„Wij zoeken in Australië een mix van Soest en Maastricht" CHANDRIS CRUISES „Verzamelen is ook een kunst" Reisbureau Gerth Vakantiesprookjes bestaan nog Ad en Hennie van de Pol per zeilboot naar Australië: §r Boek van de Maand van Soester auteur: Vraagt gratis toezending programma V;. WÖH» Chandris-cruises naar de zon 11 Volgende week is het zover. Na twee jaar voorbereiding vertrekken Ad en Hennie van de Pol voor een zeilreis die hen naar Australië moet bren gen. Een hartewens gaat in vervulling. Ad van de Pol (47), cosmopoliet, creatief en een doordouwer, wilde zijn leven lang al vóór zijn 50ste jaar eens per zeilschip naar de andere kant van de wereld. Nu is het zover. Het avontuur gaat be ginnen. Zeilen is de grote hobby We praten met Ad en Hennie van de Pol in hun flat aan de Wiardi Beck- manstraat. Ze wonen daar nu enkele maanden, nadat ze hun huis aan de Valeriaanstraat hadden verkocht. ..Daar hebben we een prachtige tijd gehad", zegt Ad. ,,We hebben daar mensen leren ken nen. waar we dikke vrienden mee ge worden zijn". In de Valeriaanstraat hebben ze elkaar leren kennen en zijn daar ook blijven wonen. ..Misschien hou ik daarom zo van die straat", zegt Hennie. die tien jaar jonger is dan Ad. Tijdens de Valeriaan-periode begon ook het zeilen. ..In 1970 kochten we onze eerste boot, een Compromis 720. Onze eerste vakantie in die boot zal ik nooit vergeten, omdat we bijna ver- gaan zijn in een kleine storm op het Eemmeer". vertelt Ad met groot ent housiasme. ..Later hebben we een ca tamaran gekocht". Een catamaran is een zeiljacht, bestaande uit twee rom pen met een tussendek. Het schip van Ad en Hennie is ongeveer negen me ter lang en ruim vier meter breed. ..Mijn vrienden noemen het schip een bungalow op het water, maar dat is natuurlijk onzin", zegt Ad lichtelijk geërgerd. Luisteren „Luisteren naar mensen is mijn grote kracht'vertelt Ad. „Met luisteren naar de ervaringen van anderen doe je ideeën op, die je zelf dan weer op ideeën brengen. Ik denk dat het luisteren ook een geheim is van creatieve mensen. In mijn vak is dat bittere noodzaak, wil ik de rea liteit creatief kunnen vertalen. Dat heb ik met mijn klanten ook altijd ge daan" gaat Ad verder. Ad van de Pol is binnenhuisarchitect en vooral ontwerper van winkel-inte rieurs. Hij heeft voorai veel schoenen zaken verbouwd. Grote successen boekte hij ook met een nieuwe ver werkingsmethode. die nu alom in zijn vak wordt gebruikt. Wij doelen hier op de introductie van de klassieke ..nietjes" als hechtmate- riaal bij verbouwingen. Dat betekende een omwenteling in de verbouw van winkels. Kostenbesparingen tot 25 bleken reëel. Niet alleen in Nederland maar ook bij onze zuiderburen is Ad van de Pol een geziene ontwerper. ..Ik stop daar ook niet mee", zegt Ad. „Ook elders in de wereld zijn winkels die verbouwd moeten worden. Maar je moet dan ook de bereidheid hebben om naar de mensen ter plaatse te luis teren. om langs die weg met creatie ve oplossingen te kunnen komen". Nederland niet beu „Wij zijn dit land niet beu. Wel wordt er steeds minder geluisterd naar el kaar. Als wij iets negatiefs over Ne derland zouden moeten zeggen, dan is het dat", zegt Ad, duidelijk zijn stok paard berijdend. „Ik hou van Soest maar ook heel sterk van Maastricht, waar ik zakelijk veel vertoefde. In feite zou er een stad in de wereld moeten zijn. die een mix vormde van deze twee plaatsen. Mis schien vinden wij die in Australië, wie