Zo gezien... Tien „schouderklopjes" van de samenleving" g|||| 3™ I Commissieleden willen afwijken van bestemmingsplanbepalingen CDA-statenfractie turnt gedeputeerde Hofman om Buurtwinkelcentrum Overhees toch kleiner Progressief Lijst Soest 4 Tot ziens 60e Jaargang no. 36 Woensdag 5 mei 1982 Lintjesregen: Gunstig voor Kompostbedrijf Soest/Baarn: Illegale tennisbal: Ruzie in bar Vraag folder aan Lilian Verkiezingsprogramma's op de band Radioverslag gemeenteraads verkiezingen varkens lappen ,nlv3oo°,°g98 Honsbergen Hollandse bloemkool 298 Honsbergen Moederdag bouquet Honsbergen Honsbergen Honsbergen AARDBEIEN Honsbergen Shoarma vlees Honsbergen COURANT Bureau voor redactie en administratie: Hoofdredacteur: VanWeedestraat47A,Soest-Tel. 14152* H. E. J. SMIT Postgiro 126156 Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag door GEKARD PAl'L Tien inwoners van Soest zijn vorige week in het kader van de traditionele lintjesregen met Koninginnedag onder scheiden. Zij kregen, zoals dat heet „een schou derklopje van de samenleving" voor bewezen belangrijke diensten. In Soest reikte burgemeester Scholten zes onderscheidingen uit; twee in Utrecht en twee aan in Soest wonende mili tairen. Mevrouw A. J. A. de Bruyn uit Soes- terberg kreeg de Eremedaille in zil ver. Zij diende ondermeer in het vrou wenkorps van het KNIL en is sinds 1957 belast met de leiding van de keu ringsadministratie van het Nationale lucht- en ruimtevaartgeneeskundig centrum te Soesterberg. Eenzelfde onderscheiding (eremedail le in zilver) kreeg ook de heer D. Hak, die in Soest ruim veertig jaar als zelf standig slachter en leider van een slachtploeg werkzaam is in het slacht huis. De Eremedaille in goud kreeg de heer W. Schimmel. Hij is ruim 25 jaar werkzaam als chef de buro bij het notariskantoor Van Veeren en Elfe rink. De heer Schimmel was twintig jaar voorzitter van het r.k. schoolbe stuur van de parochie Petrus en Pau- luskerk (later Stichting R.K. Basis onderwijs Soest); 25 jaar secretaris van het waterschap Lange Eindsema- ten en Soesterveen; mede-oprichter van de Historische vereniging Soest. Grote bekendheid geniet hij ook als „ouderman" (voorzitter) van het Groot Gaesbeker Gilde. Ridder in de Orde van Oranje Nassau werden de heren W. Huiser en C. Lips. De heer Huiser is ruim veertig jaar werkzaam bij het concern Estel Hoog ovens. Sinds 1978 is hij hoofd korte en lange termijn planning bij UKF te Utrecht (Unie van Kunstmestfabrie ken). De heer Huiser is behalve zijn com merciële aktiviteiten ook zeer aktief in het overlegwerk (lid van de OR van het Centraal Kantoor Utrecht; lid COR/DSM). Groot zijn zijn verdien sten tevens in het maatschappelijk en cultureel leven in Soest. Vele jaren was hij ouderling van de Hervormde wijkgemeente Emmakerk (daarvoor eveneens in zijn vroegere woonplaats IJmuiden); bestuurslid van de Stichting Jeugdzorg Soest; be stuurslid van de landelijke overkoepe lende organisatie Evangelisch Herstel en Opbouw te Driebergen; bestuurs lid van de „Soester Gemeenschap"; voorzitter van de Soester stuurgroep Welzijnswerk; lid en vice-voorzitter van de door de gemeenteraad ingestel de commissie Welzijnsplanning en, op verzoek van burgemeester en wet houders, lid van het Oranjecomitë. Ook was hij vier jaar voorzitter van de Soester schaakclub. De heer Lips is vanaf 1947 werkzaam geweest in het onderwijs: Maasland, Vlaardingen, Rijswijk en sedert 1 sep tember 1956 te Soest aan de R.K. Ma vo. Met ingang van 11 augustus 1971 werd hij hier adjunct-directeur en per 1 augustus 1974 benoemd tot direc teur. Op 12 januari 1981 werd hem, om gezondheidsredenen, ontslag