„Darthuizen"-Soest is na 10 jaar nog steeds „Ouderwets goed in alles" I 2)atthui%en Eigentijds Wooncomfort in Baarn propagandist manau-meubelen VAARDERHOOGT Jubileumconcert Amersfoorts Jeugd Orkest Oud&ïtmfó (yoed in aHeó! Spullenplein voor vele activiteiten Gehannes... KOFFIECONCERT (piano - cello - viool) DOE-HET-ZELVERS Restaurant Politie gaat optreden tegen misbruik van trottoirs Overtreding ijkwet voor -r\ Biologische evenwicht in de vijver 9 Sops1«t Courant van woensdag 2 inni 1982 9 Het ondernemersklimaat in Nederland is de laatste jaren niet meer zo gunstig. Dat is in alle sectoren merkbaar. Zeker ook in de horeca-sector... Maar, wie er in slaagt de in die branche „ouderwetse" begrippen als service-vakmanschap en kwaliteit hoog in zijn vaandel te blijven voeren, kan blijven rekenen op de gunst van het publiek. Een duidelijk voorbeeld hiervan is Café Restaurant „Darthuizen" in Soest, dat exact tien jaar geleden startte aan de Prins Hendrik laan 1. De exacte datum van het jubileum is 9 juni. Het tweede lustrum is aanleiding voor enige extra activiteiten. Eén daarvan heeft plaats op zondag 6 juni: een koffieconcert van 11.15 uur tot 12.15 uur. Dan zal een klassiek trio optreden. De klanten kunnen dat concert gratis bijwonen. Het is de bedoeling om - als deze eerste proef slaagt - er mee door te gaan en van de zondagse koffiecon certen een traditie te maken. Voorts is op de bovenverdieping van de zaak een uitbreiding gerealiseerd, die eind juli gereed zal zijn. Door verbou wing van pnvé-ruimten is er ruimte geschapen voor een restaurantzaal met mogelijkheden voor een scheiding in 2 aparte vergaderzalen, berekend voor plm. 60 personen. En vanzelfsprekend heeft Darthui zen". vermaard ook door zijn uitste kende keuken, rond het lustrum een jubileum-menu op het programma staan. Een bedrijf van deze allure, in wijde omtrek bekend, is er niet „zomaar" gekomen. Het stoelt op de ervaring van vele, vele jaren van de oprichter van ..Darthuizen" in Leersum, de heer M. van Keken, die gesteund door zijn echtgenote, zich met zijn grote vak- manschap kon uitleven en zijn bedrijf tot grote bloei kon brengen. Ruim 10 jaar geleden liet de heer Van Keken zijn oog vallen op het toenmali ge „Oranje Hof" te Soest, een soort pension voor KNIL-militairen, die er een vakantie konden doorbrengen. Hij is daar gestart met een tweede uitgave van „Darthuizen" en betrok toen meteen zijn zoon, de heer F. van Keken, in de zaak. In de aanvangs jaren had de heer M. van Keken uiteraard de supervisie over „Soest", maar zijn zoon en diens echtgenote, slaagden er uitstekend in de voetspo ren van hun ouders te volgen. Zo konden zij ook van ..Darthuizen"-Soest een bloeiend horecabedrijf maken. Het is er een ideale gelegenheid voor recep ties. vergaderingen, zakenlunches en diners in sfeervolle zalen van 15 tot 130 personen, met een totale accommoda tie van 350 personen. Een bijzondere attractie zijn de 4 volautomatische kegelbanen. Pluspunten zijn ook de zeer fraaie, rustige, ligging en de royale parkeergelegenheid. Nog zo'n aardig trekje, waaruit blijkt, dat de ondernemers zich vooral richten op het bieden van goede service, ziet men aan de verbouwingsplannen op de bovenverdieping. Daar komen name lijk voor de gasten speciale kamers, waar ze bijvoorbeeld kunnen uitrusten, zichzelf verzorgen en... zelfs ook een extra kamer voor baby-verzorging. Het geheim van het succes van „tien jaar Darthuizen-Soest?" We zeiden het al: goed ondernemerschap, vakkennis en service. En de heer F. van