Windsurfen K Zonder diamant.geen industrie TAXI KLOMP 12984 De Bondsspaarbank in 1981 1 X OGEN ACHTER GLAS SOESTDIJK V l M De occasions van Smeeing: 'Het belangrijkste verschil met nieuwe auto's zijn onze prijzen' auto smeeing CAFÉ-RESTAURANT BRUILOFTEN PARTIJEN RECEPTIES Oudheidkamer ieder weekend open Heitje voor karweitje nu taak voor knaak TEL. De reis van uw leven! 14 i.r Cmintnl v>in wnriisiluE 2 juni 1982 14 15 Aankoopadviezen SUI~fe;n is een sP0I*t enorm hard groeit, ook nu staan vete tiendui- »on=eü ?P het punt van oriëntatie of 2™ van een plank. Maar welke dat zijn, welke is de beste en i!06 *e Mezen uit dat duizelingwek kende aanbod van meer dan 150 ver schillende modellen zoveel op el kaar lijken. Is de duurste ook de beste en gaat het spreekwoord „goedkoop is duurkoop" ook hierbij op, of zijn er nog andere zaken waarop gelet moet worden? Het aanbod van surfplanken is zo groot dat het maken van een verantwoor de keuze voor niet insiders zo goed als onmogelijk is, bovendien lijken de meeste modellen erg veel op elkaar terwijl ze onderling toch grote ver schillen vertonen. Om U hierover de juiste informatie te kuirnen verstrekken hebben wij ons grondig in deze materie verdiept en geven we in dit artikel in samenwer king met Auto-Smeeing Recreatie- en Surfafdeling, Koningsweg 14 waarde volle tips en adviezen waarmee ieder een zijn/haar voordeel kan doen door gericht te kopen. De juiste selectie begint bij uzelf Om de juiste keuze te kunnen maken, moet U zich allereerst afvragen wat U van het Windsurfen verwacht en hoe U deze sport denkt te gaan beoefenen; gaat U frequent surfen, of bent U van plan het af en toe tijdens de mooie weekenden en op vakantie te gaan doen, wilt U bij gelegenheid weieens meedoen aan een onderlingewed strijd, of gaat U het Windsurfen als wedstrijdsport beoefenen, gaat U over het algemeen voorzichtig of non chalant met Uw spullen om, heeft U geschikte bergruimte of moet de plank buiten slapen, gaat U op zee surfen of zal het meestal een binnenwater worden, is de plank voor U alleen of is hij bestemd voor gemeenschappe lijk gebruik en hoeveel geld wilt U voor de aanschaf uitgeven. Allemaal vragen die direct te maken hebben met de keus die U later gaat bepalen. Het zou volkomen verkeerd zijn eerst naar wat planken te kijken en U te laten informeren over haar kwaliteiten, waardoor U nadat de plank is aange schaft Uzelf moet aanpassen aan de mogelijkheden welke de plank biedt. Daarbij komt dat het erg moelijk is een eerlijk beeld te krijgen van die 150 modellen. U moet dus eerst weten wat U ook Uzelf van deze sport ver wacht alvorens een keuze te maken. Om dat te weten te komen is er een simpel systeem ontwikkeld, dat werkt met twee keuzecirkels, elk bestaande uit vier delen. In de ene keuzecirkel plaatst U Uzelf en in de andere worden de planken ingedeeld en de keus wordt plotseling gemakke lijk. De keuzecirkel De keuzecirkel vorm de basis voor de aankoop van Uw plank, het systeem berust op twee aparte cirkels. In cirkel 2 worden de surfers ingedeeld naar specifieke wensen en verwachtingen die zij van de windsurf sport hebben. In cirkel 2 worden alle verkrijgbare plan ken ingedeeld naar hun gebruiksmo gelijkheden. Drie parten vari' cirkel 2 hebben een onderverdeling naar A en B, dit heeft te maken met de aanschaf prijs van de complete uitrusting. Door de twee cirkels over elkaar heen te leggen, wordt het probleem van de selectie uit het grote aantal direct op gelost. Immers de keuze van het merk plank cirkel 2, wordt nu bepaald door het gebruik dat men ervan wil maken (cirkel X) en men hoeft zich slechts op éèn part van de cirkel te concen treren. Jl.rMftN f cftsBnerBH!