weet". Ook Hennie van de Pol zal iets moe ten wegslikken als ze Nederland ver laat. Ook zij houdt van Soest, waar ze zo lang gewoond en gewerkt heeft. Jarenlang was ze de rechterhand van Elberse, de groothandel in lederwaren, waar ze zelfs voor naar India ging om de inkoop te verzorgen. „Ik heb altijd een sterke voorliefde gehad voor lederwaren. Geen stof of materiaal is zo levend als leer", zegt Hennie. die - het ver baast ons niet - voor deze gelegenheid natuurlijk in het leer is gekleed. „Het is duidelijk dat lederwaren in sterke mate de mode zullen blijven bepalen". Maar zal Hennie onderweg veel aan haar voorliefde voor lederwaren heb ben? „Het vertrek bij Elberse is niet definitief. Op gezette tijden kom ik terug om hem te helpen en van advies te dienen". Veiligheid Is het geen gevaarlijke onderneming, vragen wij ons af. „Wel nee", zegt Ad. „tenminste niet wanneer je zorgt dat je schip perfect in orde is. Kijk eens. met windkracht 11 op de rotsen lopen, dat overleeft óók het sterkste zeeschip niet. mum- je moet gewoon zorgen dat je je niet door zo'n storm laat overvallen. Jaren lange zeilervaring heeft bij mij een zesde zintuig ontwikkeld, waarmee je elk weerbericht vele uren vóór kunt zijn. Ik zeg daar wél bij gebruik je verstand. Dat geldt even zeer voor de uitrusting aan boord. Vanaf het ogenblik dat ik dit schip kocht, heb ik gezorgd dat ieder onder deel voor de volle 100% in orde was. Rammelende dekluiken of rafelig touwwerk, om maar iets te noemen, zijn mij een gruwel. Waar het om veiligheid gaat, doe ik geen consessies. Zo simpel is dat. Ik ben er wel eens om uitgelachen, maar dat gebeurde meestal door het slag zoetwaterma trozen dat zelfs geen Giethoornse pun ter van een perfecte zeilmachine kan onderscheiden. Route Hennie schenkt nog eens thee in. „Nee. sherry is er niet meer bij", zegt ze lachend. „De uitdaging, die de zee aan ons stelt, laat gebruik van alco hol niet toe. We zijn er nu alvast mee gestopt". „Als inwoners van Soest waren we het liefst hier vanaf de Grote Melm over de Eem vertrokken. Maar het schip ligt al in Griekenland". Twee jaar geleden zeilde Hennie het schip er naar toe, bijgestaan door een wisselende bemanning. „Dat ging van af Durgerdam eerst door België en Frankrijk over de rivieren en kanalen. Na 273 sluizen te hebben gepasseerd - daar neem ik nog steeds mijn pet voor af, zegt Ad - „spoelden we met het Rhöne-water de Middellandse Zee in. Een paar weken later waren we in Griekenland. De eerstkomende tijd willen we gebruiken voor uitge breide proefvaarten onder extreme omstandigheden. En bovendien willen we zoveel mogelijk oefenen met het .sterretje schieten". De afgelopen winter heeft Ad zich een sextant aan geschaft en een cursus sterrennaviga- tie gevolgd. Ja. machtig interessant, ik heb geen enkele keer verzuimd". Vanaf Griekenland gaat het eerst per vrachtschip richting Singapore. „Nor maal gesproken hadden wij dit zeilend via Kaap de Goede Hoop afgelegd, maar daarvoor ontbreekt ons helaas de tijd. Nu beginnen we in Singapore", aldus Hennie. „Afhankelijk van de politieke situatie zullen we via de Philipijnen - waar- een kilo kreeft minder kost dan hier een half pond aardappels - naar het zuiden afzakken. Daarbij zullen we o.a. het beruchte Great Barrier Reef pas seren. Dat is een 2500 km lang gebied met imposante koraalriffen, die even ge vaarlijk als prachtig zijn". Slaap Soms zal het weken duren voordat er weer land in zicht