Weinig woningzoekenden willen meer dan 500 gulden huur betalen Zigzag-beleid Sports tichtingbestuurders Z» gezien... 9?8 Nieuw kantoor maatschappelijk werk officieel in gebruik genomen 3?8 4?8 Woningbouwvereniging Soest trekt 3% miljoen uit voor nieuwbouw en onderhoud Te groot voor 't mooi RapportWoonwensen ROTEK-ALARM TEL. 19925 Vier uw verjaardag kip- carbonade Honsbergen Turkenburg planten- voedsel Honsbergen Sinaas appelen Honsbergen BELEGEN KAAS Honsbergen Filet americain Honsbergen Edet toiletpapier Honsbergen Woensdag 2 juni 1982 60e jaargang no. 40 SOESTER Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 COURANT Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag Ken in opdracht van de Woningbouwvereniging Soest gehouden enquête naar de woonwensen van de in Soest ingeschreven woningzoekenden heeft een be vestiging opgeleverd van het altijd al aanwezige vermoeden dat de helft van hen al beschikt over een zelfstandige woonruimte. Het is de groep doorstro mers waarvan 85% in een huurwoning zit met huren tussen de 200 en 400 gul den per maand. En zeven van de tien van deze huurwoningen zijn flats. Toch zijn er maar weinig woningzoekenden die meer dan 500 gulden per maand huur willen betalen en daarmee verband houdt dan de verminderde voorkeur voor de eengezinswoning als de huurconsequentie daarvan genoemd wordt. De enquêteurs komen dan ook tot de conclusie niet te veel grote (dure) eenge zinswoningen te bouwen in Overhees 3 en 4. Het onderzoek is eigenlijk opgezet om gefundeerde uitspraken te doen over de woningdifferentiatie voor de fa sen 3 en 4 in Overhees. Nadat het woningzoekendenbestand opgeschoond was (dubbele inschrijvin gen en niet meer van kracht zijnde inschrijvingen eruit gehaald) werden 2304 ingeschrevenen geënquêteerd. Daarvan was 39,1% ongehuwd (886); 45.5% gehuwd (1033); 6.6% gescheiden (149); 5.1% weduwe/weduwnaar (116) en 3.7% samenwonend (84). Van de eerder genoemde 2304 inge schrevenen beschikt 53,8% over een zelfstandige woonruimte en is 46.2% (1064) zogenaamd ..starter". Starters zijn die huishoudens die geen zelfstandige woonruimte achter zullen laten, wanneer zij een woning krijgen aangeboden. Puntensysteem Iedere in Soest ingeschreven woning zoekende krijgt op basis van een aan tal criteria een bepaald aantal urgen tiebepalingen. Nu is het zo dat volgens dit systeem doorstromers per definitie méér punten krijgen dan starters, ook wanneer daarbij verdisconteerd wordt dat doorstromers over het algemeen wat grotere huishoudens zijn. De huis- houdensomvang is van zeer korte in vloed; urgentiepunten worden toe gekend voor een tekort aan kamers. Volgens de enquêteurs wil dit niet zeg gen dat kleinere huishoudens per de finitie langer op een woning moeten wachten, maar de realiteit is wel dat driepersoonshuishoudens toch bij toewijzing de voorkeur krijgen. Twee persoonshuishoudens zijn in de prak tijk dikwijls gedoemd tot verblijven op een flat. In het rapport ..Woonwensen" waarin de enqueteurs hun bevindingen heb ben verwerkt, wordt gezegd dat aan dit urgentiet punten )systeem een aantal nadelen zijn verbonden. Het biedt immers geen ruimte voor de wensen van de woningzoekenden. Bovendien worden de mogelijkhe den beperkt om urgent woningzoeken den sneel te helpen, wanneer er wei nig of geen woningen vrijkomen van het type waarvoor zij in aanmerking komen. Gesteld wordt ook dat het onderscheid in urgentiepunten, vanwege het al dan niet hebben van zelfstandige woon ruimte, het rechtvaardigheidsbeginsel niet tegemoet komt. Het onderzoek naar de woonwensen zal dan ook gevolgd moeten worden door het opmaken van een overzicht van de bestaande woningvoorraad, waarna dan nog de factor bevolkings ontwikkeling een rol moet spelen al vorens bouwplannen ontwikkeld wor den. Nieuwbouw Er zal ten dele gebouwd moeten wor den voor de doorstroming. De ver huizingen („verhuisketens" genoemd in het rapport) die daardoor in gang worden gezet, kunnen veel „starters" en ook potentiële doorstromers aan passende woonruimte binnen de be staande voorraad helpen. Maar omdat uit het onderzoek ook ge bleken is dat de starters lang niet al lemaal in flats (gestapelde bouw) wil len wonen, mag niet uitsluitend voor de doorstromers gebouwd worden. In Overhees 3 en 4 zal derhalve een flink aantal eengezinswoningen en ook bejaardenwoningen gebouwd moe ten worden om alle woningzoekenden te helpen aan de door hén gewenste woonruimte. Verwacht wordt dat de bestaande flats in trek zullen blijven bij die woning zoekenden waarvoor de lagere woon lasten aantrekkelijk zijn. Ook voor veel starters is een deel van deze woningen geschikt. De behoefte aan grotere woningen (wo ningen met 5 of meer kamerszal naar verwachting binnen de bestaande voor raad te voldoen zijn. Uit de enquête is bijvoorbeeld geble ken dat achttien bewoners van een woning met 5 of meer kamers, een bejaardenwoning wensen. Een beperkt aantal grote nieuwbouw woningen zal mogelijk nodig blijven omdat doorstromers een 4- of 5- kamerwoning vragen, waarop zij recht hebben en die zij kunnen betalen. Drempels wegnemen: voor burge meester Scholten geen probleem Door het weghalen van een hindernisje met het woord „drempel" heeft bur gemeester Scholten vorige week don derdag het nieuwe kantoorpand van de Stichting Gentrum voor Maatschappe lijke Dienstverlening Soest, Baarn en Eemnes officieel in gebruik genomen. Het is gevestigd in de voormalige r.k.pastorie op Nieuwerhoek. „Dit is een gebouw", zei burgemees ter Scholten in zijn openingswoord, „zonder drempel, waar je vanzelf naar binnen gaat. Dat is ook de bedoeling van bestuur, directie en de vele mede werkers. Geen show, maar hard wer ken om mensen te helpen. Ik hoop dat de gebruikers dit pand als hun thuisbasis zullen beschouwen' Soest is verheugd dat het deze nieu we behuizing in de gemeente kan be groeten; het punt is goed gekozen, ook voor Baarn en Eemnes. Wie wat wil betekenen voor een ander, moet eerst zijn eigen zaak op orde hebben. Geen goed georganiseerd maatschappelijk werk zonder doelma tige huisvesting; een voorbeeld moge lijk voor de raad van Soest. Zowel de voormalige huisvesting van de Soester Stichting, het Anna Paulow- nahuis als de pastorie noemde de heer Scholten „huizen met geschiedenis"; geschiedenis van dienstbaarheid aan de medemens. „Ik hoop dat ze u zullen inspireren. Een drempelloze maatschappij zal er wel nooit komen; drempelloos maat schappelijk werk is vandaag een feit". In de hal van het gebouw sprak daar na de vice-voorzitter van de Stichting, mevrouw M. van Krieken. Zij herin nerde aan de jarenlange strijd voor een betere huisvesting omdat het Anna Paulownahuis te klein werd. CRM verleende pas financiële me dewerking toen de fusie van de maat schappelijke diensten van Baarn, Eemnes en Soest na eindeloze gesprek ken een feit werd. „Vandaag is het feest; we zitten nu niet meer tussen, op en in elkaar en belangrijker nog is dat het schriftelijk kontakt nu kan verminderen en onze bereikbaarheid groter geworden is", aldus mevrouw Van Krieken. Zij sloot multifunctioneel gebruik van het pand niet uit en zich tot de sub sidiërende gemeenten richtend vroeg zij de bezuinigingen niet zo ver door te voeren dat het maatschappelijk werk niet meer verantwoord gedaan kan worden. „U zit", merkte zij op, „eigenlijk voor een dubbeltje op de eerste rij, want u hoeft slechts vijftien procent van de huisvestingskosten te betalen. De ge zinsverzorging komt geheel voor re kening van CRM Na dank gebracht te hebben aan de di recteur de heer De Klerk en zijn per soneel voor hun inzet, sprak zij de wens uit dat het nieuwe pand een ac tief centrum van hulpverlening zal worden. Zij nodigde iedereen vervolgens uit het nieuwe kantoor te bezichtigen. De openingsplechtigheid werd onder meer bijgewoond door burgemeester Miedema uit Baarn en de wethouders Van Toor en Haahn. Tijdelijk afgesloten wegen Donderdag 3 juni zullen de