£fci ünn-^CATtt V Nl f RËCHEAUl? ATEmOfc cirkel i - de surfers cirkel 2 de planken De plaats die men inneemt in cirkel l bepaalt later de keuze van de plank, zie de indeling van cirkel 2 en voor een compleet overzicht van alle surf planken verwijzen wij U naar de surf- gids '82, voor 14,95 te koop bij surf- zaken en boekhandel. Betekenis van de rubrieken in cirkel 1 I. Recreatief bezig zijn U bent recreant als U gewoon voor Uw plezier het windsurfen beoefent, bv. in de weekenden en op vakantie. In deelname aan wedstrijden en ande re specialistische takken van het sur fen, zoals brandingsurfen en jumpen, bent U niet geïnteresseerd, n. Recreatie met af en toe een wedstrijd Al snel zult U zich in deze categorie indelen, want het is best leuk af en toe deel te nemen aan een onderlinge wedstrijd. Tenslotte wil iedereen wei eens zien wat zijn/haar kunnen is en dat kan vrijwel alleen door tegen ande ren te varen. Bovendien is het meedoen vaak erg gezellig. III. Wedstrijden Bent U van plan veel aan wedstrijden te gaan deelnemen, dan is dit de enig juiste categorie voor U. Aan zowel plank als toebehoren zult U zeer speci fieke eisen moeten stellen en wat voor al van belang is, is dat U weet of U in éénheidsklasse gaat varen, danwel in de Open Klasse. Uw dealer kan hierover alles vertellen. IV. Branding- Jumpen-Speedsurfen Dit deel van de keuzecirkel is gereser veerd voor de mensen die de speci fieke varianten van het windsurfen willen beoefenen, dat zijn natuurlijk ervaren surfers. De uitzondering geldt voor hen die bij mooi weer de zee verkiezen boven binnenwater, zij moe ten aan plank en toebehoren hogere eisen stellen, m.n. op het punt van veiligheid. De indeling Nu U dit weet kunt U met gebruik making van onderstaande vragen lijst Uzelf een plaats in de keuzecirkel 1 geven: Hoe wilt U gaan surfen? - puur voor plezierI - serieusII - met uiterste perfectieIII Hoe vaak gaat U surfen? - af en toeI - regelmatigII - zeer dikwijlsIII Wilt U een bijzondere variant gaan beoefenen? - neeI, II, III - jaIV Wilt U wedstrijden gaan surfen? - neeI, II -jaII. III Hoe wilt U dat gaan doen? - in clubverbandII - regionaal of op hoger niveau II, III Welke eisen stelt U aan de plank? - eenvoudigI - goed uitgerustII Wilt U een exclusieve plank? - jaIII, IV - maakt me niet uitII - neeI, II Dooor te tellen in welke rubrieken U de meeste kruisjes geplaatst heeft, weet U in welk van de vier parten U als surfer plaats neemt. Als twee er in waardering duidelijk bovenuit steken, bevindt U zich op de schei dingslijn tussen twee parten. De keuzecirkel voor surfplanken Om het grote aanbod van surfplanken in de keuzecirkel te kunnen indelen, gebruiken we een soortgelijke cirkel. De parten I-II-III worden nu door een tweede cirkel verdeeld in A en B. We doen dit om tevens een selectie op basis van de aanschafprijs van de plank te krijgen. Daarbij wordt uitge gaan van de gemiddelde prijs van nieuwe planken, die ligt tussen de 1600,- en 1800,-. De parten A zijn bestemd voor planken lager dan 1700,- en de parten B voor planken hoger dan 1700,-. De indeling I-A: Een plank voor recreatief bezig zijn in de weekenden en op vakantie, lager dan 1700,-. I-B: Idem, hoger dan 1700,-. II-A: Recreatief bezig zijn, met as piraties om deel te nemen aan wed strijden, meer kritisch lager dan 1700,-. Wist u dat er per jaar ongeveer 4 miljoen correctiebrillen in ons land worden verkocht? Wist u dat ca. 55% van onze bevolking brildragend is, waarvan 60% vrouwen? Wanneer