B.enW. voorstander aanleg afslag Richelleweg Soest kan kernwapenvrij worden verklaard I ^baxtnuqen Ondanks regen was het toch stampvol op oude ambachtenmarkt 1 Bezuinigingsvoorstellen werkgroep aangevochten Dorpshuisbestuur Soesterberg blijft nog even (DudeUwefó ffced In alleb! KOFFIECONCERT (piano - cello - viool) Tal van zaken aan de orde in „Proest" deSladhoudti Unieke schilderijententoonstelling in het Militaire Luchtvaart Museum Relatie Soest- Soesterberg BESTELAUTO HUREN? Tslechen zetten Soester echtpaar over de grens Al 55 atoomvrije ge7ineenten: Restaurant Diefjes van lood betrapt Soester Courant van woensdag 26 mei 1982 In een nota aan de raad, die in de vergadering van 17 juni a.s. behandeld zal worden, zetten burgemeester en wethouders uiteen op welke gronden het college voorstander is van de aanleg van de afslag Richelleweg. Het betreft de aansluiting van deze weg op de in aanleg zijnde Rijksweg A 28. Indertijd sprak de Soesterbergse Wijkraad zich al uit tegen deze aansluiting en ook nu doen dat nog vele inwoners van Soesterberg. Daar komt nog bij dat een door het gemeentebestuur ingeschakeld verkeersburo uit Utrecht, A.G.V. ook adviseert de aansluiting niet tot stand te brengen. Het buro wil wel een aparte bus op-en afrit op de A 28, die dan ter hoogte van de Kampweg moet komen. De kern van Soesterberg krijgt daar door een betere aansluiting op het openbaar vervoer, zowel richting Amersfoort als Zeist. Er zijn duidelijk heel andere be langen in het spel. In de nota wijst het college allereerst op oude afspraken met Rijkswaterstaat, daterend uit 1970. Het gemeente bestuur van Soest heeft zich toen en ook in latere jaren, bij de presentatie van gewijzigde plannen, nooit verzet tegen de aan sluiting. In een brief van 29 juni 1978 heeft het gemeentebestuur aan de Hoofdingenieur-Directeur van Rijkswaterstaat Directie Utrecht bericht dat men zich met de inge diende plannen kon verenigen. In die brief is toen wel het bezwaar van de Soesterbergse Wijkraad meegenomen Bij de behandeling van het Streek plan' Utrecht-Oost in de vergade ring van 15 september 1977 heeft de raad zich evenmin uitgesproken tegen de aanleg. Er is toen in het geheel geen opmerking over ge maakt en daaruit kan dan instem ming afgeleid worden. Ook in de vergadering begin 1979 waar het Provinciaal Wegenplan aan de orde is geweest, zijn er geen expliciete uitspraken tégen de aan sluiting naar voren gekomen. Voorstanders Rijkswaterstaat, Defensie, de Ka mer van Koophandel en de Soes ter Zakenkring zijn voorstanders van de aansluiting, evenals Ge deputeerde Staten van Utrecht. Vrezen de tegenstanders ver keersoverlast, alle voorstanders wijzen op het afnemen van het verkeer en wat Soesterberg betreft dan op de Rijksweg 223 (de inter- tijd aangelegde vervanger van de Rademakerstraat), waarvan het ge bruik drastisch zal teruglopen. Defensie heeft ook belang bij een goede aansluiting op het nationale wegennet en vindt de aansluiting bovendien gewenst voor het Kamp van Zeist. Defensie wijst er nog eens extra op dat het zware militaire vervoer de kom van Soesterberg niet meer hoeft aan te doen. Woningbouw De tegenstanders zeggen dat er bij de aanleg van de afslag potentieel woningbouwgebied verloren gaat, maar burgemeester en wethouders denken daar anders over. 