Vaderdag, ook boekendag. uon Denieuwe" Tapijtwinkel in Baarn geopend de Stadhouder Kruiswoordpuzzel brHur GSSQfy Soest en Soesterberg in oude ansichten" weer verkrijgbaar Goede tips voor Vaderdag BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM GENEESKUNDE 'An* IfHrv i- Nizo Integral 5 Nu zijn ze nog klein, straks zijn ze groot FOTO] FILMl VIDEO foto-film-uideoC^ Naar welke school? Voetganger aangereden Tien tips voor een vaderdag Boekenkado Bovendien maak je vader blij met: Boekhandel Venten zonder vergunning: 11 S.h-sI.t <<ini.inl vim wwnsdag 1*1 juni 1983 11 g Geschenken en vaderdag. Ze horen bij elkaar als 5 december en Sinterklaas. Op deze pagina recensies van pas verschenen boeken die mogelijk als wegwijzer kunnen dienen bij het kiezen van een groot of klein, maar vooral passend v geschenk. lingen, zwarten en blanken, 2e spelen in Het Verbond ieder een eigen rol. Deze bijna 1000 pagina's tellende ro man zal vooringenomen standpunten t.a.v. het gebeuren in Zuid-Afrika be vestigen dan wel veranderen. Het is een toets voor iedereen die over Zuid- Afrika er een mening op nahoudt. Hoe die mening dan ook moge zijn. (Uit geverij Holkema-Warendorf Van feest tot feest Het is niet aannemelijk dat de auteur van het boekje Van Feest tot feest, de thans 66-jarige monnik Ambroos Ver heul. verwacht dat het een bestseller zal worden. Daarvoor is het voor een te geselecteerd publiek geschreven. De inhoud heeft betrekking op tal van kerkelijke gebeurtenissen die voor le ken en niet leken van essentieel be lang zijn. Meest interessant is de be schrijving en uitleg van de auteur bij de belangrijke feesten die door mon niken worden gevierd. Geen gemakke lijke lectuur. Boeiend. Dat wel. (Uit geverij Lannoo) De huid Voor liefhebbers van verhalen die be trekking hebben op de krijgsverrich tingen in de 2e Wereldoorlog is het relaas van Curzio Malaparte, een Ita liaanse schrijver van Duitse afkomst, bijna een must. De auteur weet waar hij 't over heeft, want de oorlog, en vooral de jaren die er aan vooraf gingen, doen hem tot de uitspraak komen dat het even schandelijk is een oorlog te winnen als te verliezen. Een uitspraak gebaseerd op de morele ont reddering van overwinnaars en over wonnenen. Het gegeven van dit relaas was aanleiding voor een verfilming. Het boek zal U ongetwijfeld meer boeien. (Uitgeverij Man te au) De Cactus De 41 jaar oude Palestijnse schrijfster Sahar Khalifa snijdt In haar roman De Cactus hoogst actuele problemen aan. Alles daarin draait om de houding van de Palestijnen die in door Israël bezet gebied wonen en werken. Het is een gegeven met vele dramatische hoog tepunten waarin de uitzichtloosheid van vele Palestijnen, voor of tegen Israël, wordt benadrukt. Geschreven door een schrijfster die spanningen en emoties van vreugde, woede en ver driet zelf meemaakte. (Uitgeverij Het Wereldvenster) Moeder en dochter Vooral oudere lezers zullen in de naam van James M. Cain een meesterver teller herkennen. Hij is, om het maar eens oneerbiedig uit te drukken, door uitgeverij Loeb terecht van stal terug gehaald en opnieuw in de publiciteit gekomen. Eerst met ,,De postbode belt altijd tweemaal", waarvan een ver filming heeft plaatsgevonden en on langs met de thriller ..Moeder en dochter". Thema van het boek: de wel zeer ongewone verhouding van een moeder en haar dochter. Geen boek voor snel licht geraakte zielen. Voortreffelijk geschreven met buiten gewoon knappe