een bril met zorg wordt uitgekozen, ziet men er niet alleen goed mee maar ziet men er ook goed mee uit. En wanneer dan ook nog de ogen op de juiste manier worden opgemaakt, kan het effect heel boeiend en mooi zijn. "Revlon achter Balmain" is daar een uitstekend bewijs van. len: het voorhoofd, het middenstuk en de kaakpartij. Zo moet een lang gezicht met een lange middenpartij een duide lijk 'breedte-accent' krijgen. Wanneer de kaakpartij flink ontwikkeld is, kan dat worden geflatteerd met een fors aan doend montuur met een zware poot. Het zal ook duidelijk zijn, dat een rond gezicht een tikje bol en onnozel wordt met een ronde bril. Een goed montuur kan tal van schoon heidsfoutjes corrigeren. Een bril met een donkere brede rug maakt bv. een te lange neus iets korter en een hoge dun ne brug maakt van een kleine wipneus een mooie klassieke slanke neus. Pierre Balmain, één van de grootste modekoningen van onze tijd zegt: "Vormgeving geeft de verbeeldings kracht van de mens datgene waardoor zijn leven wordt bepaald. Volmaakte vormen zijn nodig voor een verf ijnde le vensstijl". In alle ontwerpen van Balmain vinden we dat streven naar het volmaakte te rug, bv. in zijn schitterende collectie brilmonturen. In Nederland worden ze op de markt gebracht door Brilimpex te Badhoevedorp. Brilimpex en Revlon zijn samengekomen tot een productie van volmaakte oogmakeup achter een vol maakt montuur. "REVLON" ACHTER BALMAIN Revlon is bij haar makeup adviezen voor brildragende vrouwen in eerste instantie EEN BRIL OF MEER BRILLEN Wie een bril moet dragen, zou zich ei genlijk voor diverse gelegenheden ver schillende brillen moeten aanschaffen. Het ligt toch voor de hand dat u naar een groot feest of naar de schouwburg een ander montuur verkiest dan op het werk of in uw vrije tijd? Een goede 'bril- garderobe' bestaat uit drie brillen: één voor uw werk, één voor de vrije tijd en een glamourbril voor feestelijke avon den. Omdat de bril een zeer geraffi neerd modeartikel is geworden, hoeft niemand meer bang te zijn om er een te moeten dragen. Wie echter een bril gaat kopen moet daar vooral veel tijd voor uittrekken en een goede opticien uitzoeken. Hij kiest met u het montuur uit dat bij uw gezichtstype past, waar door de bril als een perfecte en interes sante omlijsting fungeert van uw ogen. WELKE BRIL BIJ WELK TYPE Bij het bepalen van het gelaatstype gaat men van een aantal grondvormen uit. Het ovale gezicht is het klassieke ideaal, verder kennen we het vierkante, het langwerpige, het ronde en het hartvor mige gezicht. De meeste gezichten ver tonen echter mengvormen van deze ba sistypen. Een goede opticien verdeelt het gezicht dan ook nog eens in drie de- uitgegaan van het type lens. Het maakt erg veel uit of iemand verziend of bij ziend is. Immers de lens voor het bij ziende oog werkt verkleinend en die voor het verziende oog vergrotend. Dit vraagt de nodige aanpassing bij de ma quillage. Laten we beginnen met het bijziende oog. Doordat de lens voor het bijziende oog een verkleinend effect heeft, vraagt de oogpartij om een oplichtende oog- maquillage met parelmoerglans en high- lighters. Wie een bril draagt moet nooit maquillage gebruiken in cremevorm. Dit is vanwege het temperatuurverschil achter de brilglazen, het is daar nl. war mer dan zonder bril. Daardoor trekt de creme gauw in strepen. Om diezelfde reden is een waterproof mascara wen selijker dan 'zomaar' mascara. Super- rich mascara van Revlon is hiervoor zeer geschikt. Om deze mascara weer veilig te verwijderen, gebruikt u de Remover Oil of de Pads of Oil van Revlon. Voor