Spieker- weg en de Peter van den Breemerweg van 00.00 tot 07.00 uur voor alle verkeer in beide richtingen gesloten zijn. Dit in verband met onderhoudswerkzaam heden aan de overwegen. Een en zestig van de bijna vijfentwin tig honderd bij de Woningbouwvereni ging Soest ingeschreven leden hebben vorige week tijdens de algemene leden vergadering vernomen dat er een kleine drie en een half miljoen gulden uitgege ven mag worden voor nieuwbouw, groot- onderhoud en isolatie van enkele pro- jekten. Een en een kwart miljoen is bestemd voor nieuwbouw van tien tweekamerwoningen en twee drieka merwoningen op het terreintje, hoek Beetzlaan/Schrikslaan en de rest van het geld gaat op aan groot onderhoud, verbetering en isolatie van de comple xen Schaepmanstraat en Albert Cuyp- laan. Met dat onderhoud wordt direct na de bouwvakantie begonnen. In zijn openingswoord drong voorzit ter mr. M. Vetkamp er op aan dit keer toch vooral de grote lijnen van het beleid van de woningbouwvereni ging in de gaten te houden. ,,De taak van uw bestuur is het beleid te maken en uit te voeren; in de ledenvergadering kunt u ons ter ver antwoording roepen over dat beleid. Maar laten we dan de grote lijnen daarvan bespreken en niet praten over kwartjes en dubbeltjes, zoals dat vori ge keer gebeurde", aldus de heer Vet kamp. „U hebt", zei hij, „het recht om mee te denken en kritiek te geven, maar houdt dan voor ogen dat we in deze vergadering aller belangen moeten dienen en niet dat van een enkeling of een klein groepje". Daar verzandde de vergadering, dank zij aanhoudende obstructie van een tweetal leden toch in en met name de rondvraag liep er volledig door uit de hand. Alles bij elkaar had de bijeenkomst toch een vrij vlot verloop. Notulen en verslagen van kascommis- sie en de jaarrekening en daarna de vaststelling van het huishoudelijk- en het huurreglement verliepen vrijwel zonder op of aanmerkingen. Gezegd moet daarbij worden dat met name het nieuwe huurreglement uitgebreid in de voor-inspraak met bewonerscom missies behandeld was. Het aantrekken en beschikbaarstellen van de drie en een half miljoen was een hamerslag. Meer belangstelling bestond er voor de datum waarop met de werkzaamheden begonnen zal wor den. Enkele bewoners van de Albert Cuyp- laan toonden zich evenwel bijzonder sceptisch over de toezeggingen. „We zijn al te dikwijls beduveld'.was hun commentaar. Ook de bestuursverkiezing leverde geen echt probleem op. Nadat afscheid genomen was van de heer W. van As, die het woninggebeuren in Soest als bestuurslid dertien jaar meemaakte, werden mevrouw H. A. Broekgaarden en de heren H. Muis, K. H. Nijen- huis, J. A. L. M. Schalkx en C. van Rijthoven benoemd. De laatste, woonachtig in Soester- berg, als opvolger van de heer L. Hoes die tussentijds bedankte omdat hij, naar hij schreef, zich teveel met de grote lijnen moet bezig houden en niet kon werken voor de specifieke Soesterbergse problemen. Na benoeming van enkele nieuwe le den in taakgroepen en de verkiezing van een nieuwe kascommissie, ein digde de vergadering wat chaotisch door misbruik van de rondvraag. Er werden inleidingen gehouden, waarin het bestuur nogal wat verwij ten naar het hoofd geslingerd werden. De andere bezoekers kwamen er bij na door in opstand en de querulant werd van de microfoon weggeduwd. Zijn laatste kreten waren dat de om budsman wel geïnteresseerd was in het slechte beleid van het bestuur. Ze zouden er meer van horen. Het bestuur van de Sportstichting is van mening dat de zwemvereniging De Duinkikkers ook in de zomermaan den voor training gebruik moet kunnen maken van een overdekt zwembad. Het is voor deze bestuurders de logi sche consequentie van het huren van die zwemakkommodatie gedurende de winterperiode. Voor de huur moet bui ten de begroting om 2300 gulden be schikbaar komen. Verder is dit bestuur van mening dat dug-outs behoren bij de basisvoor ziening van een honk/softball-akkom- modatie als een goal bij een