Keken voegt daaraan toe: „Het is zeker ook voor een belangrijk deel te danken aan het hechte teamverband van ons 17 man tellend personeel en aan een sterke staf, waarin onze chef-kok en bedrijfsleider een grote rol spelen. We doen het allemaal samen - ik moet er mijn vrouw zeker ook in betrekken - en we hebben hart voor de zaak. Daar ben ik dankbaar voor en natuurlijk vind ik het ook reuze fijn, dat de gasten kennelijk onze inspanning weten te waarderen". Op zaterdag 12 juni a.s. om 20.15 uur zal het Regionaal Amersfoorts Jeugd Orkest o.I.v. Qui van Woerdekom een jubileumconcert geven t.g.v. het 20-ja- rit* bestaan van het orkest. Dit concert vindt plaats in de stadshal van het Cultureel Centrum „De Flint", Co- ninckstraat 60 te Amersfoort. Solist is ditmaal de bekende pianist Daniël Wayenberg in het pianoconcert in F van G. Gershwin. Verder staan op het programma: Huldigingsmars, E. Grieg. Nocturne, M. Flothuis. Evocazione, L. Orthel. 4 Noorse dansen, E. Grieg. Capricio Italien, P. Tschaikowsky. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar bij de orkestleden en bij mevrouw W. Adam, Treublaan 2 Amersfoort, tel. 033-17730 en vanaf 8 juni aan de van de Flint, tel. 033-7260^4. Toegangsprijs 10,-, voor AjO-dóna- teurs 8,50 en voor houders van C.J.P./Pas 65 en jeugd tot 15 jaar ƒ6,-. Rockgroep Hardware in Molensoos Zaterdag 5 juni treedt in de Molensoos de groep Hardware op. Deze rockband is geen onbekende in Soest. De groep is uit elkaar maar speciaal voor deze gelegenheid treden Marcel Lugten- burg, Berrie v.d. Meer, Henk Dieters, René Neuberger en Mare van Eick nogeens samen op. 10 jaar: 1972-1982 Ter gelegenheid van het 10 jarig bestaan organiseren wij zondag 6 juni a.s. een van 11.15-12.30 uur. Entree inclusief koffie en jubileumgebakje f4,50 Aansluitend mogelijkheid tot het gebruiken van een speciaal samengesteld Prins Hendriklaan 1 Soest luchtig Lunchmenu. (Reserveren gewenst) Telefoon 0215513807 In de gezellige Brinkstraat te Baarn. één van de tot winkelerf omgetoverde straten in het centrum van dit Gooise dorp, is op nummer M de meubel zaak „Eigentijds Wooncomfort", van de heer H. Visser te vinden. Deze zaak is hier sinds 1978 geves tigd, en in de achter ons liggende jaren heeft de heer Visser zich ont wikkeld tot een specialist op het ge bied van manau-meubelen. Daarnaast echter levert Eigentijds Wooncomfort ook tapijt, vitrage, gordijnen en ande re meubelen, het is - kortom - een kom- plete woninginrichter. De schrijfwijze „manau" voor de uit de kern van lianen vervaardigde meu belen, die voorheen ook wel rotan meubelen genoemd werden, wordt door de heer Visser liever gehanteerd dan het meer gebruikelijke „manou". De klank van de laatste lettergreep is op die manier ook anders. Manau-meubelen zijn er tegenwoordig in diverse kwaliteiten, aldus de heer Visser, en hij legt er de nadruk op dat er tegenwoordig bijzonder goede en sterke exemplaren verkocht wor den. Hijzelf heeft zich helemaal toege legd op de betere merken als Fonkers, Rohe van Nieuwenhoven, Slootstra en Veeloo, en biedt daarin een grote keus. Er is dan ook van alles in manau te koop: eethoeken, wandmeubels, bed den, slaapkamermeubilair, allerlei kastjes, klokken en nog zo het één en ander. Voordeel van manau is volgens de heer Visser onder andere het feit dat een enkel meubelstuk altijd wel kombineert met meubelen van ander materiaal en met een andere stijl. Bovendien biedt hij keus uit diverse kleuren: behalve het gebruikelijke donkerbruin is er een naturel