Twintig jaar stichting „De Paardenkamp" groots gevierd VAARDERHOOGT ZONWERING ROLLUIKEN DUBBELE BEGLAZING Stichting Centrum Maatschappelijke Dienstverlening Soest - Baarn en Eemnes zoekt voorzitter 24 mei: Vrouwendag voor ontwapening GEHANNES DOE-HET-ZELVERS Boek ten doop gehouden: Rondje Hemelvaartsdag Radio Soest in de lucht Zestig mille en nog wat Uit de partijprogramma 's Nogmaals hondepoep Kermis in Soest Restaurant van den Brink Wij zijn le en 2e Pinksterdag Geslaagd voor Eenjarigen in bloembak of tuin (deel 3)< Soes ter Courant van woensdag 26 mei 1982 Bede van een Paard: „Bij het stijgen, sla mij niet; Bij het dalen, jaag mij niet; In den stal, vergeet mij niet; Hooi en graan, misgun mij niet; Onthou mij 't frisse water niet; Ben ik warm, verkoel mij niet; Ruk mij aan de teugels niet; Zijt gij boos, dan beul mij niet; Plaag mij met d'opzetteugel niet; En - bedek mijne ogen niet". Aldus een fraai rijm in het boek „Ons Paardenkamp" dat voor zitter en mede-oprichter van de Stichting De Paardenkamp, de heer C. J. 't Hart j.1. zaterdag ten doop hield. Het regende flink, maar geen van de vele honderden, uit het hele land af komstige, bezoekers, wilde deze doop missen en geduldig ston den zij de toespraken uit. Zoals gewoonlijk maakte de heer 't Hart er weer een geweldige happe ning van. De viering van het twintig jarig bestaan van „zijn" Paarden kamp moet voor hem een hoogtepunt in zijn veeljarige aktiviteiten, voor het dier in het algemeen, geweest zijn. Staande voor een microfoon vertelde hij over het ontstaan van de Paarden kamp en over de mensen van het eers te uur: oud-voorzitter en mede-oprich ter P. M. Wijsmuller, de dames W. H. van Woerkom-'s Gravendijk en A. G. Kok-Staaloud-burgemeester Ben- tinck; de eerste verzorgers, de heren De Heus en Groen; de behuizing aan de Klein-Engendaalweg en het eerste paard ..Corrie". 't Hart bracht dank aan hen allen en aan de honderden gulle gevers die het voortbestaan van de Paardenkamp mogelijk maakten en nog maken. In het zeer leesbare boek, dat alleen bij De Paardenkamp aan de Birkstraat verkrijgbaar is, vertelt de heer 't Hart de levensgeschiedenis van al die paar den, nu al 112 in totaal, exclusief het drietal dat j.1. zaterdag afgeleverd werd, die in de loop der jaren een rus tige welverdiende oude dag in Soest hebben mogen doorbrengen. Korte levensgeschiedenissen, waar in ook duidelijk de betrokkenheid van de mensen met dikwijls ,,hun" paard tot uiting komt. Zaterdag werden liefst 804 exemplaren van het boek verkocht; zondag nog eens 60, terwijl er ook nog zo'n 350 via giro-overschrij ving besteld waren. 't Hart reikte .eerste" exemplaren uit aan de mensen die aan de wieg van de Paardenkamp stonden: oud-burge meester Bentinck (,,U kwam zelf om de eerste stallen te openen; u stuur de geen wethouder") en de heer Wijs muller („Kom 't Hart, dan richten we vanavond De Paardenkamp op" Dankwoorden spraken zowel de heer Bentinck als de heer Wijsmuller en namens de „Stichting Gretha en Adrie Pieck" werd een fraaie tekening aan geboden, terwijl de heer Bokkers, na mens het personeel een bloemstuk overhandigde. Daarna werden de drie nieuwkomers verwelkomd: Menno (32) uit Biltho- ven, Saphir (26) uit Rotterdam en Demsje (32) uit Oldeboorn. Daarmee is de bezetting van dit nationale rust huis voor paarden op 52 gekomen. Het bleef nog lang druk aan de Birk straat, waar aan het begin van de feestviering PVO met majorettes en puppyrettes voor een uitstekende stemming zorgde. De heer C. J. 