I 1 349.- VAARDERHOOGT WV-Oude Ambachtenmarkt weer groots Bundeling reformatorisch Soest .■m 10-jarig bestaan Achtbaan" Bazar/Rommelmarkt Van Arkel Instituut Gehannes... DOE-HET-ZELVERS mmÊm» Hemelvaartsdag GRATIS GELEGD J. G. VAN ROUWENDAAL B.V. Rondje Soest 4 mei '82 5 mei '82 Hondepoep In de bus geblazen Soest op de verkiezingskabel Beestachtig De Borg in drank pi mm De occasions van Smeeing: 'Het belangrijkste verschil met nieuwe auto's zijn onze prijzen' auto smeeing voor Eenjarigen in bloembak en tuin deel I) 13 Soester Courant van woensdag 12 mei 1982 13 •H Foto: Herman van Dam De organisatoren hebben het program ma voor de jaarlijkse WV-festivitei- ten op Hemelvaartsdag in de histori sche Kerkebuurt geheel rond. Voor de achtste keer worden de bezoe ker tal van aktiviteiten voorgescho- Dauwtrappen Begonnen wordt 's morgens voor de vroege vogels. Dan staat een dauw- trapfietstocht op het programma. Tus sen 5 en 6 uur kan men starten voor deze tocht die de fietser voert langs een aantal mooie plekjes in de omgeving. De start is weer bij restaurant 't Hoogje achter de Ou de Kerk. De kosten bedragen 1,-. Hiervoor ontvangt men naast de route beschrijving ook weer een deelname- formulier voor de prijsvraag waaraan men gratis kan deelnemen. Verder liggen voor deelnemers andere verras singen gereed, terwijl ook onderweg voor het nodige gezorgd zal worden. Oude ambachten markt Om half elf opent burgemeester mr. P. Scholten de „Markt Oude Ambach ten". Tot 's middags 5 uur kan men die donderdag 20 mei van vele Oud-Hol landse handwerken genieten, die allen een plaatsje hebben gekregen rondom de Oude Kerk. Dat betekent in de volgende straten: Kerkstraat van de splitsing met de Middelwijkstraat tot ongeveer de splitsing met de Olijkeweg, Neerweg, parkeerterrein Oude Kerk, Eemstraat tot Lange Brinkweg, Peter v.d. Bree- merweg tot F6rd. Huycklaan, Ferd. Huycklaan tot ingang terrein De Blaak en het terrein De Blaak. Er komt dan ook weer een groot en zeer selekt gezelschap oude-am- bachtslieden naar Soest. Om er enkele te.noemen: siersmid, kaarsenmaker, plateelschilder, mandenvlechter, hoge hoedemaker, rietdekker, ciséleur, vlasspinner, stoelenmatter, beelden gieter, mutsenmaker, houtdraaier, bijenkorfvlechter, midwinterhoornma ker, wagenmaker, klompenmaker, koperslager, pyrograaf en Assendelft- schilder. Dat de oude ambachten de hoofdmoot vormen op de markt spreekt vanzelf, maar daarnaast zijn er ook andere in het oog lopende zaken, zoals bloe- menstands, handsnijwerk, penteke ningen, emailleren, edelstenen, bijen, wandkleden en poppenmaken. Uitgebreide keuze in manau en rotan van de allerbeste fabrikaten bij "Eigentijds Wooncomfort". Makkelijk bereikbaar in het gezellige Baamse Winkelcentrum. Tov«ns flink* sortering GORDIJNEN - VITRAGE KAMERBREED TAPIJT Tevens flinke sortering mand- en rietwerk. ^i<genti)dó- ^lOooHComJort Brinkstraat 34, Baarn. Tel.: 02154-20396 Verzekerings voorlichting voor U speciaal, bij assurantiekantoor van Rouwendaal! ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155-16467 Een aantal antiekkramen zorgen voor „echt" antiek. Op het terrein De Blaak aan de Ferd. Huycklaan vinden tal van aktiviteiten plaats. Het schapenscheren zal hier wel weer veel mensen trekken. Er wordt zowel met de hand als elektrisch geschoren. De vachten zijn ook te koop. koop. Voor de jeugd zijn er weer poppenkast voorstellingen. Ditmaal komt het Leids Poppentheater. De toegang is gratis. Bij de boerderij van V.d. Grift zal regelmatig een Boerendansgroep uit het Duitse Soest de folklore uit het Duitse Westfalen laten zien. Ook voor het inwendige van de mens wordt