het bijziende oog is het heel mooi om de buitenkant van het ooglid donkerder aan te zetter» dan de binnenkant. En bo ven de arcadeboog kan dan een lichtere kleur worden herhaald. Voor het verziende oog gelden andere adviezen. Wie verziend is moet beslist geen frosted kleuren gebruiken, maar Colourcream Eyeshadow. Immers de lens voor het verziende oog vergroot. De makeup moet dus ingehouden en bescheiden zijn. Revlon adviseert voor het verziende oog een rustige 'horizontale' makeup. Gematteerde kleuren en een beschei den wimperaanzet. Voor de wimpers gebruikt u Soft Lash Mascara deze staat garant voor nooit meer klitten of plakken en voorkomt uit vallen en afbreken van de wimpers. Als remover is de 30 Seconds Eye Make up Remover geschikt. Alweer hebben Revlon en Balmain een opmerkelijke bijdrage geleverd tot de ontwikkeling van uw schoon heid. II-B: Idem, hoger dan 1700,-. III-A: Wedstrijden, een plank waar mee Uw hang naar perfectie kan wor den nagestreefd. Lager dan 1700,-. III-B: Idem, hogerdan 1700,-. IV: Dit deel kan niet in A of B ver deeld worden omdat de planken die hierin thuishoren zich niet naar prijs laten selecteren. De keuzecirkel compleet We projecteren de keuzecirkel voor planken zodra deze is ingevuld op de cirkel voor surfers. U zult bemerken dat U nu gericht kunt kiezen uit een gering aantal, dat bovendien aan Uw persoonlijke wensen tegemoet komt. Om de planken te kunnen beoordelen en verantwoord te kunnen indelen, moet U een aantal belangrijke dingen weten. Wat U weten moet Surfplanken worden gemaakt van twee soorten kunststoffen, de thermohar- ders en thermoplasten. Thermohar- ders zijn Polyester, Titaan-Polytex en dat soort materialen. De kenmerken daarvan zijn: - de planken worden ge maakt uit twee schalen (onder en boven) welke op elkaar passen en later volgeschuimd worden, - het ma teriaal is vormvast, waardoor het optimale lengte-verstijving biedt het geen een goede eigenschap is, - de structuur van het oppervlak is strak, - het materiaal is gemakkelijk te re pareren, - de invloed van de zon op het materiaal is nihil, - beschadigingen kunnen snel optreden. Thermoplasten zijn Polyethyleen, ABS, Cycolac, Hostyren, dit zijn kunst stoffen in poedervorm (granulaat) welke door verhitting behandelaar worden. De specifieke kenmerken van de grondstoffen zijn: - het materiaal is veerkrachtig waardoor nauwelijks beschadigingen kunnen optreden, - de invloed van het zonlicht kan op den duur een negatieve werking hebben (dit geldt niet voor ABS en Cycolac) om dat de hechting tussen schuim en bui- tenlaag los kan laten, - reparaties zijn moeilijk uitvoerbaar en moeten door vakkundige mensen gedaan worden, - de structuur van het materiaal is soms wat grof, niet bij ABS en Cycolac. ABS en Cycolac (dat is een hoogwaar dige ABS) zijn voor surfplanken het meest geëigend, Polyethyleen is erg sterk maar kan wel eens problemen geven met de lengteverstijving en als de zon gedurende langere tijd op de huid staat te branden, Polyesters zijn. kwetsbaar, maar gemakkelijk te repa reren, voor wedstrijdsurfers is dit een ideaal materiaal. Wat U verder weten moet Het gaat natuurlijk om meer dan de plank alleen, tenslotte bestaat een surf plank uit een reeks van onderdelen en hierbij geldt dat de plank altijd even goed of slecht is als het minst goede onderdeel. Alles moet harmo nisch op elkaar afgestemd zijn. Daar om behandelen we nu alles punt voor punt. Het gewicht van een normale surfplank mag niet hoger zijn dan 22 kg. Het volume is erg belangrijk, vooral bij zwaardere surfers. Alge meen mag aangehouden