ver leend. Dr. Ir. P. L. Walraven werd benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer Walraven is directeur van de Centrale Stafafdeling Corpo- rate Planning van TNO en voordien directeur van IZF/TNO te Soester berg. Hij is ook lid van de CDA-frac- tie van Provinciale Staten van Utrecht. Tot Officier in de Orde van Oranje Nassau werd ook benoemd de in Soest wonende directeur van Articon b.v. ir. J. W. Kruithof. De heer J. W. de Lange (63) als ad ministratief ambtenaar le klasse werkzaam in de Kromhout-kazerne te Utrecht kreeg de Eremedaille in zilver. Met de Eremedaille in goud met de zwaarden werd onderscheiden de eer vol ontslagen adjudant-onderofficier J. P. Bodeving. De Eremedaille in zil ver met de zwaarden kreeg de ser geant-majoor J. S. Tieland. Tenslotte werd in Leiden de in Soest wonende heer W. Bink (56) het ver- zetskruis opgespeld voor zijn verzets werk gedurende de Tweede Wereldoor log. Hij nam in die jaren deel aan overvallen op distributiekantoren en was betrokken bij wapendroppings. In de maandag j.1. gehouden extra ver gadering van de statencommissie mi lieubeheer is gedeputeerde dr. B. Hof man geheel teruggekomen op zijn oor spronkelijk ingediend provinciaal af valstoffen plan. In plaats van het kom posteren in de provincie ondergeschikt te maken aan de rentabiliteit van de nog te bouwen provinciale verbran dingsinstallatie, krijgt nu de kompos- tering de voorkeur. Het betekent niet meer en niet minder: handhaving, eventueel ook uitbreiding, van het komposteerbedrijf Baarn/Soest. Met name de CDA-woordvoerder J. Zwaanenburg wist gedeputeerde Hof man te overtuigen dat hij pp de door hem aanvankelijk ingeslagen weg hei loos bezig was. Zwaanenburg pleitte al eerder voor kompostering en hergebruik van pro- Nu aan projectontwikkelaar MBO geen harde garantie gegeven kan worden dal oplevering van woningen in de wijk Overhees 3 en 4 tussen 1983 en 1986 zal plaatsvinden, staat de realisatie van het buurtwinkelcentrum Overhees op nieuw ter discussie. En met name gaat het dan om de grootte. Volgende week maandag komt de zaak aan de orde in de vergadering van de commissie Ruim telijke Ordening, die in gebouw ge meentewerken gehouden wordt en om 19.30 uur begint. In het „praatstuk" voor de commissie leden zijn drie motieven opgenomen waarom het winkelcentrum kleiner van opzet zou kunnen worden: a. Ten gevolge van de economische ontwikkeling is de concurrentie vooral in de V.G.M.-sector (voedings- en ge notmiddelen) sterk toegenomen en is de vloerproductiviteit als gevolg daar van sterk gestegen. Het betekent hoge re omzet per vierkante meter en dat geeft weer aanleiding voor bouw van minder vierkante meters winkelvloer oppervlakte. b. Mede als gevolg van de economische recessie is het animo, om te investe recessie is het animo, om te investe ren, bij de winkeliers/ondernemers afgenomen. c. Verwacht wordt dat er de komende jaren geen of nauwelijks kopers zullen zijn voor de boven de 'winkels gepro jecteerde woningen. Een en ander heeft er toe geleid dat het hele plan nogeens besproken is met de winkeladviescommissie en een werk groep heeft onderzocht op welke wijze aan de bezwaren kan worden tege moet gekomen. Uitgegaan is van drie mogelijkheden: a. bestaande plan uitvoeren; b. be staande plan gefaseerd uitvoeren en c. nieuw plan ontwikkelen. De winkeladviescommissie heeft daar nog een vierde mogelijkheid aan toege voegd: uitstel van realisatie en (tijde lijk) plaatsen van noodvoorzieningen nabij de bestaande noodwinkel van Den Blanken. Uit intern overleg is wel gebleken dat de overgrote meerderheid van de ge- raadpleegden