gezorgd, zodat men met een •gerust hart de hele dag op de markt kan doorbrengen. De Oudheidkamer aan de Ferd. Huyck laan is op Hemelvaartsdag ook ge opend. In aansluiting op het markt- gebeuren wordt er in de Oudheidkamer een speciale tentoonstelling gehouden. Concert Om 20.15 uur begint in de Oude Kerk op Hemelvaartsdag een concert waar aan medewerking wordt verleend door het Spakenburgs koor „Sursum Oor- da" o.l.v. Henk ter Haar. De organist is Jaap Zwart jr. Het koor treedt op in klederdracht. Regelmatig heeft het koor medewer king verleend aan radio en televisie optredens. Ook in het buitenland is het koor een graag geziene gast. Donderdag 20 mei brengt het koor «en aantal liederen van onder meer Handel, Bach, Schubert en Verdi ten gehore. Zo worden gezongen „Wachet Auf" van Bach, „Sanctus" van Schu bert, „Slavenkoor" van Verdi, „How Beautiful'van Smith en „Prais the Lord" van Smart om er enkeie té noe men. Organist Jaap Zwart zal werken spelen van o.a. Bach. De kaarten kosten vijf gulden en zijn vanaf heden verkrijgbaar bij de VW, iSteenhoffstraat 9a. Ook op de Oude Ambachtenmarkt kan men bij de VW-stand - indien nog voorradig - toegangskaarten kopen en eventueel 's avonds vanaf half acht bij de in gang van de kerk. „SGP, GPV en RPF zullen bij de gemeenteraadsverkiezingen onder lijst 7 ge- zamelijk uitkomen: lijsttrekker is dhr. J. van Garderen (SGP), onder wiens Eêïdelende leiding - met Gods hulp - op 2 juni zeker een zetel in de Soester ge meenteraad gehaald kan worden, blijkens het behaalde stemmenaantal tij dens de provinciale verkiezingen". Met die woorden werd gisteren de door SGP, GPV en RPF belegde vergadering geopend. De heer van Garderen zette uiteen hoe hij de komende jaren als gemeente raadslid een bijdrage hoopt te leveren aan het bestuur van de gemeente Soest. Als éénmansfraktie is dat zeker geen makkelijke taak, maar hij weet zich verzekerd van veel deskundige adviseurs. In de huidige malaise op economisch en moreel gebied is het meer dan no dig om als bijbelgetrouwe Christenen eendrachtig te getuigen van de hoop voor Nederland, ook in de plaatselijke politiek. Vandaar dat de drie partijen hebben besloten om samen op te trek ken voor écht Christelijke politiek, waarbij niets minder dan de bijbel de norm moet zijn. Door heel praktische politieke beleids lijnen aan te geven gaf de heer Van Garderen te kennen hoé hij die bijbel als norm voor de politiek ziet. Zonder daarbii veel in details te treden noem de hij enkele punten uit het gezame- lijk program. Daar het gezin het fun dament is van de samenleving mogen regels nooit ongehuwd samenwonen, samenwonen van homofielen of com munes bevestigen als normaal. Openbare scholen kunnen gemakkelijk kweekplaatsen worden van anti-chris telijk denken - de praktijk bewijst het - en derhalve is het de taak van de ge meentelijke overheid de „algemeen heid" van dit onderwijs te waarborgen. Leraren op die scholen mogen niet hun levensbeschouwing aan de kinderen overdragen door hun keuze voor mar xistisch of materialistisch getinte leesstof. Gezien de economische toestand van Soest, dat in grote schulden verkeert, moet drastisch bezuinigd worden. Christenen moeten voorgaan in offer bereidheid teneinde een gezonde eco nomie te herwinnen. Eigen initiatief en minder overheidsbemoeienis staan hoog in het vaandel van SGP, GPV en RPF. YASHICA Autofocus Een veelzijdige camera met vol automatische belichtings- en scherotereoelina. Onvoldoende licht? De camera blokkeert automatisch en met een druk op de knop stelt u de in gebouwde flitser in werking. Altijd scherpe, goed belichte foto's VAN WEEDESTRAAT 17 SOEST TEL. 