Op band gezette partijprogramma's officieel aangeboden mm V ^batthuifen ^eU est V. V. V. V. V. V. V, VAARDERHOOGT iÜUiÜ 1 Nieuwe was-installatie bij T. v. Rouwendaal (jced In cMeh! MAAK KANS OP N GRATIS MAX1POSTER Toneeluitvoering in Dorpshuis Soesterberg 50X70CM Gehannes... DOE-HET-ZELVERS -Hm VLEUGELS-PIANO'S fiMi: Restaurant Ook: plateservice lunches en uitgebreide keuze a la carte Statenbijbel gestolen Jeugd-EHBO geslaagden in clubhuis 'De Vangrail' Naar de kelder Jongelui onder elkaar Feest in de Paardenkamp Hemelvaartsdag Fietsevenement voor het hele gezin. De 11e SOESTER AVOND-FIETS-DRIEDAAGSE voor Eenjarigen in bloembak of tuin (deel 2) 11 Soester Courant van woensdag 19 mei 1982 11 Zes van de zeven politieke partijen c.q. groeperingen die in Soest aan de gemeenteraadsverkiezingen deelnemen hebben meegewerkt aan een, ook landelijk, uniek project de programma's in te spreken op geluidsbanden. De banden zijn maandagavond officieel overhan digd aan de Soester wethouder mevrouw M.van Stiphout-Croo- nenberg. De bijeenkomst werd bij gewoond door afgevaardigden van CDA, VVD, PvdA, D'66 en de combinatie PSP/CPN. Progressief Soest ontbrak evenals de combinatie SGP/GPV/RPF. Deze laatste groep heeft aan het project niet meegewerkt. Het op de band zetten van de di verse partij-programma's is ge beurd op initiatief van de Soes ter adviesgroep gehandicapten, die daarvoor contact opnam met het in Huizen gevestigde Insti- tuur tot Onderwijs van Blinden. De onderscheiden programma's werden ingesproken door een mede werker van dit instituut. Het heeft drie banden van elk anderhalf uur luistertijd opgele verd, die verkrijgbaar zijn bij de bibliotheek, het gemeentelijk voorlichtingscentrum en de sekretariaten van de diverse poli tieke partijen. In totaal zijn er 33 exemplaren (33 maal 3 ban den) voorradig. In meer plaatsen worden ver kiezingsprogramma's op band ingesproken, maar het unieke van dit project is, dat, op één na, alle partijen hun medewerking hebben verleend. Foto: Herman van Dam Voor uw: BRUILOFTEN - PARTY'S RECEPTIES KOUDE BUFFETTEN RESTAURANT SOESTER NATUURBAD Van Weerden Poelmanweg 4 SOESTDUINEN - Tel. 02155-13156 Van een eenvoudige huzarensalade tot een uitgebreid koud buffet: onze keuken is gespecialiseerd in exclu sieve schotels voor uw party thuis, uw bedrijf enz. Zeer recent is de autowasserette van Teus v. Rouwendaal uitgebreid met een vol-automatische was-installatie op de Nijverheidsweg 11 te Soest. Deze was-installatie is uitermate ge schikt voor het wassen van vrachtwa gens, trailers, busjes en personenau to's. De exploitant hoopt dat met deze nieu we wasstraat in de toekomst uw rij dend materiaal te mogen schoonhouden De was-installatie wordt volautoma tisch bestuurd. Automatisch wordt ook de waslaag aangebracht. U hoeft hier dus zelf helemaal niets aan te doen. Zaterdag is T. v. Rouwendaal geopend van 9.00-17.00 uur, de andere dagen op afspraak. Behalve de grote was-instal latie kunt u natuurlijk ook nog bij Rouwendaal terecht voor de kleine autowasserette, antiroestbehandelin- gen enz. Dit alles op het bekende adres aan de Nijverheidsweg 11, tel. 02155-20860. Zie aanbieding zomerkorting in advertentie. srrts 1S67 gespecialiseerd in de betere merken UTRECHT, Biltstraat 62 -68, tel. 030 - 712299 AMERSF.OORT, Amhemsestraat 8 10, tel. 033 30124 Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 