't Hart (rechts) overhan digt het boek „Ons Paardenkamp" aan oud burgemeester Bentinck. Links de eerste voorzichter van de Stichting Paardenkamp, de heer P. M. Wijs muller. Foto: Herman van Dam Amersfoortsestraat 83 b, Soesterberg. door Arie Wandelaar Beste mensen, geloof het of niet, Arie zette zijn platvoeten Hemel- vaartsmorgen cm half zes op het koude zeil van zijn slaapkamer. Dat kwam zo. Arie's zoon had een dag tevoren aangekondigd dat hij met zijn gezin zou gaan dauwzwemmen, hetgeen iets heel anders is dan dauwtrappen. Of opa ook mis schien belangstelling had? Niet van harte heeft Arie zijn ja-woord gege ven en dus zat hij er aan vast. Marie met stomheid geslagen, zij kent Arie als een baasje, dat het liefst vijf kwartier in een uur slaapt. He- melvaartsmorgen waren de rollen echter omgedraaid. Arie er uit, Marie draaide zich nog eens om. Hoe ouder, hoe gekker, dacht Arie toen hij in de late voorjaarsregen zich per fiets voortbewoog naar het Soester Natuurbad. Ter plekke ontdekte hij ongeveer 100 gelijkge stemden die, zonder er ook maar één cent voor te betalen gratis mochten zwemmen en met gratis koffie en thee werden gelaafd. Tot acht uur in de morgen heeft Arie tevergeefs op zijn nageslacht ge wacht. In een niet zo'n beste stem ming is hij daarna aan de terugtocht begonnen. Thuis trof hij Marie aan zoals hij haar verlaten had: slapend. Arie heeft die vredige toestand zo gelaten en is vervolgens per telefoon verhaal gaan halen bij zijn nakome lingen. Aan de andere kant van de lijn duizend verontschuldigingen. De wekkerradio zou niet zijn afge lopen. Arie vond het een aardige, maar niet sterke.verklaring. Als er in zijn jonge jaren wekkerradio's bestaan zouden hebben, dan zou hij de uitvlucht zelf verzonnen kunnen hebben. Met de belofdte dat wij el kaar bij de opening van de Ambachtenmarkt zouden ontmoe ten, is Arie vervolgens thee gaan zetten, brandde zijn vingers aan een broodrooster en verwierf bewonde ring van Marie voor het perfect ge kookte eitje dat hij serveerde. Om de drukte te ontlopen had Arie het plan geopperd dit jaar eens vroeg de Kerkebuurt te bezoeken. Een bepaald niet exclusieve gedachte. Half Soest was die morgen vroeg uit bed gevallen. Een half uur nadat de burgemees ter, slechts hoorbaar voor een klein groepje mensen, met niet een van zijn beste toespraken, de Ambach tenmarkt geopend had, kon je bij wijze van spreken al over de hoof den lopen. Hetgeen Arie in zijn rubriek een week eerder voorspeld had kwam uit, want zijn kleinkinderen toonden vooral be langstelling voor oude ambachten die zich in de omgeving van respec tievelijk poffertjes, gevulde koeken en paling afspeelden. Daar Arie zeer ontactisch zijn auto had gepar keerd in de omgeving van een ban ketbakkerij, kon hij ook niet om ijs met boerenjongens van Dogterom been. Bij Van Asch saté en braad worst voor het borreltje thuis ge kocht en nog net op tijd aanwezig bij de poppenkastvoorstelling van twaalf uur. Over de oude ambach tenmarkt zelf kan Arie kort zijn. Het was ook dit jaar weer een stuk vermaak voor duizenden in en buiten Soest. Het is een in bewonde ring jaarlijks terugkijken naar hoe het vroeger allemaal ging. Mensen, die oude ambachten beoefenen, het zijn anno 1982 kunstenaars gewor den. Zonder subsidie van CRM. Zou 't misschien onder meer daarin kunnen zitten? Bij een bezoekje aan 'De Borg' zag Arie een aantal heren in kopjes kof fie roeren die hem zeer bekend voorkwamen. De heren wel te ver staan. Arie aan het informeren. Het bleken René Eybersen (NCRV), Cees van Drongelen (AVRO) en Jan Leijendekker (VARA) te zijn. In hun gezelschap Robert Meeder, een zoon van de eigenaar van 'De Gouden Snaar', wiens leven uit ra dio, televisie en grammofoonplaten lijkt te bestaan. Robert Meeder