13917 door Arie Wandelaar Het lijkt allemaal zo lang geleden, maar ieder jaar worden wij er op de 4e mei terecht aan herinnerd: de voor onze vrijheid gevallenen tijdens we reldoorlog H. Arie i's de avond van die dag naar Braamhage gefietst. Hij trof bij het monument voor de gevallenen de burgemeester, het mannenkoor Apollo, oud-strijders en een handjevol Soesters. Van de ruim 40.000 inwoners die Soest telt vonden niet meer dan circa 500 de weg naar de plaats waar herdenken en gedenken plicht en nood- .zaak is. Zo'n geringe belangstelling duidt er op dat wij de mensen die voor vTede en vrijheid gestorven zijn heb ben afgeschreven. Hoe kan het be staan? Wereldoorlog II is nog geen 40 jaar ten einde en wij komen er zo'n avond niet voor uit onze stoel. Veel jongeren die avond bij Braamhage. Dat wel. Voor Arie een aanwijzing dat wij de hoop op een betere wereld niet moeten verliezen. Wat het vieren van bevrijdingsdag be treft werd de 5e mei een dag die letter lijk en figuurlijk in het water is geval len. Dat kan ook niet anders wanneer de weergoden het slechtste met ons voorhebben en de overheid met het vrijaf geven op twee gedachten hinkt. Bevrijdingsdag vieren, het lag er maar aan in welk maatschappelijk hokje men was ingedeeld, 's Avonds nog in de krant een stukje gelezen dat meer met wereldoorlog IH te maken had. De schuilkelder die de Blrkstraat wordt gebouwd zal in geval van nood voor iedereen toegankelijk zijn. „Wie het eerst komt, aan het eerst maalt" heeft een Soester ambtenaar in opperste wijsheid uitgeroepen. Het is, volgens dezelfde ambtenaar, een misverstand te veronderstellen dat' alleen de burgemeester en enkele nota belen ervan gebruik zullen maken. Arie heeft begrepen dat slechts 2000 personen er in kunnen plaatsnemen, en dat dit gezelschap overlevingskan sen heeft mits, welke bom dan ook, niet te dicht bij Soest wordt achterge laten. Een mededeling die Arie en ongetwijfeld ook andere Soesters tot nadenken heeft gestemd. Ga maar na: wie niet in de directe omgeving van de Birkstraat woont kan beter gaan emi greren, alhoewel men in de directe om geving van Melbourne evenmin ga ranties zal kunnen verstrekken. Geruststellend is natuurlijk de mede deling dat men geen burgemeester of notabel behoeft te zijn om in aan merking voor een staan of zitplaats te komen. Dat lucht tenminste een heel stuk op. Ook gewone stervelingen als u en ik krijgen de kans te overleven. Arie vraagt zich af wie hij daar nu al voor kan bedanken. Goed nieuws op zo'n 5e mei 1982. Voor wie er voor in aanmerking komt echt iets om naar toe te leven. En wat het vallen van die bom betreft (niet al te dicht in de om geving van Soest s.v.p.) zou dat ook nog even door de woordvoerder van de gemeente geregeld kunnen worden. Dan hebben wij helemaal het gevoel straks in de Birkstraat goed te zitten. Bij voorbaat hartelijk dank. Beste mensen niet verzuimen woens dag 19 mei a.s. de gemeenteraadsver gadering bij te wonen. Dat wordt, het kan niet anders, lachen geblazen. Arie zal u ook vertellen waarom. Die avond vertelt burgemeester Schol ten dat de belasting op honden niet wordt afgeschaft. Toen deze belasting werd ingesteld had men de bedoeling uit de opbrengst er van het schoonmaken van bevuilde openbare plaatsen te bekostigen. Wel iswaar laten Soester honden dagelijks nog souvenirs achter maar daar zullen wij meer dan anders over moeten uit glijden aadgezien b. en w. van oordeel zijn dat deze belasting niet behoeft te worden aangewend ten behoeve van honden en hun bezitters. Het innen van hondebelasting is bedoeld om de in komsten van de gemeente te vergro ten. Een argument waar volgens Arie