kleur, grijs, hagelwit en eikenbruin. Of een manau-meubel van goede of van matige kwaliteit is kan een leek moei lijk beoordelen. De heer Visser weet er volgens eigen zeggen wel alles van, en hij vertelt graag over de verschil lende materialen die gebruikt wor den. Manau-meubelen worden ge maakt van geschilde lianen, de beste lianen komen uit Indonesië. Voor de levensduur is vooral bepalend hoe en waarvan de verbindingen in een meu- Sinds korte tijd biedt het terrein rond Spullenhulp een vrolijk aanzicht. Spuilenhulp heeft er gras over laten groeien, struiken geplant, en een pleintje gecreëerd. Op dat spullenplein kunnen elke zaterdag bij mooi weer activiteiten plaatsvinden. We denken aan: ruilbeurzen van bijv. postzegels, munten, boeken e.d. aan demonstraties van volksdansgroepen, muziekgroepen of wat men maar te bieden heeft. Elke club, vereniging, groep of solist kan gebruik maken van het spullenhulpplein. door Arie Wandelaar Strafschop, prijs 100,- Mensen blijf donderdagavond 3 juni niet thuis zitten, want er is in Soest weer wat te beleven. Prominente Soes- ters, wat dat dan ook voor mensen mogen zijn, nemen op het VVZ-veld van een afstand van elf meter de bal op hun slof en gaan proberen het Piet Schrijvers moeilijk en het Bentinck Fonds rijker te maken. Wie namelijk de strafschop mist is een bedrag van honderd gulden kwijt aan het Bentinck Fonds. Oud Soester Piet Schrijvers gaat proberen het geld uit de lengte of uit de breedte te halen. Hier zijn Arie's prognoses: Frans Bosman, tijdens de jacht een uitstekend schutter, op het WZ-veld geen schijn van kans. Nlc van Dam beschikt over de meeste schoenen in Soest, dus is het raak. Superkruidenier Wouter van Dam, scherp in prijzen, zal de kassa dus laten rinkelen. Aannemer v.d. Grift, knap in hoogbouw, dus staat het doel voor hem te laag. De vertegenwoor diger van drukkerij Klomp moet zo'n strafschop er als het ware In kunnen „zetten". Jac. Meeder daarentegen kan het rustig vergeten. Die is altijd met de muziek mee. Ad v.d. Pouw kan met zoveel PK in huis niet missen. Cees van Hengsturn is voor Arie een twijfelgeval. Hij construeert knap, al leen heeft zijn werk niets met voetbal te maken. In de persoon van A. van Keken is restaurant Darthulzen ook van de partij. Volgens Arie kan de man zich beter tot het maken van Toume- dos Stroganoff bepalen. Willem Riet veld, bankdirecteur, zit op rozen mits zijn NMB ook tijdens het schieten met hem meedenkt. Jan Stam zal waar schijnlijk een supersnelle Renault van stal halen en wordt daarmee alsnog naar Zandvoort verwezen. Absoluut kansloos is burgemeester Paul Schol ten. Die man heeft doorlopend zijn mond vol over bezuinigen. Zijn hon derd gulden moet het Bentinck Fonds bij voorbaat maar afschrijven. Dat voethallen minder gezond is dan wel eens wordt verondersteld is inmiddels ook tot de Soester medici doorgedron gen. In tegenstelling tot andere jaren is in 1982 geen elftal op de been te brengen. Om uit te maken wie de definitieve winnaar wordt van de Ben tinck Bokaal gaan de artsen met Soes ter politiemannen eveneens een aantal strafschoppen nemen. Blijft natuur lijk over de vraag, aangenomen dat de medici winnen, welke arts de bokaal mee naar huis mag nemen. Daar zal nog wel een woordje over gesproken worden, alhoewel Arie een man als dokter Kuiper zo'n bokaal nog niet in zijn spreekkamer ziet zetten. Verder die avond voetbal van grote klasse waarvoor jongelui van de Over heen en Willibrordusschool zich het vuur uit de schoenen lopen. Ze zijn in goed