ver telde Arie dat het nu zeker is dat radio Soest op de vooravond en de avond van de verkiezingen via de kabel in de lucht zal zijn. Alle fi nanciële hindernissen zijn, dankzij de Soester Courant, de politieke partijen (op één na) en 'De Gouden Snaar' genomen. Ruim zes uur radio met program ma's afgestemd op de gemeente- raads verkiezi ngen Eybersen zal de centrale presentatie verzorgen, Van Drongelen en Leij endekker nemen de vraaggesprek ken met de fractieleiders voor hun rekening. Arie heeft nu al besloten de programma's van RADIO SOEST te beluisteren. Hij rekent er op, dat de door de wol geverfde omroepmensen, ze wonen allen in Soest, een aantal pittig gekruide vragen voor de gemeentepolitici in voorraad hebben. Mocht dat mis schien niet het geval zijn, dan heeft Arie er nog wel een stuk of wat. RADIO SOEST, volgende week in de lucht. Luisteren mensen. 'Als de samenstellers van het rapport voor 60.000 gulden geen antwoord kunnen geven op deze vraag, denkt u dat wij dat pro deo wel kunnen doen?' Deze uitspraak las Arie de afgelopen week in de Amersfoortse Courant. Een uitspraak uit de mond van een van de bestuursleden van 'DE BORG' op de vraag naar de oplos sing van de problemen waarmee hel dorpshuis geconfronteerd wordt. Arie is zich na het lezen van het be richt op z'n Hollands gezegd van twee dingen rot geschrokken. Hebben wij 60.000 gulden neerge teld aan een adviescommissie, die blijkens de vraag van het bestuurs lid, er niet volledig in is geslaagd een verantwoorde nieuwe koers voor DE BORG uit te zetten? Ver der in het verhaal leest Arie dat het nieuwe DE BORG-bestuur in de toekomst voortaan uit vijf personen zal bestaan, de directeur grotere be voegdheden moet krijgen, de statu ten aangepast moeten worden en de garantievoorwaarden van rente en aflossing dienen te worden herzien. Arie kent in zijn omgeving mensen, die voor heel wat minder dan 60.00Q gulden een dergelijk advies hadden willen geven. Sterker nog, het zijn geluiden die, alvorend de 60 mille- opdracht gegeven werd, al eens eerder werd beluisterd. Wat je ver der weg haalt schijnt echter in Soest ook beter te smaken en zwaarder te wegen. Zestig mille voor een advies waarvan zelfs nog geen panklare oplossing kan worden gebakken. Het lijkt Arie een aardig onder werpje voor de vragenstellers, die straks voor RADIO SOEST politie ke partijen aan de tand voelen. Arie ontving van een bevriende uit gever het alleraardigste boekje "STOF GENOEG", geschreven door Wim Meijles, auteur van „SPELEN MET WOORDEN".In het nieuwe boekje een aantal pro grammapunten van een aantal poli tieke partijen. Dit laatste in verband met de in het najaar te houden ver kiezingen. Met toestemming van de uitgever mag U een stukje met Arie meelezen. De PPR wil dat er meer feministers komen, en zo mogelijk een première De PSP wil ons land zo snel moge lijk vorstvrij maken. Het CDA wil een betere verwerking van de geloofsafval. De SGP vindt dat we de kleine zelf standigen niet zomaar kunnen laten zwemmen (en zeker niet op zondag). De VVD pleit voor een sterke be vordering van de werkgenegenheid. De PvdA wil naar nieuwe wegen zoeken. De VVD vindt dat wij die gewoon moeten aanleggen. Het GPV wil een betere bescher ming van de gezangvogels in ons land. "STOF GENOEG" een boekje met nog veel meer gezellige onzin. Ko pen dus. De actiegroep, die tegen betaling van hondenbelasting is," was de af gelopen week in rep en roer. Heel even maar. Men had er middels een gerucht 'lucht' van gekregen dat de genen die hun handtekening hadden gezet in het kader van de actie tegen hondenbelasting in de gemeente, alsnog een aanslag plus boete zou den krijgen. Op zo een cruciaal mo ment is gemeentevoorlichter Ben J. van Os niet voor één gat te vangen. 