geen hond, laat staan een weldenkend mens intrapt. Want dan kunnen wij nog wel even. De toekomst kan er dan als volgt onge veer gaan uitzien. Zeulen met eigen huisvuil. Weliswaar lag het in de bedoeling dat dit huisvuil wekelijks zou worden opge haald, maar aangezien de gemeente krap bij kas zit wordt het karakter van deze bepaling gewijzigd en veran derd In het gezamenlijk optrekken naar een stortplaats. Of deze gelet op de financiële positie van de gemeente Soest verdient het aanbeve ling dat ouders thuis hun kinderen on derwijs geven. Het karakter van het openbaar onder wijs wordt met deze maatregel echter niet aangetast. Het is natuurlijk allemaal onzin wat Arie schrijft. Net zo een grote nonsens als waarmee B. en W. het niet afschaf fen van hondenbelasting willen verko pen. Ze gebruiken daarvoor argumen ten waaraan op z'n zachtst gezegd een luchtje zit. Jaarlijks rond Pasen wordt er op het katholieke volksdeel van Soest in finan cieel opzicht een beroep gedaan. Via giro-bank en contant kan men geld kwijt aan het inter-parochieel mis sie-comité Soest. Een organisatie die dit jaar 25 mille vroeg en 26 mille kreeg voor ontwikke lingswerk in midden Afrika. Arie brengt deze cijfers even onder uw aan dacht omdat hij de uitkomst van de jaarlijkse actie zeer opmerkelijk vindt. Weliswaar telt de R.K. gemeenschap in Soest circa 10.000 papieren leden, iets meer dan de helft van dit getal is min of meer wekelijks in de kerkge bouwen terug te vinden. Desondanks toch een bedrag van ruim 26 mille op tafel. Arie vindt het een compliment en het vermelden waard. Als het aan Robbert Meeder en An- thon v.d. Neut ligt dan heeft Soest op 31 mei, 1 en 2 juni a.s. een legaal ei gen radio-programma. Twee jonge mensen die bet fenomeen „kabel" wil len benutten om de gemeenteraads verkiezingen, met alles er op en er aan, bij u thuis te bezorgen. Zaterdag 31 mei komen alle partijen die in Soest met een eigen lijst uit komen aan het woord. Een dag later worden de fractieleiders aan de tand gevoeld, en op 2 juni verkiezingsuit slagen voorzien van commentaar. Als medewerkers worden René Eijbersen (NCRV) - Cees van Drongelen (AVRO) en Jan Leijendekker (VARA) genoemd. Best een leuk plannetje het ook eens van die kant te horen. Toen alles in kannen en kruiken leek doken er, zo heeft Arie zich laten vertellen, technische problemen op. De AROS- apparatuur bleek voor dit doel niet ge schikt te zijn, er moet een bedrag van 1500,- op tafel komen teneinde Ra dio Soest tijdens 3 avonden legaal in de lucht te krijgen. B. en W. zijn ent housiaste voorstanders van de uit zendplannen, de politieke partijen zien deze zendtijd ook wel zitten. Wanneer een dergelijk bedrag door de gezamen lijke politieke partijen in Soest niet meer kan worden opgebracht, B. en W. de initiatiefnemers met lege handen la ten staan, dan moeten wij de lokale radio voor Soest en omgeving voor nu en in de toekomst maar vergeten. Dat zou Arie jammer vinden. Dat mensen elkaar soms de vreselijk ste dingen kunnen aandoen is een gege ven dat zo oud is als de wereld. Onoplosbaar naar het schijnt. Tenmin ste net zo weerzinwekkend is de re latie van sommige mensen t.o.v. die ren. Kinderen ontdekten vorige week een dichtgebonden plastic zak waarin twee pasgeboren katjes waren gestopt. Hun moeder ontfermde zich over de dier tjes en waarschuwde de politie. Arie zou de mispunt die hem dat geleverd heeft persoonlijk een pak rammel wil len geven. Mag natuurlijk niet, maar het lucht wel op. Hopelijk zal de Soes ter politie het zich tot een eer rekenen de dader van deze beestachtige zaak op te sporen. Arie heeft zo de indruk dat de gemeen te