Vorige week is uit de Juliana- kerk de Statenbijbel gestolen. De bijbel is circa honderd jaar oud en vertegenwoordigt een waarde van ongeveer vijfduizend gulden. Het boekwerk lag op de kansel. Hoe de dief kans gezien heeft zijn slag te slaan, is onbekend. In clubhuis 'De Vangrail' van Stichting Jeugdzorg Soest werd maandag j.l. het examen afgeno men voor de kursus Jeugd- EHBO A. Deze kursus werd ge geven onder auspiciën van de Kath.Nat.Bond voor EHBO, door Dhr. Bart Schut, gediplomeerd EHBO-er en Johan Baks. De kursusdeelnemers waren in de leef tijd van 10-14 jaar en volgden gedurende 28 lessen deze kursus. Het is de tweede keer dat kin deren bij Stichting Jeugdzorg het examen jeugd-EHBO A aflegden. Twee jaar geleden slaagden ruim 20 deelnemers aan deze, zeer be langrijke kursus. Dit keer de den 11 kinderen mee, waarvan er 1 niet met de vereiste kennis door het examen heen kwam. De geslaagden zijn: Marcello Sirigu, Petra Rademaker, Marcel van Schalkwijk, Paul van Schalkwijk, Nanny Friebel, Annette Slagt, Lu- ciano Sirigu, Katja Versteeg, Pim Alders en Jolanda van Nieuwburg. Op woensdagavond 26 mei a.s. vindt de diploma-uit reiking in De Vangrail' plaats. door Arte Wandelaar Arie heeft in deze rubriek de vorige week even stilgestaan bij het fenomeen openbare atoomschuilkelder. U weet wel, de in aanbouw zijnde atoomschuil kelder die, ingeval de vijand in de om geving van Soest een of andere bom kwijt wil, plaats biedt aan 2000 uitver korenen, woonachtig in de omgeving van de Birkstraat. Arie had op z'n zachtst gezegd zo zijn twijfels. Er zijn er meer die dat hebben. Het ochtend blad De Volkskrant bijvoorbeeld. Een van de redacteuren ging bij de gemeen te Soest en het ministerie van Binnen landse Zaken aan de bel trekken ten einde nadere informatie te krijgen. Aan de hand van de reacties van de woord voerders is de situatie nog zotter dan Arie een week eerder had beschreven. Wat blijkt namelijk uit het verhaal in De Volkskrant? In vredestijd wordt de met 2 miljoen Rijkssubsidie gebouwde schuilkelder benut om er archieven in onder te brengen. Volgens gemeente ambtenaar De Jonge is er een heel et maal voor nodig om in tijd van nood alle papieren op straat te gooien, waar na de schuilkelder door de 2000 in ge bruik kan worden genomen. Met Arie heeft ook de Volkskrantverslaggever zich afgevraagd hoe je 2000 wachten den in zo'n situatie aan het verstand brengt dat er een wachttijd is van 24 uur. De gemeente-ambtenaar zit met dat pro bleem ook een beetje in zijn maag. Hij gaat van de gedachte uit (Arie citeert, De Volkskrant) dat de bom niet zomaar valt. Er zal eerst wel een periode van verhoogde waakzaamheid en paraat heid zijn. In die tijd kan de burgemees ter bevel geven tot ontruiming. Wie zo een naieve redenering voor lief neemt zou bijna tot de conclusie komen dat er door de vroede vaderen werke lijk met alles rekening gehouden is. Mag Arie, geenzins een expert in de moderne krijgskunde, er in alle be scheidenheid op wijzen dat er een klei nigheid over het hoofd is gezien? Hij kan zich namelijk moeilijk voorstellen dat de denkbeeldige vijand vooraf een telefoontje pleegt met de opperbevel hebber van de nederlandse strijd krachten of met burgemeester Paul Scholten met de mededeling: „Wilt U zo vriendelijk zijn de archieven uit de schuilkelder te verwijderen, want wij komen er over