'Hoe komen de mensen toch aan die onzin?', vroeg hij zich af. 'Op de handtekeningenlijsten staan alleen namen, geen adressen. Controleren is dus onmogelijk.' Op het eerste gezicht lijkt dat een geruststellende mededeling. Ook hier bedriegt ech ter de schijn. Hondenbezitters, die nog niet tot betaling van hondenbe lasting zijn overgegaan krijgen per dwangbevel daartoe alsnog de gele genheid Zo zijn ze bij de gemeente dan ook wel weer. Het wordt een betaling voor meer dan één luchtje, want hoe het gerucht in de Soester wereld was gekomen kon zelfs de gemeentevoorlichter niet verklaren. En dat laatste zegt wat. Om nou te zeggen, dat Arie afgelo pen zondag met zijn grote en kleine nazaten door de standhouders van de kermis met open armen werd ontvangen, zou overdreven zijn. Het was op de Koningsweg een mis troostige toestand. Vier van de vijf dagen heeft het tijdens de 5-daagse kermis geregend. Tel uit je winst. Wat Arie en zijn aanhang betreft, bestond die uit: een pop, een hand vol sleutelhangers, onoplosbare ku- "busblokken en een lege portemon- naie waarin zich voor het betreden van het kermisgebeuren de somma van honderd gulden had bevonden. Arie doet maar, hoort hij U den ken. Een beetje gelijk heeft U wel. Daar is evenwel een verklaring voor. Voor het eerst in zijn leven heeft Arie in de Staatsloterij ge speeld en daaruit meteen het kapita le bedrag van vierhonderd en vijfen zestig gulden binnengehaald. Op Hemelvaartsdag heeft hij daarvan zijn familie in kennis gesteld en dan valt er aan een bezoek aan de kermis, voor rekening van de oudst aanwezige, niet te ontkomen. Zodoende dus. Wat het bezoek aan de kermis betreft, gezellig is anders. Toen zijn kinderen en kleinkinderen aan het schieten, gooien en draaien waren is Arie in gesprek geraakt met ene heer JANVIER. Een telg uit een eeuwenoud kermisgeslacht. Bij hem is Arie 't een en ander aan de weet gekomen. Van hem wilde Arie weten waarom de gezichten van de kermisexploitanten in het voorjaar beneden het vriespunt stonden. Dat zit zo. Exploitanten van kermisattracties leven bij het principe dat de kost voor de baat uitgaat. Vele maanden voor de kermis in Soest van start gaat schrijven ze in voor een standplaats. De hoogste inschrijving is goed voor een stand plaats. Zo betaalde de eigenaar van de botswagentjes vooraf een bedrag van 16.000 gulden aan staangeld. De eigenaar van de zuurstokkentent- 2700 gulden, de bezitter van de kin derdraaimolen 1100 gulden, de man van een gokstandje 4200 gulden. Voor meer dan een halve ton is er dit jaar ingeschreven. De organisaties die op een uitkering van de kermispot mogen rekenen zijn er goed mee. Dat is slechts de éne kant van de medaille. De exploi tanten zelf hikken verder nog aan tegen kosten als: verzekering, af schrijving, vervoer, belasting, ver bruik energie, salaris en sociale las ten. Met al die ongemakken hebben ze in de loop der jaren leren leven. Heel wat minder plezierig ervaren ze het feit dat het steeds moeilijker wordt in gemeenten een geschikt kermisterrein te vinden. Soest blijft daarin niet achter. Buurtbewoners van de Koningsweg, zelfs gehoorge stoorden, klagen steen en been over de geluidsoverlast; directies van scholen doen hun beklag bij de ge meente. Arie heeft tijdens 't gesprek met de heer JANVIER de indruk gekregen, dat de Soester gemeenschap de kermis liever kwijt dan rijk is. Het onderkomen aan de Koningsweg lijkt nergens op, de belangstelling is, mede door het weer en de opge schroefde prijzen voor attracties, aan de zuinige kant. Als wij de kermis voor soest en ae kermispot voor de Soester verenigingen willen behouden, dan zullen er in de toe komst veranderingen moeten komen. De weersgesteldheid is zelfs door de gemeente niet te regelen, het plaatsbepalen van een.beter ker misterrein, met als logisch gevolg een betere omzet voor de èxploitan- ten en lagere prijzen voor de bezoe kers echter wel. 