Zo gezien... AVOND-FIETS-DRIEDAAGSE K onn Oir Jong Soester echtpaar in Tsjechoslowaakse gevangenis ro Eerste aanzet nieuw buurtwinkelcentrum O verhees? Aktie 12 mei „Sterrenberg" Huis ter Heide Welterusten! TblNNÉNhuiS Maandag 24, dinsdag 25 en woensdag 26 mei 1982 Start: iedere avond bij VAN DAM SUPER. Zie mededeling elders in dit blad. Progressief Lijst Soest 4 ROTEK-ALARM TEL. 19925 Vier uw verjaardag Laatste oproep Bejaardentocht 1234 bijbels in beslag genomen: Het oordeel van de boemerang Grootse tentenshow op Hemelvaarts dag „bij de Oude Kerk" Woensdag 19 mei 1982 SOESTER 60e jaargang no. 38 COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152* .Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per halfjaar f24.— Verschijnt iedere woensdag klassiek: Mollcrusstraat 7 37 13 BW Baarn door GERARD PAUL WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Diegenen die nog mee willen met de bejaardentocht van donderdag 17 juni a.s. naar Nieuwkuyck en nog geen geiegenneia nebben genad zich op te geven kunen dat alsnog doen, a.s. vrijdag van 2 tot 4 uur in Hons- bergen of bij mevr. E. Stolwijk, Kruis weg 2. vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16. Soest, telefoon: 02155-13473 In de mooiste wijnkelder van het land. Dans tussen duizenden flessen en geniet van het goede der aarde Kaasbuffet v.a. 18,50 p.p., halve fles wijn 14,75. Vraag folder aan Lilian. Auberge Ie Postillon de la Provence. v Laren (NHJ Tel. 02153-87974. Rein en Jedidjah Dekker-Slagter op hun trouwdag Sinds 30 april j.1. verblijft het op 11 december van het vorig jaar gehuwde echtpaar Rein en Jedidjah Dekker-Slagter in een gevangenis in de Tsjecho slowaakse stad Bratislava. Op die dag werden zij gearres teerd in verband met het in bezit hebben van 1234 in het Tsjechoslowaaks vertaalde bijbels. Zij worden beschuldigd van „invoer van verboden goe deren". Morgen, donderdag 20 mei, vindt het proces plaats. Van staatswege hebben zij een advocaat toegewezen gekre gen. Het echtpaar, hij (29) student theo logie en zij (25) vele jaren kleuter leidster in Capelle aan de IJssel, ver trok 14 april in hun auto met caravan, naar Tsjechoslowakije met als doel de christenen in dat land een bemoe digende groet te brengen van de chris tenen uit het vrije westen. Zij namen ruim twaalfhonderd bijbels en andere christelijke lectuur mee om daar uit te delen; een aktie die ook gevoerd wordt in andere landen ach ter het ijzeren gordijn. ,,Zij vinden het", aldus de vader van Rein Dekker, ,,hun christenplicht gelovigen achter het ijzeren gordijn een bemoedigend levensteken te ge ven uit het westen en zij zijn bereid daar zelf enig risico voor te nemen" Eerder al waren zij in Oost-Duitsland en Hongarije. Vast staat dat zij bij het overschrij den van de Tsjechoslowaakse grens niet zijn aangehouden. Dat gebeurde later in Bratislava, mogelijk bij een gewone verkeerscontrole. Hun aanhouding kwam pas enkele da gen later aan het licht en wel omdat zij niet terugkeerden op 5 mei, toen het visum verlopen was. Daarna werd aktie ondernomen en via het Neder landse Ministerie van Buitenlandse Za ken en de Nederlandse ambassade in Praag werd zaterdag 8 mei duide lijk dat zij in hechtenis genomen wa ren. Verzoeken van de ouders om via de Tsjechische ambassade in Den Haag met hen te kunnen spreken en hun ver blijfplaats te achterhalen, hebben tot nog toe geen sukses gehad. Wel heeft de heer Dekker sr. inmiddels een vi sum gekregen, maar er wordt nog overlegd of het verstandig is daar op dit moment gebruik van te maken. ,,We weten absoluut niet hoe de Tsje