worden dat bij een lichaamsgewicht van 70 kg en meer de plank tenminste 225 liter volume moet bieden. Overigens is het draagvermogen van een plank het vo lume verminderd met het eigen ge wicht, zodra een plank planeert speelt het volume geen enkele rol meer. Een klapzwaard heeft ten opzichte van een steekzwaard een pré, mits het sy steem betrouwbaar is en ook goed functioneert als er zand of vuil in komt. Een vaste skeg is veel beter dan een klapskeg en bovendien sterker. Het stavlak van de plank moet goed slip- vast zijn, de mastkoppeling mag geen speling vertonen op het punt waar hij in de plank bevestigd wordt. Daarom is een cardan-koppeling aan te bevelen boven een koppeling met een pees en een diabolo of een rubber rub- tussenstuk. Een cardan-koppeling gaat bovendien veel langer mee. De syste men om de mastvoet vast te zetten zijn over het algemeen wel goed, maar U moet erop letten dat de mastvoet nooit te vast wordt aangedraaid. Hij moet bij plotselinge belasting direct los kun nen schieten. Stel U voor, U valt en de mast valt over Uw been, een golf slaat in het zeil en omdat de koppeling niet loslaat breekt Uw been. Let erop dat de bijgeleverde lijnen voldoende lengte hebben en bekijk het zeil vooral bij de schootogen. Deze moeten stevig bevestigd zijn en voldoende vlees hebben, het zeil moet op de drie hoeken verstevigd zijn, en royale vensters hebben. Wat vooral belangrijk is, is dat de uitsparing in de mastslurf waar de giek bevestigd wordt, voor U op de juiste hoogte zit. Dat is net even boven de schouders en natuurlijk af hankelijk van Uw lengte. Indien meer mensen met deze plank gaan varen die variëren in lengte, dan moet de hoogte verstelbaar kunnen zijn. De giek moet prettig in de hand liggen, een rond profiel voldoet in de prak tijk het best, een ovaal profiel levert vaak moeilijkheden op als U op het water bent bij harde wind. Het is heel belangrijk dat hij een degelijke bekleding heeft. Slechte masten zijn er niet. Over het zeil-oppervlak kan heel veel verteld worden, algemeen geldt dit: begin met een All-round zeil zonder zeillatten van 4,6 m2, of een medium-zeil van ca. 5,6 m2 en schaf later het grote 6,3 zeil met zeil latten aan. Conclusie Een zeilplank moet voldoen aan de wensen van degene die erop gaat sur fen. Dat kan, want er zijn zoveel mo dellen dat altijd de juiste plank te vin den is. Het mag nooit zo zijn dat de surfer zich moet schikken in de moge lijkheden die de plank bieden dat hoeft niet als men deze adviezen volgt. Met de juiste surfplank heeft U het meeste plezier. Witl U meer informatie, dan kunt U zich wenden tot Auto Smeeing Re- kreatie- en Surfafdeling, Konings weg 14, Soest, tel. 13317/13227. Als u het woord „diamant" hoort denkt u ongetwijfeld aan een oogverblindend fonkelende edelsteen, misschien gezet in een fraaie ring of enig ander bekoorlijk sieraad. Maar weet u dat slechts ongeveer één vijfde van alle gevonden diamanten voor dit doel wordt gebruikt? Om als „sier"-diamant geschikt te zijn moet dit gesteente namelijk aan hoge eisen voldoen, vooral wat zijn kleur en zuiverheid betreft. Ongeveer tachtig procent van 's werelds diamantoogst voldoet niet aan deze voorwaarden. Hoe benadrukt dit weer de zeldzaamheid van de diamant die u bezit! Maar betekent dit dat de voor siera den ongeschikte diamanten volkomen waardeloos zijn? Dit is beslist niet het geval. Als we teruggaan in de geschie denis leren we dat de eigenschap die van diamant het éérst gewaardeerd werd niet zozeer zijn schittering, dan wel zijn hardheid was! Men heeft tot nog toe geen mineraal gevonden