Soester Milieu-penning werd uitgereikt aan Chris Uiterwijk v; Matte politieke forum-avond Soester Ondernemer gag 10?° Zo gezien... ii om nu 2?8 A Vrouwenvredeskamp bij de vliegbasis Soesterberg PROGRESSIEF LIJST SOEST 4 Mevrouw Polet-Musler overleden Lokale radio-uitzendingen gemeenteraadsverkiezingen Gelders worstje 159 Honsbergen Verse kippen Honsbergen Orlando mix Honsbergen Kom kommers Honsbergen EUROSTAM 498 r Honsbergen Geheimhouding verzekerd. Vraag folder aan Lilian ROTEK-ALARM TEL. 19925 Woensdag 26 mei 1982 60e jaargang no. 39 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag Burgemeester Scholten in gesprek met Chris Uiterwijk Foto: Herman van Dam Toen een jaar geleden over de uitreiking van de Soester penning 'Natuur, Landschap en Stedelijk schoon' werd gesproken, heeft menig inwoner aan Chris Uiterwijk gedacht. Dit plaatselijk eerbewijs is hem als het ware op het lijf geschreven, want waar in de afgelopen tien jaar iets met het Soester milieu aan de hand was, daar stond Chris Uiterwijk vooraan en op de bres. Vorige week donderdag heeft de burgemeester, tijdens de opening van de Oude Ambachtenmarkt, Chris de penning uitgereikt en ieder zal daar vrede mee hebben. Chris Uiterwijk is in Soest wat het milieu betreft een soort duizend poot. In het wintérseizoèn haalt hij bijna wekelijks de kolommen van de krant in verband met de door hem opgezette knotwilg-aktie. Honderden Soester knotwilgen heeft hij het leven gered en wat dat betreft kreeg hij al jaren geleden van het Stichts Landschapsbeheer het beeldje 'de wilgenknotter'. Van de voorzitter van de Soester Zakenkring kreeg hij de wat schamper bedoelde titel 'Knotwilg kabouter', maar Chris draagt de naam met ere. In het zomerseizoen weet menigeen hem te vinden om bijennesten uit woningen weg te halen, want als imker heeft Chris naam gemaakt en dan niet alleen in Soest maar in den lande. In Soest heeft hij practisch alle lagere schoolkinderen van het won derlijke leven van de bijen verteld en talloze scholieren uit heel Neder land, die enige dagen doorbrachten in de jeugdherberg aan de Bosstraat hebben van Chris gehoord hoe bijenvolken de dag doorbrengen. Als imker nam hij deel aan het AVRO-tv-spelletje 'Wie van de [Drie' en enkele weken geleden was lij in een KRO-radioprogramma te ieluisteren als 'De rooie imker van loest'. iterwijk was de geestelijke vader 'an de Zonnebloemwedstrijd, die 'en jaar lang in Soest gehouden zerd. Hij ging niet alleen op pad jm de bloemen te meten, maar hij Jjst zowel bij de gemeente als bij de plaatselijke middenstanders prijzen los te krijgen om de jnnaars te belonen. Kinderboerderij eld los krijgen voor een goed doel Klagelijks werk voor Uiterwijk. De jhderboerderij profiteerde daar van en in samenwerking met Emmy Jóosten bracht hij veertigduizend gulden bijeen. Hij zorgde ook voor timmerhout en hij plaatste de laatste steen in het gerestaureerde dierenverblijf. Ook de kunstenaarsvereniging Ar- tishock profiteerde vele jaren van Chris' inzet. Hij stond vooraan toen de Eng ver dedigd moest worden tegen al te opdringerige gemeentelijke olannen. Twee keer zat hij ook in :en werkgroep die de toekomst van iet Enggebied veilig stelde. Zeel begrip heeft hij voor de 'roblemen van de jeugd, die niet als ij in zijn jeugdjaren, overal in oest terecht kan om zich uit te ven. Voor de jeugdige crossers wil ij daarom wel een stuk natuurge- ed bij de ingang van de vliegbasis schikbaar gesteld zien. 'r is daar al lawaai genoeg' laat hij eralL weten; 'help die jongens!' el doet hij op zijn manier weer beroep op die motorcrossers om n eens te helpen bij de zorg voor natuur. Bij het schonen van leveldjes, het opruimen van pru- -wildgroei en het knotten van, ;en, kan hij ze best gebruiken. Het aardige van Uiterwijk is dat hij altijd duidelijk laat blijken waar en met wie hij 't niet eens is, maar toch met alle mensen goede vrienden blijft. Hij brengt begrip op voor andere standpunten, zal die ook overnemen als ze beter zijn, maar hij laat zich nooit onder de tafel praten. Dat deed hij ook niet toen hem j.1. donderdag de milieupenning werd uitgereikt. 