zal zijn. Hoe stel len Ad en Hennie zich het leven aan boord voor? Is dit voor twee mensen eigenlijk wel te doe? „Voor vele zeezeilers doet zich hier een groot probleem voor", zegt Hen nie. „Doordat het schip in perioden van zwaar weer bijna voortdurend alle hens aan dek eist, kan de slaap er vele dagen en nachten achtereen bij inschieten. Voor Ad zou dat af en toe lastig kun nen zijn, maar zelf heb ik daarmee gelukkig heel weinig moeite. Om een of andere reden heeft Moeder Natuur mij de eigenaardigheid meegegeven om met erg weinig slaap uit te komen. Als ik een wat stout voorbeeld mag geven: onze vrienden stonden wei eens verbaasd te kijken als Ad en ik drie lange nachten achter elkaar „doorzakten" bij onze Amsterdamse stamkroeg „Jan en Dien", en ik over dag toch fris en monter aan het werk was". Ad: „Wanneer ons avontuur eindigt, weten we nog niet. Of we in Austra lië zullen blijven, staat ook nog niet vast. Eén ding weten we zeker: we hóeven niks". Zó tegen de zaken aankijken is ken merkend voor dit ondernemende echtpaar. Even opvallend is de rust, die vooral van Ad uitgaat. „Ja, dat is nu eenmaal mijn aard. Ik weet wel, sommige mensen vinden mij weieens Ad van de Polzeilen de grote hobby Hennie van de Pol: voorliefde voor leer wat stil, maar die weten dan ook niet wat er in je omgaat' Het wordt tijd het gesprek te beëindi gen. Hennie brengt ons naar de deur. Ad blijkt plotseling verdwenen. „Oh, die zit alweer over zijn zeekaarten ge bogen", zegt ze breed lachend. Een stel plaatsgenoten om trots op te zijn! Je zou het bijna jammer vinden dat Soest deze mensen kwijt is, ten minste voorlopig. Wij kunnen hen slechts bewonderen, maar zijn wij niet ook jaloers? Door de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek is als Boek van de Maand voor juni 1982 gekozen „Verzamelen is ook een kunst" van de hand van Thomas Leeflang. In de Koepelzaal van het Sonesta- hotel werd 2 juni jongstleden het eerste exemplaar aange boden aan Berend Boudewijn, theater- en tv-man, columnist en bovenal verwoed verzame laar. „Verzamelen is ook een kunst" bestaat voor het grootste deel uit gesprekken die Leeflang voerde met twintig men- -sen die met meer dan gewone inzet iets verzamelen. Een zekere neiging tot voorraadvorming is niemand vreemd, maar de in het boek in woord en beeld vastgelegde verzamelwoede zal niet nalaten bij de lezer/kijker emoties op te roepen die uiteen kunnen lopen van vertedering tot irritatie, van medelij den tot jaloezie, van bewondering tot onverschilligheid. In ons land is op deze wijze en uitvoerig niet eerder aandacht besteed aan verzamelaars en hun collecties. De volgende onderwerpen komen uit gebreid aan bod: schrijfmachines, wij- watervaatjes, onderscheidingstekens, schaatsen, puddingvormen, stoom machines, hang- en sluitwerk, antieke poppen, blikverpakkingen, speel films, juke-boxen, vingerhoeden, schoentjes. strijkijzers, poëzie-al- bums. brillen, sigarenkistmerken, si naasappelwikkels, autonummerbor den en spreekmachines. In begeleiden de hoofdstukken (het voorwoord is van Nico Scheepmaker) wordt ingegaan op de verzamelaar als exposant, de psy chologie van het verzamelen, de dik wijls vage grens tussen verzamelaar en handelaar, trends in het verza melen, en de soms niet al te aardige mentaliteit die er heerst in „het ver- zamelwereldje". Levensvulling „Verzamelen is ook een kunst" is door grafisch ontwerper Bert-Willem van der Hout beheerst