- serende amateurs. De Borg die zondag in bijna optimaal gebruik. Het kan dus. Groot animator van de koffieconcerten is Ben Prinz. Waar de man zijn zingende en spelen de muzikanten vandaan haalt is Arie onbekend, een goede smaak kan men hem niet ontzeggen. En dan nog te weten dat hij het klaar speelt in het afgelopen seizoen negen van die con certen samen te stellen zonder dat een van de musici er een cent wijzer van werd. De belangeloze medewerking van de uitvoerenden heeft als prettige konse- kwentie dat de toegang tot deze con certen gratis is. De bescheiden produk- tie-kosten, 5000 gulden voor 9 concer ten, zijn voor rekening van De Borg. Arie in zijn onschuld denkt dan dat het stichtingsbestuur, het algemeen en dageljks bestuur van De Borg bij zo iets hun neuzen wel laten zien. Per slot van rekening lijkt het logisch dat je aan de weet wil komen waar je geld aan wordt besteed. Met die ge dachte zat Arie geheel fout. Op twee functionarissen na schitterde het gehe le gezelschap door afwezigheid het geen naar Arie zich heeft laten ver tellen, bij dit soort concerten gebrui kelijk is. Organisator Ben Prinz heeft er mee leren leven, al zou hij het graag anders zien. Wie er wel waren? Jong en oud, nieuwelingen zoals Arie en zijn aanhang en fijnproevers, zo als de musicoloog drs. Max Stalpers in gezelschap van zijn echtgenote. Ook voor het eerst kennisgemaakt met Gjalt Gjaltema, sinds 1 november j.1. de nieuwe directeur van De Borg. „De baas" zelf assisteerde bij het serveren van smakelijke koffie. Een bezigheid die ik Arie Guus Oster, de directeur van Carré, nog niet zie doen, al zou de koningin er zelf om vragen. Wat ons vooral opviel was de sfeer en entourage bij zo'n concertje. Geen stemmig zwart te ontdekken bij de uitvoerenden, geen deftigdoenerij. Wel de duidelijke behoefte om de vo cale en instrumentale uitvoeringen op het zeer aandachtige publiek over te dragen. Vooraf een mondelinge toe lichting op ieder programma-onder deel in een voor ieder begrijpelijke taal. Over het concert zelf kan Arie kort zijn. Marie vond alles mooi, maar die wekt tijdens zo'n concert de indruk jaren geleden in een clavecimbel te zijn geboren. Arie waardeerde het één meer dan het ander. Het zal wel een kwestie van smaak zijn. Genoten heeft hij wel. Van zoiets kom je in meer dan één opzicht niet armer thuis. Onderweg daar naar toe realiseerde Arie zich dat De Borg zeer recent nogal ter discussie heeft gestaan. Afgaande op wat Arie en de overige toehoorders afgelopen zondag hebben beleefd het dringend advies De Borg levenskansen te geven. Alles duurt in Soest wat langer dan elders. Met de reeks koffieconcerten is een aardig initiatief zich aan het ontwikke len. Thuisgekomen vroeg Arie's oudste zoon zich af waarom de lichte muze op zondagmorgen niet aan bod komt. Hij mompelde iets over dixieland, wat dat dan ook moge wezen. Arie heeft be loofd in zijn rubriek deze vraag aan de orde te stellen. Hierbij gedaan. ARIE. De gemeente Titusville in Florida, bij Kennedy Space Center aan de Atlan tische Oceaan, heeft het gemeente bestuur benaderd om wat nauwere contacten te leggen en een soort zuster hand aan te gaan. L.SSASiHlöRÊ/; 1 SLAMD Kmmm dan in de sfeer van correspondentie over en weer door leerlingen. Titusville is een gemeente van gelijke grootte. Er is een belangrijke industrie op het gebied van electronen; het werkloosheidspercentage is „nul". „Mogelijk kunnen mensen uit Soest va catures daar opvullen", aldus burge meester Scholten. Het contact wordt niet officieel gelegd, maar wel zal het gestimuleerd worden. Een inwoner van Titusville is inmid dels wel in Soest geweest en hij heeft hier materiaal achtergelaten dat onder de scholen zal worden verspreid. Ajje zö'n blauwe brief met vaan die kiekgloasies d'r in thuus kriegt, daan weet je aal doaluk hoe loat of ut is. Veu- rige week laag ter bie ming eejn in de bus, moar daan un brune. Hierin wier ik beleefd uutte- nódigd deur de gemeengte Soest om effe vieftig guldes over te moake veur de rioól- belaasting. Ik kaan niet zegge daa'k baar blie ben met zukke uutnódiginge. 