Directeur P. J. van Leeuwen na veertig jaar dienst met pensioen LLOmü Aansluiting Soesterberg op Soester rioolnet pierre balmain ■aa w$m mm v Soester kabeltelevisie technisch een flop GOURMET DeSoestef MrJDuineii „Radio Lokaal" op de verkiezingsdag Waarom u bij een bril van Balmain een spray Ivoire de Balmain kado krijgt... brillen "M. P. T. T. -er in hart en nieren: ISg&IM Vleesverkoop Waar was je nou? vrzi brilmode cy soest-zuiu Ik was even in de WcEsëEëttë EXAMENS ACHTER DE RUG DE ZOMER IN ZICHT: 169.- 35.- 37.50 36.50 Gezien zijn leeftijd behoort de heer P. J. van Leeuwen (60) tot de oude garde; tot de men sen die nog kunnen vertellen voor een habbekrats in de maand, vijftig of zelfs minder guldens, hele dagen, zes dagen in de week gewerkt te hebben. En dan nog blij te zijn geweest werk te hebben kunnen vinden. Ondanks deze, vooral in de hui dige begrippen wat schamele inkomsten, denken die mensen meestal niet met droefheid te rug aan die jaren. Goed er moest gewerkt worden en hard -ook en er was sprake van ge zagsverhoudingen die je nu niet meer voor mogelijk noudt. je kunt zeggen dat er wat dat be treft heel wat verbeterd is, maar aan de andere kant zet ten heel wat mensen van die oude garde ook vraagtekens bij dat „verbeterd". Voor de heer P. J. van Leeuwen, sinds 1 juli 1968, directeur van het Soester postkantoor, zit het er per 1 oktober a.s. op. Hij gaat gebruikma ken van de flexibele uittredingsproef die het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft genomen en waarbij de PTT als proefkonijn dient. De proef loopt eind dit jaar af en hoe het dan daarmee verder gaat, is onbe kend. Maar Van Leeuwen valt er nog net binnen en omdat hij zijn veertig dienstjaren er ook op heeft zitten, maakt hij toch nog maar van de re geling gebruik. PTT-ers mogen tot eind van dit jaar zelf kiezen wanneer zij willen ophouden en die leeftijds grenzen daarbij lopen van zestig tot zevenenzestig. ,,Ik heb", aldus de heer Van Leeuwen, ,,geen dag hekel aan mijn werk ge had, ook al loopt het de ene dag be ter dan de andere. Ik bewaar goede herinneringen aan mijn PTT-tijd, maar ik zie er nu echt niet tegen op te stoppen". Die PTT-tijd begon in 1942 in Amers foort; een uitvloeiseltje van enkele jaren werken op het distributiekantoor te Leusden. Er ontstonden zakelijke contacten met het postkantoor, die in 1942 uitmondden in een aanstelling als reserve lokale kracht". Dat betekent dan loketwerk, na een opleidingsperio de van zeven maanden. Er zijn nogal wat lieden in Nederland, die in die jaren bij de PTT in dienst Foto: Herman van Dam traden om uitzending naar Duitsland te voorkomen en wat hen is bijgeble ven dat zij zoiets als het spoorboek je van buiten moesten leren. „Tweeduizend plaatsen moesten we uit ons hoofd kennen en de korst mo gelijke verbindingen daarmee; met trein, bus of wat ook", bevestigt de heer Van Leeuwen ons. ,,En dan leer den we ook nog tweeduizend plaatsen in het buitenland met de belangrijk ste verbindingen". Dat was dan de opleiding van zeven maanden. In die tijd werden er dan ook nog heel wat voorschriften inge stampt. Maar met dié kennis kon je dan ach ter het loket. Wilde je de hiërarchieke PTT-ladder gaan beklimmen dan moesten er zoge- në&tfi'&éc.vakëxamens -gëdëan. worden. „In eigen tijd; voor eigen geld, ter wijl je §,igqnli jk ook je docenten nog zelf diende op te zoeken", aldus Van Leeuwen. Nu