'Nog nooit' zei hij, 'zijn zoveel lovende woorden achter elkaar over mij gezegd. Maar Chris blijft Chris; als klompendrager kan ik ook onmogelijk naast mijn schoenen gaan lopen'. Een honderdtal vrouwen hebben op het Soester Hoogt, vlak bij de vliegbasis een vrouwenvredeskamp opgezet om hun verontrusting kenbaar te maken over de sluipende manier waar op het militair apparaat doordraait. Het is hun bedoeling om vanuit dit kamp een brede maatschappelijke dis cussie over ontwapening op gang te brengen. Omdat er op die plaats, ondermeer waterwingebied, niet gekampeerd mag worden, wordt op gemeentelijk niveau beraadslaagd welk alternatief terrein de dames aangeboden kan wor den. In een brief aan de burgemeester en het politiekorps zeggen de vrouwen zich te realiseren dat de actie in kan druisen tegen wettelijke regelingen. „Omdat", zo schrijven zij, „de politie de taak heeft op de naleving van deze regels toe te zien, zal dit kun nen leiden tot een confrontatie. Om deze confrontatie te voorkomen, of, om het geweld dat zo'n conflict in zich draagt tot een minimum te beperken, willen wij met u van het begin af aan een open dialoog voeren' Als voorbeeld noemen zij een in Enge land opgezet vrouwenvredeskamp, waar de politie steeds tevoren werd in gelicht over iedere te ondernemen ak- tie; escalatie kreeg geen kans. Wel wordt gezegd dat dit vredeskamp meer een symbolisch karakter heeft. De deelnemers staan geweldloosheid voor. Zij vinden dat je niet voor vre de kunt strijden, terwijl je zelf bereid bent geweld te gebruiken. „Wij staan hier, tegen de regels in, omdat wij hier moeten staan. We zijn niet van plan snel weg te gaan' Vrouwengroepen van uiteenlopende richtingen doen mee; er zijn ook huis vrouwen bij met kinderen. De eisen om te komen tot ontwape ning zullen in de komende maanden worden geformuleerd. Alle vrouwen worden opgeroepen om te komen kam peren en mee te denken over marnie ren om te komen tot het stopzetten van de huidige wapenwedloop. In een reactie op t.v.-uitzendingen is de politie overigens maandagavond uit den lande benaderd om ook in Soest te mogen kamperen, zonder vergun ning. Mannen zijn, aldus een uitgegeven cir culaire, in principe niet welkom in het woongedeelte van het kamp. In Rijswijk Z.H. s op 72-jarige leeftijd overleden mevrouw S. M. Polet-Mus ler. Mevrouw Polet maakte van 1945 (noodraad) tot 1970 deel uit van de raadsfractie van de Partij van de Ar beid. Vele jaren was zij ook fractie voorzitter. Na haar aftreden in 1970 bleef zij lid van de straatnamen-commissie en ve le jaren ook was zij ambtenaar van de burgerlijke stand. foto: Herman van Dam Soester middenstanders zijn stugge en hardwerkende ondernemers en zeker geen aktievoerders. Het ontbreekt hen duidelijk aan tijd om politieke bijeenkomsten te bezoe ken, laat staan voor een forum moeilijke vragen te bedenken, na het lezen van de diverse verkie zingsprogramma's. En dat ver klaart dan waarom ook deze tweede discussieavond met het oog op de volgende week woensdag te houden verkiezingen voor de gemeenteraad, de eerste werd vorige week in Soesterberg gehouden, zo tam ver liep. Na een loodzware inleiding over het landelijk politiek gebeuren door de vice-voorzitter van het Konin klijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV), mr. A.Geurt- sen, waarin een felle aanval op PvdA-leider Den Uyl gedaan werd, maar de hele periode van het eerste kabinet Van Agt door de spreker overgeslagen werd, volgden korte inleidingen van vijf Soester