Renovatie Molenstraat woningen onuitvoerbaar Sluiting „De Borg kost 6^4 ton per jaar HM rEVEELTl .VAN DIM MM M |gg TbiiNNENkuis gijl De oude man Dodenherdenking en bevrijdingsdag Geen huisvuilophalen op Hemelvaartsdag en Tweede Pinksterdag Ed van Westerloo leidt politiek forum in „De Borg Kilo KALKOENFILET Weer problemen bij St. Joseph: Grootse tentenshow op Hemelvaarts dag „bij de Oude Kerk" iinm 11 iu) im Vier uw verjaardag KANTOOR RUIMTE Gilde-feesten eind augustus V;: J Progressief L'ist Soest 4 Alleen donderdag STUNT RECLAME Jonge kaas 1.58 Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen 60e jaargang no. 37 Woensdag 12 mei 1982 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47 A, Soest - Tel. 14152 Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 12. Buiten Soest per half jaar 24.— Verschijnt iedere woensdag Omdat niet alle bewoners van de St. Joseph-huizen aan de Molenstraat mee willen werken, zal het door de woning bouwvereniging opgestelde renovatie plan niet uitgevoerd kunnen worden. De helft van de bewoners blijkt maar geïnteresseerd in renovatie en omdat dat onvoldoende is om medewerking te krijgen van de provinciale directie Volkshuisvesting, zal nu op korte ter mijn tot groot onderhoud moeten wor den overgegaan. Aldus een artikel In het verenigings orgaan „Wonen" van de hand van sekretaris A. F. Witteman. Witteman stelt dat ook voor het groot onderhoud medewerking van de bewoners nodig is. Hij zegt echter dat. zolang er nog processen lopen over de eventuele verkoop van huizen, deze medewer king niet voldoende aanwezig is. „In middels is er een gerechtelijke uit spraak gedaan door de rechtbank in Amsterdam, dat 18 woningen aan de Molenstraat moeten worden verkocht. De nodige formulieren zijn nu in be handeling bij de gemeente Soest en het Ministerie van Volkshuisvesting al dus de sécretaris. Schuldige In hetzelfde blad steekt voorzitter H. Snel een beschuldigende vinger op vakkundig, voordelig en vlakbij naar de bewonerscommissie van de Molenstraat en hij verwijt de leden dat zij niet meer weten „wat hun plichten zijn als lid van de vereniging". „Het is n.1. zo", zegt de heer Snel, „dat lid zijn van een woningbouwver eniging inhoud met elkaar - en dat met elkaar wil zeggen dat alle leden erbij betrokken zijn, dus niet alleen bewo ners van een bepaalde wijk of buurt - moeten werken aan een goede en gezonde huisvesting voor iedereen". Snel meent te mogen constateren dat de bewonerscommissie Molenstraat dit totaal vergeet. Zo zelfs vergeet, dat bewoners uit dezelfde buurt het slacht offer dreigen te worden van hun handelingen. „Immers", aldus Snel, „door de situa tie waarin we thans verkeren is het voor het bestuur onmogelijk om een goed renovatie- of groot onderhouds plan van de grond te krijgen". Een behoorlijk aantal bewoners heeft wel positief gereageerd, maar dat aantal is voor de directie van Volks huisvesting in Utrecht niet voldoende om medewerking te verlenen. „De vele gevallen van cassatie tegen het vonnis van de rechter in Amster dam door diverse bewoners, blokkeren de zaak nog volledig. Het tot uitvoer brengen van de plannen zal dus moeten wachten tot hierin uitspraak is ge daan", aldus de voorzitter. Hij wijst er op dat daardoor de be woners die hun huis opgeknapt willen hebben, het slachtoffer worden van de houding van de bewoners-commissie „die alleen maar aan zichzelf denkt en aan hen die volledig met hen mee gaan". Van Wteedestraat 