de voorkeur geeft aan keuze C; een geheel nieuw aangepast plan. Dat nieuwe plan zal dan niet meer afhankelijk zijn van het opleverings tempo van Overhees 3 en 4; er komen geen woningen boven de winkels; de oplevering van de wat bescheidener uitvoering kan volgens planning (no vember '83) plaatsvinden. Gesteld wordt ook dat het nieuwe plan dan duidelijkheid biedt aan de bewoners van de wijk ook al omdat er geen exploitatie-technische problemen ver wacht worden. Projectontwikkelaar MBO heeft inmid dels toegezegd dat hij het nieuwe tijd schema zal aanhouden en dat de reali satie door hem niet meer afhankelijk gesteld zal worden van de oplevering van de wijken Overhees 3 en 4. vinciaal afval. Op zijn aandringen nam Hofman in de vergadering van 16 april zijn voorstel terug. Het werd herschreven waarbij even wel de verbrandingsinstallatie in of nabij de gemeente Utrecht naar de mening van de commissieleden alsnog een tè belangrijke plaats werd toege kend. Het definitieve voorstel, door Zwaa nenburg ingediend en gesteund door alle fracties, ziet er nu als volgt uit: a. Handhaving van de komposterings- inrichting Baarn/Soest en zo mogelijk, na een alsnog in te stellen onderzoek, uitbreiding van de capaciteit; b. Een verwerkingsinrichting in of nabij de gemeente Amersfoort, waar bij het meest valt te denken aan een komposteer inrichting voor huishoude lijk afval. Er komt hier gen verbran dingsinstallatie.; c. Een onderzoek naar de noodzaak van het vestigen van een komposteer- inrichting in de regio z.o.-Utrecht; d. Een verbrandingsinstallatie in of nabij de gemeente Utrecht; e. De capaciteit van de bedoelde inrich tingen zal zoveel mogelijk op elkaar afgestemd worden. Een en ander betekent dat de hoeveel heid te verbranden afval af zal hangen van de koposteringsmogelijkheden en niet andersom, zoals het voorstel aan vankelijk luidde. Het plan zal nog deze maand in een statenvergadering definitief worden vastgesteld. De zes gedecoreerden: v.l.n.r. de heren Walraven en Lips, mevrouw de Bruyn en de heren Huiser, Hak en Schimmel Foto: Herman van Dam De WD-er Beijen en mevrouw Allard van D'66, beiden lid van de commissie voor de beroepschriften, voelen er al les voor het gebruik van een bedrijfs hal in Soesterberg, als tennisbal toe te staan. Zij vinden dat er, middels een tijdelijke vergunning, afgeweken moet worden van de bestemmingsplanbe palingen welke indertijd door de ge meenteraad zijn vastgesteld. „Soes terberg heeft geen sporthal; heeft er eigenlijk wèl één nodig, maar zal er, omdat de gemeente nu eenmaal geen geld heeft, voorlopig geen krijgen en daarom moet deze kans nu maar aan gegrepen worden", aldus de beide commissieleden. De CDA-er R. van Logtenstein denkt er ook zo over, maar hij wil dan toch wel de wettelijke procedure in acht- nemen: bestemmingsplan bepalingen wijzigen en iedereen de gelegenheid geven daartegen eventuele bezwaren in te dienen. „De hal van Beerepoot" (Beerepoot Handelsmij b.v.) zoals het gebouw in de volksmond heet, mocht gebouwd nadat de heer Beerepoot op 29 febru ari 1980 verklaarde dat de hal zal worden verhuurd voor bedrijfsdoelein den. Op 11 maart daaraan volgend kwam de vergunning af, waarna de heer Beere poot op 3 december schrijft dat hij „enkele weken geleden met de nieuw bouw begonnen is". In die brief zegt hij echter door de slechtere econo mische situatie de hal zelf niet nodig Klappen werden er gegeven in een bar aan de Van Weedestraat toen twee bezoekers, een 19-jarige jongen uit Soest en een 25-jarige Amersfoorter had pand niet wilde verlaten. De bar- eigenaar hield er een blauw oog aan over. Reeuwert (E.V.P.) nr. 4 op lijst 4 Soest kdn leefbaar blijven, wanneer de zelfwerkzaamheid en betrokkenheid van de Soester bl] zijn woonomgeving en bij z|jn welzijnsvoorzieningen be vorderd worden. Nu de mensen over steeds meer vrije tijd gaan beschikken, moeten er vol doende mogelijkheden komen om die tijd zinvol te vullen. De uitwerking van deze punten kunt U lezen in ons Verkie zingsprogram/Beleidsplan. Secretariaat: Valeriaanstraat 77, telefoon: 17692. te hebben en dat ook verhuur moei lijk blijkt te zijn. Hij vraagt daarom toestemming de hal te mogen gebruiken voor het be oefenen van de tennissport. B. en W. vragen zich dan af waarom hij toch met de bouw gestart is en la ten hem per brief van 14 januari weten dat het verzoek niet kan worden inge willigd. Tijdens de vorige week gehouden ver gadering van de commissie voor de beroepschriften merkte de heer Bee repoot op dat hij al voor dat de hal afgebouwd was, benaderd werd voor gebruik als tennishal. Beerepoot legt het besluit van b. en w. naast zich neer en er wordt door de feitelijke gebruiker (R. Blok) een ad vertentie geplaatst met de mededeling dat in oktober '81 begonnen zal worden met het geven van tennislessen. Op 7 september '81 laten b. en w. nog maals weten dat het gebruik als ten nishal niet kan worden toegestaan. Op 22 januari van dit jaar volgt dan de aanschrijving dat het gebruik van de bedrijfshal als sporthal binnen een maand gestaakt moet worden. Tegen deze aanschrijving tekenen de heren Beerepoot en Blok op 17 februari be roep aan. De toegezegde nadere motivering (voor het gebruik) wordt feitelijk niet gegeven en bestaat uitsluitend uit een brief van de voorzitters van drie Soes- terbergse sportverenigingen gym nastiek, badminton en tennis), waarin gepleit wordt de hal als sporthal te handhaven. Gevraagd wordt een tij delijke dispensatie te verlenen om dat een overdekte sportaccommodatie in Soesterberg ontbreekt en, gezien de financiën van de gemeente, voorlopig ook wel niet gerealiseerd zal kunnen worden. Tijdens de vergadering van de beroe- pencommissie benadrukten zowel de heer Blok als de heer F. Bosboom, voorzitter van de Soesterbergse ten nisvereniging deze realiteit: „er is niks; er kan niks". De heer Beerepoot zei te kunnen aan tonen dat pogingen om de hal te ver huren, mislukten. Namens b. en w. betoogde gemeente secretaris mr. J. Kruitwagen dat het nooit de bedoeling van de gemeente raad geweest kan zijn, het college bevoegdheden te geven om vrijstelling te geven van de bestemmingsplanbe palingen, voorzover die de feitelijke bestemming betreffen. „Van b. en w. wordt verwacht dat zij de door de raad vastgestelde veror deningen zal handhaven", aldus mr. Kruitwagen. „Een gebruik als sport hal mag niet worden toegestaan omdat dit in strijd is met de bestemming van het industriepand „Indien in deze gevallen vrijstelling wel zou kunnen worden verleend, zou dit een wijziging van de bestemming betekenen zonder de wijziging van het bestemmingsplan, zodat de rechts waarborgen, die de burgers hebben ten aanzien van de bestemmingsplan procedure geheel zouden worden om zeild", aldus de heer Kruitwagen. Ook een tijdelijke vrijstelling wees hij af: „Wat is tijdelijk? Niets duur zamer dan een tijdelijke vrijstelling, zeker in Soest!", aldus mr. Kruitwa gen. Hij wees voorts ook op het feit dat de gemeente voor enkele officiële ac commodaties (tennishal Schrikslaan en De Borg: red.) garant is voor be taling van rente en aflossing en dat mede met het oog daarop wildgroei van sporthallen tegengegaan moet worden. Mr. J. Beijering, voorzitter van de commissie, vroeg zich af welke belan gen