vormgegeven. De foto's zijn van Hans de Wit en Peter Schütte, twee internationaal bekende- kunstenaars die in binnen- en buiten land exposeerden en waarvan werk geplaatst wordt in toonaangevende bladen. Het boek heeft het zogenaamde oblong-formaat, waardoor de illustra ties goed tot hun recht komen. Thomas Leeflang: „Op m'n boekje 'Wat de gek er voor geeft' kwamen aardige reacties binnen. De kleine op lage, ruim 5000 stuks, bleek al gauw uitverkocht te zijn. Uitgeverij Het Spectrum en ik hadden het plan opge vat een groter en luxer uitgevoerd boek te maken in dezelfde sfeer: informatip en beschouwingen over alledaagse din gen die door soms eigenzinnige door zetters verzameld werden en worden, en op die manier ineens een geheel nieuwe dimensie krijgen. Je kunt zoiets wel willen, maar uitvoe ren is nog iets anders. Wil zo'n boek de verzamelingen recht doen gelden, dan moet in full color gewerkt kunnen worden, op een ruim formaat. De productiekosten zijn dan zeer hoog, zeker als je zoals ik voorstelde de fotografie laat uitvoeren door een duo kunstzinnige professionals. Geen enke le uitgever riskeert een strop van deze proporties. Wil je de prijs van zo n boek aantrekkelijk houden, dan kan dat alleen bij een flinke oplage, een degelijke reclamecampagne, en dient het boek ook nog aan te slaan bij het publiek uiteraard. We hebben ons daarom met een opzet voor „Verzame len is ook een kunst" gewend tot het CPNB. De commissie toonde zich di rect enthousiast. Eind 1980 besloot men zich garant te stellen voor het afnemen van de totale eerste oplage van 70.000 exemplaren en het boek in te zetten als Boek van de Maand voor juni 1982. Zonder participatie van het CPNB had het boek niet kunnen verschijnen". Anderhalf jaar heeft Thomas Leeflang aan „Verzamelen is ook een kunst" gewerkt. „Althans aan het voeren van de gesprekken met verzamelaars", zegt hij. „Met dertig collectioneurs, dertig mensen die van het verzamelen een levensvulling hebben gemaakt, heb ik lang gepraat. Uiteindelijk zijn er twintig in het boek terecht gekomen. Het bijeenbrengen van gegevens over verzamelgebieden en tal van belang rijke en ook triviale zaken die er iets mee te maken hebben, vergde meer tijd. Daar ben ik al jaren druk mee op mijn manier. De laatste tijd is het ver zamelen erg in de belangstelling ko men te staan. We beschikken over meer vrije tijd en minder geld. Er wordt minder verzameld als belegging (postzegels en munten), meer om de tijd aangenaam door te brengen, en er op een bescheiden manier iets bij te verdienen. Een en ander niet te onder schatten aspect aan het verzamelen is de status die een collectioneur van wat dan ook aan zijn verzameling ontleent. Hij of zij staat in de directe omgeving al gauw bekend als „specialist" op het gebied van puddingvormen, tover lantaarns, schelpen, emaille keuken gerei, boekenleggers, stereokijkers, foto's van de koninklijke familie, enzo voorts. Men wordt erkend als des kundige op zo'n gebied. Een prettig gevoel, zeker als schouderklopjes op andere terreinen uitblijven". Lodewijk Napoleon In eerste instantie is het verzamelen als activiteit gewoon te omschrijven als liefhebberij. Elk kind spaart wel iets, stoomt bijvoorbeeld een post- zegelalbumpje vol, neemt tijdens week-end-ritjes uit wegrestaurants suikerzakjes mee, of verzamelt mun ten, meestal bestaande uit overgeble ven kleingeld uit vakantielanden als Spanje, Frankrijk, Oostenrijk, of Ita lië. Het