'Mij zien ze op deze manier het volgend jaar in Soest niet meer terug' heeft Arie die zon dagmiddag een kermisexploitant horen zeggen. Laat het niet waar zijn hoopt Arie uit de grond van zijn hart. Ook kermis is een oud stukje volkscul tuur. Voor je het weet ben je ook dat nog kwijt. Zeg nou eens zelf, beste mensen, zou dat niet jammer zijn? We hebben nog zo weinig om aan onze kinderen en kleinkinderen door te geven. Arie. In 1981 zijn de twee instellingen voor maatschappelijk werk en gezinsver zorging te Soest en Baarn (en voor het maatschappelijk werk ook Eemnes) gefuseerd tot één Stichting C.M.D. Soest, Baarn en Eemnes. Dit was nodig om meer beroepskrachten te kunnen aantrekken in de organi satie van de instelling, teneinde de dienstverlening te verbeteren. De oude stichtingen werden te groot om nog langer verantwoord geleid te worden met behulp van een bestuur van vrijwilligers. Inmiddels zijn een direkteur, twee staffunktionarissen gezinszorg, een staffunktionaris maatschappelijk werk en de staffunktionaris admini stratie benoemd en per l-l-'82 voltal lig in dienst. Tevens is in april j.1. het door de nieu we Stichting aangekochte en verbouwde hoofdgebouw aan de Burg. Grothe- straat 74 te Soest betrokken en krijgt het gebouw aan de Eemnesserweg 10 te Baarn een grondige opknapbeurt. De fusie had ook tot gevolg dat bei de oude besturen ontbonden werden. Er is een nieuw bestuur geformeerd uit vertegenwoordigers van verschil lende instellingen en groeperingen in Baarn, Soest en Eemnes. Overeenkomstig de statuten moet dit bestuur, bestaande uit 11 personen, een onafhankelijk voorzitter benoe men. Voor deze funktie zoekt de C.M.D. naar een inwoner(ster) binnen het werk gebied van de Stichting, die belang stelling heeft voor de maatschappelij ke dienstverlening en het een uitda ging vindt mee te denken over de or ganisatie en uitbouw van deze nog jon ge gefuseerde instelling. De funktie is onbezoldigd. Degenen die geïnteresseerd zijn kun nen een informatie-pakket over de funktie en instelling verkrijgen bij het hoofdkantoor van de Stichting, Burg. Grothestraat 74, 3761 CN Soest, tel. 02155-19004. Voor geïnteresseerden zal een infor matie-avond worden georganiseerd. Aan vermeld adres kunnen geïnteres seerden zich ook opgeven voor de in formatie-avond. Afgelopen maandag, 24 mei was de in ternationale vrouwendag voor ontwa pening. Vele Vrouwen voor vrede" in Soest hebben die dag een wit laken met daarop het vredessymbool, de duif, uit hun ramen gehangen. Het was een internationale basisaktie voor vrouwen op verschillende plaat sen in Europa. Iedere vrouw, die denkt dat de wereld in een razendsnel tempo op een kernoorlog afstevent kon op die dag laten zien dat zij dat niet wil. Wat is het effect van deze aktie? Vrouwen voor vrede uit Soest: Wij bou wen hierdoor contacten op tussen vrou wen in heel Europa. Er bestaat een netwerk om alles internationaal te co ördineren. Het zal zich bezighouden met publiciteit, het uitwisselen van informatie, het maken van affiches, folders, enz. Wij willen ons door middel van deze aktie solidair voelen met elkaar. Vrouwen voelen zich vaak machteloos: de meeste besluiten over kernwapens en een kernoorlog worden door man nen genomen en toch zullen wij