16, Soest, telefoon 02155-13473 In de mooiste wijnkelder van het land. Dans tussen duizenden flessen en geniet van het goede der aarde. Kaasbuffet v.a. 18,50 p.p., halve fles wijn 14,75. Vraag folder aan Lilian. Auberge Ie Postillon de 2 la Provence. fC v Laren (N.HJ Tel. 02153-87974. „Wat er met de anderen gebeurt in teresseert hen blijkbaar geheel niet", aldus de heer Snel. Hij doet daarom een dringend beroep op de commissieleden zich nu eens als echte vertegenwoordigers van de hele buurt te gaan gedragen. Hij doet ten slotte een beroep op alle bewoners een briefje af te geven waarin zij dan kunnen verklaren mee te willen wer ken aan een goede renovatie of aan een groot onderhoudsbeurt. De namen van de inzenders zullen absoluut geheim gehouden worden. „En", zegt hij, „laat u dan niet de twee reeds gerenoveerde woningen als enige mogelijkheid door het hoofd spelen, want veel van wat u reeds hebt aange bracht en wat u kon aanbrengen omdat u (voor deze tijd) praktisch geen huur betaalt, kan worden opgenomen in het Si vele gevallen betalen de bewoners van deze huizen nog geen vijftig gulden per maand huur voor een eengezins woning met een enorme achtertuin. Het artikel dat hij geheel voor eigen verantwoording, zonder enige voorken nis van zijn medebestuurders heeft geschreven, besluit hij met: „Ik snap deze bewonerscommissie niet; waar om niet loyaal meewerken in aller belang!". Ledenvergadering Gisteravond, dinsdag 11 mei, werd de ledenvergadering gehouden. Naast het bovenstaande probleem zijn de leden ook geconfronteerd met het bedanken als bestuurslid van de heer P. A. Schouten en het feit dat de heer R. J. Woerdeman heeft medegedeeld geen tijd te hebben om een bestuursfunctie te aanvaarden. Kandidaat is toen ge worden de heer J. B. M. Lensink. Voor direct TE HUUR GEVRAAGD 75-100 m* Ook gehele woning of winkel ruimte kan geschikt zijn. Huurprijs tot ƒ25.000,-. Aanbiedingen: tel. 02155-17927 Het Groot Gaesbeeker Gilde kan in het laatste weekend van augustus het ter rein De Blaak aan de Ferd. Huycklaan gebruiken voor de jaarlijkse Gildefees- ten. In het nu officieel uitgebrachte rapport over het dorpshuis „De Borg" geeft de Nederlandse Organisatie Kring (N.O.K.) als aanvulling op het concept ook aan welke alternatieve oplossingen er zijn om uit de problemen te komen: algehele sluiting gedeeltelijke sluiting en commerciële exploitaties. Totale sluiting kost de gemeenschap jaarlijks 625.000 gulden; gedeeltelijke sluiting altijd nog 335.000 gulden terwijl bij een commerciële exploitatie de huurprijs voor de exploitant op circa 240 gulden per vierkante meter komt. In het „aangevulde" rapport (de oor spronkelijke versie bespraken wij in onze krant van 7 april; red.) stelt de NOK vast dat er in Nederland vrijwel geen dorpshuizen zijn, die zonder ver lies werken. In de enkele gevallen dat er géén verlies is, wordt van het bereikt door koppeling van het dorpshuis aan (para) commerciële ak- tiviteiten, zoals een conferentie-cen trum. Het NOK heeft voor het gemeentebe stuur ook enige (dringende) aanbeve lingen. De volgende uitgangspunten dienen te worden gehanteerd: 1. de bestuursstructuur staat los van de participanten; 2. het bestuur func tioneert als een professioneel bestuur, dat in staat is de materiële voorwaar den te scheppen en het management te ondersteunen en ook kritisch te be oordelen; 3. de delegatie aan de di rectie is maximaal. Totale sluiting Bij totale sluiting gaan behalve de