extreme verzamelen, zoals dat dikwijls bedreven wordt door volwas senen, kan in legio gevallen niet afge daan worden met het vriendelijk klin kende „hobby" of liefhebberij. Thomas Leeflang: „Helaas niet. Iemand die fanatiek iets verzamelt, echt zijn stemming laat bepalen door in het verzamelen bereikte resultaten, is geen prettig mens. Hebben Is hebben en krijgen is de kunst! We kunnen dan niet spreken over liefhebberij, eerder van een symptoom. Een medewerker van het Psycholo gisch Instituut in Amsterdam heeft interesse in mijn onder verzamelaars „verzamelde" gegevens. Naar de motivatie van stugge col lectioneurs, lui die ten koste van alles hun verzameling steeds maar willen uitbreiden (mooiere objecten, gaver, ouder, duurder vooral) is nooit onder zoek verricht. De gedrevenheid waar mee de eenling, de amateur, de par ticulier een bepaald verzamelgebied aanpakt, is soms verbluffend. Niet zelden zijn uit privécollecties musea ontstaan, of exposeren verza melaars hun collectie in musea. Henny Meijer uit Venray is in het bezit van de mooiste verzameling onder scheidingstekens van Europa. Hij heeft ondermeer een onderscheiding van Lodewijk Napoleon waarvan er maar twee bestaan (de andere is in het bezit van Napoleontica-collectioneur Prins Rainier van Monaco) Arnold de Wit heeft in Haarlem in zijn huis ruim tweeduizend paar miniatuur- schoentjes uit de gehele wereld. Een Amerikaan bood hem een vermogen voor de collectie, en wilde er in de Verenigde Staten een museum mee beginnen. Arnold de Wit weigerde het aanbod, en werkt dagelijks tegen een matig honorarium in een AKO-sta- tionskiosk. Harry van de Visch uit Rotterdam is de trotse eigenaar van tegen de zes honderd antieke schrijfmachines, waarvoor musea in Europese hoofd steden grote belangstelling hebben (menige prachtmachine kocht Rot terdammer Van de Visch voor nauwe- lijk tien piek op een rommelmarkt, en hij kan er nu gemakkelijk 1000 gulden voor krijgen Gerry Rosendahl, een buschauffeur uit Upendam, kreeg een collectie van vijftig perrect functionerende ouder wetse juke-boxen bijeen. De mooiste stukken uit die verzamling brengen zonder moeite 25.000 gulden op (onder andere de Wurlitzer-1015). Er staan privé-collecties in het boek die een gigantisch bedrag vertegen woordigen, en toch in het bezit zijn van eenvoudige mensen'die dagelijks hard 'moeten ploeteren voor een klein sala ris. Maar omdat ze in hun „hooby" (laten we het maar even zo noemengewel denaren zijn, verhandelen ze wel eens iets met medeverzamelaars, of laten eens iels met grote winst veilen. De grens tussen verzamelaar en han delaar is mij niet altijd even duidelijk geworden. Evenmin hoe dat fiscaal geregeld is. Ik heb een gesprek ge voerd met een deskundige die mij liet weten dat over uiterst waardevolle verzamelingen die getaxeerd kunnen worden wel degelijk vermogensbe lasting betaald dient te worden. Uilzonderingen worden gemaakt voor verzamelingen die te plaatsen zijn in historisch perspectief (filetalie, numis matiek, e.d.of van aantoonbaar cul- tureel-historisch dan wel wetenschap pelijk belang zijn. Ga daar maar eens aanstaan!" Ruilbeurs „Verzamelen is ook een kunst" bevat informatie over uiteenlopende soorten verzamelingen. Wie er zijn eigen ver zamelgebied niet in aantreft, kan er toch voordeel van hebben te weten welke objecten voor andere collectio neurs belangrijk zijn, waar op gelet moet worden, hoe de prijzen liggen. Wie op een rommelmarkt