binnen het Soesterbergse bestem mingsplan zodanig geschaad worden, dat b. en w. geen vrijstelling menen te kunnen verlenen. Ook mevrouw Allard (D'66) en de heer Beijen (VVD) helden over naar een wat soepeler beleid. Zij pleitten voor een tussenoplossing om het particu lier initiatief aan zijn trekken te kun nen laten komen. „Wij zijn slecht bezig", zei de heer Beijen, „als wij de samenleving deze meest voor de hand liggende oplossing onthouden". De CDA-er Van Logtenstein stelde zich op het standpunt dat de commissie tot taak heeft het beleid van b. en w. te toetsen en hij concludeerde dat dat be leid juist geweest is. „Er is juridisch geen vinger tussen te krijgen", aldus Van Logtenstein. Hij adviseerde het bestemmingsplan te wijzigen, dan wel elders in Soester berg, waar het wel mogelijk is, een sporthal te bouwen en het particu lier initiatief alle medewerking te geven. In beslotenheid formuleerde de com missie daarna haar uiteindelijke ad vies aan de gemeenteraad. Onze wijnkelder of Beatrixzaal privé voor uw receptie,familie reünie, trouwparty.Voor fèjg een zeer betaalbare prijs! Au berge le Postillon de la Provence. Laren (N.H.) Tel. 02153-87974. «Fjil WIJ HELPEN U ONDER DA ||J VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Willem Elsschot heeft eens ge schreven: „In kunst mag niet geprobeerd worden. Probeer niet te schel den als gij niet toornig zijt, niet te schreien als uw ziel droog staat, niet te juichen zo lang gij niet vol zijt van vreug de. Men kan proberen een brood te bakken, maar men probeert geen schepping. Men probeert ook niet te baren. Waar zwangerschap bestaat volgt het baren vanzelf, ten ge paste tijde". Vandaag moet ik een cursiefje inleveren; liefst wat lichtvoe tig want er is al genoeg ellen de in de wereld. Gisteren heb ik de man van mijn zuster begraven. Vandaag een vriend van ons, die even oud is geworden als wij nu zijn. Vandaag ben ik alleen maar verdrietig. Om de leegte die zij hebben achtergelaten. Beiden waren zij gelovige christenen dus hoeven we niet „te treuren als zij die geen hoop hebben". Toch schieten woorden soms te kort. Ik blader de dichtbundel van Elsschot verder door. Ik lees wat hij in opperste ver bazing schreef bij het doosbed vaneen kind: „De aarde is niet uit haar baan gedreven toen uw hartje stil bleef staan, de sterren zijn niet uitgegaan en 't huis is overeind gebleven". Ondanks alles zijn het goede dagen geweest. Vriendschap en warmte waren haast tast baar aanwezig. Na de begrafenis heb ik een brief aan mijn vrouw en kin deren geschreven. Te openen na mijn overlijden. De tekst is niet voor de publiciteit maar uitsluitend voor hen bestemd. Alleen de laatste regel mag u over mijn schouder meelezen: Tot ziens in Jeruzalem! Want die is voor alle achter blijvers. Voorzover bekend werken zes van de zeven partijen die in Soest meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen, mee aan een initiatief van het „Konink lijk Instituut tot Onderwijs van Blin den" te Huizen om de verkiezingspro gramma's op de band te zetten. Het is de bedoeling in totaal vijftig banden aan te maken, die dan beschik baar gesteld zullen worden in de be jaardentehuizen en via de bibliotheek. Het college van b. en w. heeft de minister van CRM toestemming ge vraagd het plaatselijk kabelnet be schikbaar te stellen voor locale radio- uitzendingen in verband met de ge meenteraadsverkiezingen op 2 juni aanstaande. Alleen donderdag MAGERE KILO van 13.00 éT Alleen donderdag Dit weekend Prachtig Alleen donderdag HOLLANDSE 2 DOZEN Alleen donderdag 200 GRAM met 2 broodjes "rat is

Soester Courant | 1982 | | pagina 1