dat harder is, zelfs geen dat zijn hard heid sterk benadert! Van de chinezen is bekend dat ze reeds in de tweede eeuw voor Christus dank baar gebruik maakten van deze ei genschap voor het vervaardigen van hun beroemde beeldjes van jade. In latere eeuwen kende men het gebruik van diamant voor het graveren van glas en het bewerken en slijpen van edelstenen. Maar ook nu nog is de hardheid van diamant een eigenschap die het gesteente bijzonder interes sant maakt voor talloze industriële doeleinden. Het is echt niet overdreven te zeggen dat de huidige industrie bijna volledig tot stilstand zou ko men zonder diamant! Enkele voorbeelden Niet slechts in het verleden, nog stééds wordt diamant gebruikt voor het gra veren en snijden van glas. Maar glas moet soms ook heel ingewikkelde be werkingen ondergaan. Denkt u maar eens aan optisch glas: de glazen in uw bril, de lenzen van een fototoes tel, verrekijker of microscoop, zonder nog de minuscule contactlens te ver geten. Al dezen worden in hun speci fieke, zeer precieze vorm geslepen en gepolijst met behulp van diamant. Het is niet zo'n grote sprong van glas naar glazuur. Hierbij denk ik aan het glazuur van uw eigen gebit. Moet u binnenkort pp bezoek bij uw tand arts? Hoewel het uw behandeling niet zal veraangenamen, vindt u het mis schien toch interessant te weten dat de hardheid van diamant ook zijn toepas sing vindt bij de moderne tandarts- apparatuur. Het is heel goed mogelijk dat ook üw tandarts bij de verzorging van uw gebit gebruik maakt van boor tjes die bezet zijn met minuscule dia mantjes. Deze snijden zo schoon, pre cies en efficiënt dat ze werkelijk on vervangbaar zijn geworden. Naast de tandheelkunde maken ook andere takken van de medische wereld dankbaar gebruik van de „koning der edelstenen". Diamant kan door zijn unieke hardheid namelijk zó scherp geslepen worden dat het de fijnste, kwetsbaarste weefsels van ons li chaam kan snijden zonder te scheuren. Vooral bij de zo delikate oogoperaties heeft het diamanten scalpmesje zijn sporen beslist verdiend! Maar ook dichter bij huis kunnen we de waarde van diamant aantonen. Hebt u de tijd meegemaakt van de eerste grammofoon? Bij aankoop van zo'n grammofoon kreeg u een doosje met grammofoonnaalden erbijgele- verd. Herinnert u zich nog hoe vaak u deze moest vervangen? Ja, als u de gewoonte had om elke dag enkele pla- Smeeing. Omdat uw garage net zo betrouwbaar moet zijn als uw auto Koningsweg 14- Soest -TelOllSS-13127 Het scalpelmesje met diamanten punt kan de meest kwetsbare weefsels van het menselijk lichaam, b.v. die van het oog, snijden zonder ze te, scheuren. ten te draaien, dan moest dit zowat elke week of nog vaker gebeuren! Maar wanneer hebt u dit voor het laatst moeten doen bij uw huidige pla- tendraaier? Waarschijnlijk nog niet één keer, zelfs al zou uw toestel reeds enkele jaren oud zijn. Het gehe'im? Nee, dis is voor u eigenlijk al lang geen geheim meer: de grammofoon naald met diamanten punt gaat véél en véél langer mee. Ik nodig u uit om met mij een gedach- tensprong te maken van precisiewerk- zaamheden naar zware, logge werken. Bij boringen tot diep in de aarde heeft diamant de mens al zeer grote diensten bewezen. Hoewel de diamant- boor op zich natuurlijk aanmerkelijk duurder is dan zijn stalen collega, maakt hij de boorwerkzaamheden toch stukken goedkoper. Deze schijn bare tegenstelling zult u al gauw be grijpen als ik u vertel dat de met dia manten bezette boor door zijn hard heid en hittebestendigheid wel zeven maal zolang meegaat Als u daarbij nog in aanmerking neemt dat het vervangen van