'Wij hebben onderzocht of het ge bied tussen het Zeisterspoor en de A-28 geschikt is voor woning bouw. Dit gebied ligt buiten de Kosteneenhedengrenzen (lawaai- belasting), derhalve vormen deze geen beletsel. Toch achten wij dit gebied ongeschikt voor woning bouw'. Het college motiveert dat met on dermeer de onevenwichtige opbouw van het dorp (de huizen komen te ver weg te liggen) en het feit dat het gebied vanwege het lawaai van de tanks ongeschikt is voor woning bouw. Burgemeester en wethouders zeggen tenslotte dat de Soesterbergers niet ongerust behoeven te zijn opgesloten te raken tussen allerlei grote wegen. Aan de oostzijde is een groen gebied; dan komt de Richelleweg en daarna begint het militaire ter rein. Met andere woorden: met of De commissie welzijnsplanning heeft gisteren in bejaardencentrum Mo lenschot de voorstellen voor mogelijke bezuinigingen of ombuigingen in 1982 besproken. Bovendien stond bespre king van de beide NOK-rapporten over de dorpshuizen in Soest en Soesterberg op de agenda. De werkgroep is van mening dat in het vervolg voor bepaalde adviezen eerst de kennis binnen het ambtenaren corps geraadpleegd moet worden, al vorens een organisatie in de hand te nemen. Men verwijst hierbij naar de hoge kosten van de NOK- rapporten en hun uiteindelijke waarde. Met betrekking tot de beëindiging of vermindering van het presentiegeld voor commissieleden vindt de commis sie dat dit op dezelfde manier moet gaan als bij de raadsleden. Dus bij geen vermindering van presentie gelden voor raadsleden, moet ook het presentiegeld van commissieleden niet verminderen. Over het voorstel om per 1 juli de reservepoli tie op te heffen werd gezegd, dat het heel gebruikelijk is om een vergoeding te vragen aan de organisatie of instantie waarvoor de reserve-politie ingezet moet wor den. Hierdoor is het mogelijk de reser vepoli tie beter te handhaven. Een besparing van 25.000 gulden door de brandweerstaf niet uit te breiden met een officier is volgens de commis sie alleen mogelijk als de preventie ve taak niet verminderd. Die taak moet zelfs, indien mogelijk, worden uitgebreid. Een even grote besparing die wordt verkregen door geen geld te storten in het fonds voor de aankoop van kunstwerken, is wel zonder meer te realiseren omdat er nog voldoen de gelden (130.000 gulden) in het fonds aanwezig zijn. De commissieleden waren het er ver der over eens dat er, in verband met verkeersveiligheid, zo spoedig mo gelijk een fietspad langs de Eigendom weg aangelegd moet worden (kosten 150.000 gulden). Verder ziet men met belangstelling de volledige lijst met mogelijke bezuinigingen tegemoet. Met betrekking tot de NOK-rapporten, waarin staat dat de gebruikers van De Borg een te grote invloed hebben in het bestuur, zei men dat in ieder geval de gebruikers niet onmondig gemaakt moeten worden. Wel moet een club die verlies draait een bestuur krijgen dat professioneel kan optreden. De heer Van Esseveld opperde de moge- lijkhed om het aantal van zeven per soneelsleden terug te brengen tot vijf. ,,De bovenverdieping van De Borg kan als kantoorruimte aan de sport stichting worden verhuurd. Het ge bouw aan de Steenhoffstraat, dat hier door vrijkomt kan door de recherche- politie worden gebruikt. Op die manier is er ook geen nieuw politiebureau no dig", aldus de heer Van Esseveld. Zijn voorstel werd niet door de andere com missieleden onderschreven. De commissie is van mening dat de kosten van de sportzaal in het dorps huis in Soesterberg uit de pot van de sportstichting moeten komen. Ook moet gezocht worden naar een acceptabele oplossing van het jeugd- en jongerenwerk in Soesterberg. On derbrenging in het dorpshuis kost te veel geld omdat de VAR er dan uit moet. De leegkomende Gabriëlleschool is volgens de commissieleden een mo gelijkheid, gecombineerd met de ver bouwing van een gedeelte van het dorpshuis. Burgemeester