gezelschap. Ajax-spclers en trai ner Jan Zwartkruis komen persoon lijk adviseren, llit De Bilt heeft Arie vernomen dat er donderdagavond al leen maar zon te zien en te voelen zal zijn. Niets heeft het Bentinckfonds aan het toeval overgelaten. Zorg dat U er bent, al is het maar om de burgemees ter te zien bezuinigen. Voor atletiek en fietsen, ook Super Van Dam Arie heeft er een beetje spijt van dat hij onlangs de kat uit de boom heeft gekeken. Zijn kinderen hebben hem geadviseerd niet aan de fiets-drie- daagse deel te nemen. Weliswaar heeft Arie onlangs voor zijn verjaardag van Marie een fiets gekregen, maar de familie vond dat hij voor een drie daagse nog te weinig kilometers in de benen had. Arie dus geen deelnemer maar kijker bij de fiets-driedaagse die de wielerclub Tempo met superkrui denier Van Dam hadden georgani seerd. Overigens is het wel opvallend hoeveel sport deze kruidenier bij de bood schappen doet. Wij hadden al een stra- tenloop en daar is nu een wieler-drie- daagse bijgekomen. Van de deelne mers heeft Arie uitsluitend enthou siaste verhalen gehoord. De bijna 600 deelnemers kwamen allemaal levend thuis. Niemand is de man met de hamer tegengekomen en ook de bezem wagen kan volgend jaar in de garage blijven staan. Arie heeft tot zijn grote vreugde ver nomen dat dezelfde organisatie in 1983 een wielorviOrdaagse gaat houden. Bij leven en welzijn zal Arie dan ook aan de start verschijnen. Hij is nu al in training teneinde straks met grote souplesse de benen rond te krijgen. Marie vindt het maar alle maal niets. Die heeft Arie in zijn jonge jaren eens met een racefiets op het wielerbaan van het Olympisch stadion aan het werk gezien. Arie won toen het sprintnummer. Als een acrobaat be klom Arie met zijn fiets het bovenste deel van het Amsterdamse wielerbaan- beton. Dat waren nogeens tijden. Aan gezien Arie's concurrentie Marie had wijsgemaakt dat je op zo een wieler baan wel eens een doodsmak zou kunnen maken werd het kiezen of delen: verkering met Marie, of fietsen. Arie heelt, zoals U reeds enige maan den in deze kolommen duidelijk is, voor het eerste gekozen. Er komt echter oen tijd dat een mens de kans kri jgt zijn schade in te halen. Desnoods tijdens een wieier-vierdaagse op een trapfiets met drie versnellingen. Arie in 1983 aan de start. Marie zal er in moeten berusten. Tempo-Toer. en de superkruidonier worden reeds nu door Arie bedankt. Soest verdient stemmen Soest is niet zo maar een dorp. In de afgelopen maanden heeft zowel poli tiek links als polit iek rechts Arie en die andere 3.9.99.9 Soestenaren daarvan wil len overtuigen. Alsof wij het nog niet Wisten. Voorafgaande aan de gemeen teraadsverkiezingen worden wij daar aan eens in de vier jaar herinnerd. Dan blijkt Soest, om met Wim Kan te spreken, ook over zeer bekwame spre kers te beschikken en maakt de inhoud van ontelbare folders ons duidelijk (of wijs) dat ieder van ons, het voor 't zeggen heeft. In het stemlokaal al thans. Beste mensen verwacht van Arie geen stemadvies. Ieder mens heeft recht op zijn geheimpjes. Zo ook Arie. Wel wil hij kwijt zich te hebben geërgerd aan veel mondeling en schrif telijk politiek gezwets. Soest verdient beter dan mooie beloften en utopische voorstellingen. Als je alles wat dezer dagen gezegd en geschreven is bij elkaar veegt ontdek je een brei van tegengestelde meningen. Wie, vraagt Arie zich af, kan door de bomen het bos nog zien? En toch beste mensen van Arie het advies de kans om uw stem uit te brengen niet te laten schieten. Thuisblijven is