kerk dicht: de sportzaal, de bibliotheek, de bowlingbanen het dorpshuis-ge deelte, de ruimte voor de fysiothera pie; het kantoor van het maatschappe lijk werk en de peuterspeelzaal c.q. Artishock. Dan blijven de kosten van rente/af schrijving (340.000 gulden), onderhoud (10.000 gld.), afschrijving meubilair/ installaties (70.000 gld.), verzekering (10.000 gld.) en belasting (10.000 gld.); totaal 440.000 gld. Daarnaast dient 1,1 miljoen gulden subsidie (950.000 gld. rijk en 150.000 gld. aan provincie) te worden terugbe taald. Dat komt neer op een jaarlijk se last van 185.000 gulden. En dan zijn er nog de personele con sequenties zoals ontslag voor personeel van dorpshuis en bibliotheek; voor de schoolsport, het maatschappelijk werk, de peuterspeelzaal en de fysio therapeut. Er zal voor enkele van deze aktiviteiten een andere oplossing ge vonden moeten worden. Gedeeltelijke sluiting Gedeeltelijke sluiting betekent slui ting van de ontmoetingsruimte, de to neelzaal en de vergaderzalen. Het be tekent ook dat er bouwkundige voor zieningen getroffen zullen moeten worden voor de bereikbaarheid van de sportzaal, de bibliotheek, de fysio therapie, het maatschappelijk werk en de bowlingbanen. De lasten daarvan moeten dan opge teld worden bij de al eerder genoemde 335.000 gulden, zijnde de „resterende kosten'welke verband houden met de gedeeltelijke sluiting. Ook dan zal een gedeelte van het per soneel ontslagen moeten worden, aan gezien nog werk resteert voor de ex ploitatie van de bowlingbanen en het toezicht op de sportzaal. Commerciële exploitatie Commerciële exploitatie betekent exploitatie door derden van 1046 m2 dorpshuis en 455 m2 bowling. De door de huurder op te brengen kos ten zijn globaal 360.000 gulden. Dat bedrag is de som van: rente en aflossing; onderhoud, verzekering, be lasting, administratie en kosten terug betaling subsidie. Rente en aflossing en terugbetaling subsidie zijn met res pectievelijk 133.000 en 185.000 gulden per jaar, daar de grootste posten van. De huurder zou eigenlijk ook, vindt de NOK, het meubilair en de installaties moeten overnemen of huren. Huren be tekent een post van 60.000 gulden per jaar. Volgende week woensdag 19 mei, wordt dit rapport besproken na afloop van de raadsvergadering, die om 19.30 uur begint in het Griftlandcollege aan de Noorderweg. Vorige week herdacht ook Soest de ge vallenen van in- en na de Tweede Wereldoorlog en werd op bescheiden wijze bevrijdingsdag gevierd. De her denking bij het monument in Braam- hage was zeer indrukwekkend; de be langstelling ervoor was dit keer opval lend groot. Nadat een hoornblazer daartoe het sig naal gegeven had, werden twee minu ten stilte in acht genomen. Na „The Last Post" zong het mannenkoor Apol- lo een psalm en het Wilhelmus. Daarna werden er bloemen bij het monument gelegd; eerst door burge meester mr. P. Scholten namens het gemeentebestuur en vervolgens door leden van het voormalig verzet en be stuursleden van het Oranje Comité. Met een défilé van de belangstellenden langs het monument werd de plechtig heid besloten. Bevrijdingsdag De bevrijdingsdag werd sobertjes ge vierd. De ambtelijke wereld had vrij af, maar het bedrijfsleven werkte door. Er hingen toch nog heel wat vlaggen en verder waren veel straten „versierd" met vuilniszakken. Maar dat kwam dan weer door de vrije dag van de ambtenaren. PVO, onze Soester harmonie en het tambour- en vaandelkorps van het Groot Gaasbeeker Gilde verzorgden op