Scholten heeft de leden van de commissie algemene bestuurs zaken gevraagd om vóór 1 juni schrif telijk te laten weten hoe zij de relatie tussen Soest en Soesterberg zien. In het vorige week gehouden politieke café Proest maakte Jan Visser dit bekend naar aanleiding van een ge sprek met de voorzitter van de vereni ging Soesterbergs Belang. Deze liet weten dat zijns inziens de relatie aan zienlijk kan verbeteren wanneer Soes terberg weer een soort vertegenwoor digend orgaan krijgt, naar het voor beeld van de wijkraad die destijds be staan heeft. Soest moet begrijpen", aldus de voor zitter, „dat Soesterberg bij Soest hoort". Het bestuur van het Dorpshuis Soester berg heeft positief gereageerd op het verzoek van het college van B. en W., om op 7 juni a.s. een tweede bespre king te houden, omtrent het N.O.K.- rapport. Naast dit rapport komt ook de brief, van het Dorpshuisbestuur, met daarin het commentaar op dit rapport aan de orde. Een en ander heeft tot gevolg dat het voorgenomen neerleg gen van de bestuursfuncties, per 1 juni a.s., voor tenminste één week wordt uitgesteld. Deze uitnodiging van het College kwam 4 dagen na een verzoek van Dhr. Visser (Prog.Soest) om de op- stapdatum uit te stellen. Op dit verzoek werd, door een meerderheid binnen het bestuur, óók positief gereageerd; maar... Een passage, uit de brief aan Dhr. Visser, werd op de raadsvergadering van 19 mei j.1. „vergeten", toen Dhr. Visser meedeelde dat hij in het bezit was van een brief van het Dorpshuis- bestuur, waarin stond dat ze eventueel bereid waren de „opstapdatum" uit te stellen. Dhr. Visser bracht deze brief naar voren direkt nadat de burgemees ter de raad meedeelde, dat er op 7 juni een nieuwe bespreking zou plaats vinden, met diverse commissies én het Dorpshuisbestuur. Deze passage luidde: „Nu kan reeds gesteld worden dat een eventueel uit stel een voorwaarde inhoudt. Het col lege van B. en W. dient de brief, waar in besloten is om de sportaccommo datie van het Dorpshuis te huren voor 63.000,- per jaar, in te trekken. Te vens dient op korte termijn een rede lijk uitzicht te bestaan dat de door ons gevraagde huurprijs als richtprijs bespreekbaar is". De voorwaarde, gesteld in de brief aan Dhr. Visser, is ook verweven in de brief aan de raad, waarin het com mentaar op het N.O.K.-rapport (door het Dorpshuisbestuur) is samengevat. Daar deze brief aan de orde komt in de bespreking van 7 juni a.s. was er geen noodzaak eenzelfde voorwaaarde te stellen voorafgaande aan dit uitstel van het neerleggen van de bestuurs functies. zonder afslag, het dorp kan aan die kanl niet uitgebreid worden; de terreinen zijn afgebakend en de Rijksweg A 28 wordt aange legd; Maar door de aanleg van de A-28 wordt het op de huidige ver bind i ngs weg Amers foor t - U t recht rustiger en dal zal met name voor het contact met Soesterberg- noord (industrieterrein en sport velden) gunstig uitwerken. De conclusie van b. en w. is daarom dat de bestaande, barrière wordt weggenomen en Soesterberg- dorp en Soeslerberg-noord meer één geheel gaan vormen. Resumerend zegt de meerderheid van het college (één wethouder is tégen) dat er geen zeer gewichtige redenen zijn, noch belangrijke nieuwe ontwikkelingen om op het vroeger ingenomen standpunt terug te komen. 