karaktertekeningen. (Uitgeverij Loeb) Gastronomie in Nederland Vaders zijn doorgaans lekkerbekken. Wellicht dat daarom een fraai boek werk verschenen is waarin alls restau rants met culinaire verdiensten zijn vermeld en worden beschreven. Nuttig voor vaders die hun gezin op 20 juni a.s. met een etentje willen verwennen, daarnaast een praktisch handboek voor het gehele jaar. Alle in dit boek genoemde restaurants leveren boven dien interessante recepten voor aller lei gerechten, hetgeen voor de zeer lage prijs van 9,95 mooi meegenomen is. Gastronomie in Nederland is wat Soest betreft uitsluitend tegen eerder genoemde prijs verkrijgbaar bij Joh. Mets. Goochelen voor het gehele gezin Simsalabim is de titel van een aller aardigst boekje voor vaders van kleine kinderen en grootvaders die hun klein kinderen bij de neus willen nemen. Niet voor hen alleen. Goochelen in dit boekje is duidelijk bedoeld voor het gehele gezin. Als de vaders er een begin mee maken dan biedt de inhoud van dit boekje alle mogelijkheden voor iedereen er een zinvolle, verrassende, maar vooral gezellige vrijetijdsbeste ding van te maken. (Uitgeverij De Kern Liedjes van Toon Hermans Geen leesboekje maar een zangboekje van Toon Hermans. Samengesteld ^Boor kinderen" van alle leeftijden. Baarin geen echte liedjes, maar zoals Boon in zijn inleiding schrijft „flauwe- kulletjes" op muziek. Liedjes die alles te maken hebben met een Babyloni- jU' sche spraakverwarring en daarom ge- tywoon goed gek zijn. (Uitgeverij Fon- 's tehi Robinson Crusoé Het is een bekend gegeven dat vele ^Kraders hun jongensjaren nog niet ver geten zijn. Ook voor de boeken die zij in hun jonge jaren gelezen hebben be staat momenteel een opvallende be langstelling. Daartoe behoort zeker de geschiedenis van Robinson Crusoë. In dit boek alle avonturen die de schip breukeling in 28 jaar eenzaamheid beleefde. De auteur Daniël Defoe schreef het in romanvorm. In deze uitgave verschijnt tevens voor het eerst in een Nederlandse vertaling de verdere avonturen van Robinson Cru- Voor vaders met gevoel voor nostalgie een pracht geschenk. (Uitge verij van Holkema-Warendorf) Het Verbond Een monumentale roman van de auteur James A. Michener waarvan eerder bij uitgeverij Holkema-Waren dorf de romans Hawaii en Centenniai verschenen. Het gegeven in zijn laatste boek is niet autobiografisch geschre ven. Desondanks ademt deze indruk wekkende roman grote kennis van land en volk van Zuid-Afrika. Het is vooral daarom indrukwekkend omdat het de lezer op nagenoeg iedere pagina in zicht verschaft over de sociale om standigheden in Zuid-Afrika. Om standigheden die, naarmate de 20e eeuw vordert, steeds meer aanleiding geven-tot bloedige onlusten. Kleur- Alle 'nieuwkomers' die eens willen zien hoe hun tegenwoordige woonplaats er vroeger uit gezien heeft, hoe het bij ons op Soest en Soesterberg allemaal begonnen is, kunnen weer in de boek handel terecht voor het boekje "Soest en Soesterberg in oude ansichten". Het is in herdruk verschenen. De eerste druk kwam in 1968 uit bij de Europese Bibliotheek te Zaltbom- mel, waar nu ook de tweede druk ver schenen is. Het bevat een honderd vijftig afdrukken van oude ansichten uit de periode, die ligt tussen onge veer 1880 en 1930. Ze werden verza meld door wijlen Engelbert Heu- pers, de auteur die zeer veel over oud- Soest geschreven heeft. Heupers voor zag de foto's van zeer verantwoorde onderschriften. In deze tweede druk zijn ze exact