lijst trekkers. Mevrouw Greefhorst (cda) wees op het samen verantwoordelijk zijn; de heer Plomp (vvd) op het nood zakelijke overleg; de heer Kingma '(pvda) op de moeilijke finan ciële situatie van de gemeente; de heer Visser (progr.Soest) op zijn zeer speciale binding, van huis uit, met winkeliers en de heer A.Pot huizen (D'66), (hij verving lijst trekker mevrouw Allard) op zijn visie op de nu lopende plannen. Pas tegen tien uur kwam de zaal aan bod en van de nog geen vijftig bezoekers, stelden er enkelen wat vragen. Zo werd het verkeersprobleem van de Van Weedestraat aangesneden, waarbij alle raadsleden, op Visser na, wezen op het eigendomsrecht van Rijkswaterstaat. Visser ver onderstelde dat burgemeester en wethouders te weinig aan het pro bleem deden, maar hij werd door de overige forumleden duidelijk op zijn vingers getikt dat de raad het beleid maakt en b. en w. dat uitvoeren. Bovendien werd hem verweten dat hij nu net deed alsof hij nergens van op de hoogte was en zijn verantwoordelijkheid als reeds acht jaar zittend raadslid afschoof. De heer A.Brey kwam met ver wijten over de behandeling van het winkelcentrum Koninginnelaan. Maar ook hij werd, weer op Vis ser na, gewezen op de precaire financiële situatie van de gemeente kas. Ook nu zei Visser dat de Koninginnelaan-winkeliers aan het lijntje gehouden worden. De heer Ph.Schaap, van Birk- staete b.v., informeerde naar de bouwplannen van Soest's tweede winkelpool aan de Soesterberg.se- straat, maar hem werd duidelijk gemaakt dat zijn plan geen kans maakte. Alle lijsttrekkers zijn te vreden met de gang van zaken tot nu toe. ge- Schaap's opmerking dat het meentebestuur hem vorig jaar april al toezeggingen gedaan had, werd met de nodige scepsis aangehoord. De door hem toegezegde documen tatie ter staving van zijn bewering, wordt evenwel met belangstelling tegemoet gezien. Tenslotte werden nog vragen ge steld over het toelaten van niet- raadsleden in raadscommissies (een punt uit het d'66 programma); over het instellen van een werk groep ter bespreking van Van Wee- destraatproblemen (visser gaf er bij herhaling blijk van niet op de hoog te te zijn van het bestaan van een winkelcommissie en een werk groep die ondermeer de invulling van het buurtwinkelcentrum Over- hees behandelde); over de komst van Jac Hermans en de daarbij in het geding zijnde belangen van de winkeliers (forumleden: 'we heb ben gekozen voor de belangen van de consument) en tenslotte een vraag over de nieuwbouw aan de Van Weedestraat (de sloop van de panden Van Hall en drukkerij Smit moet deze week beginnen). Om elf uur sloot forumleider Ed van Westerloo, die alles in het werk stelde om van deze matte avond wat te maken, het gesprek af. Soest kèn Soest blijven als het geld goed wordt besteed. Dat vraagt om een doorzichtig financieel beleid. Bezuinigingen zijn prima, maar op de juiste manier. Een gemeentebestuur is er voor de mensen. Dat vereist goede voorlichting, volledige openbaarheid van beleidsbeslissingen, overleg en het serieus nemen van inspraak. Jan Visser Lijsttrekker De uitwerking van deze punten kunt U lezen in ons ver kiezingsprogram/Beleidsplan, dat verkrijgbaar is tijdens de Forumavond morgenavond in de Open Hof. Op dinsdag 1 en woensdag 2 juni wordt onder de naam „Radio Lo kaal" in twee radio-uitzendingen op de FM-band 102.9 mhz. aandacht besteed aan de gemeenteraadsverkiezingen. Op dinsdagavond 1 juni is er vanaf zes uur lokale radio via de kabel te beluisteren en op woensdag begint de uitzending om 19.00 uur. Dinsdagavond komen om zeven uur de lijsttrekkers aan het woord en om half acht begint dan een discussie over plaatselijke knelpun ten. René Eijbersen van NCRV's „Hier en Nu" is gespreksleider. De ze avond wordt live uitgezonden vanuit De Borg. Voor het stellen van vragen aan de