'Wij zijn van oordeel, dat het aan sluiten van de Richelleweg op de A-28 een goede zaak voor de ge meente is en wij stellen u (raad) daarom voor zich daarvoor uit te spreken'. VANAF f AD,- PER DAG KONINGSWEG SOEST Het ecgtpaar Rein en Jedidjah Dekker, dat vanaf 30 april in een gevangenis in Bratislava verbleef in verband met smokkel van bijbels, is door de Tsje chische autoriteiten over de grens gezet. De verwachte rechtzitting vori ge week donderdag is niet doorgegaan. Het tweetal werd zonder auto en cara van en ook zonder bijbels het land uit gewezen. De vrijlating wordt toegeschreven aan de bemoeienissen van Kamerleden, die bij de Tsjechoslowaakse ambassadeur in Den Haag op snelle vrijlating van het echtpaar hebben aangedrongen. In hoeverre hebben gemeenten juridi sche mogelijkheden om nucleaire acti viteiten buiten hun grenzen te houden? Het gaat daarbij om die gevallen waarin groot gevaar voor veiligheid en volksgezondheid is te verwachten, bijvoorbeeld bij de opslag en vervoer van kernwapens. Als instrumenten die de lagere over heden hiertoe ter beschikking staan, komen met name in aanmerking de be voegdheid tot het maken van autonome verordeningen en de bevoegdheden op het gebied van ruimtelijke ordening. Gemeenten hebben een eigen, autono me bevoegdheid tot het maken van verordeningen die in het belang van de openbare orde, zedelijkheid en ge zondheid worden vereist, en van ande re, inzake de huishouding van de ge meente (art. 168 Gemeentewet). De meeste gemeentelijke bepalingen op dit gebied zijn te vinden in de alge mene (politie)verordeningen (APV's). Plaatselijke verordeningen mogen echter niet treden in hetgeen van ho ger, dat wil zeggen algemeen Rijks- of provinciebelang is (art. 193 Ge meentewet). Naast de algemene autonome bevoegd heden die de gemeenten dus bezitten 10 jaar: 1972-1982 Ter gelegenheid van het 10 jarig bestaan organiseren wij zondag 6 juni a.s. een van 11.15-12.30 uur. Entree inclusief koffie en jubileumgebakje f4,50 Aansluitend mogelijkheid tot het gebruiken van een speciaal samengesteld luchtig Lunchmenu. Prins Hendriklaan 1 (Reserveren gewenst) Telefoon Soest 02155-13807 De Oude Ambachtenmarkt rond de Oude Kerk op Hemelvaartsdag trok weer tienduizenden bezoekers. Het weer werkte tot zo rond kwart over drie helemaal mee. Toen kwam de regen en de markt werd figuurlijk schoongespoeld. Na de bui was het aanmerkelijk minder druk, maar het succes was al voor die tijd verzekerd. VVV-voorzitter B. J. van Os sprak om half elf welkomstwoorden, spe ciaal gericht tot de burgemeester van Soest, mr. P. Scholten, een flink aantal raadsleden en, in het Duits, tot de leden van Volksmusik und Tanzkreis Hattrop im Verein für Brauchtumspflege Soest Dld. Burgemeester Scholten complimen teerde de VVV met de orgamisatie van deze zevende oude ambachten markt ('de grootste van Nederland', had Van Os al eerder opgemerkt). De organisatoren brachten dit keer 300 dauwtrappers op de been. Bur gemeester Scholten had woorden van lof voor alle zelfwerkzaamheid, die ook volop op de markt viel te bewonderen. Hij raadde de bezoekers aan dat ook te doen en zich zo actief in te zetten voor kunst en cultuur. Daarover sprekend kwam hij bij Chris Uiterwijk uit, die hij de penning .Natuur, Land schap en Stedelijk schoon der ge meente Soest' uitreikte. Het was een vrij onverwachte gebeurtenis, die mogelijk tot de tradities van de Oude Ambachtenmarkt gaat beho ren. De opening werd afgesloten met een kort optreden van de Duitse dans groep en enkele dansjes gebracht door de kinderboerendansgroep van PVO. De Duitsers traden daarna nog drie keer op op het terrein van de boer derij van de familie v. d. Grift en zij trokken steeds volop belangstelling; het optreden werd erg gewaardeerd. Verder was er ook op deze markt weer van alles te zien wat Nederland nog aan oude ambachten te bieden heeft, van de poppenkast tot het schapenscheren; van