overgenomen. In zijn inleiding zegt hij: "Elk dorp is een stukje geschiedenis en in ieder gehucht weerspiegelt zich de gang der ge slachten, die hun eigen en soms ken merkende sporen nalieten. Geleidelijk, de laatste jaren in een versneld tem po, vormde zich het uiterlijke beeld". Heupers zal in '68 ongetwijfeld ver moed hebben, dat de veranderingen door zouden gaan. "Soest (en Soester berg)", zegt hij, "was in die dagen nog een gaaf dorp, ongeschonden door flats en nieuwbouw, met een eigen karakter. Boerderijen lagen als een lang uitgestrekte guirlande langs de buurtschappen De Birkt en langs de aloude Brink. En in de oude woon kernen De Bunt, Het Hart, Achter den Eng en op Soesterberg stonden de typisch witgekalkte, oude huisjes, om geven door een hofje, of een groep je dennebomen, volkomen harmo nisch gebouwd en passend in het land schap van weleer' Er zouden pagina's te vullen zijn met vergelijkende foto's van "Soest Toen" en "Soest Nu" en zelfs van "Soest in de Toekomst" want de verande- ingen zetten door. Wat is er aan de Birkstraat al weer niet veranderd en hoe ziet volgend jaar de Van Weede- straat eruit? En wat te denken van de woningbouw in Overhees waardoor van het Veen maar heel weinig over blijft. Tal van punten zijn nog wel herkenbaar. Om er eens wat te noe men: het Kerkpad; de Middel wijk straat: De Drie Ringen en de boom die nu nog op het kruispunt staat; de hoek Soesterbergsestraat-Eikenlaan; de hoek Birkstraat-Soesterbergse- straat; het gemeentehuis en het post kantoor; de hoek Van Weedestraat- F.C.Kuiperstraat en F.C.Kuiper straat-Korte Brinkweg; de hoek Van Weedestraat-Korte Brinkweg (bij Mets); Nieuwerhoek en een flink aan tal plaatsen in Soesterberg. Verdwe nen zijn bijvoorbeeld Huize Middel- wijk. De Gouden Ploeg, Drogisterij Kraal aan de Van Weedestraat, de vil la Colenso, het Rosarium (nu de par keerplaats naast het postkantoor); de villa Vredehof. De veranderingen gaan door en wie zal zeggen dat het verbeteringen zijn. Daarom is het bezit van dit boekje zo aardig want 'uit het heden kent men het verleden en uit het nu wat komen zal'. Heupers schreef in '68 al: "Zeer veel is er ook opge offerd, dikwijls onnodig, aan de niets ontziende en alles verslindende ver- keersmoloch, die niets anders achter liet, dan een wir-war van masten en palen, verkeersaanduidingen en dito tekens". Wat dat betreft staat de tijd niet stil; over vijftig jaar zal er een heel anders "Soest en Soesterberg in oude ansichten" kunnen ver schijnen. In Liefdesnaam De meermalen bekroonde auteur Adriaan v.d. Veen wordt door Elsevier gelukkig in ere gehouden. Dezer dagen verschenen de zevende herdruk van zijn in 1975 op de boekenmarkt ge brachte roman ,,In Liefdesnaam". Misschien wel de beste roman ooit door Adriaan van der Veen geschreven. Het handelt over een ongeneeslijk zieke vrouw, tijdens haar slopende ziekte verraden door haai' man, die een ver houding met een veel jongere vriendin aangaat. Een roman over ziekte, dood, schuld en verraad is bepaald geen opwekkende lektuur. De wijze waarop het dramatisch gegeven door Adriaan van der Veen wordt besehreven en uitgewerkt maakt het tot een hoogte punt in de literatuur. (Uitgeverij El- sevier-Manteau) Biltere vruchten Over de geschiedenis van de Ameri kaanse burgeroorlogen is veel geschre ven en kilometers film zijn er aan besteed. In de roman „Bittere vruch ten" een bijzonder knap geschreven sfeerverhaal over een periode die daaraan vooraf