'k Hetter veul meer schik in ak evroagd word veur un neut je aal of niet met suker. We hebbe aal motte schokke veur de miljeu heffing en noe mojje ok nog us over de brug komme om ut woater aaf te voere. Ik vin dit un plaan, daat niet in 't woater evaalle is, zaa'k moar zegge. Zouwe ze voortemee nog meer vaan die naatte uutvindinge bedenke? Daan stoat de Soes- ders nog ivaat te waachte. Telkes as ter weer un tekort op de begroting an 't licht komt, kriege we weer un uut- nodiging der bie. Kiek moar uut daajje geejn braand kriegt, waant daan legt ter noa de aarmoei un an- slaag veur 't bluswoaler in de bus. Doar betoale ze daan de nieuwe laadderwoage mee af. Ok goed oppaasse daajje geejn bekeuring oploopt as je aach- terlicht niet braandt. Doar komt zo un toeslaag op veur 't nieuwe pliesiebero. Ajje op Koninginnedaag de vlaag uutsteekt, mojje be toale veur de opeboare versie ring. Licht stoat Soest ter daan volgend joar feestelukker bie. Veurige week waas 't moar un koale boel hiero. As die heffing 18.000 gulden opbrengt, zoas ze zeeje daattut mot kos te, daan kaajje veur daat be- draag heul waat versiere, doch ik. Awwe nog ooit us un mooi vuur- waark wille zien, mojje met ou- wejoar un rotjesbelaasting ver- waachte. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k zo maakkeluk zaat nog wel un poar ansloa- ge kaan bedenke. Loawe d'r met ze aalle moar niet om laache. Aangders moe- we ut gelaag ook nog betoale. HANNES VAN DE NENG. Uit de voortuin bij een bedrijf aan de Laanstraat zijn zaterdag 1 mei vijftig tulpen uit de grond getrokken. Er werd aangifte van gedaan bij de politie. Niet bekend is of het om rode tulpen ging. Het Soester gemeentebestuur heeft, met instemming van de fractie-voor zitter, de boot voorlopig wat afgehou den, geantwoord is dat men er niet afwijzend tegenover staat, maar dat men contact eerst enige jaren wil la ten groeien. Het verzoek is doorgespeeld naar de directies van de plaatselijke scholen voor voortgezet onderwijs. Van daar uit zal het contact gelegd worden maar Ans Greefhorst Nr. 1 van lijst 1 christen democratisch appèl Wat het antwoord zal worden op deze vraag bij de aanleg van het gazon is nogal afhankelijk van de wensen van diegene die een grasmat wil gaan creëren. Graszoden zijn ideaal voor een gazon dat snel gebruiksklaar moet zijn en geven achteraf meest al wat minder onkruidgroei te zien. De prijs die voor deze voordelen moet worden betaald is van zelfsprekend wel wat hoger, dan wanneer er ge zaaid zou worden. Hoewel door onderlinge concu- rentie de graszoden van goede kwaliteit momen teel ook goed betaalbaar zijn. De voorbereiding voor zowel zaaien als zodenleggen is eender. De grond wordt vooraf goed gespit en daarna geëga liseerd met de hark. Vervolgens wordt het hele gazon stevig aangelopen, waarna nogmaals harken en aanlopen aan te bevelen is. Voordat de gras zoden worden uitgerold wordt er een compostbe- mesting door de bovenlaag geharkt eventueel ver gezeld van wat tuinturf, indien de grond erg droog is. Met tuinturf echter niet te gul, omdat dit de toplaag erg verzwakt, waardoor gemakkelijk ga ten en scheuren in het gazon worden getrapt. Bij het leggen van de zoden bereiken wij het mooiste resultaat als deze haaks op de kijkrichting worden uitgerold. Dit heeft als gevolg dat de nieuwe grasmat vanaf het terras of vanuit de huiskamer al direct volwassen lijkt, omdat op deze manier niet op de lengtenaden gekeken wordt. Na het leg gen worden de zoden stevig aangedrukt of gesla gen met een platte schep of met planken onder klompen of schoenen. De naden kunnen met wat goede tuinaarde of potgrond worden gevuld om een snelle aangroei te bevorderen en uitdrogen en opkrullen van de zoden te voorkomen. De eerste paar weken moet het nieuwe gazon goed vochtig gehouden worden. Bij drogend weer is regelmatig sproeien een vereiste. Liefst 's avonds om onnodige verdamping te voorkomen. Het beste is het om zo'n 3 weken het gazon niet te betre den, hoogstens om het te maaien. De eerste paar keren maaien we heel voorzichtig en hoog om los trekken van de zoden te voorkomen. Hiervoor stel len we de maaimachine op zo'n 3 a 4 cm. hoogte. Na zo'n 3-4 keer maaien, als intussen de grasmat zich aardig gehecht heeft kunnen we weer korter gaan maaien maar nooit korter dan 2H cm. Bij na iedereen maait korter met vrijwel altijd als gevolg hiervan mos in het gazon. De grond voor bereiding bij zaaien is het zelfde als bij het leggen van zoden. Na het doorharken van de bemesting wordt er gezaaid. Dit kan zowel met sier als speel- gazon gebeuren. Siergazon voldoet in de praktijk ook goed in de schaduw, speelgazon duidelijk min der. Na de te zaaien oppervlakte in de lengte en breed te richting te hebben ingezaaid wordt het zaad voorzichtig ingeharkt. Hierna wordt de zaak aan gerold of aangelopen. Een net of alluminiumstro- ken als vogelafweermiddel is echt geen luxe. Ook nu houden we de grond weer regelmatig goed vochtig. De eerste keren weer zo hoog mogelijk maaien.

Soester Courant | 1982 | | pagina 15