een etmaal aan." Men behoeft maar aan de 10e mei 1940 te denken om te weten dat oorlog en de daaraan verbonden verrassingsaan vallen zich melden als een dief in de nacht. Twee miljoen, ieder ander be drag ook trouwens, is onvoldoende om daarin verandering te brengen. Zonde van het geld dus. Hoewel er niet gevoetbald werd is Arie de vorige week een bezoekje gaan bren gen aan het SEC-terrein. Hij ontmoet te er bestuursleden van de gelijknamige Soester voetbalvereniging die stevige opkikkertjes in kleine glaasjes schon ken. Daar was dan ook alle aanleiding toe. Het keurcorps van SEC mag dan ook dit jaar weer tevergeefs op de deur van de 3e klasse KNVB zondag amateurs hebben geklopt, dat daarin verandering komt lijkt zeker. Daarom zijn een groot aantal leden van SEC al vast begonnen aan de bouw van een nieuwe stenen tribune. Een niet gering karwei dat geheel in eigen beheer werd uitgevoerd. Clubliefde, het bestaat dus nog. Zeker bij SEC. Voor het metselen van de laatste steen werd de oudste SEC-donateur en supporter, de 89- jarige Jan Meerding, opgeroepen. Met zijn maat Mannes Kanters, ook al een supporter die tot aan zijn dood SEC trouw zal blijven werd de laatste steen muurvast gelegd. Meerding en Kan ters zijn bereid de tribune tot de laatste steen af te breken wanneer daar pro motie van SEC 1 tegenover staat. Laten wij afspreken dat het eerste niet nood zakelijk is en het laatste zal gebeuren. Is SEC ook in sportief opzicht weer de buurman van S.O. Soest. Wat voetbal betreft vindt Arie in Soest niks mooier dan die twee tegenover elkaar te zien. Nu de tribune er is zal die wens zeker in vervulling gaan. Wie de naam noemt van De Paarden kamp ontkomt er niet aan in één adem daaraan de naam van de heer C. J. 't Hart toe te voegen, oprichter en voorzitter van het paardenparadijsje waarmee Soest landelijke bekendheid kreeg. Zaterdag a.s. wordt het 20- jarig bestaan van dit paardenspul ge vierd. Arie heeft gehoord dat P.V.O. muziek in het feest komt blazen, dat er drie nieuwe paarden hun A.O.W. ko men uitdraven en er een nieuw boek t.g.v. het jubileum zal worden aange boden. Wie anders dan de oprichter voorzitter van De Paardenkamp zou daarvoor de pen geslepen hebben? Als het weer nou een beetje wil meewerken dan gaat het zaterdag in de Birkstraat een mooi en gezellig dagje worden. Dat zou dan voor al degenen die dagelijks met dit rusthuis voor paarden te ma ken hebben een verdiende beloning zijn. In Arie's kennissenkring ontmoet hij nog wel eens mensen die De Paar denkamp helemaal niet zien zitten. Ze vinden het allemaal maar een over dreven gedoe. Arie is het daar niet mee eens. Mensen die een levenlang min of meer regelmatig met paarden te maken hebben zullen zijn mening de len. Paarden zijn wat instict betreft wonderlijke viervoeters. Ter illustratie van deze uitspraak vertelt Arie U hier na een gebeurtenis die hij zelf heeft meegemaakt en die dus waar gebeurd is. In Arie's jonge jaren had Arie veel be langstelling voor het ouderwetse dege lijke circus. Het was in de tijd dat er nog sprake was van een "hooggeëerd publiek". De tijd van de Strassburgers, van Bever, Mikkenie en noem ze maar op. In die tijd leefde nog een oude cir- cusartist: Opa Wilke. Een vriendelijk besnorde grijsaard die zijn leven lang tussen paarden en circus had doorge bracht. Op de dag van zijn begrafenis werd de lijkwagen door