ging. Een verhaal over mensen die zich onbewust waren van hun toekomst. Meeslepende beschrij vingen over glorie en rijkdom van New Orleans. Het verhaal speelt in het midden van de 19e eeuw. Twee jonge mensen. Marcel en zijn zusje Marie, spelen in Bittere Vruchten de hoofd rollen. Twee mensen met totaal ver- verschillende karakters. Mensen levend in een" wereld van schoonheid en gekruide sensualiteit. Liefhebbers van dit genre zullen in Bittere Vruchten niets tekort komen. De toevoeging op de achterflap van het boek dat hier sprake is van een boeiend literair meesterwerk is schromelijk overdreven. Boeiend is het wel. (Uit geverij De Kern) Een speling van de natuur Dat de auteur Theo Kars volkomen van het streng gereformeerde milieu waar in hij werd opgevoed is vervreemd wordt in zijn nieuwe roman „Een speling van de natuur" nog eens onder streept. Het is min of meer een ver volg op zijn roman „Avonturen op Ibiza". Ook in zijn laatste boek staan liefde en sensatie weer centraal. In zijn laatste boek ontwikkelt Sarah zich tot een paranoïde mensenkind. Een con clusie die de aandachtige lezer halver wege het boek reeds kan ontdekken. Ondanks veel voorspelbaarheid, een vrij sinipel taalgebruik toch een story die zich redelijk bij het huidige tijds beeld aangepast. (Uitgeverij Loeb) Geschiedenis van de geneeskunde Geschiedenis y.in de ÏVfe Een zeer kostbaar boek in vele opzich ten. Kostbaar wat betreft de prijs die voor de aanschaf moet worden vol daan, kostbaar ook en vooral door de indrukwekkende wijze waarop de vlag de lading dekt. Het is het verhaal van de strijd die de mensheid, en dan met name de medici, door de eeuwen heen heeft gevoerd tégen ziekten - vermin kingen en dood. Geschreven door een groot aantal deskundigen en voorzien van fraaie foto's en tekeningen. Het brengt in begrijpelijke taal de ge schiedenis in beeld, waarbij ieder stadium dat ook maar enige rol van betekenis heeft gespeeld uitvoerig wordt belicht. Geen geschiedschrijving die uitsluitend belangstelling van vak mensen zal trekken. Ondanks de niet geringe „toegangsprijs" om van de geschiedenis der geneeskunde kennis te nemen is het voorspelbaar dat dit fascinerende werk een lange reeks van jaren zijn waarde zal behouden. Alleen al om dit laatste gegeven is de kost bare aankoop een verantwoorde inves tering. (Standaard Uitgeverij) De eerste stappen van uw kind. het verjaardagsversje voor oma. kinderpret aan het vakantiestrand. Foto's maken is leuk, filmen veel leuker. Filmen met geluid is verrassend leuk. Met de Nizo Integral 5 geluidsfilmcamera is dat een fluitje van een cent. Gewoon de microfoon uit de handgreep trekken, inzoomen, scherpstellen en fil men maar. Eenvoudig en snel om geen kostbaar mo ment te hoeven missen. Nizo Integral 5: lichtsterke 1,2 lens, 5x motorzoom, met fade in/fade out, 4 beeldsnelheden, tegenlicht- correctie. animatie, sound-filter, playback. Kies nu voor super 8, want wie filmt, hoeft niets te missen. Ga kijken bij uw super 8 specialist: Birkstraat Bij Brandsma aan de Soesterbergsestraat kan men voor vaderdag bijzonder nuttige kado's kopen. Twee produkten willen zij graag toelichten, n.1. De Verfstripper van Black Decker en de Kwastinette. Beide produkten zijn pas op de markt gebracht. ren zijn. En dus het echte verven bin nen de kortste keren kan beginnen. Hij veroorzaakt geen hinderlijke schroeiplekken op het hout, laat pro fielen intakt en behoedt u voor de nare geur van verbrande verf. Naast het verwijderen van oude verflagen heeft de verfstripper nog legio an dere gebruiksmogelijkheden. Denk bij voorbeeld aan het ontdooien van bevroren waterleidingen in de winter, het snel droog blazen van plamuur of verf, het snel laten uitharden van met twee componentenlijm gemaakte verbindingen, het losmaken van moeren die vast op een bout zitten of het zacht maken van p.v.c.