en on ze kinderen de gevolgen ervan onder vinden. Wij geloven in de kracht van het per soonlijk ,,nee"-zeggen tegen het oor- logsdenken. Wanneer je ziet wat er in de wereld gebeurt, in het denken om ons heen, in je eigen leven soms, dan zie je dat dat rampzalig is. Het is niet in overeenstemming met wat je zelf voelt en denkt. Je kunt dan een keuze maken: vertrouwen op wat anderen je voorhouden of vertrouwen op je ei gen denken en voelen met als uitgangs punt: wie ben ik, wat wil ik, wat ver lang ik, wat hoop ik, WAT HEB IK LIEF? Je kunt samen met anderen bouwen aan een samenleving zonder kernwapens. Vertrouwend op je eigen innerlijke kern. Er zijn overal vrouwen voor vrede die er voor kiezen „nee" te zeggen, tegen de stroom in. Zij willen het niet al leen bij deze dag laten. Elke eerste maandag van de maand, bij het loeien van de sirene, hangen wij onze lakens weer uit het raam. Als teken van protest en hoop. Soesterbergsestraat 122 Soést Telefoon 02155 -127 06 geopend (vanaf 17.00 uur) MENU VAN DE MAAND CONSOMMÉ A V CERFE UIL Heldere kervelsoep COQUILLES ST. JACQUES AUGRATIN Sint Jacobsschelpen in een kruidensaus BIFTECKALA TRAVIATA Hollandse biefstuk met champignons in rode wijnsaus, verse seizoengroentes en gebakken aardappeltjes FROMAGE FRANCAIS Franse kaas PARFAIT A LA MAISON Vruchtenparfait Prijs per persoon f45,00. Wij zijn geopend door de week vanaf 11.30 uur, zondags en maandags gesloten. Jaammer genogt kaan'k niet aatle kraangle biehouwe. An un laande- luk daagblaad en de Soesder hek al un heule kluuf, waant ik leest aallus. Moar ak noe us aa! die bloade van de omleggende plaotse kon lese, zouw ik ter daan aachter kom me of daazze in Baore of Oamersfoort ok zo laang legge te mulle veur dat ter iets deur de gemeengte angevaange wordt? Daat vroag ik me telkus aaf as ter weer vergoaderd is ovur ut winkel centrum Over hees, over De Borg en over de Krosboan enz. Waant zo kaan 'k wel un heule Soesder kraangt vol kriege met vertroagingsaakties vaan de gemeengte. Ik zaag in de kraangt vaan veurige week un ploatje vaan de snaakbaar waarmee ze in Over hees de eerste vestiging in 7 winkelcentruim op pöte of liever ezeid 'op wiele' ezel hebbe. Ut liekt zo te weze, daat ajje iets op wiele aanvaangt, ut maakke- lukker goal daan daajje vaanuut de grongd begint. Op Overhees hebbe ze daat votgus ming goed bekeke, ok aal in ver baand met de woaterstaand doaro. As 't vloed wordt kaajje zo met de heule haandel un endje hogerop verhuze. Zouw daat ok niet un haarstikke mooie oplossing weze veur un su permaart in die bu te wiek? De eejne klup wil un gróót centrum en de aangdere veult weer meer veur un kleinschoalige pool, zo aas ze daat noerne. Zo zou we ze best us kenne staarte met un poar kleine schooltjes op wiele met vaan aalles waal ter in. Daat sloat best an, doch ik. En daan hoef je ok niks bouwriep te moakedaal scheelt aalweer un poep cengte. Aalleejnig moar rie riep moake, zaa'k moar zegge. Je mot wel je r ie bewies bie je hebbe, ajje veult waa'k doarmee bedoelt! Haadde ze de Borg ok maor op wiele ezel. Ajje me effe help do uwe, daan wouw ik de heule burcht ver- rieje noar de Daal weg. Doar zouw 't spul veul meer centroal stoan en daan krieje de Soesders der maakkelukker in, doch ik. De krosboan hoef je niet op wiele te zette, waant die hebbe die maanne zelluf zat. En loat die moar mooi op ut Zaangdgat bie Soesderbaarg an goan, daa's un beste ploats veur zó 'n at traaks ie. Ajje ut ming vroagt, daan mok zeige: wel eerst s. v.p. un knoop in de motoruutloat leige, waant daat gek naai is ut aargste. Moar ik bin baang daattut doar juust om goat bie de