het Kerkplein de taptoe, terwijl gelijk tijdig in de wijken Smitsveen en Klaar- water en lampionoptocht werd ge houden. Beide evenementen trokken met al te veel belangstelling. Wat de taptoe be treft werd er verdienstelijk gemusi ceerd door de beide korpsen. Aardig was het optreden van de „janboeren fluitjes"-band (wat de kleding betreft), maar vele toeschouwers zullen zich toch afgevraagd hebben of de muziek van „de Fabriek" nu thuishoort op een taptoe. Op donderdag 20 mei (Hemelvaartsdag) en maandag 31 mei (Tweede Pinksterdag) wordt er door de gemeentelijke reinigings- dienst geen huisvuil opgehaald. De reinigingsdienst komt in verband met deze feestdagen op respectievelijk vrijdag 21 me, en dinsdag 1 juni de plastic vuilniszakken ophalen. beiue een veel beter inzicht geven ir Wolter Spaink (P.P.R.) nr. 3 op lijst 4 Soest kén gezond blijven. Het belang van een leefbaar milieu staat bulten kijf. Daar moeten wij samen voor zorg dragen. Ter bestrijding van de werkloosheid dient een actief werkgelegenheids beleid gevoerd te worden. Met name denken wij dan aan kleine ambachte lijke werkvormen. De uitwerking van deze punten kunt U lezen in ons Verkie zingsprogram/Beleidsplan. Secretariaat: Valeriaanstraat 77, telefoon: 17692. klassiek: mollerusstraat 7 modern: laanstraat 22 \m?> BG Baarn tel. 02154-12797 Een flink aantal moderne en klassieke banken, stoelen, eethoeken, etc. moet plaats maken voor de nieuwe kollektie meubelen. Ze gaan het magazijn uit met kortingen tot maar liefst 50%! Dat feest wilt u natuurlijk niet missen op vrijdag 14 en zaterdag 15 mei in de Mollerusstraat. k.deboer&zoon bv adviseurs voor interieur en binnenhuisarchitektuur svm J beiue een veel beter inzicht geven in eikaars bedrijf en voorkomt het langs elkaar heenwerken bij oplossingen op voornamelijk ruimtelijk ordeningsge- bied". Om te overleven zal de ondernemer moeten kunnen beschikken over infor matie over van belang zijnde ontwik kelingen. Hij zal ook geadviseerd moe ten kunnen worden over de wijze waar op op nieuwe ontwikkelingen kan wor den ingespeeld. Zo kan dan voorkomen worden dat hij teveel vaste verplich tingen aangaat. De S.O. wil in dat verband de bestaan de winkelcommissie uitbouwen zodat in één commissie alle onderwerpen be handeld kunnen worden. Daartoe dient het „gastlidmaatschap" van de S O in de winkel oom missie gehonoreerd te worden met twee leden met stemrecht Deze nieuwe winkelcommissie moet de raad „gevraagd en ongevraagd" kun nen adviseren over de problematiek van het midden- en klein bedrijf. Wat het buurtwinkelcentrum Over- hees betreft is de Soester Ondernemer van mening dat er een nieuw aange- S.O. zegt voorzitter j. s. inou*; „met past pian ontworpen moet worden dat bezorgdheid voor de toekomst aan de bescheidener is van opzet. Na realisa l.nnf urnrrlt rif» WfPPfiflhflfll in ba- fin mnnt ïrnnrl Ed van Westerloo, verantwoordelijk man van het NOS-journaal en oud medewerker van KRO-Brandpunt, leidt op maandag 24 mei in de grote zaal van het dorpshuis De Borg de politieke discussie-avond die opge zet wordt door en voor leden van de vereniging De Soester Ondernemer. De leden van dit forum zijn de vijf lijst trekkers van de nu in de gemeenteraad zittende politieke partijen. Dat zijn mevrouw Greefhorst van het CDA; de heer Plomp van de VVD, de heer Kingma van de PvdA, de heer Visser van Progressief Soest, terwijl de heer Jonker van D'66 de honneurs waar neemt voor mevrouw Allard. Wat de