-buizen om deze te kunnen buigen. Al met al een nieuw stuk gereedschap dat een aan winst is voor elke doe het zeiver. De verfstripper kost tijdelijk met een gratis superhandige profielkrabber 129,,-. De verfstripper Het afkrabben van oude verflagen was tot dusver een kwestie van werken met chemische afbijtmiddelen - met alle gevaren voor handen, ogen en kleding - of met een gas - of benzine brander. Onnodig te zeggen dat dit laatste vaak een gevaarlijke onder neming was. Zeker binnenshuis. Menig brandje is er het gevolg van geweest, terwijl ook menige ruit er de geest bij heeft gegeven. De HG 99 verfstripper bant al deze ge varen uit. Met zijn werktemperatuur van ca. 350° C zorgt hij ervoor dat de oude verflagen zacht worden en met de verfkrabber moeiteloos te verwijde- In deze tijd denken veel ouders na over de vraag wat voor hun kinderen de beste school is. Zij missen belangrijke informatie, als ze niet op de hoogte zijn van het bestaan van de Bilthovense Vrije School en de wijze waarop de leerkrachten daar met de kinderen omgaan. Als u zich ook op deze belangrijke keuze bezint dan is het volgende voor u van belang. Op dinsdag 22 juni a.s., om 20.00 uur, houdt de Rudolf Steiner School Bilthoven (ook wel genoemd Vrije School) een open avond. De ouders kunnen kennismaken met de manier van lesgeven op deze basis school, onder meer door aan de lessen deel te nemen. U kunt werkmateriaal inkijken en er is een boekentafel. U bent van harte welkom op deze avond, die aan de Leyenseweg 22, Bilthoven gehouden wordt. De school is goed bereikbaar, de bus (nr. 57) stopt praktisch voor de deur en het station Bilthoven is vlakbij. Voor nadere inlichtingen over de school: tel. 030-792700 (tussen 13.00- 14.00 uur). Kontaktadres: fam. J. Hel- mers, Kerkpad ZZ 87, tel. 10750. De kwastenpot Onder de charmant klinkende naam Kwastinette is voor 14,95, een nieuw type kwastenpot in de handel. Een pot waarin de kwast nog echt verwend wordt: hij hangt vrij van de bodem. Op die bo dem, al naar gelang het soort verf dat in de kwast zit, water of ter pentine, zodat de kwast in een damp hangt. En die damp blijft in de pot door een handige bajonetsluiting. Behalve kwasten met ronde steel, kunnen ook platte stelen in de uitneembare op- hangring geklemd worden, evenals penselen. Beide produkten zijn nu verkrijgbaar bij Brandsma, Soesterbergsestraat. Door onvoorzichtig over te steken werd op de Van Weedestraat een 31-jarige voetganger aangereden door een auto mobiliste. Hij kwam op het wegdek terecht en werd met de ambulanceauto voor onderzoek naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Onder overweldigende belangstelling werd vorige week in de Laanstraat 33 te Baarn de „nieuwe" Tapijtwinkel geopend. Vele kollega's uit Baarn gaven blijk van belangstelling. Zoals ook uit de foto blijkt is de Tapijt winkel er in geslaagd een smaakvolle verkoopruimte te kreëren, waar bij zonder overzichtelijk ieder produkt tot zijn recht komt. PRAAMGRACHT5 - SOESTDIJK - TEL. 02155-17552 1. MacLean: Vliegtuig in vlammen (de neiuwste!) 