zo'n boor een klusje is dat zo'n slordige achttien arbeidsuren in beslag neemt, dan is het u wel duidelijk dat ook hier weer de hardheid van diamant heeft gezorgd voor enorme financiële besparingen: tijd is nu eenmaal .geld! Daarnaast zijn het zagen van graniet, marmer, beton of hardmetaal, het opruwen van startbanen op vliegvelden en nog veel andere werkzaamheden door het. ge bruik van diamant aanzienlijk vereen voudigd en versneld. Zullen we ons even losmaken van de ze aarde om weer een andere toepas sing van diamant vast te stellen? Ja, ook de ruimtevaart heeft enkele jaren geleden een beroep gedaan op onze koninklijke edelsteen. De „Venus- pionier", een ruimteschip dat in 1978 naar Venus werd gestuurd om de at mosfeer .van'deze planeet te bestude ren, was voorzien van een heel klein venster van waaruit allerlei optische instrumenten hun metingen verricht ten. U begrijpt dat helderheid en hitte bestendigheid de voornaamste ver eisten waren waar dit venster aan moest voldoen. Welk materiaal was daar het meest geschikt voor? Na grondig onderzoek en strenge proef nemingen kwam natuurlijk weer dia mant uit de bus als de beste oplos sing. In dit geval ging het echter niet om een diamant die ongeschikt was als siersteen, zoals met industriediamant meestal het geval is. Nee, het betrof juist een uitzonderlijk mooi, helder stuk diamant met een gewicht van crt. 205 (ca. 41 gram). Na het slijpen, dat trouwens verschillende weken in be slag nam, hield hij een gewicht over van crt. 13,5 (2,7 gram!). Misschien vindt u het leuk te weten dat deze bijzonder delikate opdracht werd toe vertrouwd aan een firma uit ons eigen Nederland! Blijkbaar is ons landje ver- Het diamanten venstertje van het ruimteschip „Venus-Pionier" van waaruit optische instrumenten me tingen verrichtten van de planeet Venus (augustus 1978). maard op het gebied van diamant bewerking. Ook in het verleden kwa men zeer belangrijke opdrachten te recht in handen van Nederlandse vak lieden! U ziet, mevrouw, mijnheer, diamant wordt niet voor niets de „koning der edelstenen" genoemd. Zowel zijn unie ke schoonheid als sieraad alsook zijn unieke hardheid maken de diamant tot één der meest gewaardeerde onder delen van de schepping. Aaron Sassoon Diamantair-J u weiier. Sterk vergrote opname van een met diamant bezet boortje dat de tandarts gebruikt bij de verzorging van het gebit. BART KOOY Vredehofstraat 6 Telefoon 12525 Voor uw In oud-hollandse stijl ingerichte zaal Begin 1981 vond de fusie plaats tussen de Bondsspaarbank Noord-Neder land Ie Groningen en de Bondsspaar bank voor Midden en Oost Neder land te Amersfoort- Hieruit ontstond de Bondsspaarbank Midden, Noord en Oost Nederland met haar hoofdvesti ging in Amersfoort. Door deze fusie werd zij de tweede bondsspaarbank in ons land. De resultaten van deze fusie zijn goed te noemen. De integratie van de beide bedrijven verliep voorspoedig, de fi nanciële resultaten waren goed. Alleen de groei van het spaartegoed bleef achter, zulks ten gevolge van de on gunstige economische situatie en de zeer hoog opgelopen rente, speciaal op de geldmarkt. Hierdoor verkrapte de spaarmarkt, daarentegen namen de korte deposito's toe. De koopkrachtvermindering treft in het bijzonder de in de cliëntenkring van de spaarbanken sterk vertegen woordigde middengroepen. De moge- De oudheidkamer aan de Kerkdwars- straat, hoek Ferdinand Huycklaan is voorlopig ieder weekend geopend: za terdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Onder de titel „Zomer '82" loopt er een permanente tentoonstelling met een zeer gevarieerd