plaatselijk situatie betreft zal zeker aan de orde komen het twee polig winkelmodel met de twee hoofd polen Van Weedestraat en Soester- bergsestraat en het buurtwinkelcen trum O ver hees. Ongetwijfeld zullen ook de kleinere winkelconcentraties, zoals Koninginnelaan en Smitshof zich roeren. In de uitnodiging aan de leden van de S.O. zegt voorzitter J. S. Nota: „Met bezorgdheid voor de toekomst aan d< ene kant wordt de weegschaal in ba lans gehouden door de zorgen voor een toekomst. Een betere kommunikatie tussen politiek en bedrijfsleven kan UCOUICIUCIICI 10 v CUU^vv, - tie moet voorkomen worden dat er een situatie ontstaat als in Honsbergen en ook moet tegen filiaalvorming binnen dat nieuwe centrum gewaakt worden. WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! ILiaNBMj De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Even overwoog ik om het vetti ge oude heertje straal voorbij te lopen. Uit ervaring weet ik dat je voorlopig niet van hem af bent als je met hem aan de praat raakt. Met een boog schuifelde hij om een rooster heen waar zijn onwillig uiteen vallende paraplu geen steun zou kunnen vinden. Slifsloffend koos hij, diep in de schouders gedoken, zorgvuldig zijn weg tussen parkeermeters en stil staande fietsen door. Dichter bij gekomen zag ik een stoppel baard boven een tussen zijn va le winterjas gefrommelde sjaal donker afsteken tegen zijn wit te gezicht. Ik sloot met mezelf een compromis, deed iets ge jaagds in mijn tred en steven de hem met grote stappen voorbij. „Goedemiddag, mijnheer De Vries.'" Hij mompelde iets onverslaan baars en realiseerde zich blijk baar een seconde later pas dat zijn naam genoemd was. Alsof hij het op een drafje wil de zetten om mij in te halen versnelde hij zijn gang en riep met stemverheffing: „Ohzeg, nouikutochzie..." Ik wist dat ik er weer intrap te, want zo begint hij altijd. „Ja, dat is nou heel toevallig dat ik u zo tref. Weet u, als het koud was ging ik meestal koffie drinken bij mijn zuster. Nou ga ik eerst centjes halen op het postkantoor en dan zoek ik mijn stamkroeg je op. U weet toch dat mijn zuster dood is? Ja, dat was het enige aanloop adres dat ik nog over had. Ik heb nog wel een neef, maar die woont in Den Haag en die is zó deftig". Hij rechtte zijn rug, tikte par mantig met zijn fladderende f plu op de grond en sprak kwasi Haags: Mijnheer de referen daris zal mij wel niet meer kennen. Hij werkt op het Ministerie moet u weten". Hij ging onverdroten voort en probeerde op een slimme ma nier het op zijn geheugen lig gende wolkendek te verdrij ven. ,,Waar woont u tegen woordig ook al weer?". Hij'zag dat er in plaats van nadere informatie een veront schuldiging klaar lag en was mij weer te vlug af. „Ja, ik begrijp het. U moet natuurlijk werken. Je kunt mij niet rekenen. U moet een gezin onderhouden en zorgen dat er brood op de plank komt. Liefst met nog wat er op natuurlijk", grinnikte hij en ontblootte zijn bruine afge brokkelde tanden. Vroeger was je al lang blij als je werk had. Doorleren was er niet bij. Anders was ik nou ook wel referendaris geweestHij gend van het snelle lopen bleef hij stil staan op de hoek van de straat, pakte mijn arm beet en zei: „Loopt u maar door en pas op met oversteken. Thuis wachten ze op u' Alleen donderdag KILO nu Alleen donderdag Stuntaanblading Kilo Hollandaa GESNEDEN ANDIJVIE Hal* lüst 6 kilo voor slechts 7.00 van 19.80 voor Maximaal 2 kilo per klant

Soester Courant | 1982 | | pagina 1