of een ver- zamelbeurs eens iets tegenkomt dat buiten de eigen belangstellingssfeer valt maar als ruilobject aantrekkelijk is, weet na lezing van „Verzamelen is ook een kunst" op z'n minst wat wel en wat niet de moeite van het meenemen iWAMHliMKS tWXK >8 S m Ki.Nst Fi K'VAA>, IXKFiA waard is. Uit het boek komt overigens wel naar voren dat slechts min of meer „waar delozen" dingen als sinaasappel vloeitjes en sigarenbandjes nog te krijgen zijn met een gesloten beurs. Antieke poppen, modelspoortreinen, fonografen, ouderwetse schrijfmachi nes, overjarige strijkijzers, poëzie albums van voor de eeuwwisseling: een beginneling hoeft er in wezen niet eens mee te starten. Er is niets meer te vinden, en wat er is, is al in handen van verzamelaars. Van daar dat Amerikaanse bedrijven om aan de vraag naar verzamelspullen te voldoen nieuwe objecten vervaardigen (vingerhoeden, munten „oud" blikken speelgoed). Een gewaarschuwd verzamelaar telt voor twee dus. „Verzamelen is ook een kunst". 160 pagina's, rijk geïllustreerd, is onder meer verkrijgbaar in Soest bij boek handel Van de Ven en De Stadhouder. Tot en met 3 juli aanstaande is de prijs 27,50. Daarna 42,50. Omdat het het 50e Boek van de Maand is maakte men van „Verzamelen is ook een kunst" een in alle opzichten feestelijke uitgave. SOEST Van Weedestraat 58 Tel. 02155-22144 Soesterbergsestr. 22 Tel. 02155-12683 Tot voor een jaar geleden kenden wij het fenomeen cruises uitsluitend uit fol ders en van de televisie. Wij behoorden tot juni 1981 tot de Nederlanders die in de veronderstelling leefden dat vakantie aan boord van een cruise-schip uitsluitend is weggelegd voor grijzende ouderen, die er een kapitaal bedrag voor over hebben om zich aan boord te laten verwennen en bruin te branden. Sinds wij via reisbureau Gerth een 8-daagse cruise boekten naar Dubrov- nk - C'orfu - Kreta - Rhodos en Piraeus weten wij dat de werkelijkheid iets anders is. Op deze pagina een kleine indruk van wat u te wachten staat. Waarom een cruise? Om u maar gelijk uit de droom te helpen: een cruise zoals wij die ge maakt hebben kost vanzelfsprekend geld, maar zal voor velen betaalbaar zijn. Voor een bedrag van circa 2500,- p.p. wordt u vijftien dagen en nachten op een ongeloofwaardige wijze ver wend. Misschien vindt u het toch nog een fors bedrag. Best mogelijk, maar heeft u uw uitgaven van de afgelopen vakanties wel eens op een rijtje gezet en u daarbij afgevraagd wat u er voor heeft teruggekregen? Wellicht een fraai vakantie-huis. U bereikte het per privé-auto na een lange vermoeien de tocht. En aangezien zelfs in '82 auto's nog niet op spuitwater lopen was de post Benzine/Diesel achteraf be keken nogal aan de hoge kant. Uw va kantie-huis ergens in Spanje - Italië of Oostenrijk werd evenmin gratis ter beschikking gesteld. Ter plekke toch inkopen doen en de zorg voor het dage lijkse eten. Een mens wil het tijdens zijn vakantie toch niet minder hebben dan thuis. Iedere dag zelf koken heeft ook weinig met vakantie te maken en dus werd er nog wel eens buiten de vakantie-deur gegeten. Leuke en ge zellige bezigheid, meestal echter niet in de vakantie-begroting opgenomen, 's Avonds aan amusement geen ge brek, maar wat vielen de prijzen voor drankjes en uitgaan achteraf tegen. Zo is het niet alleen u maar ook ons vergaan. Ook de keren dat wij ons een vakantie in het buitenland met volle dig pension veroorloofden waren zo mogeijk nog kostbaarder, en wat de