de wagenmaker tot aan de imker enz. En dan waren er natuurlijk ook weer tal van eet-tentjes. De glasblazer; één van de vele oud ambachtslieden die weer veel belang stellenden trok Foto: Herman van Dam De opstelling van de kramen was dit jaar bijzonder goed; flessehalzen kwamen er dit keer niet voor. Zoals gebruikelijk werd de dag afgesloten met een concert in de Oude Kerk. Daar trad dit keer op het Spakenburgse koor Sursum Corda met aan het orgel Jaap Zwart. De belangstelling was niet groots; ongeveer honderd bezoekers woonden dit optreden bij. In het vorige week gehouden politieke café Proest van de politieke groepe ring Progressief zijn tal van zaken aan de orde geweest. Zo zei de voorzitter van de onderne mingsraad van Lindner dat het bedrijf, gezien het „oubollig beleid" van de directie het geen tien jaar meer zal volhouden. Dezelfde voorzitter weersprak een aanval dat het bedrijf nog steeds ern stig het milieu vervuild, alhoewel hij erkende dat er dingen de lucht in gaan „waarvan wij niet weten wat het alle maal is". Opgemerkt werd, wat het milieu be treft, door een der bezoekers dat het drinkwater nog steeds vervuild is met rioolwater. „Wie klaagt, krijgt geen respons; laat staan medewerking". De bezoeker weet dit aan vriendjespoli tiek. Ook de crossbaan voor de jeugd motor crosseiuo Kwam tn udi. nu in de belangstelling: staande terrein tegenover de ingang van de vliegbasis. Milieu-beschermer Chris Uiterwijk liet blijken die oplossing nog zo gek niet te vinden. „Van de 550 hectare bos die Soest bezit kan best een gedeelte voor crossen gemist wor- den", aldus Uiterwijk. De heer Witteból uit Amsterdam en trouw gebruiker van het gemeentelijk kampeerterrein vestigde de aandacht op de bestaansstrijd die nu al vijf entwintig jaar aan de gang is. Wit- tebol zei dat de gemeente door vijf. tig staanplaatsen meer uit te geven, geld had kunnen verdienen. Tenslotte deed Visser, de lijsttrekker van Progressief Soest nog uit de doe ken waarom zijn partij niet met de PSP in zee heeft willen gaan voor de komende raadsverkiezingen. Het is een gevolg van de vrijage van de PSP met de CPN. op grond van de Gemeentewet, kunnen ze ook gebruik maken van competen ties hen toegekend bij bijzondere wetten. In de eerste plaats komen dan in aanmerking de bevoegdheden op grond van de Wet op de Ruimte lijke Ordening. Het gaat daarbij om: - het bestemmingsplan - het structuurplan - het voorbereidingsbesluit - de aanlegvergunning Het belangrijkste instrument voor de gemeenten om de ruimtelijke ontwik keling van hun gebied te sturen is het bestemmingsplan. Bestemmings plannen, die rechtstreeks bindend zijn voor de burgers, worden gemaakt voor het gebied buiten de bebouwde kom en kunnen ook gemaakt worden voor binnen de bebouwde kom. Met behulp van bestemmingsplannen kunnen gemeenten ontwikkelingen voorkomen, die zij ongewenst achten. Zo kunnen aan gronden bestemmin gen worden gegeven, die onverenig baar zijn met enig gebruik van atoom energie. Op gronden met een agrari sche of natuurwetenschappelijke be stemming is geen plaats voor kern centrales of opslag van militair (nu cleair) materiaal. Wil men tot kern- wapenvrije zones komen, dan is het zaak dat gemeenten beschikken over actuele bestemmingsplannen, die op de juiste wijze zijn ingericht. Dat wil ook zeggen dat bestemmingen, die in beginsel wel atoomactiviteiten toe laten, strikt omschreven moeten wor den in de planvoorschriften. Dat kan door in de voorschriften een negatie ve of positieve lijst van (niet accepta bele inrichtingen op te nemen. Bestemmingsplannen worden met na