voetbal veld. De vereniging The Knickerboc kers heeft er geen en daarom zal het bestuur van de sportstichting in wel willende overweging nemen of de aan schaf van deze onmisbare outfit op de begroting voor het jaar 1983 opge voerd kan worden. Over de beide voorstellen werd in de vergadering van de sportstichting bij na anderhalf uur gepraat. Het dage lijks bestuur wees beide verzoeken, respectievelijk van De Duinkikkers en The Knickerbockers, af. Het eerste omdat de zwemmers gedurende de zomermaanden gebruik kunnen maken van het Soester Natuurbad en het andere omdat het plaatsen van dug- outs altijd door alle verenigingen voor eigen kosten is geschied. In dit laatste geval omdat dug-outs op voetbalvelden niet bij de basisvoorzieningen van een voetbalakkommoadatie behoren. De sportbestuurders gingen dwars liggen. Eerst merkte Duinkikkers- voorzitter Kievit vanaf de publieke tri bune op het principieel onjuist te vin den dat de Duinkikkers verwezen wor den naar het Natuurbad. Hij zei.dat het voor iedere vereniging belangrijk is te kunnen trainen in de akkommodatie waar de thuiswedstrijden gespeeld worden. En in het Natuurbad worden nauwelijks wedstrijden gespeeld. De waterpolocompetitie speelt zich tegen woordig uitsluitend in de wintermaan den af. Verder merkte de heer Kievit op dat het Natuurbad geen deel uitmaakt van de passe-partoutregeling. De Duinkikkers brengen via de passe- partout-regeling circa 8500 gulden in en van dat bedrag wordt gedurende het winterseizoen de huur van het Baarn- se overdekte bad De Trits betaald. Doorhuren in de zomermaanden bete kent dat er nogeens 2300 gulden extra voor de zwemvereniging uitgegeven moet worden. De sportbestuurders waren in meer-^ 50 KREATIEVE DAMES GEZOCHT Met fantasie en sociaalvoelend, die een schaap van 40 cm. willen ma ken en dit schenken aan het NAT. JEUGDFONDS „JANTJE BETON" om er een vriendje of vriendinnetje voor te vinden. Als de jury U de eer ste prijs toekent, krijgt U f 1000,- of f 150,- voor 'n tweede prijs (30 kan sen!). Doet U mee? Deelname formulier ligt klaar. Heus, U hebt tóch meer keus in katoen-, e.a. haak-, brei-, tapijtknoop- garens, spinnewielen, kaardmolens, spinwol, breimachines, rondbrei- naalden enz. bij 'T SPINNEWIEL - PINGOUIN Laanstraat 109- Baarn-Tel. 02154-11025 Waar U prettig winkelt en deskundig advies krijgt) CORRIDA KATOEN? VOLOP! Heerlijk zacht en koel op uw huid! 'n Topje kost U f 7,90 (2 knot). Trui M.L.M. f 23,70! Breng deze advertentie mee en U krijgt 5% korting t.g.v. onze 5- jarige vestiging in Baarn. derheid van mening dat dit moet als logische consequentie, van het huren in de wintermaanden. Met name hockey- vertegenwoordiger Stroband en zwem- vertegenwoordiger Van Rijsbergen vonden dat het stichtingsbestuur niet hoefde te zwichten voor de preciare financiële situatie van de gemeente. „Wij moeten opkomen voor de sport verenigingen; bezuinigen' is de taak van anderen", aldus Stroband. De opmerking van wethouder Plomp dat ook de sportstichting zijn steentje moet bijdragen, vond bij hem geen gehoor. Van Rijsbergen gaf toe dat voor trai ning wel van het natuurbad gebruik gemaakt kan worden, „maar", zei hij „de zwemvereniging kan niet over het bad beschikken wanneer zij dat wil. Dan is het bad opengesteld voor publiek". Tennisvertegenwoordiger Dooper merkte op dat de zwemvereniging véél eerder, bij het opstellen van de begro ting voor '82, al met het verzoek hadden moeten komen. „Als er dan nu toch aan het verzoek tegemoet ge komen wordt, dan zal dat op andere uitgaven bezuinigd moeten worden", aldus Dooper. Hij kreeg steun van raadslid Storimans, maar zij kwamen daar niet verder mee dan tot een minderheidsstandpunt. Dug-outs Wal do dug-outs betreft werd eerst door de sportbestuurders vastgesteld dal de voorziening bij de basis-outfit voor honkbalakkommodaties behoort. Maar wat de aanschaf betreft (er zal een bedrag van circa zesduizend gul den mee gemoeid zijn) zei men in