gaat dat even makkelijker en ge beurt een en ander in de tijd van de baas". Hoe dan ook, de jonge Van Leeuwen trok er flink aan en had de zaak in 1947 wat dat betreft afgerond. Hij was een uitstekend leerling, want toen een cursusleider in Amersfoort om gezond heidsredenen moest afhaken, werd Van Leeuwen „voor de leeuwen" ge worpen. Hij deed het voortreffelijk en als adjunct-commies leidde hij in heel wat plaatsen jonge PTT-ers op. Dat waren tijdelijke zaken en steeds kwam hij weer terug achter het loket. Maar de PTT kent vele facetten en zo voelde hij zich sterk aangetrokken tot het expeditie-gedeelte. Hij bracht, tot gemak van allen die bij de expeditie betrokken waren, Nederland in kaart. Gezien dan helemaal vanuit de Post- hoek met alle verbindingen. De in Amersfoort opgehangen kaart trok de belangstelling van een inspec teur en zo kreeg Van Leeuwen de op dracht om dergelijke kaarten voor alle vijf en twintig districtskantoren te maken. Hoogst interessant werk, dat hem een jaar lang door heel Ne derland bracht. De uitgebreide kennis die hij met al deze werkzaamheden opdeed, bleef niet onopgemerkt. Hij werd een graag geziene uitleenkracht voor menig kan toor. 1 Juni 1954 volgt dan de benoeming tot chef van de expeditie te Amers foort. Tien jaar later, op 1 juli 1964 volgt de benoeming tot chef gelddienst in de rang bureelchef. Vier jaar later wordt de dan bijna 46-jarige Van Leeuwen directeur van het kantoor Soest. Negentien bewoners van de Jan Steen laan en omgeving hebben in een brief aan de gemeente hun ongenoegen over de kwaliteit van de kabel t.v.-ont- vangst duidelijk gemaakt. Ze noemen het „technisch gezien een flop". „De beeldkwaliteit, zelfs van Nederlands I en II is ronduit slecht door interferen tie en vegende, dus onscherpe, beel den. De radio c.q. FM ontvangst is op een simpele kamerantenne beter dan op deze CAI!". De brief werd geschreven op aanraden van een bij de gemeentelijke Centrale Antenne Inrichting betrokken ambte naar. Men had telefonisch kontakt met hem en kennelijk wist hij met die klachten geen raad. Die klachten be treffen overigens niet alleen de slechte kwaliteit van de ontvangst, maar óók de zeer beperkte mogelijkheden. Er kan in de omgeving van de Jan Steenlaan, en mogelijk op vele andere plaatsen in Soest eveneens, geen ge bruik gemaakt worden van een infra rood of ultrasoon afstandsbediening voor het kiezen van de kanalen op het t.v.-toestei. Ook is het gebruik van een video recorder zondermeer niet mogelijk. Daarvoor moet dan een een tweede aansluiting gemaakt worden. Niet mo gelijk is in die omgeving, méér dan een Kcuidui op een viüeo-recorüer ie pro grammeren en gébruik van afstands bediening in welke \orm dan ook, kan evenmin. En tenslotte kan teletekst niet gebruikt worden. De briefschrijvers menen te mogen eisen dat: a. deze aansluitingen ver beterd c.q. op een technisch normaal niveau gebracht moeten worden en b. er zolang dat niet gebeurd is, een be langrijke verlaging van het abonne mentsgeld moet doorgevoerd worden. „Dit laatste vooral omdat wij van mening zijn dat het niet juist is dat wij voor zoveel minder mogelijkheden, hetzelfde bedrag moeten betalen als de andere abonnees, die wel over een vol waardige aansluiting kunnen beschik ken". De brief is ondertekend door bewoners van de Jan Steenlaan, de Hobbema- laan, de Ruysdaellaan, de Van Goyen- laan, de Vermeerlaan en de