twee van zijn lievelingspaarden getrokken. De tocht naar de Amsterdamse begraafplaats werd onderbroken voor een stop bij het circus dat ergens in de stad stond op gesteld. Bij het naderen van de lijk stoet, de korte stop en het vertrek hin nikten de paarden die in de stallen van tentzeil waren ondergebracht. Een ge luid dat de meest geharde circusman door merg en been ging. Mensen heb ben bij zulk soort gelegenheden hun eigen taal, dieren ook, zeker paarden. Begrijpt U nu waarom Arie en al die anderen van mening zijn dat paarden, die een leven lang op verschillende ma nieren mensen hebben gediend na een x-aantal dienstjaren in De Paarden kamp werkloos mogen worden. Tegen standers van Arie's opvatting maken soms de indruk op hem dat ze jaloers zijn. Zou 't, zo vraagt Arie zich af, met de mensheid onder eikaar dan werke lijk zo slechts gesteld zijn? Goed zijn voor mensen en dieren. Wij kunnen het een met een gerust hart doen, zonder het ander te laten. Op Hemelvaartsdag zijn Arie en Marie met nog geen kanon uit Soest te krijgen. Zijn kinderen en kleinkinderen komen dan thuis op de koffie en de limonade. Het hele huis ruikt naar de geur van de cakes die Marie in de vroege ochtend uren in de bakoven heeft laten rijzen. Ieder zijn vak, maar geen Soester ban ketbakker die haar dat kan verbeteren. Zijn de laatste plakken soldaat ge- mfeniHt dan verhuist de hele familie naar de Kerkebuurt. Oude ambachten bekijken en bewonderen. Arie is dan de vraagbaak voor zijn kleinkinderen, die vooral belangstelling hebben voor de attracties die zich in de omgeving van een poffertjeskraam en een ijs met slagroomgedoe afspelen. Dit jaar zal het zeker weer niet anders zijn. Als de lieverdjes tot aan hun neus toe vol zit ten is het met de pret gedaan en zijn het Arie's kinderen die hem lichtelijk ver wijten dat opvoedkundige kwaliteiten nimmer tot zijn sterkste eigenschap pen zullen behoren. Nou, en wat dan nog? denkt Arie dan. ieder mens, zeker Arie, heeft zo zijn be perkingen. Vooral met zulke kleinkin deren. Daarom deze raad van Arie: Als U ook een paar van die koters heeft laat je dan meesleuren naar oude am bachten, ijs en poffertjes. Het is de mooiste Hemelvaart die er op aarde bestaat. Tot morgen. Verkeerde peda gogen onder elkaar verenigt U. r. W. WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT (17) W (of 50 x 50 cm, afhankelijk van uw negatief). Wanneer u nu kleurenfoto's bij ons laat afdrukken, maakt u kans op een gratis maxiposter. Want als u uw foto's bij ons komt afhalen en één van uw foto's wordt uitgeroepen tot de mooiste of leukste foto van de week, ma ken wij er een maxiposter van. Uw foto komt dan als Foto van de Week in onze etalage te staan, waarna u de foto van ons cadeau krijgt Na de succesvolle uitvoering van „DE STAD WAARIN ZIJ KWAMEN" welke plaats vond in „de Flint" 16 april j.l., heeft Stichting Dorpshuis Soesterberg de toneelgroep THALIA uit Amersfoort uitgenodigd voor een optreden in het Dorpshuis, op vrij dag 28 mei a.s. „De stad waarin zij kwamen" is ge schreven door de in 1984 geboren ro manschrijver J. B. Priestly. Deze belicht in zijn stuk zijn visie op de maatschappij, doch deze is niet erg optimistisch. Hij laat een aantal zeer verschillende mensen een bezoek bren gen aan een, in zijn ogen, ideale stad. Zijn bedoeling is dat zij in deze stad gaan leven zonder oorlog, ruzie en stadsverschil. Of zij hierin slagen kun nen wij u nu niet vertellen, want dat moet u echt zelf komen zien. De regie van dit toneelstuk is in han den van Marga Koek. De voorstelling begint om 20.15 uur. Kaarten a 7,50 zijn verkrijgbaar op de voorverkoopadressen Plesman- straat 43 (tel.: 3242) en Banningstr. 