chische autoriteiten zullen reageren; of ik hen kan bezoeken en het proces De zwakzinnigenzorg bezint zich.Foto: goos van <ier wtit mag bijwonen. Is daar geen kans op, dan heeft de reis op dit moment geen zin", aldus de heer Dekker. De Nederlandse ambassade in Praag kan ook niet meer doen dan via diplo matieke kanalen informeren. Inmiddels wordt in Soest en in Capelle aan de IJssel gebeden voor hun be houd. ,,We weten dat hun werk niet zonder gevaar is", zegt mevrouw Dekker, „maar we hebben er respect voor dat ze dit willen doen. Ook zijn we een beetje trots, al zijn de kinderen geen moment uit onze gedachten. We rekenen en vertrouwen op God's bescherming en zijn vol vertrouwen". De ouders hopen ook dat zij in hun ge vangenschap toch nog hun bemoedi gende boodschap kunnen overbrengen, die, naar zij weten, van grote beteke nis is voor de in die landen wonende christenen. De Christelijke Stichting voor Hulp aan Gewetensvervolgden te Andijk doet een beroep op alle Nederlanders bij de Tsjechoslowaakse Ambassadeur (Parkweg 1, 2585 JG Den Haag) per brief of telegram te protesteren tegen deze gevangenneming. Eveneens adviseert de Stichting een beroep te doen op de Staatssekreta- ris van Buitenlandse Zaken, de heer H. v.d. Broek (Plein 23, 2511 CS Den Haag) alles in het werk te stellen om hun vrijlating te bewerkstelligen. De Stichting stelt zich op het standpunt dat het echtpaar Dekker mogelijk een douaneregel overtreden heeft, maar dat dat dan door de Tsjechoslowaakse Staat zelf wordt uitgelokt, die tegen elke regel van godsdienstvrijheid in, bijbels en evangelielectuur behandelt als „verboden goederen". Als het nog mogelijk was ge weest zou ik het liefst onzicht baar geworden of geluidloos vertrokken zijn toen hun ge sprek zo'n ongewenste wending kreeg. Als jij je verstand gebruikt Imd was het nooit zo ver ge komenhad ze gezegd. Zich van geen kwaad bewust vroeg hij argeloos waar ze pre cies op doelde en dat had hij achteraf gezien beter niet kun nen doen. Tot nu toe had niets erop gewezen dat de wind zo plotseling naar de verkeerde hoek zou kunnen draaien. ,,Als ik in jouw schoenen had gestaan was ik begonnen om maar eens wat meer aandacht aan mijn naaste omgeving te schenken. Ik zou wat minder tijd uittrekken voor mijn werk en voor mijn eigen pleziertjes. Volgens mij ligt daar de oor zaak van alle ellende, want als je bijvoorbeeld wat vaker thuis geweest was dan zou je zelf hebben kunnen zien dat er brokken van moesten komen. Nu kun je alleen nog maar puin ruimen Zijn gezcht verstrakte toen ze zich in de rug dekte door hem toe te voegen dat de anderen er net zo over dachten. Zo, dus er wordt stevig over mij gerod deld, bedacht hij, terwijl de stroom van verwijten niet af liet. Toen ze even naar adem hapte vroeg hij minzaam of ze niets vergeten had. Of dat nu echt wel alles was. Wat schichtig geworden door de stille zelfbeheersing van haar gesprekspartner zei ze: ,,Je begrijpt toch wel dat ik dit allemaal niet zeg om jou te kwetsen Zulke dingen moet je toch ook eerlijk tegen elkaar kunnen zeggen? Tevergeefs zocht ze steun bij de publieke tribune, maar het was al te laat. Mierzoet vroeg hij of ze wat voor hem zou willen doen. Na tuurlijk wilde ze dat. „Weet jezei hij langzaam en nadrukkelijk „ik zou het erg fijn vinden als je alles waarvan zij me nu beschuldigt op een stuk papier zou willen zetten. Ik lees het dan nog eens op mijn gemak na en jij krijgt het van mij terug als je zélf in zo'n situatie verzeild geraakt bent". De uitwerking van deze punten kunt U lezen in ons Verkie zingsprogram/Beleidsplan. Secretariaat: Valeriaanstraat 77, telefoon: 17692. Foto: Herman van Dam Sinds maandag 10 mei lijkt een begin gemaakt te zijn met de realisatie van het buurtwinkelcentrum Overhees. Die dag is de wijk een semi-permanente winkelvestiging rijk geworden, door plaatsing van een snackbar op het parkeerterrein naast het dorpshuis De Borg. Drie parkeerplaatsen zijn er voor opgeofferd, maar de verkoopplaats schijnt, gezien de drukte, in een behoefte te voorzien. De standplaatsvergunning is aan een Soester ondernemer verstrekt, maar zover nu bekend is deze vergunning tegen de be palingen in, overgedragen aan een niet-Soester. Ook houdt de vergunning niet in dat de, weliswaar op wielen staande, wagen permanent op het parkeerterrein geplaatst mag worden. Eén en ander is in onderzoek. Vermoedelijk zijn er wat vergissingen gemaakt bij het verlenen van de stand plaatsvergunning. Door de alom bekende, aangekondigde bezuinigingen, ook binnen de gezond heidszorg, dreigt de kwaliteit van de zorg in de knel te komen. Met de huidige personeelsbezetting kan ook in de zwakzinnigenzorg slechts voldaan worden aan de meest nood zakelijke verzorging van de zwakzinni ge. Logisch gevolg hiervan is dat de ver pleegkundigen niet voldoende toeko men aan de persoonlijke aandacht voor de zwakzinnige bewoner. Woensdagochtend werd op „Sterren- berg" een forumdiscussie gehouden over deze knelpunten. Deze bijeenkomst werd via het inter ne t.v.circuit uitgezonden op alle af delingen. Ook konden de verpleegkun digen op de afdelingen reageren via de telefoon. De verzamelde knelpunten en daaruit voortgekomen stellingen en handte keningen zijn 's middags meegenomen naar Den Bosch waar de landelijke ak tie plaatsvond. Uit deze forumdiscussie is gebleken dat de werkers van „Sterrenberg" ondanks de bezuinigingen bereid zijn om te kijken naar wat er nog moge lijk is met de huidige middelen. Om struktureel echter iets aan de proble matiek te kunnen veranderen, is poli tieke aktie dringend noodzakelijk, ook binnen de zwakzinnigenzorg. Zonnegloren Ook in het ziekenhuis Zonnegloren ves tigde de leerlingenraad de aandacht op de „dag van de verpleging". In de hal stond een bed met daarin een pop als patiënt. Met teksten op plakkaten als; „De situatie wordt te dol; alle bedden liggen vol" en „Help de zuster ver zuipt" en ook „Onze roeping wordt een noodkreet" werd duidelijk ge maakt hoe moeilijk het allemaal is. Werken in een sfeer van onzekerheid is ontmoedigend. De patiënten worden er de dupe van als door bezuinigings maatregelen er met te weinig perso neel gewerkt moet worden. Voor de leerlingen is het niet inspi rerend te weten dat er na afloop van de studie mogelijk geen baan is. Van de Zonnegloren-leerlingen was niemand in de gelegenheid om aan de landelijke aktiedag in Den Bosch deel te nemen. Is uw verzekering voordelig en optimaal Ga voor advies naar van Rouwendaal! J. G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155-16467 Leidje Tomassen no 2 op lijst 4 Soest kèn emancipatie bevorderen. De bijna onaantastbare gewoonten en ge dragsregels van de mannenmaat schappij moeten doorbroken worden. We moeten ons veilig kunnen voelen: geen kernwapens in Soest en geen schijnveiligheid door schuilkelders. Uw lichaam verdient een gezonde nachtrust In een goed bed, niet te hard e{i niet te zacht Precies daar ondersteunend waar uw lichaam dat vraagt Komt u eens 'proefslapen' op zo'n ideaal bed. Wij adviseren u deskundig en desnoods fluisterend! k.deboer&zoon bv adviseurs voor interieur en binnenhuisarchitektuur svm

Soester Courant | 1982 | | pagina 1