namelijk iets anders dan opkomen voor de belangen van U zelf, uw buurman en al die andere Suuo.cnaren die in dit dorp hun boon- Ges moeten doppen. Thuisblijven is in Arie's opvatting niet alleen onver standig, maar ook nog een beetje asociaal. Daarom, wanneer U dit leest en hel is nog geen zeven uur, snel dan alsnog naar het stembureau. Soest verdient onze stemmen omdat wij het de komende jaren leefbaar moeten houden. Dat kan alleen wanneer wij allemaal laten weten hoe wij ons de toekomst van ons mooie dorp voorstel len. Thuisblijven is toekijken zonder een hand uit te steken. Soest verdient beter. Ontevreden kastjeskijkers Stel dat U een televisie-toestel koopt. Thuisgekomen ontdekt U dat het ap paraat silles, behalve beelden te zien geeft. Tien tegen één dat de leveran cier U voor de keus steltgeld terug of etui toestel dat wél werkt.. Zo is de gang van zaken in het zakelijke verkeer. Zo hoort het volgens Arie ook te zijn bij het instituut dat „bemiddelt" bij de leverantie van televisie-beelden. In Soest is dat Deltakahel, die de aanleg van kabeltelevisie heeft verzorgd. Aansluitingen die, wat de kwaliteit van beeld en geluid betreft, van abomina bele kwaliteit zijn. In sommige geval len allhans. Deze aansluitingsziekte beperkt zich niet uitsluitend tot Soest. Ook elders in het land wil het. wat dat. 1h'treft op geregelde tijden klachten regenen. Een aantal Soester kabelhc- zitters heeft, tot. de problemen zijn opgelost, verlaging van het abonne mentsgeld geëist. Arie is het daar vol komen mee eens. De gemeente trou wens ook. Die heeft. Deltakabel laten weten dat. men eerst maar eens orde op zaken moet stellen alvorens tot be taling van de geïnde gelden zal worden overgegaan. Een gemeentelijke over- heid schijnt zich zoiets te kunnen ver oorloven, ontevreden kijkers thuis heb ben de keuze uit niet betalen en afge sneden worden, of wel betalen en een verrekijker gehoorapparaat aan schaffen. De PTT heeft intussen be loofd zeer binnenkort steekproeven te nemen. Dat is niet meer en niet. minder dan een zoethoudertje, aangezien niet valt aan te nemen dat door de aanwe zigheid van een of meerdere heren, al of niet in uniform, beeld en geluid plotseling verbeterd zullen worden. De uitkomsten van deze steekproeven zijn voorspelbaar: de klagers krijgen hun gelijk en blijven vooralsnog betalen. Het lijkt Arie toe dat de gemeente zich geen buil zal vallen wanneer over deze zaak eens wordt geprocedeerd. Ergens zal in de wetboeken toch wel te lezen zijn dat wanprestaties niet behoeven te worden gehonoreerd. Nou, waar wach ten wij dan nog op? Spullenhulp zorgt voor gezellig plein- publiek. Gestart wordt a.s. zaterdag met een demonstratie dansen om 14.00 uur met de beatdansgroep van „Artishock" o.l. v. Hettie Tielemans. Binnekort hoopt Spullenhulp te kunnen beginnen met het verven van de buiten boel. Hiervoor vraagt men de medewer king van een werkeloze schilder die met zijn vakmanschap wil helpen met deze klus. Het wordt steeds drukker bij Spuilen hulp. Op het moment is er grote vraag naar kinderledikantjes, tafels, goede matrassen en kinderkleding. Veel goe deren gaan via Spullenhulp naar Ma rokko en Turkije bestemd voor fami lies, vrienden en dorpsgenoten van onze buitenlandse werknemers die met verlof naar hun land gaan. Elke donderdagochtend kunnen er spullen afgehaald worden. Alles wat in goede staat verkeert is welkom. Spullenhulp, Veldweg 6, is geopend vrijdag van 13.30 tot 16.00 uur en za terdag van 11.00 tot 14.00 uur. Tijdens pleinactiviteiten is