Molen straat en Molenweg. Verlossende woord Navraag leert ons inmiddels dat de PTT het nu door Delta-kabel Kies- televisie Systeem (D.K.S.) opgelever de werk tussen zeven en elf juni gaat controleren c.q. meten. Is het nog niet in orde, dan zal er opnieuw aan gewerkt worden, net zo lang tot de ontvangst perfect is. (irocigemeente Soest, op dat moment nog 33.500 inwo ners, is een groeigemeente waar op dat moment het Smitsveen in aanbouw is. Daarna volgen nog Klaarwater en nu Overhees in fasen Dergelijke uitbreidingen hebben gevol gen voor PTT'ers. Iedere vijfhonderd woningen betekent één besteller meer en iedere besteller meer werkt door in „rangen en standen (en salarissen)". Soest is voor het gezin van Leeuwen daarom een leuke plaats in meerdere opzichten. „Toen wij in Soest kwamen wonen, had ik met mijn vrouw 20 ongeveer de stilzwijgende afspraak dat we na mijn pensionering terug zouden gaan naar Leusden of Amersfoort. Dat ge beurt nu toch niet; we hebben het in Soest geweldig naar onze zin", aldus de heer Van Leeuwen. Hij heeft ,de groei van Soest als ge meente meegemaakt, maar ook de plaatselijke groei van het postgebeu- ren. Het hoofdpostkantoor onderging drie verbouwingen; de vermoedelijk belangrijkste heeft hij voorbereid, maar zal na zijn vertrek pas gerea liseerd worden. Het betreft de nieuwbouw op het Soes ter industrieterrein waar de expeditie ondergebracht wordt. Zo maar 'n dag Soest met ruim 40.000 inwoners, wordt wat de post betreft „bediend" door 110 man personeel, inclusief een twin tigtal parttimers. Er gaat heel wat om. Per dag komen er 35 mensen aan het loket voor spaarbank handelingen; 415 voor girostortingen en 1018 voor giro-uitbetalingen. Er worden (het hele jaar door) 12 viskaarten per dag ver strekt; 25 kentekenbewijzen en 240 strippenkaarten verkocht. Dan worden er dagelijks (gemid delden uiteraard) 130 aangeteken de stukken bezorgd. Er worden (weer gemiddeld) 90 binnen landse postpakketten aangeboden en 15 voor het buitenland. Er worden liefst 1000 postpakketten besteld. Er worden dagelijks, schrik niet, 37.000 brieven besteld (het totaal afgif- tepunten in Soest is 14.834). En dan zijn er nog eens grootafnemers (ge meente e.d.) die 2500 poststukken be zorgd krijgen. Bovendien slokken de postbussen nog 3000 poststukken op. De totaal-opbrengst per maand van de verkoop van postzegels, inclusief de frankeermachine en „port-betaald" is 450.000 gulden. Niet te verwonderen is dat het perso neel (gezamenlijk) per dag 155 ki lometer te voet aflegt, 313 kilometer op de fiets, 36 kilometer op de brom mer en nogeens 52 kilometer per auto. En dat allemaal alleen maar voor de „P" van de P.T.T. „Dat het allemaal veel duurder gewor den is in de loop der jaren zal ieder een begrijpelijk vinden. Voor de oorlog betaalde je voor een drukwerk l'/2 cent en voor een brief 6 cent; nu 50- en 70 cent. Maar de P.T.T. kan nu eenmaal een verliesgevende tak niet afstoten. Je kunt niet alleen met de twee T's doorgaan", aldus de heer Van leeu wen. De service is, vergeleken met vroeger aanzienlijk minder geworden, maar de post wordt bezorgd; eenmaal per dag en desnoods één brief in een uithoek van het land, stad of dorp. Voor het personeel geldt een veertig- urige werkweek; de zaterdag is het kantoor enkele uren geopend en de post wordt bezorgd. Je kunt bijna spreken van een conti- nu-bedrijf; in ieder geval veel conti- nu-er