liefhebbers. HANNES VAN DE ENG Voor het examen machineschrijven, af genomen door de V.S.L.M. (Vereni ging van Staatsgediplomeerde lera ren in machineschrijven en stenogra fie) op 23 april 1982 te Onderwijs instituut Hulscher, Soest slaagden Anita Boon. - Anita Bos. - Hendrikje Cathrina Bos-Houtman. - Johanna Ca roline Astrid Callenbach. - Sonja Jo hanna Heinsius. - Anna Maria Christi- na Elis Hooyberg-van Brederode. - Robert Jacons. - Sabina Magdalena Gertrud van der Klis. - Irma Christi- na Oostenbrink. - Ingrid Louise Maria Pennok. - Aaltje Margina Ras. - Yvon- ne Els Roos-Evers. - Theodora Gijs- berta Maria de Rond. - Jozefa Fran- cisca Theodora de Rond. - Helga Ingrid Vink-Walter. - Albert Theodoor Vis ser. - Adrianes Joris Maria van Wijk. Geslaagd voor het examen stenografie Engels afgenomen door de V.S.L.M. op 15 mei 1982 te Amsterdam Johanna Caroline Astrid Callenbach. - Cora van der Sande. Geslaagd voor het examen stenografie Duits afgenomen door de V.S.L.M. op 15 mei 1982 te Amsterdam Cora van der Sande. Allen zijn opgeleid door onderwijsinsti tuut HULSCHER te Soest. Een ideale eenjarige voor zon en scnaduw is de zaaibegonia, een zeer rijkbloeiend plantje dat ook nog behoorlijk in wat drogere grond voldoet. In kleuren van wit naar felrood, met licht of donker blad, compact of vrij grof uitgroeiend, factoren die de vele verschijningsvormen van het gewasje be palen. Een mooie éénjarige voor vakbeplanting, zelfscho- nend en erg geschikt voor de bloembak. De gouds bloem wordt meestal niet echt voor zijn fraaie uiterlijk aangekocht maar dient in veel gevallen als mierenverdrijver. De aanplant ervan zou de aanwezigheid van deze nijvere diertjes tot een minimum beperken. Oostindische kers, ook zo'n gezellig ouderwets plantje, kunnen we heel goed eten. Blad, stengels en zelfs de bloemen hebben een vrij scherpe ra- dijssmaak en kunnen goed worden verwerkt in al lerlei salades. Oostindische kers wordt meestal niet als plantje op tuincentra of kwekerijen verkocht, maar zal zelf moeten worden gezaaid. Er zijn er maar weinig die de Heliotroop kennen een mooie éénjarige met het uiterlijk van een vaste plant. Vanuit het vrij donkere blad verschijnen heel don kerpaars-blauwe schemerbloemen. Heel mooi. Let er eens op. IJsplantjes zijn er ook al weer volop. Het zonneminnende plantje heeft zijn naam te dan ken aan de kristalachtige afzetting op stengels en bladeren, wat aan een ijslaagje doet denken. De felgekleurde bloempjes openen zich pas in grote getalen als de zon wil schijnen. Uitgebloeide bloempjes moeten regelmatig worden verwijderd om een doorgaande bloei te verzekeren. Iets der- gelijks is de portulaca ofwel PotjeLak, een vet- plantige éénjarige waaruit ook allerlei vrolijke kleurtjes verschijnen. Een laag gewasje met dikke grijs-groene blaadjes. Door zijn vetachtig blad wordt ook droogte behoorlijk verdragen. Het beste is een zonnige standplaats. Petunia's zijn ieder jaar weer erg in trek, ondanks het feit dat langdurige regenval bloemen nogal doet smetten. Door veredeling zijn er weliswaar de laatste jaren veel goede Petunia-rassen bijgeko- men die hiertegen beter bestand zijn. Chrysanthem- mums in soorten, beter bekend als margrieten hebben diverse toepassingen. De hoge margriet met zijn struikaèhtig uiterlijk bloeit erg rijk en lang en staat fraai als hogere groep tussen lagere beplanting. Ook als solitair in plantenbakken doet deze hoge margriet het goed. Het kleine witte margrietje is meer geschikt als rapgroeiende bodembedekker of als overhanger in bakken. Het gele margrietje kent diezelfde ge bruiksmogelijkheden

Soester Courant | 1982 | | pagina 11