Spullen hulp ook open. Vooralle inlichtingen, tel. 18730. bel gemaakt zijn: er wordt vaak leer gebruikt, dit is echter rekbaarder dan het normale ro tan, dat - mits goed aangebracht - een lange levensduur garandeert. Hetgeen men vroeger rotan noemde zijn ook lianen, die zijn echter niet geschild. Het verven gebeurt door mid del van beits. Wie meer over manau-meubelen te we ten wil komen doet .er goed aan eens een kijkje te gaan nemen bij Eigen tijds Wooncomfort in Baarn. De heer Visser houdt vrijdag 28 mei en zaterdag 29 mei open huis. U bent vanzelfsprekend van harte welkom. Misschien is een leuke verrassing uw de,el. Na de vele waarschuwingen die in de afgelopen maanden gegeven zijn tegen het uitstallen van goederen op trot toirs, gaat de politie verbaliserend op treden. Iedere winkelier moet en kan nu ervan op de hoogte zijn dat de trottoirs daar zonder meer niet voor gebruikt mogen worden. Er kunnen vergunningen voor verleend worden en daarin zijn dan bepalingen opgenomen dat in ieder geval het voetgangersverkeer niet van het trottoir verdreven wordt. De winkeliers hebben nog heel even de tijd om een en ander te regelen; over enkele weken wordt met bekeuren begonnen. Op de Parklaan werd van een groente en fruitkoopman de bascule en de ge wichten in beslag genomen, omdat deze niet geijkt bleken te zijn. 'k Het nog nóóit goed kenne begriepewoarom daatter op Soest veur veul zoake aaltied kommissies vaan bute-aaf d'r an te paas motte komme as ter waat uuttevongde mot worre. Ik doch daawwe hiero toch maams zaat woare om ut zelluf te doen. En loa'k daan moar doaluk zegge: 'ok ,vrouws'zaat. D'r zit- te ok vrouwe in de Road en ik wil heul geejn traammelaant hebbe met de emancipoatie- toestaandeDaat hek thuus ok niet. As ik 's oaves un neutje uut de kaast plukt, daan kriegt de vrouw d'r ok eejn. Of twee moar daan vaat ik ter zelluf ok nog weer eejn. Aangders blief ut niet geliek. Moar daan houwe we d'r ok mee hoWe motte ok inlever eWel niet per fles, moar per gloassie. Ik hettut aal un heule tied niet meer over ut bezunige op Soest ehaad. Doarum zaa'k ut ter noeng moar weer es over heb be, waant ik zaag toch un roar gevaalbeure Ongderlest stinge d'r bie un schóól vier bestelwoages vaan 't gaasbedrief. Uut elke auto kwaam ter eejn vaakman. Ze haadde zeker vier gaaslek- ke, denk'! Of eejn gróte, moar daan haa'k ut wel an me neus vemome, waant daa 's un heule goeie. Wel niet zo mooi, moar ik kaan um toch overaal inste- ke en daat hejje nódig ajje stuk kies schrieft. Ik vroagt ter geejn aadvieze vaan bute Soest veur an; ik ziet ut allemoal zelluf. Oarie Waandeloar kiekt ok goed uut ze doppe; die het ze kerde rekening vaan ut „Borg"- aadvies noa zitte rekene. Zes- tigduuzend guldes kostte die informoatie an Soest. Eb ik laas ok in de kraangt daazze veur plaanne, die niet deurgoan, ok nog motte betoale. Daat vink heulemoal baar! En daat heet daanbezunige! Loa me nie laache. Ze ben vaan plaan om de bur ger nog meer te loate inlevere. As daar niet lukt, mojje zeker toch over de brug komme op Soest. Je zouw der baang vaan worre. As ze bie ming nog us ut gaas komme opneme, zouwe ze daan ok met vier woages veurrieje? Daan laach ik me te baarste; je maag bie ongs in de stroat niet paa rkere. Vier b e keu, ring e in eejn klaap, daat brengt ok weer geld in t loatje. HANNES VAN DE NENG Meer gas gebruikt in koude aprilmaand De gasinkoop in de maand april be- droei* 5.329.970 ni3. Ten opzichte van april 1981 was dat een stijging van 1 procent (67.788 m3). In april 1981 