meerderheid dat het bedrag mogelijk op de begroting voor '83 opgevoerd kan worden. Dat wil men toch eerst nog eens bekijken. Stroband en Van Rijsbergen waren bevreesd dat de honkballers nu ook zullen komen met aanvragen voor aanleg van een werpheuvel „en dan ontstaat zo langzamerhand een echte honkbalakkommodatie", aldus de bei de heren. De heer Wassenaar, bestuurder van de Knickerbockers, die vanaf de publieke tribune het.verzoek toelichtte, kreeg geen zekerheid dat de dug-outs volgend jaar, ook al horen zij bij de basis voorzieningen, aangeschaft kunnen worden. Dooper. de tennisvertegenwoordiger, sprak in dat verband van een incon sistent beleid, maar steun van de ver tegenwoordigers van de atletiek, de zwemmer, de handballers en hoc keyers kreeg hij niet. Tenslotte namen de sportbestuurders wel de beslissing de Sport Organisatie Soest geen aanvullende bijdrage te geven in de meerkosten van de gereed gekomen verbouwing. Met de heer Dooper was de meerderheid het nu eens dat er binnen de begroting ge werkt moest worden. In de mooiste wijnkelder van het land. Dans tussen duizenden flessen en geniet van het goede der aarde. Kaasbuffet v.a. 18,50 p.p., halve fles wijn 14,75. Vraag folder aan Lilian. Auberge Ie Postillon de M la Provence Laren (N.H.) Tel. 02155-87974. Een verzekering op maat, voor U speciaal, verzorgt assurantiekantoor van Rouwendaal! J. G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155-164 67 GERARD PAUL Onder hele hoge bomen in een groot kabouterbos, staat een heel klein aardig huisje, zo maar midden op het mos..." Ze neuriede het versje zacht voor zich heen. Schijnbaar ge dachteloos fietste ze door het zelfde bos waar ze dit liedje als kleuter in de kring had ge zongen. Onder de treurwilg wiens tak ken beschermend tot op de grond afhingen had ze, voor anderen onzichtbaar gewor den, gedroomd van kabouters met rode puntmutsen en blau we broeken op rood-met-wit gestipte paddestoelen, van ijle feeën en van nieuwsgierige egeltjes. Later zag ze vanuit haar natuurlijk gevormde pri eeltje het voorname landhuis, omringd door roze, gele en don kerrode rozen. Op het gazon gingen lieflijke jonkvrouwen zich vertreden na een copieus diner, terwijl charmante jon gemannen hun het hof maak ten. Als ze groot was zou ze ook een parasol kopen en net zo elegant in een park wande len als deze sprookjesfiguren. Nu, na lange tijd, was het er allemaal weer. De landelijke rust hing zwaar tussen de bloei ende kastanjebomen. Helgele paardebloemen gaven de wei landen een feestelijk aanzien en het gazon lag te wachten op bewonderaars. Maar nu waren er geen op amoureuze, avontuurbeluste edellieden, geen kabouters en geen feeën. Een wolk van te leurstelling trok over haar ge zicht en vulde langzaam en zwaar haar plotseling vermoei de lichaam. Ze stapte van haar fiets en keek zoekend in het rond. De sluipende weemoed begreep ze, maar waardoor had ze zo'n rustig gevoelAls of er iets niet klopte? Paste ze, groot gewordenniet meer in dit landschap Met een schok ontdekte ze de lege plek waar ooit de treur wilg had gestaan. Niets getuig de meer van de oude boom, het prieeltje en de uitkijk- plaats. Met het verdwijnen van haar schuilhut wist ze zich ont heemd en pijnlijk afgesneden van de navelstreng van haar jeugd. Nooit zou ze meer kun nen genieten van zich verpo zende landjonkers, spelende kabouters en van al die klei ne dingen die je blijkbaar al leen als kind kunt zien. Ze liet haar fiets vallen en ging er op haar rug naast liggen, stond weer op en stampte op de grond. Boos en opstandig tegelijk vroeg ze zich af wie haar dat vermogen in de loop der jaren toch ontfutseld had. Alleen donderdag Heerlijk gekruide van 8.98 C 98 voor Max. 3 kg per klant Dit weekend LITER, van 5.95 voor Alleen donderdag Hand en pers 20 stuks Alleen donderdag NOORD-HOLLANDSE KILO Alleen donderdag (ieder uur van de dag vers gemaakt) Dit weekend Pak van 12 rol nu voor

Soester Courant | 1982 | | pagina 1