19.90 2. Sapristi Van Agt (10e druk!) 9.90 3. Frank Herbert: God-Keizer '-j op Duin 26.50 4. Babbelonië (speel het nu zelf thuis)9.50 5. John Le Carré: Omnibus (vijf thrillers) 16.50 6. Soest en Soesterberg in oude ansichten (eindelijk herdrukt) 22.75 7. Marquez: Honderd jaar eenzaamheid (volkseditie van een meesterwerk)17.50 8. Verzamelen is ook een kunst, Boek van de maand. (welke vader is er geen verzamelaar?)27.50 9. Kees van Kooten: Veertig (pappa wordt ouder)17.50 10. Maarten 't Hart: De vrouw bestaat niet (vader weet wel beter)21.50 Voetballiefde is 12.50 Vader het beste paard vanstal13.50 Voetbalhumor7.90 Vader zijn is ook niet alles 10.00 Voor een geslaagde vaderdag kun je nu al boeken kopen bij: SOESTERBERGSESTRAAT 53 VAN WEEDESTRAAT /STADHOUDERSLAAN naast Reisbureau Gerth - TEL. 17699 Op de Middelwijkstraat werd vorige De man had daar geen vergunning week een 21-jarige Amsterdammer voor en zijn handel werd in beslag aangehouden, die kaarten verkocht genomen, voor de stichting „Hulp waar nodig". Horizontaal: 1. plakmiddel; 3. muziekinstrument; 8. voordeel; 11. voormiddag (afk.); 13. bestaat; 14. zangnoot16. de oudere (afk.); 17. jongensnaam; 21. kabaal; 24. maand; 25. teerprodukt; 27. innig verzoek; 28. de somma van (afk. 30. fijngemaakte steen; 32. reeds; 33. schaakterm; 35. ontkenning; 36. ieder; 38. voorkeur; 39. aanwezig; 40. Aziaat; 41. vleesgerecht; 45. tegenwerping; 49. wilde haver; 50. deel v.d. vinger; 51. boom; 52. bijb. naam; 53. goud (fr.55. bijzonder begaafd mens; 58. cent (afk.); 59. bitter vocht; 61. pret; 62. vallei; 64. smalle houten strook; 67. reclamedrukwerk; 69. jongensnaam; 70. en anderen (afk.); 72. uitroep; 73. fr. lidwoord; 74. elasticiteit; 75. aanbieding; 76. metaal. Verticaal: 1. ouderwets verlichtingsartikel2. familielid; 4. gestold vleesnat; 5. spil; 6. goud (fr.); 7. drank; 9. deel v. Amerika (afk.); 10. beven; 12. zangstuk voor twee personen; 15. telwoord; 18. lengtemaat (afk.); 19. vogelprodukt; 20. mannelijk dier; 22. jongensnaam; 23. als eerder (afk.); 25. plezier; 26. foto; 29. insekt; 30. vergevingsgezind; 31. gemene vrouw; 32. vogel; 34. het telen; 35. deel v.e. fr. ontkenning; 37. vr. munt (afk.); 38. kostbaar kleinood; 41. lijst van werkzaamheden; 42. deel v.h. hoofd; 43. reeds; 44. nobel; 45. stand; 46. in orde (afk.); 47. droog (van wijnen); 48. druk praten; 54. woede; 56. gevangenis; 57. zuivelprodukt; 59. gelukkig nieuwjaar (afk.60. fr. lidwoord; 62. zangnoot; 63. Gode zij lof (lat. afk.); 65. pl. in Gelderland; 66. moed; 67. energie; 68. bijb. naam; 71. klaar; 72. slede: 'JU 'ZL '-JB '11 '113 '89 '19 'jai '99 'S9 !PI '69 ^op S9 ai 09 '69 'D\\eui IQ '.jou '99 !93bj -fq luajap?} '8* laas 'Lf 'W '9* 'Qf :I9P9 'ff ^ïb '8* '.Joo Zf Jaisooj 'i* ipjud *89 '.J^l '2,8 !au '98 Ul0al '*8 ^bju S8 lojjaois ig :3ipuuaS pg '.jup '6Z DlöPI '9S 'aajd gg !bb gg Iqv ZZ inw 'OS '6t :uiui '81 91 Ijanp Zl luapiJ) '01 iVSa '6 '2, 'do '9 's* Q lm 'f :buïo 'S '.duiBiscS X nuuopjOA •un '92, :a)J3jJ0 Qi :>iaj fi !ai 'gi :nu ZL :bs 02, :pa '69 Ijapioj "2,9 '-laSuaj ^9 Ipp Z9 iioi 19 :ïb3 69 '%o '89 :ama3 gg :jo gg :uaq 'gg inia '19 Pil '09 Uoo '6* '.}sajojd g* '.apunoj 'i* lireuajoyi o* '-luasajd '68 :ajd 88 !Mia '98 ïaau gg '.JBUI -gg ;\e ZS !sinj3 08 'PB '8S :aaq IZ ^ad gg Maw fZ Iibumbj is lianuiBS '2.1 91 :oj 'fx !st 'gi Juiu n !)nu '8 luaojupi g :uio3 1 :|br)uozuoh TazzfiddHOOAVsifiira ovisstnao

Soester Courant | 1982 | | pagina 11