zich, wat de exploitatie van De Borg betreft, van een bijzondere advi seur heeft voorzien. Deze adviseur, De Nederlandse Organisatie Kring, stelt in een rapport dat De Borg zich meer op het Horeca,-gebeuren en min der op ideële en culturele aktiviteiten moet richten. Op die mar.ier zou het onder meer wat minder slecht met de financiële positie van De Borg in de toekomst gesteld zijn. Zouden, zo vraagt Arie zich af, de samenstellers van dit rapport vooraf op de hoogte zijn gesteld van de doelstelling van De Borg? Zo ja, dan hebben ze er niets van begrepen, of zijn de leeskunst nog niet machtig. Of is men met oog kleppen op uitsluitend afgegaan op de teleurstellende cijfers? Arie weet 't niet. Voor hem staat alleen vast dat het opvolgen van dit advies uit het rapport geheel haaks staat op hetgeen iedereen bij de in gebruikneming van De Borg voor ogen stond. Het moest en zou een ontmoetingsplaats voor ie dere Soester worden. De Borg kwam er ook voor verenigingen, sociale en culturele aktiviteiten. In die opzet is men (nog) niet geslaagd. Aanwijsbare fouten zijn daarvan de oorzaak. Geef, adviseert Arie, iedereen die ook maar iets met De Borg te maken heeft, de kans van die fouten te leren. Dan kan men de zaak bij de wortels aan pakken. Er een uit zijn krachten groei end café-restaurant van maken is in meer dan een opzicht ontoelaatbaar. Het is in strijd met de doelstellingen, het is een absoluut oneerlijke concur rentie met de plaatselijke Horeca die in deze dagen toch al alle zeilen bij moet zetten om het hoofd boven water te houden. Subsidies voor aktiviteiten die strij dig zijn met Gods Woord zullen zeker moeten worden gestaakt. Over de woningbouw zei de heer Van Garderen tenslotte nog, dat gelet moet worden op voorrang voor betaalbare huurwoningen en woonruimte voor te stichten gezinnen. Ook bejaarden moe ten zo lang mogelijk over eigen woon ruimte kunnen beschikken. Tevens voor zag hij de vele toehoorders van wat meer algemene informatie over het funktioneren van het gemeentebe stuur. Daarna sprak mr. Rijk van Dam, frak- tiemedewerker van de RPF in de twee de kamer, die op indringende wijze de aanwezigen probeerde te overtuigen hoe belangrijk het is om in politiek rechte voren te trekken. Hij bepleitte het loslaten van het machtsdenken: daarmee bedoelde hij, dat het als Christen onverantwoord is om op een grote partij te stemmen met als motief „dat je daardoor meer in vloed hebt, en erger kunt tegenhou den". Alsof je als Christen mag kie zen uit de minst slechte. Kwaad wordt immers niet tégengehouden door „iets minder kwaad" maar door het goede Als Christen is het onmogelijk zóveel water bij de wijn te doen dat je „een beetje abortus" toestaat. En het Voor ontwerp van Wet Gelijke Behandeling maakt helemaal duidelijk dat het voor gelovige Christenen noodzakelijk is om bij de verkiezingen een principieel ge luid te laten horen. Mr. Van Dam, een jurist, maakte duidelijk dat dit voorontwerp een aantasting van een aantal grondwettelijk gewaarborgde vrijheden is. Voor hem bleef dus enkel de mogelijk heid om te kiezen voor het Christelijk samenwerkingsverband SGP-GPV- RPF, lijst 7, Tenslotte wees de voorzitter van deze zeer goed bezochte vergadering - er waren honderd mensen - op de Open bare Vergadering van dinsdag 18 mei. Om 20.00 uur in De Rank bij de Wil- helminakerk. Voor de volledigheid de eerste negen kandidaten van lijst 7 1. J. van Garderen (SGP) 2. P. H. Veen (GPV) 3. L.H. Boot (RPF) 4. H. Konijn (SGP) 5. C. Petersen (GPV) 6. ds. M. van Veelen (RPF) 7.H. Dekker (SGP) 8. G. H. Braakman (GPV) 9. ir. G. H. Meier (RPF) De R.K. kleuter/basisschool „De Acht