me via de bouw- en aanlegvergunnin- gen gehandhaafd. Militaire opslagter reinen kunnen niet gerealiseerd wor den zonder bouwvergunning. Een bouwvergunning mag echter en moet alleen worden geweigerd, wanneer het bouwwerk waarop de vergunning be trekking heeft in strijd zou zijn met het ter plaatse geldende bestemmings plan (art. 48 Woningwet). In tegenstelling tot bestemmingsplan nen zijn structuurplannen niet bin dend. Belangrijke principebeslissin gen kunnen in het kader van de struc tuurvoorbereiding ter discussie wor den gesteld. Een structuurplan heeft echter weinig rechtsgevolgen en vormt uitsluitend een instrument ten over vloede, wanneer het er om gaat con crete activiteiten tegen te gaan of te voorkomen. Ook voor de korte termijn beschikken gemeenten over een instrument om ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan, namelijk het Voorbereidingsbe sluit. Het rechtsgevolg van een Voor bereidingsbesluit is. dat aanvragen om bouw- of aanlegvergunningen moeten worden aangehouden. Rijksoverheid Gemeenten zijn niet geheel vrij in de toepassing van al deze instrumenten. De Kroon, dat wil zeggen de minis ter van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening, kan altijd nog zijn goedkeuring aan een bepaald bestem mingsplan onthouden. Ook kan de Rijksoverheid, indien zij dat nodig acht, invloed uitoefenen op de inhoud van de gemeentelijke bestemmings plannen. Het gemeentebestuur kan echter daar tegen in beroep gaan bij de Kroon. Niettemin kan een door de Rijksoverheid ongewenst voorberei dingsbesluit in beginsel getroffen wor den door het spontane schorsings- en vernietigingsrecht van de Kroon. Evenzo kan de minister van Volkshuis vesting voor werken of werkzaamhe den, waarvan het algemeen belang vordert dat ze met spoed worden uit gevoerd, de bepalingen van een ge meentelijk bestemmingsplan opzij zetten en vrijstelling verlenen van de planvoorschriften. Tenslotte heeft de Kroon het recht - op voordracht van de minister van Volks huisvesting en de minister van De fensie - werken of werkzaamheden ten behoeve van de defensie aan te wij zen, waarop de wet niet van toepas sing is. Dat betekent dat, strikt juri disch en formeel gezien, de Kroon opslagplaatsen voor kernwapens kan aanwijzen, waarop de wet niet meer van toepassing is en de gemeenten krachtens deze wet géén bevoegdhe den meer hebben. IKV Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) erkent weliswaar, dat de ho gere overheid kernwapenvrije ge- meer mensen ontdekken de goedkope boeken kelder met meer dan 2000 in prijs verlaagde QN^boeken O O BOEKEN - TIJDSCHRIFTEN - KADOHOEK EN DE GOEDKOPE BOEKENKELDER VAN WEEDESTRAAT/STADHOUDERSLAAN aast Reisbureau Gerth - TEL. 17699 meenten toch kan dwingen tot nucle aire activiteiten, maar acht zulks wel een erg letterlijke juridische formele benadering van de hele atoomwapen- problematiek. De lagere overheden hebben genoeg instrumenten, zo meent het IKV, om het de Rijksoverheid op zijn minst lastig te maken bij een eventuele plaatsing/transport van (nieuwe) kernraketten op gemeente lijk grondgebied. Zelfs al zou de hogere overheid (De fensie) altijd het laatste woord heb ben bij dit soort controversiële zaken, dan betekent dat volgens het IKV in de praktijk dat de burgers van de gemeente Soest blijkbaar juridisch niet verschoond kunnen blijven van kernwapenmateriaal in of rondom hun woonplaats. Een gemeente kan dus worden gedwongen atoomwapens te accepteren binnen de gemeentegren zen, ook al wil de burgerij daar niets van weten. Juist om deze laatste re den, zo meent het Vredesberaad, moe