kwaliteit van het eten betrof min of meer teleurstellend. Daarom kozen wij voor een keer voor een totaal andere vakantie. De vakan tie per drijvend hotelschip. Touringcar kan gezellig zijn Er zijn voor de cruises die reisbureau Gerth organiseert diverse mogelijkhe den om naar de vertrekplaats Venetië te komen. Per vliegtuig, eigen vervoer, per luxe touringcar van de fa. de Jong Intratours. Met het oog op de beschik bare financiën kozen wij voor het laats te. Vroeg in de ochtend werden wij voor het postkantoor aan de Steenhoff- straat opgehaald. Een onvergetelijke vakantie was begonnen. De gemiddel de leeftijd van de vakantiegangers waarmee wij vertrokken schommel den tussen de 45 en 50 jaar. De muziek- cassettes waarmee een zeer correcte chauffeur de reis muzikaal begeleidde waren daarop afgestemd. Niet hinder lijk dus. Drie dagen duurde de busreis naar Venetië. Dagelijks onderweg ruime stops voor koffie, lunch en thee. Ie dere avond een voortreffelijk diner in hotels die hun geëtaleerde ster ren waarmaakten. De tijdsduur van deze 3-daagse touringcarreis was typerend voor het karakter van de reis. Geen onafgebroken gejakker op auto wegen waaraan geen eind lijkt te ko men. Integendeel, tussen het verslin den van de kilometers door ruim tijd en gelegenheid bezienswaardigheden te bezoeken, of zo maar ergens in een klein bergplaatsje een frisse neus te halen. Stuttgart en Bolzano waren op de heenreis de overnachtingsplaatsen. Via de Karerpad bereikten wij zater dagmiddag Venetië, de uit en thuisha ven van ons drijvende zeepaleis: de ROMANZA. ROMANZA, een drijvend zeepaleis Cruise-schepen bestaan er in vele ma ten en vooral klassen. De ROMANZA is een middelgroot schip, goed voor 600 passagiers en even zoveel bemannings leden, voorzien van zeven zonnedek ken, en verder alles wat een mens zich tijdens een onvoorstelbaar luxe vakan tie maar wensen kan. Aan boord een gratis bioscoop, met iedere avond een ander filmprogramma. Een zwem bad, niet te vergelijken met het Soes ter Natuurbad, maar toch. Verder een casino, vele bars, bouti- ques, kapsalons, een bank en een even gezellig als indrukwekkend restau rant. De grootste passagiershut aan boord meet 5 x m., de kleinste 2.68 x 2.45 m.. afhankelijk van de boe king die u heeft gedaan. Wij kozen TT*r\ T** w. voor de kleinste afmeting, omdat sla pen in de nachtelijke uren aan boord van zo een cruise-schip het laatste is wat je moet doen. Lekker luieren, desnoods een uiltje knappen doe je op een van de vele zonovergoten dekken. Wie uitgeslapen is gaat een glas drin ken, eten, foto's maken, mensen kij ken, lezen of spelletjes doen. Want vanaf de eerste stap die u aan boord van de ROMANZA heeft gezet wordt u, wanneer u daaraan behoef te heeft, beziggehouden. U wordt schutter door op kleiduiven te schie ten, U kunt er Griekse dansen en bridge leren. Tafeltennistafels, een bi bliotheek, een loterij en een bingo; niets ontbreekt. En wat belangrijk is: nergens is men opdringerig. Niets moet, alles kan. Vijf sterren-restaurants Wie, al of niet op doktersadvies wil of moet vermageren, doet er beter aan deze vakantie-cruise nog maar even uit te stellen. De verleiding om te „zondigen" is namelijk te groot. Dat laatste heeft te maken met de meer dan uitstekende kwaliteit van de gerechten. Bij het ontbijt knappende broodjes en een keur aan vleeswaren. De 6-gangen lunches worden naar wens in het restaurant of aan dek ge serveerd, de 