6 (tel. 3248) beide te Soesterberg. Uit sluitend op 26 en 27 mei a.s. tussen 18.00 en 20.00 uur. Eventueel overige kaarten voor aanvang aan de zaal ver krijgbaar. Maandag 24, dinsdag 25 en woensdag 26 mei 1982 organiseert Tempo- Toer in samenwerking met Van Dam Super een fietsevenement voor ieder een. Start: iedere avond bij Van Dam Super, Honsbergen, 18.30 uur. Men kan kiezen uit 25 km en 55 km en iedere avond een andere route. Inschrijving: aan de start ƒ5.00 per persoon of 10.00 per gezin. Bij volbrenging van deze 3 avonden ontvangen de deelnemers een herinne ringsmedaille aan lint. Onderweg leuke attracties en kans op een aantal leuke prijzen. Sluitingsavond: de laatste avond zal worden beëindigd in De Borg. Onder het genot van een consumptie en muziek zullen de medailles worden uitgereikt. De eerste avond zal gereden worden door de Hooge en Lage Vuursche en voor de 55 km komt daar het Plassengebied bij. De tweede avond wordt de Eempolder bezocht en kan men Soest eens van een andere kant zien. De derde en laatste avond kan de Soester rondrit genoemd worden omdat men dan ook Soqjterberg aandoet, terwijl de langste afstand eerst nog het Landgoed ,,De Tfeek" doorfietst. Vooral de 25 km afstand is op iedere fiets te volbrengen, mits in goede conditie. Deelnemers: schrifgereedschap meebrengen in verband met beantwoorden van vragen!! Ajje vrogger op Soest mekoar teuge kwaam, daan staak je je vinger op en daan zee je: „Hoa, Jaantjo!" of „Hee Keesjo!". Daat „tjo" mos teraaltied bie. Nog un enkelde keer hoort ik ut wellus zegge. Ok de ouwe bienoame worre mingder. Wie weet ter nog vaan de tied daajje ,,Teus de Poepert" haad en Gijs Brood- je" en „Piet vaan Riek"! Vaandoag de daag hejje heul aangdere noame. Ok aangdere woorde. Wie zouw die toch uut- vingde? Ik leest nogaal us in de kraangt over „opstaarte en „inschaatte"Waa's daat noeng veur toalGeejn Soes- ders in aalle gevaal. }t Klinkt baar interessaant moar 't stelt niks aangders veur as 't ouwe woord zong- der „op" en „in" d'r an vaast. De gemeengte kwaam ongder lest ok met un maachtig mooi woord uut de bus. Ze haadde ut over „gedóge". Daat betekent volges Hannes zo iets as „stiekum toestoan". Affing ik ben moar us weze kieke waat ovve ze an de Bunt- weg haadde toegedoge. En daat waas un haarstikke gele beraak, waarin je an de dok ter ken vroage of daajje ziek bent. Vrogger mos je daan noar de dokter ze huus, moar noeng kom je daat in de beraak te wete. Zouw daat ok nog waat in de pries schele Aiowe voortemee nog us un nieuw ziekehuus kriege, zouw daat ok zo'n werf met beraakke worreDaan liever niet zo geel. Greune vaarf is ter ok zaat. Daat paast beter in 't laandschaap an de Proam- gracht. D'r sting in ongze Soesder daat de gemeengte knaap an 't haandele is met de grongd. 't Liekt wel of ze an ut uutver- kópe benne. Zouwe ze daat wel angevroagd hebbe bie de Koa- mer vaan Koophaandel? 