karakter: de kopersla ger, het bakkersvak; huiswevers met een zeer oud weeftoestel; een boeren wagen uit 1743 met gereedschap uit de wagenmakerij. In de voorkamer worden werken ten toongesteld van de Soester kunstenaar Dilrosumop de zolder van het pand is een expositie van de werkgroep Arche ologie van de Historische Vereniging Soest en een fototentoonstelling van oude ambachten en van werk van foto kring Astra. Buiten staat het altijd interessante spreukenhuisje. Kortom „Zomer '82" is een tentoon stelling die de moeite van een bezoekje waard is. lijkheid tot reserveren neemt verder af. Hierbij zijn behalve de algemene stijging van het prijspeil vooral de vaste lasten in de sfeer van de woning en het energiegebruik sterk toegeno men. De Bondsspaarbank heeft geluk kig in zeer beperkte mate te kampen gehad met betalingsmoeilijkheden bij de hypotheekrente en -aflossingen van cliënten. Het voorzichtig verstrek- kingsbeleid werpt thans zijn vruchten af. In die gevallen waar betalingsproble men ontstonden, konden veelal voor alle partijen aanvaardbare oplossing gevonden worden. De kredietverstrekking, zowel met hy pothecaire dekking, als in de consump tieve sfeer, liep belangrijk terug. Het publiek wordt veel voorzichtiger met het aangaan van leningen, of het nu voor de nieuwe woning is of voor andere doeleinden. De schaalvergroting, gerealiseerd door de fusie, biedt aan de sterke nieuwe Bondsspaarbank de basis voor een verdergaande uitbouw, nodig om zich in de zich ontstuimig ontwikkelen de financiële wereld een eigen stevige plaats te blijven verzekeren. Het aloude „Heitje voor een karweit je", waarmee vele jaren padvinders- groepen hun financiën wat trachtten te spekken, is gezien de inflatie ook al weer geruime tijd veranderd in de aktie „Taak voor een knaak". A.s. zaterdag worden onder dit motto auto's gewassen van 10.00 tot 14.00 uur en wel op twee plaatsen In Soest: op het parkeerterrein bij de firma Van Oest aan de Eigendomweg én op de parkeerplaats bij Super Van Dam in Honsbergen aan de Wiardi Beekman- straat. De Soester firma Procar stelt de schoonmaakmiddelen ter beschikking. Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden In de maand september namelijk van 23 t/m 28 september gaan we 5 dagen naar Scandinavië. We gaan onder an dere een bezoek brengen aan de prach tige havenstad van Zweden nl. GÖte- borg en de hoofdstad van Noorwegen Oslo. Deze reis - die geheel verzorgd wordt door de Stena Line - gaat per luxe autobus en één van de prachtige luxe schepen van de Stena Line. Geheel verzorgd vanaf de eerste tot en met de laatste dag inclusief heerlijke maaltijden, excursies, ongev./bagage- verzekering enz. enz. kost 565,- per persoon. Overnachtingen aan boord in tweepersoons hutten met douche/toi let, bovendeks en in Scandinavië 2 persoonskamers met douche/toilet. Annuleringsverzekering 20,- ver plicht. Opgave uiterlijk 1 augustus bij mevr. C. A. Kaal-Ouwehand, Albert Cuyplaan 101, tel. 15096. U gelieve bij inschrijving een waar borg te betalen van 50,-. Voor Scandi navië heeft U nodig een geldig pas poort of toeristenkaart. Indien U niet in het bezit bent van zo'n reisdocument dan kunt U dat na 1 september goed koper krijgen. Tot slot... U mag vrienden en kennis sen ook laten inschrijven en uiteraard Uw kinderen. De als ters zij! Nic va: Dam Dijssel (aanne reau); bedrijf van K« (drukk Snaar) gebedr P. Sch< (garag Om vij balwec Soeste WZ. Om tie wedstr van s plaats» de doi inderti definit Om ti tweed» tussen nioren Het s» door v het N» speler Schrij De ee tal be

Soester Courant | 1982 | | pagina 15