9-gangen-diners, aanvang 19.00 en 21.00 uur zijn culinaire ge dichten. Wij kozen voor het diner van 21.00 uur. Uitgelezen maaltijden vragen tijd om er werkelijk met smaak van te kunnen genieten. Zomeravond-amusement De zon hoef je tijdens een cruise niet te bestellen. Die is er. Zonder er in te smelten, het varende hotel zorgt zelf voor een briesje, wordt u bruin. Tij dens het diner neemt de zon tijdelijk afscheid en bent u de verdere avond aangewezen op de zachte koelte aan dek, of het amusement dat zich elders aan boord van de ROMANZA afspeelt. Variatie genoeg. Naast de dagelijkse bioscoopvoorstel lingen, iedere avond fraaie shows (gratis) piano-muziek in de cocktail bar, dansen op levende muziek en van zelfsprekend een ruimte met disco-mu- ziek. Roulette en Blackjack voor hen die het gokje wagen niet laten kunnen, kortom de mogelijkheid dat u zich vervelen zult is niet aanwezig. Veel excursies Wie meer wil zien dan zon, water en havens wordt tijdens deze reis op zijn wenken bediend. Dagelijks vanuit de aanleghavens excursies niet in de prijs inbegrepen maar zeer betaal baar). Zondagmiddag wandelden wij in de oud Joegoslavische stad Dubrov- nik. een dag later bewonderden wij de schoonheid van het Griekse eiland Corfu. Op Kreta bezochten wij het pa leis van Koning Minos in Knossos. op Rhodos schitterende tempels uit de Griekse geschiedenis. Piraeus, de ha ven van Athene, was de laatste aan loophaven van deze reis. Via het be roemde kanaal van Korinthe en de Adriatische Zee arriveerden wij een week later in Venetië. In deze wonder schone stad kan men bijna een dag zich de ogen uitkijken om tenslotte te besluiten dat men er vast en zeker nog eens terug zal komen. De terug tocht per comfortabele De Jong Intra- tours-touringcar is zo mogelijk nog fraaier dan de heenreis. Opnieuw alle zorg voor de passagiers. Een lunch in Cortina d'Ampezzo, overnachten in Lienz en Nürnberg, een afscheidsdi ner in Didam. Afscheid nemen van reisgenoten die tijdens de reis goede bekenden zijn geworden. Vijftien da gen onvergetelijke vakantie zitten er op. Tot volgend jaar, bij leven en wel zijn. Wat u ook nog moet weten De aandachtige lezer kan het opgeval len zijn dat wij juichend onze beknop te reisindrukken hebben weergegeven. Nergens op deze pagina een regel ruimte voor op en aanmerkingen dus? Vergeet het maar. Jammer is dat bij het bepalen van de reissom de fooien buiten beschouwing gelaten zijn. Uw hut en uw tafelsteward rekenen daar wel op. Per persoon moet u daarvoor ongeveer honderd gulden uit trekken. Drank en sigaretten heten aan boord tax-free (belastingvrij) te zijn. Een halve waarheid, want voor een pakje sigaretten betaalden wij in '81 toch altijd nog 1,75, en voor een uitstekende whisky, longdrink of cock tail de somma van 3.-. Toch zijn dit, in relatie tot de fantastische heen en terugreis en de daar tussenliggen de cruise, slechts schoonheidsfoutjes. Ze werden gemaakt en moesten daar om in deze beschouwing ook worden gesignaleerd. Laten deze détails u ech ter niet van de wijs brengen, om uw besluit bij reisbureau Gerth binnen te stappen, uit te stellen. En als u na dit enthousiaste relaas nog steeds twijfels heeft of een vakan tie per cruise-schip niet boven uw be groting gaat. dan eerst toch maar even aan het rekenen. Welicht dat vijftien dagen luilekkerland in een fantas tisch zonnig décor de uitkomst zal zijn. Twee Soester vakantiegangers.

Soester Courant | 1982 | | pagina 12