dan het gros van de Nederland se ondernemingen. Een directeur is dan ook een echte ma nager. Hij dient er voor te zorgen dat de zaak draait en blijft draaien. Dat vele jaren gedaan hebbend, ziet de heer Van Leeuwen toch niet tegen de komende rust op. Naast de hobby „post" bestaan er gelukkig nog tal van andere hobby's, die nu aan bod komen. Op 24 september wordt het veertigja rig dienstverband gevierd en dat zal dan tevens de afscheidsreceptie zijn. Officieel- en officieus Soest zal dan kennis kunnen maken met Van Leeu- wen's opvolger, de heer D. Drenth (54), momenteel tijdelijk adjunct-di recteur van de PTT-Amersfoort, maar met de standplaats Centrale directie in Den Haag. BUITEN DE DEUR 7 dagen per week een uitgebreid gourmetbudet van 2 tot 100 personen. Onbeperkt sausen, vleessoorten en salades Prijs p.p. I 22.50 kindergourmet tot 6 jaar 110.- tot12|aarM5.- ■■I RESTAURANT SQESTERBERGSESTRAAT 188. jOESTDUINEN. 02155 12739. Wielrenner breekt sleutelbeen Op de Birkstraat, ter hoogte van de Maarschalkersteeg, kwam een 42-jari ge inwoner van Utrecht met zijn race fiets te vallen. Hij hield er een gebro ken sleutelbeen aan over. Met de ambulanceaulo werd hij naar het zie kenhuis Zonnegloren gebracht. Tijdens rijontzegging aangehouden Op de Middelwijkstraat werd een 44-ja- rige autobestuurder uit Soest aange houden. De man had nog een rijontzeg ging tot september van dit jaar. Hij kreeg opnieuw e.en bon. LAMPEKAPPEN UIT EIGEN ATELIER F.C. Kuyperstraat 24 3761 EG Soest Tel 02155-20656 Morgen, donderdagmiddag om twee uur zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats hebben aan alle houders van kaarten. UTRECHT - Biltstraat 62 - 68 - Tel. 030-712299 AMERSFOORT - Arnhemsestraat 8 -10 - Tel. 033-30124 VERTEGENWOORDIGING VAN O.A. STEINMANN FAZER RöSLER PETROF FöRSTER YAMAHA KAWAI RIPPEN SCHIMMEL PLEYEL SAUTER HOFFMANN SEILER PFEIFFER FEURICH BECHSTEIN GROTRIAN—STEINWEG BöSENDORFER IBACH in diverse modellen en uitvoeringen Geopend van 10.00 -17.00 uur - Maandag's gesloten. Foto: Herman van Dam Hard wordt gewerkt aan de aansluiting van Soesterberg op het Soester riool net en de waterzuivering aan de Maat- weg. De firma H. A. van Asch b.v. is op dit moment bezig met het leg gen van forse rioolbuizen achter de wo ningen aan de Van Lenneplaan, naar de Ferdinand Huycklaan toe. Tot verdriet van een aantal Van Len- neplaan-bewoners is daarbij een zowat honderdjarige boom gesneuveld. Van gemeentezijde wist men ons echter te vertellen dat het mijden van de boom, vele duizenden guldens gekost zou heb ben en dat er dan nog kans was dat de boom de operatie niet overleefd zou hebben. Ondermeer wordt de sloot ach ter de huizen gedempt en volgens insi ders kan de boom niet zonder het wa ter uit deze sloot. Van Asch legt in totaal circa 730 meter rioolbuizen. Het gaat om buizen van één meter lengte en dan om zeven stuks met een diameter van 70 centi meter; tweehonderdachtentachtig stuks met een diameter van 80 centi meter en nogeens vierhonderdvieren dertig stuks met een diameter van 1.25 meter. Verder worden er ook in- spectieputten geplaatst. Verwacht wordt dat, wat de firma Van Asch betreft, de werkzaamheden half juni zullen zijn beëindigd. Programma: FM-band 102.9 mhz. 19.00 uur: opening met overzicht van de avond. 19.05 uur; muziek. 19.09 uur:interview dhr. Smink (SPSV). (penaltyschieten Bentinck- fonds). 19.13 uur: muziek. 