lijsttrekkers is een telefoonnummer beschikbaar dat tijdens de uitzending zal worden bekend gemaakt. Ook op 2 juni wordt live vanuit De Borg uitgezonden. Het gaat dan om de uitslagen per stembureau. Vertegenwoordigers van alle politieke partijen zullen daar aanwezig zijn en hun in- en ontstemming over de behaalde resultaten kenbaar maken. Cees van Drongelen van de AVRO en Jan Leyendekker van de Vara zullen die avond als interviewers optreden. De uitzending wordt gepresenteerd door Tharri Schröder van de AROS-ziekenomroep en Jeroen Pouw, medewerker van Radio Neder land Wereldomroep. Het programma wordt afgewisseld met muziek en ander plaatselijk nieuws. WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Alleen donderdag Gekookt 250 gram, van 1.98 Alleen donderdag 2 stuks van 13.60 voor Alleen donderdag (Japanse zoutjes) 250 GRAM van 3.98 voor Alleen donderdag 2 stuks slechts 1 Dit weekend PINKSTERKOOPJE nu slechts GEKARD PAUL Ik heb altijd bewondering gehad voor de zelfdscipline van mensen die een dagboek bijhouden waarbij ik het woord letterlijk opnam en veronderstelde dal ze daar elke dag in zaten te pennen. Het plaatje ziet er at heel wat eenvoudiger uit als het dagboek kompleet met slotje een klein notitieboekje wordt waarin je op de gekste momenten invallen, gebeurtenissen en gedachten schrijft die je liever niet vergeet. Bij mij begon dat op een reis naar Berlijn. Ik was alleen en maakte reisaantekeningen om er thuis zo goed mogelijk over te kunnen ver tellen. Allengs ging ik ook opschrijven wat ik dacht en voelde want in die grote stad was er niemand die daarop stond te wachten. Behalve dan die jonge vrouw die haar diensten voor geld aanbood en dat leek ook niks op te lossen. Uit angst dat mijn boekje vol zou raken ging ik steeds kleiner schrijven en ook steeds meer. Ik werd danook steeds eenzamer en besloot een paar dagen eerder naar huis te gaan wat echter verhinderd werd door plotselinge ziekte, die er ook al geen goed aan deed. Daarna heb ik wel vaker perioden gehad waarin ik sterk de behoefte voelde om mijn gedachten anoniem aan het papier toe te vertrouwen. Je 'praatde problemen waar je anders misschien mee zou blijven rondlo pen van je af. Bovendien ben je aan jezejf verplicht om de zaken duidelijk te formuleren. Het gevolg daarvan is dat het opschrijven zelf al zo verhelderend werkt dat aan de oplossing van het probleem feitelijk al een begin is gemaakt. Heel vaak blijkt het formuleren op zichzelf al een doorbreking van de cirkel waarin je bleef ronddraaien. In tijden van rouw, geluk, vreugde, spanning, ziekte en eenzaamheid kan ik mijn papieren Praatpaal minder missen dan mijn zakdoek. 'Eenzaamheid is wanneer je boor devol verhalen terugkomt van een lange reis en de planten zijn dood, de klok staat stil' zei ooit een alleenstaande vrouw. Met een noti tieboekje blijven je planten dood, maar wellicht kom je er eerder toe om maar gewoon bij de bloemenman nieuwe te gaan halen. Onze wijnkelder of Beatrixzaal privé voor uw receptie,familie- réunie, trouwparty. Voor „fèfè een zeer betaalbare pnjs! Auberge Ie Postillon de la Provence. y Laren (N.HJ Tel. 02155-87974. Zijn verzekeringsvoorwaarden voor U apentaal? Laat U voorlichten bij van Rouwendaall J. G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155-164 67 NIC VAN DAM kompleet in lederwaren Bij ons ziet u de komplete kollekties lederwaren van: P.E. Florence Piero Erbacci Di Napoli Herwalt Sansonite Damestassen, attachékof fers, portemonnees, cein tuurs, alle luxe lederen accessoires. Talloze mogelijkheden om qua mode, stijl en kleur bij elkaar passende schoenen en tassen te kopen Nieuw in de schoenen afdeling: HELE PAREN PASKLAAR vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16. Soest, telefoon; 02155-13473 'éM

Soester Courant | 1982 | | pagina 1