baan" in de wijk Klaarwater viert in de week van 11 t.m. 16 mei haar 10-jarig bestaan. Het wordt een feestweek met als thema „Van-Harte-Stad. Kinderen en leerkrachten zijn al weken bezig, met het bouwen van een volledige stad waarin het goed vertoeven is. Om de woorden van het hoofd van de school, de heer H. C. B. Calis, te citeren: „Als school pretenderen wij uiteindelijk te werken aan een goede toekomst voor al onze kinderen. Alles zal in het teken staan van die toekomst, waarin jé geloven kan en moet". Het programma van de feestweek ziet er als volgt uit: Dinsdag 11 mei: Opening stad, optocht door de wijk met paard en wagen, eten op school, aller lei spelletjes in de stad. Woensdag 12 mei: 's morgens musical van de 6e klas voor alle kinderen. Woensdagavond 19.30 uur: Feestavond in De Borg voor de ouders, waar ook de musical wordt opgevoerd. Donderdag 13 mei: Voor de bovenbouw puzzelrit en zwemmen, voor de onder bouw een bosdag en de kleuters blijven rondom de school. Vrijdag 14 mei: 's Morgens is er voor de kleuters en de onderbouw een goo chelaar, voor de bovenbouw is er film. 's Middags afsluiting van de stad en onthulling van een gedenkstuk. Zondag 16 mei: om 9.00 uur een kerk dienst als gehele afsluiting in de H. Joanneskerk (in de Borg). Zaterdag 5 juni wordt op het Van Ar kel Instituut van 10.00-16.00 uur een Bazar/Rommelmarkt gehouden. Do netto opbrengst zal worden gebruikt voor de recreatie/ontspanning t.b.v. de kinderen die op het instituut wonen. Er zal die dag weer van alles te doen en te koop zijn. Rad van Avontuur, reuze sjoelbak, balgooien, zenuw- spel, schieten, diverse raadspelletjes en er is een Rommelmarkt. Voor de rommelmarkt kunnen we nog oude en nieuwe bruikbare spullen ge bruiken (geen bankstellen, koelkas ten e.d.). Wij verzamelen verder alle mogelijke (klein) goed zoals; huishoudelijke ar takelen, boeken, platen, speelgoed, glas en aardewerk, verlichtings-elek- trische artikelen, enzovoort. Heeft u spullen beschikbaar? U kunt de spullen brengen naar het Van Arkel Instituut, Hellingweg 1, Soest. Of als u ze zelf niet kunt bren gen, belt u dan even het Instituut 02155- 17444 tst. 31 en vraagt u naar Henk Phielix. De spullen worden dan in over leg afgehaald. Noe ben'k aal un poar joare bezig mettut gehannes en in die stukkies hek ut nogaal us over 't pliesiebero ehaad. Telkes denk ik ter aaf te weze, moar daat lukt niet zo maakkeluk. Niet vaan die stukkies, moar vaan 't bero. De gemeengte het bie ming weer un vervolg op dit fuijeton besteld. Ik haad aal us ezeid daat iedere keer as ter un tuut bie kwaam, der wéér un hok- kie aan 't pliesiebero eplaakt wier. En noeng benne ze ut gehok zaat eworre. Ze wulle d'r meteejn moar un heul lo kaal bie hebbe. Gróót geliek jongens; paak ut noeng moar us goed an. An de overkaant haadde ze aal meer vaan die hulpkaantore in gebruuk, dus doar hebbe ze aal waat ervoa- ring mee oppedoan. En zo droage ze nog un steejntje bie an de decentroalisoatie vaan 't overheidsapperoat. Moar daat wor me toch wel un toestaand.' Ze kenne me kaar voortemee niet meer vingde. Zo krieje doaluk nog un opsporingsbevel veur fcommis- soaris Adema of un huuszoe- king noar un inspekteur. En daan motte ze ok nog zeuke naar woónhuuze veur nieuwe pliesie gezaagsdroagers, waant doar kom je ok aal laastig an as die hiero geejn daak bove d 'r pet kenne kriege. 'k Het eheurd daawwe zelluf hermaandaads in dienst hebbe die büte Soest wóne. Daat ben ne daan forenstuute. Zo hejje licht ok kaans daat- ter op Soest pliesiemaanne wo- ne die in Oamersfoort of Boare diene. As daat zo is, kuwwe de baan niet uutrule? Ze hebbe toch allemoal 't zellufde paak an! Over 't nieuw pliesiebero durf ik niks meer te schrieve. Daat kaank nie meer volge. De eejne week stoat ut ter om trent en de volgende week is 't aalweer vurt. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k blie ben daat ongze braandweermaanne aal- lemoal op Soest wone. En die hebbe temingste wél de ruum- te. Net as de maanne vaan gemeengte waarke. Openboare waarke is baar an 't bezuunige. Zouwe we die kluphuze ok niet kenne om- ruuleDe pliesie an De Brink en de aamtenoare an de Van Weedestroat. Daan hejje de uniforme bie mekoar en de plaanemoakers ok! HANNES VAN DE NENG Smeeing. Omdat uw garage netzo betrouwbaar moet zijn als uw auto Koningsweg 14 Soest Tet02IM 13227 Nog even en de tijd voor de éénjarigen is weer daar. Ze worden overigens al enkele weken volop aange boden en verkocht, maar dit is goed voor hen die de gelegenheid hebben om bij kans op nachtvorst de planten goed te beschermen tegen de vrieskou. Massaal aanplanten in de tuin is zoals bekend eigenlijk pas veilig na 16 mei, als de z.g. =ijsheili- gen= voorbij zijn. Niettemin kunnen we al wel vast wat stil gaan staan bij dat wat komen gaat. Niet weg te denken uit het zomergoed areaal zijn de gera niums in hun vele verschijningsvormen. Naast het onderscheid in hang- en staande geraniums vinden we ook nog enkele en dubbelbloemige vormen, krachtig groeiende en compacte variëteiten, met groen of bont blad. Vooral de „Oostenrijkse" hang- geraniums zijn de laatste jaren erg in trek vanwege hun goede en krachtige groei en de niet aflatende bloei. De geranium wordt veelal gebruikt in bakken maar kan ook net zo goed als vakbeplanting worden toegepast. Ook hanggeraniums komen hiervoor in aanmerking. Zij blijken vrolijk bloeiende bodem bedekkers te zijn. Probeert U het eens. Regelmatig verwijderen van uitgeboeide bloemen staat vanzelf sprekend verzorgder, maar bevordert ook een rijke bloei. In bloembakken geven we ze wekelijks een gift speciale balkonbakmest of kamerplantmest. Ook gedroogde koemest voldoet. De bloembakken moeten wel voorzien zijn van een mogelijkheid tot afwatering, die we het beste aan de zijkant van de bak kunnen maken. Wanneer de afvoergaten onderin gemaakt zijn en de bak een keer vrij droog staat, verlaat het gietwater via de afvoergaten di rect weer de bak. Door zo'n 2 a 3 cm. boven de bo dem enkele afvoergaten te maken blijft er altijd een kleine waterbuffer in de bak aanwezig waardoor de bak niet spoedig uit zal drogen. Geraniums zoals ze in de volksmond heten (Pelargoniums is de werke lijke naam) verdragen goed volle zon indien het vochtigheidsgehalte van de grond op peil blijft. Ook in halfschaduw, ochtendzon of namiddagzon worden goede resultaten bereikt. In een adem kunnen we eigenlijk de fuchsia of bellenplant noemen, een wat meer op de schaduw en halfscha duw georiënteerd gewas. Met een regelmatige be mesting ook een erg dankbare bloeier. In fuchsia's vinden we wederom hangende en staande vormen in allerlei kleuren en met zowel groen als bont blad. Stamfuchia's zijn heel fraai als solitair in een grote bak. Deze stamfuchia's zijn door gekweekte lage fuchia's, waarvan de stevigste groeistengel als stam is gaan fungeren. Doordat er veel meer tijd in deze kweekvorm gaat zitten zijn stamfuchia's meestal behoorlijk aan de prijs. Bij de zojuist besproken geraniums zien we overigens de z.g. „moergera- niums", zware rijkbloeiende planten die de vooraf, gaande jaren dienst hebben gedaan als stekplant voor de kleinere geraniums. Deze planten zijn door hun volwassen uiterlijk erg geschikt als vulling voor een wat grotere bloemenbak.

Soester Courant | 1982 | | pagina 13