ten meer gemeenten (ook Soest) nu overgaan tot het uitroepen van kern wapenvrije zónes. Immers wanneer een of twee gemeenten dwars liggen zal dit voor der regering naüwelijks of geen problemen opleveren. Ingrij pen door hogerhand is dan slechts een peuleschil. Anders wordt het, zo betoogt het IKV, als het om tientallen gemeenten gaat. Strikt juridisch kan de landelijke over heid weliswaar op elke plek in Ne derland kernwapens blijven neer zetten, maar politiek en maatschappe lijk gezien wordt dat vrijwel onmoge lijk als tientallen gemeenteraadsbe sluiten tégen kernraketten door Den Haag ter vernietiging zouden worden voorgedragen. Inmiddels hebben reeds zo'n 55 gemeenten in Nederland zich zelf „eenzijdig" kernwapenvrij ver klaard. Soest zou dus zeker niet in een isole ment ge,raken door zich hier bij aan te sluiten, merkt het IKV tenslotte op. Overigens heeft minister Van Thijn (PvdA) van Binnenlandse Zaken, op vragen van de CD A-Kamerleden Van Dam en Van der Sanden over de atoomvrije gemeente Hellevoetsluis, onlangs laten weten dat gemeentera den zonder meer het recht hebben zich uit te spreken over wel dan niet plaat sing van kernwapens op hun grondge bied. De bewindsman erkent eveneens het recht van ingrijpen door de hoge re overheid. „Maar gelet op de programmatische grondslagen van het (demissionaire, red.) kabinet, met name waar het de onderhavige problematiek betreft, acht ik het praktisch uitgesloten dat zich een dergelijke situatie zou kun nen voordoen", aldus Van Thijn. Adriaan Slooff. Vanaf 27 mei zal in de galerij van het Militaire Luchtvaart Museum aan de Kampweg te Soesterberg een unieke tentoonstelling te zien zijn van de kun stenaar Cor Hermeier. In het dagelijkse leven is hij een fa meus decorontwerper bij de Neder landse Omroep Stichting (N.O.S.). In zijn vrije tijd heeft hij zich de laats te tijd geworpen op het uitbeelden van de in de jaren 1944-1945 opgedane in drukken van de luchtslagen in de Tweede Wereldoorlog. Zijn unieke collectie zal dagelijks van maandag - vrijdag van 10.00-16.00 uur (niet in het weekend), naast de hele verzameling van vliegtuigen van het museum zelf, te zien zijn tot 16 okto ber 1982. Op het dak van de moskee aan de Parallelweg werden twee jongetjes uit Baarn, respectievelijk 14 en 11 jaar oud, betrapt bij het stelen van lood. Toen zij aangehouden werden, hadden zij al dertien kilo lood in een tas zit ten. De ouders hebben de kinderen bij de politie opgehaald. Cor Hermeier werd op 20 maart 1931 te Hilversum geboren. Op 14-jarige leeftijd ging hij in de leer bij een beeldhouwer, waar hij naast boetseren het teken- en schildersvak leerde. Daarna naar de plateelfabriek als aardewerkschilder. In die tijd volgde hij ook de Vrije Academie in Hilversum. Bij de toenmalige N.T.S. begon hij als decorateur. Na ongeveer een jaar werd hij aange steld als decorontwerper in welke functie hij nog steeds werkzaam is. In de loop der jaren heeft hij enige tentoonstellingen gehad in Neder land en Spanje van vrij werk, zoals landschappen, automobielen enz. Onuitwisbaar zijn echter de herinne ringen aan het grote luchtgebeuren waarvan deze tentoonstelling het re sultaat is. De in een schitterende pasteltechniek weergegeven situaties weerspiegelen de grootheid en de angst van die men sen waarvan Winston Churchill zei „Nimmer hebben, in de strijd van mensen tegen mensen, zóvelen zóveel aan zó weinigen te danken gehad' Dit is ook de boodschap van Cor Her meier aan ons, die het gezien hebben maar vooral aan hen, die het zich niet voor kunnen stellen.

Soester Courant | 1982 | | pagina 9