19.17 uur: interview Jos Hilhorst kinderboerderijen Marco Willemsen popgroep Excorsisterover Poppedo 1982. 19.21 uur: muziek. 19.25 uur: interview André Hagman over Soester Penalty-kampioen schappen 1983. 19.30 uur:interview zomerhuisjes voor gescheiden mensen en hun kin deren. 19.35 uur: muziek. 19.39 uur: interview voorzitter René v. Zee van S.O. Soest Atletiek. 19.45 uur: muziek. 19.49 uur: interview dhr. 't Hart van Stichting „De Paardenkamp" n.a. v. het 20-jarig bestaan en het boek ,Ons Paardenkamp' 19.55 uur: muziek. 20.00 uur: nieuws door Jeroen Pauw. De uitslagen per stembureau worden direct na binnenkomst doorge geven. Politieke commentaren en interviews worden verzorgd door René Eijbersen van NCRV en de VARA-medewerker Jan Leijendekker. Pierre Balmain heeft zo zijn eigen opvatting over de vrouw, haar mode, haar 'mood'En omdat de bril als modieus accessoire fun geert, ontwerpt Balmain zelf de kollektie Balmain brillen. Weergaloos mooi. Elke spiegel zal u dat zeg gen. En galant als een Frans man is, krijgt u bij aankoop een spray Ivoire de Balmain kado ter waarde van 40, Om het te vieren. Wij advi seren graag welke Balmain- bril u het beste staat. II Birkstraat 2 Erkend optometrist - LidO.V. Van Weedestraat 52 - Tel. 1 52 29 an Weedestraat 52 - Soest naast Albert Heijn Tel2 34 21 Omroepinstallatie Natuurbad gestolen In de nacht van zondag op maandag werd de omroepinstallatie van het Soester Natuurbad gestolen. De appa ratuur, bestaande uit een microfoon, een versterker, een cassetterecorder en een radio, bevond zich in de toren bij het diepe bad. Om erbij te komen, vernielde de dief een ruit. De waarde van de gestolen installatie is 1250 gulden. Luilakvierders weer vernielzuchtige knapen Ook dit jaar i* de viering van luilak voor talloze, voornamelijk naamloze knapen aanleiding geweest om vernie lingen aan te richten. Waarom dat feestje voor sommige jongens al om één uur nioet beginnen is een raadsel, evengroot overigens als het feit dat men meent andermans spullen te mo gen vernielen. Vuurwerk afsteken en een rookbom met je gebruiken: nog daaraan toe, maar spiegels en antennes van auto's afbreken, bloembakken leeghalen en op de rijbaan zetten, containers op de rijweg plaatsen, ruiten ingooien, auto's dwars op de weg zetten en fietsenrekken uit de grond rukken gaat wel even te ver. Er werd ook nog brand gesticht in een vuilcontainer aan de Schans en daar voor moest de brandweer in aktie komen. De politie heeft acht jongens tussen de zeventien en twintig jaar aangehou den. De surveillance werkte met een dubbele bezetting voor deze gelegen heid. Er kwamen in totaal 153 tele fonische klachten bij de dienstdoende wachtcommandant binnen. Kodak Ektra camera YASHICA ME-1 Een super compacte zeer handzame camera, waarbij nieuwe kenmerken in een radicaal vereenvoudigd camera-ontwerp werden verwerkt. Automatische sluitertijd- en diafragma regeling. De sluiter blokkeert indien er te weinig licht is. 2 DIAFILMS AGFA 50 S incl. ontw. kosten KIJKERS 8 x 40 7 X 50 10 x 50 voor meer vacantievreugde vanaf 99." De camera met handsfatief, dat tevens dienst doet als beschermkap. Voor altijd geslaagde foto's. In luxe geschenkverpakking. vanaf 59.- 3 SUPER 8 FILMS Agfa Moviechrome AGFA ZWART-WIT DOKADOOS Film, papier, chemicaliën enz WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT (17)

Soester Courant | 1982 | | pagina 3