'k Wis nooit daawwe zoveul grongd haadde. We maagge met ze aalle wel uutkieke daat- ter niet meer verpaatst wordt daan daater is! As ze eejn keer de smoak te paakke hebbe, we te ze niet meer vaan hohouwe. Ik zaal moar us noar 't kad- daaster goan en us opinforme- re of me huus wel op me eiges- te grongd stoat. Je ken nooit wete! Ze beure oardig waat cengte ak de bedroage zo leest. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge; aster nog waat over- blieft daan nodigt ik de ge meengte uut om de Soesders te loate opmeedele in de over- opbrengst, zaa'k moar zegge. Daat is daan un soort teuge- uutnódiging. Ajje nog meer nieuwe woorde wilt; ik schrief ter zo un zooi op. Effe vroage an HANNES VAN DE NENG. LAMPEKAPPEN UIT EIGEN ATELIER F.C. Kuyperstraat 24 3761 EG Soest Tel. 02155-20656 Van het assortiment kleinere éénjarigen, staat bij veel tuinbezitters het vlijtig liesje hoog aangeschre ven. Niet erg verwonderlijk want dit broos aan doende plantje vertoont een absurd rijke bloei en is zelfs schonend d.w.z. het is niet nodig om regel matig oude bloemen te verwijderen. De Impatiens zoals de latijnse naam luidt verdraagt erg goed schaduw, waarin hij ook voor de nodige kleur kan zorgen. Volle zon.is overigens ook geen probleem, mits de grond niet al te droog is. Ze worden ge kweekt in erg veel tinten van wit naar donker rood, paars, oranje etc. De vlijtige lies ook wel waterplantje genaamd bezit zoals deze naam reeds doet vermoeden erg veel water, waardoor zij erg vorstgevoelig is. We planten ze dus pas na half mei. Haast even populair Is het afrikaantje met zijn overbekende blad - en bloemengeur. De twee bekendste vormen zijn de bolafrikaan (Tagetes erecta) en de kleinbloemige afrikaan (Tegates pa- tula). Dat er echter nog een derde vorm bestaat, een erg leuke zelfs, weten nog veel te weinig tuinbezitters. Het is n.1. de zeer fijne Tagete te- nuifolia met zeer fijn blad en miniscule bloemp jes. Een zeer rijke bloeier in de bekende afri- kaantlnten geel, bruin, rood en oranje. Zo nu en dan worden ze op tuincentra in het voorjaarssei zoen wel eens aangevoerd. Let u er eens op. Afri kanen kunnen in de volle zon staan en verdragen eventueel ook wel halfschaduw. De uitgebloeide bloemen moeten regelmatig verwijderd worden om een blijvend rijke bloei te verzekeren. Niet weg te denken uit het voorjaarsaanbod eenjarigen perkplanten is de z.g. witte Alysum (eigenlijke naam is lobularia) een erg sterke bodembedekker met massa's kleine witte bloempjes die tot laat in de herfst blijven verschijnen. Erg geschikt als randplant of als overhanger in bakken. De tegen woordig ook in rose en lila gekweekte vormen zijn wat minder sterk. Vooral bij langdurige regenval vallen er nog wel eens wat uit. Witte alysum zaait zich ieder jaar weer uit op de plaats waar ze het vorig jaar hebben gestaan. Doordat ze pas laat in bloei komen, worden ze meestal niet als zodanig berkend, maar voortijdig als onkruid verwijderd. Hand in hand met deze witte alysum gaat de meestal blauwe bloeiende Lobelia die zowel in op gaande als hangende vorm gekweekt wordt. Even eens geschikt als randplant of als overhanger in bloembakken. Er worden diverse variëteiten aange kweekt waaronder zelfs die met rose en witte bloe men. Deze komen slechts sporadisch op tuincen tra voor omdat sowieso voorkeur van de meeste tuinbezitters uitgaat naar de diverse blauwe tin ten. Ze verdragen volle zon en halfschaduw. Dit laatste gaat dan wel ten koste van de bloeirijk- heid. "J

Soester Courant | 1982 | | pagina 10