was de gasinkoop 5.262.182 m3 en in januari 1980 6.110.552 ni3. De gasinkoop dit jaar tot en met april bedroeg 33.565.386 m3. dat is een stij ging met 137.701 m3 ten opzichte van dezelfde periode in 1981 toen de gasin koop 33.427.685 m3 bedroeg. In 1980 was dat in dezelfde periode 36.383.739 m3. Het aantal graaddagen was in april 1982 4 procent hoger dan in april 1981: 312 om 291. Eén graaddag is iedere graad celcius die de gemiddelde et maal temperatuur van de buitenlucht beneden de stookgraad 18°C. ligt. Bij voorbeeld een gemiddelde etmaaltem- peratuur van 4 graden Celcius geeft 14 graaddagen. Het aantal graaddagen dit jaar tot en met april bedroeg 1660 en in 1981 1543. Het aantal verbruikers steeg vergele ken met de maand maart van 13.910 naar 13.913. Het aantal c.a.i.-aanslui tingen steeg vergeleken met de vorige maand van 10.670 naar 10.776. Een veel voorkomend probleem bij vijverbezitters, vooral bij hen, die dit net geworden zijn, is een zwaar bealgde vijver. Het water verandert met een wat hogere temperatuur en vooral bij een paar dagen zonneschijn van een prachtige heldere vijver in een grote kuip erwtensoep. De eerste reactie hierop blijkt meestal het leeghalen van de vijver en het opnieuw vullen met leidingwater, waarna een nog snellere omzetting naar groen plaatsvindt. Waardoor ontstaat deze algengroei en hoe kun nen we deze bestrijden of voorkomen? Algen of wieren krijgen de kans om zich krachtig te ont wikkelen als de omstandigheden ideaal zijn. Voed selrijk water in de volle zon zonder zuurstofvoor ziening is voor algen een paradijs. Aangezien nieu we vijvers bijna altijd met leidingwater worden gevuld, hebben we de eerste oorzaak al gevonden. Dit water is veel te rijk aan voeding. Beter zou het zijn om de vijver geheel of in ieder geval ge deeltelijk te vullen met regenwater of met water uit een sloot of plas waarin het natuurlijke even wicht nog aanwezig lijkt te zijn. Een vijver die erg in de volle zon ligt zal in het begin meer algen- groei vertonen dan exact dezelfde vijver in de schaduw. Door het intensieve licht en de stijging van de temperatuur van het water wordt de groei sterk bevorderd. Door hier rekening mee te houden bij de situering van de vijver kunnen we al een hoop narigheid voorkomen. Een halfbeschaduwde standplaats is ideaal. Als de ligging van de tuin (op het zuiden) deze mogelijkheid niet biedt, kunnen we zelf heel goed wat schaduw creëren, door om de vijver voor oëpiaming'ie zorgen oie een gedeelte van de dag het zonlicht weerhoudt in de vijver te schij nen. Veel siergrassoorten, varens en hoogopgaan- de vaste planten zijn hiervoor te gebruiken. In de vijver zelf valt er ook het één en ander aan te plan ten, dat voor schaduw kan zorgen. De drijvende planten als kroos, kikkerbeet kunnen zelfs een groot gedeelte van het wateroppervlak afsluiten tegen zonneschijn. Het drijvende blad van de water gentiaan, het drijvend fontijnkruid en eigenlijk al le soorten waterlelies vertonen een gelijke funktie. Door zuurstof aan het water toe te voegen wordt het voor de algen ook moeilijker zich te ontwikke len. Dit kan allereerst door een zuurstofpompje in het water aan te brengen. Het circuleren van het water door middel van een fontein of water val via een pomp geeft dezelfde werking. Er zijn ook diverse plantensoorten die bekend staan om hun grote aktiviteit op het gebied van zuurstofproduk- tie. Waterpest, hoornblad, waterranonkel en aarve- derkruid zijn hier goede voorbeelden van.

Soester Courant | 1982 | | pagina 10